-c Ontwild^elingswerkgroep moet nü kiezen Statendaalder eindelijk opgeknapt Bezwaren bouwNieuw Rijksdorp van tafel Oegstgeester steun voor scholen of gezondheidsproject? Stad en rand VRIJDAG 8 JULI 1983 Bremmer voorspelt Uitbundig strandweer. Dat staat de zon- en waterliefhebbers voor dit weekeinde te wachten volgens de kapper/amateur- weerkundige G. Bremmer uit Valkenburg. Temperaturen die naar een hoogte van tegen de dertig graden stijgen zorgen er voor dat een verblijf aan de kust een waar genoegen wordt. Ook voor de baders en zonners die snel verbranden ziet de barbier uit het Rijndorp een plezierig weekeinde. Een "aan- landige" frisse wind en een ho ge luchtvochtigheid zorgen er voor dat de kansen op een vuurrode huid klein zijn. "En als ze toch verbranden, voelen ze het wel", geeft Bremmer als troost mee. Evenals de afgelopen dagen blij ven de kansen op een warmte- onweersbuitje aanwezig. Vol gens de Valkenburgse kapper zijn die buien moeilijk te voor spellen. "Ook zij die over een buienradar beschikken zien een dergelijke bui pas een kwartier van te voren aanko men. Zo moeilijk is die te voor spellen". Het mooie weer hebben wij te danken aan een hogedrukge- bied van 1025 milibar boven Scandinavië. Dankzij dit ge bied zakte de temperatuur bij Bremmer de afgelopen nacht niet beneden de 17 graden. Een dergelijke hoge temperatuur in de nachtelijke uren, die al en kele dagen aanhoudt, komt in de weerkundige archieven van Bremmer maar zelden voor. De barbier ziet op dit moment geen directe bedreiging voor het fraaie zomerweer. Roet in het eten gooien kan alleen een lagedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland. Volgens Bremmer ziet het er vrijwel ze ker naar uit dat het al eerder genoemde hogedrukgebied de strijd met de Ierse storing aan kan en dat het weer zeker de eerste dagen goed blijft. Poppen in 't Huys Dever Prins Willem van Oranje, de schraperige Scrooge uit Char les Dickens' Christmas Carol en Rechter Tie uit Robert van Guliks Chinese misdaadro mans die zijn van morgen af in 't Huys Dever in Lisse te zien. Uiteraard niet in levende lijve, maar als pop en vervaardigd door de kunstenares Elsa Diepraam uit het bloembollen- dorp. Onder de naam "Poppourri" wordt tot 17 juli in de Lissese donjon of woontoren aan de Heereweg een tentoonstelling gehouden van werk van de laatste vier jaar van Elsa Diep raam. Poppourri laat een ver zameling zien van figuren die ontleend zijn aan de historie, de literatuur en de schilder kunst. Maar daarnaast ook volkstypen van ver en dichtbij. Naast het al genoemde drietal komt de bezoeker in de sfeer van de in 1375 door Reinier De ver gebouwde woontoren in de poppenselectie de oud-Egypti sche koningin Nefertite, een koopman uit de Gouden Eeuw, een Balinese danseres en nog van tal van andere "spreken de" poppen tegen. De poppen zijn geëxposeerd te gen een achtergrond van wandkleden, dierenfiguren en andere voorstellingen die Elsa Diepraam in de loop der jaren heeft gemaakt. De Lissese werkte vier jaar een haar huidi ge collectie. Haar doel is haar poppen "levensecht" te maken en niet als popperig te laten uitkomen. De expositie wordt morgenmid dag om twee uur geopend door de kunsthistoricus drs. P. Sol uit Huis ter Heide in 't Huys Dever. Dagelijks is de tentoon stelling, behalve op maandag, te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Wandelen voor Malawi RIJNSBURG - Zes Rijnsburgse jongeren beginnen morgen aan een gesponsorde voettocht naar het Westduitse Siegen. Het is de bedoeling dat de jon gelui, allen lid van jongeren centrum Het Kraaienest, in een dag of veertien de afstand van rond de vijfhonderd kilometer zullen afleggen. De opbrengst van de wandeling is bestemd voor projecten in het Afrikaan se Malawi. De lopers (Jan Zwaan, Peter Vooijs, Gert van de Vijver, Kees van den Bosch, Nico de Koning en Pieter Paauw) star ten morgenochtend om kwart voor negen bij het gemeente huis in Rijnsburg. Volgens de plannen is het de bedoeling van de lopers om de eerste nacht in Schoonhoven door te brengen. Daarna wandelen de zes via Gorinchem, Eindho ven, Roermond en door een deel van de Bondsrepubliek naar de Rijnsburgs partnerge meente Siegen. Tot nu toe is er voor een bedrag van ruim elfduizend gulden aan sponsorcontracten afgeslo ten. De