Dit is ons levenswerk -c Initiatief voor eerste Voorschotense zelfbouwers Fusie Oegstgeester scholen Stad en rand VRIJDAG 15 JULI 1983 Br emmer voorspelt Er komt voorlopig geen tweede hitteperiode. Het blijft aange- Zomers weer, maar de temperaturen komen zeker niet in de buurt van de dertig graden. Dit is volgens de Val- kenburgse kapper en amateur- weerkundige Gerrit Bremmer de verwachtingen voor het weer in het duin- en strandge- bied voor de komende dagen. Bremmer baseert zijn voorspel ling naar aanleiding van de da ling van de luchtdruk in het hogedrukgebied in Scandina vië. Dit gebied is eveneens ver antwoordelijk voor het mooie weer dat ons land al geruime tijd in zijn greep houdt. De Valkenburgse herenkapper blijft echter voor de eerste da gen rekening houden met tem peraturen die in de buurt ko men te liggen van de 25 gra den. "Een temperatuurtje waar iedereen tevreden mee kan zijn", aldus Bremmer. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur naar 13 graden, terwijl de meters gisteren in de tuin bij Bremmer 19 graden aanwees. Voor vandaag en morgen verwacht de kapper weinig of geen bewolking. Mo gelijk in het noorden van ons land wat wolkjes. "Geen pro bleem voor de lezer die op het punt staat naar een van de noordelijke provincies af te rei zen. Ook daar wordt het prima toeven", geeft Bremmer de vakantiegangers mee. Toekomstig wereld kampioen? Over precies anderhalve week beginnen de wereldkampioen schappen paalzitten in het Oosterduinse Meer in Noord- wijkerhout. Om exact half tien in de ochtend vleien achttien deelnemers neer op een even groot aantal planken die bo venop palen zijn gemonteerd die enkele meters boven het water uitsteken. Bepaald geen exclusieve sport - laten we het paalzitten zo maar even noemen voor het gemak - voor mannen. Zoals andere ja ren doen aan dit derde wereld kampioenschap in Noordwij- kerhout ook dames mee. Jong ste deelneemster is Carla de Jong, negentien jaar oud. Zij woont aan de Boekhorster- weg in Noordwijkerhout, op nog geen steenworp afstand van het wedstrijdterrein. Zij is een van de zeven Noord wij ker- houtse dames en heren die aan het einde van deze maand een poging zullen doen het wereld record paalzitten te verbreken. Dames hoeven daartoe minder lang te zitten dan mannen. Waaraan dat ligt is ten ene ma le onduidelijk, maar telkenja ren is bewezen dat mannen het langer op de palen uithouden dan vrouwen. Bij de dames staat het record op 89 uur en 23 minuten en bij de heren op 102 uur en vier minuten. Carla de Jong wil eigenlijk al meedoen aan het paalzitten sinds de kampioenschappen in Noordwijkerhout worden ge houden. Maar het is er tot dus verre niet van gekomen. Het eerste jaar was zij te jong en het jaar daarop was zij net op vakantie. Maar nu moet het er dus van komen. Het is haar nog onduidelijk hoe je je op zo'n paalzitfestijn moet voorbereiden. Binnenkort is er een bijeenkomst voor alle deel nemers en dan zal zij gewis de vraag stellen op welke i zij zich het beste kan voorbe reiden. Onbekend is bijvoor beeld of iemand met veel eelt op zijn zitvlak het ook werkelijk langer uithoudt. Maar Carla denkt niet dat dat van groot belang is. Bovendien heeft zij wat dat betreft al een grote ervaring opgedaan met het zitten op houten krukjes tijdens de jaren dat zij haar va der assisteert bij het pellen van bollen Wat dat betreft zou zij mogelijk in het voordeel zijn. "Maar volgens mij hangt het voornamelijk af van hoe je je op het moment van de wed strijd voelt", zo zegt zij. Een goed humeur kan doorslagge vend zijn. De jonge Noordwijkerhoutse kan trouwens rekenen op flink wat steun. Vijf kranige zusters - het gezin De Jong telt twaalf leden - zullen haar van de kant af enthousiast begeleiden en toejuichen. Carla gaat overi gens op de paal zitten met het streven om te winnen. "Het is geen grapje of zo. Ik ga serieus aan de kampioenschappen deelnemen. Bovendien wil ik graag de sfeer proeven vanaf de paal nadat ik het paalzitten al een keer vanaf het strand heb bijgewoond". De winnaar en de winnares kun nen rekenen op een flink prij zenpakket aan geld en goede ren. Maar daar doet Carla het niet voor. Maar zoals iedereen kan zij naturlijk ook het een en ander gebruiken. Met ingang van het nieuwe schooljaar gaat zij studeren aan de Hogere Land- en Tuinbouwschool in Utrecht. Zij moet dan op ka mers gaan wonen en dat kost aardig wat geld. Later hoopt zij weer naar de bollenstreek te rug te keren om daar een baan te vinden. Haar voorliefde gaat uit naar het bloemen- en bol- lenvak. Laurianen met de billen bloot Vele Laurianen