Koopprijsgrens van woningen blijft toch op 211.000 gulden Modelvliegeneen veilige hobby RIO in Doormanschool Handtekeningen voor Goekoop Kruispunt bij Schipholweg aantal uren afgesloten Spoorbomen bij de Vink gaan door hitte dicht Fietser (23) aangereden op Maresingel Clubvoorzitter Velmans: "Gedisciplineerd werken" ANWB-paal gekraakt Vernieuwing overkluizing van Kort Rapenburg veel duurder 'Bekendheid geven aan mogelijkheid belasting niet te betalen" Racefiets op boot gegooid onder brug Voüe kerk bij jubileum ds. De Jong LEIDEN - Een roze geranium kreeg burgemeester Goekoop gisteravond aangeboden namens de groeperingen die vinden dat de uitkeringen niet omlaag kun nen en de minima niet verder kunnen inleveren. "Door bezui nigingen gaan de minima er steeds verder op achteruit, ter wijl de lasten aanzienlijk stijgen. Als dit zo doorgaat zullen oude ren weer bij hun kinderen moe ten inwonen en kunnen de ge handicapten de wereld weer uit sluitend vanachter de geraniums bekyken", zo schreven FNV, AMVO, HTIB, KWJ, Vrouwen in de Bijstand en andere aan de ge meenteraad. DINSDAG 12 JULI 1983 LEIDEN Het kruispunt Rijns- burgerweg-Stationsplein-Schut- tersveld-Schipholweg wordt donderdagavond tot vrijdagmid dag afgesloten voor alle verkeer. In verband met werkzaamheden wordt het verkeer van donder dagavond half acht tot vrijdag ongeveer twaalf uur omgeleid. Het verkeer uit Oegstgeest kan wel rechtsaf het Stationsplein op, maar moet voor andere rich tingen linksaf voor het viaduct de Boerhaavelaan nemen. Het verkeer uit de stad moet na de brug bij molen De Valk de Rijns- burgersingel op. Na vrijdagmor gen is de Schipholweg ook weer voor auto's te berijden. LEIDEN - Tot tweemaal toe gin gen gisteravond de spoorbomen bij overgang De Vink dicht zon der dat er een trein in de buurt was. Volgens de politie als ge volg van de warmte. Om kwart over zes deed het geval zich voor de eerste maal voor. De politie regelde het verkeer en moest ruim een uur later weer in actie komen. Voor de tweede maal slo ten de spoorbomen zich zonder reden. Eén politieman kwam toen op het idee emmers koud water over de spoorrails heen te gooien. Dat hielp. Daarna werkte de overgang weer naar behoren. Op tal van plaatsen zijn er identie ke storingen geweest, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Over al waren de problemen van korte duur, het treinverkeer heeft er geen hinder van ondervonden. LEIDEN - Op het kruispunt Mare- singel-Haarlemmerstraat is gis teravond rond half negen een 23- jarige fietser onder het achtei- wiel van een vrachtauto geko men. De bestuurder van de vrachtwagen, een 25-jarige Lei- denaar, verleende geen voorrang en sneed de fietser. Die kon een ongeval niet vermijden en werd met een dubbele breuk in het on derbeen naar het ziekenhuis ver voerd. LEIDEN - Het Rijnlands Instituut voor Ondernemers (RIO) uit Lei derdorp gebruikt de Karei Door manschool aan Sumatrastraat komend schooljaar als depen dance. Het RIO heeft toestem ming gekregen van het ministe rie van onderwijs en weten- Sumatrastraat leeg. schappen om dit gebouw te hu- Het aantal leerlingen op het RIO ren van de gemeente Leiden. Doordat de openbare lagere school 'Karei Doorman' gaat fuseren met de Gunningschool aan de Driftstraat komt de school aan groeit nog steeds. Directie en be stuur van het RIO verwachten zelfs aan de lokalen in het ge bouw van de Karei Doorman nog niet voldoende ruimte te hebben. LEIDEN - Aan het plafond han gen twee modelvliegtuigen. Heeft-ie zelf gemaakt. J.L. Vel mans, voorzitter van de de Leid- se Luchtvaartclub zegt: "Je hebt in onze vereniging natuurlijk ook een aantal fanatici. Dat zijn mensen die niet getrouwd zijn, geen verkering hebben en al hun geld uitgeven aan het vliegen. Zo, gegrepen ben ik niet door m'n hobby hoor". Vier jaar voordat de Tweede We reldoorlog uitbrak, werd de Leidse Luchtvaartclub opge