"Oude vorm keert terug" Lévitan dreigt met stopzetting Cruijff trekt veel publiek Tandarts helpt Henk Lubberding weer in het zadel Bij actie van renners Oosterbosch naar huis Record Salnikov 800 m VRIJDAG 15 JULI 1983 PAGINA 9 „Wanneer het peloton zo demon stratief langzaam was blijven rij den, had ik de hele boel platge gooid. Natuurlijk zou dat tot enorme problemen hebben ge leid, maar die had ik wel opge lost. Het heeft echt niet veel ge scheeld of deze Tour zou zijn af gelast", aldus Lévitan. Het moment voor een zwaar pro test leek rijp toen bij de start in Roquefort een groot deel van het wielervolk zich danig in de war toonde door alle dopingtramme- lant van de laatste dagen. Vier renners werden positief bevon den en het gerucht dat binnen kort nog tien namen bekend worden. De al jaren durende dis cussie over wat in de ogen van de renners een heksenjacht is, kreeg nieuw leven ingeblazen. Theorieën over de oneerlijkheid van de controles stapelden zich hoog op naast die over de onno zelheid waarop men in de val kan lopen. In dat rumoer zag Patrick Clerc (een van de vier betrapten) zijn kans schoon. Na afloop ont kende hij heftig („oh-la-la...wat gemeen") de initiatiefnemer van de stakingsactie te zijn geweest, maar Joop Zoetemelk wist het heel zeker. „Het liep via Clerc. Die is kort na de start de ploegen langs gegaan". ROTTERDAM - Met Johan Cruijff als de grote publiekstrekker is Feyenoord gisteren begonnen aan de training voor het nieuwe voetbalseizoen. In het gezel schap van Pierre Vermeulen, die rond het middaguur bijtekende, maar nog zonder Jan van Dein- sen (de geblesseerde middenvel der wil pas onderhandelen als hij weer „honderd procent fit" is), werkten de Rotterdamse profs de eerste oefeningen af. Gadege slagen door een kleine 1000 be langstellenden, die de oefen-don derdag in de Kuip zelf uitriepen tot 'open dag' door onbekom merd bezit te nemen van de trai ningsvelden. Bij de terugkeer van Wim van Ha- negem trok de oefenpremière twee jaar geleden meer publiek; niettemin was duidelijk dat de kijkers die er stonden, alleen ge komen waren om Cruijff te aan schouwen. Niet dat er veel te zien was („het wordt pas echt leuk als we de Kuip zelf ingaan", besefte de maestro, „en daar ben ik echt niet bang voor, want waarom zou het niet goed gaan?"), maar J. C. als Feyenoor- der was op zich natuurlijk al een aparte bezienswaardigheid. Die moest van zo dichtbij mogelijk bekeken worden. Dus moesten Cruijff en zijn nieuwe collega's in een cirkel van sup porters schaven aan de conditie, die verder op peil gebracht dient te worden in de periode van oe fenwedstrijden. Die begint zater dag al met een duel tegen het Zeeuws elftal in Bruinisse en wordt volgende week voortgezet met een trainingskamp in het Drentse Borger. Daarna staat het Rotterdam-toernooi op het pro gramma en volgens verwachting zal de Kuip bij dat evenement goed vollopen. Afgaande op het overstelpende aantal aanvragen, wordt in Rotterdam rekening ge houden met een opkomst van een kleine 100.000 klanten over twee dagen. De voorverkoop van seizoenkaar ten blijft inmiddels lopen als een trein. Sinds de komst van Cruijff zeker werd, zijn al 7500 kaarten aan de man gebracht. Feyenoord Met de Kuip en flink wat publiek op de achtergrond werkt Cruijff zich los op de eerste Feyenoord- training. (Foto GPD) Bij eerste training in Kuip schat voorzichtig dat dit aantal nog verdubbeld wordt voor de competitie begint. Of Jan van Deinsen de start zal meemaken is nog uiterst onze ker. De onfortuinlijke