Ze zij jn allemaal heel erg b« Pascal Simon: "Ik vrees nu het ergste" Ulg" Honkbalteam stunt tegen Taiwan 20-3 Catenaccio op de fiets in de Tour de France Uitdager te zwaar Rep voor drie jaar naar PEC Wiersma blijft aan de leiding Van der Wiel start sterk ZATERDAG 16 JULI 1983 ISSOIRE (GPD) - Vandaag moet er meer duidelijkheid komen over de kansen van Pascal Simon op de eindzege in de Tour de France. In de individuele tijdrit op de Puy de Dome, zal blijken in hoeverre de schou derbladfractuur hem werkelijk parten speelt. Gistermiddag tijdens de etappe tussen Aurillac en Issoire, werd de span ning over het vraagstuk dat de Tour al een kleine week bezighoudt, verder opgedreven toen de gele-truidrager tijdens de beklimming van de Puy Mary het peloton moest laten lopen en zelfs twee minuten ver speelde. Dat het hier nog slechts om een tijdelijk verlies ging, dankte Simon aan de goedertierenheid van de kopstukken. Desondanks nam de twijfel over de lange Fransman toe, zij het dat de laatste dagen geuite suggestie dat hij komedie speelt, niet meer hardop werd uitgesproken. Na de veertiende etappe, gewonnen door de Fransman Pierre le Bigaut, vertelde Theo de Rooy, die als tweede eindigde: „Er is toch wel iets aan de hand met hem, want je laat je niet voor de lol twee minuten losrij- den". Simon vertelde dat hij een zware dag had gehad. „Vooral op die col heb ik veel geleden, maar ik ben al blij dat ik tot hier gekomen ben". Simon mocht van geluk spreken dat zijn concurrenten het tempo niet opjoegen toen hij op de Col du Puy Mary ver achter het peloton om hoog zwoegde. In de afdaling werd er zelfs omgekeken om te zien waar de leider bleef. De etappe naar Issoire werd daardoor een weinig ener verende. De kopmannen wilden kennelijk weer een rustdag in de aan loop naar de Alpen en al na 46 kilometer kreeg Pierre le Bigaut toestem ming om aan een lange solo te beginnen. De enige opwinding in het peloton ontstond omdat enkele ploegen hun kans op de etappezege in rook zagen opgaan en er kwam dan ook een achtervolgende formatie tot stand. Theo de Rooy, Dominique Arnaud, Charly Berard, de Spaanse kampioen Carlos Hernandez, Pierre Bazzo en de Schot Robert Millar gingen op zoek naar de leider. De strijd om de dagprijs overtrof in hevigheid dus opnieuw het gevecht waar het in de Ronde van Frankrijk echt om gaat: de eindzege. Niet zo verwonder lijk in een gewone vlakke rit, maar wel uiterst curieus als de leider op instorten staat. In de laatste fase van de strijd sprong De Rooy nog naar de ontsnapte Arnaud toe, die hij klopte in de spurt om de tweede plaats. „Mijn beste uitslag tot nu toe in een Tour-etappe", zei hij. De groten eindigden in het peloton en dachten na opnieuw een hete dag, vooral aan 'water' en 'morgen'. Joop Zoetemelk bijvoorbeeld, die op de Puy Mary in een van de laatste groepen terechtkwam en later weer aansloot bij het peloton, zei zich niet goed te voelen voor de klimtydrit van vandaag. Pascal Simon was evenmin opgewekt: „Ik vrees het erg ste", liet hij weten. (foto AP) Pascal Simon (rechts) wordt omhoog "gereden" door zijn ploeggenoten Bossis (midden) en Brun (links). ANTWERPEN (ANP) - In het toernooi om de intercontinentale honkbalbeker in Antwerpen heeft Nederland voor een enor me verrassing gezorgd. Met niet minder dan 20-3 werd Taiwan verslagen, een ploeg, waarvan nog niet eerder in de geschiede- nis werd gewonnen en die vorig jaar tijdens de strijd om de we reldtitel in Seoel met de Verenig de Staten op de gedeelde derde plaats eindigde. Dat de formatie van Jim Stoeckel en Cees Herkemij een kans had tegen de Taiwanezen stond tevo ren vast, maar dat er een dergelij ke monsterscore op het bord zou komen had niemand durven dro men. Zeven keer sloeg de Oran- jeploeg het veld uit en de vier Taiwanese werpers moesten maar liefst 22 