LEIDSCH m DAGBLAD Washington toneel van druk overleg Mitterrand: ik maakte fouten Richard Stones missie mislukt ANDIJVIE EN GEHAKT Tropisch weer geen pretje voor pretparken en... botulisme Over slotzitting van conferentie Madrid ARMETIERIG Illegale zender uit nok van toren geplukt DRUKKERIJ DELTABACH in opmars Schietpartij op het strand MAANDAG 11 JULI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37134 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar 2300 AB Leiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GBDDTBTE DAGBLAD VOOf? LEIDEN EN DAASTNEKEN voortel.nrs. zie colofon (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - De tropische hitte levert on herstelbare financiële schade op voor de die renparken in Nederland, omdat honderddui zenden de waterkant opzoeken om hun vrije tijd door te brengen. "Het huidige weertype is een regelrechte ramp voor alle Nederland se dierenparken", aldus een woordvoerder van Ouwehands Dierenpark in Rhenen. De meeste dierenparken noteerden het afgelo pen weekeinde minder dan de helft van het gebruikelijke aantal bezoekers. Ook andere toeristische trekpleisters, zoals speeltuinen en pretparken, spreken van "een leegloop met grote financiële consequenties". "Het is een heel triest jaar voor de dierenpar ken", vertelt een woordvoerder van het Die renpark Wassenaar. Bij het dierenpark Was senaar is de financiële schade nog veel gro ter omdat veel mensen door de verhalen over sluiting wegblijven. Het slechte voor jaar zorgde ook al voor een daling van het bezoekersaantal. "En het warme weer komt daar nog eens dunnetjes over heen. Dit is niet meer in te halen", aldus de woordvoer der. Een gunstige uitzondering in het trieste beeld is het dolfinarium Harderwijk, dat slechts een teruggang van tien procent meldt. "Maar dat komt omdat wij extra bezoekers trekken met een grote duikshow", aldus een woord voerder. De meeste andere toeristische trekpleisters, zoals pretparken en speeltuinen, trekken ook veel minder bezoekers. Ook hier weer een uitzondering: het recreatiecentrum Duinrell in Wassenaar. "We hebben er min der last van omdat we een groot openlucht zwembad hebben, dat niet smerig is en waar geen kwallen zijn in tegenstelling tot de zee. Ik ben tevreden. Van mij mag het zo warm blijven", aldus eigenaar Van Zuylen van Nij- evelt. WASHINGTON (AP/Reuter/DPA) - In Washington wordt op het ogenblik druk overleg gevoerd over onderteke ning van het slotdocument van de conferentie voor vei ligheid en samenwerking (CVSE) in Madrid. Pretparken klagen de strandexploitanten niet. Deze foto werd het afgelopen weekeinde genomen in Katwijk aan Zee. Het toont de massale belangstelling voor zon, zand en zout water. Elk hoekje en gaatje op en rondom de boulevards werd benut om te parkeren. (Foto aogewoningi Een hond en z'n bazin zoeken verkoeling in de vijver bij het Van Heutsz- monument in Amsterdam. (Foto anp) De VS hebben hun onderhande laar in Madrid, Max Kampeiman, voor de tweede maal binnen een week voor ruggespraak terugge roepen. Kampeiman zou van daag met minister Shultz van buitenlandse zaken spreken cm hem over te halen de slotzitting in Madrid bij te wonen. De Rus sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft al (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM De Hiüegomse politie heeft zaterdagmiddag in de nok van de toren van de Maartenskerk de illegale zen der "Radio Metropole" het zwijgen opgelegd. In samenwerking met de Ra diocontroledienst peilden de politiemensen de zender uit in de kerk in het centrum van Hillegom. Na het beklimmen van de toren troffen de poli tiemensen een zender aan, die op dat moment in de "lucht" was. Verder was nie mand in de kerk aanwezig. Het is bij de politie nog on duidelijk op welke wijze de illegale radiomakers de kerk zijn binnengekomen. Na het aantreffen van de zender heb ben de politiemensen nog ge poogd de studio uit te peilen, maar dat is niet gelukt. De gecombineerde actie van politie en RCD was volgens de politie opgezet na klach ten van tv-kijkers uit geheel Hillegom. Vooral na het uit zenden van een muziekpro gramma vorige week regende het klachten bij de politie. Di verse malen werd dit pro gramma onderbroken door muziek van "Metropole". Warmer Zonnig en zeer warm, minimumtempe ratuur ongeveer 17 graden. Middag- temperatuur omstreeks 32 graden, maar op de Waddeneilanden iets koeler. Matige noordoostenwind, windkracht 3. Een hogedrukgebied boven de Noordzee, dat ons land al geruime tijd zonnig en warm weer bezorgt, verandert ook het komende etmaal maar weinig van plaats. Dit betekent dat het ook mor gen zeer warm weer zal zijn, waarbij de temperatuur tot 31 graden oploopt. Omdat de wind noordoost is, wordt het ook vlak aan zee warm, alleen op de Waddeneilanden is het iets koeler. De windsterkte is morgen matig, wind kracht 3. Zoals het