mmmss. w Aan slapen komt een chauffeur nooit toe' Kleinen roeren zich, groten beven e busre^^ levensgevaar Steun voor de 'basis' in Brazilië VRIJDAG 8 JULI 1983 PAGINA 17 nonstop acn- Met een zekere gelatenheid reageren de touringcarbedrijven in de regio op de beschuldigende vinger, die FNV-bestuurder Ei- las Niehot naar de branche uitsteekt. Natuurlijk zullen er wel eens exessen voorkomen tijdens de nu zo populaire pendelrit ten naar het zonnige zuiden. Bovo-tours (Roelofarendsveen), Langhout (Ter Aar) en Beuk (Noordwijk) willen zich niet roomser voordoen dan de paus. Er zal wel een kern van waarheid zitten in de wilde verhalen over chaufTeurs, die de rijtijden aan hun laars lappen en soms 18 tot 20 uur achter het stuur zitten. En: een touringcarbedrijf moet het voor het grootste deel van dit seizoen hebben. De chauffeurs zijn dezer dagen echt wel langer dan acht uur per dag in touw, maar niet 18 uur nonstop. "Ik krijg m'n mensen niet eens zo ver", zegt Bovo-woordvoerder Hannema. Om meteen alle busreizen naar de zon als 'levensgevaarlijk' te bestempelen is dus grote onzin, zo zeggen de drie. De consu ment moet alleen niet lukraak met een goedkope aanbieding in zee gaan, zonder tussen de regels door te lezen wat hem precies wordt aangeboden. Dolf Beuk: "Als je een advertentie ziet waarin een bedrijf garan deert dat je binnen 20 uur in Alicante bent moet er een lichtje bij je gaan branden. Dat kan namelijk helemaal niet, mits de chauffeur van zo'n touringcar de voorschriften overtreedt. Ook ik ben geen heilige. Maar er zijn bepaalde normen die je als gerenommeerd busbedrijf in acht neemt. De concurrentie slag in deze branche is momenteel echter moordend. De één wil weer een tientje goedkoper zijn dan de ander. Dan krijg je die excessen". 'M UNDBERGH De drie zijn niet bang voor welke controle dein ook. Ze zijn even tueel gaarne bereid om met de FNV, de collega-werkgevers en overheid om tafel te gaan zitten om buitensporigheden uit de wereld te helpen. Voor uitlopend op dat overleg han teren Langhout, Bovo en Beuk ieder hun eigen normen. Kort en goed komen deze op het volgende neer: in elke pendel bus horen minimaal twee chauffeurs. In de reis is dik wijls (Bovo) een overnachting inbegrepen. Een chauffeur moet zich aan de wet houden en niet meer kilometers maken dan 450 per dag, waarbij uiter aard niet op tien kilometer meer of minder kan worden gekeken. Kan hij zich daar niet aan houden, dan moet hij na vier uur rijden vier uur rust ne men. De tachograafschrijf een soort black box voor bus sen, waarop aantal gereden ki lometers en de snelheid staat genoteerd moet nauwgezet worden gecontroleerd. 'Verse' chauffeurs moeten vanuit Ne derland worden ingezet, zodra de bestuurders over hun rijtijd dreigen heen te raken (Beuk). Doodsangsten Dat is de theorie. De praktijk ziet er, blijkens de verhalen van doorknede pendelaars, heel wat minder fraai uit. Twee chauffeurs willen hun relaas wel doen onder strikte ge heimhouding. Dat verwondert FNV-man Niehot, hij bezoekt één van hen vandaag, totaal niet. Niehot: "Sommige chauf feurs durven hun naam niet eens tegen mij te zeggen. In de ^VT chauffeurs soms - i *ond^act reeks HWVG im-' aantal Voor een prikkie naar Spanje? Denk even aan de chauffeur. ze tijd staan de mensen doods angsten uit om hun baantje te verliezen. Ik kan me die angst goed voorstellen. Maar gelooft u maar dat er excessen voorko men. Zonet sprak ik met een man die er twee keer 22 uur Spanje had opzitten. Hij moest net voor de Nederlandse grens afstappen om op het allerlaatst werd hij door een ander ver vangen. Op die wijze staat ook de Nederlandse politie mach teloos. Namen