helft kwam binnen via een ophaalactie in het dorp en de rest via persoonlijke contac ten. Wereld kampioenschap paalzitten "Het lijkt me leuk om mee te doen". Het meest gehoorde antwoord op de vraag waarom kandidaat-deelnemers aan het wereldkampioenschap paalzit ten in Noord wij kerhout willen deelnemen. Dit "wereldkam pioenschap" wordt eind deze maand gehouden aan de rand van het Oosterduinsemeer in de bloemenbadplaats. Gisteravond was in het sport- en sociaal-cultureel centrum "De Schelft" in Noordwijkerhout de medische keuring van de 48 liefhebbers, waaronder 10 vrouwen, voor de lange zit op de palen. Door het organisatie comité was besloten niet meer dan 18 deelnemers aan de we reldtitelstrijd te laten mee doen. Jammer was dat voor een flink deel van de ingeschrevenen waarvan de keuring het einde was van de droom om mee te mogen zitten. Na het medisch onderzoek en rijp beraad dat tot diep in de nacht duurde, bleken er naast zeven deelne mers uit de regio ook vijf Noord wij kerhouters te zijn aangewezen. Ook voor twee van de vier "wereldkampioe nen" van vorig jaar, Bas Ouwe hand uit Katwijk aan den Rijn en Nico Meeuwenoord uit Noordwijk, bleek de keuring geen beletsel. Daarnaast nemen vier vrouwen deel aan de titelstrijd. Geen van de deelnemende dames komt uit Noordwijkerhout. Co- rine Koetsier uit Katwijk aan Een van de kandidaat-deelnemers wordt door het medisch team aan de tand gevoeld. Links de fysio-therapeuten R. Zeeman en L. Groot. Aan de bloeddrukmeter de arts en leider van het medisch team C. Jansen. (Foto Holvast) den Rijn, die vorig jaar de "we reldtitel" bij de dames voor zich opeiste, ontbreekt dit maal. Voor drie mannen en twee vrouwen is er nog een, zij het uitermate klein, kansje om op de valreep nog een van de palen te krijgen. Mocht er on verhoopt een van de aangewe zenen uitvallen dan wordt een van de reserves aangewezen. In totaal zijn eind juli 18 mensen beschikbaar voor het welzijn van de deelnemers. Hiervan een tiental die het medische team vormen en de andere acht verzorgen onder andere de voeding van de zitters. Ge durende de titelstrijd zijn zij dag en nacht aanwezig om de deelnemers in hun moeilijke uran bij te staan. Het record bij de mannen staat op 102 uur en vier minuten. Mocht onverhoopt een, of meerdere deelnemers, dit ver beteren dan is dit moment aan gebroken zondag 31 juli om 15.35 uur. Bij de vrouwen is dat eerder en gaat het record als al les meezit er zaterdagnacht om 2.35 al aan. De titelstrijd wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. In te genstelling tot de reglementen die gelden bij het Guiness Book of Records is het paalzit ten in Noordwijkerhout geba seerd op andere regels. Men is verplicht aan één stuk door op de paal te blijven zitten. De paal verlaten mag in geen ge val. Zelfs is het verboden in die periode te praten met familie of bekenden. Contact is alleen mogelijk met het medisch en verzorgend team en de "lotge noten" op de palen. Ontwikkelingswerkgroep, voorzitter Moonen voor het Oegstgeester ge meentehuis: "in de vorige werkgroep heerste een soort stammenstrijd". (Foto Holvast) OEGSTGEEST - Moet er vanuit de gemeente Oegstgeest geld worden overgemaakt voor leer middelen voor drie scho len in Boven-Volta of moet er geld worden over gemaakt aan de stichting "Redt de kinderen" voor een gezondheidsproject? Deze en nog twee andere vragen worden volgende week beantwoord door de Oegstgeester werkgroep ontwikkelingssamenwer king, die bijna gereed is met haar werk. WD-raadslid N.J. Moonen, die voorzitter van de werkgroep is, kijkt tevreden terug op de werk zaamheden van de vier raadsle den tot nu toe. In tegenstelling tot de vorige werkgroep, die de opdracht teruggaf aan B en W wegens interne conflicten, gaat het nu een stuk beter. "Als je besluitenlijsten van de vori ge werkgroep opslaat is het heel duidelijk dat er sprake was van een soort stammenstrijd. Het grote strijdpunt was de vraag of je een project moest financieren of dat je de nadruk moest leggen op de bewustwording van de Oegstgeester bevolking. Er ont stond een soort patstelling. De werkgroep bleef steken en er kwam geen voorstel uit", vertelt Moonen. Uiteindelijk resulteerde dat in het uit elkaar spatten van de werk groep, verdeeld door conflicten. Geleerd van de