Akzo Van Vadertje Philips' naar Dallas en Dynasty FED-beraad beheerst handel Economie Extra Rol van Ennia in Tilburgsche Geldmarkten SIEMENS V KJ De macht van de multinationals (slot) ZATERDAG 16 JULI 1983 PAGINA 21 De 'multi' is niet per definitie de slechte werkgever, die maling heeft aan werkgelegenheid en goede werkomstandigheden. Philips bijvoorbeeld heeft ja renlang de sociale verantwoor delijkheden erkend. Het zor gen voor werkgelegenheid en prettige arbeidsomstandighe den was altijd een schriftelijk vastgelegde doelstelling van het bedrijf, al uitte zich dat somtijds in de minder gezellige vorm van een zeer strenge so ciale controle, vooral in Eind hoven en omgeving. 'Vadertje' Philips heeft ook littekens na gelaten. Maar Philips is niet langer een fa miliebedrijf en de naaste con current heet allang niet meer Max Gründig. Sinds afstanden er niet meer toe doen op de aardbol is het begrip 'thuis markt' aan devaluatie onderhe vig. De concurrentie heet nu ITr, Sony of Mitsubishi. Phi lips hoopt nog wel, nu samen met de vroegere mededingers Gründig, Siemens, Telefun- ken, Zanussi, Thomson Brandt, de Europese markt als 'eigen' afzetgebied te behou den. Verdere gebied sverbre ding is evenwel noodzakelijk om in de jaren tachtig tegen de mondiale concurrentie te kun nen opboksen. De overname door Philips van de Amerikaanse lampenfa briek Westinghouse, de recen te verbintenis met Warner Bros in Polygram, de samen werking met de gigantische American Telephone Tele graph Company en met het Ja panse Sony het rijtje is geenszins compleet - getuigen daarvan. Omgekeerd bewegen de Amerikaanse en Japanse ondernemingen zich in Euro pese richting, om nog maar te zwijgen van de gezamenlijke trek naar lage-lonen landen in de Derde Wereld, die in dit ver band al spreken van neo-kolo- nialisme. Waar dat toe kan leiden is duide lijk. Tot meer winst, tot ge schuif met en verlies van werk gelegenheid, tot het degrade ren van nationale en sociale be langen. Philips boekte vorig jaar bijna tachtig miljoen meer winst, terwijl de afgelopen drie jaar wereldwijd 40.000 banen verloren gingen. En dan past Philips in Nederland nog enigszins op z'n tellen, ook al is de beroemde sociale paragraaf inmiddels (tot droefenis van Frits Philips junior) vrijwel ge schrapt. Om de vroegere president-direc teur N. Roodenburg te citeren (Elseviers Magazine 1980): "Het gaat in Nederland om een verlies van 1500 arbeidsplaat sen, waarvoor we dan nog ruim 100 miljoen gulden moeten in vesteren om die herstructure ring zodanig uit te voeren dat er niet kan worden gezegd wat men in Amerika of het Verre Oosten zou doen - we sluiten de fabriek en dat is het dan". Inderdaad, Philips heeft nog iets teruggedaan. Na de sluiting van Data Systems in Den Haag (1981) nam de directie voor zo'n vier miljoen gulden de Britse banenschepper Job Creation in de arm. Opdracht: schep in twee jaar drie tot vier honderd banen in de Haagse regio. Maar Roodenburg zei het al, het hoeft niet. Vanuit de Verenigde Staten springt met minder zorgvuldig om met de werknemers in de dochterfa- brieken. En daarmee zijn we weer bij het begin van deze verhalenserie. Bij Ford Am sterdam, bij Hyster Nijmegen. Bij multinationals die van bo venaf de sluiting van een fa briek afkondigen en die het aan de plaatselijke directie overlaten dit besluit te verko pen. Bij Ford Amsterdam heeft de di rectie steeds ontkend Slechts de rol van boodschappepjon- gen voor Henri Ford II te ver tolken. Dat moest ook wel, om dat de sluiting van de Amster damse fabriek werd 'verkocht' met Nederlandse verliescijfers. Volgens directeur (sinds 1976) Laurent van Ford Nederland zijn het "boze tongen" die heb ben beweerd dat hij van België naar Nederland werd overge plaatst om de produktie-afde- ling in Amsterdam te sluiten. "Larie", aldus Laurent in het Leidsch/Alphens Dagblad (RAI-nummer, 2 februari dit jaar). "Pas in 1980 werd duide lijk dat de zaak dicht moest". Wie waren die boze tongen? Henk Vos, om er een te noe men, bestuurder bij de Indus- "Waar denken de