van bedrijven noemen heeft geen zin. Ze doen het allemaal, op mis schien één uitzondering na: De Jong Intratours laat altijd een verse ploeg in Lyon opstap pen". Angst doorvlecht ook de verha len van de chauffeurs. Moor dende ritten van en naar Span je is één ding - ontslag is heel wat erger. Hun betogen - die ze onafhankelijk van elkaar doen hebben vrijwel dezelf de conclusies. Dat het neerzet ten van twee chauffeurs per bus niet automatisch inhoudt Dat er, met name in het drukke hoogseizoen, veel onervaren mensen achter het stuur van de immense touringcars krui pen. Dat vier uur rust voor een chauffeur heel wat anders is dan uitrusten. Want de tou ringcar anno 1983 is een uiterst comfortabel vervoermiddel ge worden. Alleen: de video en de uitgebreide bar moeten wel worden bediend. Van slapen in een bus komt hooguit s' nachts iets terecht. Dat er sowieso van slapen weinig komt, vooral als je met een maat rijdt die je vanwege een gebrek aan rijervaring niet kunt vertrouwen. Eén van de chauffeurs: "Neemt u maar van mij aan dat de meeste on gelukken op de weg worden veroorzaakt door onervaren lieden. Ik heb het meegemaakt dat ik net was ingedommeld en ik wakker schrok omdat de bus zo heen en weer slingerde. Er zat een knaap achter die voor het eerst een pendel deed. Mooi dat 'ie in slaap was geval len. Geen wonder eigenlijk: in Spanje had hij had niet uitge rust, maar lekker op een terras je gezeten. Hij vloog een halve meter de lucht in toen ik in die bus achter hem stond. Ik heb hem de wagen in de kant laten sturen en meteen het stuur overgenomen. Gelukkig merk ten de passagiers niets. Alleen vroegen ze de volgende mor gen wat dat geslinger was ge weest. Dat zijn de rukwinden die je hier in de Pyreneeën hebt, heb ik toen maar ge zegd". Schoonmaken De chauffeur kan na een rit van 2000 kilometer in Spanje te zijn aangekomen niet lekker on deruit zakken. Na het uitladen moet de bus eerst worden schoongemaakt voor de terug kerende vakantiegangers. Dan moet hij een hapje gaan eten en vervolgens op zoek gaan naar een slaapplaats. In het voorseizoen levert dat geen problemen op. Moeilijker wordt het vinden van een bed in de maanden juli en augus tus. Veel kamers zijn toch al overboekt. "En de hoteliers zien je in deze tijd van het jaar echt niet staan. Veel collega's zwalken die paar uur maar wat over straat, of ze knappen een uiltje in de bus zelf. Na een uur of vijf, zes, staat de volgende ploeg op je te wachten en kun je weer terug. Rijtijden? In theorie heel mooi. tin de prak tijk onhaalbaar, als je twee keer per week heen en weer naar Spanje rijdt". En die schijven dan? Beide chauffeurs honen dit zoge naamde waterdichte systeem weg. Het trucje bestaat volgens hen hieruit dat een chauffeur dikwijls met een blinde schijf begint te rijden. Aan de Neder landse grens wordt deze schijf vernietigd en vervangen. Zo staat de klok weer op nul. Het zelfde laken een pak aan de Spaanse grens. Van het officië le aantal rijuren wordt op deze wijze heel wat afgeknabbeld. "En kom je eenmaal in Neder land terug, dan moetje eerst al le mensen thuisbrengen. Van Eindhoven naar Breda, van Rotterdam naar Den Haag, noemt u alle grote plaatsen maar op. De lege bus breng je naar je baas terug. Dan ver wachten ze van je dat je je wa gen van binnen en van buiten schoonmaakt, en ik hoef u niet te vertellen dat vakantiegan gers er een keet van maken. Als je dan eenmaal thuis bent val je letterlijk voor dood neer. Je hangt een dag bekaf rond en de volgende morgen ga je weer, richting Spanje". Oververmoeid Zijn collega gaat morgen daad werkelijk. Hij vreest voor een herhaling van de vorige vakan