-c Alle lonen gaan flink achteruit Campings nog niet vol "Sociaal gezicht CDA raakt zoek" Subsidie partijbureaus door minister geschrapt Debat Den Uyl-De Vries Kabinet bespreekt voorstellen commissie Nieuwe baan medewerker Ombudsman Bedorven rijstepap Rechter beslist over huwelijk in politiecel Broer en zus verongelukt Getuigen bevestigen Parool-beschuldigingen Simoiiis: behoudend en duidelijk Willebrands: voor meer eenheid VRIJDAG 8 JULI 1983 UTRECHT (GPD) - Vele cam pings en - in iets mindere mate - bungalowparken in het land zijn nog maar matig bezet. In het westen is het drukker dan in het oosten, maar nergens hoeft te worden gevochten om een vakantieplekje. Ook als op 16 juli het echte hoogseizoen begint zul len vooral veel kampeerterreinen leeg blijven, zo verwacht de Re- cron (Recreatie Ondernemers Nederland). Het Nationaal Bureau voor Toeris me is iets minder pessimistisch dan de Recron. Volgens het NBT lopen de meeste campings nu re delijk vol en zal het langzamer hand moeilijk worden om nog er gens een vakantiehuisje te hu ren. Algemeen secretaris F. J. de Zee van de Recron heeft daarover echter zijn twijfels: „Veel men sen hebben besloten dit jaar he- Binnenland lemaal niet met vakantie te gaan. Zij slaan gewoon een jaartje over en sparen om volgend jaar weer naar het buitenland te kunnen. Verder zet de tendens door dat uit geldgebrek korter op vakan tie wordt gedaan". In de Achterhoek is nog 50 procent van de campingplaatsen en de bungalows on verhuurd. Zuid- Limburg en Brabant geven nog ruimschoots mogelijkheden; in en rond de provincies Utrecht en Drenthe is ook nog ruimte zat. Alleen op de Veluwe, de Wadde neilanden en langs de kust zijn bijna de meeste vakantiehuisjes en kampeerplaatsen vergeven. De Recron verwacht dat exploitan ten van vakantieaccommodaties gemiddeld tien procent minder omzet zullen halen dan vorig jaar. „En daar is geen invloed „Veel gezinnen gaan iets korter op vakantie en geven minder uit. De omzet zal daardoor lager lig gen dan voorheen" meer op uit te oefenen", zegt se- Werden vakanties vroeger meestal cretaris De Zee. „We kunnen al leen maar hopen dat het goed weer blijft, dan blijft de schade beperkt". De ruimte die nu nog bestaat op de campings is volgens het NBT ontstaan doordat veel kampeer ders hun seizoenplaatsen heb ben opgegeven. „Voor een groot aantal mensen werd zo'n vaste standplaats te duur", vertelt NBT-voorlichtster Huininga. Zij voorziet ook wel een zekere om zetdaling voor de exploitanten: al voor of in de winter gepland, nu stellen de meeste mensen het bepalen van hun vakantiebe stemming uit tot in de zomer. NBT-medewerker Van der Kruk heeft daarvoor een verklaring: „De economische situatie. De mensen houden eerst het weer in Nederland in de gaten. Als dat goed is, blijven ze hier. Dat scheelt een groot bedrag aan reisgeld". Sr is nog een tweede reden: „De afgelopen jaren hebben geleerd dat veel reisbureaus op het laat ste moment vaak nog leuke goedkope buitenlandse reizen aanbieden. Daar wachten veel mensen op, ze kijken eerst rustig de kat uit de boom". Woordvoerder Otte van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisorganisaties (ANVR) vertelt echter dat die zogenaam de „last minute"- („inpakken en wegwezen"-)reizen er tegen woordig nog maar zeer mondjes maat zijn. „De organisaties ko pen voorzichtiger in. In deze tijd willen ze natuurlijk met zo min mogelijk reizen blijven zitten". „Bovendien", zegt hij, „zijn de prij zen voor de meeste reizen erg ge zakt. Het was heel oneerlijk dat mensen die in het voorjaar boek ten meer moesten betalen dan