honkslagen incas seren. De Nederlandse werper Jan Hijzelendoorn deed het stuk ken beter. Hij kreeg slechts ze ven hits tegen, waarvan drie in de laatste slagbeurt. Eén van die drie was een drie-punten-home- run van Fu-Lien Wu, waardoor een no-run zege voor Hijzelen doorn niet doorging. Maar een kniesoor, die daar op lette. Uitslag veertiende etappe: 1. Le Bigaut (Fra., Danguillaume) 149 km. in 3 uur 39 minuten en 16 secon den, (gemiddelde snelheid 40,772 km/ uur) 2. De Rooy (Ned. Post) op 6.14 minuten, 3. Arnaud (Fra. Boishardy) op 6.16,4. Hernandez (Spa. Echevarri) op 6.21, 5. Berard (Fra. Guimard) z.t., 6. Bazzo (Fra. Danguillaume) z.t., 7. Millar (GBr. Berland) op 6.24, 8. An dersen (Den. Danguillaume) op 7.07, 9. Van der Poel (Ned. De Bruyne) op 7.08, 10. Gavillet (Zwi. Girard) z.t., 11. Van den Broucke (Bel. Crepel) z.t., 12. Leleu (Fra. Boishardy) z.t., 13. Veld- scholten (Ned. Post) z.t.. 20 Van der Velde (Ned. Post) op 7.21, 22. Lam- merts (Ned. Post) z.t., 33. Lubberding (Ned. Post) z.t., 46. Winnen (Ned. Post) z.t., 47. De Keulenaar (Bel. Post) z.t., 50. Zoetemelk (Ned. Danguillau me) z.t., 58. Simon (Fra. Berland) z.t., 76. Van Houwelingen (Ned. Jossart) op 13.40, 89. Pirard (Ned. Poggiali) z.t., 93. Manders (Ned. De Bruyne) z.t., 103 en laatste Gallopin (Fra. Crepel) op 27.59. Uit de strijd genomen wegens tijdsover schrijding: Grezet (Zwi. De Gribaldy), Clere (Fra. Danguillaume), Pinori (Ita. Poggiali). Opgegeven: Becaas (Fra. Guimard) en Franceschini (Ita. Poggiali). Algemeen klassement: 1. Simon (Fra. Berland) 70 uur 21 minu ten 2 seconden, 2. Fignon (Fra. Gui mard) op 4.14, 3. Kelly (Ier. De Gribal dy) op 5.29, 4. Bernaudeau (Fra. Bois hardy) op 5.34,5. Delgado (Spa. Eche varri) op 6.42, 6. Michaud (Fra. Dan guillaume) op 7.16, 7. Madiot (Fra. Guimard) op 7.28, 8. Alban (Fra. Cre pel) op 9.09, 9. Anderson (Aus. Ber land) op 9.11, 10. Agostinho (Por. De Gribaldy) op 9.19, 11. Arroyo (Spa. Echevarri) op 9.34, 12. Van der Velde (Ned. Post) op 9.59, 13. Winnen (Ned. Post) op 10.18, 14. Boyer (VSt. De Gri baldy) op 10.21, 15. Van Impe (Bel. Poggiali) op 11.16,16. Roche (Ier. Ber land) op 12.07, 17. Andersen (Den. Danguillaume) op 13.22, 18. Lubber ding (Ned. Post) op 13.38, 19. Bazzo (Fra. Danguillaume) op 13.40, 20. Cri- quelion (Bel. De Kimpe) op 14.11, 24. Zoetemelk (Ned. Danguillaume) op 20.06, 34. De Rooy (Ned. Post) op 30.14, 39. Veldscholten (Ned. Post) op 35.59,44. Van der Poel (Ned. De Bruy ne) op 39.54, 45. Le Bigaut (Fra. Dan guillaume) op 39.57, 52. Pirard (Ned. Poggiali) op 45.03, 76. Lammerts (Ned. Post) op 1.07,55, 79. Van Hou welingen (Ned. Jossart) op 1.13,35, 88. Manders (Ned. De Bruyne) op 1.22,16, 89. De Keulenaar (Ned. Post) op 1.22,20, 103 en laatste Laurens (Bel. De Bruyne) op 2.13,09. Dagploegenklassement veertiende etappe: 1. Danguillaume 11.11.16, 2. Post 11.18.31, 3. Boishardy 11.18.33, 4. Gui mard 11.18.51, 5. Echevarri z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 217.55,25,2. Berland op 9.23 minuten, 3. Post op 18.36, 3. Gui mard op 34.54, 5. De Gribaldy op 40.17. Puntenklassement: 1. Kelly (Ier. De Gribaldy) 266 pnt., 2. De Wilde (Bel. Crepel) 182, 3. Pirard (Ned. Poggiali) 108, 4. Van der Velde (Ned. Post) 105, 5. Anderson (Den. Danguillaume) 90. Debutantenklassement: 1. Fignon (Fra. Guimard) 70 uur 25 min. 16 sec., 2. Delgado (Spa. Echevarri) op 2.28 minuten, 3. Arroyo (Spa. Eche varri) op 5.20, 4. Roche (Ier. Berland) op 7.53, 5. Jimenez (Col) op 10.24. Bergklassement: 1. Millar (GBr. Berland) 106 punten, 2. Jimenez (Col) 87, 3. Van Impe (Bel. Poggiali) 82, 4. Delgado (Spa. Eche varri) 66. itf 7 17e Etappe 18 JULI 223Vzkm WASHINGTON - Het gevecht om de wereldtitel boksen in het halfzwaargewicht (WBA- versie) tussen titelhouder Mi chael Spinks en Eddie Musta fa Muhammed, beiden uit de