Nonchalance kost Tönjann bijna zege Wiersma blijft aan kop START helpt duizendste werkzoekende aan baan Op tennistoernooi van Noordwij k Ellen Bakker derde op lijst Na remise met belager Wirny Italië kandidaat WK Holverda optie op RB Uncini uit ziekenhuis Verlies honkbaljeugd Verkrachting Adverteren voor theater Speelobjecten voor jeugd van Boekhorst VRIJDAG 15 JULI 1983 LEIDEN - Hans Tonjann kan een stevige pot aanvallen op het ten nisveld. Dat is zo langzamerhand wel bekend in de Leidse regio. Aanvallers zorgen doorgaans voor spektakel waar het publiek op af komt. Derhalve zaten er gisteren veel kijkers langs de eer ste van de twee hoofd banen van de tennisvereniging Noordwijk, waar Topjann het moest opne men tegen de jeugdige Drent Geuse. Geen tegenstander die de fors uit de kluiten gewassen Unicummer direct op scherp zet. Het leek ook niet nodig want zonder zich noe menswaard in te spannen liep Tonjann in de eerste set uit naar een 5-2 voorsprong. Het slag werk van Geuse had hem moe ten waarschuwen voor een te nonchalante aanpak, maar Ton jann ging voorbij aan de dreiging van de tweehandige backhand waar Geuse zoevers mee losliet. Hij verspeelde zijn service en als niet Geuse een serie onnodige fouten had gemaakt dan zou Tonjann misschien wel op scherp zijn gezet. Nu won de Unicummer bij 5-4 zijn service overtuigend, 6-4, en ging hij in de tweede set op dezelfde voet ver der. Het werd na 5-4 voor Ton jann zowaar 5-5 en toen lagen voor Geuse volop mogelijkheden ZOETERMEER (ANP) - Ellen Bakker is als derde geplaatst in de individuele strijd om de Euro pese tafeltennistitels voor junio ren, die van 22 tot en met 31 juli in het Zweedse Malmö wordt ge-' houden. De speelster van Avanti vormt daarnaast met Mirjam Kloppenburg het meisjesteam, dat in het landentoernooi kans rijk is voor een hoge eindklasse ring. Ook José Bakker en Rob Turk spelen in Malmö. om tenminste een tiebreak ai te dwingen. Maar hij greep de kan sen niet. Luttele minuten later had Tonjann de zege binnen: 7-5. De andere geplande finalist, Salari liet Erik Jan Schreuder kans loos: 6-1, 6-1 en de nummer 3 in het elite B- gezelschap, Marco Winter, rekende eveneens in twee sets af met de oppositie. Goeke werd via 6-2 en 6-3 uit het toernooi geslagen. De klapper kwam van Marcel van Rhijn. Hij werkte districtskampioen Bub van der Zee overtuigend uit het toernooi (6-3, 6-0), terwijl Van Rhijn een dag eerder met veel moeite clubgenoot Waldo Jansen had verslagen. Het is nog lang niet zeker wie Mar cel van Rhijn tegenover zich krijgt. Frans Grimbergen leek op een snelle zege te zullen gaan toen hij in de eerste set een 4-1 voorsprong nam en met 6-1 fi nishte. Maar Bob van Overbeeke is mentaal sterker geworden en laat zich niet meer van de wijs brengen door een zwakke ope ning. Lobs en passeerslagen ga ven hem de tweede set via de tie break, 7-6 11-9 !).De derde set werd bij de stand 2-2 wegens de duisternis afgebroken. Freek van der Capellen moet het na zijn nederlaag tegen Ivar de Jong ook maar een weekje rustig aan doen. Niet dat hij monter en fris wel tot winst zou zijn geko men, maar hij zou wel voor een veel betere score hebben ge zorgd. Daar heeft hij de techniek voor in huis. Nu werd het 6-2, 6-2 voor de sterk spelende Ivar de Jong. Bij de dames in B ging de als num mer 1 geplaatste Jacqueline van Wijk soepel langs Knotschke, 6- 1,6-4. Tine Langeveld keek tegen Christel Verwoerd tegen een 3-6 achterstand aan. Bijtiojds her vond Langeveld zichzelf: 6-2,6-2. Connie Lugt was te sterk voor Marijke Guyt, 6-0, 6-3 en Manon Beltgens