er nu naar uitziet, zal dit war me weer zich ook woensdag voortzet ten, maar daarna gaat de wind meer naar noord en voert wat koelere lucht aan. De temperatuur blijft echter tot het weekeinde toch nog wel hoog. Zon op: 05.34 uur, zon onder: 21.57 uur. Maan op: 07.39 uur, maan onder: 23.46 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.20 en 17.50 uur, laagwater 01.11 en 14.14 uur. laten doorschemeren daarbij present te zullen zijn. Ook de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, is vandaag in Washington aangekomen om met de autoriteiten daar over "Madrid" te spreken. Officieel is het doel van Genschers bezoek, verslag uit te brengen over de reis van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl naar de Sowjet-Unie, maar de conferentie van Madrid zal even eens een prominente plaats in het gesprek innemen. Westerse conferentiekringen wil len voorkomen dat hun minis ters op de slotzitting verstek la ten gaan, terwijl de ministers van het Oostblok in groten getale naar Madrid komen en zo alsnog de show kunnen stelen. Tot dusver maken de Amerikanen er bezwaar tegen dat bij wijze van compromis de humanitaire aspecten van de akkoorden van Helsinki niet worden genoemd in de slotverklaring van Madrid, maar in een bijgevoegde "verkla ring van de voorzitter". Onoffi- ceel heeft Kampeiman laten doorschemeren dat hij dat idee wel zou willen aanvaarden als Moskou nog een "gebaar" maakt, zoals de vrijlating van een vooraanstaande dissident. SAN SALVADOR (GPD/UPI) - De poging van Richard Stone, de speciale afgezant van de Ameri kaanse president Reagan voor Midden-Amerika, om te bemid delen tussen de regering en de gewapende oppositie van El Sal vador is mislukt. Stone is van daag onverwacht in Washington teruggekeerd, zonder met de ver tegenwoordiger van de Salvado- riaanse oppositie, Ruben Zamo- ra, te hebben gesproken. Ge ruchten over een dergelijk ge sprek namen toe, toen Stone, ge heel buiten het reisprogramma om, naar Costa Rica vloog, waar Zamora ook werd verwacht. Het verwachte gesprek bleef ech ter uit. Over het waarom daarvan gaan verschillende versies. Zo zou Zamora zelf geweigerd heb- Kees Musters wereldkampioen HOBBS (ANP) - Kees Musters uit Alphen aan den Rijn is gisteren in Hobbs (Nieuw-Mexico) we reldkampioen zweefvliegen ge worden in de 15 meter-klasse. Op de laatste wedstrijddag ein digde hij op de 22ste plaats. De 784 punten die hij daarmee be haalde, waren voldoende om zijn eerste positie in het alge meen klassenfeot te behouden. oen met Stone te praten, omdat hij slechts interesse had als er onderhandeld zou worden over de mogelijkheden om tot vrede in El Salvador te komen. Radio Venceremos, van het Salvado- riaanse verzet, meldde gisteren echter dat Stone zelf heeft gewei gerd met Zamora te spreken. Stone zelf weigerde vandaag commentaar te geven. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 ARNHEM (GPD) - Als gevolg van de hitte steekt het botulisme op het ogenblik de kop op. Het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut in Lelystad heeft in juli tot nu toe al vijftig watervogels ontvangen de het slachtoffer waren van botulisme. De hele vorige maand waren het er niet meer dan 35. De eerste gevallen kwamen uit de Rand stad. De rest van het land volg de in snel tempo. PARIJS (GPD) - De Franse presi dent Mitterrand heeft toegege ven dat hij sinds zijn ambtsaan vaarding in mei 1981 een aantal beoordelingsfouten heeft ge maakt. „We hebben ons in 1981 misschien wel een beetje op onze dromen laten gaan", aldus de president tegenover een van de drie journalisten die hem voor het radiostation „Europe 1" mochten interviewen. Nadat de microfoon was dichtgedraaid. Stekelig protest ROTTERDAM (ANP) - Een woedende Rotterdammer(48) dreigde gisteren een comple te bijenzwerm in een café los te laten. De man kwam met een korf met 25.000 bijen naar de kroeg waar hij eerder op de dag wegens betalings moeilijkheden was uitgezet. Enige stamgasten brachten hem van zijn voornemen af waarop hij de korf tegen de gevel smeet. Daarbij ont snapten enkele honderden bijen. Een imker ontfermde zich over het volk. DEN HAAG (GPD) - Een 19-jarige Hagenaar is gisterochtend in alle vroegte door een onbekende man beschoten en aan zijn slaap getroffen. Na de operatieve ver wijdering van de kogel is zijn toestand redelijk. De politie die na de schietpartij onmiddellijk met een klopjacht begon heeft de dader nog niet kunnen pakken. De Hagenaar liep met een groepje over het Scheveningse strand na een strandfeestje toen een man en een vrouw passeerden. De man keerde even later in gezel schap van een tweede man terug die in het wilde weg op de groep begon te schieten. Waarom hij de ongeveer tien schoten loste is nog onduidelijk. De Haagse politie heeft goede hoop om de dader vandaag als nog te arresteren omdat er diver se aanwyzingen zyn. 