-C 'Dit wordt mijn laatste uitdaging" 5 0 T Ivar de Jong toont klasse in Noordwijk Van topper naar dobber Nieuwe sponsor best bewaarde geheim in wielersport Hans Kroes tast in duister over vormverhes Meerkampers strijden om titels in Lisse Ivan Lendl uit nationaal team Craiova bij Quick Boys Sport ZATERDAG 16 JULI 1985 Het koffertje waarin Peter Post tijdens de Tour de France zijn geheim draagt, ziet er gesoigneerd uit. Het is bruin en er zit een koperkleurig subtiel sluitingssyteem op. Zonder kennis van de code kom je er niet in. Alleen Henk Lubberding heeft het van binnen gezien. Dat was na de tijdrit in Parijs. Post vroeg hem toen op zijn kamer en ontvouwde een model van de nieuwe trui, voor de nieuwe ploeg van volgend jaar. Ontwerp: Peter Post, net als indertijd bij TI-Raleigh. Uitvoering: de lievelingskleu ren van Peter Post: blauw met wit dus. De naam: daar draait het nu al maanden om. Buiten de direct betrokkenen, weten alleen Henk Lubberding en manager Peter Bonthuis hoe de nieuwe ploeg gaat heten. Verder zweeg Peter Post. Dat Peter Bonthuis in vertrouwen werd genomen is niet moeilijk te verklaren. Hij verzorgt al een jaar of tien een belangrijk deel van de administratieve zaken van Post. Maar waarom Henk Lubber ding? Die was er zelf nogal ver rast door. „Ik moest eens naar de tandarts in Amsterdam. Post vroeg me bij hem thuis langs te komen en daar liet ie me alles over de nieuwe ploeg zien: de naam, de kleuren, de schetsen van de truien en teksten op de auto's. Alles, ook een berg papie ren met correspondentie, een stapel van een hand hoog. Hij zei: jij bent de enige die ik echt kan vertrouwen. Ik heb jou wel eens meer wat verteld wat nooit is uitgelekt. Dat vond ik hard- stikke leuk om te horen". Intus sen heeft Henk Lubberding als eerste ook al de nieuwe trui aan gehad. Die keer dat Post hem apart nam in Parijs. „Ik moest even showen. Ik voelde me net een mannequin". Beslissing Aan de beslissing van Peter Post om zijn ploegoudste te informe ren over het geheim, lag een si tuatie ten grondslag die hem tot op de dag van vandaag ernstig dwars zit: gebrek aan vertrou wen over zijn mededelingen met betrekking tot een nieuwe spon sor. Post: „Het heeft me diep ont goocheld dat er binnen de ploeg waren die twijfelden aan mijn woorden. Althans, ze zeiden dat het gebrek aan zekerheid een re den was om te vertrekken. Ter wijl ik gezorgd had voor een unieke basis om op door te gaan. Alleen de naam wilde ik niet noe men uit respect voor de huidige sponsors. Die kun je dat soort publiciteit niet aandoen, vind ik. Om de twijfelaars toch een garantie te geven lichtte ik Henk Lubberding in. Ik dacht: als ze mij niet vertrouwen kunnen ze bij een collega terecht om te ho ren hoe het zit". Niemand Dat blijkt niemand gedaan te heb ben. Henk Lubberding. „Ik ben er maar één keer over aangespro ken, tijdens het eten. Toen het er eens over ging zei Peter Post: vraag het maar aan 'Lub', die weet overal van. Ik vertelde ze dat het allemaal goed zat. Daar is het verder bij gebleven". Peter Post kreeg van zijn nieuwe sponsor een grote zekerheid: een contract voor vier jaar, met bank garantie. Hij noemt het „mijn laatste uitdaging". Voor het geld hoeft hij het niet meer te doen, om zijn vakmanschap te bewij zen evenmin. En zo'n lolletje is het niet. Op warme dagen stinkt het in de ploegleiderswagens, het dagritme in de koers is mo notoon en de renners presteren niet altijd wat verwacht wordt. „Ik doe het voor de Nederlandse wielersport". Niet voor zichzelf? waar. Ik werk voor de wieler sport. Toen Jan Raas en die an deren lieten weten dat ze opstap ten was mijn eerste reactie: ik stop niet, maar ik ga door om de goeden niet onder de slechten te laten lijden. Met die affaire heeft de Nederlandse wielersport als zodanig niets te maken. Die hoeft er het slachtoffer niet van te worden. Daarom ben ik door gegaan. Terwijl de teleurstelling natuurlijk groot genoeg was om ermee op te houden. Maar ik laat niemand kapot maken wat