die laatboekers. Zij betaalden bij wijze van spreken een „boete" omdat ze er vroeg bij waren". DEN HAAG (GPD) - Een maand geleden daagde PvdA-leider Joop den Uyl zijn CDA-collega Bert de Vries uit tot een publiek debat over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid van het CDA-WD-kabinet. De Vries mocht tijd en plaats voor het debat kiezen. DEN HAAG GPD) - Alle inkomens - ook de minima - zullen volgend jaar opnieuw een forse veer moeten laten. De voorstellen die het kabinet deze week heeft besproken, behelzen een achteruitgang tussen 2,5 en 6 procent. Vooral de ambtenaren zullen zwaar moeten inleveren. Bij een inflatie van 3 procent per jaar zullen zij nog eens 3 procent minder salaris krijgen. Voor werknemers in het bedrijfsle ven wordt het inkomensoffer minder dramatisch, ongeveer 2,5 procent. Trendvolgers (zoals werknemers in onderwijs en ge zondheidszorg) gaan er ongeveer 1,5 procent op achteruit. Deze berekeningen zijn gemaakt door de Centrale Economische Commissie, een groep ambtena ren die de regering adviseert. Mi nister Ruding (financiën) heeft zich achter de hoofdlijnen van DEN HAAG (GPD) - De voormali ge medewerker van de Landelij ke ombudsman, T. Horrevorts, krijgt een andere functie bij de rijksoverheid. Uit onderzoek is gebleken dat de de beschuldi ging dat Horrevorts fraude zou hebben gepleegd ongegrond is. Horrevorts en zijn secretaresse wa ren tien maanden geleden ge schorst, nadat de Nationale Om budsman, dr. D. Rang, Horre vorts ervan had beschuldigd on regelmatigheden te hebben ge pleegd met gelden van het bu reau. Daarop is in opdracht van de minister van binnenlandse za ken een onderzoek ingesteld. Daaruit is volgens de commissie gebleken dat „hoewel sommige regelingen niet juist zijn toege past, van financiële onregelma tigheden op het bureau niets is gebleken, terwijl de commissie ook uit eigen onderzoek niet tot een andersluidende conclusie kon komen". Op'grond daarvan heeft de com missie minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) geadviseerd voor Horrevorts een andere func tie binnen het overheidsapparaat te zoeken. Horrevorts zal, aldus binnenlandse zaken, binnenkort een andere functie aanvaarden. Zijn vroege re secretaresse is inmiddels al in een andere functie werkzaam. WEERRAPPORTEN CL e C t d *5 i ra e Eo c i* Amsterdam regenbui 26 16 3 De Bilt 28 17 0 Deelen 27 18 0 Eelde 28 16 3 Eindhoven 28 19 1 Den Helder 26 18 01 Rotterdam 27 16 1 Twente onbewolkt 25 14 0 Vlissingen 26 17 3 Zd. Limburg 28 17 10 Aberdeen 23 11 0 Athene onbewolkt 31 21 0 Barcelona half bew. 27 18 0 licht bew. 31 20 0 Bordeaux 25 13 0 half bew. 28 17 2 Frankfort onbewolkt 29 16 0 Genève geheel bew. 26 17 22 Helsinki onbewolkt 22 12 0 Innsbruck 27 16 02 Klagenfurt onbewolkt 28 15 0 Kopenhagen onbewolkt 25 15 0 Locarno 24 17 6 Londen 27 16 19 Luxemburg 27 17 Madrid onbewolkt 32 17 0 Malaga onbewolkt 32 0 Mallorca licht bew. 32 17 0 Malta onbewolkt 31 22 0 München licht bew. 28 16 01 licht bew. 25 19 0 Oslo onbewolkt 25 13 0 17 12 onbewolkt 29 16 04 Split 31 20 6 Stockholm onbewolkt 25 13 0 onbewolkt 30 10 0 geheel bew. 28 16 2 Casa Blanca 24 17 0 Istanbul onbewolkt 28 19 0 Las Palmas half bew. 24 20 0 Beiroet licht bew. 28 0 0 Tel-Aviv licht bew. 28 22 0 Tunis regenbui 34 21 01 het CEC-rapport geschaard. Mi nister De Koning (sociale zaken) heeft zich niet, zoals zijn voor gangers vaak deden, op voor hand tegen de conclusies van de CEC verzet. De voorstellen van de ambtenaren komen neer op een verdere ver schuiving van lasten van werk gevers naar werknemers. Ook stellen zij voor: - verhoging van de btw (opbrengst f 1100 miljoen); - verhoging van de gasprijs met 4,5 cent per kubieke meter (300 mil joen); - versnelde samenvoeging van ww en wwv (1,2 miljard). De maatregelen zullen volgens de ambtenaren niet leiden tot een algemene lastenverzwaring. De totale belastingdruk komt onge veer 1 procent lager uit, terwijl de sociale-premiedruk gelijk blijft. Maar door een verschui ving van de premiedruk van werkgevers naar werknemers worden de lasten voor de meeste werknemers, wel verzwaard. 