Voorhout woedend op leden OLTC Sax aast op toernooizege Kleuren-televisie met postzegelbeeld OESO-rapport somber over West-Duitsland Van de Kerkhof naar Athene Geslaagd Van der Ven oppermachtig Frankrijk stevent op bridgetitel af Clerc wint van Arias Drie instellingen gebundeld Nieuw instituut voor gezondheid en milieu Vakantie belangrijker dan tennisstrijd LEIDEN - Zeven leden van OLTC hebben de toernooiorganisatie van de tennisvereni ging Voorhout kwaad gemaakt. Aanvankelijk hadden de tennissers van de club uit Oegstgeest ingeschreven voor het C-toernooi, maar op het laatste moment zag het ze vental (onder wie bij de dames als eerste geplaatste Mandy Oostlander) af van deelna me. De reden: vakantie. De gemakzuchtige instelling weerhield anderen, die wel graag mee hadden willen doen, van deelname. DINSDAG 26 JULI 1983 Guyla Sax: Eindzege internationaal schaakfestival binnen bereik. Hongaar verslaat ook Seirawan In Voorhout is de organisatie zeer ontstemd over de handelwijze van de afvaardiging van OLTC. "We plaatsen ze volgend jaar op de zwarte lijst", keek de toer- nooileiding alvast vooruit. Het tennistoernooi van Zee en Duin in Katwijk aan Zee heeft in Ivar de Jong een sterke lijstaan voerder op de plaatsingslijst 1 in het herenenkelspel B. Dat hij de finale zal bereiken is na zijn op tredens de laatste weken niet uit gesloten. Wie hij in de eindstrijd tegenover zich krijgt, is de grote vraag. Frans Grimbergen is op papier als medefinalist aan De Jong ge koppeld, maar als het plaatsings- verhaal in Katwijk volgens de planning verloopt, krijgt de in Leiden tennisende Lissenaar in de halve finale een harde noot te kraken. Daar wacht hem waar schijnlijk de Duitser Hardy Mans, die in Hillegom ternau wernood het onderspit dolf te gen Herman van der Capellen. Terecht is Mans ook als no 3 ge plaatst. Zijn landgenoot Goike, eveneens halve finalist in Hillegom tegen Hans Tönjann, werd vreemd ge noeg niet geplaatst. Daardoor stuit de Westduitser al in de tweede ronde op Ivar de Jong. Geplaatst werden verder in volg orde: de Duitser Tepper, Marcel van Rijn, John Asselbergs (die in Katwijk meestal goed voor de dag komt), de Duitser Hirt en de Amsterdammer Mark de Hass. Bij de dames in B staat Tine Lan- geveld als no 1 geplaatst en Ma rijke Guyt als no 2. Cricketverlies DEN HAAG (ANP) - De Deense cricketploeg heeft gisteren het toernooi om de wereldtitel voor spelers onder de twintig jaar ge wonnen. In een duel met een weinig spannend verloop zege vierden de Denen in de eind strijd over Nederland. Het ver schil bedroeg drie wickets. Het Deense elftal werd in dit toer nooi slechts eenmaal verslagen, Nederland drie keer. - "In het heetst van de zomer", thriller van John Katzenbach, Veen, prijs f24,50. - "Compositie in rood", thriller van Ma ry Higgens Cark, Veen. Driis f9.9 sn - "De stad met vier poorten", vijfde en laatste boek uit de romancyclus Kin deren van het geweld van Doris Les sing, Bert Bakker, prijs f49,50. - "Zwaard van het lam" (De Feniks-re bellie, deel 1), science fiction van M.K. Wren, Meulenhoff, prijs f28,50. - "Armand", roman van Emmanuel Bo- ve, De Prom, prijs f 18,50. - "Het rijk van het Atoom De tove naar van Linn", science fiction van A.E. Vogt, Meulenhoff, prijs f 17,50. - "Bijna een paradijs", roman van John Cheever, De Arbeiderspers, prijs - "Historisch reisboek voor Nederland" door Huub Blankenberg en KJaas Ta- selaar, prijs f 44,50. - "Het Huis van de Wolf', science fie-' tion van Wim Gijsen, Meulenhoff, prijs f 16,-. - "Gewoon een wonder", proza en poë zie van Hans Bouma en Evelyne Des- sens. Kok, pijs 12,50. - "De bergrede" verklaard door dr. Jo Tigcheler, Kok, prijs 17,50. - "De blauw-zilveren koning" van Wil lem Brakman, "De Adriaantjes" van Lodewijk van Deyssel, "Met Louis Couperus in Afrika", "Jaap" van Jac. van Looy en "De amazone" van