richt. "Ik denk dat de mensen die de vereniging oprichtten ech te enthousiastelingen waren. O, spreekt dat voor zich. Nou, laat ik dan zeggen dat ik denk dat het knutselaars waren. Lieden die ervan hielden om te experimen teren. De echte vliegerij is ook groot geworden dankzij dit soort mensen. In de oorlog heeft de vereniging overigens een tijdje niet bestaan. Uit oude stukken heb ik opgemaakt dat dat wat te maken had met botsingen tussen NSB-ers en niet NSB-ers. In '48 zijn ze weer met een schone lei begonnen". Velmans heeft als militair veel ge vlogen en daardoor raakte hij van lieverlede gefascineerd door het vliegen. "En dan ga je op een bepaald moment een rekensom maken: wat kun je met zoveel geld nou doen op luchtvaartge bied? Je komt dan al gauw te recht bij het modelvliegen. Zweefvliegen is veel duurder. En bovendien tijdrovender. Kijk en als je gaat parachutespringen- ..nou..dan ben je voor vier spron gen ook wel een weekeinde kwijt. Ik denk dat veel mensen door dit soort overwegingen uit eindelijk bij de modelvliegerij te recht komen". Suikeroom Er zijn mensen die echter verkeerd binnenkomen, oordeelt Vel mans. "Het gaat vooral om jonge ren. Dan hebben ze vah een sui keroompje een duur toestel ge kregen en komen vervolgens bij ons om te les te krijgen. Ons commentaar luidt steevat: zet maar op de kast dat ding en schaf Leiden LEIDEN - Een ANWB-paal met richtingaanduidingen is vanochtend in alle vroegte "gekraakt" door een winkelier van de Steenstraat. Hij nam het bovenste gedeelte van de paal, die staat op de Nieuwe Beesten markt, nabij molen De Valk, in gebruik. De winkelier liet er borden met "centrum" en "gebak van Van Dam" op aanbrengen, zodat het niet zo moeilijk is om na te gaan wie er achter de "kraak" zit. De actie is een' protest tegen het gemeentelijk verkeersbeleid. Winkeliers van de Sta tionsweg en de Steenstraat storen zich aan het feit dat verkeer komend uit de richting van het Station wordt gedwongen van de Valkbrug ge bruik te maken. Al eerder trachtten ze bij de Raad van State schorsing van deze verkeersmaatregelen te krijgen. Zonder succes. Met zijn daad wilde de winkelier erop wijzen dat er meer mogelijkheden zijn om in het centrum te komen. "En er zijn nog hardere acties op komst", meldt hij. (Foto Holvast) LEIDEN - De vernieuwing van de overkluizing van het Kort Rapenburg valt veel duurder uit dan de gemeente aanvanke lijk had berekend. Het krediet dat de gemeenteraad indertijd voor dit werk had gereserveerd bleek bij lange na niet voldoen de. Gisteravond ging de raad akkoord met een aanvullend krediet van meer dan een mil joen gulden. Fouten en misre keningen waren aan het raads voorstel vooraf gegaan. De kri tiek die alom door de raadsle den werd geuit, bracht wet houder Waal (PvdA) van open bare werken ertoe om beter schap te beloven. Een zeldza- me gebeurtenis, merkte het op positionele CDA op. Bij de overschrijding is nog het bedrag, dat nodig is voor de verplaatsing van de Gijselaars- bank (150.000 gulden) buiten beschouwing gelaten. Ook de herbestrating van het Kort Ra penburg is niet meegerekend. De kosten hiervan (drie ton) moet nu uit de gewone dienst, het normale budget voor be stratingen, komen. Volgens de wethouder komt het in Leiden maar zelden voor dat kredieten voor openbare werken worden overschreden, maar hij gaf toe dat deze kwestie 'intern nog het nodige te doen zal geven'. Een eufemisme met de beteke nis: Er zullen een paar ambte naren flink ervan langs krij gen. LEIDEN - De koopprijsgrens voor woningen in Leiden 211.000 gulden, hoewel een meerderheid in de gemeenteraad gisteravond eigenlijk een ander besluit had willen nemen. Omdat CDA en WD het niet met elkaar eens konden worden, haalde het voorstel van B en W, onderdeel van de nieuwe regeling voor de woonruimteverdeling, ongeschonden de eindstreep. De gemoederen in de raadszaal raakten gisteravond