VS, is gisteravond in Was hington niet doorgegaan om dat de uitdager bij de weging te zwaar bleek. Mustafa liet de wijzer van de weegschaal uitslaan naar 80,5 kg, 1,13 kg boven de limiet. De 31-jarige Muhammed kreeg twee uur de tijd om zijn ge wicht op peil te brengen, maar kwam niet meer opda gen voor de herweging. Daar door zat er niets anders op dan het gevecht af te gelasten. Muhammed maakte zich er lachend vanaf: "De weeg schaal was niet goed". We reldkampioen Spinks was zeer boos. "Ik voel me ellen dig. Het is zeer teleurstellend om een harde training te on- dergaan, je geestelijk op te la den en dan niet te kunnen boksen. Dat de weegschaal niet goed is, is een snertex- cuus van Muhammed. Mis schien zou hij uit de bokssport gestoten moeten worden. Dit is een heel slechte reclame". ISSOIRE - Het Tour de France-peloton aan de poort van de Alpen: een groep mopperaars over dopingzaken, badend in het zweet door waanzin nige temperaturen en kopmannen in de schaduw van eikaars voorzich tigheid. Angst of rekenmeesterschap van de favorieten? Allebei. Er is nog niets uitgekomen van de verwachting dat de Ronde van Frankrijk zonder Bernard Hi- nault een spannende dolle ker mis zou worden van door hem klein gehouden renners die nu konden groeien in de heroiek van het oer-wielrennen: de Tour. Eindelijk een ronde zonder uit gesproken favoriet, zoals Hinault die bovendien de evolutie in de wielersport op het gebied van cij feren (plussen en minnen met aanvallen en tijden) soms teleur stellend benadrukte. Teleurgesteld In de hooggespannen verwachtin gen hebben de renners die achter Hinault altijd op de tweede rij stonden, tot aan de poort van de Alpen ernstig teleurgesteld. Geen van allen wisten ze zich op te dringen als etappewinnaar en vanaf het moment dat ze op Pas cal Simon na de grote slag mis ten (rit naar Luchon), zijn ze al leen maar lief voor elkaar ge weest. Dat de Tour de France soms toch opwindende momenten kende, lag aan heel andere feiten te dan ken dan aan krachtsexplosies van de favorieten: de nederlaag van Raleigh in de ploegentijdrit; een dopingaffaire (vier renners betrapt) en een daarmee samen hangende stakingsactie; Colum- biaans geweld in de zware Pyre- neeën-rit die met Millar een on verwachte winnaar opleverde; voor de Nederlandse wielersport het opzienbarende tijdsverlies van Winnen en Van der Velde in die rit naar Luchon plus de tan demrace van Kuiper en Ooster bosch naar Bordeaux; de val van gele-truidrager Pascal Simon. Pseudo-vedetten In plaats van fel aanvallend, knok kend voor elke kans, blijken de kanshebbers voorlopig nog pseudo-vedetten die met zichzelf geen raad weten. Hun angst te kende zich af door hun houding ten opzichte van Pascal Simon die ze uit schrik voor elkaar met rust lieten. Zelf noemden ze dat na de eerste dag van hun lank moedige houding anders: „Een gewonde klassementsleider val je niet aan. Dat doe je niet. Dat is een ere-code". Het klonk acceptabel, zij het dat er in het wielermilieu nooit zo ge tuigd wordt van gevoel voor ethiek. Ook daarna echter is er geen aanval op de gele-truidra ger ondernomen. Niemand die het werk wilde opknappen uit angst voor het rendement dat een ander eruit zou kunnen put ten. De jongeren hebben altijd wel een ander excuus. Lucien van Impe die gezien zijn leeftijd (36 jaar) en staat van dienst (Tour-winnaar in 1976) niets meer te bewijzen heeft, draait er niet omheen: „Geen mens durft. Ze zijn alle maal bang. Hartstikke bang". Het rekenmeesterschap manifes teerde zich ook door die verdedi gende manier van rijden, het ca tenaccio op de fiets. Het gecijfer over wat er via tijdritten en ber getappes allemaal nog kan ge beuren in het klassement ver drong de zin om tevoren iets te ondernemen. Duidelijkheid Vier zware dagen moeten nu dui- BASKETBAL - De tijdens hun Westeuropese