tietrip, toen hij op een zonnige Spaanse straat oververmoeid in elkaar zakte. De dokterskos ten worden van zijn salaris af gehouden. De fooien verzoeten een dergelijke onkostenpost toch weer? Hoongelach. "De mensen willen voor een prik kie naar Spapje. En dan achter af wel klagen over een kapot fonteintje. Ze zeuren overal over, dat houd je niet voor mo gelijk. Een dankjewel of een groet kan er bij het uitstappen nauwelijks af - laat staan een fooitje. Echt, de vakantiegan ger denkt nog het makkelijkst over ons baantje. Ze veronder stellen datje veel ziet en lekker op je krent in zo'n mooie bus rondtoert. Ze realiseren zich nooit wat je allemaal mee maakt om iedereen weer veilig uit en thuis te krijgen". Hebt u de tekst wel eens bestudeerd die in het kader van het „ontmoe digingsbeleid voor tabakspro- dukten" sinds 1977 op de pakjes sigaretten moet staan? „Roken bedreigt de gezondheid. De mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne'. Nicotine 1,4 mg. Teer 17 mg". De ontwerpers van de pakjes, die toch zulke grootmeesters zijn in „het overbrengen van de bood schap", zijn er in sommige geval len door de kleurkeuze of het let tertype op indrukwekkende wij ze in geslaagd deze waarschu wing onleesbaar te maken. Je reinste mimicry. Op het Filter Kings-pakje van Philip Morris zijn de letters van de ministeriële boodschap in goud op het goud gele pakje gedrukt, zodat je ze al leen bij een gunstige lichtval kan ontcijferen. Caballero heeft ze in rood op het bruine pakje gedrukt, zodat je van goeden huize moet komen om de tekst überhaupt te vinden, alleen Gauloise doet het in het zelfde zwarte lettertje als de rest van de belettering (spor tief!), terwijl Barclay zich na tuurlijk helemaal niet schaamt voor zijn nicotine- en teergehal tes, en daarom wel een leesbare tekst heeft kunnen ontwerpen... Nu heb ik kortgeleden enigszins tot mijn verrassing ontdekt dat ik als niet-roker niet tot een MIN DERHEID, maar tot een MEER DERHEID behoor. In 1982 werd nog maar door 37 procent van de Nederlanders van 15 jaar en ou der gerookt. Tien miljoen Neder landers, dat is meer dan tweeder de van de bevolking, rookt niet! In 1958 rookte nog 90 procent van de mannen boven de 15 jaar, dat getal is in 24 jaar teruggelopen tot 41 procent. Verbazingwek kend! Ook in Groot-Brittannië zijn de ro kers langzamerhand in de min derheid geraakt. Woensdag ston den er paginagrote advertenties in de Engelse kranten van „The Health Education Council", on der de lastig te vertalen kop: Eight million smokers decide it's better to kick the habit than kick the bucket". Acht miljoen rokers besluiten dat het beter is de gewoonte te schop pen dan de emmer te schoppen, - dat zou ik geen bevredigende ver taling willen noemen. „Kick the habit" is breken met de gewoonte, en „kick the bucket" is 't hoekje omgaan. Dat houdt vermoedelijk verband met een oud Engels ge bruik om stervenden op een em mer te zetten. Wat dacht u van: acht miljoen rokers hebben beslo ten dat het beter was met een GE WOONTE te stoppen dan met het leven te stoppen? Beter de laatste rook uitblazen dan de LAATSTE ADEM? Beter de SIGARET dan de WERELD vaarwel zeggen. En fin, u begrijpt de bedoeling. De tekst van de advertentie luidde verder als volgt: De recente cijfers, die de regering gisteren gepubliceerd heeft, to nen aan dat het aantal rokers op nieuw op dramatische wijze is afgenomen. Zij zijn nu sterk in de minderheid. Er zijn twee keer zoveel niet-rokers als rokers. (Willén de eigenaars van bioscopen, theaters en lucht vaartmaatschappijen hier nota van nemen, alstublieft). Het komt er op neer dat er nu al meer EX-ROKERS in Engeland zijn dan er