gingen gisteren met de billen bloot bij gebrek aan een zwembroek. Gekoes terd door een felle zon en zwakke wind, spoelde menig fietser en fietster zich het zweet van het lijf. Eén van de meest geliefde oorden voor dit natte vermaak was de Hei- noomsvaart. Aan dit water werd ook een groep meisjes opgeschrikt door de Leidse po litie die al streakend bezit nam van de vaart. Met rode koon tjes zochten de meisjes snel hun fietsen op. De route van gisteren voerde langs plaatsen als Linschoten, De Meern en De Hoef en kan worden getypeerd als de "ker senroute". Bij menig boer hing een bord buiten waarop de ker sen werden aangeprezen. Ge wapend met zakken kersen fietsten de deelnemers verder en schoten al rijdend pitten in het rond. Het is opvallend dat er ieder jaar weer méér racefietsen worden gesignaleerd in de Laura. Als dit zo doorgaat, zal het nog maar een paar jaar duren en dan is de ouderwetse degelijke fiets een bijzonderheid in het peloton. Eén van de fraaiste gedeelten van de route voerde dit jaar langs het kasteel De Haar in Haarzuilens. Een fraaie stulp in 1892 herbouwd op de ruïnes van het kasteel dat in de veer tiende eeuw was neergezet. Dit kasteelheeft een prachtige tuin. Voor de aanleg van deze tuin moest een heel dorp wij ken. Veel kregen de Laurianen hier echter niet van te zien. Slechts de torens bij de ingang getuigen van de achterliggen de weelde. De grote middagstop was bij het recreatieterrein Heinooms- vaart. Hier werden de kaarten gestempeld, de vertrouwde soep gedeeld en kreeg men een volkoren koekje. Eén van de mensen die hier actief by be trokken was, was dr. Van der Steen. Gewapend met een doosje was hij regelmatig in de weer om papiertjes en dergelij ke van slordige Laurianen op te ruimen. Eén van degenen die genoot van de soep en het koekje was de bijna driejarige Dion Graaf- mans uit Leiden. Lekker zit tend achterop de racefiets van pa was zij de jongste deel neemster aan de Laura. Veel was er gisteren niet aan de hand. Het ging volgens de ver bindingsdienst "ontstellend goed". Er waren natuurlijk wel wat kleine dingetjes als een "stief knietje" maar daar bleef het bij. Er was eigenlijk maar één klacht: de vele lekke ban den. Het grint, omgeven door een laagje warm asfalt, bleef maar al te graag plakken aan de band en zorgde voor narig heid. Het is te hopen dat van daag, de laatste dag, deze na righeid de Laurianen bespaard blijft. HIK VOORSCHOTEN - Zes bouwvakkers uit Voorschoten en Leiden willen van de Voorschotense gemeente een lap grond kopen om daarop een blokje van zes woningen te bouwen voor zichzelf. door Paul van der Kooij Het maakt de mannen niet uit in welke wijk de gemeente grond toewijst: "Je kunt hier toch ner gens ui de rimboe terechtko men", zeggen ze laconiek. "In de buurt van het centrum zou het mooist zijn, maar Bijdorp is al aardig volgebouwd, en aan de Vliet is de grond erg duur". En zij hopen nu juist dat de gemeen te voor een "redelijke prijs" grond beschikbaar stelt: "Het is een politiek prachtige zaak dat mensen hun eigen woningen wil len gaan bouwen", zegt M. de Jong, één van de zelfbouwers. "Dat schijnt echt heel mooi voor de gemeente te zijn". "Wethouder Van Dalen stond ook versteld toen we twee weken ge leden op het gemeentehuis kwa men met onze brief over de grond", vult collega R. Valken burg aan. "Hij zei tegen ons dat hij dacht dat alleen in het buiten land werd gedaan aan zelfbouw. Hij had echter al meteen een paar lapjes in zijn hoofd. Een lap je voor vier huizen en een lapje voor zeven woningen. We heb ben hem gezegd dat we een lapje van zeven wel leuk vinden maar een lapje voor vier huizen zou den we nooit nemen, dan zouden moeten afvallen". Stompen Valkenburg benadrukt dat de ploeg van zes niet bij elkaar is ge komen omdat ze elkaar zo aardig vindt: "We kunnen goed met el kaar samenwerken, maar wan neer de huizen eenmaal klaar zijn zullen we heus niet iedere avond bij elkaar over de vloer ko men. Hooguit wippen we even aan voor een kopje suiker". De werkelijke reden van de samen werking is dat het zelfbouwen pas rendabel wordt wanneer minstens vijf zes mensen sa men aan de slag gaan, zo heeft hun baas, de Voorschotense aan nemer Niersman, uitgerekend. "Het wordt dan ook wel meteen goed rendabel", zegt De Jong. "Wanneer we van de gemeente toestemming krijgen om zes een voudige, degelijke woningen neer te zetten, net zoals die wor den gebouwd in de leerling bouwplaats aan de Karei Door manlaan, kunnen we voor 100.000 gulden per woningen klaar zijn. Zeker wanneer we dan ook nog eens een premie krijgen van het rijk. De