was met Moerel nog sneller klaar, 6-1, 6-0. Nancy Toole werd in twee sets aan de kant gezet door Fleuscheuer: 0-6, 4-6. Het lijkt erop dat alleen Ja- queline van Wijk de eer van het district in Noordwijk hoog zal moeten houden. Geen geringe opgave. In het herenenkelspel C boekte Tim van Dijk, nummer 1 ge plaatst, een 6-1, 7-6 zege op Van Heteren. Hij bereikte als eerste de halve finale. In D kwam R. Beumer zover via M. van Mar wijk, 6-1, 6-1. Bij heren in D plaatsten Roelfsema Moerel, Gras en Pistoor zich voor de kwartfinale. Evert Arbman en Karei van Uden zorgden in Alkemade voor een daverende partij met goed aan vallend tennis van weerszijden. Karei van Uden won met de veel zeggende score, 3-6, 7-5, 7-5. Met deze winst stapte hij de kwartfi nale binnen, waar hij de winnaar van de partij Rooderkerk- Harry van Veen zal ontmoeten. Lode- wijk Kallenberg, no 2 geplaatst, moest Schiphorst de eerste set laten, 5-7, maar daarna beheerste hij de strijd volledig, 6-2, 6-2. Henk van der Berg, nummer 1 geplaatst, behoefde niet in actie te komen.Tegenstander Ykng-a- Tay gaf een walk over. In het ge mengd dubbelspel C won het koppel R. Stikkelbroek/ Veroni- que van Ruiten met 7-5, 6-3 van Haary van Veen Loes Koele- man. FRANK BONTE Harm Wiersma contra concurrent Wirny. De partij eindigde in remise. AMSTERDAM (ANP) - Harm Wiersma heeft in de twaalfde ronde van de internationale da- machtkamp in Amsterdam zijn leiderspositie behouden. Tegen zijn naaste belager, jeugdwereld kampioen Wirny, nam hij geen enkel risico en na ruim twee en een half uur spelen was de vrede op een bijna vol bord getekend. Daardoor bleef het onderlinge verschil van één punt gehand haafd en heeft de oud-wereld- kampioen alleen nog rekening te houden met het op de derde plaats staande duo Gantwarg en Clerc. Vandaag ontmoet Wiers ma Gantwarg. ZÜRICH (ANP) - Italië heeft als eerste Europese land interesse getoond om het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1990 te organiseren. Dat maakte Joseph Blatter, de secretaris generaal van de FIFA, gisteren in Zürich bekend. De leden van de Europese voetbalbond hebben nog tot 31 oktober van dit jaar de tijd hun kandidatuur te stellen. Vorig jaar december werden tijdens een vergadering van de FIFA in Zürich, zij het officieus, verschillende andere landen ge noemd. Daarbij waren Nederland, Frankrijk, Joegoslavië, Groot-Brittannië en Sowjet-Unie. Oostenrijk wilde samen met Hongarije de organisatie ter hand némen. In 1986 wordt het toer nooi in Mexico gehouden. Daarna is Europa weer aan de beurt. Rob Clerc kwam op een met de wit-Rus gedeelde derde plaats, omdat hij in zijn partij tegen de Afrikaan Kouassi tot winst kwam. Hij zag kans de agressie van Kouassi tijdig in te dammen en een stevige greep te krijgen op de te snel ontwikkelde lange vleugel van de Afrikaan. Op die flank brak Clerc tenslotte ook door naar dam en vond door een gambiet een heel aardige oplos sing voor mogelijke eindspelpro blemen waarmee Kouassi reeds menige speler heeft verrast. Anatoli Gantwarg leek aanvanke lijk voordeel te hebben tegen Van der Wal, die dat in het mid denspel echter wist te compense ren en zelfs een iets vordeliger eindspel kreeg hoewel hij daar voor twee schijven moest offe ren. Na een uiterst spectaculaire tijdnoodfase bleek er tenslotte ook een remisestand op het bord te staan. Vladimir Kaplan zette zijn een- mansoorlog tegen zijn oud-land genoten voort. Hij kreeg van Ale xander Baljakin een omsingeling voorgeschoteld, die hem de nodi ge problemen opleverde. Ten koste van een tot twee