ik voor de Nederlandse wielersport heb opgebouwd". Fundament Voor de komende vier jaar legde Peter Post een fundament waar over hij met ingehouden trots spreekt. Vooral als het bouwsel op z'n degelijkheid wordt getest. Bijvoorbeeld door de vraag: hoe heeft de nieuwe sponsor gerea geerd op het vertrek van de helft van de renners onder wie twee kopmannen, Raas en Van der Velde. Tenslotte werden de con tracten met het bedrijf gesloten op een moment dat er nog geen sprake was van die opzienbaren de ineenstorting van de wereld- ploeg. Bij dat soort vragen is Post op z'n best. Die heeft hij het liefst. Dan voert hij de spanning op door en kele seconden te zwijgen, wat overgaat in lichte triomf: „Die sponsor heeft helemaal niet ge reageerd. In onze overeenkomst garandeerde ik namelijk niets. Geen enkele naam. Ik manoeu vreer mezelf niet zo gauw in moeilijkheden. Dat willen som- Peter Post: "Het heeft me diep ontgoocheld dat er binnen de ploeg waren die twijfelden aan mijn woorden". (foto ANP) het over geld gaat. Post verwijst dan naar waar hij lang voor ijver de en wat hij onlangs verwezen lijkte: een stichting. Met een mooie naam: Stichting Continui- teit Beroepswielersport. De ren Geld Wat Peter Post ook altijd op dreef helpt in gesprekken is ners worden er volgend jaar in ondergebracht als werknemer: Post zelf trouwens ook, met de titel: „Directeur wielrennen". Hij heeft zijn nieuwe sponsor plus zijn huidige werkgever Raleigh, die blijft als zogenaamde co- sponsor, geld laten onderbren gen in die stichting. „Ik heb jaren met dat plan rondge lopen. Het was een ideaal dat ik wüde bereiken omdat het een perfectie is die de wielersport nog niet kent. Het hele plan werd uitgewerkt door deskundigen die langs alle belangrijke bu reaus zijn geweest: bij de be drijfsvereniging, het ministerie van sociale zaken, de belastin gen... Noem maar op. Ik denk dat de Nederlandse wielersport hier mee gediend is. Het geeft zeker heid. Al is het alleen maar omdat er met my wat kan gebeuren. Via de stichting is het voortbestaan van de ploeg dan toch gegaran deerd". In het stichtingsbestuur zitten mensen die geen van allen ver stand hebben van de wielerza- ken. „Dat hoeft ook niet", zegt Post, „want ze zijn er om sociale en administratieve belangen te behartigen". Ook de nieuwe ba zen van Peter Post kennen niets van het wielermetier. „Ze weten niets van wielrennen en ze ken nen mij niet, maar ik twijfel er niet aan of ze hebben me wel ge checkt. Of het is gewoon men senkennis geweest dat ze met mij in zee zijn gegaan". Het enige wat Post tot op heden wilde los laten over zijn toekomstige werkgever is de mededeling ge weest dat het om een Ameri kaanse multinational gaat. Een wat hij noemt „oude relatie in Amerika" bracht hem in contact met een reclame-bureau dat ver volgens hem en de wielerbusi- ness introduceerde bij de direc tie van het wereldconcern. Gulle oom Het heeft Peter Post zichtbaar goed gedaan dat alle pogingen die journalisten ondernamen om achter de idetiteit te komen van de voor de wielrenners gulle oom uit Amerika, zyn mislukt. Dat wil zeggen: volgens Post is geen van de namen die in de publici teit kwamen de juiste. „Allemaal fout", heeft hij in deze Tour bij voortduring uitgeroepen. Hij spreekt dan ook parmantig van „het best bewaarde geheim in de wielersport". Dat er journalisten zijn geweest die namen lanceerden, noemt hij een voor hem onbegrijpelijke com petitie tussen kranten. „Maar misschien ben ik daar zelf ook wel schuldig aan door bepaalde uitlatingen die de nieuwsgierig heid prikkelden". Peter Post: „Op een gegeven moment werd het vervelend voor me omdat de ten onrechte genoemde bedrij ven zich bij mij gingen beklagen dat ze in het nieuws kwamen op een manier die hun ernstig stoor de. Ze vreesden negatieve reac ties vanwege goedkoop gevoerde reclame". Overleg Vandaar dat Peter Post in overleg met zijn huidige en toekomstige sponsors besloten heeft om het geheim te gaan onthullen. Dat gebeurt op de rustdag