Aanval Smit blijft uit Ernstige vervuiling in Hoek van Holland Riante voorsprong Musters Marijke Guyt uitgeschakeld Jannes van der Wal gaat af Familie wil via proces reptielen terugvorderen 'Rustdag' in Bodegraven Wereldkampioenschap zweefvliegen Vilas gaat in beroep Onderzoek veesterfte Egypte Katholiek nieuwsblad Or-advies: Demka kan openblijven helpt regering Tsjaad BODEGRAVEN Hans Langerijs heeft in de vijfde etap pe van de Zes van Rijn en Gouwe het puntentotaal op zijn naaste concurrent Theo Smit nogmaals met drie punten vergroot. Dit gebeurde al halverwege de koers in Bodegraven, waar Piet van Katwijk net als vorig jaar winnaar werd. Bij de tussensprints om de extra punten die meetellen voor het eindklassement van de profzes- daagse, was Langerijs in de tweede rush duidelijk de snelste. Theo Smit kwam slechts als vijfde over de meet. De vijfde dag in dit jaarlijks terug kerend evenement was voor het talrijke publiek erg saai. Nadat een vluchtpoging van Aad ^an den Hoek, de Duitser Heinz Betz, Jan Aling en Frits van Bindsber- gen te niet was gedaan gebeurde er lange tijd niets. Het leek er op dat de coureurs Bodegraven als rustplaats hadden gekozen. Ook de verwachte aanval van Theo Smit, de nummer twee in het to taalklassement, bleef uit. Pas in het laatste uur kwam de tweede en definitieve onsnap- ping. Fons en Piet van Katwijk, Mario van Vlimmeren en Co Mo- ritz demarreerden uit het sukke lende peloton. Leider Hans Lan gerijs stond alleen nog toe dat Ad Tak (vijfde plaats) naar het kop- groepje sprong. Simpel reden de vluchters naar een ronde voorsprong. Aardig was daarna nog slechts de sprint om de zesde plaats. Jos Lammer- tink hield hierin Theo Smit en Hans Langerijs knap achter zich. De zege ging tenslotte naar Piet var. Katwijk, elkk jaar goed voor een ritoverwinning en nu voor de tweede achtereenvolgende maal triomfator in het kaasdorp. Voor leider Hans Langerijs moet het wel erg vreemd lopen als hij vanavond in Gouda nog door zijn kameraad Theo Smit (al winnaar in 1982) uit de leiderstrui wordt gereden. Dat de KNWU de "6" als een serieuze wedstrijd telt, blijkt uit het feit dat na afloop gisteravond liefst acht renners zich moesten melden voor medi sche controle op stimulerende middelen. Uitslag 5e etappe Bodegraven: 1 Piet van Katwijk, 2 Mario van Vlimmeren, 3 Ad Tak, 4 Fons van Katwijk, 5 Co Moritz, 6 Jos Lam- mertink, 7 Theo Smit, 8 Hans Hans Langerijs, de leider van de Zes van Rijn en Gouwe is door de organisatoren van bet wie lerspektakel op 27 juli in Noord- wijk aan Zee aan de deelne merslijst toegevoegd. Hij ver vangt René Koppert, die na een liefdes-affaire in de Ronde van Italiè naar huis gestuurd was, maar nu weer door zijn Ita liaanse bazen is terug geroepen. Langerijs, 9 Ad Prinsen, 10 Aad van den Hoek. Klassement aan kop: 1 Hans Lan gerijs 185 pnt, 2 Theo Smit 178, 3 Ad Tak 160, 4 Fons van Katwijk 152, 5 Jan Jonkers 152, 6 Wies van Dongen 150, 7 Piet van Kat wijk 137, 8 Jos Lammertink 135, 9 Aad van den Hoek 134, John Broers 123. WIM VAN DUIVENBODE VRIJDAG 8 JULI 1983 Kees Musters gaat fier HOBBS (ANP) - Kees Musters heeft op de achtste wedstrijddag van de wereldkam pioenschappen zweefvliegen zijn riante voorsprong in de 15 meter klasse behouden. De Alphenaar eindigde in het Amerikaanse Hobbs in de achtste en langste wedstrijd van het toernooi op de vijfde plaats. Door deze prestatie voert Musters het klassement aan met 386 pun ten voorsprong op de Zuidafri kaan Goudriaan. Daan Pare uit Bilthoven en Bert Kuijper uit NEW YORK (ANP) - De Argentijnse tennisser Guillermo Vilas is in beroep gegaan tegen de schorsing van een jaar en de boete van 20.000 dollar, die de internationale beroeps tennis council bij de heren (MIPTC) hem oplegde voor het aannemen van start- geld voor het toernooi van maart in Rotterdam. De advocaat van Vilas, Martin London, verklaarde in New York dat hij het beroep schriftelijk bij de council had ingediend. In een notitie noemde London de sancties van de council op