toch nog even verhit. Bij een temperatuur van dertig graden Celsius verga derden de gemeenteraadsleden voor de vierde maal een avond' lang over de woonruimteverde ling. En nu het dit maal dan ein delijk werd afgerond en op be sluitvorming aankwam, bleek dat de WD en CDA samen over een meerderheid beschikten. De PvdA-ers Eikerbout en Koning ontbraken. Daar lag de kans om een politiek succes te boeken: het verlagen van de koopprijsgrens. Iets dat beide partijen aansprak. Maar CDA en WD konden elkaar niet vinden. Beide partijen hadden een wijzigingsvoorstel inge diend, maar ze stemden eikaars voorstellen af. Tot grote hilariteit van de linkse partijen, die hoe wel in de minderheid - toch hun zin kregen: De koopprijsgrens komt op 211.000 gulden, hetgeen betekent dat alle woningen met een waarde tot die prijs onder de gemeentelijke regels voor de woonruimteverdeling vallen en dus bij verkoop alleen aan Leide- naars of aan mensen die in Lei den werken mogen worden ver kocht. Verlagen WD-woordvoerster Jansen had bepleit de grens te verlagen tot 180.000 gulden voor eengezins woningen, uitgezonderd premie- woningen. Dat ging het CDA veel te ver. Raadslid Geelkerken (CDA) stelde vervolgens voor de grens op 211.000 gulden te bepa len, maar die grens te verlagen tot 187.000 gulden als de eigenaar de woning zes maanden lang te vergeefs aan Leidse woningzoe kenden te koop heeft aangebo den. Dit tussenvoorstel van het CDA zou het gehaald hebben overigens met de kleinst mogelij ke meerderheid (19-18) als niet het CDA het voorstel nog 'verbe terd' zou hebben. Die verbete ring hield in, dat de eigenaar van een woning zes maanden lang moet adverteren, waarbij het huis of de flat tegen ten hoogste de taxatiewaarde mag worden aangeboden. Een voor de WD onaanvaardbare verslechtering van het CDA-voorstel, dat ver volgens dan ook met een ruime meerderheid werd verworpen. Onervaren Vraag: misgunt de WD het CDA als oppositiepartij een succesje? "Nee hoor, dat zal ik nooit ofG- cieel beweren", zei WD-fractie- leider Kuijers. "Maar wat heb je aan een lege dop?". En huisves tingsspecialiste Jansen van de VVD: "Er is maar weer eens ge bleken, dat er met het CDA geen afspraken te maken zijn". Ande ren verklaarden de gang van za ken uit het feit, dat de huisves tingsspecialisten van zowel CDA als VVD onervaren zijn in het raadswerk en het politieke spel nog onvoldoende machtig zou den zijn. Een wat dat betreft doorgewinterde wethouder Tes- selaar (PvdA) was in dat politie ke spel de lachende derde. SP in brief: LEIDEN - De Socialistiese Party heeft in een brief aan B en W ge vraagd of de gemeente meer be kendheid wil geven aan de mo gelijkheid om kwijtschelding te vragen van de onroerend goed- belasting (ogb). Mensen met een minimuminkomen of uitkering komen hiervoor in aanmerking aldus de SP maar dit is niet algemeen bekend en bijna ieder een denkt dat de belasting be taald moet worden, ongeacht zijn inkomen. De partij stelt voor om de girokaart met de aanslag te doen vergezel len van een bijsluiter, waarop de mogelijkheden van en voorwaar den voor kwijtschelding staan. Ook in de gemeentelijke adver tenties zou hieraan ruime aan dacht geschonken moeten wor den. Bovendien zou de gemeente een standaardformulier voor de aanvraag van kwijtschelding kunnen maken en op verschil lende punten in de stad ter be schikking te leggen. Volgens de SP ligt hier een moge lijkheid voor het gemeentebe stuur om een kleine bijdrage te leveren aan de verlichting van de woonlasten, "juist voor die men sen, die dat het hardst nodig heb ben". De ogb draagt in niet onbe langrijke mate bij aan het totaal van de woonlasten van de Leidse burgers, meent de SP. LEIDEN - Een inwoner van Lei den heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vernieling van z|jn boot. Hij voer zondag avond onder de Zijlbrug door en zag vervolgens tot zijn verbazing