c Bevoegdheid Poolse politie uitgebreid Oost-Tsjaad in handen regering Verliezers streven naar referendum over doodstraf Spanje in NAVO, dan ook in EG Testament Chomeini naar deskundigen Turkse diplomaat vermoord >- Als voorbereiding normalisatie Senaat VS wijzigt mening over N-bom "Kohl moet volk over raketten raadplegen" Minister in Nederland: Indonesië: adoptie door buitenlanders aan banden Kerncentrales in VS roesten In centrum van Brussel Buitenland VRIJDAG 15 JULI 1983 LONDEN (Reuter) De voorstan ders van herstel Van de doodstraf in Groot-Brittannié die woens dag een onverwacht zware ne derlaag moesten incasseren in het Lagerhuis willen ijveren voor een landelijke volksraadpleging. De zogenoemde 'hanging lobby' van rechtse leden van premier Margaret Thatchers conservatie ve partij weigerden te accepteren dat zij het spel verloren hadden. "Ik ben voor een referendum", zei Teddy Taylor, een leider van de campagne voor het herinvoeren van de doodstraf. Verwijzende naar opiniepeilingen' die aantonen dat een overweldi gende meerderheid van het Brit se volk voor terugkeer van de doodstraf is, zei Taylor: "Er is een steeds groter kloof tussen volksvertegenwoórdiging en pu bliek". Het parlement, dat woensdag avond zes afzonderlijke moties van terugkeer van de doodstraf verwierp, moet zijn goedkeuring aan een referendum hechten. Sr is maar één keer eerder een lan delijke volksraadpleging ge weest: in 1975 over het lidmaat schap van de Europese Gemeen schap. De voorstanders hoeven niet te re kenen op de huidige minister van binnenlandse zaken, Leon Brittan, want hij wees donder dag het denkbeeld van een refe rendum over de doodstraf af. Hij noemde de kwestie van de doodstraf te ingewikkeld om als eenvoudige vraag aan het pu bliek te kunnen worden voorge legd en zei van mening te zijn dat de uitslag van de stemmingen op woensdagavond "voldoende de finitief' was geweest om voorlo pig niet meer aan de zaak te den ken. Premier Thatcher zou opgelucht zijn geweest over het verloop van het doodstrafdebat, maar vol gens haar medewerker "kan ze echt niet ingenomen dat met het feit dat een zaak die zij voort- stond schipbreuk leed". Politie- en gevangenispersoneel was teleurgesteld over de afwij zing. WARSCHAU (AP/Reuter) - Het Poolse parlement heeft gisteren de bevoegdheden van de politie sterk uitgebreid en tevens belangrijke stappen ondernomen om de regering grotere bevoegdheden toe te staan in het handhaven van een eventuele noodtoestand. De zitting van het parlement, de Sejm, werd verdaagd tot volgende week. Op die zitting zal naar verwachting de staat van beleg worden opgeheven. Het persbureau PAP meldde dat de Poolse leider, generaal Jaru- zelski, de bijeenkomst van de Sejm volgende week zal toespre ken. Naar verwachting zal dan een wijziging in de grondwet worden aangenomen waarin de regering de macht krijgt de noodtoestand af te kondigen om "bedreigingen van binnenuit" het hoofd te kunnen bieden. De verschuiving van de door mili tairen beheerste (en ten dele op geschorte) "staat van beleg" naar de meer door burgers en politie ke stromingen gecontroleerde "noodtoestand" is een essentiële verandering in het proces van formele opheffing van de staat van beleg. De bijeenkomst van de Sejm die volgende week woensdag en donderdag wordt gehouden zal zich ook bezighouden met "plan nen om de huidige sociaal-eco nomische crisis het hoofd te bie den", aldus PAP. Daarmee werd gesuggereerd dat de plannen van Jaruzelski om de staat van beleg op te heffen begeleid zullen wor den door strenge veiligheids- Na 33 jaar in dodencel vrij TOKIO (AP) - In Japan is een man vrijgesproken die 33 jaar in een dodencel heeft gezeten. Hij werd in 1950 ter dood veroordeeld we gens moord op een gebedsgene zer en diens echtgenote. De 57-jarige Sakae Menda werd in r januari 1949 gearresteerd