Lubbers wil 12 miljard snoeien Ruyters: overheid wist er alles van Dioxine in grond oude stortplaats Beperking medicijnen geeft ziekenfondsen moeilijkheden Geknoei met subsidies: stichting gekapitteld CDA en WD tegenover elkaar d 1 Weekeinde wordt druk Wim Noort naar huis Nederlandse activisten in Moskou aangehouden Kamer eist 30 miljoen vergoeding Surinaamse mag met trouwen in politiecel Belvedère uitgebrand VRIJDAG 15 JULI 1983 DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft de finitief gebroken met de Stichting tot Bevordering van Bijzondere en Algemene Woonvormen en Dienstverlenende Instituten (SBDI) in Sit- tard naar aanleiding van mogelijke malversaties met miljoenen guldens aan overheidssteun. Volgens de bewindsman hoeft de stichting niet meer te rekenen op garanties van het ministerie bij het aantrekken van leningen. De stichting werd in het leven geroepen door een makelaar uit Sittard, die met activiteiten in de gesubsidieerde woningbouw voor miljoenen aan overheidssubsidies opstreek. Via de stichting werden huurwonin gen aangekocht en geëxploiteerd. Een deel van het geld is terechtgeko men bij besloten vennootschappen van de makelaar. Naar diens activi teiten wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld door het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en de officier van justitie in Roermond. Volgens vorig jaar ingevoerde ministeriële voorschriften is het verboden dat stichtingen als de SBDI verlengstuk zijn van een commercieel be drijf. Vóór die tijd was het evenmin de bedoeling dat via een dergelijke constructie oneigenlijk gebruik werd gemaakt van overheidssubsidies, maar het toezicht was toen nog niet goed geregeld. Het is overigens nog niet bekend hoeveel geld er precies is weggevloeid van de SBDI naar de bv's van de makelaar. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft het kabinet voorgesteld om volgend jaar ongeveer twaalf miljard te bezuinigen. Dit blijkt uit het voorstel dat hij gisteren aan zijn collega-bewindslieden heeft voorgelegd. De ministerraad zou vandaag de gehele dag spreken over het bezuinigingsplan. Het is de bedoeling dat het kabinet dan de hoofdlij nen van de begroting voor 1984 vaststelt. Eind augustus volgt de definitieve uitwerking. Brokx niet. „Zijn ambtenaren weten wel beter", reageert drs. Ruyters. De SBDI sloot in 1971 een contract met Ruyters over het beheer van de woningen van de stichting. Op die manier, vindt de staatsse cretaris, is er een verkeerde ver strengeling van belangen ge weest, vooral ook omdat be stuursleden van SBDI ook zaten in BV's van Ruytersgroep. Drs. Ruyters over die verstrenge ling: „De stichting is indertijd klein gestart. Het opzetten van een apparaat zou het tot een bu reau met een waterhoofd hebben gemaakt. Daarom is gezocht naar een derde die het werk zou uit voeren. Is daar wat op tegen?" „De overheid is altijd van deze gang van zaken op de hoogte ge weest, ook van de voornemens om SBDI zelfstandig te maken. De overheid wist ook dat ik vol ledig risicodragend was tot en met de oplevering van de huur woningen en het leegstandsrisi co van deze woningen. Op die manier is meer dan vier miljoen verlies door huurderving gele den. Het ministerie kent ook de ze cijfers", aldus Ruyters. "Ook wordt beweerd dat een dub bele courtage in rekening wordt gebracht enerzijds aan de SBDI en anderzijds nog eens aan de huurders. Dat is pertinent niet waar. Natuurlijk, wij werden be taald voor het werk voor de SBDI, maar om het nu als iets strafbaars voor te stellen, dat er voor dat werk betaald moest worden. In 1982 ruim 900.000 gulden, dat is toch normaal", zegt Ruyters. De staatssecretaris heeft overigens gisteren de deur niet helemaal dichtgegooid voor de SBDI. In dien de stichting geheel losge koppeld wordt van commerciële bedrijven overweegt de be windsman opnieuw „zaken" te doen met SBDI. De SBDI geeft voorlopig geen commentaar. HOORN