toernooi nog on geslagen Oklahoma All Stars spelen zondagavond tegen de Leidse-Leiderdorpse basketbal combinatie Holland Lions. De wedstrijd wordt gespeeld in sportcomplex Groenendaal in Heemstede (20.00 uur). SOFTBAL Door vrijdag met 1-0 te winnen van Taipeh is Neder land tijdens de tweede editie van de Haarlemse softbalweek als derde geëindigd. delijkheid gaan brengen. In volg orde: de tijdrit op de Puy de Do- me, de etappes naar Alpe d'Huez en Morzine en de tijdrit naar Avoriaz. Voor de Nederlandse wielerprofs is dat altijd favoriet terrein geweest: Joop Zoetemelk won twee keer op de Puy de Do- me; Alpe d'Huez leverde rit-ze- ges op voor Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk (allebei twee keer) enj Peter Winnen; in Morzine was Peter Winnen vorig jaar eerste. Joop Zoetemelk is voor het alge meen klassement uitgeteld door zijn positieve reactie bij een do pingcontrole, over welk nieuws hij zich leek heen te zetten, maar waar hij flink mee aan de tob is geraakt. Hij ziet er moe en ern stig terneergeslagen uit. „Ik ge loof dat ik nu pas de grote klap krijg", zei hij in Issoire, waar hij met betrekking tot de tijdrit op de Puy de Dome liet weten er een rustdag van te maken. „Ik ga me er niet extra voor inzetten. Ik wil me helemaal voorbereiden op die Alpen-etappes". Van Peter Winnen is het ernstig de vraag of hij zal gaan presteren wat hij aan het begin van de Ron de beloofde. Zijn rijden is tot op heden niet overtuigend geweest. Weinig bemoedigend was boven dien zijn generale repetitie in de etappe van gisteren toen hij door een krachtsinspanning van Jo- han van der Velde op een berg van de tweede categorie werd ge lost. Met die actie leverde Johan van der Velde voor zichzelf een klein bewijs van goede vorm, maar ook hij bleek in de aanloop naar de finale van de Tour niet zo sterk dat hij de verwachtingen kon waarmaken. Van alle favorieten bij de start in Parijs hebben de Nederlanders derhalve het meest te bewijzen. Samen met Lucien van Impe sluiten ze in het algemeen klasse ment de rij van de renners aan wie door het wegvallen van Hi nault de beste kansen werden toebedacht. Le Bigaut met verkeerde naam door het leven ISSOIRE (GPD) - Emile le Bigault was maar wat blij toen op 17 sep tember 1959 een zoon geboren werd. Een opvolger, moet de toenmalige prof-coureur gedacht hebben en opgetogen ging hij naar het gemeentehuis van Gue- mene-sur-Scorff in Bretagne om zijn zoon aan te geven. Maar door alle opwinding spelde hij de ge slachtsnaam verkeerd en daarom heet zijn zoon Le Bigaut in plaats van Le Bigault. De carrière van Le Bigaut startte in 1975. Hij toonde zich een ver dienstelijk renner en werd in 1977 Frans juniorenkampioen. Twee jaar later greep hij de titel bij de militairen. Zijn totaal aan tal overwinningen bedroeg 30 toen hij in 1981 in de profploeg van Jean-Pierre Danguillaume werd opgenomen. Maar het debuut werd een misluk king door een ernstige knie-ont steking en een derde plaats in de Grote Prijs van Plumelec was zijn beste prestatie. Vorig jaar won hij één wedstrijd. Circuit d'Indre, en gisteren werd de Tour-etappe naar Issoire zijn eer ste seizoenzege. „Een droom is werkelijkheid ge worden", zei de renner, voor wie aanvankelijk geen plaats leek in de Tour-selectie. Op het laatste nippertje nam Danguillaume hem toch mee, omdat hij als knecht uitstekende kwaliteiten heeft. Gisteren bewees hij zich ook als aanvaller. „Ik voelde meteen dat ik het ver kon brengen, dus ben ik in de afdaling van de Puy Ma ry weggesprongen. In het begin liep de voorsprong niet snel op, maar later werd het ineens zes minuten. Op de grootste versnel ling, de dertien, heb ik doorge trapt. Geloof me, die was warm gelopen", aldus Le Bigaut. Nederland bracht, met de 22 stuks van gisteravond, het totaal aantal honkslagen over twee