en in maart 1950 ter dood veroordeeld. Hij ging echter onmiddellijk in beroep, omdat zijn bekentenis onder dwang zou zijn afgelegd. Een aantal keren werd het beroep verworpen, maar vandaag kwam de rechter uiteindelijk tot de conclusie dat het oorspronkelij ke vonnis ondeugdelijk was. Verboden Het Amerikaanse leger heeft het vervoer van Hawk-lucht- doelraketten over de weg in West-Duitsland opgeschort na een tweede ernstig onge luk in nauwelijks een maand, zo heeft een woordvoerder gisteren verklaard. Het vervoer over de weg blijft opgeschort, totdat Ameri kaanse onderzoekers de on gelukken hebben onderzocht en hebben gerapoporteerd over veiligheidsmaatregelen, aldus de woordvoerder. Afge lopen maandag sloeg in het zuidwesten van de Bondsre publiek een vrachtwagen met drie Hawk-raketten om tijdens een oefening. Drie mi litairen raakten bij het inci dent gewond. Een raket viel van de vrachtwagen. De schade aan de wapens be droeg 90.000 dollar. Op 10 ju ni was een zelfde vrachtwa gen met drie Hawks in Beie ren omgeslagen. Twee solda ten werden ernstig gewond en de raketten vielen op de weg. De raketten dragen geen kernladingen. Honger Ongeveer 300 van de naar schatting 1000 reuzenpanda's die in China nog zijn overge bleven staan voor een hon gerwinter. Volgens het We- reldnatuurfonds in Gland in Zwiterland wonen 200 van de bedreigde panda's in het re-, servaat Wolong in de provin- cie Sichuan en de andere 100 in het aangrenzende resevaat Baoxing. In beide gebieden staan de bamboeplan ten in bloei, wat eens in de 80 jaar gebeurt en wat betekent dat de planten afsterven. Bamboe is het voornaamste voedsel van de reuzenpanda - die ook bamboebeer wordt genoemd - en 138 dieren overleden in het midden van de jaren zeventig toen de plant bloeide in een ander ge bied, aldus het Wereldna- tuurfonds. In wat leek op een poging om de gebruikelijke procedures zo soe pel mogelijk te laten verlopen hechtte het parlement zonder enig debat zijn goedkeuring aan het voorgestelde amendement in de grondwet over de voorzienin gen tijdens een "noodtoestand". Daarin staat dat de Raad van Sta te of de voorzitter daarvan (in de WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse Senaat heeft geweigerd faciliteiten beschikbaar te stellen voor de produktie van de neutro nenbom. Een meerderheid van de senatoren vindt dat Europa beter verdedigd kan worden met conventionele wapens. De Senaat verwierp met 67 tegen 30 stemmen het voorstel facilitei ten te bouwen voor de produktie van een nieuwe nucleaire gra naat voor de korte afstand die kan worden omgebouwd tot een neutronenbom. Dit wapen pro duceert een verhoogde radioac tieve straling maar heeft een ge ringe explosiekracht. Met het besluit draaiden de senato ren een beslissing terug die zij een dag tevoren hadden geno men. Een meerderheid besloot toen geld beschikbaar te stellen voor de produktie van de N-bom en de eis te laten vallen dat deze gelden niet zouden worden ge bruikt voordat tenminste een Navo-land in het openbaar be kend maakte het wapen te accep teren. De democratische senator Sam Nunn zei zich tegen de N-bom te verzetten omdat deze volgens hem een kernoorlog op Europees grondgebied waarschijnlijker maakt. Europa kan zijns inziens beter worden verdedigd met conventionele wapens. "We heb ben een nieuw programma met een verhoogde-stralingswapen (neutronenbom) geschrapt", zo zei Nunn na de stemming. De republikeinse senator John To wer pleitte voor de N-bom en waarschuwde tegen overhaaste beslissingen op dit punt. Maar Tower was niet in staat de repu blikeinse meerderheid in de Se naat te overtuigen. praktijk de regering) de noodtoe stand mag uitroepen als de bin nenlandse veiligheid van Polen wordt bedreigd of wanneer er sprake is van een natuurramp. Naar verwachting wordt het amendement volgende week zonder tegenstemmen