Smid legt Taroezy zwijgen op Vilas winnaar in Oostenrijk Van der Capellen bederft tennisduel Simon wint CHIO Eindelijk andere winnaar op Melkhuisje Hockeyteam verliest van Jong- Pakistan Oranje ongeslagen Chandler en Sax leiders Honkbalteam laat goede indruk achter MAANDAG 25 JULI 1983 KITZBÜHEL (ANP) - De Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren voor de vierde keer in zijn loopbaan de Open Oostenrijkse tennistitel veroverd. Vilas, die als eerste was geplaatst in Kitzbühel, versloeg in de fina le met veel moeite de Fransman Henri Leconte. De setstanden waren 7-6, 4-6 en 6-4. Vilas verdiende 55.000 gulden met de zege. Het was het eerste succes van de 31-jarige linkshandige Ar gentijn sinds de dag, dat bekend werd dat hij voor een jaar zou worden geschorst wegens het aannemen van startgelden in Rotterdam. Vilas ging tegen de schorsing in hoger beroep en mag tot de uitspraak gewoon uit komen in toernooien. Bij de dames won de zeventienjari ge Frangaise Pascale Paradis. De winnares van Roland Garros en Wimbledon voor juniores, ver sloeg in de finale de Oostenrijkse Petra Huber. De setstanden wa ren 3-6, 6-3 en 6-2. De 20-jarige Joegoslaaf Igor Vlego won gisteren in Velp het vierde satelliettoernooi. Hij zegevierde in de finale met 6—4 7—5 over de Belg Alain Brichant. De Belg, die in de halve finale de als eerste geplaatste Australiër Peter Doohan vefsloeg, had in de eerste set nog een voorsprong van 4—2. De aanvallend ingestel de Vlego wist zich tijdig te her stellen. Door zijn eindzege kwali ficeerde de Joegoslaaf zich als vierde vdor het volgende week te houden Masters-toernooi in Amersfoort. Voor dit slottoernooi hebben zich vijf Nederlanders weten te plaat sen, namelijk Frits Don, Marc Al- bert (hij kwam bij de laatste vier in Velp), Menno Oosting, Robert- Jan Bierens en Erik Wilborts. Fa vorieten voor de 'eindzege zijn Peter Doohan uit Australië (nu 47 toernooipunten), Dani Leal uit de Verenigde Staten met 45 pun ten en Ferante Rocchi uit Italië met 43 punten. Tsjechoslowakije heeft het tennis toernooi om de federatiebeker, het officieuze wereldkampioen schap voor dames landenteams gewonnen. Tsjechoslowakije versloeg gisteren in de finale West-Duitsland met 2—1. In de enkelspelen liepen de Westduit- se dames al een beslissende ach terstand van 0-2 op. Claudia Kohde verloor in drie sets van Helena Sukova, Bettina Bunge staakte de strijd wegens een blessure in de tweede set tegen Hana Mandlikova. De als eerste geplaatste Jose-Luis Clerc heeft zich zaterdag ge plaatst voor de halve finales van het nternationale toernooi in Washington. Hij versloeg Pablo Arraya (Peru) met 6-1 en 6-3 in 85 minuten, waarbij Clerc zich bediende van een effectief spel letje met uitmuntende passeer- slagen en scherp geplaatste vol leys. Hij ontmoet in de halve eindstrijd de Boliviaan Mario Martinez, die in drie'sets Claudio Panatta (Italië) met 7-6 (7-4), 3-6, 6—2 de baas bleef. Ook Jim my Arias en Eric Korita kwalifi ceerden zich voor de halve fina les. De uitslagen zijn: Clerc (Ar- g)-Arraya (Per) 6—1, 6-3; Marti nez (Bol)-Panatta (Ita) 7-6 (7-4), 3-6, 6-2; Arias (Vst)-Go- mez (Ecu) 7-5, 6-3; Korita (Vst)-Cancellotti (Ita) 6-2, 6-3. Tönjanti probleemloos winnaar in Hillegom HILLEGOM - De finale van het herenenkelspel B in het tennistoernooi in Hillegom had een fraaie partij kunnen worden omdat twee verschillende speltypes elkaar 'botsten'. Hans Tönjann met zijn rechttoe-rechtaan aanval en Herman van der Capellen, die zijn tegenstanders doorgaans in een web van spinslagen en dropshots smoort. GEESTEREN (ANP) - Eén week voordat hij als één der belangrijkste kanshebbers voor de Europese titel in het Engelse Hickstead een gooi doet naar het goud, heeft Hugo Siman in het Overijsselse Geesteren aangetoond in een vlekkeloze vorm te verkeren. Voor de vierde maal alweer bleek de Duitse Oostenrijker de sterkste op de erven van Jan Maathuis. Na reeds in 1978, 1979 en 1982 met Gladstone de Grote Prijs van Twente voor zich te hebben opgeëist, bleek Simon gisteren op nieuw over ijzersterke zenuwen te beschikken. Beste Nederlander in Geesteren was Rob Ehrens, die voor het eerst sinds precies een jaar de van zijn ziekte herstelde Oscar Drum weer in een belangrijke wedstrijd uitbracht. De combinatie reikte naar een vijfde plaats en die klassering had aanzienlijk hoger kunnen uitvallen wan neer in de eerste manche een knullig foutje op de sloot de illusies niet wreed had verstoord. Oscar Drum en Ehrens maakten desondanks in druk in Geesteren. De Fransman Roger-Yves Bost won met zijn paard Jorphee du Prieur de Europese jeugdtitel voor springruiters. Het publiek verwachtte een knet terende ontknoping, maar kwam bedrogen uit. Herman van der Capellen werd in de beginfase door enkele kijkers zo opgesard met niveauloze kreten dat hij zijn concentratie, toch al niet zijn sterkste punt, ras kwijt was en volkomen gedesillusioneerd te- nonder ging tegen Tönjann, 6-0, 6-3. Voortreffelijk Laatstgenoemde ging voortreffe lijk van start met diep en hard serveren en gedegen volleren. Maar dat goede spel leed zicht baar onder de absentie van werkelijke tegenstand van Her man van der Capellen. Later in het herendubbelspel werkte de nare ervaring met het publiek van Herman van der Capellen nog door. Diens partner Bub van der Zee kon hem niet opkrikken tot grootse daden en aan de over zijde tenniste Hans Tönjann ook beneden zijn niveau. Het was Charlie Asselbergs, die de show stal met sterk serveren en volleren en met vooral enkele su blieme returns. De partij ging dan ook terecht naar Asselbergs en Tönjann, 6-3, 6-1. Sterker Het damesenkelspel B was voor Patricia van der Steen uit Breda, die in de finale duidelijk sterker was dan Stefanie Steenvoorde 6-1, 7-5. Zij ondervond de meeste tegenstand in de halve finale te gen Marijke Guyt, die pas in de derde set capituleerde, 1-6,6-3,6- 0. Henny Fehling won met Petra Wessels het damesdubbelspel van van Gerven en N. Meijer, 6-1, 6-3. Petra Wessels trad ook aan in het gemengd dubbelspel maar zij kon met Marcel Vink aan haar zijde de combinatie Marijke Guyt en Frans Grimbergen niet breken, na een overigens veelbe lovende opening, 1-6, 6-4, 6-4 voor Guyt en Grimbergen. In C won Tim van Dijk het here nenkelspel van Ruud Warmer dam in een aantrekkelijke partij, waarin van Dijk liet zien dat hij technisch zijn mannetje staat en rijp is voor B. Bij de dames ging de zege naar Bri gitte v.d. Maarel, die de jonge, ta lentvolle Duitse Judith Rollka (14 jaar) op kracht aftroefde 6-3, 6-2. Ruud Warmerdam haalde wel een zege binnen. Met Riet van Balen klopte hij in het ge mengd dubbelspel N. Meijer en Hoeker, 6-4, 6-4. Riet van Balen pakte een tweede zege in het da mesdubbelspel. Met Ans Vink won zij van E. en L. Koenders, 6-4, 6-7, 6-2. Verdere uitslagen: H.E.D: P.H. Dekker-F. Castien 6-4, 4-6, 6-4; D.E.D: N. Tieken-L. Voorham 6- 0, 6-1; D.D.D: L. Voorham/E. v. 