Evangelisten de straat op Actiefilm met super-helicopter I ,nir a Beklemmende botsing tussen twee culturen r M' .jr Agenda Heidi nu ook als tekenfilm Televisie Ook in Leiden en Noordwij k VRIJDAG 15 JULI 1983 Film PAGINA 15 BLIJVERS "Sophie's Choice" - Adembene mend spel van Meryl Streep, Lido 4, Leiden. "De Lift" - Verfrissende thriller van debutant Dick Maas, Lido 3, Lei den, City 1, Katwijk. "De vier vuisten van de duivel" - Een van de eerste Spencer-Hill- acties, Lido 2, Leiden. "Hot Bubblegum in het leger" - Flauwiteiten troef, Euro 4, Al phen. "Octopussy" - James Bond met een knipoog, Lido 1, Leiden, Euro 1 en 2 Alphen. (OP)NIEUW "Fame" - Nu de populaire televisie serie stilligt, een compensatie in de bioscoop, City 2, Katwijk. "Porky's pikante pretpark" - Amu sant, City 4, Katwijk. SEXFILMS "Het lustobject" - Rex, Leiden. "Kom met je waldhoorn tussen mijn Alpen" - City 3, Katwijk. "Liefde zonder schaamte" - City 4, Katwijk. Nachtfilms "Oriental Blue" - Rex, Leiden. "Octopussy" - Euro 1, Alphen. "Carla, ik kom" - Euro 2, Alphen "Blue thunder" - Euro 3, Alphen. "Een manier per keer" - Euro 4, Al phen. DEN HAAG "Blue thunder" - Asta (463500), 12 jr. "Flying high, deel 2" - Bijou (461177), al. "Merry Christmas, Mr. Lawrence" - Calypso (463502), al. "Flashdance" - Babylon 1 (471656), al. "Gandhi" - Babylon 2, al. "An officer and a gentleman" - Ba bylon 3, al. "Hot bubblegum in het leger" - Ci neac 1 (630637), 16 jr. "De Lift" - Cineac 2, 16 jr. "The Sting, deel 2" - Cineac 3,16 jr. "Fame" - Du Midi (855770), al. "The sound of music" - Euro, al. "Octopussy" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "Flashdance" - Metropole 2, al. "Sophie's choice" - Metropole 3, 16 jr. "48 Hours" - Metropole 4, 16 jr. "Tootsie" - Metropole 5, al. "Heidi" - Odeon 1 (462400), al. "Bad boys" - Odeon 1, 16 jr. "Starwars" en "The Empire strikes back" - Odeon 2, al. "Merry Christmas Mr. Lawrence"- Odeon 3, 16 jr. "Lone Wolf McQuade" - Odeon 4,12 jr. "Bad boys" - Odeon 5,16 jr. "Inspirations" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Jonge wilde meisjes" - Le Paris 2, 18 jr. "Lekkere stukken" - Le Paris 3, 18 jr- "Octopussy" - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM "Merry Christmas Mr. Lwarence" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "An officer and a gentleman" - Alfa 2. al. "The Sting, deel 2" - Alfa 3, 16 jr. "Flying high, deel 2" - Alfa 4, al. "Eric Burdon's come back" - Al- hambra 1 (233192), 16 jr. "Sophie's Choice" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Blue Thunder" - Bellevue Cinera ma (234876/266227), 12 jr. "Flashdance" - Calypso 1 (266227/ 234876), al. "Firebird Tornado" - Calypso 2, al. "Bud deelt doffe dreunen uit" - Ca lypso 2, al. "Part-time Hooker" - Centraal (248933), 18 jr. "Flashdance" - Cineac (243639), 12 jr. "Fanny Alexander" - Cinecenter (236615), 16 jr. "L'Etoile du Nord" - Cinecenter, 16 jr. "La femme aux bottes rouges", "Le Choc" en "Le dernier métro" - Ci necenter, 16 jr. "The Draugtsman's contract" - Ci necenter, 16 jr. "Octopussy" - Cinema 1 (151243), 12 jr. "Blue Thunder" - Cinema 2,12 jr. "Heidi" - City 1 (234579), al. "Sophie's choice"- City 1,16 jr. "Octopussy" - City 2, 12 jr. "Lone Wolf McQuade" - City 3,16 jr. "One from the heart" - City 4, al. "48 Hours" - City 5 16 jr. "Starwars" en "The Empire strikes back" - City 6, al. "Bad boys" - City 7, 16 jr. "Gandhi" - Leidsepleintheater (235909), al. "The sound of love" - Parisien (248933), 18 jr. "Hot bubblegum in het leger" - Rem brandtplein theater 1 (223545), 16 jr. "Bad boys" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 16 jr. "The master strikes" - Rex (246132), 16 jr. "De Lift" - Roxy (232809), 16 jr. "Pour la peau d'un flic" - Saskia (244152), 16 jr. "Violence et Passion" - Studio K (231708), 16 jr. "Amarcord" - Studio K, 16 jr. "Blow up", "Bolwieser", "Les en- fants du paradis" - The Movies (245790), 16 jr. "Octopussy" - Tuschinki 1 (262633), 12 jr. "The cat and the canary" - Tu- schinski 2, 16 jr. "Parasite" - Tuschinski 3, 16 jr. "Being there" - Tuschinski 4, al. "The Verdict" - Tuschinski 5,16 jr. 'Tootsie" - Tuschinski 6, al. 'Tootsie" - De Uitkijk (237460), 16 jr. Het verhaal van het weesmeisje Heidi en haar leuke grootva der in de Zwitserse bergen kent iedereen. Onlangs was de geschiedenis ook weer eens in een zoete tv-serie ver vat. Om de kinderen door sombere zomerdagen te hel pen, draait vanaf deze week een tekenfilm van Heidi in de bioscopen. Makers zijn de be kende Joseph Barbara en William Hanna, dezelfden die Fred Flinstone tot leven rie pen. Deze Heidi is vooral voor de al lerjongsten aantrekkelijk: hij is Nederlands gesproken en Harry Geelen zorgde voor leuke liedjes. Robert Taylor is verantwoordelijk voor de regie en deed dat in de stijl van Walt Disney. Heidi draait in het Leidse Trianon. In het Filmhuis van het LVC begint zondagmorgen om tien uur een complete video vertoning van Fassbinders Berlin Alexanderplatz die zal duren tot maandagochtend vier uur. Entree tien gulden. Voor koffie en broodjes wordt gezorgd. Vanavond in het Filmhuis "Yol" (21.15 en 23.30 uur) en volgende week donderdag (20.00 uur) "Stal ker" een Russische science fictionfilm van Andrej Tar- kowski. In het Kijkhuis vanavond "II Decamerone" (1971) van Pa- solini, naar de gelijknamige verhalen van Bocaccio. Maandag "The rocky horror picture show", gebaseerd op de gelijknamige rockmusical en bedoeld als parodie op ou de griezelfilms. De voorstel lingen beginnen steeds om 20.00 en 22.15 uur. Helikopters doen het goed op het witte doek. Het klappen van de wieken kan heel angstaanjagend klinken en als helikopters in gevecht ra ken, ziet dat er spectaculair uit. Wie dat niet wil geloven, moet 'Apocalypse Now' van Fran cis Coppola nog maar eens gaan zien. Of anders één van deze weken naar 'Blue Thun der' gaan. In deze film van John Badham spelen de hef- schroefvliegtuigen zo onge veer de hoofdrollen. Daarbij gaat het dan vooral om 'Blue Thunder*. De ultra-moderne helikopter met die bijnaam ziet er uit als Dart Vader (de griezel van Star Wars) en is net zo snel en wendbaar als Sjoukje Dijkstra in haar bes te dagen. Op het 'menselijke vlak' speelt Roy Scheider de hoofdrol. Als politieman Frank Mur phy mag hij weer-eens de on wrikbare, zwijgzame ruwe bolster, blanke pit, vertolken. Een rol die hem wel ligt. Hij bewaakt Los Angeles vanuit de helikopter en als toppiloot wordt hij gevraagd de Blue Thunder te testen. Volgend jaar zijn immers de Olympi sche Spelen in L.A. en de au toriteiten zeggen Blue Thun der hard nodig te hebben om het mogelijke terrorisme te bekampen. Allerlei verdachte gebeurtenis sen brengen Murphy echter op andere gedachten en met al het elektronica aan boord Duitsland 3 begint woensdag een serie van zeven films met Mar- lène Dietrich in de hoofdrol. De eerste in de reeks is Blonde