Gemeente zoekt nieuwe behuizing burgerraadslieden LVC: voortaan bezoekers fouilleren T ariefsverhoging voor nieuwbouw reinigingsdienst Provencaals smullen inDeSmulpot. Leiderdorper mishandeld door vijftal "Graffiti" tegen leuzen Wensen instituut niet direct gehonoreerd In voetspoor Rembrandt Actie tegen vechtpartijen bij punkconcerten SSSS VRIJDAG 8 JULI 1983 LEIDEN - Twee Leiderdorpers, 23 en 24 jaar oud, hebben vanacht bij de Leidse politie aangifte ge daan van mishandeling en bero ving in het Plantsoen. Het tweetal verklaarde dat een groepje van vier jongens, een meisje en een hond, vanacht rond half twee de weg versperde op de brug die in het verlengde van de Kraaierstraat ligt. De 24- jarige Leiderdorper werd van zijn fiets geslagen en afgetuigd. Zijn 23-jarige plaatsgenoot werd belemmerd zijn vriend, die op de grond liggend flink werd ge schopt, te hulp te schieten. Hij wist wel te ontsnappen en belde de politie. Ondertussen werd de mishandelde fietser met een mes gedwongen zijn portemonnee af te geven waarna het vijftal, vermoedelijk in leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar, de benen nam in de richting van het Lorentzhof. De politie heeft nog een uitgebrei de zoekactie gehouden, maar tot op heden geen aanhoudingen kunnen verrichten. LEIDEN - De Leidse politie heeft vanochtend rond half vijf een 16- jarig meisje uit Voorschoten en een 17-jarige plaatsgenote op he terdaad betrapt bij het beklad den van een witte, aan de Dief- steeg grenzende muur, van het ABN-bankgebouw aan de Bree- straat. De meisje had met blauwe verf over een lengte van vijftien me ter 'muurschilderingen' aange bracht, figuren die volgens de 'schilderessen' een soort protest moesten vormen tegen het aan brengen van leuzen op muren. LEIDEN De Rembrandtbrug wordt volgende week vrijdag, 15 juli, officieel geopend en daarmee ook de door de VW ontworpen Rembrandtroute door de binnenstad. Op bij gaande luchtfoto is de fiets- en voetgangersverbinding over het Galgewater in beeld ge bracht. Deze houten ophaal brug vormt een verbinding met de Weddesteeg, de straat waar in Rembrandt op 15 juli 1606 als zoon van molenaar Har- men Gerritsz van Rijn en Neel- tje van Zuytbrouck werd gebo ren. De Rembrandtroute -voert de toe rist eerst langs molen De Valk en diverse musea naar de Morspoort, de Rembrandtbrug en de Weddesteeg, waar de ge boorteplek van Rembrandt her kenbaar is door een gedenk steen. De tocht gaat verder on der meer door de Pieterswijk. In de Muskadelsteeg stond Rembrandts atelier, aan de La tijnse School studeerde hij en in het gebouw van Ars Aemula wordt het hedendaags Leids schilderstalent opgeleid. Aan de Langebrug staat het huis van Rembrandts leermeester Swanenburgh. Uiteindelijk komt de wandelaar uit in mu seum De Lakenhal, waar werk van de schilder en zijn tijdge noten te bewonderen is. De rou te, genaamd "In het voetspoor van Rembrandt", wordt met gele pijlen in het wegdek aan gegeven. De luchtfoto bevat enkele onder delen van de route. Ter herken- ning^linksboven lig de Blauw- poortsbrug; wie de Morsstraat afzakt ziet vervolgens de Mors poort en het kaalgeslagen Mor- spoortkazerneterrein, waar woningen en mogelijk een mo len worden gebouwd. Rechts daarvan de nieuwe brug, uit komend in de Weddesteeg. (Foto Dirk Ketting) LEIDEN - De gemeente gaat op zoek naar een nieuwe huisvesting voor het Instituut Burgerraads lieden. Zolang die niet is gevonden, wordt het pand Breestraat 92 waar het instituut zelf heen wil niet aan derden verhuurd en blijft dus tot de moge lijkheden behoren. Dat is het resultaat van de discus sie die gisteravond werd gevoerd in de gemeenschappelijke verga dering van de raadscommissie voor financiën, die tevens het be heer van gemeentelijke gebou wen