van de Tour de France, volgende week dinsdag op Alpe d'Huez. Voor dat doel is de kerk beschikbaar van de Nederlandse pastoor Jaap Reuten die het godshuis jaarlijks openstelt als perszaal voor Tour- verslaggevers. Een vertegen woordiger van de Franse vesti ging van de Amerikaanse spon sor is er twee weken geleden de zaken gaan regelen, maar ter be scherming van het nieuws ge beurde dat niet op firma-naam. „Niemand zal het eerder weten dan dinsdag", zegt Peter Post die be reid was de inzet te verdubbelen toen bij de NOS-radio-equipe het plan ontstond om er voor de Tour-volgers een toto van te ma ken. Dat is er overigens niet van gekomen. „Het zou ook moeilijk geweest zijn", aldus Post, „want we gaan niet rijden onder de naam van de holding, maar van een dochtermaatschappij". (GPD) LISSE (GPD) - In nog geen vier maanden tijd is Hans Kroes afgegleden van topper naar tobber. De inmiddels 18-jari- ge zwemmer, die een jaar ge leden nog een zesde plaats veroverde tijdens de wereld kampioenschappen in Guayaquil en zich in het prille voorjaar van 1983 bij de wereldtoppers schaarde op de korte baan, weet wat het is in eigen land naar het tweede plan te worden ver wezen. Echt nieuw is het voor de HPC'er niet. Na de mondiale zwemtitelstrijd in Zuid-Ame- rika kampte hij met vage klachten. De hem voorge schreven medicamenten haalden alle fut uit het lijf van de zwemmer uit Lisse. „Het kostte me een goed deel van het winterseizoen eer de oorzaak ontdekt was. Bij de enige wedstrijd van een beetje betekenis in ons land, de Speedomeet, ging het niet naar wens". Verontrusten Verontrusten deed dat Kroes allerminst. Hij is gewend tweemaal per seizoen naar een top toe te werken. Één maal in de winter en één maal in de zomer. Bij de winterti- telstrijd in Hengelo (eind maart) zorgde de havo-scho lier uit Lisse voor een record- serie, die zijn weerga in het Nederlandse herenzwemmen niet kent, met als hoogtepunt zijn derde plaats op de we reldranglijst op de 200 meter vrijeslag. Juist op die vrijeslag-afstand had Kroes zijn aandacht ge richt op de nationale zomer- kampioenschappen, die het afgelopen weekeinde in Amersfoort van start gingen. Dat hij door Frank Drost en Edsard Schlingeman naar het derde plan werd verwe zen, was voor Kroes niet te accepteren. Teleurgesteld als een kind van vijf dat op een warme zomerdag geen wate rijsje van zijn moeder krijgt, keerde de HPC-zwemmer naar Lisse terug. Trainingsuren „Aan de trainingsarbeid in de afgelopen drie maanden heeft het in ieder geval niet gelegen", zo benadrukt Hans Kroes. Sinds HPC in Heem stede via de opening van het nieuwe Groenendaalbad de beschikking heeft gekregen over voldoende trainingsu ren, was Kroes daar met gro te regelmaat te vinden. Dage lijks trainde hij vier en een half tot vijf uur en zocht tus sendoor ook nog naar tijd om met wat gewichten zijn arm en beenspieren te ontwikke- len. Over de oorzaak van zijn falen tast ook hij - evenals trainer Wim Geurtsen - in het duis ter. Zijn veronderstelling gaat in de richting van het te late temperen: terugnemen in trainingsarbeid en op voor hand verklaart Kroes: „In ie der geval zal dit in het olym pisch jaar niet meer gebeu ren". ,Veel koopt Hans Kroes daar vooralsnog niet voor. In Ro me, half augustus het strijd toneel van de Europese zwemkampioenschappen, zal hij niet starten op zijn favo riete nummer. Op basis van de uitslagen bij de zomer- kampioenschappen is dat voorbehouden aan Frank Drost en Edsard Schlinge man. Hans Kroes heeft zich inmiddels wel via een achter deur verzekerd van een start bewijs bij die Europese titel strijd in Rome. Zoals zo vaak is het uitzenden van een esta fetteploeg - dit keer op de 4 x 200 meter vrije slag - de red ding voor diegenen die niet hebben voldaan aan de richt- Voldoening Het schenkt hem nauwelijks tot geen voldoening. Logisch, want nog geen jaar geleden behoorde de 18-jarige zwem mer uit Lisse tot de beste acht van de wereld op de 200 meter vrijeslag. In hoeverre de plotselinge