aangeno men. De Poolse regering heeft ook voorgesteld om van het pers bureau PAP van een semi-offi- cieel orgaan een officieel orgaan van de staat te maken. BONN (AP) - De Westduitse vredesbeweging heeft gisteren onder het motto "de regering kan de wil van het volk niet negeren" aangekondigd dat zij actie zal voeren voor het houden van een volksraadpleging over de geplande stationering van nieuwe kernraketten op Westduits grond gebied. De leiders van de beweging verklaarden tijdens een persconferentie dat de regering van bondskanselier Helmut Kohl de Westduitse bevolking om haar mening dient te vragen alvorens haar fiat te geven aan de stationering van Pershing II - en nieuwe kruisraketten van Ameri kaanse makelij op Westduitse territorium. "De stationering van deze nieuwe wapens is een te belangrijke kwestie voor alleen het (Westduitse) kabinet", aldus Jo Leinen, lid van het be stuur van de nationale vredesbeweging. "Opinieonderzoeken wijzen uit dat een meerderheid van de Westduitsers de stationering niet steunt. De basis van onze gemeenschap wordt ge weld aangedaan als de rechten van de bevolking worden genegeerd", zo verklaarde hij. PARIJS - Straaljagers boven de Are de Triomphe, een jaarlijks terug kerend beeld op Quatorze Juillet, de dag waarop de Fransen het begin van de revolutie herdenken. (Foto AP) DEN HAAG - De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernan do Moran Lopez, heeft gisteren na afloop van een tweedaags offi ciéél bezoek aan Nederland ge pleit voor spoedige toetreding van Spanje tot de EG. „Het Spaanse volk kan niet begrijpen dat wij wel binnen de NAVO een bijdrage moeten leveren aan de Europese verdediging, maar niet mogqn toetreden tot de economi sche gemeenschap van datzelfde Europa", aldus Moran gisteren tijdens een persconferentie. door Hans Geleijnse Moran vond een willig oor bij zijn Nederlandse gesprekspartner, minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. Hoewel beide bewindslieden verzeker den dat er geen „formeel ver band" bestaat tussen het Spaan- Van één onzer verslaggevers) JAKARTA - De Indonesische regering heeft de adoptie van kinderen door buitenlanders verboden. Met deze maatre gel wil de regering de stroom adopties van Indonesische kinderen naar het buitenland de kop indrukken. Geschat wordt dat maandelijks ten ministe vijftien kinderen door buitenlanders worden geadopteerd, onder wie voor al veel Nederlanders. De regering van Indonesië maakt een uitzondering voor lopende adoptiezaken. Het Indonesische ministerie van sociale zaken wil deze zaken om humanitaire redenen niet' verbieden. Vorig jaar veroorzaakte de adoptie van een vijfjarig meisje door een Nederlands echtpaar grote consternatie. Het meisje bleek door een buurvrouw te zijn ontvoerd. Vervolgens had zij het kind aan een adoptiebureau ver kocht. Het Nederlandse echt paar adopteerde het meisje zonder van de ontvoering op de hoogte te zijn. Later eisten de ouders hun dochter terug, maar de adoptie-ouders wei geren dat. Zij vinden dat zij op rechtmatige wijze het kind hebben geadopteerd. De Indonesische minister van sociale zaken heeft de emi gratie-autoriteiten nu op dracht gegeven geen uitreis papieren af te geven voor geadopteerde kinderen. De door de regering erkende adoptiestichtingen krijgen de verplichting elke adoptie aan het ministerie op te geven vóórdat deze plaats heeft. Bo vendien zullen alle papieren, zoals geboorteakte en af standverklaring van de moe der, nauwkeurig op hun echt heid worden onderzocht. Meermalen is het namelijk voorgekomen dat dergelijke papieren waren vervalst. Het Nederlandse Bureau voor Interlandelijke Adoptie (BIA) betreurt de maatregel van Indonesië, vooral omdat voor veel Indonesische kin deren adoptie door buiten landse ouders een laatste middel is op een redelijker bestaan. Toch verwacht men bij