c Akkoord in Madrid binnen handbereik Israël riskeert Libanon deling Kohl tevreden, ondanks missers Adempauze voor Britse liberaal Londen wil ruim 2 miljard bezuinigen Westen laat eis vervolgconferentie vallen; alleen Malta ligt dwars Shultz geeft mislukken toe Arrestaties na aanslag Extra druk op relatie Frankrijk met Iran VRIJDAG 8 JULI 1983 Buitenland LONDEN - David Steel, de leider van de Britse Liberale partij, heeft gisteren gezegd dat hij zijn functie gedurende de ko mende twee en een halve maand zal neerleggen om op adem te komen. De Liberalen- leider heeft daaraan toege voegd dat hij in september, als de Liberalen hun jaarlijkse partijcongres houden, weer van de partij wil zijn. Tot die tijd zal hij in zijn huis in Schot land verblijven, ver van het po litieke gewoel in Londen. De adempauze die David Steel neemt, heeft ogenblikkelijk de speculaties over zijn leider schap doen herleven. Enkele weken geleden deden ook al geruchten over een naderend aftreden de ronde, toen Steel in een interview liet doorsche meren niet noodzakelijk tot de volgende algemene verkiezin gen te willen aanblijven. Volgens vrienden van Steel is de Liberalenleider niet alleen oververmoeid, maar boven dien niet over de teleurstelling van de Lagerhuis-verkiezingen van 9 juni heeneekomen. Ziin door Henk Dam partij en Alliantie-partner SDP kregen toen een kwart van de stemmen, maar slechts een handjevol zetels. Daar komt bij dat Steel binnen zijn partij kritiek heeft opgelo pen over de persoonsgebon den manier waarop hij de ver kiezingscampagne heeft ge voerd. Een vooraanstaand Li beraal parlementariër, Cyril Smith, zei gisteren: „Hij gaf ons de indruk alléén de cam pagne te willen doen, en dat wij er zo'n beetje bij hingen." Kritiek is er verder op de wijze, waarop Steel heeft samenge werkt met de Sociaal Demo cratische Partij (SDP). Veel Li berale parlementariërs vinden dat hij te veel terrein aan de SDP heeft prijsgegeven, en zich te weinig gelegen heeft la ten liggen aan zijn fractiegeno ten. Deze onvrede zal, zo heeft al Cy ril Smith aangekondigd, bij het partijcongres van september aan de orde worden gebracht. Tot die tijd zullen Steels taken worden waargenomen door de voorzitter van de Liberale frac tie in het Lagerhuis, Alan Beith. LONDEN (DPA) - De Britse regering moet op de lopende uitgaven fors gaan bezuinigingen en wel met 500 miljoen pond sterling (ruim 2,2 miljard gulden), zo heeft de Britse minister van financiën, Nigel Law- son, gisteren het Lagerhuis in Londen voorgehouden. Lawson is sinds vier weken minister van financiën. Hij liet tevens weten dat er voor eenzelfde bedrag aan overheidsbezittingen zal worden ver kocht en dat de overheidssteun aan staatsbedrijven met twee procent zal worden verminderd. Lawson verklaarde dat als de overheid in hetzelfde tempo blijft doorgaan met geld uitgeven als tot nu toe, de in de begroting opgenomen over heidsuitgaven van 119,6 miljard pond sterling (ongeveer 533 miljard gulden) ruimschoots zullen worden overschreden. Waar de regering precies wil gaan bezuinigen kon de minister nog niet zeggen. Hij wilde wel kwijt dat op de (gratis) gezondheidsvoorzieningen niet wordt bezui nigd. MADRID (Reuter) - Oost en West hebben gisteren een doorbraak bereikt op de Europe se veiligheidsconferentie in Madrid (CVSE). De laatste obstakels voor het eerste Oost- Westakkoord sinds de Russische interventie in Afghanistan in 1979 zijn uit de weg geruimd, zo deelden diplomaten mee. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en de Egyptische president Moebarak spreken met verslaggevers. Shultz bezocht Egypte om verslag uit te brengen van zijn - mislukte - besprekingen in het Midden- Oosten. JERUZALEM (G PD/U Pi/Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, is zonder een enkel resultaat uit het Midden-Oosten naar Washington teruggekeerd. Gistermorgen trachtte hij premier Begin te overreden af te zien van een ge deeltelijke terugtrekking uit Li banon, met het argument dat daardoor de regering van de Li banese president Gemayel zeer verzwakt zou worden: het Liba nese leger is niet in staat het ge bied dat Israël zal ontruimen over te nemen. Maar duidelijker dan ooit liet Israël gisteren weten plannen te hebben om zijn mili tairen in Libanon te verplaatsen en daarmee een opdeling van het land te riskeren. "Ondanks onze afkeer van een de ling zijn wij bereid vele jaren in Zuid-Libanon te blijven om de veiligheid van onze bevolking te bereiken", verklaarde een hoge Israëlische functionaris. Mieren dood Geen van de 150 mieren die vo rige maand aan boord van het ruimteveer Challenger de ruimte in gestuurd zijn heeft de vlucht overleefd. Maar de groep Amerikaanse scholie ren van wie het onderzoek uitging verwacht veel te we ten te komen over de gevol gen van het ontbreken van aardse zwaartekracht op in secten. De jonge onderzoekers toon den zich teleurgesteld over de dood van alle mieren maar waren er niet verbaasd over. Bevrijd Een bende van veertig mannen die zich voordeden als toe schouwers heeft gisteren 10 gevangenen bevrijd die in het zuidwesten van Bangladesj voor de rechter en op het punt stonden overgebracht te worden naar de gevangenis. De mannen kwamen in actie toen de zitting ten einde liep. Zij vielen de parketagenten aan en veroorzaakten lichte ontploffingen. Het incident speelde zich af in Jessore, 128 kilometer ten zuidwesten van Dacca. Haarlotion? Er zijn Russen die door een misverstand een ontharings- crème van een befaamd Frans huis gebruiken als haarlotion, wat uiteraard de jammerlijke gevolgen heeft die men ervan mag verwach ten. Volgens de Franse firma staat het allemaal netjes in het Russisch op het etiket maar leest men niet verder dan zijn neus lang is en ziet dan alleen dat het middel de aard van het haar verandert. Premier Begin heeft Shultz de plannen van zijn regering voor gelegd om het gebied rond Bei roet en het Shouf-gebergte te ontruimen en de troepen te laten terugtrekken tot ongeveer vijftig kilometer ten noorden van de grens tussen Israël en Libanon. "Ik zou graag melden dat wij enige beweging zien in de richting van een gelijktijdige terugtrekking zoals wij die wensen, maar ik kan dat niet melden", aldus Shultz na een drie uur durend onderhoud met Begin. Gisteren sprak de bewindsman ook in Jordanië met koning Hoessein en in Egypte met presi dent Moebarak. Gisteravond ver trok hij vanuit Cairo naar de Ver enigde Staten, waarmee een ein de kwam aan een vijftiendaagse reis naar Azië en het Midden- Oosten. Wat betreft het Midden-Oosten is Shultz's missie een volkomen mislukking geworden. Ook uit Syrië kwam hij zonder resultaten terug. In een vijf uur durend ge sprek met president Assad wist hij geen stap verder te komen in de richting van een Syrische te rugtrekking uit Libanon. Hij kon het zelfs "helemaal niet met hem eens worden" over de kwestie Libanon. Afgezant van VS in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - De Ame- rikaanse presidentiële afgezant Richard Stone is gisteravond in de Salvadoriaanse hoofdstad San Salvador aangekomen. Hij weigerde bij zijn aankomst vra gen te beantwoorden en vertrok onmiddellijk in het gezelschap van ambassadeur Deane Hinton. Stone zou gisteravond een receptie bijwonen op het ministerie van buitenlandse zaken. Hij zal tot zaterdag in El Salvador blijven. Diplomatieke bronnen zeiden dat Stone waarschijnlijk eerst een bezoek zou brengen aan presi dent Alvaro Magana, om hem te verzekeren van de voortdurende steun van de VS in de strijd te gen het linkse verzet. Er gingen geruchten dat Stone daarna zou doorreizen naar Costa Rica, Pa- BEIROET (Reuter/UPI) - In Beiroet zijn gisteren drie per sonen gearresteerd in ver band met de aanslag eerder op de dag op premier Shafik al-Wazzan. De militaire aan klager van Libanon, Assad Germamos, zei voor de staatsradio dat de drie de ex plosieven zouden hebben ge plaatst in een auto die ont plofte, even nadat de premier met zijn wagen op weg naar zijn werk dat punt was gepas seerd. De arrestanten zijn lid van een terroristische "cel" die voor nog meer