om schakeling van een ozon-bad (Heemstede) naar het chloor- water (Amersfoort) van in vloed is geweest op de matige start bij de nationale zwem kampioenschappen van Hans Kroes, zal wel altijd een vraag blijven. Feit is dat Kroes het afgelopen week- AMERSFOORT - Arthur de Rouw heeft het tweede week einde van de strijd om de Ne derlandse zwemkampioen schappen gisteravond sterk ingezet. In Amersfoort verbe terde de zwemmer van de Dommelbaarzen nationale jeugdrecords op de 800 en 1500 meter vrije slag. De Rouw noteerde 16 minuten 07.46 seconden, onderweg stonden de chronometers stil bij 8.32,54. Het was de vijfde keer dat De Rouw het record op de 1500 meter verscherp te. De HPC-ploeg zwom het Nederlands clubrecord op de 4 x 100 meter vrije slag esta fette uit de boeken. Pedro Stalman, Dico Engel, De Kort en Hans Kroes zwom men 3.34,90. Een verbetering van het oude record van AZPC van 78-honderdste se conde. Als vierde man legde Kroes zijn honderd meter af in de knappe tijd van 50.93 seconden. einde wel klaagde over de chloordampen en de verzen gende hitte die werd veroor zaakt door de extra geplaat ste lampen voor de televisie uitzending en zijn vorm van de dag. „Ik ben nog niet in vorm. Het loopt niet soepel, alleen het sprinten gaat voor treffelijk, maar ik mis sou plesse. Ik mis macht". Hans Kroes heeft zijn hoop ge richt op de 100 meter vrije slag. „Ik wil daarop schitte ren", stelt hij vastberaden. Om te voldoen aan de licht tijd, zoals de zwemcommissie die heeft opgesteld als drem pel voor deelname aan de Eu ropese zwemtitelstrijd in Ro me, zou Kroes zaterdag in Amersfoort dan in ieder ge val in de buurt moeten ko men van zijn beste tijd van vorig jaar. Toen raffelde de Lissenaar tijdens de selectie wedstrijden voor de wereld kampioenschappen in Rot terdam die 100 meter af in een tijd van 51,11 sec. „Ik heb de richttijd van 51,5 in ieder geval al een keer ge haald", meent Kroes. „Dat geeft mij voldoende vertrou wen. Bovendien, op basis van de zeker 50 trainingen die ik dit jaar meegemaakt heb, moet myn vorm toch eens komen". LEIDEN Hans Tönjann timmer de gisteren Rolink zonder veel plichtplegingen fn twee sets (6-4, 6-3) van het gravel in het tensnis- toernooi van Noordwijk. Dat was voor de Unicum-hardhitter geen probleem. Wel een probleem is voor hem hoe hij in de halve fina le langs Ivar de Jong kan komen. Want die staat momenteel sterk te tennissen en het toch bij alle spelers opduikende vormverlies heeft zich bij hem nog niet voor gedaan. De manier waarop De Jong zich gisteren langs Marco Winter werkte getuigde van klasse. Win ter leek hem met een goed tac tisch concept de baas te zullen blijven. Bal in het spel houden, wachten op de fouten en dan doorslaan als het even kon door slaan. Dat laatste bleek niet eens nodig want Ivar, gretig uit het achterveld versnellend, maakte de missers aanvankalijk. Winter, won de eerste set dan ook met 6-2. Maar Ivar de Jong is gegroeid in zijn spel. Hij verblikte of ver bloosde niet, ging stug door met zijn eigen spelletje en drukte het verzet van Winter in elkaar: 6-3. Winter wist het niet meer, ging meer risico nemen en verdween snel van het tapijt, 6-1 voor Ivar de Jong. Frans Grimbergen plaatste zich voor de andere halve finale door eerst Bob van Overbeeke in de derde nog te spelen set (eergiste ren werd de partij afgebroken op 6-2,6-7,2-2) met 6-4 te kloppen en vervolgens Marcel van Rhijn een halt toe te roepen; 6-4, 6-4. En dat na tweemaal met 3-4 te hebben achtergestaan- Bij de dames schakelde Tine Lan- geveld verrassend de no 1 ge plaatste Jaqueline van Wijk uit: 6-4, 6-4. Het spelen zonder risico betaalde hier wel. Connie Lugt had het erg moeilijk tegen Anne- marie Radstahe: 5-7, 7-5, 6-3 na met 0-3 te hebben achtergestaan. Manon Beltgens troefde Fleu- scheuer af: 6-1, 7-6 en Mariette Krijger verloor van Nettie Tas, 0- 6, 7-6, 2-6. In het herenenkelspel C zien de halve finales er als volgt uit: T. van Dijk- E. de Graaf en M.v.d. Berg- W. Nuyts. Bij