Russen aan op dit moment? Aan Marx? Aan de revolutie? Nee, ze pakken hun computers en statistieken en berekenen welke winst ze kunnen maken. De wereld is niet van Andropov en Reagan. De wereld is van de dollar, de yen, de roebel, de mark, de gulden. De wereld, dat is IBM, ITT, AT&T, Philips". Zeer vrij vertaald zijn dat de woorden van Ned Beatty in zijn rol van directeur van een televisiemaatschappij in Network, een film uit 1976 van Sidney Lumet. Woorden die niets aan duidelijkheid te wensen over laten. Network was een paro die, natuurlijk. Een parodie op een wereld waarin de macht van het cijfer regeert over de zich suf consumerende mens heid. Het kijkcijfer, het winstcijfer. Maar de parodie heeft de maar al te bittere ondertoon van toe komstige werkelijkheid. De werkelijkheid van Dallas, Dy nasty en Falcon Crest, de werkelijkheid van Philips, Ford en Hyster, die wegtrekken naar goedkopere landen. De multina tionals deel 3 en slot. Sluipt de omgekeerde wereld - waarin multinationals regeren, de wereld controleren, waarin naties elkaar beconcurreren - onafwendbaar naderbij? A nu* triebond FNV. Volgens hem reikte de beslissingsbevoegd heid van de Nederlandse direc tie niet verder dan bedragen van 10.000 dollar. En Vos zag zijn woorden bevestigd in de rechtszaal waar destijds de sluiting werd aangevochten en waar de Amsterdamse Ford-di rectie zich beriep op haar ui terst beperkte bevoegdheden. Het ontlokte mr. Borgerhoff Mulder, president van de Am sterdamse rechtbank, deze uit roep: "Maar heren, als ik u goed begrijp, moet u voor de aanschaf van een elektrische schrijfmachine al toestemming vragen aan Londen (zetel van Ford Europa, red.)". Het zou aardig zijn als de Ford- directie op dit moment (Ford- Nederland bestaat 50 jaar) nog eens op de verwikkelingen van twee jaar geleden zou willen te rugkomen. De verwijten van bewuste uitholling van Ford Amsterdam zijn nog steeds on weersproken. Helaas, we hoe ven ons geen illusies te maken, meldt zegsman Hoberg. "We voelen er niets voor die zaak nog eens op te rakelen. De fa briek is verleden tijd, het so ciaal plan loopt. Ford Neder land is nu gewoon een ver kooporganisatie. Punt". Nu nog is dergelijk verdeel-, heers- en zwijggedrag moge lijk, eenvoudig omdat vakbon den en regeringen met hun or ganisatie en wetgeving sterk achterlopen bij de ontwikke ling naar steeds machtiger multinationals. Internationale wetgeving en organisatie zal moeten voorkomen, dat een handvol industriëlen straks de wereld regeert zonder dat er sprake is van democratische controle. En op dat terrein komt maar moeizaam wat tot stand. Het politieke geharrewar rond de Vredeling-richtlijn (zie vorige week) geeft dat afdoende aan, om maar te zwijgen van de on macht in de Verenigde Naties om concrete gedragsregels op te stellen waarop (is de bedoe ling) ontwikkelingslanden zich kunnen beroepen. Zijn er eenmaal afspraken, zoals binnen de EG over subsidies en belastingvoordelen, dan is het al direct een probleem ze na te komen. Zie de zaak Hys ter: de plannen tot verplaat sing van activiteiten van de Nijmeegse naar de Schotse vestiging zou vooral zijn inge geven door forse voordelen op het gebied van belasting en subsidie. Het Britse hemd door Wim Fortuyn blijkt nader dan de Europese rok. Desondanks krijgt de internatio nale controle langzaam meer gestalte. Op mondiaal niveau kwamen werkgevers, werkne mers en overheden in 1977 tot een vergelijk binnen de Inter nationale Arbeidsorganisatie (LAO, beter bekend als ILO of International Labour Organi sation) in Genève. De ontwik kelde code geeft regels voor ciaal beleid van multinatio nals. Bedoeling is "de positie ve bijdrage te vergroten die multinationale ondernemin gen kunnen leveren aan de economische en sociale voor tuitgang en aan het verkleinen of oplossen van de moeilijkhe den die door hun werkzaamhe den kunnen worden veroor zaakt". Zo staat het althans omschreven in een verklaring namens Nederland, onderte kend door Chris van Veen (VNO), Wim Kok (FNV), Harm van der Meulen (CNV) en Wil