Veertig jaar na zijn eerste rit staat de LOC 16 klaar om opnieuw dienst te doen. De stoomlocomotief :al rijden op de toeristische lijn Hoorn-Medemblik. (Foto ANP) Een woordvoerder van de minis ter-president zei gisteravond dat het voorstel van Lubbers geen al ternatieve bezuinigingsmogelijk heden bevat. Het plan kan echter wel alsnog worden gewijzigd. De hoofdlijnen lijken echter vast te staan, omdat Lubbers ook al re kening heeft gehouden met de opvattingen van de verschillen de ministers en hun politieke groeperingen. Een bezuiniging van ongeveer twaalf miljard komt overeen met de voorstellen van de commissie van topambtenaren, verenigd in de Centrale Economische Com missie. Ook minister Ruding (fi nanciën) heeft zich in grote lij- nen aangesloten bij bezuinigin gen van deze omvang. De VVD- bewindslieden zijn voorstander van iets forsere bezuinigingen, de CDA-fractie vindt tien tot elf miljard al voldoende. Fel verzet De woordvoerder wilde niet in gaan op de inhoud van het voor stel. Politieke problemen doen zich volgens hem echter niet voor, hoewel sommige ministers weinig voelen voor de hun opge dragen bezuinigingen. Met name minister Rietkerk (binnenlandse zaken) verzet zich nog steeds fel tegen een extra korting op de ambtenarensalarissen. Ook van minister De Koning (sociale za ken) wordt een forse bezuini gingsronde gevraagd. WEERRAPPOHTEN a i s 5 gister Amsterdam onbewolkt 21 13 0 De Bilt onbewolkt 25 13 0 24 12 0 Eelde 22 11 0 Eindhoven half bew. 24 14 0 Den Helder onbewolkt 18 13 0 Rotterdam onbewolkt 22 14 0 Twente 22 11 0 Vlissingen onbewolkt 21 17 0 Zuid Limburg onbewolkt 20 13 0 Aberdeen 22 12 01 Athene onbewolkt 29 21 0 Barcelona onbewolkt 33 21 0 onbewolkt 25 14 0 Bordeaux onbewolkt 32 16 0 Brussel half bew. 24 14 0 Frankfort onbewolkt 24 12 0 Genève onbewolkt 28 12 0 Helsinki 22 7 0 Innsbruck onbewolkt 25 11 0 Klagenfurt onbewolkt 26 9 06 Kopenhagen geheel bew. 25 14 0 Lissabon onbewolkt 26 16 0 Locamo onbewolkt 30 13 0 Londen onbewolkt 31 18 0 Luxemburg onbewolkt 11 0 Madrid onbewolkt 37 19 0 Malaga onbewolkt 41 28 0 Mallorca onbewolkt 31 17 0 Malta onbewolkt 22 Munchen onbewolkt 23 10 0 Nice onbewolkt 27 21 1 Oslo 26 12 0 Parijs onbewolkt 26 15 0 onbewolkt 30 0 0 Split 20 0 Stockholm half bew. 23 16 0 Wenen onbewolkt 24 18 0 Zürich onbewolkt 25 13 0 Istanbul onbewolkt 27 0 0 Las Palmas onbewolkt 28 21 0 Beiroet onbewolkt 22 Tel-Aviv licht bew. 29 23 0 Tunis onbewolkt - 21 0 De topambtenaren hebben voorge steld op de ambtenarensalaris sen en inkomens van de trend volgers drie miljard gulden te be zuinigen. De sociale uitkeringen staan genoteerd voor 2,9 miljard. Hiervan moet 1,6 miljard komen uit een herziening van het sociale zekerheidsstelsel en 1,2 miljard via een algemene korting op de minimumuitkeringen. De ver schillende departementen moe ten in totaal nog eens drie mil jard ombuigen. Lagere premies Volgens zijn zegsman denkt pre mier Lubbers niet aan groot- DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van de goede weersverwachtin gen houden de vakantiecentra aan de kust en op de Waddenei landen rekening met een extra toeloop van vakantiegangers uit eigen land. Vandaag beginnen ook de schoolvakanties in Noord- en Zuid-Holland. Daarom zal de vakantiedrukte in het komend weekeinde groter zijn dan vorige week. Het zal moeilijk zijn om vlak aan zee nog een vakantiehuisje of bungalow te huren voor de komende week. De campings bieden nog beperkt plaats. Over het algemeen geldt dat op en kele kilometers van de kust meer ruimte beschikbaar is dan direct aan zee. Op de Waddeneilanden is weinig beschikbare kampeerruimte. De bungalows zijn daar bijna vol. Hetzelfde geldt min of meer voor de Noordzeebadplaatsen. Ook aan de IJsselmeerkust is weinig kampeerruimte. Verder in het land is nog voldoende kampeer ruimte. Ook zijn nog bungalows beschik baar in Groningen, Friesland, Drenthe, op de Utrechtse