12 miljard De CEC vindt dat de overheid in 1984 ongeveer f 12 miljard moet bezuinigen. Dan zou het finan cieringstekort kunnen dalen van 12,7 procent (de schatting voor 1983) tot ongeveer 11,3 procent. Een dergelijke daling komt over een met de wensen van minister Ruding, die vreest dat anders het buitenland het vertrouwen ver liest in het beleid van deze rege ring. CDA-fractieleider De Vries zei gis teravond voor de radio dat het fi nancieringstekort niet per se al in 1984 omlaag hoeft. Een bezui niging van f 14 miljard, zoals Ru ding eerst wilde, zou het tekort „wel erg fors doen dalen", zei De Vries. Hij zou het wel „onverant woord" vinden, wanneer het te kort volgend jaar zou stijgen. Het huidige tekort vindt hij dus wel aanvaardbaar. Minima min vier Een kwart van de bezuinigingen zal volgens de CEC moeten wor den opgebracht door de werkne mers in de collectieve sector. Op de sociale zekerheid moet f2,9 miljard worden bezuinigd, waar van f 1,6 door een herziening van het stelsel. Nog eens f 1,2 miljard zal moeten komen uit een kor ting van 4 procent op de minima. De plannen van de topambtenaren zijn door het kabinet niet en thousiast ontvangen. Vooral mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft bezwaar gemaakt. Toch liet hij woensdag de ambte narenbonden weten dat hun le den opnieuw fors zullen moeten inleveren, in combinatie met korter werken. De CEC houdt er rekening mee dat de vrijkomen de arbeidstijd voor 80 procent wordt opgevuld. UTRECHT (ANP) - Het nutti gen van een bordje bedorven rijstepap is dertig mensen uit een bejaardenhuis in de regio Haarlem niet goed bekomen: zij werden het slachtoffer van voedselvergiftiging, met als gevolg buikkrampen en diar- Oorzaak van het bederf is dat het toetje, een dag tevoren klaargemaakt, ongekoeld werd bewaard bij een tempe ratuur van 20 tot 25 graden. Het was niet de eerste keer dat in het huis mensen ziek werden na het eten van rijste pap; hetzelfde was al twee keer eerder gebeurd. Na deze laatste explosie van voedsel vergiftiging werd de Keu ringsdienst van Waren erbij geroepen, die maatregelen heeft genomen om herhaling te voorkomen. EIJSDEN (ANP) - Het Limburgse dorpje Mesch en de omliggende dorpen in vooral de Belgisch-Limburgse Voerstreek hebben gisteravond grote wateroverlast ondervonden van een kort maar hevig noodweer. Enkele binnenwegen stonden korte tijd blank. Het water van het riviertje de Voer, dat buiten zijn oevers trad, stroomde de kelders van vooral lager gelegen huizen in. Voor de dorpen Mesch en Sint Geertruid moest de hulp van de brandweer van Maastricht worden ingeroepen. De schade is vrij aanzienlijk, mede als gevolg van rukwinden. (Foto anpi DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil de subsidies voor weten schappelijke bureaus en vor mingsinstituten van de politieke partijen schrappen. In een brief aan de betrokken instellingen schrijft de bewindsman dat de kritische financiële situatie van de rijksoverheid hem tot deze stap genoodzaakt heeft. Volgen de week overlegt Rietkerk met de instellingen over zijn plannen. AMSTERDAM (ANP) - De vice- president van de rechtbank in Amsterdam zal volgende week donderdag beslissen of een 22-ja- rige Surinaamse vrouw, die als il legaal vreemdelinge werd aange houden, mag trouwen op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Zij had een kort geding aangespannen omdat de politie haar hiervoor geen toestemming wilde verlenen. De werd vorige week, vlak voordat zij in Amsterdam zou trouwen met een Surinaamse Nederlander, gearresteerd, om dat volgens de vreemdelingen politie sprake was van een schijnhuwelijk en er reden was aan te nemen dat de vrouw via het huwelijk de Nederlandse na tionaliteit wilde krijgen. Bij de behandeling van het kort ge ding bleek dat de Surinaamse op een visum ons land was binnen gekomen voor familiebezoek. Het visum was drie weken geldig en de vrouw had het land uiter lijk 11 mei moeten verlaten. Mr. de Vries, die namens de staat der Nederlanden optrad, vroeg de vice-president gisteren zich niet ontvankelijk te verklaren of de eis van de vrouw af te wijzen. Hij betwijfelde of het een serieu ze relatie betrof. De advocaat van de vrouw, mr. Van Haren, be streed dat het om een schijnhu welijk ging. Volgens hem was ge bleken dat het een huwelijk "vol liefde" betrof. De wetenschappelijke bureaus en vormingsinstituten ontvangen jaarlijks zo'n 3,5 miljoen subsi die. Voor elke gulden die een partij aan een bureau besteed, draagt het rijk ook een gulden bij. Voor vormingsinstituten is de verhouding subsidie-eigen geld 70:30. De instellingen, die vorig jaar al bijna 17 procent moesten inleve ren, verzetten zich tegen deze nieuwe aanslag op hun inkom sten. Voorafgaand aan het ge sprek met de minister overleg gen de drie grootste stichtingen, de Teldersstichting (WD), De Kuyperstichting (CDA) en de Wiardi Beckmanstichting (PvdA), over de door hen te ne men stappen. Het volledig intrekken van de sub- GRUBBENVORST (ANP) - Een 16-jarige bromfietser en zijn 15- jarig zusje zijn gistermiddag om het leven gekomen door een on geval op een spoorwegovergang in Grubbenvorst. Zij reden met de bromfiets tegen de trein Ven- lo-Nijmegen op een met knipper lichten beveiligde overweg. De trein moest na het ongeval wor den weggesleept. Treinverkeer op het enkelsporige baanvak was gedurende enkele uren onmoge lijk. sidie kan pas na intrekken van de wet, waarin de uitkering van bijdrage wordt geregeld. Dat kan alleen met goedvinden van de Tweede Kamer. In1 de wet wordt nadrukkelijk gezegd dat het werk van de instituten van be lang is voor het functioneren van de parlementaire democratie. In plaats van te kiezen voor de meest logische plaats voor zo'n debat - de Tweede Kamer - ging De Vries de confrontatie met Den Uyl liever aan voor de NCRV-radio. Gisteravond zond die omroep het, overigens dins dagmiddag al opgenomen, debat uit. Aanleiding tot het debat was de kritiek van De Vries op de PvdA- actie „Voor een dubbeltje gebo ren, voor een kwartje gepakt". Die had tot doel na te gaan in hoeverre vooral de laagste inko mens te lijden hebben onder de economische crisis. Drieduizend mensen reageerden op de oproep van de PvdA en ga ven een inzicht in hun financiële problemen. Die gegevens zijn ge bundeld in de brochure „Geloof me, dit is armoe". Met die vaak schrijnende gevallen wilde Den Uyl de CDA-fractieleider con fronteren. Den Uyl vroeg De Vries waarom het CDA instemt met een beleid door Hans de Bruijn waarbij de lage inkomens pro centen inleveren en de hoge wor den ontzien. „Het sociale gezicht van het CDA raakt meer en meer zoek", aldus Den Uyl die het CDA op één lijn plaatste met de WD. Voor zover