Albeda (toenmalig minister so ciale zaken). De meest gehanteerde richtlijn is evenwel nog steeds die uit 1976 van de 24 geïndustrialiseerde landen, verenigd in de Organi satie voor Economsiche sa menwerking en Ontwikkeling (OESO). Deze code legt multi nationals gedragsregels op om trent het verstrekken van in formatie. Probleem van beide richtlijnen: naleving is niet meer dan een morele verplich ting voor multinationals en re geringen in de aangesloten lan den. Sancties ontbreken. In de zaak Ford Amsterdam heeft de OESO-code niet veel uitgehaald. Er zijn echter wel successen mee geboekt. Zo deed de Deense vakbeweging in 1978 een met succes een be roep op deze richtlijn, toen Herz (rent-a-car) een staking wilde breken door het inscha kelen van Westduitsers. Pro test bij de OESO leidde tot een aanvulling op de code, die dit verbiedt. Dichter bij huis was er in 1978 de kwestie met Batco, de British American Tabacco Company. Deze Amerikaanse sigaretten en sigarengigant (Gladstone, Benson Hedges, Mantano, Barclay, Bellinda en Henri Wintermans) kwanT met het plan de oude, maar winstge vende fabriek in Amsterdam te verplaatsen naar Brussel. Pro test van de ondernemingsraad, die de zaak aankaartte bij de Ondernemingskamer en de OESO, leidde tot een compro mis: de voorbewerking van de tabak geschiedt nu in Brussel, terwijl de produktie en de ver pakking in Amsterdam ge schiedt. De nieuwe fabriek werd vorig najaar in gebruik genomen. Zo bleef de werkge legenheid voor 270 (van de 350) werknemers overeind. Wat steeds weer opvalt is, dat het werknemers en vakbonden zijn die eerst de multinational aanpakken alvorens er iets ge beurt. Het wachten is steeds weer op initiatieven uit die hoek. Maar ook de vakbewe ging komt slechts langzaam vooruit. Vakbonden hebben nu eenmaal leden en als die met werkloosheid bedreigt worden, is er weinig begrip voor het ontslag van een colle ga in West-Duitsland of België. Internationale solidariteit, zo als beleidsmatig in FNV-kring nagestreefd, is op de werkvloer al snel een boven de praktijk verheven begrip. Het sluiten van Ford Amsterdam leverde wel acties van solidari teit op in Keulen, waar Ford een jaar eerder 7000 werkne mers met 10.000 mark in de hand naar huis had gestuurd Maar het leverde ook overwerk op. In Saarlouis, eveneens West-Duitsland. De weg naai een multinationaal antwoord is lang. Vorige week mocht financieel Nederland kennis nemen van een nieuwe en onverwachte ontwikkeling in de affaire rond de Tilburgsche Hypo- heekbank. De verzekerings maatschappij Ennia en de Nederlandsche Bank zullen gezamenlijk aan de inmid dels in feite failliete hypo theekbank een boedelkrediet van 100 miljoen gulden verle- Met dat geld kan in ieder geval een deel van de schuldeisers, die bij elkaar f 625 miljoen gulden tegoed hebben, wor den betaald. Zonder dat hui zen en andere onderpanden waarop de Tilburgsche hypo theek had verleend eerst ge veild moeten worden. En als de eerste schulden zijn be taald, kunnen de bewind voerders rustig kopers zoe ken voor de onderpanden, die dan waarschijnlijk meer op zullen brengen dan bij een snelle gedwongen veiling. Volgens de bewindvoerders kan dat wel 35 miljoen sche len. de beleggers in pandbrieven, die vroeger altijd zo'n aardige belegging voor zwart geld vormden, stortte volledig in en mede daardoor kwamen ook de andere hypotheek banken in problemen. De Westland-Utrecht, twintig keer zo groot als de Tilburg sche, werd toen gered dank zij steun van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en Nationale Nederlanden. De Rijkspostspaarbank kwam de PYiesch-Groningsche te hulp en Amev nam de kleine Friesch-Hollandsche Hypo theekbank over. Het ergste leed leek geleden maar de Tilburgsche affaire bleef nog steeds een smet op het blazoen van de Neder landsche Bank, de toezicht houder op alle (hypotheek banken in Nederland, die ook bij Slavenburg's al niet van alle blaam kon worden vrijgesproken. Het is dus niet verwonderlijk dat de Nederlandsche Bank nu alsnog mee wil helpen om de afwikkeling van