't Wout-Apol/Groskamp 6-7, 6-2, 6- 4; H.D.D: Kruisman/Koot- Grieksma/Stork 2-6, 4-6. HILVERSUM (GPD) - Aan de stamtafel van 't Melkhuisje had Balasz Taroezy al zes jaar het hoogste woord. Of pa tron Piet van Eijsden nu de meest gereputeerde gokkers van verre haalde om zijn trouwe Hongaarse klant eens de voet dwars te zetten, de onverstoorbare Taroezy speelde zijn troeven steevast vakkundig uit. Gisteren echter werd hij eindelijk overbluft en nog wel door een andere vaste bezoeker. Tomas Smid bewees niet alleen zichzelf, maar ook de toernooi-organisatie een goede dienst door in de enkelspelfinale van de open Nederlandse tennis kampioenschappen met twee keer 6-4 te zegevieren. Hoewel de eindstrijd in Hilversum normaal gesproken om drie ge wonnen sets gaat, moest noodge dwongen met die traditie wor den gebroken. Precies op het moment dat Taroezy en Smid om twaalf uur het centrecourt betra den, begonnen de eerste regel druppels te vallen, hetgeen een vele uren durende stortbui in leidde. Onder het toeziend oog van enkele dapperen, die on danks alles op de tribqnes ble ven zitten, stond het speelveld in mum van tijd volledig blank. En de situatie handhaafde zich ook lange tijd nadat het droog was geworden. Het overtollige water mocht namelijk niet kunstmatig worden weggepompt omdat een dergelijke 'stofzuigermethode' de afgelopen jaar volledig gere noveerde baan te veel zou be schadigen. Regen Ondanks de regen was organisator Van Eijsden een tevreden man, nu ruim 14.000 klanten de poor ten hadden gepasseerd. Ook To mas Smid boekte commercieel succes. De 27-jarige Tsjech streek met zijn overwinning 15.000 dollar op, hetgeen nog eens onderstreepte dat het leeg- pikken van de kleinere ruiven zijn specialiteit is geworden. De prof uit Praag ontpopt zich als een van de meest actieve spelers in het internationale tenniscir- cuit en ook als een van de best verdienende. Vorig jaar voegde hij maar liefst bijna 600.000 dol lar toe aan zijn al niet kinderach tige bankrekening. Smid bereik te toen vier enkelspelfinales, waarvan hij er twee won en pak te negen dubbelspeltitels, waar onder die van Hilversum, samen met landgenoot Jan Kodes. De nummer 21 op de laatste ATP- lijst werkte dit jaar inclusief 't Melkhuisje al zijn 22 internatio nale toernooien af. Het resultaat, behalve vijf dubbelspeloverwin ningen, vijf kwart-, drie halve- en drie finales. Smid verloor in Bournemouth van Higueras on danks vijf matchpunten, deed hetzelfde in Gstaad tegen Sandy Mayer, maar toonde zich de sterkste in München. Zijn Hil- versumse zege bracht Smid, die: in de voorgaande editie al in de tweede ronde werd uitgescha keld door Sundstrom, naast de genoemde som geld ook 75 Grand Prix- en 40 ATP-punten op. Wat betreft het eerste klasse ment staat hij nu al op een totaal van 512. Eindelijk heet de winnaar van het