De Vries al inhoudelijk op de vragen van Den Uyl over het inkomensbeleid - het hoofd onderwerp van het debat - rea geerde, waste hij zijn handen in onschuld: het onderzoek van de PvdA deugde niet, de inhoud van de brieven was niet gecon troleerd, een aantal gevallen was helemaal zo ernstig niet. Bovendien heeft volgens De Vries het CDA wel degelijk het kabi netsbeleid omgebogen: de mini ma hebben 1 procent extra ge kregen (na eerst te zijn gekort, maar dat zei De Vries er niet bij), de hoogste inkomens betalen dit jaar iets meer belasting en hoge ambtenaren krijgen minder vakantiegeld. Den Uyl verweet De Vries die laat ste zaak pas aan de orde te heb ben gesteld „toen bleek dat het CDA in de opiniecijfers zwaar verliest". Aan het feit dat deson danks de hoge inkomens er dit jaar niet op achteruit gaan, doet u niets, klonk het. Op de constatering van Den Uyl dat de laagste inkomens het zwaarst getroffen worden door de opeenstapeling van loonmati ging, tariefverhogingen en bezui nigingen ging De Vries niet eens meer in. Wel vond hij met Den Uyl dat over beperking van de inflatiecorrectie in de belastin gen, die de hoge inkomens bevordert, „te praten valt". AMSTERDAM (ANP) - Het arti kel van het dagblad het Parool waarin wordt gesuggereerd dat ambassadeur Herrenberg van Suriname contact heeft gelegd tussen de Columbiaanse cocaï- nemaffia en de Surinaamse auto riteiten is bevestigd door een aantal bekende Surinamers. Dit is gisteren gebleken tijdens de getuigenverhoren die plaats von den in het kader van het kort ge ding dat Herrenberg tegen het dagblad had aangespannen. De getuigen Haakmat, Wijngaarde (beiden oud-minister van Surina me), de journalist Lionarons en oud-president en -premier Chin a Sen gaven te verstaan over soort gelijke informatie te beschikken als Parool-verslaggever Grijpma op 17 januari in zijn blad publi ceerde. Grijpma had geschreven dat Her renberg samen met Guno Chin a Sen (een broer van de oud-presi dent), "een bekend zakenman in Paramaribo met veel relaties in de Columbiaanse onderwereld" in Colombia contact had opgeno men met cocaïnehandelaren. De ze boden Suriname een lening aan van vijftig miljoen dollar te gen zeer lage rente, in ruil voor een vrije doorvoerroute door Su riname voor cocaïne bestemd voor Europa. Herrenberg en Guno Chin a Sen zouden voor hun bemiddeling ie der een half miljoen aan steek penningen ontvangen. Legerlei der Bouterse zou wel oren heb ben gehad voor dit aanbod. Genoemde getuigen vertelden ove rigens een belangrijk deel van hun informatie van dr. Jules Sedney, directeur van de Centra le Bank van Suriname, te hebben gekregen. Deze is rond de jaar wisseling uit Suriname gevlucht. Volgende week wordt het kort geding voortgezet. DEN HAAG (GPD) - Bisschop dr. A. J. Simonis, nu genoemd als opvolger van kardinaal Willebrands, is verre van on omstreden. Al meteen bij zijn benoeming in het bisdom Rotterdam (1970) ontstonden er moeilijkheden toen bleek dat de toenmalige paus Pau- lus VI de Nederlandse voor dracht voor die benoeming had genegeerd. Simonis, voorheen kapelaan in Den Haag, stond als laatste op een lijst van acht kandida- PT Bisschop Simonis. (Foto ANP>- ten, maar kwam op de voor dracht met drie namen, ge maakt door het zg. Kapittel, niet voor. Toch werd hij be noemd. Een stroom van ne gatieve reacties was het ge volg. Een groot' deel van het gelovige volk meende dat de wens van de kerkprovincie op een ongekende manier was genegeerd. In kapelaan Simonis, die in het Pastoraal Concilie te boek stond als conservatief, kon men niets van het democratisch opge stelde