de hele door Paul Frentrop Een gunstige zaak dus voor ie dereen die nog geld van de Tilburgsche krijgt. De koers van de nog uitstaande pand brieven herstelde zich dan ook enkele guldens op het bekend worden van deze ver late steunactie. Het is natuurlijk aardig dat de Nederlandsche Bank en En nia medewerking verlenen aan een soepele afwikkeling van het faillissement, maar het is wel aan de late kant. Een jaar geleden werd duide lijk dat de Tilburgsche ten onder moest gaan. Er waren zoveel kredieten verleend aan dubieuze onroerend goed speculanten waar nauwelijks onderpand tegenover stond, dat er onaanvaardbaar grote verleizen waren ontstaan. De Nederlandsche Bank riep toen haastig de dertig groot ste schuldeisers (bank en pensioenfondsen) bijeen om in een avonddurende verga dering tot een oplossing te komen. De Rabobank bleek toen bereid de hypotheek bank over te nemen, mits de pensioenfondsen die grote bedragen aan de Tilburgsche hadden geleend een flink deel van dat geld kwijt wil den schelden. Ondanks de druk van de Ne derlandsche Bank, die niet graag een hypotheekbank failliet zag gaan, weigerden de pensioenfondsen hun hulp. Ze dachten: er zijn veel particulieren die met zwart geld pandbrieven van de Til burgsche hebben gekocht. Bijna de helft van de schuld bestaat uit pandbrieven. Waarom zouden wij wel ver lies lijden en die pandbrief- houders niet? Bovendien zul len die mensen bij een faillis sement niet allemaal netjes hun naam en adres bij de cu rator op komen geven uit angst dat de fiscus er achter komt. En als veel pandbrief- houders hun geld niet terug vragen, blijft er uit de boedel voor ons meer over om te ver delen, zo redeneerden de fondsen. De reddingsoperatie mislukte dus en de Nederlandsche Bank leed daardoor gezichts verlies. Het vertrouwen van affaire te versoepelen. Het is wel opmerkelijk dat opeens Ennia op de proppen komt om de helft van de benodigde 100 miljoen op tafel te leggen. Voor Ennia is het echter een aantrekkelijke zaak. Alle be zittingen van de Tilburgsche vormen het onderpand van de lening, die daardoor stevig is gedekt en er wordt gewoon rente betaald uit de gelden die de Tilburgsche nog uit haar goed lopende hypothe ken binnen krijgt. Maar extra aantrekkelijk wordt het door dat Ennia uit dank voor de hulp straks het recht krijgt een deel van de Tilburgsche, waarschijnlijk een dochter BV, over te nemen. Daarmee kan de verzekeringsmaat schappij dan ook zelf pand brieven uit gaan geven en pandbrieven zijn zeer aan trekkelijke financieringsin strumenten. Want via de uitgifte van pand brieven kan een instelling ten alle tijde op de openbare ka pitaalmarkt geld aantrekken. Behalve door pandbrieven kan dat slechts door obliga tieleningen uit te schrijven, maar dat mag pas wanneer men aan de beurt is. De Ne derlandsche Bank houdt een keurige lijst bij wie wanneer obligaties uit mag geven, om te voorkomen dat de markt wordt verstoord. Dat bete kent dat iedereen staat te dringen wanneer de rente laag is, maar dan niet altijd aan de beurt komt. Dan moet men soms uit nood ook geld lenen als de rente onaantrek kelijk is. Ennia krijgt nu de lusten maar niet de lasten voor wat eigen lijk neerkomt op een overna me van de Tilburgsche. De Nederlandsche Bank maakt voor andere schuldeisers iets goed van haar eerdere tekort komingen, maar juist door samen met Ennia in actie te komen, maakt zij duidelijk dat het om een eenmalige operatie gaat. Zij blijft aange ven dat zij wel wil helpen wanneer een bankinstelling die onder haar toezicht staat in problemen komt, maar dat zij niet aansprakelijk wenst te zijn voor de verliezen die dan kunnen optreden. Meer dan ooit werd deze week het internationale beurswezen beheerst door de rente. Onze kerheid over het te voeren kre- dietbeleid in de Verenigde Sta ten, vrees voor rentestijging en geruchten over het opschorten van rentebetalingen van Brazi lië op zijn gigantische buiten landse schulden eisten hun tol. Wall Street, die aanvankelijk maandag acht punten steeg, viel dinsdag 17 punten, voor het