midden velder, die vorig jaar rond deze tijd ook al vier maanden uit de running was met een onwillige dij, tobt nu alweer sinds maart met een spierblessure. Daardoor heeft hij nog niet willen onder handelen over een nieuw con tract en andere gegadigden afge zegd. „Hoelang het gaat duren voor die blessure genezen is, weet ik niet", aldus Van Deinsen, die zich op het stadion zal laten be handelen. „Maar ik weet wel dat ik eerst honderd procent fit wil zijn voor ik ga onderhandelen". Vermeulen heeft dat al gedaan. Met zijn zaakwaarnemer Peter Stephan, de oud-manager, kwam hij donderdag rond met de Rot terdamse club. De linkerspits verbond zich voor nog een sei zoen aan Feyenoord dat het voor Cruijff uitgetrokken geld ruim schoots lijkt te gaan terugverdie nen. PAUL DE TOMBE AURILLAC (GPD) - Nog altijd kan Henk Lubberding er niet over uit. Alsof het een wonderbaarlijke genezing betreft, praat hij het hele jaar door al over de wijze waarop hij van zijn chronische voorhoofdsholte-onsteking af is gekomen: bij de tandarts. Gisteren, na zijn schitterende ritoverwinning in de Tour, vertelde hij de 'successtory' opnieuw voor de internationale pers. Logisch, want zonder de tandheelkunde was de renner uit Voorst vrijwel zeker een tobber gebleven. De uitslag van de dertiende etappe (190 km. van Roquefort sur Soulzon naar Aurillac) is: 1. Lubberding (Ned, Post) 210 kilometer in 6 uur en 6 seconden (gemiddelde snelheid 33,490 km/uur); 2. Linard (Fra, Berland) op 30 seconden; 3. Cle- re (Fra, Danguillaume) op 34 secon den; 4. Lammerts (Ned, Post) op 7.26 minuten; 5. Leleu (Fra, Boishardy) z.t.; 6. Van der Poel (Ned, De Bruyne) z.t.; 7. Didier (Lux, Guimard) z.t.; 8. Vanoverschelde (Fra, Crepel) z.t.; 9. Jan Wijnants (Bel, Jossart) z.t.; 10. Bazzo (Fra, Danguillaume) z.t.; 11. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 12.44; 12. Anderson (Aus, Berland) z.t.; 13. Van der Velde (Ned, Post) z.t.; 14. Pirard (Ned, Poggiali) z.t; 15. Haghedooren (Bel, De Kimpe) z.t., 16. Fignon (Fra. Guimard) z.t.; 17. Winnen (Ned, Post) z.t.; 24. De Rooy (Ned, Post) op 12.44; 27. Veldscholten (Ned, Post) z.t.; 33. Simon (Fra, Berland) z.t.; 38. De Keu- lenaer (Ned, Post) z.t.; 52. Van Hou- welingen (Ned, Jossart) z.t.; 57. Zoete melk (Ned, Danguillaume) z.t.; 79. Manders (Ned, De Bruyne) op 12.56; 108. en laatste De Wilde (Bel, Crepel) op 30.33. Opgegeven; Oosterbosch (Ned, Post), De Muynck (Bel, Crepel), Emonds (Bel, De Bruyne) en De Cnijf (Bel, Jossart). Algemeen Klassement: 1. Simon (Fra, Berland) 66 uur 34 minu ten en 25 seconden; 2. Fignon (Fra, Guimard) op 4.14 minuten; 3. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 5.33; 4. Bernau- deau (Fra, Boishardy) op 5.34; 5. Del- gado (Spa, Echevarri) op 6.42, 6. Mi- chaud (Fra, Danguillaume) op 7.17; 7. Madiot (Fra, Guimard) op 7.28; 8. Al- ban (Fra, Crepel) op 9.09; 9. Agostinho (Por, De Gribaldy) op 9.19; 10. Ander son (Aus, Berland) op 9.19,11. Arroyo (Spa, Echevarri) op 9.34; 12. Van der Velde (Ned, Post) op 9.59; 13. Winnen (Ned, Post) op 10.18; 14. Boyer (VSt, De Gribaldy) op 10.34; 15. Van Impe (Bel, Poggiali) op 11.16; 16. Grezet (Zwi, De Gribaldy) op 11.17; 17. Ro che (Ier. Berland) op 12.07; 18 Ander sen (Den, Danguillaume) op 13.36; 19. Lubberding (Ned, Post) op 13.38; 20 Criquielon (Bel, De Kimpe) op 14.11. 