In de ban van de Grote Boodschap Het magnetisme van Billy Graham De Amsterdamse RAI is dezer dagen bevolkt met 3500 evangelisten, afkomstig uit 130 landen, die op initiatief van de Amerikaan Billy Graham nieuwe impulsen komen opdoen om op die wijze beter in staat te zijn 'de blijde boodschap' uit te dragen. Dat laatste is hard nodig, vindt Graham, die met zijn tamelijk kapitaalkrachtige evangelische beweging ongeveer 20 miljoen gulden ln het evangelisatiecongres pompt. Want het staat er slecht voor met de wereld. "Overal loert de duivel". Redacteur Bert Paauw bracht een dag tussen de congresgangers door. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad 'Doe het werk van een evangelist'. Op vlaggen, op borden, op doeken, in her en der achteloos verspreide blaadjes, overal in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam komt die kreetje in verschillende talen tegemoet. Het is het allesoverheersende motto van het internationale evangelistencongres dat hier dinsdag is begonnen en tot volgende week donderdag zal voortduren. Die aansporing lijkt tamelijk overbodig, want de verzamelde meute van maar liefst 3500 evangelisten wil immers niets liever dan Het Woord verkondigen. Om die taak zo goed mogelijk te" kunnen verrichten zijn ze naar Amsterdam gekomen. Leren, kennis opdoen, training in evangelisatiemethoden, daar gaat het op dit congres om. En het is dat er 'slechts' 3500 deelnemers in de RAI konden worden weggestopt, anders had de organisatie moeiteloos het dubbele aantal deelnemers kunnen 'strikken' voor dit congres. Billy Graham, de Amerikaanse superevangelist en grote inspirator van dit evenement, kan tevreden zijn. Hij vindt de bijeenkomst een unieke gebeurtenis maar bovenal hard nodig omdat het er met de wereld beroerd voor staat. "Overal is zonde, overal loert de duivel, het eind der tijden lijkt nabij", is zijn sombere prognose aan het begin van het congres. Daarom zijn er goed getrainde evangelisten nodig om de wereld in te trekken en de christelijke boodschap uit te dragen. Kleurrijk Het congres draait de eerste dagen direct al als een goed geoliede machine. Organiseren kan men wel overlaten aan de in Minneapolis (VS) gevestigde 'Billy Graham Evangelistic Association', een piiljoenenbedrijf dat voor de Amsterdamse happening zo'n 20 miljoen gulden neertelt, ongeveer 2000 dollar per deelnemer. Het merendeel van de deelnemers komt uit ontwikkelingslanden: 929 uit Azië, 827 uit Afrika, 486 uit Latijns-Amerika, 103 uit het gebied van de Stille Zuidzee en 86 uit het Midden-Oosten. Uit Noord-Amerika zijn het er 894 en uit Europa 609. Het is een kleurrijk gezelschap van wie met name de Afrikaanse aanwezigen soms zeer fraai zijn uitgedost. Vooral in Afrika slaat de evangelisatie aan, zo verzekeren enige voornamelijk in Zambia en Rwanda rondtrekkende predikers. Naast een gebrekkige scholing is hun grootste probleem het ontbreken van financiële middelen. Het verwerven van fondsen en giften neemt dan ook een belangrijke plaats in op het leerprogramma. Een programma dat ruim 100 verschillende onderwerpen (gebundeld in zogenaamde workshops) telt waaruit de deelnemers 's morgens naar believen kunnen kiezen terwijl de middagen worden vrijhouden voor uitwisseling van ideëen en ervaringen of een bezoek aan de vele stands die allerlei voorlichtingsmateriaal in de aanbieding hebben. Daartussendoor vinden op gezette tijden in één van de grote zalen van de RAI de donderpreken van de kopstukken der Billy Graham-organisatie plaats. Adressen "Noteer altijd de adressen van mensen die je tot het geloof hebt gebracht", is een aanwijzing in één van de financiële workshops. "Mensen die gaan bidden gaan ook betalen", zegt de leraar die zijn gretige leerlingen voorhoudt wel voorzichtig te zijn met giften. "Respecteer zoveel mogelijk het doel dat bij de gift wordt aangegeven, al kan dat niet altijd. Zo kreeg ik eens 100 dollar van iemand met de mededeling: koop hiervoor maar bier voor de harde werkers van uw organisatie. Toen heb ik het geld teruggegeven en gezegd dat we het niet voor dergelijke doeleinden