profiel herkennen. Het was bovendien uniek dat een gewone kapelaan het zomaar tot bisschop bracht. Bisschop Simonis heeft nooit de indruk gewekt zich ge makkelijk in het ambt te be wegen. Zich nadrukkelijk be wust van zijn verantwoorde lijkheid, had hij steeds iets van: hier sta ik, ik kan niet anders. De lijn van Rome, hoe zwaar die in de Neder landse situatie ook valt, heeft voor hem altijd het gezag van het absolute gehad. Door zijn steevaste behouden de opstelling kwam hij in botsing met Delftse en Leid- se pastores en met de Rotter damse Diocesane Pastorale Raad. In een interview vroeg hij zich eens af: inspraak, pri ma, maar van wie? Simonis verzette zich consequent te gen zaken als abortus, eutha nasie, de gehuwde priester, huwelijk voor gescheiden ge lovigen en homofilie. De Rotterdamse bisschop heeft steeds gestreefd naar duide lijkheid. Hij heeft (dan ook) steeds geprobeerd de dialoog met zijn tegenstanders aan de gang te houden. Dat gesprek hield op wanneer er naar zijn mening onaanvaardbare grenzen waren overschreden. Die grenzen zijn vrijwel de zelfde als die van de Roer- mondse bisschop Gysen. Maar Simonis is, in tegenstel ling tot zijn Limburgse colle ga, meer pastoraal dan acade misch. Samen met zijn on dubbelzinnige trouw aan het Vaticaan heeft dat hem in de ogen van Rome kennelijk ge schikt gemaakt om het zware ambt van Willebrands over te nemen. DEN HAAG (GPD) - De huidi ge aartsbisschop van Utrecht Willebrands werd op 4 fe bruari 1976 de opvolger van kardinaal Alfrink. Zijn be noeming diende een tweele dig doel: aan de ene kant moest hij de eenheid in de sterk gepolariserde kerk van Nederland pogen te herstel len, aan de andere kant was hij, met zijn goede contacten in Rome, bij uitstek geschikt om de banden tussen Neder land en het Vaticaan weer wat aan te halen. Kardinaal Willebrands (73) heeft ooit het katholicisme een ellips genoemd met als polen het gezag en de basis. Ruim zeven jaar lang was hij én voorzitter van het Vati caanse secretariaat én de eer ste vertegenwoordiger van de lokale kerk. Op de vraag of deze combinatie van functies geen spanningen opriep, ant woordde hij eind vorig jaar in een interview: "Dat geloof ik niet. Er is een eenheid van ge loof die beide omvat. Het kost mij niet zoveel moeite me om te schakelen van Ro me naar Utrecht, van Rome naar Istanboel of van Rome naar Canterbury". Willebrands werd na zijn studie aan het grootseminarie in Warmond in 1934 priester ge wijd. Hij studeerde filosofie in Rome en promoveerde in 1937. Na een verbintenis met een pastoraal ontmoetings centrum in Amsterdam was hij van 1940 tot 1948 hoogle- Kardinaal Willebrands. (Foto anpi. raar in de geschiedenis van de wijsbegeerte aan het grootseminarie en vanaf 1945 directeur. Van 1948 tot 1960 was hij voorzitter van de Sint-Willibrordusvereniging, die hij omsmeedde tot het ad viesorgaan van de Neder landse bisschoppen op het gebied van de oecumene. Willebrands, die van 1960 tot 1968 secretaris was van het Vaticaanse secretariaat voor de Eenheid der Christenen, speelde een belangrijke rol bij het Tweede Vaticaans Concilie. De conciliedecreten dienstvrijheid werden mede op zijn voordracht tot stand gebracht. In 1964 werd hij bisschop en in 1969 kardi naal. Zijn benoeming tot aartsbis schop van Utrecht was zeer ongebruikelijk omdat hoge Curie-functionarissen van het Vaticaan zelden worden over- of teruggeplaatst naar een kerkprovincie. Inmid dels heeft de kardinaal aan gekondigd dat hij weer van dit ambt afwil om terug te ke ren naar Rome.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7