mensen Zweden wo nen. Meer dan 8 miljoen. Zij verheugen zich allemaal in die kenmerkende onthoudingsver schijnselen. Zij hebben niet langer dat rokers- hoestje. Zij kunnen wandelen, joggen, zwemmen en tennis spe len zonder naar adem te hoeven happen. Zij kunnen hun voedsel weer proe ven en de bloemen weer ruiken. Hun tanden en vingers zijn vrij van nicotine. En het beste van alles is dat zij in aanzienlijke mate het risico heb ben verkleind om bronchitis, em fyseem, longkanker en hartkwa len op te lopen. Zij zijn bevrijd van de gewoonte en van zijn gevaren. Maar ook al is er een slag gewon nen, de oorlog is nog lang niet voorbij. Het roken doodt nog altijd 250 mensen per dag. Per jaar is het verantwoordelijk voor acht maal zoveel doden als er bij verkeersongelukken vallen. Dus ook al is het een uitstervende gewoonte, hij sleept toch nog veel mensen met zich mee. Als u nog steeds rookt, hopen we dat de recente cijfers u zullen aanmoedigen ermee te stoppen. Veel mensen vonden het veel mak kelijker om ermee te stoppen dan zij tevoren hadden gevreesd. En als acht miljoen mensen het kunnen, waarom u dan niet Tegen de tijd dat de volgende cij fers door de regering worden ge publiceerd, hopen we dat u ook een niet-roker bent geworden. Net als de meeste andere mensen. De kerkelijke basisge meenschappen in Bra zilië hebben op hun vijfde congres in Sao Paulo steun gekregen van een groot aantal geestelijken en theolo gen. Ruim dertig bis schoppen wonen de bijeenkomsten die tot vandaag duren - bij. De algemene secretaris van de Braziliaanse bisschoppen conferentie, bisschop Lucia no Mendes, hekelde al bij de opening van het congres de campagne van bepaalde groepen tegen de basisge meenschappen. Deze ge meenschappen zouden uit zijn op een volkskerk los van de kerkelijke hiërarchie. "De katholieke basisgemeen schappen zijn geen politieke partijen, maar krachten die de samenleving willen ver nieuwen overeenkomstig het Woord van God", zei bis schop Mendes. Bij de verkiezingen van novem ber vorig jaar kozen de-basis gemeenschappen soms open lijk de kant van de oppositie. Daarover zei Mendes, dat de kerk zich tijdens een verkie zingscampagne wel op een of andere manier moét uiten. "De ophelderingen die in de basisgemeenschappen wer den gegeven hadden tot doel, de leden bewust en in vrij heid te laten kiezen". "De rol van de gemeenschappen is vooral evangelisch, niet poli tiek". "Maar het evangelie verplicht ons wel tot een so ciaal en politiek gedrag dat uitgaat van de menselijke waardigheid". Kardinaal Aloisio Lorscheider verzekerde de 500 afgevaar digden, dat het tot de taak van de basisgemeenschappen behoort, een nieuwe samenle ving te vormen, die broeder lijk, rechtvaardig en solidair is. "Daar deugt op het ogen blik niets van". De kardinaal beschreef de tegenwoordige samenleving als 'zeer indivi dualistisch' en 'egoïstisch'. "De tegenstanders zijn bang, dat het volk wordt wakker geschud en zijn rechten gaat opeisen. Ze zijn bang voor de uitgebuite menigte. Want als de kleinen zich gaan vereni gen, beven de groten". De kardinaal waarschuwde voor de klassenstrijd en het marxisme. De nieuwe samen leving kan beter op het evan gelie worden gegrondvest. "Het is vooral dat evangelie, dat de tegenstanders van de basisgemeenschappen zwaar op de maag begint te liggen",' zei de kardinaal. Bidden voor paus Volgens bisschop Augusto Al- ves da Rocha is het volstrekt in overeenstemming met het evangelie als de nieuwe sa menleving 'een minimum aan socialisme' vertoont. Van de kapitalistische en commu nistische samenlevingen kunnen bepaalde 'positieve elementen' worden overge nomen. Een staatskaptalis- tisch