keer te rugkerende tijdnoodfase wikkel- RIJNSBURG - Wout Holverda heeft zich aangemeld bij Rijns- burgse Boys. Hoewel de prof voetballer nog steeds in onder handeling is met het bestuur van Sparta over een nieuw contract, heeft Holverda zich "voor de ze kerheid" als lid bij de zaterda geersteklasser laten inschrijven. de Kaplan naar een nadeliger eindspel af, waarin Baljakin te vergeefs naar de zege zocht. Uitslagen: Gantwarg (Sow) - Van der Wal (Ned) 1-1; Baljakin (Sow) - Kaplan (VSt) 1-1; Kouassi (Ivo) - Clerc (Ned) 0-2; Wirny (Sow) - Wiersma (Ned) 1-1. Stand na twaalf ronden: 1. Wiersma 16 punten; 2. Wimy 15; 3. Clerc en Gantwarg 14; 5. Baljakin en Kouassi 11; 7. Kaplan 9; 8. Van der Wal 6. ziekenhuis in Bologna ontslagen. Uncini verklaarde van plan te zijn het volgend seizoen weer te gaan racen. Claudio Costa, de be handelend arts van de 28-jarige Uncini, liet weten dat zijn patiënt de laatste dagen "geweldig voor uit" was gegaan. Tijdens de wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland, de TT van Assen, kwam Uncini enige we ken geleden ernstig ten val. De wereldkampioen in de halve-li- terklasse moest onder meer met hersenkneuzingen in het acade misch ziekenhuis van Groningen worden opgenomen. "Ik kan mij niet herinneren wat er na mijn val op de baan is ge beurd", verklaarde Uncini. Vol gens mededelingen van Costa zou Uncini mogelijk al in augus tus weer aan wedstrijden kun nen meedoen. JOHNSTOWN (ANP) - Nederland heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor junioren zijn vierdé achtereenvolgende nederlaag geleden. De ploeg van manager Cees Santifort de Jong werd in Johnstown in de Amerikaanse staat Pennsylvania met 0-9 verslagen door Taiwan. Mark Hardiek, werper bij Tex Town Tigers, kreeg vijftien honksla- gen tegen. Bovendien lieten zijn veldspelers vijf keer een steek vallen. De Nederlandse slagmensen konden tegen deze defen sieve zwakte niet meer dan vijf honkslagen plaatsen. Hardiek schakelde een Taiwanees op drie-slag uit en stond een keer een vrije loop toe. Wereldkampioen Zuid-Korea heeft in de derde wedstrijd van het toernooi om de intercontinentale honkbalbeker in Antwerpen een flink pak slaag gekregen van Cuba. De Middenamerikanen, die zeventien keer wereldkampioen waren, maar vorig jaar in Seoel hun titel niet verdedigden, wonnen met maar liefst 17-2. LEIDEN Een 20-jarige Leide- naar is gisteren in een woning in de Merenwijk door de politie aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag een 21-jarig meisje op zijn kamer in de Van der Werfstraat te hebben verkracht. Hij had het meisje in een horeca gelegenheid ontmoet. LEIDEN - Het CDA-raadslid W. Bleijie vindt dat de Leidse schouwburg mee moet doen aan een landelijke campagne om het theater- en schouwburgbezoek op te krikken. Hij heeft daarover vragen gesteld aan het college van B en W. Bleijie verwijst daar bij naar een initiatief van de Ver eniging van Schouwburgdirec ties in Nederland om een Ster-tv- campagne te beginnen. Ook op lokaal niveau zou via ver schillende kanalen op deze actie kunnen worden ingehaakt, zo heeft Bleijie gelezen. Hij vraagt zich af of dat nog gaat gebeuren. r START-vestigingshoofd Mieke Beelen (rechts) overhandigt Leiderdorper Adrie van Leeuwen t nieuwe baan horende paperassen. In het midden START-medewerkster Annelies Broekarts. LEIDEN Het uitzendbureau START, een niet-commerciële organisatie, heeft gisteren de duizendste werkzoekende aan een (tijdelijke) baan geholpen sinds het in 1980 in Leiden een vestiging kreeg. START is een stichting, die nauw verbonden