27. Zoetemelk (Ned, Danguillaume) op 20.06 minuten; 39. De Rooy (Ned, Post) op 31.45; 44. Veldscholten (Ned, Post) op 36.12; 48. Pirard (Ned, Pog giali) op 38.44, 51. Van der Poel (Ned, De Bruyne) op 40.07; 81. Van Houwe- lingen (Ned, Jossart) op 1.0646; 82. Lammerts (Ned, Post) op 1.07.55; 98. Manders (Ned, De Bruyne) op 115.57 96. De Keulenaer (Ned. Post) op 1.22.20; 108. en laatste Russenberger (Zwi, Girard) op 2.10.57. Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 206.44.09; 2. Berland op 1.45 min; 3. Post op 11.21. Puntenklassement: 1. Kelly (Ier, De Gribaldy) 263 punten; 2. De Wilde (Bel, Crepel) 182; 3. Pirard (Ned, Poggiali) 108; 4. Van der Velde (Ned, Post) 105, 5. Clere (Fra, Dan guillaume) 93; 6. Lubberding (Ned, Post) 76. Debutantenklassement: 1. Fignon (Fra, Guimard) 66 uur 38 mi nuten en 39 seconden; 2. Delgado (Spa, Echevarri) op 2.28 minuten; 3. Arroyo (Spa, Echevarri) op 5.20. Bergklassement: 1. Millar (Gbr, Berland) 89 punten; 2. Ji menez (Col) 87; 3. Van Impe (Bel, Poggiali) 66. 6. Lubberding (Ned, Post) 32. Nu demonstreerde hij weer aardig op weg te zijn naar zijn oude ni veau. „Maar", remde hij die opti mistische geluiden af, „voor het klassement rijden, zoals in het verleden, doe ik nog niet. In het hooggebergte zal ik nog te kort komen. Misschien volgend jaar". Lubberding echter was al meer dan tevreden over zijn prestatie tussen Roquefort-sur-Soulzon, waar het peloton afscheid nam van de blauw geaderde schape kaas, en Aurillac. Hij rolde na een bizarre rit, waarin het pelo ton de nog steeds lijdende leider Pascal Simon met een „lang- zaam-aan-actie" wel heel erg be hulpzaam was, als winnaar te voorschijn uit een kopgroepje dat een maximale voorsprong van 17 minuten had op de grote groep. „Ondanks dat lage tempo van het peloton zie ik dit voor mezelf als een bewijs dat ik weer goed in vorm ben", betoogde Lubberding. „Vanaf het begin van het jaar voel ik dat de oude vorm terugkeert". Spreekkamer Jarenlang sukkelde hij met geirri- teerde luchtwegen, die uitmond den in een terugkerende voor- AURILLAC (GPD) - Zelfs de lang- zaam-aan-actie kon Bert Ooster bosch niet redden. De tweevou dige ritwinnaar voelde zich slap als een vaatdoek en stapte gister ochtend in Roquefort-sur-Soul zon lijkbleek op de fiets. Verzor ger Ruud Bakker gaf hem eten mee en wat drinken. Ooster bosch echter had de moed al op gegeven. Hij vertrok nog wel, reed in de staart van het peloton, maar hield het niet meer dan 25 kilometer vol. Wrijvend over zijn maag en kokhalzend stapte hij in de beklimming van de Cote de Montjaux af. Van de overwin ning die zijn ploeggenoot Lub berding haalde hoorde hij in de bezem wagen, waarin hij de hele dag over het parkoers hobbelde. „Ik ben slap. Ik heb helemaal geen kracht", klaagde Oosterbosch voor het vertrek, „want ik heb al twee dagen niks gegeten en alles doet me zeer. Ik wil het nog pro beren, maar...". De moraal was gering. Oosterbosch, die vorig jaar - toen nog in de ploeg van Fred de Bruyne - ook al voortij dig de Tour verbet, kon het niet opbrengen om de lijdensweg te vervolgen. AURILLAC - De emoties over het dopingvraagstuk zijn in het peloton van Tour-renners zo hoog opgelaaid dat tijdens de eerste kilometers van de 13e etappe een staking is georganiseerd. Door een gebrek aan eensgezindheid ging die werkonderbreking echter niet door. Niettemin greep Ronde-directeur Felix Lévitan in met een sensationeel drei gement: „Wanneer er aan deze wanvertoning geen einde komt", riep hij met overslaan de stem in de microfoon via Radio-Tour, „dan eindigt hier de Ronde van Frankrijk 1983". De naam van Clerc als aanstichter kwam niet vreemd voor. Na de Tour van vorig jaar raakte hij in opspraak toen hij samen met Hi- nault, Bernaudeau