tennistoernooi in Hilversum geen Taroezy. Tomas Smid legde de Hongaar gisteren het zwijgen op. Teleurgesteld feliciteert Taroezy zijn Tsjechoslowaakse tegenstander. Hazerswoude In Hazerswoude-dorp pakte Dick Zaadnoordijk zijn tweede zege in het hercnenkelspel C. En net als in Noordwijkerhout, de Boek horst, was hij ook in Hazerswou- de-dorp oppermachtig met zijn goede lopen en zijn vaste slagen. In de finale leek Rien Booy het hem lastig te zullen maken, maar na 4-6, beheerste Zaadnoordijk de strijd volkomen, 6-1, 6-3. Bij de dames ontregelde Ilonka van Riet het tempospel van Margot v.d. Oudenrijn zo goed en vooral zo geduldig, dat zij in twee sets de zege kon pakken, 7-5,6-3. Ger- rit van Tol, in het herenenkelspel C en D voor de finaledag uitge schakeld ging met tenminste een zege naar huis. Met Eelco v. Adrichem won hij het herendub belspel in C van Ron Engel en R. Luykx, 6-3, 5-7 (na 5-2), 7-5. Ver dere uitslagen: H.E.D. M. Esse- link-K. van Velzen 1-6, 7-5, 6-4 (na 1-6, 1-4); D.E.D: Irma v.d. Ou- denrijn-Gea Kok 6-1, 6-2; D.D.D: Gea Kok/J.v.d. Sman-Sanders/ Leertouwer, 3-6, 6-2, 7-5, H.D.D: De Groot/Smit- G. v.d. Water/J. de Jong 6-3, 7-5. FRANK BONTE VENLO (ANP) Het Nederlands hockeyelftal heeft zijn serie oe fenwedstrijden voor het Europe se kampioenschap, eind augus tus in Amstelveen, ingezet met een nederlaag. Zaterdag won jong-Pakistan (spelers tot 21 jaar) in Venlo met 1-0. Het doelpunt werd in de twaalfde minuut van de tweede helft gemaakt door in valler Zaka, die in het veld was gekomen voor centrumspits Hai- dir, die aan een stickduel met Ewout van Asbeck een gebroken hand had overgehouden. Het hard werkende Nederlands elf tal kwam zelden tot vloeiende combinaties, waardoor de Pakis taanse doelman Shadid Ali niet in moeilijkheden kwam. Neder land kreeg bijvoorbeeld pas in de tweede helft zijn eerste korte hoekslag, vlak voor het Pakis taanse doelpunt. Coach van Heu- men had in de rust echter Ties Kruize en Tim Steens onder de douche gestuurd ten gunste van Den Hartogh en van Grimber gen. Tweederde van het Neder landse strafcornerduo ontbrak dus, toen de eerste hoekslag ge nomen moest worden. Doordat Roderik Bouwman een dag vrijaf had gekregen, moest de Bloe mendaler Diepeveen afwerken. Dat lukte hem niet. De jonge Pa kistani versloegen gisteren Jong Oranje met 1-2. Harrie Kwinten scoorde voor Oranje. Visitekaartje En dat steekt wel erg schril af bij het visitekaartje van Balasz Ta roezy. De Hongaar speelde met zijn laatste Nederlandse optre den meegerekend veertien inter nationale evenementen en was daarin nauwelijks succesvol. Met vaste partner Heinz Gunthardt won hij weliswaar vier van de zes dubbelfinales, maar hij werd in het enkelspel meestal al in de eerste of tweede ronde geklopt. Zijn huidige Grand-Prix-balans van 175 punten zegt in dat op zicht voldoende. MALMÖ (ANP) - De Neder landse meisjesploeg is giste ren in Malmö tijdens de Eu ropese kampioenschappen tafeltennis doorgedrongen tot de laatste vier. Nederland eindigde als eerste in de pou le door overwinning met 3-0 op België. Het Oranjeteam, bestaande uit Ellen Bakker, Miriam Kloppenburg en Jan tien Jansma, bleef ook in de eerste wedstrijd vai? de fina leronde ongeslagen. Polen werd met 3-0 aan de