niets gebaseerd en volkomen illegaal. Bovendien wordt gewag ge maakt van een beschamende behandeling van Vilas. "Dat was hoogst unfair", aldus het schrijven, "Vilas is nimmer meegedeeld dat de council met een dergelijke zaak bezig was. Hij kende de aanklacht niet en kreeg geen gelegenheid zich te verdedigen". Nieuw-Loosdrecht nemen res pectievelijk de achtste en negen de plaats in. In de open klasse eindigde Jaap van Steinfoorn als achtste, waardoor hij in de alge mene rangschikking na acht wedstrijden op de twaalfde plaats belandde. In de stan daardklasse spelen Alphenaar Baer Selen en Peter Teunisse een ondergeschikte rol. De uitslagen op de achtste wedstrijddag zijn: 15 Meter klasse: 1. Wells (GBr), 2. Strie- dieck (VSt), 3. Gimmey (VSt), 5. Mus ters (Ned), 16. Kuijper (Ned), 17. Pare (Ned). Klassement: 1. Musters 7685 punten, 2. Goudriaan (ZAf) 7299, 3. Striedieck 7298, 8. Pare 7044, 9. Kuyper 6528. Open klasse: 1. Renner (WD1), 2. Fitchet (GBr), 3. Moffat (VSt), 8. Van Stein foorn (Ned). Klassement: 1. Renner 7944 punten. 2. Gantenbrink (WD1) 7383, 3. Henry Stouffs (Bel), 3. Glöckl (WD1), 22. Se len (Ned), 38. Teunisse (Ned). Klassement: 1. Oye (Den) 7249 punten, 2. Glóckl 7223, 3. Buchanan (Aus), 13. Selen, 25. Teunisse. LEIDEN - Op het Forescate-tennistoernooi verloopt de afvalrace om de hoogste eer bij de B-dames allerminst volgens het plaatsingsschema. Na de terugtrekking van de als derde genoteerde Annette Hins-V.d. Mey en het éénmalig optreden van de papieren nummer twee, Lise- lotte van der Bijl, is ook de favoriete én toernooiwinnares van vorig jaar, Marijke Guyt, een halt toegeroepen. De net van een de conditie aantas tende kampeervakantie terugge keerde titelhoudster moest het opnemen tegen de ongenaakbare in de C-categorie, Brigit van der Maarel. Laatstgenoemde, "zo vast als een huis", wachtte gedul dig tot haar opponente met één van haar beruchte harde klappen een game-point in eigen voordeel probeerde te beslissen. Hierin was de favoriete iets te onfor tuinlijk. Na een door de Hazers- woudse in de tiebreak gewonnen eerste set, eindigde het tweede deel met een ruimere marge: 7-6, 6-4. Marion Hoogeveen, die een ronde tevoren de als tweede geplaatste Liselotte van der Bijl uitschakel de, zorgde nu wederom voor een verrassing. De Nieuw-Vennep speelster bleef Maureen Meijer in twee sets de baas: 6-2, 7-6. Corinne Bandmann had tegen A. Meyninger goede kansen op de overwinning. In de tiebreak van de derde set kreeg de Duitse vijf matchpoints, maar haar oppo nente werkte die keurig weg en sloeg bij haar eerste kans op de overwinning onverbiddelijk toe: 6-4, 4—6, 7—6. Bij de heren be reikte de als tweede geplaatste Ivar de Jong zonder problemen de volgende ronde. De Alphe naar gunde Marcel de Bakker maar één game: 6—0, 6-1. Freek van der Capellen ontmoette Joost van Leeuwen. De Unicum- mer boekte een regelmatige tweesets overwinning: 6-3, 6—4. Bob van Overbeke was in zijn partij tegen Sjoerd van Duinen net iets constanter en drukte dat in de 7-5, 6-4 setcijfers uit. In C bood Jan Siemerink de favo riete Rob van Marwijk uitste kend partij. In een voor beiden slopend duel handhaafde Van Marwijk zich moeizaam in het toernooi: 3—6, 6—3, 6—4. Freek Tanis, de nummer twee van het deelnemersveld, "liep" soepel over zijn opponent Robbert Ha vik: 6—0, 6—1. Dick Zaadnoor- dijk had al evenmin moeite met Forescate-bestuurder Rik Meij er: 6-1, 6-2. Bij de vrouwen is de eerste halve finaliste bekend. De Duitse Suzanne Veismann gaf Marion Post geen enkele kans: 6—1, 6—1. Brigit van der Maarel stuitte tegen Willie den Hollander alleen in het openings- deel op tegenstand van beteke nis, was in de tweede set opper machtig: 6—3, 6-0. Hetty Bosch kwam bij de laatste acht. Zij deed dat door J. Jellema met 6—3,6-2 aan de kant te zetten. In D zorgde Lucas de Clerq voor een daverende verrassing door Maarten van der Schoor, als der de geplaatst, met 7-6, 6-2 te kloppen. Bas van Amstel kwam al in de halve finale. Hij won met 