Reizen door de tijd in Voorschoten Feest voor nieuwe basisschool Afwisselend zomerconcert Bijdrage Wim Koevoet STEEN DES AANSTOOTS LEIDERDORP - Natuurlijk is' het goed dat bestemmingsplan zaken regelen zoals vorm en grootte van gebouwen. Of bepalingen hebben die het on mogelijk maken dat recht te genover je huis ineens een flat van tien verdiepingen verrijst. Of dat er direct achter het hekje van de achtertuin een sloot wordt gegraven om het water peil in de polder op orde te brengen. Al dié dingen zijn goed, nuttig, ja zelfs noodzake lijk. Maar om nu te verplichten dat de gevel wordt afgebroken van een uitgebouwde keuken die, nadat de bouwvakkers zijn vertrokken een steen te lang blijkt, gaat toch wel heel erg ver. Zeker als tijdens de ver bouwing vertegenwoodigers van bouw- en woningtoezicht van de gemeente zijn langs ge weest om te controleren of alles in overeenstemming is met wens en vergunning. Toen is er volgens de Leiderdorpse fami lie Pieterse niets over gezegd. Pas tijdens de eindcontrole be merkten de ambtenaren de misser en pakten hun bonboek je. En de gedupeerden aan de Rijen- burg hebben van de week, na tot in hoogste instantie ertegen in beroep te zijn geweest, de fi nale gemeentelijke aanschrij ving gekregen dat de gevel te gen de vlakte moet. En wel bin nen drie maanden. Eén steen te lang kost de Pieter- sen nu zo'n 15.000 gulden aan sloop- en herbouwkosten. En dat alleen maar omdat vóór de verbouwing bleek dat gasfor nuis en aanrecht net niet in de tweeéneenhalve mater konden die de uitbouw lang zou wor den. "Maar de aannemer zei toen dat hij er wel iets op 2 vinden", aldus Pieterse nu. Zijn oplossing kennen we in tussen: de meest voor de hand liggende, maar uiteindelijk ook de allerduurste. Alsof het allemaal zo was bekok stoofd kwam de Vereniging van Nederlandse Gemeenten deze week met het voorbeeld voor een nieuwe regeling van bestemmingsplannen. Leefmi lieuverordening moet deze gaan heten en de huidige be stemmingsplannen vervangen. Essentieelste verandering er van is het ondraaien van de verbodsbepalingen. Verbieden de huidige bestemmingsplan nen alles, behalve wat uitdruk kelijk is toegestaan, de moge lijk toekomstige leefmilieuver ordening staat alles toe, behal ve wat uitdrukkelijk is verbo den. In dat geval zou dat van die flat van tien hoog, recht voor je voordeur, en de sloot, precies op de grens van je ach tertuin, natuurlijk verboden worden. Maar een steentje meer of minder, zou een goede kans maken, tot datgene te be horen waarover de leefmilieu verordening zich niet uit spreekt. Zeker niet als het ont-, breken van enige overlast er door ook nog eens door een brie/ van de buren wordt be vestigd. USHOORN WARMOND - Als journalist loop je nog wel eens het gevaar te zeer betrokken te raken bij de onderwerpen waarmee je de krantekolommen vult. Dat zal dan ook wel de reden zijn dat de correspondent voor War mond de laatste dagen regel matig is te vinden in de War- mondse gemeentehaven nu dan toch eindelijk de eerste contouren van de voetgangers- Irijwielbrug naar het recreatie eiland Koudenhoom zichtbaar worden. Hij is daar zonder journalistiek doel, die verslag gever, en staart kant van De Leede. Het Beloof de Land. Kun je iemand meer treiteren dan hem een belofte te doen die in zulk een laag tempo (in fasen, noemen ze dat op het gemeentehuis) wordt nageko men? De broodschrijver wordt in zijn mijmeringen gestoord door een in sluipgang nade rend blik op vier wielen. De vier eveneens belangstellende inzittenden zeggen niets tegen elkaar en nemen een plechtige stilte in acht. En knikken be grijpend naar de helaas vleu- gelloze persmuskiet. Helaas, omdat