kant ge zet. De jongens bereikten de volgende ronde, waarin met 1-3 werd verloren van Zwit serland. De meisjeskadetten (tot vijftien jaar) kunnen niet verder ko men dan een vijfde of zesde plaats. Gisteren verloor Ne derland van Roemenië (1-3) en Rusland (1-3). Later werd weliswaar met dezelfde cij fers gewonnen van Frankrijk, maar meer dan een derde plaats in de poule achter de Sowjet-Unie en Roemenië zit er niet in. De jongens in deze leeftijdsca tegorie spelen vandaag om de negende en tiende plaats te gen Bulgarije. Overwinnin gen werden geboekt op Bel gië (3-2), Luxemburg (3-0) en Finland (3-2). Had Taroezy, die één keer een Melkhuisje-finale verloor (in 1977 van Proisy), gisteren de hoofdprijs weggesleept, dan was hij in het bezit gekomen van een uniek record. Alleen Björn Borg wist in de Grand-Prix-geschiede- nis al eens zes keer hetzelfde toernooi op zijn naam te schrij ven, namelijk de open Franse op Roland Garros. Dat de econoom uit Boedapest die prestatie (nog) niet kon verbeteren, deed hem echter weinig. Taroezy incasseer de zijn nederlaag uiterst laconiek en vertelde zelfs lachend dat hij niet teleurgesteld was. En over het verloop van de finalepartij te gen Smid: „Tomas serveerde al lereerst beter dan ik en hij kreeg de kans om naar het net te ko men. Het lange wachten en de slechte baan hadden me toch enigszins uit mijn concentratie gehaald". De toestand van het centrecourt, dat met inderhaast aangevoerd gravel provisorisch bespeelbaar was gemaakt, werk te echter nog nadrukkelijker in het nadeel van Smid. De baan werd alleen maar trager en de Tsjechoslowaak prefereert met zijn doelgerichte, aanvallend in gestelde slagen nu eenmaal een snelle toplaag. Dat Smid desondanks vrij eenvou dig won - hij stond vier jaar ge leden al in een Melkhuisje-finale tegen Taroezy en verloor toen kansloos met 6-2, 6-2 en 6-1 kon hij zelf ook niet goed verkla ren. De Oosteuropeaan consta teerde alleen dat zijn tactiek was gelukt. „Wie het meest naar het net zou komen had de beste kans op de overwinning. En dat deed ik". Smid had in de halve finale aanmerkelijk grotere moeite ge had met Andreas Maurer. De Westduitse vechtjas hield zijn te genstander ruim twee uur bezig en overleefde in de derde beslis sende set eerst een 5-1-achter stand en daarna vijf matchpun ten, tot groot enthousiasme van het publiek. Taroezy had een uur minder nodig tegen Stadler, die zijn matige service meestal on middellijk zag afgestraft (6-1, 6- 3). AMSTERDAM (ANP) - Met nog drie ronden te spelen is in de grootmeestergroep van het schaakfestival in Amsterdam nog van alles mogelijk. In de achtste ronde ging de aandacht uit naar Jan Timman, die klasse verenigde met vechtlust. Tegen de Amerikaan Seirawan had de Nederlandse grootmeester daar al iets van laten zien. Tegen Hort, de Tsjechoslowaakse grootmees ter, had Timman zaterdag na twee zittingen definitief over wicht, maar nadat hij voor de derde keer had plaatsgenomen tegenover Hort, maakt hij een fout, waardoor hij niet verder kwam dan remise. Na de zware partij tegen Hort moest Timman in de achtste ron de aantreden tegen het Engelse „wonderkind" Short. Bij het af breken, na vijf uur spelen, twij felde niemand aan Timmans overwinning. Hij week evenwel van de