en Vallet een dopingcontrole weigerde na een criterium in Callac. Overeen komstig het internationale regle ment dreigde een straf, waarop Hinault bet weten niet naar het wereldkampioenschap te zullen gaan als zijn bond hem inder daad zou aanpakken. De zaak werd gesust en Hinault startte in het wereldkampioenschap. Nu Clerc wederom betrokken is bij een dopingzaak hebben de wiele- rofficials in de Tour laten weten dat ze op korte termijn een uit spraak verwachten van de Fran se bond in 'de zaak Callac'. Wordt Clerc alsnog schuldig be vonden, dan heeft dat conse quenties voor zijn positieve con trole-uitslag in deze Tour omdat de vorige overtreding op twee weken na nog niet verjaard is. Het peloton echter bleek niet eens gezind. Merkte Bernard Hinault vorig jaar - toen het over de pro blematiek van de lastige ver plaatsingen ging - niet op dat het vinden van sobdariteit in de wie lersport moeilijker is dan met een zandschepje naar water zoe ken in de woestijn? Aanvankelijk zag het er goed uit voor de actievoerders. Dat mani festeerde zich met een actie van Gilbert Duclos-Lassalle die fel reageerde toen de Columbiaanse leider in het bergklassement, Pa- trocinio Jimenez, demarreerde. Hij reed er zo furieus achter aan dat Felix Lévitan hem een ernsti ge reprimande gaf. Hij deed dat via het interne radio-circuit: „Mijnheer Duclos-Lassalle moet iedereen zijn eigen kans laten rij den". Daar snapte de donkere Fransman later niets van. Jimenez kon het echter wel uitleggen: „Hij begon tegen me te schreeuwen dat ik niet door mocht rijden omdat ze een staking aan het voorbereiden waren vanwege de doping-pro- blemen. Daar wist ik niets van. Ik reed alleen weg om punten te pakken op het eerstebergje te pakken" De opzet was dat het peloton tot staan kwam en een minuut of vijf demonstratief naast de fiets halt zou houden. Het mislukte omdat niet iedereen het ermee eens was. Peter Post bijvoorbeeld niet. Zo gauw hoorde hij Felix Lévitan over de situatie reppen of hij stuurde zijn ploegleiders wagen naar voren om opdracht te geven niet mee te doen. Post: „Reglementen zijn er om nage leefd te worden, dat geldt dus ook voor de dopingcontroles. Ik vond het zwaar misplaatst om zo te reageren". Dus demarreerde Theo de Rooy bij het zien van een aankondiging dat er bij een super-premiesprint 4000 francs te verdienen viel. Hij werd van wege die inbreuk op de actie fu rieus achterna gezeten door Pier re Bazzo. Ook Joop Zoetemelk bevond zich onder de tegenstan ders. „Dit probleem moet je niet met zo'n actie oplossen". LOS ANGELES (AFP) - Vla dimir Salnikov heeft gisteren in het Olympische zwembad van Los Angeles zijn eigen wereldrecord op de 800 meter verbeterd. De zwemmer uit Leningrad tikte aan na 7 mi nuten 52,33 seconden en bleef daarmee een halve se conde onder zijn toptijd van 7.52,83, die hij op 14 februari van vorig jaar in Moskou had gezwommen. Salnikov, die vorige week bij de Universiade in Edmonton (Can) op de 400-, de 800- en de 1500 meter gouden medaüles had veroverd, stond geduren de de eerste helft van de strijd toe dat de Amerikaan Tony Corbisiero bij hem in de buurt bleef. Op de tweede 40 meter bep hij per baan echter een seconde uit op de Amerikaan. hoofdsholte-ontsteking. Lubber ding bep van spreekkamer naar spreekkamer, tot hij eind 1982 belandde bij een tandheelkundi ge. Die ontdekte dat het gebit van de Raleigh-renner de wortel van alle kwaad was. Acht „ka- naalbehandebngen" aan ontsto ken wortelpunten waren er voor nodig om de schade te herstel len. En inderdaad