hij zo graag eens naar de overkant zou willen vliegen. Met wat acrobatische toeren zou hij ook gewoon via de brug, die nog moet worden voorzien van leuningen en een houten vloer bedekking maar voor de rest gewoon kan worden overgesto ken, voet kunnen zetten op Koudenhoom. Het bordje 'ver boden toegang voor onbevoeg den' en verhalen over drijf- zand weerhouden hem ervan. "Als het recreatieschap nog ver der uit elkaar valt en andere gemeenten hun recreatieve voorzieningen almaar blijven uitstellen ontstaat er een gi gantische trek naar Kouden hoom en dreigt het eiland uit zijn voegen te barsten", herin nert hij een uitspraak van Warmonds burgermoeder Hen- drickx-Vlaar, vlak voordat zij, in april, de eerste paal van de brug de grond in joeg. "Ze moeten er een bordje met 'al leen voor Warmonders' neerzet ten fluisterde een genodigde hem toen in het oor. "Nee, een tje met: verboden voor de VVD ZATERDAG 16 JULI 1983 ZATERDAG Leiden Gaigewater - Varend Variété, 20.30 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert, Anton Doornhein met Frans pro gramma, 15 uur. Stadhuisplein - Ontwapende volksto neelvoorstellingen, 12.30, 13.30,14.30, Heb je eindelijk vakantie, is Koudenhoom nóg gesloten en leden van watersportvereni ging De Kaag", had. hij willen antwoorden. Door financiële paniekcijfers te lanceren hadden de liberalen een maandje eerder hun laat ste poging gedaan om een la ding springstof onder de brug aan te brengen, nog voor het ding er goed en wel lag. De libe ralen hadden berekend dat het eiland op de lange duur onbe taalbaar zou worden. Onder de streep van de WD-cijfers stond met felrode letters: 10 miljoen. Paniekzaaier ijtoonde CDA- wethouder Van Schagen aan. De voor boekhouder uitge maakte christen-democraat (het zou hem aan economische inzichten ontbreken) gaf de VVD een onvergetelijk lesje in optellen, terwijl deze partij al leen maar min-tekens wilde zien. Een poging, aldus pro gressief raadslid Slingerland, om Koudenhoom te saboteren en de watersport van dienst te zijn in de verbeten juridische strijd tegen de bmg. Het recht zou gelukkig zegevieren. Het recht voor bootloze Warmon ders om na 25 jaar eindelijk naar een eiland te kunnen dat ze toebehoort. Eindelijk zou de kreet 'Warmond, recreatiege- meente' voor hen niet langer een loze zijn. Extra triest is nu dat zij het juist gedurende deze fraaie zomer met hun tuin zullen moeten doen. Want de bmg, vertelt ambtenaar Rudding, wordt een kerstcadeau. De op Kou denhoom aangeplante zomer- rogge doet nog altijd haar best om het overvloedige water aan de bodem te onttrekken, vertelt hij. Pas als de rogge haar ar beid heeft verricht kunnen er paden worden aangelegd. Pas als Koning Winter Madame So- leil temg naar het aanrecht heeft gestuurd zal het gras kun nen worden ingezaaid. En het streven is om de bouw van de brug synchroon te laten lopen met de inrichting van het ei land waar o.a. surf strandjes,! ligweides en moestuinen moe ten komen. "Als iemand de Leede oversteekt moet er aan de andere kant na tuurlijk wel wat te doen zijn. De bmg moet niet leiden naar niemandsland", heeft War monds eerste burger al eens ge zegd. Prima uitgangspunt, zonder meer. Maar één ding klopt natuurlijk niet. Het ei land is nu blijkbaar nog een niemandsland, bezoekers zijn ongewenst. Komende winter mogen de Warmonders hun At lantis betreden. Dan is er wél wat te doen. Lekker surfen, jon gens, maar vergeet geen ijzer onder je plank te binden. En die mevrouw met die picknick mand, op weg naar de ligwei des, vergeet uw straalkachel en warme dranken niet. Kouden- hoorn: geschikt voor uw goed kope - wintervakantie. Zalig kerstfeest, Warmonders. VOORSCHOTEN