J. Rit- zerfeld zijn als Salamanders (ƒ9.90 per stuk) verschenen bij Querido. Als zodanig verscheen ook een herdruk van de Multatuli voor een prijs van 12.50. - "Roeier op de Padma", roman uit Bangladesj door Manik Bandopad- hyaya, Wereldvenster, prijs 19,50. "De prijs was hoog", verhalen van F. S- cott Fitzgerald, Villa, prijs ƒ39,50. - "Test uw bridge", 112 spellen voor de huiskamer door Cees Sint en Ton Schipperheyn, Elsevier, prijs 12,50. "Astrologie voor de Nieuwe Tijd" door Marcus Allen, ANKH-Hermes, prijs 27.50. "Rabbit Run - Hazehart" door John Updike, Villa, prijs 9,50. "Mysterieuze krachten in de sport" door Joris van den Berg, Villa, prijs 14,50. "Dit is zwaar weer surfen" door Sigi Hofmann, De Boer Maritiem, prijs 24,50. "Nederland surfland" door Peter van Wagensveld, De Boer Maritiem, prijs 19,50. "Reis zonder einde", roman van Fran- cine du Plessix Gray, Veen, prijs 28,50. LEIDEN - Aan de Reinwardt Acade mie, de Hoge Beroepsopleiding voor Museummedewerkers slaagden: Beheersrichting: M. Bouman, A. van Dorssen, F. Götz, E. Grypink, N. Haas, T. van Hove, A. de Jong, P. Kouwenhoven, P. Nieuw- boer, W. van Rossenberg, B. Straate meier, M. Tijmes, H. Wilming, E. Wyk. Communicatieve richting: K. Bervoets, S. Binnendijk, M. Brou wer, K. van Caulil, M. van Dansik, M. Douglas, C. Eyckelenboom, A. Gala ma, C. Groot, R. van Hartskamp, P. van der Heijden, E. Heuves, I. Hillen, R. van der Hoop, T. Kuipers, M. van der Kwartel, R. Millenaar, M. van Nieuwkoop, S. Raben, F. Scholte, H. van Starrenburg, L. Rusch. Maureen Meijer, als no 3 geplaatst, werd in haar eerste optreden op Zee en Duin uitgeschakeld door Annemarie Junger, die in het da mesenkelspel C als no 1 is ge plaatst. Laatstgenoemde won met 6-1, 6-4. Rosemarie Verde- gaal is als no 4 geplaatst. In het herenenkelspel C heeft Zee en Duin een hele goede bezetting met als no 1 geplaatste Tim van Dijk, de winnaar van Noordwijk en Hillegom. In het veld van 64 deelnemers zijn verder geplaatst Michael van der Berg, Guido Rood en R. Peters, beiden uit Heerhugowaard, de Duitser R. Hinnen, Jan de Groot, R.v.d. Wiel uit Amsterdam en G. van Heeteren. Dat belooft vinnige strijd. Bij de dames zijn na Annemarie Junger als no 1 geplaatst, Janine Junger, Pat Heyligers en Anne Jongkind. Laatstgenoemde ont snapte in haar eerste partij op het randje aan een vroegtijdig uit schakeling. De ervaren Doris Knott liet haar pas los na 5-7, 5- 7.In de tweede set kwam Doris Knott terug uit een hopeloos schijnende positie, 0-5 en match- punt voor Anne Jongkind. Het herenenkel D wordt weer een slijtageslag met 128 deelnemers. Bij de dames in D is de animo minder groot, 32 deelneemsters. Voorhout In Voorhout is Ruud Warmerdam als eerste geplaatst in het here nenkelspel C. Terecht, gelet op zijn finaleplaats in Hillegom. Verder zijn in volgorde geplaatst, Olaf ten Bosch, Jan Baan en Emiel de Graaf. Mike Ruyse- naars en Han de Jong zijn de ka pers op de kust. Bij de dames in C zijn geplaatst M. Kuipers uit Lisse en Winneke den Otter uit Noordwijk. In het herenenkel spel D met 52 deelnemers zijn ge plaatst: T. v.d. Tonnekreeck, C. van Velzen, Ben Dekker en Jan Willem Vreeswijk. Bij de dames, 28 deelneemsters, viel de als eerste geplaatste Man dy Oostlander van OLTC om ge noemde redenen weg. Heidi La- keman uit Voorhout lijkt nu zon der problemen de titel bij de da- EINDHOVEN - René van de Kerkhof speelt de komende twee seizoenen voor het Griekse Apollo Athene. PSV legt de bijna 32-jarige rech terspits niets in de weg, nu de club uit de Griekse hoofdstad de vergoedingssom van 50.000 gulden heeft overge maakt. Van de Kerkhof zag eerder besprekingen met Sei ko uit Hong Kong op niets uitlopen. PSV heeft intussen zijn zinnen gezet op Glenn Hysen, de 23- jarige verdediger van IFK Göteborg.. Kees Ploegsma, manager van de Eindhovense