bomaanslagen in Beiroet verantwoordelijk wordt gehouden, aldus de ra dio. De Westelijke delegaties lieten de eis vallen dat in de slotverklaring wordt verwezen naar een specia le vervolgconferentie over men selijke contacten. Het Westen gaat er nu mee akkoord dat het mandaat voor deze conferentie wordt vervat in een bijlage bij het slotdocument. Het bereikte akkoord over de laat ste geschilpunten moet officieel nog worden goedgekeurd. De di plomaten zeiden te verwachten dat dit binnen enkele dagen zal gebeuren. De delegaties moeten eerst hun regeringen raadplegen. De plechtige slotzitting zal waar schijnlijk worden bijgewoond door de ministers van buiten landse zaken van de 35 deelne mende landen (alle Europese sta ten, minus Albanië, plus de Ver enigde Staten en Canada). Het enige obstakel waar de veilig heidsconferentie nu nog voor staat, is de eis van Malta dat er een conferentie wordt uitge schreven over de veiligheid in het Middellandse-Zeegebied. Deze Maltese eis kan ervoor zorgen dat de beëindiging van de confe rentie weer verder wordt uitge steld. De delegaties kunnen al leen bij eenstemmigheid beslui ten nemen en Malta heeft al aan gekondigd dat het een akkoord over de slotverklaring zal ophou den zolang zijn eis niet is inge willigd. De conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa is sinds november 1980 aan de gang en toetst de naleving van de in 1975 ondertekende slotakte van Helsinki. Vanaf de opening heeft ze in een impasse verkeerd. Compromis Dertien van de zestien NAVO-lan- den in Madrid accepteerden dat het mandaat voor de conferentie over menselijke contacten niet in de slotverklaring zelf wordt op genomen. Zij stelden hun rege ringen op de hoogte van het com promis met het advies ermee in te stemmen. De Amerikaanse de legatie verklaarde dat zij het compromis niet kon aanbevelen, maar ze legt zich neer bij de meerderheid van de NAVO-lan- den. Aanvankelijk voelde Moskou wei nig voor een conferentie over menselijke contacten, waarop onder meer gevoelige zaken als gezinshereniging aan de orde moeten komen. Het Westen stond echter op deze speciale vervolgbijeenkomst omdat het van mening was dat het al ge noeg eisen wat betreft de men senrechten had laten vallen. De Westerse delegaties verzetten zich er lang tegen dat het man daat voor de bijeenkomst uit de slotverklaring zou worden weg gelaten omdat ze vreesden dat de mensenrechten daarmee een la gere status zouden krijgen. Ze waren bang dat de Sowjet-Unie in de toekomst de mensenrech ten dan gemakkelijker zou kun nen scheiden van de twee andere aspecten van de Helsinki-ak- koorden, militaire veiligheid en economische samenwerking. Oost en West zijn het er nu over eens dat na de conferentie in Ma drid verscheidene vervolgbij een komsten zullen plaatsvinden. De conferentie over de menselijke contacten zal volgend jaar in het Zwitserse Bern moeten begin nen op 16 april. In januari 1984 moet een Europese ontwape ningsconferentie beginnen in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Thatcher boos op Reagan om staal-kwestie LONDEN (UPI/ANP) - De Britse eerste minister, Margaret That cher, heeft zich gisteren in het Lagerhuis in boze bewoordingen uitgelaten over de beschikking van president Reagan van de Verenigde Staten tot beperking van de invoer van speciaal-staal- produkten. Zij noemde die een „betreurens waardige" vernietiging van de geest van samenwerking die de staatshoofden en regeringslei ders van zeven belangrijke wes terse industrielanden op de top conferentie van Williamsburg hadden bereikt. De Britse staatssecretaris van han del en industrie. Paul Channon, zal de zaak onmiddellijk bespre ken met William Brock, de Ame rikaanse presidentiële vertegen woordiger voor handelskwesties. Mevrouw Thatcher deelde verder mee dat haar regering er bij de Europese Commissie op heeft aangedrongen in overweging te nemen om van de Verenigde Sta ten schadeloosstelling te eisen naar aanleiding van de nieuwe Amerikaanse beperkingen op de invoer van speciaal staal. Het gaat om