tekeningen zijn namelijk al klaar, dus die kosten ons lekker niks". Deze huizen, premie-b woningen, kosten nor maal 159.000 gulden: "We verdie nen een hoop", concluderen de mannen, "maar we zullen er een jaar lang elke avond hard aan moeten stompen. Ook op zater dag moeten we de steiger op". Ze zijn van plan de zaak op een ge disciplineerde manier aan te pakken: "We willen een contract opstellen waarin precies staat dat iedere avond van 18.00 urn- tot 22.00 uur moet worden ge werkt en dat we op zaterdag van 7.00 uur tot 17.00 uur aan de slag moeten. Ook veijaardagen moe ten we opnemen in het contract". "En we moeten keihard zijn met het naleven van het contract", zegt Valkenburg ."Wanneer ie mand te weinig werkt, wordt hij eruit geschopt. Want het is heel vervelend wanneer je je de pleu ris werkt en een ander uit zijn neus staat te eten". Levenswerk De mannen denken echter dat dit niet zal gebeuren: "Ik denk dat we allemaal extra ons best zullen doen omdat je je eigen huis bouwt", zegt Valkenburg. "Het is eigenlijk je levenswerk. Zoiets doe je maar een keer in je leven. En als later je kleinkinderen op bezoek komen, zegje: "kijk eens dat heeft je opa gebouwd". Even valt er een stilte in de bouw keet, dan zegt collega L. van der Kraats: "Als die huizen klaar zijn stappen er meteen drie van ons in het huwelijksbootje". Op dit moment is nog slechts één van de mannen, die in leeftijd varië ren van 20 tot 34 jaar, getrouwd. Twee van hen zijn vrijgezel en drie anderen zijn verloofd: "Het vergt veel van de verloofdes. We zijn alleen zondags thuis", zegt hij. "Ze staan er echter gelukkig helemaal achter. Ze vinden het alleen maar prachtig. Ze krijgen De zelfbouwers rond een stapel dakpannen. Zittend van links naar rechts: L. van der Kraats, M. de Jong en Valkenburg: "Wanneer mijn huis klaar is ga ik direct trouwen". (foto Holvi een pracht huis. Want wanneer je voor je zelf bouwt wordt het na tuurlijk veel mooier dan wan neer je voor een baas bouwt. Ik denk dat ik dan ook nooit meer zal verhuizen". Toekomstmuziek Ze beseffen dat dit echter toe komstmuziek is: de gemeente moet eerst bereid zijn zes lapjes grond van 135 vierkante meter elk te verkopen. Gemeentesecre taris G.A. de Graaff zegt dat op dit moment nog "geen zinnig woord kan worden gezegd over het al dan niet verkopen van de grond: "Ambtenaren zijn op dit moment aan het bekijken of er in Voorchoten een geschikt plekje is". In welke richting de ambte naren zoeken, kan hij nog niet zeggen. Evenmin kan hij kwijt hoelang het zal duren voordat de ambtenaren advies uitbrengen over de verkoop aan de grond aan het college van burgemees ter en wethouders: "In ieder ge val gaan daar nog wel enkele we ken mee heen", zegt hij. De Lindehoeve weekeinde dicht VOORSCHOTEN - Wegens de jaarfijkse verbouwing van de stal zal jongerensociëteit De Linde hoeve in Voorschoten dit week einde zijn gesloten. Maar zondag avond 17 juli is er wel een zoge noemde spektakelvideo-avond waarop een humoristische video film wordt vertoond. Begin om negen uur. OEGSTGEEST - Ook de Oegst geester raadsfractie van het CDA heeft gisteravond ingestemd met de samenvoeging van de Montes- sori-kleuterschool en de lagere Floraschool in de gemeente. Hierdoor heeft de gemeenteraad Vein Oegstgeest unaniem geko zen voor de samenvoeging van de scholen zodat per 1 augustus 1984 het Montessori-systeem op de nu nog "gewone" lagere school wordt doorgevoerd. In een eerder stadium hadden de christen-democraten geaarzeld maar volgens fractielid De Vroo- men waren in de laatste vergade ring van de raadscommissie voor onderwijs en welzijn de bezwa ren weggenomen. De bezwaren van de CDA-fractie waren van onderwijskundige en bestuurlij ke aard. H^jodines (WD) had al eerder la ten weten "het volste vertrou wen te hebben in het door de voorbereidingscommissie ge maakte invoeringsplan. Dit plan is levensvatbaar, want alle be langrijke deelnemers, gemeente, stichting en scholen, hebben voor de samenvoeging hun be reidheid getoond", zo stelde zij. DRANK - De Noordwijkse politie heeft gisteravond en vannacht twee dronken bezoekers van de badplaats opgepakt. Omstreeks half elf gisteravond haalde een politiepatrouille een Duitse jon geman uit een berm op de Kapel lenboslaan die zijn roes lag uit te slapen. Hij is overgeleverd aan de rijkspolitie in Noordwijker hout die de knaap afleverde op de camping waar hij verbleef. Rond half twee in de nacht werd een 37-jarige Oegstgeestenaar in gerekend die "vreemde caprio len" maakte op de Wilhelmina- boulevard. De man is overge bracht naar het bureau om zijn