6-4,-6-2 van Jan de Moov. MARIJKE DE BEER. AMSTERDAM (ANP) - Voor wereldkampioen Jan nes van der Wal begint de internationale dam-acht- kamp in Amsterdam desastreuze vormen aan te ne men. Tegen oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg incasseerde hij zijn vierde nederlaag in vijf partijen en een dergelijke toernooistart is voor een groot meester ongekend. Gantwarg kreeg door die zege weer enige aansluiting met de koplopers, die hun onderlinge duels met re mises afsloten, zodat er in de top van het klassement geen wijziging kwam. Harm Wiersma blijft de enige leider. Toch had de oud-wereldkampioen een van zijn con currenten kunnen afschudden. Wadim Wirny, 's we relds sterkste jeugdspeler, was van de prestaties van Wiersma in dit toernooi behoorlijk onder de indruk en met enige vrees ging hij de confrontatie met de Fries aan. Dat was ook merkbaar in de partij, waarin Wirny al heel vroeg een voorpost op 27 plaatste, die voor Wiersma aardige aanknopingspunten gaf. De Fries bleef evenwel iets te lang op deze flank bezig, waardoor hij rond de veertigste zet de winnende voortzetting miste, nadat Wirny ten koste van een schijf diep op wits lange vleugel was gepenetreerd. Nu moest Wiersma na byna vijf uur in een punten- deling berusten. Rob Clerc volgde kort na de klokcontrole het voor beeld van zijn landgenoot, nadat ook hij de winst tegen Kouassi had overzien. Ook hier was het de zwartspeler die veld 27 tot inzet van het duel maakt, hetgeen echter - zoals de analyses aangaven - niet geheel verantwoord was. LEEK (GPD) - De familie Tuinman uit het Groningse Leek, van wie enkele weken geleden een exoti sche dierenverzameling bestaan de uit een paar honderd slangen, krokodillen, kaaimannen en dui zenden ratten en muizen in be slag werd genomen, gaat een reeks van processen voeren om hun verzameling terug te krij gen. Een hoorzitting van de be zwaarschriftencommissie van Leek vormde deze week de inlei ding tot de processen. Centraal stond daar de vraag waarom de gemeente zo laat tegen de familie Tuinman met een spectaculaire politieactie was opgetreden. Hebben B en W al dan niet terecht op 10 mei de familie Tuinman aangeschreven om binnen tien dagen hun dierenverzameling el ders te huisvesten? „Ja", vond burgemeester mr. Th. P. Zwart. ROTTERDAM (ANP) - De milieu dienst van Rijnmond (DCMR) heeft in Hoek van Holland op vijf plaatsen ernstige bodemveront reiniging geconstateerd. Een lokatie bij de Prins Hendrik- weg is er het ernstigst aan toe. Het chemisch bedrijf Synres heeft daar volgens de DCMR tus sen 1946 en 1967 op een vroegere stortplaats 2.000 ton puur gif ge stort, zoals tolueen, fenoleen en tetrachloormethaan. Op de nabij gelegen Lemaireweg is op een voormalige stortplaats ook che misch afval terechtgekomen. De derde lokatie is een grote, bij het strand gelegen parkeer plaats, waar organische chloor verbindingen zijn aangetroffen. Bij de Mercatorweg en de Schen- keldijk zijn eveneens verontrei nigde stoffen gevonden. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft op de zolderverdieping van een pand aan de Zandhoek in de hoofd stad zeer waarschijnlijk een amfetaminelaboratorium ont dekt. In het pand was brand ontstaan als gevolg van oververhitting van een koffiezetapparaat. De politie, die een kijkje kwam ne men, ontdekte verschillende soorten chemicaliën op de zol- der en ook de geur deed vermoe den dat men te doen had met een amfetaminelaboratorium. „We zijn in het verleden wellicht wat te tolerant geweest, maar ook bij ons barst eens de bom". „Nee", vond mr. H. J. van Balen, de raadsman van de familie Tuinman. „De gemeente wist al jaren wat er aan de hand was en er waren geen nieuwe feiten die deze actie rechtvaardigden". Op geen van de plaatsen zijn hui zen gebouwd, maar wel liggen er onder meer sportvelden en ande re recreatieterreinen. De woordvoerder van Rijnmond WEERSELO-HENGELO (GPD) - Het is noodzakelijk dat er een wetenschappelijk onderzoek komt naar de relatie tussen de HCH-verontreiniging