verdwenen de problemen. Met homeopathische geneesmiddelen en een aange past voedingsschema („geen melkprodukten, omdat die on gunstig zijn voor de slijmvbe- zen") begon Henk Lubberding aan zijn zevende seizoen als be roepsrenner. „Mijn hele voorbereiding was in de war gestuurd. Die behandebng bij de tandarts wordt normaal ge sproken over twee jaar uitge smeerd, maar bij mij werd het in één winter gedaan. Ik heb dan ook bijna niet getraind en met een minimum aan kilometers in de benen ging ik in februari naar het trainingskamp in Bessèges. Daar voelde ik dat het, ondanks die weinige kilometers, beter ging dan voorgaande jaren. Ik was opgelucht omdat ze de oor zaak van die klachten hadden ge vonden en dat heeft me geweldig veel moraal gegeven", zei de Gel derlander. Ellendeling Daarom probeerde hij gisteren het doel te bereiken waarvoor hij naar de Tour kwam: een etappe winnen. Na 82 kilometer sprong hij weg met de voormabge Fran se kampioen Regis Clère en diens landgenoot Hubert Linard, ploegmaat van gele-truidrager Pascal Simon. „Die ebendeling heeft niks uitgevoerd, daarom was ik ook blij dat hij er af moest en zo'n twee minuten achter ons raakte", zei Lubberding. Maar de Fransman kwam terug. Volgens Lubberding dankzij de lange stoet auto's die achter de koplo pers reed. Linard wipte - uit de wind - van wagen naar wagen en haalde zijn twee vluchtmakkers terug. „Toch was ik ook weer niet echt bang voor hem, want van de week hebben we nog sa men een gaatje dichtgereden en toen zakte hij ook door het ijs". Lubberding voelde eigenlijk al de hele dag dat het goed zat. Het „stakende" peloton („Ze rijden elke dag in het begin toch rus tig", merkte de ritwinnaar op, alsof hij niets van die poging tot actie af wist) kwam hem van pas, evenals de samenstelling van het groepje. „Die Linard deed wel niets, maar van hem was ik niet echt bang. En Clère werkte ge woon mee. Ik wist trouwens dat ik hem kon hebben op het eind. Tegen Jules de Wever had ik al een keer gezegd: „Als mijn be nen zo goed blijven de rest van de dag, zijn ze verloren". Stap Bij het binnenrijden van Aurillac maakte Lubberding zich los. Hij behaalde zijn op een na mooiste („Gent-Wevelgem staat nog altijd bovenaan") zege uit zijn carrière. „Ik ben nu op de weg terug. Deze ritzege is een eerste stap. Onder weg zag ik dat mijn voorsprong zó groot was dat ik nog vóór Pe ter Winnen en Johan van der Vel de zou komen in het algemeen klassement. Maar we verloren op het laatst nog vijf minuten. Trou wens, ook al was dat niet ge beurd, dan zou ik nooit voor een goed klassement zijn gaan rij den. Daar ben ik nog niet aan toe". De dertiende etappe op de veer tiende juli, de nationale feestdag £I<3£NLUK LOKT ZOU - 09E* WEL WAT OP - Ki - EH - ©ROOT ÜIT0£V/ALLENJ ejAMAAMTJE De armen klaar voor 'het gebaar' de meet af. in Frankrijk, werd een heel bij zondere. De slow-motion van de eerste uren zorgde voor opwin ding in de volgerskaravaan. De zeven-mansformatie met onder anderen Johan Lammerts en Adrie van der Poel („Puur toeval dat ik daar bij zat") die uiteinde lijk de achtervolging op het lei dende drietal inzette, deed ech- Henk Lubberding ontspannen op ((foto ANP) ter een situatie ontstaan die op nieuw uiterst gunstig was voor leider Pascal Simon. Met veel - voor zijn koppositie ongevaarlij ke - renners uit verschillende for maties in de spits hoefde hij geen aanvallen van favorieten te ver wachten en was het voldoende om in het peloton wat tempo te maken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9