een groene racefiets op zijn vaar tuig kletteren. De boot liep flinke lakschade op, de fiets verdween naar de bodem van de Zijl. De man die het rijwiel naar beneden wierp, bleek onvindbaar. door Wim Brands een simpel houten toestelletje aan, want anders leer je nooit modelvliegen. Soms denken die jongens dan: ach, dan leren we het zelf wel. Dat komt er meestal op neer dat het toestel van de sui keroom na de eerste vlucht in de kreukels ligt". De leden van de Leidse Lucht vaartclub mogen hun toestellen op de vliegbasis Valkenburg in de lucht laten. Er zijn meer ver enigingen die daar oefenen; dus is het belangrijk dat iedereen zich aan de afspraken houdt. "Je hebt nog een paar zweefvliegver- enigingen en modelvliegclubs die op Valkenburg bezig zijn. Het is dus zaak om gediscipli neerd te werk te gaan. Je moet het luchtruim zogezegd geschei den houden, want kijk: als een modelvliegtuigje de cockpit van een zweefvliegtuig binnengaat dan ben je nog niet jarig. Ernsti ge ongelukken komen in de mo delvliegerij gelukkig niet zo vaak voor. Een paar jaar geleden is er tijdens een wedstrijd in Eibergen een dodelijk ongeval geweest, herinner ik me". Op mensen die b|j wijze van spre ken in hun achtertuin gaan vliegen, is Velmans niet zo ge steld. "Dat zijn de wilde vliegers hè. Beunhazen. Ik vind het kwa lijk dat iemand op eigen houtje een vliegtuigje de lucht inlaat En dan nog liefst vijftien meter van huis, omdat je anders te ver moet lopen. Vragen om ongeluk ken is dat. Tsja, wij vragen ons natuurlijk wel eens af wat wij kunnen doen tegen dat wilde vliegen. En we komen dan altijd weer uit bij de conclusie: zorgen dat ze lid worden van onze ver eniging, zodat ze begeleid wor den". Ds. de Jong en echtgenote bewonderen schjilderijen van de Marekerk, aangeboden door de kerkeraadsleden Schoonderwoerd de Bezemer rechtsen Bleijie. (foto Holvast» LEIDEN - Voor dominee A. J. de Jong en zijn vrouw moet de bij eenkomst van gisteravond in de Hooglandse kerk ter gelegenheid van het 40-jarig ambts- en huwe lijksjubileum een onvergetelijk gebeuren zijn geworden. On danks de warmte was de kerk he lemaal bezet. Van heinde en ver waren mensen gekomen. De jubilaris kreeg behalve een bu reau een paar schilderijen van de Markerk (zie foto), een bundel met opstellen van zeventien col lega's over Luther, tijdgenoten van Luther, latere theologen en geestelijke stromingen, en een boekje met kernwoorden uit ei gen preken. Onder de sprekers waren er ook uit vorige gemeenten. De bekende dr. W. Aalders uit Den Haag sprak namens de 'Vrienden van Kohlbrugge'. Het 'Molenwijk- koor' zong een paar bekende lie deren. Na de bijeenkomst verspreidden de talrijke aanwezigen zich in het koor van de kerk voor een drank je en om de predikant en z|jn vrouw persoonlijk geluk te wen- Zondag preekte ds. De Jong in z|jn eerste gemeente, Ederveen. Ko mende zondag is er nog een dankdienst in de Marekerk. Voorzitter Velmans bij zijn zelfgemaakte toestellen: niet hoor". Geld Zoveel nieuwe leden komen er echter de laatste tijd niet bij. Ver klaarbaar. Zo goedkoop is mo delvliegen nu ook weer niet en de portemonnees van veel men sen worden - zoals bekend - lich ter. "We zijn natuurlijk nog steeds een behoorlijk grote vereniging", oordeelt Velmans. "We hebben zo'n 120 leden. En dat is niet ge ring. Maar ja, je merkt wel dat er jongens zijn die graag zouden willen modelvliegen, maar het geld er niet voor hebben". Daar doe je als vereniging dus niets aan. "Jawel. Wij proberen die mensen toch te stimuleren om wel te gaan vliegen. Hoe? Nou kijk, wij hebben zelf een vliegtuig ontwikkeld. En we gaan dat vliegtuig in zoveelvoud produceren en tegen de kostprijs verkopen. Dat betekent dat je voor een schappelijk bedrag toch deze hobby kunt bedrijven". "Je hebt bij ons een paar fanatici. Maar zo gegrepen ben ik (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3