van weide grond in Weerselo en de grote sterfte onder het daarop grazen de vee. Dit onderzoek zal aanto nen dat de aanwezigheid van de giftige stof HCH, benzeenhe- xachloride, rechtstreeks de dood van de dieren tot gevolg heeft ge had. Dat vindt de werkgroep HCH Hengelo, waarvan het in fe bruari van dit jaar verschenen HCH-zwartboek, voor kamerle den van de PPR en PvdA aanlei ding was tot stellen van vragen. De werkgroep reageert hiermee op het vorige week gepresenteerde ministeriële rapport, met de re sultaten van een onderzoek naar het verband tussen veesterfte en de HCH-besmetting. Het rapport wordt onwetenschappelijk ge noemd en voor wat betreft de be nadering van de gedupeerde agrariër schandalig grof. De be trokken kamerleden willen aan vullende vragen stellen. Tegengestelde meningen ken merkten de hoorzitting. Kern punten in het conflict: wat wist de gemeente van de omvang en aard van de dierenverzameling? Was er een aanleiding tot het for se politie-ingrijpen? Wat was de houding van de familie Tuinman in de loop der jaren en was er sprake van overlast? De laatste erkent dat het om een ernstige vorm van bodemverontreiniging gaat, maar hij benadrukt dat er in alle gevallen nog nader onder zoek moet worden verricht. Rijnmond heeft de gemeente Rot terdam, waai onder Hoek van Holland valt, geadviseerd op de bewuste lokaties geen grond werkzaamheden te verrichten en er geen water uit de grond te ont trekken. Het openbaar lichaam heeft minister Winsemius (mi lieu) voorgesteld de lokaties in het bodemsaneringsprogramma op te nemen. De bevindingen van de milieu dienst staan in vijf rapporten. Er zijn volgens de woordvoerder nog 48 dergelijke rapporten over verschillende lokaties in het Rijnmondgebied. CAIRO (Reuter/UPI) - Na Frank rijk heeft ook Egypte besloten tot militaire hulp aan de regering van Hissene Habre in Tsjaad, die wordt bedreigd door het met Li bische steun opererende opstan- delingenleger van Goukouni Oueddei. Na besprekingen tus sen de Franse minister van bui tenlandse zaken Claude Cheys- son en de Egyptische president Hosni Moebarak zei een Egypti sche woordvoerder dat de twee landen zich hebben verbonden tot het verstenken van het defen- vraag is wellicht de belangrijk ste, omdat die de aanleiding was om op grond van de politieveror dening de familie Tuinman aan te schrijven hun dierenverzame ling het huis uit te doen. Echte overlast was er niet, volgens mr. Van Balen, raadsman van de familie. Hij wees op verklaringen van naaste buren die zeiden nooit last te hebben gehad. Bur- sievermogen van "de wettige re gering in Tsjaad". Egypte zal geen troepen zenden, maar wil de regering-Habre hel pen zichzelf te verdedigen, aldus de Egyptische woordvoerder. In tussen heeft de rebellenleider aan Libië om meer hulp ge vraagd tegen de "agressie van het Frans-Amerikaans imperia lisme". Behalve over Tsjaad sprak Cheys- son in Cairo ook over de situatie in Libanon en de Palestijnse gemeester Zwart: „Er waren al jaren regelmatig klachten over stank en hinder. Maar nu was er een situatie ontstaan die het ge meentebestuur niet langer voor haar verantwoording kon ne men. Er waren panische reacties. Volkomen hulpeloosheid". Ook mr. Van Balen kon niet ont kennen dat sommige buren boos waren. Maar die boosheid was volgens hem niet ingegeven door angst, maar door onbekendheid met de dieren die de familie Tuinman hield. Dat de exotische dieren niet optimaal gehuisvest waren, gaf mr. Van Balen toe. Wel vindt hij het onredelijk dat ze binnen enkele dagen weg moesten. Dat de gemeente zo lang heeft gewacht met maatre gelen, komt volgens hem niet door de door de burgemeester aangevoerde tolerantie, maar door nalatigheid. kwestie. Volgens de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali zijn Frankrijk en Egypte het eens over de nood zaak van terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Liba non. Er moet gewaakt worden te gen pogingen on Libanon territo riaal te verdelen en de Libanese regering