roes uit te slapen. Oegstgeester raad stemt in met kunstgras voor LMHC OEGSTGEEST - Met elf stem men voor en vier tegen heeft de gemeenteraad van Oegst geest gisteravond ingestemd met de voorgenomen aanleg van een kunstgrasveld voor hockeyvereniging LMHC. De drie kleinste fracties, de PvdA, D'66 en PPR, stemden tegen, de twee grootste, WD. en CDA toonden zich una niem voorstander van de aan leg van zo'n veld. Met name Wuisman (D'66) pro beerde de raad duidelijk te maken dat de kunstgrasvoor ziening "onverantwoord is. Want wanneer blijkt dat op 1 januari 1984 de-vereniging de 60.000 gulden door allerlei le denacties niet in kas heeft, betekent dat een financie ringstekort van enkele tien duizenden guldens. Dit gat leidt tot een lastenverzwaring voor de Oegstgeester burgers en dat is niet acceptabel", al dus Wuisman. Ook Haasnoot (PvdA) wenste niet in. te stemmen met het verlenen van garantie door de gemeente voor een bedrag van 160.000 gulden. "Wat zijn hiervan de financiële gevol gen voor de gemeente", vroeg hij. "Deze investering is een veel te groot risico. Het kunstgrasveld doet boven dien te luxueus aan. Het past niet in deze tijd van vermin derde koopkracht en bezuini gingen", aldus Haasnoot. Wethouder Kohlbeck van fi nanciën was het echter ge heel niet met hem eens. "Ik vind het misleidend als er ge suggereerd wordt dat de ge meente een buitengewoon ri sico neemt. Ik ben daarover niet bezorgd. De gemeente garantie vervalt op 1 januari als blijkt dat de hockeyver eniging het eigen geld niet op tafel kan brengen", aldus Kohlbeck. i eindigt zondag c Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid. Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kem- straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, Burg- gravenlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, teL 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp za, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres; zo, S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, J. Vryenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 15 juli tot 22 juli door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer. Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel. 895980; spreekuur za en zo om 13 uur. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 2317 en mevr. C.E. Bimie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 070-275450. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VRIJDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat 1, 'Bunraku, Puppet', Theatre of Japan, 15.45 uur. Pieterskerk - orgelconcert door Jan Schmitz, 20.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Yol' van Yilmaz Güney, 21.15 en 23.30 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Galgewater - Varend Variété, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraad, 20.30 ZATERDAG Leiden Galgewater - Varend Variété, 20.30 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert, Anton Doornhein met Frans pro gramma, 15 uur. •Stadhuisplein - Ontwapende volksto neelvoorstellingen, 12.30, 13.30,14.30, 15.30 en 16.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an- Caeciliastraat 18, disco, 22-2 li Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - begin ten toonstelling 'Reizen door de tijd met Voorschoten', 14 uur. ZONDAG Breestraat 56 Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur: disco. Filmhuis LVC - Breestraat 66, videover toning 'Berlin Alexanderplatz' van Fassbinder, 10 uur. PLAKKERS Vijf illegale plak kers uit Amsterdam zijn van nacht op de Zwarteweg in Noordwijk aangehouden en be keurd toen zij bezig waren affi ches aan te plakken voor de film "Flashdance". Ter plaatse bleek dat de vijf eerder in de nacht al bezig waren geweest in Katwijk, Wassenaar en Scheveningen. Ook vanuit die plaatsen wacht het vijftal nog een proces-ver baal. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij a Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 10 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 u toegestaan p0r 0 abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Maandabonnement 20,59 Losse nummers 0,85 Directie G Koopman Adjdir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J. W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: R. D. Paauw Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H v d Post (plv) W F J Wirlz (bin /buit /ec.) J Ruygrok-Hoogeveen e Tombe (sport) Kaam (plv) H Schrama Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen rrespondenten o Rome. Madrid, Mexic

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2