gebruiken. De man zei: oké, als jullie het geld zouden hebben geaccepteerd had ik jullie voor de rechter gesleept wegens misbruik. Het was dus een test om de integriteit van onze organisatie na te gaan. Waarschijnlijk het werk van de duivel. Trap er niet in". Bij een andere workshop wordt geleerd hoe te reageren op lastige vragen. Bijvoorbeeld op de vraag: waarom is er zoveel lijden als God zo goed is? De aanwezigen mogen één voor één een poging doen om een adequaat antwoord te formuleren. Dat gebeurt veelal in een mengelmoes van Engels en Frans waarbij opvalt dat ondanks de vaak gebrekkige taalbeheersing niemand schroom heeft te praten. "God heeft het bewust zo gewild", is het meest gegeven antwoord. De leraar voegt nog enkele voorbeelden van gesprekstechnieken toe om twijfelaars of bespotters van het geloof op andere gedachten te brengen. Overigens wordt in de workshops niet alleen gestudeerd op vormen en methoden van evangelisatie, ook wordt besproken welke bepaalde aanpak in welke cultuur het meest effectief is, terwijl de persoonlijke geestelijke groei van de deelnemers ook volop aandacht krijgt. Één van de naaste medewerkers van Graham zegt: "We willen proberen hen te helpen in hun eigen leven de kracht van God te zien. Het gaat over hun persoonlijke leven, hun gezinsleven. Hoe kunnen ze een goede echtgenoot zijn ondanks het feit dat ze vaak van huis zijn. De kracht van Billy Graham ligt ook in zijn persoonlijke leven, niet in zijn grote organisatie en niet in zijn talent als spreker. Bidden is heel belangrijk. Billy Graham leeft altyd onder gebed". Luis Palau, een gebruinde, goed ogende veertiger van Argentijnse origine en een kopstuk in het wereldje van de evangelisten, is speciaal naar Amsterdam genood om de deelnemers te vertellen dat zij model moeten staan voor een hoog moreel persoonlijk leven. "Zij moeten qua houding een voorbeeld voor anderen zijn", meldt hij op de dagelijkse goed bezochte persconferentie, die begint met een lichte schrobbering aan het adres van de journalisten. Perschef Ad Palman dringt aan op korte vragen ("no statements"), Palau en enige anderen moeten hun zienswijze uitgebreid kunnen etaleren, de dames en heren journalisten worden verzocht "geen punten te willen scoren". De bijeenkomst verzandt in een wat lauw vraag en antwoordspelletje. De waarde van de gospelsong, de kracht van de Billy Graham: "Overal loert de duivel". heilige geest en de contacten met het gewone volk, dat zijn zo de belangrijkste onderwerpen. De sprekers begeleiden eikaars praatjes met ondersteunende kreten als 'right' en langgerekte 'yaaah's'. Het weerhoudt reporters van vooral Amerikaanse radio- en televisiestations er niet van alles uitgebreid vast te leggen. De publiciteit fond het congres is goed verzorgd. Journalisten uit alle delen van de wereld seinen dagelijks vanuit de goed geoutilleerde perszaal hun s' rond, gesteund door een flinke persstaf die regelmatig mededelingen, krantjes, communiqué's en dergelijke ronddeelt. Politiek Hoogtepunten van het congres vormen uiteraard de speeches die Billy Graham met stemverheffing en brede armgebaren ten gehore brengt en zal brengen. Hij is al sinds de vijftiger jaren onbetwist 's werelds evangelist nummer één. Zijn somtijds zeer duidelijke (politieke) keuzes en standpunten hebben zijn populariteit niet geschaad. Stond hij destijds pal achter de uit het Witte Huis verjaagde president Nixon en verdedigde hij zonder schroom de Vietnampolitiek van de Verenigde Staten (wat hem in sommige kringen de bijnaam 'Gods eigen machinegeweer' opleverde), tegenwoordig is Graham op een andere toer. De vredesbeweging mag zich nu in zijn belangstelling verheugen en hij heeft al aangekondigd van zijn verblijf in Nederland gebruik te zullen maken om kopstukken van het Inter Kerkelijk Vredesberaad te ontmoeten. Vorig jaar reisde Graham zelfs naar Moskou om daar een vredesconferentie van wereldgodsdiensten bij te wonen. Het kwam hem op pittige kritieken te staan, maar de wereldwijde belangstelling voor het congres in Amsterdam is er niet door verminderd. Zijn medewerkers