Heu velrug, in 't Gooi, Twente, Sal- land, de Vechtstreek, Oost-Bra bant, Noord-, midden- en Zuid- Limburg. Open universiteit DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) heeft 18 ge meenten, verdeeld over het hele land, aangewezen als studiecen tra voor de open universiteit. Het zijn Leeuwarden, Groningen, Emmen, Hengelo, Zwolle, De venter, Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Middelburg, Breda, Den Bosch, Eindhoven, Venlo en Sittard. De open universiteit begint in sep tember 1984 met de eerste cur sussen op het gebied van hoger onderwijs. Voor de toelating zijn geen diploma's vereist. DEN HAAG-SITTARD (GPD) - „Ik zou miljoenen hebben ver diend aan de samenwerking met de SBDI. Niets is minder waar. Ik kan hard maken dat de over dracht van woningen aan de stichting miljoenen verlies heeft opgeleverd. Er is in al die jaren geen gulden, noch bij de SBDI noch bij mij terechtgekomen waar de rijksoverheid niet vanaf wist. Er is nooit in afwijking van overheidsregels gehandeld". Drs. Ger Ruyters, directeur van het gelijknamige kantoor in Sittard, heeft gisteren, na beschuldigin gen in de Nederlandse pers over het in de wacht slepen van mil joenen subsidieguldens via de Stichting tot bevordering van Bijzondere en algemene woon vormen en Dienstverlenende In stituten (SBDI), het stilzwijgen verbroken. Vanuit zijn vakan tieadres liet drs. Ruyters weten geschokt te zijn door de felheid waarmee hij wordt aangevallen. „In Nederland is de ondernemer bij voorbaat al verdacht. Dat blijkt weer eens. In plaats van de schouders onder de werkloos heid te laten zetten, wordt nu op nieuw bewerkstelligd dat de scheepse lastenverzwaringen voor de werknemers. Dit bete kent dat een eventuele btw-ver- hoging zal worden gecompen seerd door een verlaging van sommige sociale premies. Wel zal een verschuiving van de las ten van werkgevers naar werkne mers enige druk kunnen leggen op de huishoudportemonnee. Minister Rietkerk ondervindt in het kabinetsberaad weinig be grip voor zijn weigering opnieuw fors te bezuinigen. Hij vindt dat ambtenaren op ongeveer dezelf de wijze moeten worden behan deld als werknemers in de parti culiere sector. De WD-fractie steunt deze opvatting. Woord voerder De Korte zei hierover gisteren dat het niet aangaat om werkende mensen op dezelfde wijze te behandelen als uitke ringstrekkers, die voor hun inko men immers niet werken. Het CDA vindt daarentegen dat ambtenaren en uitkeringstrek kers op ongeveer gelijke wijze moeten worden behandeld. Frac tievoorzitter De Vries zei hier over in Elseviers Magazine dat deze koppeling ook in het regeer akkoord besloten ligt. De chris ten-democraten willen evenmin dat de afstand tussen de inko mens in de particuliere sector en die in de collectieve sector meer dan 2,5 procent uiteen gaan lo pen. AMSTELVEEN (ANP) - Het me rendeel van de ziekenfondsen in Nederland heeft op de een of an dere manier problemen bij het uitvoeren van de zogenoemde negatieve lijst, die bepaalt dat een groot aantal medicijnen niet meer mag worden vergoed. Binnenland bouw van duizenden woningen niet doorgaat, met alle gevolgen voor aannemers, toeleveringsbe drijven, bouwvakkers en wo ningzoekenden. Zonder dat ik me ook maar heb kunnen verwe ren, heb ik de hamer al op mijn kop gekregen. Van zorgvuldig heid is geen sprake", aldus drs. Ruyters. Aanleiding voor Ruyters om te pra ten was de bekendmaking van staatssecretaris Brokx dat hij breekt met de SBDI in Sittard, omdat naar zijn mening de stich ting niet onafhankelijk opereert en in feite een verlengstuk is van de Ruytersgroep in Sittard. Op die manier zouden wellicht mil joenen subsidies voor huurwo ningen via een omweg terecht zijn gekomen bij het commercië le bedrijf, en dat mag volgens LEIDEN (ANP) - De ex-gegij zelde ontwikkelingswerker Wim Noort uit Rijnsburg zal toch naar Nederland terugke ren om "uit te blazen". In eer ste instantie zou