eredivisieclub, reist donder dag af naar Goteburg om de transfer rond te maken. Hy- WIESBADEN (ANP) - Frankrijk stevent rechtstreeks af op de Eu ropese bridgetitel. De Fransen spelen met het ongelooflijke ge middelde van zestien punten per wedstrijd en hebben met nog acht ronden voor de boeg een voorsprong van maar liefst 52 punten op Italië. Voor de tweede WASHINGTON (Rtr) - Jose-Luis Clerc, tiende op de wereldrang lijst, is winnaar geworden van het 200.000 dollar tennistoernooi van Washington. In de finale ver- Varia sen en PSV zijn het al eens over de inhoud van een con tract met een looptijd van tweeën half jaar. De moge lijkheid bestaat echter dat de overgang van Hysen naar Eindhoven alsnog zal afket sen. De Stichting Arbeidsza ken van de KNVB heeft in deze zaak een vetorecht, om dat Hysen afkomstig is uit Zweden, een land niet aange sloten bij de EG. Tibor Nyilasi, de 28-jarige aan voerder van het Hongaarse voetbalelftal, heeft gisteren een contract getekend bij Au stria Wien. Nyilasi, een links benige middenvelder met spelbepalende kwaliteiten, wordt in Wenen gezien als de plaats, rechtgevend op een start bewijs voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Stock holm later dit jaar, komen nog verschillende kandidaten in aan merking. Dankzij een serie goe de resultaten heeft ook Neder land zich weer in die strijd ge mengd. sloeg de Argentijn, als eerste ge plaatst, de Amerikaan Jimmy Arias met 6-3, 3-6, 6-0. Clerc verdiende aan zijn zege 34.000 dollar, ongeveer 100.000 gulden. opvolger van de door Ajax aangetrokken Felix Gasse- lich. Nyilasi is de tweede grote aan koop van Austria Wien. Eer der trok de Oostenrijkse nummer twee Herbert Pro- haska aan. Overigens dankt Nyilasi zijn transfer aan de coulante houding van de Hongaarse voetbalbond je gens hem. Normaliter mag een Hongaarse voetballer eerst op zijn dertigste em plooi zoeken in het buiten land, maar op grond van 'zijn verdiensten voor het Hon gaarse voetbal' mag de 56- voudige international nu al zijn voetbalcapaciteiten te gelde maken. In de veertiende ronde werd onge lukkig verloren van Zweden, na dat Nederland bij de rust nog kon bogen op een voorsprong van tien punten. De strijd tegen België, dat op de tweede plaats stond, werd dan ook met zorg te gemoet gezien. Captain Cees Kaiser stelde opnieuw Max Re- battu en Cees Sint op voor de ge hele wedstrijd. De vorm van dit paar, dat al vanaf de middelbare schoolbanken samen speelt en dit jaar het 25-jarig jubileum viert, vertoont in Wiesbaden nog steeds een stijgende lijn. Dat be wezen ze ook tegen België. Oran je won met lieft 20-0. De Neder landse bridgers hebben in de res terende ronden een relatief licht PARIJS (ANP) - Het herstel van de economische be drijvigheid in de Bondsre publiek dat op het ogen blik valt waar te nemen zal weinig of niets doen voor de werkgelegenheid. Tot deze conclusie komt de OESO, de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwik keling in Parijs, in haar jaarlijkse rapport over de Westduitse economie. De OESO, een instelling van 24 westerse industrielanden waar bij ook Nederland is aangeslo ten, zegt dat er in West-Duitsland sinds vorig jaar vrijwel geen ver andering meer in het prijspeil is gekomen en dat het dieptepunt van de langdurigste recessie se dert de tweede wereldoorlog achter de rug is. Gezien de ongunstige vooruitzich ten voor de wereldhandel zal het herstel echter meer dan ooit te voren van de binnenlandse markt moeten komen. Daar is het voornamelijk de opleving van de investeringen in de bouw die de bedrijvigheid stimuleert. Van een duidelijke toeneming Slordig gebruik van insecticiden DEN BOSCH (ANP) - Een he likopterpiloot uit Hilversum is gisteren in Den Bosch ver oordeeld tot een geldboete, omdat hij tijdens het sproeien met insecticiden twee voorbij fietsende vrou wen heeft ondergespoten. De