dient de volledige soe vereiniteit te kunnen uitoefenen over het hele grondgebied. Cheysson reist van Cairo via Bei roet terug naar Frankrijk. BUSSUM (ANP) - Op 4 oktober verschijnt het eerste nummer van het Katholiek Nieuws blad, een uitgave van de Ar- nulfusstichting. Volgens de stichting is in Nederland be hoefte aan goede kerkelijke /berichtgeving en aan een op /rooms-katholieke grondslag gebaseerde benadering van de actualiteit. Het blad gaat ;,uit van de bijbel en het kerke lijk leergezag, dat onder meer tot uiting komt in de dogma's en de encyclieken van de paus. Hoofdredacteur wordt Tele- graaf-redacteur H.F. Gallee, directeur van de bedrijfsvoe ring wordt J.J.A. Pos uit Heerlen, die onder meer tech nisch directeur was bij het Limburgs Dagblad. Het blad verschijnt om te beginnen twee keer per week, maar de stichting wil op den duur met een dagelijkse editie komen. Het Katholiek Nieuwsblad zal veel aandacht besteden aan toespraken en brieven van de paus, maar zal ook schrijven over de levens van heiligen en anderen die rooms-katholieken kunnen inspireren. DUSSEN (ANP) - Een ontploffing aan boord van een plezierjacht heeft gisteravond het leven ge kost aan de 36-jarige man van der Velde uit Tilburg. Zijn echt genote liep brandwonden op. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt door een vonk uit de gas-ijskast. UTRECHT (ANP) - De onderne mingsraad (or) van de staal- en draadwalserij Demka in Utrecht (265 werknemers), dochteronder neming van het Hoogovens- staalconcern, heeft de direktie van Hoogovens gisteren geadvi seerd Demka open te houden. Hoogovens heeft in maart voor genomen de Utrechtse dochter onderneming te sluiten vanwege de teruglopende afzet en de te hoge investeringen om gebou wen en machines te vernieuwen. Volgens het wettelijk voorgeschre ven advies van de or over beëin diging van de produktie bij Dem ka is de gedegen marktstudie waar overheid, vakbonden, or en Demka-personeel de Hoogo- vens-direktie om hadden ge vraagd nog niet verricht. Hoogo vens heeft wel een studie naar de afzetmarkt voor Demka laten doén, maar "belangrijke produk- tiemogelijkheden zijn in het ge heel niet onderzocht en de studie naar andere mogelijkheden is blijven steken in een globale in ventarisatie van elementen die de mogelijkheid van voortbe staan lijken te ontkennen", aldus het or-advies. De or twijfelt aan de conclusies uit de marktstudie van Hoogovens. Vooral de stelling dat er geen markt meer zou zijn voor de Demka-produkten is inmiddels door de werkelijkheid achter haald, aldus de or: sinds de marktstudie is de produktieplan- ning voor dit jaar weer verhoogd van 60.000 naar 80.000 ton staal. ENSCHEDE (ANP) Burgemeester Wierenga van Enschede heeft giste ren de eerste bewaarautomaat voor fietsen officieel in gebruik gesteld. Nadat men een munt in de automaat heeft gestopt, vergrendelt deze het voorwiel van de fiets. Volgens de uitvinder van het apparaat en de fabrikant Valco bv) is de fiets dan beschermd tegen diefstal. De automaat kan worden ontgrendeld, met een sleutel die de gebruiker krijgt wanneer de munt in het apparaat is gedeponeerd. (Foto anp> Het Vaderlandse Fietsweekend. Dat is de duinen in en de fietspaden öp. Ons Vaderlands Fietsweekend voert ons dwars door de Noordhollandse duinen. We zijn goed geïnformeerd en weten waar we wel en waar we niet mogen komen. Hele stukken beschermd natuurgebied hebben prachtige fietspaden. We gaan ook het achterland in. Overal is veel te beleven. We bekijken de fundamenten van het kasteel in Egmond aan de Hoef, de Linaeushof in Bennebroek, het gloed nieuwe kaasmuseum in Alkmaar, het Grote Vogelmeer in de Kennemerduinen. Zaterdag winkelen we wat in Haarlem. In de drinkwater- voorzieningsgebieden leren we - wandelend - het verschil tussen dauwbraam-, fakkelgras- en buntgraslandschappen. We hebben de tent mee en de camping vooraf geregeld. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en boekjes allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14