het BIA niet, dat door de Indonesische maatregelen adoptie nog langer duurt dan nu het geval is. Dat komt om dat er minder aanvragen voor adoptie zijn. De hoge kosten - tussen de tien- en twintigdui zend gulden - schrikken ve len steeds meer af. se NAVO-lidmaatschap en het gewenste EG-lid maatschap, meende Van den Broek dat van een Spaanse toetreding tot de EG een positieve werking kan uitgaan op de publieke opinie ten aanzien van het NAVO-lid maatschap. Hij noemde de 'Spaanse bijdrage aan de NAVO „bijzonder waardevol" en „bui tengewoon belangrijk". De Spaanse socialistische regering heeft bij de verkiezingen van vo rig jaar oktober beloofd dat de bevolking zich per referendum over de toetreding tot het bond genootschap (door het voorgaan de centrum-rechtse kabinet Cal- vos Sotelo er vlak voor de verkie zingen „doorgejaagd") kan uit spreken. Vervolgens heeft de re- gering-Gonzalez zich, zij het niet officieel, gedeeltelijk terugge trokken uit de militaire organisa tie van de NAVO. De Spaanse regering, zo menen westerse waarnemers, poogt (met steun van Washington) op deze wijze het NAVO-lidmaat schap als breekijzer voor toetre ding tot de Gemeenschap te ge bruiken. Tijdens de laatste top van de Europese regeringslei ders, in juni in Stuttgart, heeft Frankrijk voorkomen dat een streefdatum voor toetreding zou worden vastgesteld. Indirect is de beslissing daarover uitgesteld tot de volgende top, in december in Athene. Dan staat de uitbrei ding van de financiële middelen van de EG op de agenda en in Stuttgart is afgesproken dat een beslissing daarover gelijktijdig genomen dient te worden met parlementaire goedkeuring in de lidstaten over de toetredingsver dragen van Spanje en Portugal. Minister Van den Broek beklem toonde dat het feit dat Spartfe geen diplomatieke relaties heeft met Israël (en de PLO erkent) geen belemmering is voor Spaanse toetreding tot de EG. „In het algemeen hebben wij de- zélfde benadering van de vraag stukken in het Midden-Oosten", aldus Van den Broek, die, zojuist teruggekeerd van een bezoek aan Israël, benadrukte dat dit land voor wat betreft zijn export naar dë EG-landen niet het slachtoffer mag worden van Spaanse toetreding. N'DJAMENA (Reuter/AFP) - De regering van Tsjaad heeft giste ren bekendgemaakt dat zij het hele oosten van het land in bezit heeft en dat haar leger de rebel len achterna zit die zich terug trekken in de woestijn. "Wij hebben nu het hele oosten van Tsjaad in handen", zei de mi nister van voorlichting, Maha- mat Soumaila, de dag nadat de regering de buitenlandse journa listen in N'Djamena naar de stra tegische stad Abeche had over gevlogen om hen te laten vast stellen dat zij op de rebellen van ex-president Goukouni Oued- deye was heroverd. President Hissene Habre, die woensdag in Abeche werd gesig naleerd, is volgens wel ingelichte De opstandelingen van Oueddeye hadden hun grootste succes, de verovering zonder slag of stoot van Abeche op de regering, op 9 juli behaald. Maar twee dagen la ter werden ze door de soldaten van Habre? die voor het eerst ge bruikmaakten van zeer moderne Franse vuurwapens, verdreven. TEHERAN (AFP/ANP) - Ajatol- lah Chomeini, de "gids van de Iraanse revolutie", heeft gisteren zijn politiek testament toever trouwd aan de raad van deskun digen. Deze raad die een opvol ger of een collectief leiderschap moet aanwijzen voor "de imam", zal het testament na zijn dood openbaar maken. "Ik vertrouw deze zes pagina's, als zijnde mijn testament, toe aan de raad van deskundigen, die het openbaar mag maken na mijn dood", zo stond in een korte boodschap van de leider van de islamitische revolutie, die werd voorgelezen door zijn zoon Ah mad. Bij het uitspreken van deze woorden barste hij in snikken uit. De raad van deskundigen, die gis teren bijeen was voor zijn eerste zitting in de Madjlis (parlement) in