economische politierechter, mr. J. Berg legde hem 2500 gulden op, waarvan 1250 voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De piloot was op 3 september vorig jaar bezig een perceel grond bij Aarle-Rixtel met bestrijdingsmiddelen te be spuiten. In het voorbijgaan kregen echter ook twee vrou wen de volle laag. De vrou wen hadden, nadat de chemi- caliënnevel was opgetrok ken, nog geruime tijd last ge had van prikkelende ogen en een pijnlijke keel. AMSTERDAM (ANP) - Guyla Sax heeft een goede kans het tweede schaakfestival op zijn naam te brengen. De Hongaarse groot meester versloeg gisteren in de negende ronde met zwart Seira wan, de vroegere kampioen van de Verenigde Staten. De Neder landse grootmeester Jan Tim man moet als uitgeschakeld wor den beschouwd voor de race naar de eerste prijs, die tiendui zend gulden oplevert. Pingpongmeisjes buiten finalepoule MALMO (ANP) - De Nederlandse- meisjes hebben tijdens het toer nooi om de Europese kampioen schappen tafeltennis in Malmö nog uitzicht op de zevende plaats. Nederland miste gisteren de finalepoule door een neder laag tegen Hongarije (2—3). Ellen Bakker won twee partijen. Eer der hadden de Nederlandse meisjes met 2—3 van het gast land, Zweden, verloren. De jongens treden in de poule voor de achtste tot en met twaalfde plaats aan tegen Polen. Gisteren was Nederland tegen de Sowjet- Unie kansloos (0—5). In de jong ste categorie, de kadetten, verlo ren de Nederlandse jongens met 2-3 van Bulgarije. programma. Dit in tegenstelling tot de meeste concurrenten. De stand is na vijftien ronden: 1. Frankrijk 239 punten, 2. Italië 187, 3. België 185,5, 5. Nederland 180,5. De dames blijven winnen. Werd gisteren eerst Ierland met 14—6 aan de kant gezet, later op de dag bood ook Zweden onvoldoende tegenstand, 13-7. Elly Schippers en Marijke van Mechelen, beiden jarig, behaalden tegen Ierland elk een keer het hoge totaal van 1100 punten. De stand is na vier wedstrijden: 1. Frankrijk 60 punten, 2. Groot- Brittannië 57, 3. Nederland 54. van de vraag naar verbruiksgoe- deren is geen sprake. Ervan uitgaande dat er geen be langrijke veranderingen in het economische beleid van de fede rale regering worden aange bracht en dat de wisselkoers van de mark stabiel zal blijven, ver wacht de OESO van het herstel van de bedrijvigheid in 1983 geen verbetering van de werkge legenheid. Ook voor 1984 zie het er naar haar mening somber uit. DEN HAAG - Er komt per 1 janua ri 1984 een nieuw Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne. Dit instituut, kortweg RIVM genoemd, zal ontstaan door een bundeling van drie in stellingen: Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV), Rijksin stituut voor Drinkwatervoorzie ning (RID) en Instituut voor Af- valstoffenonderzoek (IVA). Bij het nieuwe instituut zullen 1300 mensen gaan werken. Dit hebben de ministers Brinkman (WVC) en Winsemius (milieu) de finitief besloten. Volgens het mi nisterie van WVC heeft over de plannen goed overleg plaatsge had met de personeelscommis sies van beide departementen, die onder een aantal voorwaar den akkoord zijn gegaan. Een speciaal in het leven geroepen commissie moet ervoor zorgen dat de overplaatsing en functie veranderingen bij het personeel correct verlopen. Het is de bedoeling dat het nieuwe instituut geheel in Bilthoven wordt gehuisvest. Daartoe wordt het huidige complex van het RIV uitgebreid. Het IVA zit nu nog in Amersfoort en het RID in Leid- schendam; het RIV heeft nog een vestiging in Utrecht. In 1986 moet de concentratie haar beslag krijgen. De bundeling is mede een gevolg van de departementa le herindeling volgens het re geerakkoord. Timman miste met wit de winst op de Engelsman Chandler. Door middel van subtiele positionele manoeuvres verwierf hij wel een overwicht. Volgens ingewijden was de Nederlander ook kans rijk, maar