C.EIDSCH DAGBLAD Kabinet negeert Hoogovens Noodweer trekt over het zuiden: één dode SPITSKOOL EN KIPKLUIFJES Wereldbank: economie Derde Wereld groeit Israëlische ministers [>p verzoek van [Reagan naar Amerika i+ Geen verzet tegen gedwongen inkrimping Slachtoffer ontploffing overleden DRUKKERIJ DELTABACH Twee mannen verkrachten en beroven bejaarde (73) Toch maar geen viskar Olifant op hol geslagen Huis in vier uur gebouwd Het Parool moet rectificeren \NDAG 25 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37146 sur: G. Koopman edacteur: drs. J. W. E. Metselaar HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tebnrs. zie colofon l/oor overleg over Libanon WASHINGTON (Reuter) - De meeste ontwikkelingslanden zul len de komende tien jaar hun economie zien groeien. De om vang van de groei is echter af hankelijk van de mate van her stel in de industrielanden, zo staat in het Ontwikkelingsrap port 1983 van de Wereldbank. Het is een van de meest optimis tische rapporten van de afgelo pen jaren. De Wereldbank voorziet voor de ontwikkelingslanden een econo misch groei van 4,4 procent per jaar in de periode van 1983 tot en met 1985 en van 5,5 procent per jaar in de periode van 1986 tot en met 1995. Van 1980 tot en met 1982 heeft de recessie de groei in de Derde Wereld verminderd tot 1,9 procent per jaar, terwijl de groei in de industrielanden jaar lijks slechts 0,4 procent bedroeg. De Westerse landen maken een economische groei door van ten minste drie procent per jaar van 1983 tot en met 1985 en van 3.7 procent per jaar in de jaren daar na tot en met 1995. De Wereldbank is er in haar ramin gen van uitgegaan dat zowel de industrielanden als de ontwikke lingslanden niet verder zullen toegeven aan protectionisme en dat de ontwikkelingslanden een beter gebruik zullen maken van hun mogelijkheden. ^J-lSHINGTON (UPI) - De <en. Israëlische ministers one zou vandaag uit Panama ver dekken naar een onbekende be stemming, zo zei woordvoerster Sigrid Maitrejean van de Ameri- jcaanse ambassade in Panama. Een Salvadoriaanse verzetsman bevestigde de mogelijkheid van zulk rechtstreeks contact. Hij net wist plaats noch tijdstip maar noemde Panama als plaats voor een ontmoeting tussen Stone en Guillermo Ungo, hoofd van het democratisch revolutionair ad- front, de politieke vleugel van me het verzet. |e woordvoerster wilde niet zeg- gen waar Stone verbleef maar IQ bevestigde dat het toestel waar- mee hij vrijdag in Panama arri veerde, naar de luchtmachtbasis Howard in het westen van Pana ma is gevlogen. Eerder deze maand is een ontmoeting tussen Stone en het verzet in Costa Rica niet gelukt. Volgens de VS om dat het verzet vooraf voorwaar den had gesteld, volgens het ver zet omdat er teveel publiciteit was gemaakt. Warm rens (defensie) en Sha- "ïir (buitenlandse zaken) ■jn vanmorgen op ver bek van president Rea- an voor overleg naar de "erenigde Staten vertrok- en. Het overleg is be- ein.opoeld om een uitweg te aeken in de "impasse in "ibanon", aldus een Ame- -ikaanse woordvoerder. ïvankelijk zou premier Begin "Slf deze week naar de VS reizen, itief ernaar hij gelastte dit bezoek om Jtage, ersoonlijke redenen af. Het be- oek van de twee ministers valt amen met een nieuwe, felle con- mtatie tussen Libanese christe- en en de door Syrië gesteunde )ruzen. jen.— .ïtraal thema in de besprekingen de terugtrekking van Israëli- che troepen uit Libanon. De Li- anese president Gemayel sprak V aar vorige week in Washington Iver met president Reagan en I ienadrukte zijn eis dat proces Inel af te ronden. De Israëlische W_ainisters lieten voor hun vertrek T laar Washington weten vast te +4louden aan hun eis dat ook de lyrische troepen uit Libanon noeten verdwijnen, alvorens Is- aël zich terugtrekt. -,ans op direct antact Stone 'iet verzet in II Salvador iNAMASTAD (UPI/Reuter) - De Amerikaanse speciale afge- sant voor Midden-Amerika, Ri- :hard Stone, zal dezer dagen mo gelijk rechtstreeks contact opne- nen met het Salvadoriaanse ver zet. Intussen meldde de New Sfork Times dat de VS hun gehei me operaties in Midden-Amerika fors willen uitbreiden, als voor spel van een grotere Amerikaan se militaire activiteit in het ge- Jaied. WINNIPEG-CANADA Een Boeing 747 van Air Canada staat hier met de neus bijna op een autosnelweg. Het toestel kwam in deze ongebruikelijke situatie nadat de piloot ruim honderd kilometer ter noorden van de Canadese stad Winnipeg een noodlanding moest maken. Hij had problemen met de brandstof toevoer. Het liep wonder boven wonder goed af. Zonder motorvermogen en hydraulische druk kreeg hij zijn toestel aan de grond zonder dat iemand werd gewond. ki