wedstrij den op 41 en heeft voorlopig de leiding in het kassement met vier punten uit twee duels. Daarmee heeft Nederland goede uitzich ten op de play offs, die vanaf vol gende week vrygavond worden gespeeld en waarvoor de beste vier ploegen zich plaatsen. De enige zorg in het Nederlandse kamp is het bewaren van de scherpte, die nu ondubbelzinnig aanwezig is. Tenslotte is dit een oefentoernooi en wacht straks de vijf wedstrijden lange serie tegen Italië met als inzet het Europees kampioenschap en een plaats in het demonstratietoernooi tijdens de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. ZWOLLE (ANP) - John Rep is gis teren met PEC Zwolle tot over eenstemming gekomen over een contract voor drie jaar. Rep (31) begint maandag met de training bij de eredivisieclub. PEC en Reps vorige club, St. Etienne, zijn tot een akkoord gekomen over de transfersom. Over de hoogte van dit bedrag wilde Henk van Ginkel, de manager van PEC, geen mededelingen verschaffen. Na Piet Schrijvers is de oud-inter national Rep de tweede grote zo- meraankoop van de Zwolse ver eniging. Rep had in een eerder stadium gesprekken gevoerd met Feyenoord. "Dat duurde mij te lang. PEC was slagvaardiger", aldus Rep, die na zijn topjaren bij Ajax in Spaanse en Franse dienst speelde. Kraay De kantonrechter in Rotterdam heeft Feyenoord toestemming gegeven de arbeidsovereen komst met trainer Hans Kraay per 1 augustus 1983 te ontbin den. Van het optiejaar, dat in het contract was opgenomen, be hoeft Feyenoord geen gebruik te maken. De kantonrechter be paalde verder dat Feyenoord voor het verbreken van het con tract aan Kraay 50.000 gulden moet betalen. Feyenoord wilde niet met Kraay verder omdat deze door ziekte veelvuldig bij wedstrijden afwe zig was. Hij werd dan vervangen door tweede trainer Ab Fafié. Niettemin is de Rotterdamse club sinds de komst van Kraay, vorig jaar, teruggekeerd in de top van de eredivisie. Kraay am bieerde een functie als manager bij Feyenoord, maar daar is de stadionclub niet op ingegaan. De nieuwe trainer van Feyenoord is de Rotterdammer Thijs Li- bregts, die het vorig seizoen trai ner was van PSV. Kieft Wim Kieft speelt het komend sei zoen voor de Italiaanse voetbal club Pisa. Dit heeft de Italiaanse voetbalbond gisteren bepaald. De overgang van een aantal bui tenlandse spelers naar Italiaanse clubs werd aangehouden, omdat het vermoeden bestond dat de verenigingen de transfersom en andere verplichtingen niet op konden brengen. De Italiaanse voetbalbond gaf ook groen licht voor de transfer van de Anderlechter Ludo Coeck naar Inter Milaan. Tijdens een vergadering van het nationale Olympisch Comité zal op 19 juli worden besloten of ook de Brazi liaanse internationals Zico en Crezo toegang wordt geboden. AMSTERDAM - Harm Wiersma heeft de leiding behouden in de dam-achtkamp in Amsterdam. De Nederlander kwam gister avond na een zeer lange partü re mise overeen met Gantwarg en behield daardoor een punt voor sprong op Wirny (Sov) en twee punten op het duo Gantwarg en Clerc. Laatstgenoemde remiseerde met Baljakin. Van der Wal deelde het punt met jeugd-wereldkampioen Wirny en Kaplan won op fraaie wijze van de Afrikaan Kouassi. Alle aandacht ging echter uit naar de partij Wiersma-Gant- warg waarin de Nederlander op de winst leek af te stevenen. Na zeer lange tijd en veel geharre war rond de notaties werd regle mentair besloten tot remise. ARNHEM - Jan Timman en John van der Wiel hebben hun eerste partijen in de hoofdgroep van het schaakfestival in Arnhem winnend beëindigd. Timman versloeg met zwart Cor van Wij- gerden, Van der Wiel klopte Berg in tweede zitting. Rini Kuijf en Kick Langeweg be gonnen met verlies tegen respec tievelijk de grootmeesters Sax uit Hongarije en Hort uit Tsje- choslowakije.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9