extra heffingen en maxi ma op de invoer van gereed- schapsstaal en roestvrij staal in een periode van vier jaar. Binnen de Europese gemeenschap wor den Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en Italië door de maatregelen getroffen. Het Europese Parlement heeft gis teren in Straatsburg de Europese Commissie gevraagd terug te ko men van haar besluit om de staalproduktie tot 1985 met nog maals 30 miljoen ton te vermin deren. Dat is namelijk aanzien lijk meer dan de regeringen van de EG-landen hadden voorge steld. Namens de commissie maakte Frans Andriessen duidelijk dat aan de hoeveelheid van 30 mil joen ton produktievermindering niet kan worden getornd, hoog stens aan de verdeling van deze hoeveelheid over de verschillen de landen van de Europese Ge meenschap en afzonderlijke be drijven: het totaaldoel blijft on gewijzigd, maar over de uitvoe ring van de beslissing kan den overlegd. Hij herhaalde wat de Europese Commissie voortdurend heeft betoogd, namelijk dat de voorge stelde capaciteitsbeperking juist ten doel heeft zo veel mogelijk arbeidsplaatsen in de staalindus trie veilig te stellen. KIEV - Al voordat hij van Moskou naar Kiev, de hoofdstad van de Oekraine, vloog voor de voortzet ting van zijn bezoek aan de Sow jet-Unie, toonde de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zich over het resultaat van zijn gesprekken met de Kremlin-lei- ding in het algemeen tevreden. Voor de pers deed Kohl alle moeite in elk geval niet de in druk te laten ontstaan dat hij op de een of andere manier onaan genaam was verrast en „meer had verwacht". Hij was toch al niet naar Moskou gekomen als onderhandelaar of bemiddelaar of tolk, zei Kohl. De Russen hebben bij het heersen de thema van de middellange-af- standsrakketten geen millimeter toegegeven. Op vragen of hij wel nieuwe kennis had opgedaan in Moskou, antwoordde de kanse lier ontwijkend. Kohl zelf was overigens ook niet afgeweken van het standpunt waarmee hij in het Kremlin was verschenen: verdediging van de Amerikaanse wil om bij de ontwapeningson derhandelingen in Genève tus sen Moskou en Washington een compromis te bereiken. In de rakettenkwestie is geen be weging gekomen. In die zin is het optimisme van Kohl over zijn bezoek aan de Sowjet-Unie nogal vreemd. De vraag is natuurlijk of t rvica, i-a- nama of Mexico voor besprekin- OïïtVOCITIlff pf. vpr7.pt gen met leiders van het verzet. VERZOEK - Paus Johannes Pau- lus II heeft de Guatemalteekse president Efrain Rios Montt ver zocht een eind te maken aan de doodvonnissen die worden uit gesproken door geheime militai re tribunalen. Vijftien mensen zijn geëxecuteerd na te zijn gevonnist door derge lijke rechtbanken. Zes van hen werden terechtgesteld door een vuurpeloton aan de vooravond van het bezoek van de paus aan Guatemala in maart. SANTIAGO (Reuter) Ongeveer 20 gewapende mannen in bur gerkleding zijn gisteravond het hoofdkwartier van de Nationale Vakbonds Coördinatie Groep (CNS) in Santiago binnenge drongen en hebben minstens vijf vakbondsleiders ontvoerd. Dat heeft een functionaris van de CNS bekendgemaakt. De CNS is de belangrijkste organi sator van de jongste protestac ties tegen het militaire regime van generaal Augusto Pinochet. er in zo'n moeilijke en kritische tijd niet meer „in" had kunnen of moeten zitten. Het klinkt wel aardig, dat Helmut Kohl en de Russische staats- en partijleider Joeri Andropov el kaar niet alleen hebben leren kennen, maar ook nog een soort persoonlijke houding tot elkaar hebben ontwikkeld; voor de ver houdingen in de wereld veran dert dat niets ingrijpends. Kohls vaststelling dat de secretaris-ge neraal, zoals hij Andropov steeds noemt, sympathie heeft laten blijken voor de door de bonds kanselier voorgestelde topont moeting met de Amerikaanse president Reagan, is evenmin als een buitengewoon groot plus punt voor de Duits-Russische ge sprekken te omschrijven. Echt genoeglijk zijn de gesprekken in het Kremlin aan de vooravond van de stationering natuurlijk door Hans Amesz niet geweest. Voor zover het zich