Noort in Afrika blijven. Volgens een woordvoerder van de ontwikkelingsorganisatie Tear Fund - de organisatie die Noort heeft uitgezonden komt Noort morgen om 07.30 uur op Schiphol aan. Aansluitend wordt op de luchthaven een persconfe rentie verzorgd. De verwach ting is dat Noort, als hij volle dig van het gijzelingsdrama in de Zuid-Soedan is beko men, weer naar Afrika zal te rugkeren. Grote verwarring blijkt te bestaan over het wel of niet vergoeden van geneesmiddelen die de apo theker zelf klaarmaakt. Boven dien houden 38 fondsen er eigen medicijnenlij sten op na. Dat blijkt uit een enquête van de Ziekenfondsraad. AMSTERDAM (ANP) - In een viertal bodemmonsters die geno men zijn op de voormalige stort plaats aan de Diemerzeedijk in Amsterdam, is dioxine gevon den. Dit blijkt uit een bodemon derzoek dat een gemeentelijk la boratorium in Amsterdam heeft uitgevoerd in opdracht van Ge deputeerde Staten van Noord- Holland. In Monsters, afkomstig van bonn gen tot een diepte van ongeveer 7 meter, werd dioxine aangetrof fen in hoeveelheden variërend van 3 tot 50 microgram. De meest Volgens de Ziekenfondsraad voe ren 22 ziekenfondsen de medicij nenmaatregel niet uit, voor zover het preparaten betreft die door de apotheker zijn bereid. Vice- voorzitter Winters van de apothe kersorganisatie KNMP verklaart de onduidelijkheid uit de tegen strijdigheid vah het besluit. In de tekst van dat besluit staat, dat middelen die de apotheker zelf maakt op ziekenfondsrekening mogen worden verstrekt. Op een van de beperkende lijsten die als bijlage bij het besluit zijn ge voegd komen echter toch zulke middelen voor. De KNMP en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen hebben vervolgens afgesproken dat door de apotheker gemaakte preparaten wèl voor vergoeding in aanmerking komen. De Ziekenfondsraad heeft de zie kenfondsen naar aanleiding van de enquête laten weten dat het niet is toegestaan er eigen medi- cijnenlijfcten op na te houden. De 1 oktobermaatregel bepaalt ook dat veel medicijnen alleen op aanvraag, met een speciale machtiging van het fonds, mo gen worden verstrekt. Veel fondsen hebben lijstjes van geneesmiddelen opgesteld, waarvoor zij altijd of nooit een machtiging verlenen. Zij doen dit om administratieve romps lomp te voorkomen. verontreinigde grond bestond uit een mengsel van verbran dingsresten en zuurteen. Het on derzoek heeft aangetoond dat er ook nog andere dioxine-achtige stoffen op de stortplaats aanwe zig zijn, die nog nader bepaald moeten worden. In het grondwa ter zijn polychloorbiphenylen gevonden. Het gaat hier volgens het Amster damse milieulaboratorium om de allereerste stappen in een uit gebreid onderzoek. In een later stadium zullen de milieuhygiëni sche risico's worden bestudeerd. Pas dan kan volgens het milieu- laboratorium de vraag aan de or de komen of er sprake is van ern stig gevaar voor de volksgezond heid en het milieu. Bij het onderzoek is assistentie verleend door het laboratorium van de Universiteit van Amster dam en dor de Keuringsdienst van Waren in Haarlem. PAGINA 7 MOSKOU (AP) - Twee Neder landse studenten zijn gisteren door de politie van Moskou gear resteerd, toen zij plastic tassen uitdeelden met het portret van de Russische dissident Oleg Radzinsky. De twee arrestanten zijn Inger El- zinga en Eric Brassem, beiden uit Amsterdam, aldus Westerse verslaggevers die getuige waren van het voorval. Zij deelden in een metrostation in het centrum van Moskou de plastic tassen uit aan verraste en geamuseerde Moskovieten. Toen de politie dat in de gaten kreeg werden zij meegenomen voor verhoor. Op de tassen was het portret afge beeld van Oleg Radzinsky. een lid van de onofficiële Russische vredesbeweging. Radzinsky werd m oktober van het vorig jaar opgepakt. Onder het portret was het in het Engels ge stelde bijschrift te lezen "Oleg Radzinsky, wie volgt?" Of het tweetal op korte termijn weer op vrije voeten zal komen is niet bekend. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Moskou zei van het incident rond twee van zijn landgenoten niet op de hoogte te zijn. Hij liet weten, vandaag de Russische au toriteiten om opheldering zal worden gevraagd. DEN HAAG (ANP) Namens Rienk Kamer en de investeer ders in diens American Land Program (ALP) heeft de Haagse advocaat mr. Oomen een schade vergoeding van bijna 30 miljoen gulden ingediend bij de Staat Volgens mr. Oomen is de Amster damse officier van justitie die met het onderzoek in de zaak- Kamer is belast, uitermate on voorzichtig en ondoordacht te werk gegaan. Door beslag te leg gen op de bankrekening waarop de vervolgbetalingen werden ge boekt, en vervolgens het faillis sement van het ALP aan te vra gen, zorgde hy ervoor dat de be leggers hun aanbetalingen kwij traakten, aldus mr. Oomen. Tot overmaat van ramp zagen de - Amerikaanse - hypotheekhou ders zich door het uitblijven van betalingen gedwongen het land te veilen. "Het is dus eigenlijk zo dat het geld niet door Kamer is weggemaakt, maar door de offi cier van justitie", zo meent de ad vocaat. Als de staat niet bereid is de schade te vergoeden wil hij een dagvaarding uitbrengen. Zoals bekend is de officier van jus titie in Amsterdam bezig met een onderzoek naar de handel en wandel van Kamer bij de grond- speculaties in de VS. De zakenman wordt verdacht van oplichting, verduistering en vals heid in geschrifte. AMSTERDAM (ANP) - Een 22-jarige Surinaamse vrouw, die als illegaal vreemdelinge in Amsterdam is aangehouden, mag niet trouwen op het politiebureau met een Surinaamse Nederlander. Dit bepaalde de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. R.C. Gisolf, gisteren in het kort geding dat de vrouw had aangespannen tegen de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie en de staat. De vrouw werd eind juni gearresteerd, even voordat zij zou trouwen. Zij was op 20 april op een visum voor familiebezoek, dat drie weken geldig was, Nederland binnen gekomen. De vrouw wilde op het hoofdbureau trouwen, maar de politie weigerde haar toekomstige man, de ambtenaren van de burgerlijke stand en de getuigen toe te laten. Gisolf was bovendien van mening dat een kort geding, dat de vrouw heeft aangespannen in Den Haag om haar uitzetting te voorkomen, kansloos is. Naar zijn mening bevindt zij zich illegaal in Nederland en zijn er onvoldoende redenen om haar aanvraag voor een verblijfsvergunning in te willigen. De politie deelde mee dat de vrouw op zeer korte termijn, in ieder geval binnen één week, zal worden uitgewezen. OVERVEEN - De kapitale villa Belvedère aan de Bloemendaalseweg in Overveen is gisternacht uitgebrand. Volgens de brandweer moet de brand zijn aangestoken. De brandweer werd in de villa namelijk gecon fronteerd met vier brandhaarden. De schade zal meer dan één miljoen gulden bedragen. Volgens de politie was de villa kort geleden van eigenaar veranderd. In het nog niet in gebruik genomen pand zouden enkele appartementen komen. De brandweer ondervond bij het blussen nogal wat hinder door de afgelegen ligging was de aanvoer van bluswater moeilyk ADVERTENTIE gwk zeven dagen in.de week Franken, Peseta's, ANWB- en WW-lidmaatschap, Lires, Francs, Ponden, Marken, Kronen, InternationaleReis-en Kredietbrief,Cruzeiros,Reischeques,ItaliaanseBenzinebonnen,Schillingen,Escudo's, Rupees, Reisverzekeringen één dag )etc. Uit voorraad alle vreemde JP Natuurlijk aan de cprcns, maar ook op 27 N.S.- Stations. valuta tegen officiële koersen. Maar II De Grenswisselkantoren N.V., Hoofdkantoor Amsterdam, tel. 020 - 221324 ook 'n handige kontant-geld-service (tegen een kleine vergoeding) voor (Euro-) cheques, I 1 f Een samenwerking van N V. Nederlandse Spoorwegen, N.V AMEV en girobetaalkaarten en kascheques. Zeven dagen in de week, ook's avonds. II B Pierson, Heldring &Pierson N.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7