en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 18 graden, middag- temperatuur ongeveer 28 graden. Matige oostenwind, windkracht 3. i Morgen wordt het een warme dag. waarschijnlijk nog enkele graden ho ger dan vandaag. Daarbij neemt ook de kans op onweer toe. Een lagedruk gebied dat vanochtend boven Spanje lag, breidt zich uit naar Frankrijk. Daardoor komt er wat oostenwind, en daarmee wordt warme lucht uit Duitsland aangevoerd. Die lucht is ook zeer vochtig, zodat het niet alleen warm maar ook drukkend wordt. In het binnenland kan de temperatuur tot tegen de 30 graden oplopen, aan de kust kan in de middag wat afkoeling optreden door wind van zee. Er ko men perioden met zon, maar vooral tn de avond kunnen er ook regen- of on weersbuien vallen. 26 juli: Zon op 5.52, onder 21.40 uur, maan op 22.53, onder 6.55 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.00 en 17.23 uur, laag- water om 1.03 en 13.17 uur. VENLO (GPD/ANP) - Het nood weer dat zaterdagavond en gis terochtend over het zuiden van ons land trok, heeft aan een ze ventienjarige jongen het leven gekost. De jongen, A.H.J. Nij- nens uit Cuyk, werd op een kampeerterrein in Terneuzen door de bliksem getroffen en was op slag dood. Een oom van het slachtoffer liep door de blik sem brandwonden aan een arm op. Evenals vorige week - toen in Montfort door het noodweer een feesttent instortte - werd vooral ALMELO (ANP) - De man die vori ge week donderdagnacht zwaar gewond raakte bij een hevige ex plosie in een woning aan de Al melose Prinsenkampsweg, is het afgelopen weekeinde overleden. Het is de 29-jarige J.W. Stinissen uit Almelo, die met zware brand wonden was opgenomen in het brandwondencentrum in Gro ningen. Dit heeft de politie in Al melo vanochtend meegedeeld. Bij de ontploffing vloog een wo ning in de lucht en brandden twee belendende huizen uit. Kort na de explosie zagen omwo nenden de brandende man te midden van het puin van de op geblazen woning, maar ze kon den hem daaruit niet bevrijden. Even later slaagde de brandweer daar wel in. De in de lucht gevlo gen woning was niet bewoond, van de twee overige huizen wa ren de bewoners met vakantie. Over de oorzaak van de explosie is nog steeds niet bekend. de provincie Zuid-Limburg door het onweer getroffen. De hevige regenval zorgde voor veel over last. Wegen werden onbegaan baar en tientallen auto's kwamen door het overtollige water vast te zitten. Op de autosnelweg Eind- hoven-Venlo spoelde een deel van de rechter rijbaan weg. Tv- ontvangst en telefoonverkeer waren urenlang onmogelijk. In verschillende plaatsen in Noord-Brabant en Limburg kwa men wegen en straten blank te staan, omdat de riolering het wassende water niet zo snel kon verwerken. Tientallen putdek sels werden omhoog gedrukt. De brandweer is urenlang in de weer geweest om ondergelopen kelders leeg te pompen. Alleen al Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spitskool, per kilo CD Kipkluifjes, 500g^482.98/l QQ kilo ®<3xï)'s. albert heijn BRUSSEL (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) zal Hoogovens ontraden in beroep te gaan tegen het besluit van de Europese Commissie ter sanering van de Europese staalindustrie. De Nederlandse regering zal zich ook niet verzetten tegen de gedwongen inkrimping van de produktiecapaciteit van Hoogovens met 950.000 ton, waartoe de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, eind juni besloot. Aldus Nederlandse bron nen in Brussel, aan de vooravond van het overleg van Europese ministers dat vandaag in de Belgische hoofd- tad is begonnen. Hoogovens bezint zich momenteel over een eventuele rechtzaak. Minister Van Aardenne meent ech ter dat Hoogovens er, vergeleken met de andere staalindustrieën in Europa, heel redelijk is afge komen. De inkrimping is Hoogovens opge legd als onderdeel van het sane ringsplan voor de totale Europe se staalindustrie met totaal zo'n 30 miljoen ton. Als Hoogovens aan de produktie-inkrimping voldoet, krijgt de Nederlandse regering van Brussel toestem ming om een miljard overheids hulp aan het bedrijf uit te keren. Eind 1985 moet Hoogovens, evenals de rest van de Europese staalindustrie, het zonder ver dere overheidshulp kunnen stel len. In het overleg van de Europese staalministers gaat het deze keer niet zozeer om de sane ring op langere termijn, maar over de mogelijkheden om de staalindustrie in de tussentijd overeind te houden. Daarvoor is het van belang dat de bedrijven elkaar niet met overproduktie en lage prijzen doodconcurreren. Om dat te voorkomen, bestaat er een quotasysteem waarin elk staalconcern een beperkt pro- duktieaandeel krijgt toegewe zen. Dat quotasysteem loopt in augustus af en de Europese Commissie wil nu een verlen ging tot eind 1985. Dat geeft gro te problemen. De Europese staalindustrieën zelf kunnen het niet eens worden over de noodzaak en de voor waarden van de quota, terwijl de meeste Europese lidstaten wel. willen verlengen, maar daaraan uiteenlopende eisen stellen. De meeste landen willen dat de aan de eigen staalindustrie toegewe zen produktiehoeveelheden aan zienlijk worden uitgebreid. 