weten waarom. "Billy Graham hoefde helemaal niet zo nodig naar Moskou, maar hij wist dat de Heer wilde dat hij ging. En de mensen die altijd biddend achter hem stonden, doen dat nu nog". Het 3500 man sterke gehoor: "Ga de wereld in en maak discipelen". Dat geldt in elk geval voor de congresdeelnemers die afkomstig zijn uit 130 verschillende landen en die veelal bindingen hebben met 'een soort Pinksterbeweging'. Vol lof zijn zij over de Amerikaan en zijn organisatie die ze toch maar in staat stelt zoveel waardevolle informatie op te doen. Minder te spreken is men over de houding van de officiële kerken die het evangelisatiegebeuren tamelijk afstandelijk benaderen en niet veel op lijken te hebben met de Billy Graham-organisatie. Begrafenis Hans Koornstra, in België woonachtig maar van Nederlandse afkomst, kan zich er behoorlijk nijdig over maken. Als rondtrekkend evangelist voelt hij zich door de kerken miskend. "Evangelisatie staat bij de kerken in een kwaad daglicht, het is iets in de kantlijn. Hervormden en gereformeerden weten absoluut geen raad met je als je evangelisatiewerk wilt gaan doen en bij de katholieken leeft nog altijd het oude idee datje het geloof via de gezinnen en de kinderen moet verbreiden. Volkomen achterhaald. Het is toch vanzelfsprekend datje het geloof gaat uitdragen als je er volledig achterstaat. Een kerk die leeft, evangeliseert. En een kerk die niet evangeliseert is op weg naar de begrafenis, dat is mijn mening". "Dan wordt er wel gezegd dat veel mensen gewoon niet meer in God geloven, er niet meer aan willen, maar dat betwijfel ik ten sterkste. Ik merk het toch dagelijks, mensen willen best geloven. Alleen, je moet ze wel iets bieden. Daarom vind ik de houding van de kerken zo onbegrijpelijk. Ze willen wel het geloof uitdragen, maar van de evangelist willen ze eigenlijk niks weten. Dat is hetzelfde als mensen een lege supermarkt insturen en dan gaan klagen dat ze niks willen kopen". Koornstra kan wel eens jaloers zijn op zijn Afrikaanse en Zuidamerikaanse collega's die een veel opener oor aantreffen voor de Grote Boodschap dan hij in Europa. "Het geestelijk klimaat in Europa is afgezakt. Men gelooft niet meer dat iemand vanuit zijn roeping, vanuit zijn relatie tot God dit evangelisatiewerk wil doen. Je voelt steeds de achterdocht, zo van: daar heb je er weer eentje die met een mooi praatje poen wil binnenhalen". Born again De woorden van Koornstra klinken tamelijk bitter in een omgeving waar over het algemeen toch een heel blije sfeer heerst. 'Born again', roept een evangelist door een te ver openstaande microfoon zodat het gezegde tot in vele hoeken en gangen doorklinkt Het is één van die uitdrukkingen die bij de deelnemers onmiddellijk herkenning oproept. Marcus Loane, de uit Australië overgewipte Anglicaanse aartsbisschop, heeft het de journalisten eerder op de dag uitgelegd. Born again, daar gaat het bij de evangelisatie om. De mensen als het ware opnieuw geboren doen worden, een nieuwe levensspirit meegeven. Stephen Olford, vele jaren als evangelist werkzaam geweest in Manhattan New York, heeft dat proces naar zijn zeggen vaak mogen meemaken. "Steeds meer zielen worden gered. Ik zie overal interessante ontwikkelingen. I think things are going to happen". Of dat ook onmiddellijk voor Nederland opgaat, wie zal het zeggen. Opmerkelijk is wel dat het Nederlandse aandeel in dit congres bijzonder klein is. Nederlands wordt dezer dagen nauwelijks gesproken in de RAI, niet alleen omdat de voertaal op dit internationale congres vanzelfsprekend Engels is maar ook omdat er vrijwel geen Nederlanders in de RAI te vinden zijn. Een groepje journalisten en enige standhouders van de Evangelische Omroep daargelaten. En behoudens een enkel wervend optreden zullende S. Nederlanders weinig merken van de massale aanwezigheid van evangelisten in de hoofdstad. Want de grote taak komt pas nè dit congres. Billy Graham heeft het zelf gezegd bij het begin van de happening in Amsterdam: "Ga de wereld in en maak discipelen". door Bert Paauw

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13