16 PAGINA'S IfOtO API Sean Kelly rijdt in geel Pyreneeën in PAGINA 9 Ploeg uit Zweden wint Knokke Cup PAGINA 5 Moskou ontkent aantijgingen Agca PAGINA 6 Massale uittocht naar de stranden PAGINA 1 deed de president een aantal be kentenissen die de redacteur la ter in het kleine, links-getinte weekblad „Témoignage Chré- tien" publiceerde. De verbaasde lezers van het artikel in het weekblad destilleerden uit het betoog van de president dat hij bekende vijf vergissingen te hebben begaan: Mitterrand had al in 1981 de franc willen deva lueren, maar had er zich door zijn ministers van laten afhouden; de president was door de stembu soverwinning van 1981 wat door het dolle heen geraakt, en als ge volg daarvan had men zich „te veel aan dromerijen overgege ven"; hij had de macht onder schat van de vakbeweging en van de kracht waarmee de Frans man aan zijn eenmaal verworven rechten hangt; en ten slotte be kende de president dat hij de duur van de economische crisis in de wereld had onderschat, waarbij hij tegelijkertijd de „goe de wil" van de Amerikanen had overschat. „Ik verwacht niets meer van Reagan", aldus presi dent Mitterrand in zijn onderons je met de economische redacteur van Europe 1. Kunst is een noodzaak. Zonder kunst is het le- L' ven banaal. Terecht voert de overheid een actief kunst beleid, maar dat kan niet zonder wetten, budgetten en nu ook bezui nigingen. Namens minister Brinkman (wvc) heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) de Tweede Kamer geïnformeerd over een forse kor ting op de BKR, de beeldende kun stenaarsregeling. In 1986, dus bin nen een bestek van vier jaar, moet het budget voor deze regeling wor den teruggebracht van 138 miljoen gulden naar niet meer dan dertig miljoen. Worden nu nog 3400 kun stenaars via de BKR gesteund, in 1986 moet dit aantal volgens de plannen zijn teruggebracht tot dui zend. De uit 1949 daterende regeling ver schaft de zelfstandig werkende beeldend kunstenaar, die niet kan leven van verkoop op de vrije markt, een soort bijstandsuitkering met aanvullende gelden voor onder meer de huur van een atelier en de aankoop van materialen. Opgezet als een aanmoedigingsre geling is de BKR echter ook gaan werken als een vangnet, en de be windslieden wordt het nu blijkbaar te gortig, gelet op hun plannen om deze regeling zo goed als om zeep te helpen. Tegenover het schrappen van hon derd miljoen voor de BKR wordt nu een bedrag van twintig miljoen uit getrokken voor nieuw beleid, een heel opzichtig doekje voor het bloe den. Immers, het negatieve saldo voor de kunsten in deze operatie draait uit op een bedrag van tachtig miljoen. Als het aantal deelnemers in de BKR moet worden teruggeschroefd tot duizend, betekent dat niet alleen dat 2400 mensen op het niveau van de bijstand worden terugge worpen, met alle persoonlijke ge volgen van dien, de selectie- en ad viescommissies zullen in de toe komst ook veel harder en scherper te werk moeten gaan. In hoeverre de ontplooiing van jong talent in de knop wordt gebroken, is daarbij een bange vraag. De lotgevallen van de BKR overzien de wreekt zich hier dat deze rege ling nooit meer is geworden dan een sociale regeling. Het is geen instrument geweest van een goed kunstbeleid. Hierin schuilt ook een oorzaak van de problemen met de BKR. Het is im mers niet mogelijk om elke creatie ve pretentie ook ten volle en tot in lengte van jaren te honoreren. Dat er onder het koren ook altijd kaf te vinden is, wordt dan voor bewinds lieden die moeten bezuinigen een gemakkelijk excuus om de bijl aan de wortel van de maatregel te zet ten. Of de Tweede Kamer het zo ver zal laten komen is intussen nog de vraag, in elk geval is het niet raad zaam om beeldende kunstenaars die pas beginnen eerst drie jaar te laten wachten voordat zij in aan merking zouden kunnen komen voor enige steun. Het mag niet zo zijn dat een ontluikend talent eerst maar eens drie jaar lang moet schooien met zijn werk. De BKR- nieuwe stijl zou wel een sti mulans moeten blijven voor jong ta lent en een minimale zekerheid voor beeldende kunstenaars die ar tistiek en vaktechnisch aan bepaal de eisen voldoen. Wat de uitkomst van het debat tussen bewindslieden en Kamer ook moge zijn, voorlopig moet de kunst tach tig miljoen inleveren. In een samen leving die ondanks de economi sche problemen welvarend mag heten, zou de kunst moeten kun nen bloeien. Een rijke samenleving met zieltogen de kunstenaars, dat is echt arme tierig. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Gehakt, 500 g 5^84.48 7QQ kilo msxs> 938 O albert heijn 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Stuur mij uw krant vier weken op proef voor t 9.50 Daarna beslis ik. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 61,25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis Naam LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1