16 PAGINA'S Fignon: "Ik snap er zelf niks van" PAGINA 9 Nieuw offensief Iran tegen Irak PAGINA 6 "Huren vaak hoger dan toegestaan" PAGINA 7 Melkhuisje: toch andere winnaar PAGINA 11 in Limburg zijn 23 brandweer korpsen met 250 man in de weer geweest. In een tunnel onder de spoorlijn Maastricht-Roermond stond het water meer dan een meter hoog. Tal van spoorwegovergangen moesten door de politie worden bewaakt, omdat de beveiligings installaties door de bliksemin slag niet meer werkten. In Suste- ren brandde een door de bliksem getroffen loods af. Twee paarden en een hond kwamen daarbij om het leven. De bliksem sloeg ook in de antennes van het Venlose politiebureau, waardoor het mo bilofoonverkeer uitviel. Ook een deel van de alarmcentrale van de brandweer viel door bliksemin slag uit. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. DRIEBERGEN (GPD) - Twee ge maskerde mannen hebben zater dagnacht onder bedreiging van messen een 73-jarige vrouw in haar woning in Driebergen mis handeld, verkracht en beroofd. Uit een kast namen zij driehon derd gulden mee. Van de ver dachten ontbreekt elk spoor. Tussen middernacht en vier uur drongen de mannen de woning binnen nadat zij een deur had den geforceerd. Zy bedreigden de vrouw in haar slaapkamer, sloegen en stompten haar, en hielden een brandende aanste ker bij haar lichaam. Vervolgens werd zij enkele malen verkracht. Daarna doorzochten de mannen de woning en haalden zy alles overhoop. Intussen was de vrouw uit het raam geklommen en liep zy via de dakgoot naar de buren, die alarm sloegen. Voordat de politie arriveerde, waren de indringers al verdwenen. Van hen is geen signalement bekend. Wel zijn hun maskers, een nylonkous en een ijsmuts in het huis terugge vonden. AMSTERDAM (ANP) Een onbekende man heeft de Amsterdamse politie het afgelopen weekeinde telefonisch attent gemaakt op een gestolen aan- hangwagentje met vis en zure bommen, dat stond in de parkeergarage van de flat Huigenbos in de Bijlmermeer. De anonieme beller deelde volgens de politie mee dat hij het wagentje had gestolen om het te gebruiken voor de vakantie, maar dat het daarvoor ongeschikt was omdat het van een visboer bleek te zijn en dus penetrant naar zeebanket stonk. In de parkeergarage trof de politie het wagentje met de riekende lading aan. Er lag een brief in, ondertekend met „de Avonturiers". Daarin stond waar het wagentje was gestolen. LAGUNA HILLS, CALIFORNIË (AP) Een drie ton wegende olifant is gisteren in het Safaripark "Leeuwentand" in Californië losgebroken van zijn ketting. De oppasser Lee Keaton (34) die trachtte hem te stoppen, stierf aan hoofdwonden. De olifant rende weg in een open veld grenzend aan de drukke autosnelweg van San Diego. Het ver keer op de autoweg werd tot stilstand gebracht, maar de op hol gesla gen olifant kon vóór het bereiken van de weg worden gekalmeerd door pijltjes afgevuurd vanuit een politiehelikopter. PALMER, ALASKA (AP) - Een ploeg van 288 bouwvakkers heeft in Palmer in Alaska een nieuw record gevestigd door in drie uur, 53 minu ten en 59.49 seconden een huis te bouwen. Een meubelbedrijf voorzag de nieuwe woning die twee slaapkamers telt, in nog geen vier minuten van de nodige vloerbedekking en gordijnen. De kosten van het huis bedroegen 80.000 dollar (ongeveer 230.000 gul den). AMSTERDAM (ANP) - Het Parool moet een artikel (van 17 januari) rectificeren, waarin wordt gesuggereerd dat ambassadeur Herrenberg van Suriname contacten heeft gelegd tussen de cocaïnemaffia in Co lombia en de Surinaamse autoriteiten in verband met een lening tegen zeer lage rente. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff-Mulder vanochtend bepaald in een kort geding, dat Herrenberg tegen het dagblad had aangespannen. De president vindt dat het blad de juistheid van zyn beweringen onvol doende aannemelijk heeft weten te maken tijdens het kort geding. Nieuws 'nob'1 "ooreenobonn redenen voofec i J Stuur mij uw krant vier waken op proel voor I 9 50. Uaama beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 61.251 voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis Piaau J AmwvOOrtVKXTvmer I00S0. nLANDn STREEK LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1