behartigt, en de raadscom missie voor maatschappelijke LEIDEN - L.W.M. Nederpel, ac quisiteur bij de dienst sociale werkvoorziening, kreeg gister middag de zilveren speld van de gemeente Leiden uit handen van wethouder Schoute, omdat hij vijfentwintig jaar in gemeente dienst is. De uitreiking vond plaats in het ge bouw van de G.D.S.W. aan de Touwlaan te Leiderdorp. aangelegenheden. Een voorstel van PSP-raadslid De la Mar, om meteen te besluiten Breestraat 92 aan de burgerraadslieden te verhuren, werd verworpen. Het voorstel kreeg de steun van D'66, PPR, SP en een deel van het CDA; de meerderheid (PvdA, WD en een ander deel van het CDA) volgde de bovenomschre ven suggestie van wethouder Bordewijk. Algemeen erkend werd dat het huidige onderkomen van het in stituut, Koornbrugsteeg 2, niet geschikt is: te klein en vooral te gehorig. CDA-raadslid Biegstraaten sprak van een "be schamende huisvesting". De burgerraadslieden zoeken al vier jaar naar een andere moge lijkheid en leken die in Bree straat 92, naast het stadhuis, te hebben gevonden. Waarom het college niet bereid is tot verhuur, legde wethouder Bordewijk gis teravond als volgt uit: "Ik zag er zelf wel wat in en heb daarom de begeleidingscommissie van het instituut beloofd om die sugges tie in het college van B en W te brengen. Maar in het college werd ik uitgelachen. Men vond het gebouw in het geheel niet ge schikt. Het is moeilijk toeganke lijk en bevat steile trappen". Het pand wordt bovendien gezien als mogelijkheid voor de ge meente om nog wat geld binnen te halen: het zou commercieel kunnen worden verhuurd, ter wijl de huurprijs die instellingen als de burgerraadslieden opbren gen slechts kostendekkend is. De wethouder verwacht elders in de gemeentelijke gebouwen voor het instituut ruimte te kunnen vinden. Bordewijk: "De hele eer stelijns rechtshulp wordt mo menteel bekeken. Dat leidt wel licht tot bezuinigingen, waar door er op andere plaatsen ge meentelijke ruimte beschikbaar komt". Hij noemde als voorbeeld het gebouw van de Stichting Welzijn, Breestraat 117. Tot enige verbazing overigens van enkele commissieleden, "want daar klaagt men juist over gebrek aan ruimte", zei Kranenburg (CDA). Voorzitter Teekens van de begelei dingscommissie van het insti tuut benadrukte nog eens dat de onafhankelijke positie van de burgerraadslieden ook in de huisvesting tot uitdrukking moet komen: gebouwen als het stadhuis of het stadsbouwhuis komen daarom niet in aanmer king. LEIDEN Het definitieve ont werp voor een nieuw gebouw van de reinigingsdienst is klaar. Het gebouw, dat wordt neergezet op het terrein van de voormalige Olga-fabriek aan de Evertsen- straat in De Waard, gaat ruim vijftien miljoen gulden kosten, waarvan tweeëneenkwart mil joen bestaat uit de aankoopsom voor het terrein. De reinigings rechten, de kosten die de burger moet betalen voor het ophalen van vuil, gaan volgend jaar an dermaal omhoog om een deel van deze investering te kunnen bekostigen. Dat de nieuwbouw er moet komen was gisteravond in een vergade ring van de raadscommissies voor financiën en voor economi sche aangelegenheden geen om streden zaak; wel dat de reini gingsrechten er andermaal voor moeten worden verhoogd. De huidige behuizing van deze ge meentelijke dienst (waar ook de havens en warenmarkten onder vallen) aan de Noorderstraat is te klein en sterk verouderd. In april van dit jaar bleek dat ook uit een rapport van de arbeidsinspectie. In het verleden zijn de reinigings rechten al tweemaal verhoogd met het oog op de nieuwbouw. Het geld dat daardoor is binnen gekomen, is voor het nieuwe complex gereserveerd. Om de fi nanciering rond te maken wor den de rechten volgend jaar, vol gens een globale schatting van een ambtenaar gisteravond, an dermaal