is aan het gewestelijk arbeidsbureau. De meeste vesti gingen zijn ook in het gebouw van een arbeidsbureau opgeno men, maar in Leiden is daar geen ruimte voor. Vandaar dat START in Leiden een plaats heeft gekregen aan de Heren gracht 82, tegenover het arbeids bureau. Het uitzendbureau wijkt wat zijn werkzaamheden af van een gewoon arbeidsbureau door dat het mensen aan tijdelijk werk helpt, overigens met de be doeling daarvan een vaste baan te maken. Voor bedrijven heeft START het voordeel dat ze arbeidskrachten kunnen inhuren, zonder hulp al diract een vaste betrekking aan te hoeven bieden. Juist in tijden van economische moeilijkheden is dat aantrekkelijk. Vandaar dat steeds meer bedrijven van de mogelijkheden van het uitzend bureau gebruik maken. In Lei den en omgeving (ook het gebied van het arbeidsbureau in Lisse) horen inmiddels negentig bedrij ven gebruik tot de afnemers van START. Het is overigens de be doeling in Lisse ook een bureau van START te vestigen. Vorig jaar is 40 tot 45 procent van het aantal mensen dat via START aan een tijdelijke baan kwam, uiteindelijk in vaste dienst bij de desbetreffende be drijven getreden. Het feit dat ze weer voor een tijdje hebben ge werkt, maakt so-wie-so de kan sen voor werkzoekenden op de arbeidsmarkt groter. De duizendste werkzoekende die gisteren door START aan een baan werd geholpen, is de 19-ja- rige Adrie van Leeuwen uit Lei derdorp. Hü is een van de vijftien mensen die via START bij Van Kempen en Begeer in Voorscho ten zijn geplaatst. Het is de be-, doeling dat hij er tot slijper wordt opgeleid. Het gaat hier om nieuwe banen bij Van Kempen en Begeer. START blijft zijn cliënten begeleiden, tot ze een vaste baan hebben gekregen. Het Leidse uitzendbureau is op werkdagen geopend van half ne gen tot vyf uur. LEIDEN Juist aan de vooravom van de schoolvakanties is de Leidse nieuwbouwwijk Boek horst "versierd" met een groot aantal speelobjecten voor de jeugd. Op een zevental plaatsen in de wijk werden onder meer schommels, huisjes en springpa- len geplaatst. Grootste object - een draadcircus werd gisteren opgebouwd op het Luchtmansplein. Vanaf het eerst ogenblik was de interesse van de jeugd bijzonder groot. (Foto Holvast) BTS aan Vondellaan heeft sinds gisteren naam ex-voorzitter op voorgevel LEIDEN - De Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan zal voortaan aan haar naam op de buitengevel C. Sweris toevoe gen. Gistermiddag mocht de voorzitter van de Commissie voor de Bedrijfstechnische School dat onthullen. En wat bleek het was zijn familienaam, die daar zo ijdel werd gebruikt. Gisteren zwaaide hij dan ook af als voorzitter. Al eerder op de dag was Sweris verblijd met de gou den gedenkspeld van de ge meente Leiden wegens bijzonde re verdiensten. Vanaf de oprich ting van de school in 1957 heeft hij zich op bestuurlijk niveau in gespannen voor het wel en wee van de openbare school aan de Vondellaan. Eerst als lid var toezicht, later als vice-voorzitter en voorzitter van de commissie die de bestuurlijke aangelegen heden van de school behartigde. Deze taak werd in 1967 van de gemeente overgenomen. In de hoedanigheid van voorzitter - De oud-voorzitter, C. Sweris, onthult zijn r i op de voorgevel van de BTS. van deze functie nam hij gisteren afscheid - heeft hij het voor el kaar gekregen dat er in 1976 de eerste paal voor een nieuwe school kon worden geslagen. Tot 1977 zat de Bedrijfstechnische School in verschillende gebou wen in de Timorstraat, Sumatra- straat en Medusastraat.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11