Venus (22.15 uur), een film uit 1932 en geregisseerd door Jo sef von Sternberg. Marlène is hierin een gevierde nachtclub- zangeres die haar carrière op geeft voor een keurig gezinsle ven. Dan krijgt haar man een ongeluk en moet naar Europa om behandeld te worden. Om dat te betalen keert Marlène te rug in het oude vak en krijgt een verhouding met een play boy (een rol van Cary Grant). Dezelfde avond op Nederland 1 (21.20 uur) Strangers on the train. Die film wordt uitgezon den in de 'angst-serie' van de VPRO en een Hitchcock mag daarin natuurlijk niet ontbre ken. De film is van 1951 en mag typisch Hitchcock heten. Twee mannen ontmoeten elkaar in de trein en blijken één ding ge meen te hebben: beiden heb ben een persoon in hun leven die ze graag uit de weg zagen geruimd. Dat komt mooi uit: ze knappen eikaars moord op. Het lijkt een perfecte misdaad. Patricia Highsmith schreef het verhaal en Raymond Chandler maakte er een filmbewerking Wie zondagmorgen een beetje bijtijds uit de veren is, kan om half elf al terecht bij Duitsland 2. Dan wordt La vie devant soi uitgezonden. Simone Signoret is daarin een vroegere prosti- Alfred Hitchcock - maker van Strangers on a train. (Foto PR) tuee, die zich ontfermt over dakloze kinderen. Met één van hen, de veertienjarige Momo, groeit een speciale band. Zij beschermt hem tegen de boze buitenwereld en hij helpt haar de oude dag doorkomen. Maandagavond tenslotte om elf uur een Franse klassieker op Duitsland 1. Quai des Orfèvres wordt wel als één van de beste 'film noirs' beschouwd. Regis seur Clouzot werd tevens daar mee tot de Franse Hitchcock bestempeld. Een man wil de minnaar van zijn vrouw ver moorden, maar iemand anders heeft dat al voor hem gedaan. Een onschuldige verdachte, voorwaar typisch Hitchcock. "Blli.. 'IHii, '■«I I "Merry Christmas, mr. I I Lawrence"; regie: Nagisa I I Oshima; met: Tom Conti, I I Beat Takeshi, David Bowie I I en Ryuchi Sakamoto; Stu- I I dio, Leiden; 16 jr. I iiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiil De Japanse regisseur Nagisa Oshi ma heeft in zijn werk steeds de vloer aangeveegd met de geves tigde orde. In "L'Empire des sens" deed hij dat door eer. ob sessie voor seks en geweld uit te dragen. In zijn nieuwste "Merry Christmas, mr. Lawrence", uit hij zijn kritiek op zowel de wes terse als de Japanse cultuur. Daartoe greep hij naar een novel le, "Het zaad en de zaaier" van Laurens van der Post. De hande ling speelt zich af tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Ja pans krijgsgevangenkamp, waar in voornamelijk Britse militairen zijn ondergebracht. Hun cultuur botst met die van de Japanners. Dat komt vooral tot uitdrukking in de discussie tussen de Engelse officier Lawrence, die uitstekend Japans spreekt, en de hoofbewa- ker Hara. "Waarom leeft u nog, Lawrence", vraagt Hara op een gegeven moment. Daarmee be doelt hij het onbegrijpelijk te vinden dat iemand de vernede ring accepteert van overheersing door de vijand. Hij zou in zijn plaats harakiri hebben gepleegd. Maar Lawrence maakt Hara dui delijk, dat een westerling zelf moord nu juist vernederend en laf vindt. Van heel ander niveau is het span ningsveld tussen de Britse offi cier Celliers en de Japanse op perbevelhebber, kapitein Yonoi. Want Celliers heeft een zweem van de Japanse mentaliteit aan geboren gekregen, terwijl Yonoi geestelijk boven de overige ge vangenbewaarders uitsteekt. Hij is ook de enige die Engels spreekt. In feite overheerst Cel liers Yonoi, een situatie waarmee de Japanner geen raad weet. Enerzijds is hij gefascineerd door Celliers, ook seksueel, maar anderzijds laat zijn verstand dit niet toe. Wanneer het tot een psy chologische krachtmeting tus sen beiden komt - Celliers kust hem in het bijzijn van het hele ''iih. 