ervaringen be sloot de gemeenteraad ditmaal geen Oegstgeestenaren op te roe pen voor de werkgroep maar die samen te stellen uit raadsleden. kijken. Wordt gekozen voor de leermiddelen dan kan er worden volstaan met een éénmalige bij drage die is samengesteld uit twee delen: opbrengsten van de acties uit de bevolking en een even groot deel van de gemeente. Het gemeentelijk deel is maxi maal 50.000 gulden. Maar valt de keus op het gezondheidsproject dan zal de hulp zeer waarschijn lijk over meer jaren uitgesmeerd worden. Dat betekent dat er ook over een aantal jaren geld moe ten worden ingezameld en de ge meente over die periode een even grote bijdrage moet leve- Moonen: "We zijn tot nu toe samen opgetrokken, maar ik denk dat dit wel eens een verschil van me ning kan worden. Er zijn mensen die zeggen dat de 50.000 gulden moet worden opgemaakt hoe lang dat ook duurt. Maar er zijn ook mensen die zeggen als er 15.000 gulden wordt ingezameld, levert de gemeente een even gro te bijdrage en houdt dan 35.000 gulden in kas". Verdeeld De verwachting is dan ook dat de werkgroep met een verdeeld ad vies komt en waarna B en W en vervolgens de voltallige gemeen teraad een besluit moet nemen. Hoe dat zal uitvallen is niet te voorspellen. PPR, PvdA en D'66 lijken voorstander van het volle dig opmaken van de 50.000 gul den, de WD is tegen. Belangrijk is de houding van het CDA die de weegschaal naar beide kanten kan doen doorslaan. De kans dat de werkgroep haar werk niet af kan maken door een meningsverschil over de wijze van financieren wordt door Moo nen heel klein geacht. "We willen het niet politiseren", merkt hij op. "Het nadeel is echter wel dat als de bijdrage van de gemeente structureel wordt, Gedeputeerde Staten eisen dat er een terugkop peling moet zijn, dat er verslag wordt gedaan van de besteding van het geld met foto's en zo. An ders ben ik bang dat Gedepu teerde Staten zeggen dat er geen enkel gemeentelijk belang mee is gediend". Het is de bedoeling dat de gemeen teraad in de vergadering van sep tember een besluit neemt over de door de werkgroep gedane keuzes. Ook moet dan worden besloten of de werkgroep uitge breid moet worden of dat er een geheel nieuwe werkgroep komt die acties gaat voorbereiden om geld in te zamelen. Draagvlak WASSENAAR De Wassenaarse commissie voor ruimtelijke or dening en openbare werken is gisteravond in principe akkoord gegaan met de bouw van 76 wo ningen op het terrein van Huize Nieuw Rijksdorp. Hiermee is waarschijnlijk een volgende bar rière genomen door het college, dat alle haast maakt met dit plan. Tijdens de vergadering kwamen ook de ingediende bezwaren te gen het bouwplan aan bod. Fel te verduren kreeg het college het met de kritiek van mevr. Tade- ma-Heidema, die mede namens het Historisch Centrum Wasse naar en mevr. Heidema-Peppel- man sprak. Zij verweet het colle ge onder meer een "ontmoedi gingsbeleid" te voeren ten aan zien van de inspraak die burgers kunnen plegen. Voornaamste punt van kritiek was echter de aantasting van de dorpskern door onder meer de afbraak van Huize Nieuw Rijks dorp. Ronduit verbaasd was de inspreekster over de "plotselinge grote haast" van de gemeente, waarschijnlijk te verklaren door "de jacht op subsidies" die men voert. Slechts op kleine onderdelen meende de commissie de wet houder of architekt om verduide lijking te moeten vragen. Geen enkele der partijen gaf een afge ronde visie op het plan. Opval lend was echter wel dat wethou der Cocheret de la Morinière in zijn beantwoording belangrijk optimistischer over de subsidie toewijzingen is dan de Stichting Historisch Centrum voorheen: "het plan is haalbaar", meende hij. Dat verloopt tot nu toe vrij goed. "Het eerste wat we gedaan heb ben is kijken hoe we moesten be ginnen gezien de voorgeschiede nis. We hebben eerst bekeken of er een draagvlak was in Oegst geest voor ontwikkelingssamen werking. Zo'n dertig instellin gen, verenigingen en kerken hebben een brief gehad met de vraag of ze mee wilden doen. Daarin stonden ook de randvoor waarden voor eventuele projec ten vermeld. Het moest een kleinschalig project zijn, dat niet helemaal van de grond af opge bouwd moest worden. Daarom werd er gekozen voor samenwer king met een organisatie of een gemeente die al in de te kiezen regio werkzaam