eerst sedert vier weken, be neden de mijlpaal van de 1200. Voor Amsterdam bleef er niets anders over dan te volgen. En na drie dag^n beurshandel had de index van het algemeen koersgemiddelde vier punten verloren. De vijf internationals moesten zelfs nog meer af staan. Wall Street beheerste vrijwel het gehele internationale beurster rein. En daar stond alles ge spannen uit te zien naar de af loop van het interne Fed-be- raad, het bestuur van de geza menlijke centrale Amerikaan se banken. Alsmede naar wat topman Paul Volcker te zeg gen had aan het Congres. De man heeft daar donderdag een rede gehouden en tot zolang bleef Wall Street gespannen af- wachten in onzekerheid. Er bleef voortdurend angst be staan dat de Fed alsnog voor een strakker kredietbeleid door de knieën zou gaan en daardoor de rente hoger zou maken. Hoewel Amerika duidelijk het voortouw heeft genomen en ook, volgens een deze week door de OESO in Parijs uitge geven studie, voor de rest van de wereld als trekpaard bij het economisch herstel zal funge ren, zal dat herstel zich niet overal even gunstig aftekenen. Met name voor ons land blijft de OESO zeer terughoudend. In 1983 zelfs nog een groeida- ling en in 1984 geen grotere economische groei dan een half procent en een werkloos heid die tot boven de 20 pro cent van de werkende bevol king zal stijgen. Een toekomstbeeld dat niet di rect overeenkomt met dat wat de Effectenbeurs in Amster dam al geruime rijd zou doen geloven. Daar werd vorige week nog een nieuw historisch hoogterecord gevestigd. Hier bij dient echter wel te worden aangetekend, dat het vooral het buitenland is geweest dat in Amsterdam de koersen zo heeft opgedreven. En dit bui tenland kocht in hoofdzaak de topfondsen, d.w.z. aandelen in grote concerns met vele bui tenlandse belangen en veel ex port, omdat juist de export het bij ons nog altijd goed doet. krimpt. Ook deze week gingen de koersdalingen in Wall Street en op het Damrak ge paard met sterk dalènde om zetten. Kennelijk maakt nie mand haast zijn stuKjes aan te bieden als het beursgetij even tegenzit. Dit wijst op een aan houdend zeer krachtige onder grond die elke gelegenheid tot beursherstel direct een flinke steun verleent. Zo keerde donderdag in Amster dam al min of meer het gerij, in de hoop dat de Fed het voorlo pig nog niet op harde monetai re maatregelen zal laten aanko men. Toen dat vermoeden vrij dag bewaarheid werd, kon de Beurs, gesteund door een her stel van Wall Street, veel van het aanvankelijk verloren ter rein terugwinnen. Maar het wordt wel duidelijk, dat het hausseklimaat daar niet meer zó zonnig is als een paar maan den geleden. Voortdurend ver schijnen er, om in weerkundi ge termen te spreken, storin gen aan de einder, die vrijwel volledig monetair van karakter zijn. Dit laatste verhindert in ons land een doorzetten van de renteda ling die zich na het grandioze succes van de laatste staatsle ning medio juni heeft voorge daan. Deze week liet de obliga tie-index eerder zelfs een da ling zien, hetgeen wijst op een zekere weerstand tegen lagere rentestanden. De Nederlandse Middenstands Bank moest dan ook op een aangekondigde obligatielening de aanvankelij ke coupon met een kwart pro cent verogen tot 9,25 procent, terwijl de emissiekoers op 99,5 procent werd gesteld. Zoals gebruikelijk bij een beurs- reactie moesten de topfondsen het gelag betalen. Bank- en verzekeringsaandelen verloren rond vijf gulden, waarvan na dien echter weer een deel werd weggewerkt. Ook de interna tionals verloren aanvankelijk flink terrein, dat later groten deels werd teruggewonnen. Een krachtige stijger was We- reldhave, welk bedrijf een bod van twee beleggingsorganisa ties op de aandelen afwees en hierdoor kon oplopen van 135 gulden tot 145 gulden. Voor de meeste pandbrieven van de vrijwel failliete Tilburgse Hy potheekbank werd rond vijf procent meer betaald tot circa 65 procent, nu Ennia bereid blijkt bij de afwikkeling van deze vastgelopen zaak de helJ pende hand te bieden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21