'ii 'Blue Thunder'; regie: John Badham; hoofdrollen: Roy Scheider, Daniel Stern en Malcolm McDowell; thea ters: Luxor, Leiden en Euro 3, Alphen; 12 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiii i David Bowie als Japanse krijgsgevangene kamp op beide wangen - is Yonoi de verliezende partij. Hij is ver nederd, maar pleegt geen hariki- ri. En hoewel Celliers zijn daad met een afschuwelijke dood moet bekopen, is hij de winnaar van dit geestelijke tweegevecht. Ook in het debat tussen Hara en Lawrence is de westerling de uit eindelijke winnaar. Maar alleen omdat in die westerling de Ja panse cultuur en de westerse zijn samengevloeid. Toch is Hara Ook verwesterlijkt. Vier jaar later zal Lawrence hem opzoeken in zijn cel. Hara zal de volgende dag worden geëxecuteerd. Maar hoe wel hij wordt overheerst door de vijand, pleegt ook hij geen hari- kiri. Hieruit valt misschien af te leiden dat Oshima vóór de westerse cul tuur kiest. Maar dat is niet het ge val. Niet voor niets zegt Lawren ce tegen Hara: "De enige waar heid is dat niemand gelijk heeft". Daarmee doet Oshima de "over winning" van Lawrence en Cel liers teniet. Er is niemand over winnaar, want niemand heeft ge lijk. 'Merry Christmas, mr. Lawrence" is een knap gemaakt psycholo gisch drama. Vooral door de keu ze van acteurs. Tom Conti, eens schitterend in de televisieserie "Glittering prices" staat tegen over Beat Takeshi, in Japan een even grote televisiepersoonlijk heid als Conti. Voor Celliers con tracteerde Oshima David Bowie, die werkelijk een goed acteur blijkt. Tegenover Bowie zette hij de Japanner Ryuichi Sakamoto, eveneens uit de muziekwereld afkomstig en qua spel en uiter lijk van hetzelfde kaliber. Waar Oshima echter in de fout gaat, zijn de scènes, waarin hij Celliers karakter verklaart via een terugblik en een hallucina tie. Op een andere manier had het schuldcomplex waaraan Cel liers lijdt evengoed kunnen wor den verklaard. Deze twee scènes halen de voor het overige mees terlijk uitgebalanceerde span ning uit de film, zorgen voor on nodige sentimentaliteit, en zijn bovendien veel te lang. Maar al vormen deze scènes een hinderlijke en onnodige onder breking, aan het uiteindelijke re sultaat doen ze niets af. Wat blijft hangen is de botsing der cultu ren, samengevat in een psycholo gisch drama. Beklemmend, om dat het geen uitzicht biedt. Nie mand heeft immers gelijk. ANNEMIEK RUYGROK i Frank Murphy (Roy Scheider) op de vlucht in de 'Blue Thunder'. Hij wordt achtervolgd door het gezag. van de super-helikopter weet hij zijn bange vermoedens ook te bevestigen. Genoemde autoriteiten zijn op het slech te pad en Frank Murphy brengt ze daar spectaculair en hardhandig weer vanaf. Zo strijd tussen goed en kwaad hebben we wel vaker gezien en 'Blue Thunder' is dan ook geen erg opzienba rend produkt is. Wel is het een zeer vakkundig gemaak te actiefilm. Regisseur John Badham is één van de aan stormende Hollywood-talen- ten. Hij maakte een paar jaar geleden 'Saturday night fe ver' en onlangs het in de VS goed ontvangen War Games. Met het gegeven van 'Blue Thunder' wist Badham ken