Onder leiding van wethouder L. Marselis heb ben gisteravond circa 100 Voor schotenaren op de expositie-zol der van het Ambachts- en Bal juwhuis in de Voorstraat gereisd door de tijd. Sprakeloos aan schouwden zij een maquette van de blauwe tram, prenten van een oude trekschuit en kieltjes van het oude station. Zij geven een beeld van de geschiedenis van het vervoer in Voorschoten door de eeuwen heen. Door Paul van der Kooij De tentoonstelling is samengesteld door drie studenten die aan de Leidse Reinwardt Academie stu deren voor museummedewer ker. En wethouder Marselis toonde zich in zijn openingstoe spraak zeer tevreden over het re sultaat, dat tot 1 september is te zien. Hij was er zeer over te spre ken dat middels tekst en oude at tributen, waaronder de sleutel waarmee burgemeester De Kool in 1969 het station heropende, wordt aangegeven hoe Voor schotenaren zich in de loop der jaren hebben verplaatst. In de tijd van de Romeinen gebeur de dit lopend of per wagen over een zandweg die liep van Leiden naar Den Haag. Ook door de zo geheten Corbulogracht (Vliet) zeilde toentertijd regelmatig een schuitje. In de 15e eeuw werd de zogeheten Papewech aangelegd en een eeuw later begonnen trekschui ten over de Vliet te varen. Bij de Korenmolen aan de Oranje- boomstraat konden personen en goederen worden ingeladen. Leuke anekdote hierbij is dat de molenaar 25 gulden moest beta len voor deze halteplaats en bo vendien een pad moest aanleg gen langs de Kerksloot, het zoge heten Molenpad. Evenzeer is het leuk om te weten dat boeren in die tijd moesten meebetalen aan het onderhoud van de zogeheten Heereweg, die lag op de plek waar nu Veurse- en Leidseweg lopen. Toen in 1820 deze weg werd bestraat met klinkers werden de boeren ver lost van deze kosten en moest het geld binnen komen via tol gelden die op drie verschillende punten werden geheven. Wethouder Marselis r) bedient de stoomfluit van de vroegere blauwe tram bij de opening van de tentoonstel ling over vervoer in Voorschoten. De expositie is samengesteld door de studenten Fie van Steenbergen (l). Madeion Kaspers tweede van links) en Eerde Horinga derde van links). Ook voor de spoorweg die in 1840 werd aangelegd, gold een soort tol, leert de tentoonstelling. Het betrof echter een zeer bijzonder soort tol. De heer Van Duiven voorde over wiens landgoed de spoorbaan liep, had namelijk het recht bedongen om op zijn eigen OEGSTGEEST De Oegstgeester wethouder van onderwijs en wel zijn Blom, heeft gistermiddag met alle betrokken partijen het glas geheven op de totstandko ming van de nieuwe Montessori- basischool aan de Lange Voort. Deze bijeenkomst was georgani seerd nadat donderdagavond de Oegstgeester gemeenteraad zijn goedkeuring had gegeven aan de samenwerking tussen de bijzon dere Montessori-kleuterschool en de lagere openbare Flora- school. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Scheenstra, wethouder Kohlbeck en de be stuursleden van de stichting Montessori-onderwijs, Vissers en Poelmans. In een korte toe spraak toonde wethouder Blom zich uiterst optimistisch over de nieuwe school. "De samenwer king van bijzonder en openbaar onderwijs is op zich al heel bij zonder. Het is fantastisch, dat de ze samensmelting een geheel nieuw systeem van onderwijs in Oegstgeest bewerkstelligt. Deze poging moet en zal lukken. Daar zjn we allemaal van overtuigd, want iedereen is van goede wil. Natuurlijk zullen we bij de reali sering van het invoeringsplan op moeilijkheden stuiten, maar die zijn er om overwonnen te wor den. Dat geeft alleen maar de landgoed de trein te laten stop pen. Wanneer de man een ritje wilde maken, liet hij