Teheran, begon eveneens te huilen bij het aanhoren van deze verwijzing naar het vercheiden van de leider. Diplomaten in N'Djamena beves tigden een mededeling van de re gering dat zij ook Biltine, Oum Chalouba en Kalait ten noorden van Abeche in handen heeft. Oueddeye heeft alleen bevestigd dat hij Abeche heeft moeten prijsgeven en heeft moeten bui gen voor "tanks uit het buiten land" van Habre en Zaïrese com mandotroepen. De buitenlandse journalisten die in Abeche infor meerden bij de bevolking von den geen bevestiging voor deze bewering van Oueddeye. Tanks zijn niet te zien geweest en even min andere dan Tsjadische sol daten van deze of gene zijde. Chi na heeft gisteren' onderhandelin gen aanbevolen tussen beide partijen .pent™,, hoofd ligheid van de NRC, deelde giste- WASHINGTON (Reuter) - In ten minste elf kerncentrales in de Verenigde Staten heeft de roest van buizen in het koelsysteem gevaarlijke vormen aangeno men. Dit is vastgesteld door des kundigen van de Nuclear Regu latory Commission (NRC), de Amerikaanse instantie die toe zicht op de nucleaire industrie uitoefent. de loop van het onderhoud dat de Chinese minister van buiten landse zaken, Wu Xueqian, had met zijn Tsjadische ambtgenoot, Idriss Miskine, die gistermorgen voor een officieel bezoek van een week in Peking was aangeko- China vindt ook dat Tsjaad de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid bij de zaak moet betrekken "om te voorkomen dat de super- mogendheden in troebel water vissen". mee dat tot dusver zestien kokend-waterreactors (BWR's) zijn onderzocht en dat bij elf daarvan een ernstige vorm van door belasting veroorzaakte cor rosie van het metaal van de koel- buizen is waargenomen. Er zijn scheurtjes ontstaan die tot lekka ge van de buizen kunnen leiden. Als daardoor een belangrijk ver lies van koelwater optreedt ont staat het gevaar van een "melt down" (versmelting) van de reac- torkern. SANTIAGO - Gabriel Valdes. voorzitter van Chili's christendemocratische partij, wuift naar belangstellen den buiten de gevangenis van Santiago. Valdes werd gisteren vrijgelaten. Op 9 juli was hij, samen met twee andere partijleiders, gearresteerd op verdenking van het organiseren van een protestdemonstratie tegen het bewind van generaal Pinochet. (Foto AP). BRUSSEL (Reuter/AFPUPI) - Een onbekende gewapende man heeft gisteren een Turkse diplo maat vermoord in het centrum van Brussel. De Turkse attaché, Dursun Aksoy, reed in zijn auto naar de Turkse ambassade. De moordenaar schoot op ongeveer 100 meter van het huis van de diplomaat met een revolver van het kaliber 22 mm en vluchtte na de aanslag te voet. De man liet het moord wapen ter plaatse achter, zo meldden ooggetuigen. Kort na de aanslag op de Franklin Roosevelt Avenue kreeg het Amerikaanse persbureau UPI een anoniem telefoontje van ie mand die zei te spreken namens het Armeense geheime leger voor de bevrijding van Armenië (Asala). Hij zei: "Wij zullen nog meer Turkse diplomaten ver moorden". Een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken zei dat de regering dat jongste aanslag "diep betreur de". Hij voegde eraan toe dat de veiligheidsmaatregelen voor de Turkse ambassade zullen wor den verscherpt. In de hele wereld zijn de afgelopen tien jaar 34 Turken, onder wie 23 diplomaten vermoord voor Ar meense nationalisten. De jongste aanslag met dodelijke afloop had op 9 maart plaats in Belgrado. Turkije heeft de moord veroor deeld als een "barbaarse daad" In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken werd gezegd, dat "het effect van deze barbaarse daad zal uitdraai en op een nieuwe frustatie". "Het is een belediging aan het adres van het Turkse volk, dat zij (de Armeense activisten) menen ons bang te kunnen maken met laf hartige moorden van dit soort", aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6