nelijk ook goed raad. Snel en precies tekent hij de karak ters (natuurlijk een tikkeltje karikaturaal, maar dat is in herent aan het genre) en alle mogelijke effectvolle varian ten met helikopters passeren de revue. Alleen had hij wel het mes kunnen zetten in de achtervolging aan het slot. Die duurt wel erg lang. Tot slot nog iets over één van de acteurs: Warren Oates. Geen grote bekende, ook al trad hij in zo'n vijftig speel films op. Oates was meestal te zien in een bijrol, zoals nu als politieman Braddock. Ook nu niet opzienbarend, maar in alle beperkte ruimte weet hij daar toch wel weer een duidelijk herkenbaar ka rakter van te maken. Het was zijn laatste rol. Vlak na het beëindigen van de opnamen stierf hij. Let dus voor deze ene keer ook even op Warren BART JUNGMANN De 3500 deelnemers aan het inter nationale congres van rondrei zende evangelisten in de Amster damse Rai gaan dit weekeinde - bij wijze van praktische training de straat op om mensen te ver tellen, dat God werkelijk bestaat en hoe zij vrede met God kunnen vinden. Op meer dan dertig plaatsen in de Randstad zullen zij hun boodschap brengen, daarbij gesteund door Neder landse muziekgroepen. "Wij zijn niet alleen naar Amster dam gekomen om anderen te la ten vertellen, hoe wij het moeten doen", zei de Amerikaan Paul Eshleman, programma-directeur van het congres; "als wij hier zijn, willen we ook aan het front meestrijden". Gert Doornenbal, directeur van de evangelisatiebeweging 'Naviga tors' in Nederland en Noord-Eu ropa, vertelde de evangelisten, dat in de Nederlandse cultuur 'bekering' een proces is en geen 'eenmalige gebeurtenis'. Boven dien weten Nederlanders minder van het evangelie af dan mag worden verwacht. "Zij verbin den het evangelie met de kerk, en daarover denken zij vaak min der positief'. Doornenbal deelde de'mensen in drie categorieën in: a. mensen die ver van het kruis verwijderd zijn (zij hebben hulp nodig om belangstelling voor het evangelie te krijgen); b. die dichter bij het kruis staan (zij hebben hulp no- dig om het evangelie te begrij pen); c. die dicht bij het kruis staan (zij hebben hulp nodig om vandaag de beslissing voor Jezus te nemen). "Probeer na te gaan, met welk type u tijdens een gesprek hebt te ma ken en stem uw vragen daarop af', zo raadde hij de evangelis ten aan. "Als de aangesprokene tot de derde groep behoort, vraag om zijn of haar adres, zodat we nazorg kunnen geven. Leiden en Noordwyk De conferentiegangers, afkom stig uit 131 landen, gaan evange liseren in parken, op pleinen en straathoeken en langs het strand. Er komen ook een paar groepjes naar Leiden en omgeving. Zondag om 2 uur is er op het Stad huisplein een optreden van de gospelgroepen 'De Wegwijzers' en 'Antwoord'. Evangelisten zul len zich onder de belangstellen den begeven en proberen ge sprekjes aan te knopen. Openluchtsamenkomsten zijn er ook in Noordwijk: tussen 2 en 4 uur op de Koningin Wilhelmina ^Boulevard en bij de strandaf- gang aan de Langevelderslag. Op beide plaatsen werken gospel groepen mee. Dit optreden is te vens bedoeld als begin van een evangelisatiecampagne, georga niseerd door de afdeling Duin en Bollenstreek van de Neder landse Christelijke Gemeen- schapsbond. In Amsterdam zelf is er morgen middag (zaterdag) een bijeen komst op de Dam onder het mot to 'God roept Amsterdam'. Geld Billy Graham - de initiatiefnemer van het congres wees de evan gelisten gisteren in een toe spraak