zich tot naast de spoorbaan rijden en moest de koetsier de trein staan de houden door een rode vlag uit te steken. Zodra de trein tot stil stand was gekomen, werd een kistje naast de trein gezet zodat Van Duivenvoorde kon instap pen. Hoe hij instapte in de stoomtram, die vanaf 1882 zijn landgoed aan deed, staat niet vermeld, wel is aangegeven dat deze tram, top snelheid 15 km/uur, in 1924 reeds weer uit te roulatie werd geno men en opgevolgd door de roem ruchte blauwe tram. Deze tram reed tot 1961 en werd twee dagen eerder van de weg genomen dan was aangekondigd "om rumoer te vermijden". Dit rumoer brak 8 jaar later wel los toen burgemeester De Kool in 1969 het treinstation heropende dat sinds de oorlog gesloten was geweest, en de trein voor Voor schotenaren weer binnen hand bereik kwam. De laatste stellages van de tentoon stelling geven aan dat in de loop der tijd de auto steeds belangrij ker werd als vervoermiddel en de bus evenzeer onmisbaar lijkt. De foto's en kiekjes hiervan zijn echter niet erg spectaculair. Wel is het leuk om te weten dat de gemeente een hoogwerker heeft moeten laten aanrukken om een levensgrote deur van een NZH- bus naar de zolderetage te ver- Brand in BTS LEIDEN - Volgens de politie bal dadige jeugd heeft aan het begin van gisteravond brand gesticht in de Bedrijfs Technische School aan de Vondellaan waardoor voor vijftigduizend gulden scha de is ontstaan. De kinderen hebben door een al gebroken ruitje van het gebouw aan de kant van de spoorrails, een gordijn naar buiten getrok ken en dit aangestoken. Hierop raakten andere gordijnen in brand, klimtoestellen in de gym zaal en smeulden de plexiglas ruiten en vloer van de gymzaal. LEIDEN - Het tweede zomeror- gelconcert waarmee K&O de Leidse muziekliefhebbers de concertloze zomer doorhelpt werd gisteravond verzorgd door de organist Jan Schmitz met me dewerking van Malcolm Morton, trompettist bij het Residentie Or kest. Het karakter van het barok- orgel in de Pieterskerk brengt vanzelfsprekend beperkingen met zich mee in de keuze van een programma. Desondanks wist Jan Schmitz een zeer afwisse lend programma samen te stel len waarin ook Franck, Widor en Reger niet ontbraken. Dat het eendelige Concerto in C van Bach op dit orgel goed zou klinken was te verwachten, evenals de begeleidingen van de trompetsónates van Bachs tijd genoten Viviani en Clarke, waar in Malcolm Morton zich een ge routineerd en genuanceerd spe lend instrumentalist toonde. Echter bij de in de Bachtraditie geschreven koralen van de 18e eeuwers J.L. Krebs en J.P. Kell- ner werd een veel ernstiger be perking van het Pieterskerk-or gel hoorbaar: het in principe prachtige orgel vertoont zeer ernstige technische mankemen ten. Zo kon het gebeuren dat bv. in het koraal "Was GqU tut das ist Wohlgetan" door de trage overbrenging van de pedalen de accoorden als het ware scheef boven elkaar kwamen te staan. Zelfs de meest zorgvuldige regi stratie kon niet verhinderen dat soms het stemmenweefsel ver troebelde. Dit alles nog afgezien van storend gerammel en ge klepper. De lichter getinte werken deden het nog het beste: het spranke lende Scherzo uit de 4e Symfo nie van Widor, het Benedictus van Reger en vooral de spirituele Fugue sur les petits et les grands jeux van Marius Monnikendam. Eveneens uit deze eeuw waren twee bijdragen door Malcolm Morton uitstekend gespeeld: "Prayer for a dead soldier" van de Tsjechische componist -D.C. Vackar, een goed in het gehoor liggend kort en bondig werkje en een stuk voor trompetsolo van Wim van der Reyden, waarin naast kunstmatige echo-effecten ook een haast harmonisch spel tussen nagalm en instrument ge speeld