na enkele afwikkelin gen resteerde een gunstig eind spel voor Timman, dat evenwel niet voldoende was voor het vol le punt. Het was de derde achter eenvolgende keer dat Timman ondanks geschakeerd fantasie-, rijk spel naast de winst greep. De vierkante Tsjechoslo waakse grootmeester Vlastimil Hort, die nogal langzaam startte, raakt steeds beter in vorm. Hij wees de Westduitser Lobron definitief te rug. Met zes punten komt Hort nog voor één van de ereprijzen in aanmerking. De Nederlandse meester Paul van der Sterren trekt de laatste dagen de meeste aandacht van het talrijk opgeko men publiek. Van der Sterren won gisteren van Short, die daags tevoren tegen Timman aan de nederlaag was ontsnapt. Van der Sterren heeft nu zes punten. Als hij de twee resterende partij en wint, behaalt Van der Sterren een* grootmeester-resultaat. Seirawan (Vst)-Sax (Hon) 0-1, Tim man (Ned-Chandler (Eng) xh—V2, Van der Sterren (Ned)—Short (Eng) 1—0, Hort (Tsj)—Lobron (Wdl) 1—0, Henley (Vst)-Sunye Neto (Bra) 0—1, Kuijf (Ned)-Ree (Ned) 0—1, Van Wij- gerden (Ned)-Boersma (Ned) V2—V2, Murey (Isr)-Langeweg (Ned) V2-V2, Franco (Par)—Böhm (Ned) V&—Vi, Vo gel (Ned)-De Roode (Ned) 1-0, Hresc (Joe)—Johansen (Aus) 0—1, Ligterink (Ned)-Van Mil (Ned) 1-0, Van Baarle (Ned)-De Boer (Ned) V2—V2, Lengyel (Hon)—Van der Vliet (Ned) 1-0, Berg (Den)-Grooten (Ned) 1-0. De stand aan kop is: 1. Chandler 6V2 punt, 2. Sax 6 1 afg., 3. Van der Ster ren 6, 4. Ree, Short en Timman 5V2. MONTREAL (AFP) - De Neder landse motorcrosser Kees vari der Ven heeft met overmacht de Grote Prijs van Canada in de 250- cc klasse gewonnen. Van der Ven stuurde zijn machine op het erg stoffige circuit van Montreal in beide manches als eerste over de eindstreep. Van der Ven staat nu vierde in het WK-klassement. De Westduitse regering verwacht dat het herstel in 1984 krachtiger zal worden en dat de werkloos heid dan zal gaan afnemen. Als echter de OESO-raming van een toeneming van het 'bruto natio naal produkt van de Bondsrepu bliek met anderhalf procent in de achttien maanden tot eind 1983 uitkomt Zal de werkloos heid juist verder toenemen en het herstel niet doorzetten, aldus het rapport. De plannen voorzien erin dat de sector bijzondere onderwerpen van het RID behouden blijft. De ze sector, die 25 mensen omvat, zal worden overgenomen door de Rijksgebouwendienst. Over de bijbehorende financiële rege lingen moeten nog afspraken worden gemaakt, evenals over de huisvesting. Geschiedenis van en over vrouwen erkende studie AMSTERDAM (ANP) - Met in gang van het komende studiejaar is het mogelijk officieel het bij vak 'vrouwengeschiedenis" te volgen aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Het betreft een bijvak met een (unieke) vol ledig aparte status. Het hele bij- vak-studiepakket mag worden besteed aan vrouwengeschiede nis. Dit heeft de unviersiteit gis teren meegedeeld. Aan dit bijvak leveren alle vak groepen van de subfaculteit ge schiedenis een bijdrage. Docen ten uit de vakgroepen oude, mid deleeuwse, nieuwe, nieuwste, economische en sociale, alsook niet-westerse geschiedenis heb ben elk hun specifieke inbreng. Twee voorbeelden van verre gaande miniaturisering door het toepassen van chips waarin veel functies opgenomen zijn, terwijl ze niet veel groter dan een duimnagel zijn geworden. Een in de consumentensfeer en een bij computers. Matsushita Electric Industrial, moederbedrijf van Quasar, Na tional, Panasonic en Technics, heeft nu echt de allerkleinste kleurentelevisie die er bestaat aangekondigd. Het beeld is niet veel groter dan een postze gel. De nieuwe telg van Matsushita heeft de naam 'Color Travelvi- sion' gekregen, wat al aangeeft hoe makkelijk hij op reis is mee te nemen. Hij weegt dan ook slechts 600 gram (met bat terijen 750 gram) en is bijna 4 centimeter hoog, 11 centimeter breed en 18 centimeter