allemaal laat overzien, heeft de bondskanselier niet ervaren wat de Sowjet-Unie mogelijk gaat doen als er inderdaad in de herfst met plaatsing van raketten in het Westen wordt begonnen. De Russen hebben met krachtige te genmaatregelen gedreigd, die neerkomen op het plaatsen van raketten van hun kant in de DDR en Tsjechoslowakije. Ook heb ben de Sowjet-leiders hun be reidheid tot het bereiken van een compromis in Genève niet ge preciseerd. Ook Helmut Kohl heeft als rege ringschef van de in een bijzonde re situatie verkerende Bondsre publiek - het stationeringsland bij uitstek, grenzend aan het machtsgebied van het Oostblok - geen duidelijke impulsen voor een compromis in de ontwape ningsonderhandelingen gege ven. Dat had hij, zonder zelf op de stoel van de Amerikanen te gaan zitten, op z'n minst moeten proberen. Onder de vrijgelaten passagiers van de gekaapte Boeing van Iran Air beuond zich ook een ajatollah. (Foto API heeft de regering van Iran met name het „uitlenen" van de Su- per-Etendard door Frankrijk als „een echte oorlogsverklaring" opgevat. Een andere steen des aanstoots is de aanwezigheid in Frankrijk niet alleen van de laatste premier van de sjah, Bachtiar, maar ook van Chomeini's eigen ex-presi dent Bani-Sadr en diens schoon zoon Moessad Radjavi. Sinds het tweetal in 1981 Iran ontvluchtte, zijn de volgelingen van Radjavi „ondergronds" gegaan en heb ben ze een ware terreur tegen het regime van Chomeini uitgeoe fend. De Franse regering bevindt zich ook om een andere reden in een moeilijk parket. Alsof de duivel ermee speelde, was op dezelfde dag dat de Boeing van Iran Air op Orly landde, de Franse minis ter van buitenlandse betrekkin gen Cheysson in Bagdad, de hoofdstad van het Iran-vijande- lijke Irak. Hij verklaarde daar - in onwetendheid nog van wat zich aan het thuisfront afspeelde - dat zijn bezoek „symbolisch was voor de diepgang en het begrip voor de betrekkingen tussen bei de landen". Af te wachten valt hoe Iran op een en ander zal reageren. Ondanks alle strubbelingen tussen beide landen was een zekere opleving van hun economische relaties de afgelopen maanden geregi streerd. PARIJS - De kaping van een Boeing 747 van Iran Air vond gis termiddag zijn ontknoping op het drukke Parijse vliegveld Or ly. Nadat de vijf luchtpiraten, al len lid van de Moedjahedien Chalq, de Iraanse oppositionele volksbeweging, de ruim 200 pas sagiers hun vrijheid hadden te ruggegeven, lieten ze ten slotte ook de 18 man sterke bemanning van het toestel gaan en gaven ze zich uiteindelijk ook zelf over. door Rudolph Bakker Duidelijke eisen hadden de vijf le den van de Moedjahedien niet gesteld. Wat ze wilden, was pra ten met hun leider, Massoed Radjavi, die op een persconfe rentie rond het middaguur nog in twijfel trok of hij wel echt met zijn volgelingen te maken had. Het werd al gauw duidelijk dat het daar inderdaad op neerkwam. Massoed Radjavi, die in Frank rijk in ballingschap leeft, werd in allerijl naar het vliegveld getransporteerd, waar hij vanuit de verkeerstoren een dramati sche conversatie met zijn aan hangers begon. Hij bezwoer ze zijn bevelen op te volgen en de passagiers te laten gaan, hij smeekte ze om Frankrijk (een land dat hen allen steeds asiel had verleend) niet in moeilijkhe den te brengen. Voor deze taal waren de vijf piraten gevoelig. En zelden liep een vliegtuigka ping zo gladjes af. Maar terwijl de Franse autoriteiten het toestel na al deze dramatiek konden klaarmaken voor de vlucht teiug naar het vaderland, bleef de vraag in hoeverre het in cident de toch al niet bijster goe de relatie tussen Frankrijk en Iran nog had verslechterd. kingen uiterst ongemakkelijk Allereerst ondersteunt Frankrijk Irak, waarmee Iran nu al driejaar in oorlog is, met munitie, met ar tillerie, met Mirages en sinds kort met het lenen van vijf Su- per-Etendard straaljagers, voor zien van de Exocet-raket, waar mee het Iraakse leger de Iraanse petroleumhavens buiten gevecht kan stellen. Niet ten onrechte

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9