werd, op zfch een wel aar dige vondst maar te simpel en vooral te lang uitgesponnen om te kunnen blijven boeien. Het is een treurig stemmende zaak dat een zo schitterend gerestau reerd kerk als de Pieterskerk een zo verwaarloosd instrument moet herbergen. MIES ALBARDA. tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 u__ Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Voorschoten Ambachts- en Bafjuwhuis - begin ten toonstelling 'Reizen door de tijd met Voorschoten', 14 uur. ZONDAG Leiden Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur: disco. Filmhuis LVC - Breestraat 66, videover toning 'Berlin Alexanderplatz' van Fassbinder, 10 uur. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Rocky Horror Picture Show', griezelcomedie, 20 en 22.15 gemeenteraad, 19.15 1 eindigt zondag c Wijk 1 - Boerhaavedistnct, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E K. Fogelberg, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadw\jk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, Burg- gravenlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp za, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres; zo, S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, J. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond A. de Gyzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juli door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- spreekuur z DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 2317 en* mevr. C.E. Bimie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 070-275450. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE Geboren: Botman, Hieronymus Jacobus Willibrordus; Boekkooi, Chantal Romina. Gehuwd: Vermeulen, Jozeph Johannes Maria met Taal, Alida, Rijsdijk, Jo hannes Cornelis Maria met Verhoe ven, Johanna Adriana Marina Marti- Overleden: Van Dijk geb. Van Rijnsoe ver A.J. (1919); Van Teijlingen Corne lia (1918). WARMOND - Geboren: Rogier zv Van den Akker M.J. en Alferink Y.A.C.; Louise dv Slingerland M.L. en Wasse naar I.J.M.; Fiona dv Kroon E.E.L. en Pelser H.H.; Joost A.A. zv Eggen A.A.J.P. en Van Leeuwen R.J.M.; Yasmin dv Jahan M. en Bekelaar E. Overleden: De Feyter J.P. (1902); Haver kort H.A. (1889); Gaykema W. (1892); Determeyer J.C.B. (1898); Kroeze T (1918); Juffermans G.C. (1903); Van der Ploeg D.M.L. (1942); Smeele J.L.M. (1921). Gehuwd: Heemskerk M.J. en Brumes C.I.B.M.; Duyn J.P.P. en Van den Berg C; Van Rijnswou N.B.A. en Prinsen A.M. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De toekomstige Montessori-leerkrachten van de openbare "Monteflora- school", zoals burgemeester Scheenstra de nieuwe basischool noemde, sa men met wethouder Blom naast schoolhoofd Gelok (uiterst links) zien de toekomst zonnig in. incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Per post 83.60 mnement 61.25 Commentate ment 20.59 '9) s 0.85 Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN mogelijkheid om er gezamenlijk tegenaan te gaan. Na gisteravond zijn we er allemaal van over tuigd, dat we met z'n allen dezelf de weg ingaan, strijdend voor het welslagen van de nieuwe school. Omdat we daarbij een geweldige saamhorigheid hebben, kan het gewoon niet mis gaan", aldus wethouder Blom. Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) Abonnementsgelden bi] vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan mentsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt lenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.nv Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement f 233,50 Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) Per 0 t 322 9 Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2