diep. Het apparaatje is zowel een por table tv, als een video-monitor. Als reis- en zak-tv is het ge schikt gemaakt om op vier ver schillende stroombronnen te functioneren. Het werkt op het lichtnet, auto-boordnet, gewo ne batterijen of oplaadbare ac- cuutjes. Interessant aan het kleuren-tv'tje is natuurlijk vooral de micro- miniaturisering van alle onder delen. Verder is het batterijver- bruik uiterst laag: 3 Watt, goed voor uren beeldbuisgenoegen (met loupe) op slechts acht penlite batterijtjes. Er werden 14 patenten voor dit sigaren- doosje aangevraagd. Er was nog ruimte om een luidspreker in te bouwen! Twee merken streven in de we reld van zakrekenmachientjes om de hegemonie, Casio en Sharp. Van dit eerste merk is op dit moment iets beneden de f250 al een zakcomputer met de Basic-programmeertaal te koop. Sharp maakt de meest geavan ceerde produkten op dit mo ment. De fabriek, die in 1980 de wereld verbaasd liet staan bij de introductie van de eerste pocketcomputer (PC 1211), heeft zich inmiddels op weer een nieuwe generatie program meerbaar tekst- en rekentuig- gestort: de handcomputer. Het meest opvallend is de ook in Nederland verschenen PC 1251. Het apparaatje ziet er uit als een plat, klein rekenmachientje. In werkelijkheid is het een volle dig in de Basic-computertaal aanspreekbaar handcomputer De miniatuurcomputer van Sharp. tje, dat thuis ook deel kan uit maken van een heus, zij het ui terst klein, computersysteem. Het neemt dan niet meer ruim te dan een dubbelgevouwen schrijfblok. Een compleet systeem bestaat behalve uit de computer, uit een display, meestal een beeld scherm, een printer, waar de resultaten op papier kunnen worden vastgelegd en een of ander extern massageheugen. Dat is allemaal samengebracht in het 'dikke schrijfblok'. Het display zit op het handcompu tertje zelf, printer en micro- cassetterecorder voor het af drukken en opslaan van gege vens maken deel uit van een standaard waar de computer in kan worden geschoven (type- nummer CE-125). Er zijn geen losse verbindingskabels, alles past logisch in elkaar. De Sharp 'spreekt' Basic, Begin ners All Purpose Symbolic In struction Code, en daarvan een programmeer-dialect dat het meest voor de handcomputer geschikt is. Het kent een keur van rekenkundige- en tekstma nipulaties. Hij sluit bovendien aan op 's werelds eerste hand computer de PC-1211. Programmatuur die voor deze voorloper van de PC-1251 werd geschreven is in te lezen, op nieuw te gebruiken, uit te brei den en te verfijnen. Er is voor het nieuwe computersysteem ook kant en klare programma (foto GPD) tuur te verkrijgen op microcas sette, waarmee allerlei techni sche en financiële zaken kun nen worden verwerkt. Een derde voorbeeld van minia turisering ligt op een ander ge bied. Osram komt met een nieuwe en zeer compacte fluo rescentielamp. In feite gaat het om een TL-lamp zo groot als een gloeilamp. Resultaat daar van: stroombesparing en gro tere lichtopbrengst. Wel moet in dit geval de fitting worden aangepast, maar dan past hij zonder makenkeren in elk schemerlampje. De fitting van de lamp is nadrukkelijk 1 anders omdat de Centralux- lamp een fluorescentielamp is, die door middel van een starter en een voorschakelapparaat ontstoken moet worden. Jam mer maar helaas. De nieuwe lamp gebruikt voor dezelfde lichtopbrengst slechts een kwart van wat een gloeilamp aan stroom nodig heeft. Verder heeft men zich veel moeite getroost om ook het lichtschijnsel bij dat van de gloeilamp aan te passen. De in gebouwde starter is elektro nisch en zorgt voor de ontste king van de lamp zonder flak keren. De prijs van Centraluxlampen ligt veel hoger dan van een gloeilamp, de te verwachten le vensduur is echter aanzienlijk langer. Alleen moet de eerste maal de fitting in de lamp wor den vervangen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10