met 3 tot 3»/2 procent verhoogd. Gemeenteraadslid Vergeer (SP) vond dat de ge meente de nieuwbouw zodanig moet weten te realiseren dat een verdere tariefsverhoging nu niet noodzakelijk is. Bleijie (CDA) ontstak zelfs in lichte woede toen hij vernam dat de rechten vol gend jaar weer zullen worden verhoogd. Hij riep tot wethouder Bordewijk: "Hoe kun je dat nu als socialistische wethouder doen". En tot de linkse fracties: "Wel moties aannemen dat Den Haag de lasten voor de burger niet verder mag verzwaren, maar intussen zelf de reinigingsrech ten verhogen. Dat is inconse quent en de weg van de minste weerstand". Bleijie vond dat er naar andere fi nancieringsmogelijkheden moet worden gekeken en noemde als mogelijkheden het gemeentelij ke fonds voor bovenwijkse voor zieningen en de te verwachten winst van de Leidsch Duinwater Maatschappij, waarvan wethou der Fase namens de gemeente president-commissaris is. Borde- wiik wees de suggesties van het CDA-raadslid af en kreeg de steun van andere fracties. "Win sten van nutsbedrijven, daarover is principieel gediscussieerd, zouden niet naar de gemeenten toevloeien. Als het geld uit het fonds voor de bovenwijkse voor zieningen wordt gehaald, gaat dat ten koste van veel andere za ken". Hij wees er verder op dat de gemeenteraad op grond van meerjarenafspraken in het verle den in feite al akkoord is gegaan met de verhoging van de reini gingsrechten. Het nieuwe gebouw van de reini gingsdienst wordt grotendeels uit metaal opgetrokken. Bij het ontwerp, dat 4500 vierkante me ter omvat, is rekening gehouden met een uitbreidingsmogelijk heid van vijftien procent. De bouwtijd wordt op zestien maan den geraamd. Als de plannen geen vertraging oplopen, gaat de eerste paal nog voor het einde van dit jaar de grond in. De ge meente gaat nog pogingen on dernemen om de bouw als werk gelegenheidsproject te bestem pelen om zo subsidie van het rijk te krijgen. Ook kunnen de kos ten nog gedrukt worden als het huidige complex aan de Noor derstraat kan worden verkocht. ADVERTENTIE LEIDEN - De staf van het Leids Vrijetijds Centrum gaat zich te gen vechtpartijen wapenen door middel van 'eenzijdige ontwape ning'. Aan de voordeur van het centrum wordt voortaan aan be zoekers gevraagd of zij hun zak ken willen legen. En wie aan dit verzoek niet voldoet, mag buiten blijven. Bezoekers die door de mazen van deze nieuwe controle- wet schieten en wapentuig het LVC weten binnen te smokke len, worden in hun kraag gepakt en op straat gezet zodra hun uit rusting zich openbaart. door Jaap Visser Dit is één van de maatregelen die de staf van het LVC heeft geno men naar aanleiding van de vechtpartijen bij enkele punk- concerten. Vechtpartijen die werden veroorzaakt "door ultra rechtse skinheads uit andere ste den", is de stellige overtuiging van stafleden, medewerkers en vaste bezoekers van het centrum aan de Breestraat. Na ruim twee jaar lang volkomen 'schadevrij' (punk)concerten te hebben georganiseerd, heeft het LVC nu ook te kampen met het 'grote stadsverschijnsel in de popwereld': militante kaalhoof- digden die zonder enige aanlei ding andere concertbezoekers, meestal punks, intimideren en soms regelrecht mishandelen. Volgens Koos Gijsman, belast met het aantrekken van 'popacts' voor het LVC, cultureel werker Vincent van Diemen en teamlei der Gert Jan Sweep, gaat het hier "om gestoorde figuren die vol strekt niet voor rede vatbaar zijn. Daar valt niet mee te praten, die moet je gewoon buiten zien te houden". En dat lukt dus nooit wanneer je, zoals in het geval van het LVC, een centrum wilt zijn dat open staat voor alle jongeren. Het eni ge wat je dan volgens de drie kunt doen, is fouilleren om te voorkomen dat messen, kettin gen en knuppels de 'concertzaal' worden