eigen analyse af en miste een complicatie. Het gevolg was een lopereindspel, dat pas van daag zal worden afgewerkt. De Engelsman Chandler boekte in de achtste ronde een nuttige zege op Lobron, waardoor hij de eer ste plaats deelt met Sax. De Hon gaar spaart kennelijk zijn krach ten voor de eindfase, waarin hij het moet opnemen tegen „zwaar gewichten". Van de achttien deelnemende Ne derlanders doen Borm en Boers- ma het tot nu toe uitstekend. Bei den hebben een score van viere- neenhalve punt uit acht partijen. De grootmeesters Van der Wiel en Ree kwamen tot dezelfde sco re. De negende ronde wordt van daag gespeeld. Stand na 8 ronden: 1. Sax en Chandler 6 pnt; 3. Short 5 pnt plus 1 afg.; 4. Seira wan, Hort, Van der Sterren en Lo bron, 5 pnt; 8. Timman 4xh pnt plus 1 afg.; 9. Van der Wiel, Ree, Sunye Ne- to, Borm, Boersma, Henley en Kuijf 4'/2 pnt.; 16. Murey, Van Wijgerden, Langeweg en Böhm 4 pnt.; 20. De Roode, Franco, Johansen en Vogel 3Vz pnt.; 24. Hresc, Van Mil, De Boer, Lengyel, Van Baarle, Ligterink en Van der Vliet 3 pnt.; 31. Berg 2 pnt. ANTWERPEN (ANP) Het Nederlandse honkbalteam heeft gis teren het toernooi om de intercontinentale beker in Antwerpen afgesloten met de vierde plaats. In het afgelopen weekeinde werd zowel van de Verenigde Staten (3-6) als van Taiwan (4-10) verloren. In beide wedstrijden heeft de formatie van manager Jim Stoeckel echter een goede indruk achtergelaten. Vooral tegen de Amerikanen werd zaterdag een zeer goede wed strijd gespeeld. Onder leiding van werper Bart Volkerijk, Stoec- kels voornaamste troef in de komende weken in Italië, werden de Verenigde Staten zelfs op achterstand gezet. Een homerun van Bill Groot, met Blacquiere en Bos op de honken, zorgde zelfs voor een verrassende voorsprong van 3-1 voor de Oranje- ploeg. Stoeckel beschermt zijn werpers echter als kasplantjes en haalde Volkerijk naar de kant, toen deze aan het tevoren afgesproken van honderd pitchers zat. Zijn vervanger Haitze de Vries bleek echter de kunst van het relieven niet te verstaan en na twee derde inning moest ook hij vertrekken. De Amerikanen stonden toen echter al op 6-3. Het verlies tegen Taiwan kon voor een belangrijk deel op het con to van de weergoden worden geschreven. Voor de eerste keer tijdens het toernooi ontlaadde de hemel zich boven het stadion in Antwerpen. Op het moment dat de wedstrijd voor de eerste keer moest worden onderbroken, leidde Nederland met 3-1 en controleerde startende werper Eric de Vries de wedstrijd. Na een pauze van een kwartier moest Tromp het werpen overne men, maar de man die het al een paar keer eerder als invaller goed had gedaan, faalde ditmaal. Hij begon het karwei met twee honken bezet en kreeg onmiddellijk een homerun van Chao te gen. Het optreden van Tromp duurde kort. Jan Venema was de derde heuvelman voor Nederland en ook hij zag de bal het veld uitvliegen. In beide gevallen leverden de homeruns drie punten op, zodat Nederland meteen op forse achterstand werd gezet. Het werd teveel voor de flink vermoeide ploeg, die morgen naar Italië afreist. Het toernooi krijgt overigens een verlenging. Doordat Cuba giste ren met 4-1 van de VS won, eindigden Cuba, VS en Taiwan gelijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11