socialisme, dat van de menselijke persoonlijkheid maar weinig overlaat ('bu reaucratisch zonder zeggen schap van de bevolking'), wees hij af. Basisgemeenschappen in het bisdom Lins vroegen in een publikatie de gelovigen, te bidden voor de paus, "opdat hij nog niet méér misstappen begaat dan tijdens zijn recen te bezoek aan Nicaragua". De paus had zich daar moeten opstellen aan de kant van het volk, "dat na 400 jaar uitbui ting veel bloed heeft vergo ten om vrij te worden". Maar de paus liet die gelegenheid voorbijgaan en hield slechts een toespraak tot theologen. in één parochie had de priester, nadat hij deze kritiek van de basisgemeenschappen had voorgelezen, de gelovigen op geroepen "te bidden voor de bekering van de paus". Op het congres van de basisge meenschappen wilde de bis schop van het desbetreffende diocees daarop liever niet reageren. Wel betreurde hij de publikatie in Lins. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zandvoort J. A. van Leeu wen Steggerda-Vinkega (Fr.); aangenomen naar Ede A. C. Kortleve Benschop (die be dankte voor Boskoop). Toegelaten tot de evangeliebe diening G. C. Officer Hattem ('De Heezenberg'); toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar D. van Doorn Stedum (Gr.) en mevr. J. F. van der Steen Bennekom. Minder zwaar. Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) heeft voor de komende Vre- desweek (18 tot 25 septem ber) een documentatiepakket in voorbereiding, dat wat minder zwaar zal zijn dan in voorgaande jaren. De vredes- krant wordt de helft dunner (8 pagina's) en ook beter lees baar (met meer illustraties en interviews). Het IKV wil zijn informatie ook wat meer verspreid gaan aan bieden. Zo worden een paar brochures niet in het docu mentatiepakket opgenomen maar eerder uitgegeven. De gebruikers moesten in één keer te- veel verwerken. Het thema blijft het verzet te gen de kruisraketten. Daarbij wordt aangetekend, dat ook de Russische raketten weg moeten, "maar niet op de ma nier van vóór wat hoort wat". Doodstraf. Op 12 juli, de dag voordat het Britse Lagerhuis erover zal praten, zal de syno de van de Anglicaanse Kerk van Engeland en Wales een spoeddebat houden over de mogelijke herinvoering van de doodstraf. De meningen in deze kerk over dit onderwerp zijn verdeeld, net zoals in de hele Britse sa menleving. Dr. Robert Run- cie, primaat van de Angli caanse Kerk, is zelf tegen het opnieuw invoeren van de doodstraf. De staat krijgt dan een macht, die te zeer op die van God lijkt, vindt hij. Minderheden Vertegenwoordigers van pro testantse minderheden in België, Frankrijk, Spapje, Portugal, Italië en het niet Duits sprekende deel van Zwitserland zijn in Sommie- res (Frankrijk) bij elkaar ge weest om hun relatie met de Rooms-Katholieke Kerk te bespreken. Er zijn ontwikkelingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk, waarover de protestantse minderheden zich zorgen maken, zoals de herleving van bepaalde soorten 'volkse vroomheid', het opleggen van ethische waarden ('ker kelijk imperialisme') aan de maatschappij en een tekort aan respect voor de gods dienstige vrijheid van min derheden. De top van de kerk wil te wei nig de gevolgen trekken uit wat het Tweede Vaticaans Concilie heeft besloten, vin den de minderheden. Ook worden verschillende theolo gische opvattingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk te ge makkelijk genegeerd. Voorwaarden voor een door gaande oecumene zijn: er kenning van de 'soevereme autoriteit van de Heilige Schrift', voortdurende refor matie van de gehele kerk en het priesterschap van ólle ge lovigen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17