binnengesleept. Voor de rest kun je dan alleen maar hopen dat de getalsmatige ver houding tussen de 'normale' con certgangers en de oproerkraaiers vechtpartijen uitsluit. "Zonder wapenuitrusting zullen vijftien fascistisch denkende skinheads toch niet zo snel iets onderne men tegen driehonderd anders denkende punks", zo luidt onge veer de filosofie van de LVC-staf. Om de verscherpte controle te kunnen uitvoeren, heeft het LVC het toch al omvangrijke vrijwilli gerslegioen met een paar extra krachten tot ongeveer tachtig uitgebreid. Gert Jan Sweep: "Dat controleren doen we princi pieel met eigen mensen. We zet ten geen 'wild west-figuren' bij de deur omdat je dan de kans loop dat het middel erger wordt dan de kwaal". Sweep voegt daar onmiddellijk aan toe dat de kwaal in Leiden zo groot nog niet is. "Uit eigen erva ring weet ik dat het elders alle maal veel heftiger is. Ik heb hier voor een jaar bij een centrum in. Amsterdam gewerkt en het is haast niet te geloven wat mensen daar soms mee naar een popcon cert nemen. Hier in Leiden valt het gelukkig allemaal reuze mee. Ik denk dat één middagje contro le bij de padvinders een grotere vangst oplevert dan een paar avonden controleren aan de deur van het Leids Vrijetijdscentrum. Maar we hebben voor deze maat regel gekozen omdat we geen ri sico's willen nemen en de veilig heid van onze bezoekers en eigen mensen zo veel mogelijk willen garanderen". Koos Gijsman: 'Tot voor kort kreeg je vaak van punks uit de grote steden, die hier een concert LVC bezochten, te horen: goh, wat is het hier allemaal lief bij jullie. Een compliment waar ik altijd apetrots op ben geweest". Behalve het invoeren van de con trolemaatregel zegt LVC-aan- voerder Sweep dat de stafleden extra afspraken hebben gemaakt met de politie over wanneer en hoe er binnen het LVC moet worden ingegrepen in geval van een massale vechtpartij. Verder zijn de interne regels en afspra ken strakker aangehaald zodat iedereen weet wat hem of haar te doen staat wanneer het knokken wordt. Een pakket van preventieve maat regelen dus dat moet voorkomen dat wat tot nu toe twee inciden ten zijn geweest een regelmatig terugkerend verschijnsel van de ze tijd wordt. Het is van harte te hopen dat dit lukt want het zou zonde zijn wanneer de LVC z'n poorten op slot moet gooien om de agressie buiten te houden. Immers, het programma-aanbod is de laatste jaren, vooral voor de 'alternatie ve popliefhebber', zonder meer interessant te noemen. Binnen landse en buitenlandse attracties in alle soorten (behalve top 40- werk) worden regelmatig opge voerd. Ook het komende seizoen kan weer een aantrekkelijke pro grammering opleveren omdat het LVC een samenwerkingsver band is aangegaan met vier colle ga-centra, het Utrechtse Tivoii, het Hilversumse Tagrijn, de Zoe- termeerse Boerderij en het Haag se Paard van Troje. Doelstelling van deze fusie op het popvlak is om aan de ene kant Nederlandse groepen de mogelijkheid te bie den zich aan een breder publiek voor te stellen door die groepen in één weekeinde alle vijf podia te laten beklimmen en ander zijds om in federatief verband te kunnen concurreren met de gro te concertorganisatoren. En het zou toch wel erg triest zijn wanneer een op hol geslagen groepje knokfanaten een derge lijk opzet weet te ondermijnen. Het lekkerste meeneem-restaurant van Neder land serveert nu een echte Provencaalse zomer- schotel van gehaktballetjes en saucijsjes in een heerlijk lichte saus met Provencaalse kruiden: f8.50 per flinke portie met rijst of noedels naar keuze. En dit naast het vaste menu van 25 over heerlijke gerechten. Kom nu naar De Smulpot! Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp öPeifSnl7'°° oo u"r„„n .00 "ur-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3