op de noodzaak van 'fi nanciële integriteit'. Kort nadat hij in 1948 met evange lisatie was begonnen, heeft hij de 'Billy Graham Evangelistic Asso ciation' opgericht om geen mis verstanden over de inkomsten te krijgen. Net zoals alle medewer kers geniet ook hij een vast jaar lijks inkomen. "Al sinds dertig jaar heb ik geen gift, honorarium of aanbod geaccepteerd", zei Graham. De stichting had vorig jaar een komen van bijna f120 miljoen De kosten van het congres in Am sterdam, die grotendeels voor kening van deze organisatie ko men, zijn begroot op f22 miljoen. Een aanzienlijk deel daarvan gaat naar de KLM, de Rai en en kele tientallen hotels in de hoofd stad. In acht werkgroepen over fonds werving wordt de evangelisten voorgehouden, dat zij inkomsten en uitgaven altijd moeten kun nen verantwoorden. Kerk De Amerikaan Stephen Olford, di recteur van een evangelisatie-or ganisatie in Wheaton (Illinois), behandelde op het congres de verhouding tot de kerk. Hij vindt, dat elke evangelist ge woon lid van een kerk moet zijn. Wie dat niet is, weet veel te wei nig af van de kerk ter plaatse, en dat is zowel voor de evangelist als voor de kerk een slechte zaak. Elke kerkelijke gemeente zou pp haar beurt een of twee keer per jaar een evangelist moeten uitno digen. Grote gemeenten zouden zelfs een evangelist in dienst moeten hebben. "Dan snijdt het mes aan twee kanten". Een andere spreker noemde het ge zin als noodzakelijke basis voor de evangelist. "Een evangelist moet niet alleen bij anderen over nachten, maar moet ook zelf gast vrijheid bieden, en dat kan al leen als hij een goed gezin heeft". De vrouw van Billy Graham ver telde, dat de deur van de studeer kamer van haar man altijd open stond voor de kinderen, hoe druk hij het soms ook had. Er zijn 300 echtgenotes van evan gelisten op dit congres. Voor hen is er gelijktijdig een speciaal vrouwenprogramma. Dat zint niet iedereen. Een vrouw uit Ghana betreurde het openlijk, dat er op het officiële program ma geen enkele vrouw voor komt. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Zwijndrecht C. J. van der Plas Delft, naar Houten A. C. Rij ken Hedel. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ber- kum (Kv.) kandidaat G. Hagens jr. De kerkeraad algemene zaken van de gereformeerde kerk te Katwijk aan Zee zal de minister van defensie een brief sturen met kritiek op de bezuinigingsmaat regel waardoor de bond 'Pro Re- ge' is getroffen. ('Pro Rege' is een protestants-christelijke organisa tie die militaire tehuizen be heert). Op de zaterdagen in juli en au gustus staat de oude Dorpskerk in Wassenaar voor bezichtiging open: van half 11 tot 4 uur. Be langstellenden mogen zelfs de preekstoel beklimmen. Hertrouwen Mensen die een echtscheiding achter de rug hebben kunnen voor de tweede keer in de kerk trouwen. Dat maakte de algeme ne synode van de Anglicaanse Kerk (Engeland en Wales) giste ren mogelijk. Tot dusver geldt, dat gescheiden mensen niet op nieuw in de kerk mogen trouwen zolang hun vorige partner nog in leven is. De nieuwe regel, die volgend jaar Pasen ingaat, heeft wel een paar voorwaarden. Zo moeten de be trokkenen eerst toestemming krijgen van een soort kerkelijke jury. Zij moeten schriftelijk ver klaren, achter de christelijke hu welijksmoraal te staan. En dan moet ook de plaatselijke bis schop nog zijn zegen van het voorgenomen tweede huwelijk geven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15