is. Als het wiel al een keer is uitgevonden, waarom zouden wij het dan nog een keer moeten doen. Zo kwamen we bij de stichting "Redt de kinderen" en Noordwijk met haar projecten in Boven-Volta", aldus Moonen. De helft van de instellingen rea geerde voor het grootste deel po sitief, maar ook voor een deel ne gatief. De werkgroep constateer de toch dat er voldoende draag vlak was en ging door met de plannenmakerij Nu er twee kandidaat-projecten zijn komt ook het probleem van de financiën weer om de hoek LEIDERDORP - Het terrein achter het LeicLerdorpse gemeentehuis wordt afgewerkt. Een dezer dagen is het bouwbedrijf Johan Matser bv begonnen met de aanleg van een plein. Rond het plein komen sier- muurtjes. Het is bovendien de bedoeling dat er ver schillende niveaus worden aangebracht. Bankjes, beplantingen en andere "grappen en grollen", zoals een woordvoerder van het bouwbedrijf zei, moeten het geheel een gezellige aankleding geven. In oktober moet het plein klaar zijn. Binnenkort wordt ook begonnen met de afwerking van de bedrijfsruimten onder de woningen die vorig jaar werden gebouwd. Op één deel na zijn de be drijfsruimten verkocht onder andere aan het advo catenkantoor Teekens dat Leiden verlaat en zich in Leiderdorp gaat vestigen. Het is ook de bedoeling dat nog voor september begon nen wordt met de bouw van een bankgebouw met daarop een achttal premiekoopwoningen. Zodra al le papieren binnen zijn kan worden begonnen. VRIJDAG Leiden Filmhuis LVC, Breestraat 66 "In the beginning...of the end", 21.15 een 23.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - optreden popgroep Kiem, 21.00 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - vrouwenavond, 21.00-01.00 uur. NVSH trefcentrum, Rapenburg 48 - open soos, 22.00 uur. ZATERDAG Stadhuisplein - Leids Pleinfestijn, cir cus Boemerang 13.30 uur en straat theater Dave Marsh 15.00 uur. Hartebrugkerk wandelconcert, Mar- greeth de Jong op orgel, 15.00 uur. Elisabeth Gasthuishof, Caeciliastraat - rommelmarkt t.b.v. rolstoelbus, 14.00 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17.00 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - café avond, 21.00-01.00 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 disco, 22.00-02.00 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za. om 8 uur en eindigt zo. om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi en Meren- wijk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, tel. 763961, spreekuur vlgs af spraak. zo. 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za. 8 uur tot zo. 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwijnenburg: za. en zo.: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, teL 133834, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Meren- wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. O. du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo. R. van Velzen, Drakestein 3, tel. 891100. za. en zo. spreekuur 12.30-13 uur op Vlas kamp 16. tel. 891100. Leidseweg 328. tel. 071-762159. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr. 8 juli tot 15 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502 en door Apotheek Beker, Lijt- weg 4, tel. 155482. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- P.C. Akkerman, Z-oeterwoudsesingel 56, Leiden, tel. 149921.(spreekuur 13 f 5, Leiderdorp, E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. )3, spreekuur ma., woe. en vr. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Schrijfavond Drie gevangenen in Urugay, So malië en China staan centraal tijdens de maandelijkse schrijf avond van de afdeling Leider dorp van Amnesty Internatio nal. Dinsdagavond 12 juli staan de deuren van de Sjelter van half acht tot half negen open voor hen die per brief verbete ring van hun lot willen beplei ten LEIDSCH -£1 DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 61,25 Comm Per post 83,60 R D I Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Rubrie s 0.85 Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement f 233,50 Directie. G Koopman Ad) dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Ad|. Hoofdredacteur. J Ruygrok-Hoogeveen tel 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen rrespondenten o a

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2