de dames hebben zich voor de halve finales geplaatst M. Post, W. den Otter en Veisman. ALKEMADE In Alkemade viert K. van Uden grote triomfen. Hij plaatste zich in het herenenkelspel C en het herenenkelspel D voor de halve finale, waarin hij overigens een groot obstakel op de weg naar verder succes ontmoet, Erik Rooderkerk. Die schakelde gis teren Harry van Veen in twee sets uit, 6-4, 6-1. Horbach won van P. van der Berg, 6-1, 6-0 en. mag nu proberen om de no 1 ge plaatste Henk van der Berg van een prolongatie van de titel af te houden. Esther van Zuuren leek op weg naar een verrassende finale plaats in het damesenkelspel C tegen Tine van Velzen,6-1, maar ging onderuit op de routine van laatstgenoemde, 6-1, 6-1 voor Ti ne van Velzen. In het herenen kelspel D moest Paardekoper er eindelijk aan geloven. Ton Koe dam versperde hém de weg, 6-1, 7-6. PRAAG De Tsjechoslowaakse tennisser Ivan Lendl is uit de na tionale ploeg voor het toernooi om de Davis-beker gezet en moet, een boete betalen wegens het meedoen aan demonstratiewed strijden in Zuid-Afrika vorige week. Deze maatregel van de Tsjechoslo waakse sportbond werd in Praag bekend gemaakt door het officië le persbureau CTK. De hoogte van de boete bleef geheim even als de duur van de schorsing. LISSE - Nederlands sterkste meer kampers strijden dit weekeinde op de kunststofbaan in Lisse om de nationale titels tienkamp (he ren) en zevenkamp (dames). Alle favorieten zijn aanwezig op deze door de atletiekvereniging De Spartaan te organiseren wed strijd. Robert de Wit van PSV Eindhoven en Tineke Hidding van Daventria uit Deventer zijn de voornaamste kandidaten voor de titels. Beiden plaatsten zich reeds voor de wereldkampioen schappen die volgende maand in het Finse Helsinki worden ge houden terwijl de Nederlandse records op zowel de tienkamp als op de zevenkamp onlangs door dit tweetal werden aangescherpt. Robert de Wit voert op de tien kamp de seizoenranglijst aan met een puntentotaal van 7932 punten en de vraag is of hij er in zal slagen de magische 8000-pun- ten grens te doorbreken. Groot ste tegenstand kan hij verwach ten van de 20-jarige Amsterdam mer Guido van der Sluis die een prima prestatie van 7654 punten achter zijn naam heeft staan. Van het organiserende De Spartaan doet Tom de Koning mee. Bij de dames steekt Tineke Hid ding met haar 6061 punten er bo venuit. Voor de Friese juniore Maijon Wijnsma, die zich met een eerdere prestatie van 5660 punten reeds plaatste voor de volgende maand te verwerken Europese jeugdkampioenschap pen in Wenen, zal er niet meer in zitten dan een tweede plaats. Daar zal zy echter nog hard voor moeten strijden met Marjan Goedhart van het Alphense AAV'36 die dit seizoen tot 5638 punten kwam. De wedstrijden - op het Lisser sportpark Ter Specke - duren vandaag van 12.00 uur tot onge veer 18.00 uur terwijl morgen het eerste startschot om 11.00 uur valt en de wedstrijden naar ver wachting rond 17.00 uur zullen zijn beeïndigd. De volgende onderdelen worden verwerkt: Eerste dag: Tienkamp, 100 meter, verspringen, kogelsto ten, hoogspringen en 400 meter Zevenkamp, 100 meter horden, hoogspringen, kogelstoten en 200 meter. TNveede dag: Tien kamp, 110 meter horden, discus werpen, polsstokhoogspringen, speerwerpen en 1500 meter; Ze venkamp: verspringen, speer werpen en 800 meter. In een bijprogramma worden voorts een 400 meter horden voor dames en heren, een 10 kilo meter voor heren, een 800 meter voor dames en een 3 km steeple chase voor heren gelopen. KATWIJK - De Roemeense beker houder Universitea Craiova fun geert op zaterdag 13 augustus (aanvang 17.00 uur) als oefente genstander van Quick Boys. De halve finalist van de EC-strijd heeft rond die datum een trai ningskamp in Nederland betrok ken, waardoor de Katwijkers de ploeg uit het Oostblok voor een oefenduel kon strikken. Quick Boys ontmoet in de oefenpe riode verder nog: FC VW (27/7), Volendam (30/7), Sparta (3/8) en NEC (6/8).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10