"Klein Amerika" kent nauwelijks problemen Reportage Soesterberg model voor toekomstig Woensdrecht? Woensdrecht dreigt de basis te gaan worden voor 48 kruisraketten en 2500 Amerikanen. Het karak ter van deze gemoedelijke Brabantse gemeente zal door hun komst danig veranderen. Volgend jaar is het 30 jaar geleden dat Soesterberg iets soortgelijks overkwam. Weliswaar werden er geen kernwapens gestationeerd, maar wel enige honderden - inmiddels zijn het er 1800 - Yanks. Soesterberg heeft nooit veel moeite gehad met hun aanwezigheid. Ze zjn eenvoudig niet meer weg te denken uit het straatbeeld. Verslaggever Peter van der Maat schetst „Klein Amerika". Straatbeeld van de wijk Apoi- lo in Soesterberg: groot verloop. (foto GPD) „In een internationale trein zitten twee mensen tegenover elkaar. Een man en een vrouw. De man is Ame rikaans en leest dan ook in het ma gazine Life. De vrouw leest ook. Ze is Duits van origine, wat blijkt uit de volgende dialoog. De Ameri kaan ziet dat de vrouw haar lek- tuur op de knieën heeft laten zin ken en ruikt een opening. De man buigt zich voorover en zegt op vriendelijke toon: „Do you want my Life?. Waarop de vrouw ten antwoord geeft: „Nein danke, ich habe die Woche. Een passage uit de column van Ni co Merx in Het Parool, die ik tien dagen geleden citeerde. Waarom? Omdat ik mij afvroeg wat nu ei genlijk „ich habe die Woche bete kende. Mijn woordenboek gaf: „Ik heb de week. De enige reminiscen tie die ik daarbij kreeg was Har derwijk, militaire dienst, als je een week lang de verantwoordelijkheid droeg voor orde en netheid op de slaapzaal. Nadat ik stad en platte land had afgebeld, en plank en kast had afgezocht, zag ik mijn oor spronkelijke vermoeden bevestigd dat „ich habe die Woche hetzelfde betekende als „de rode vlag hangt uit, „ik heb de gezonde ziekte, ergo: ik ben ongesteld. Nu is deze rubriek, zoals u weet, de best geprogrammeerde computer van Nederland, omdat hij dage lijks in zon kleine 900.000 gezinnen in de bus valt, waardoor er altijd wel een paar mensen zijn die over een bepaald onderwerp van de hoed en de rand en het naadje van de kous weten. Ik kreeg al meteen een telefoontje van een lezer die mij opmerkzaam maakte op het kin dergrapje van de muis die Frans kon spreken. Laat maar eens ho ren, zei de sceptische circusdirec teur. De eigenaar van de muis zei: „Papa fume une..., trok vervolgens aan de staart van de muis, die daarop prompt de klassieke zin aanvulde: „Piep! Ik had namelijk na veel sloeven en slaven de opgemelde dialoog als volgt vertaald:- „Wilt u mijn leven? „Nee dank u, de rode vlag hangt uit. Ik vond dat niet zon pakkende dia loog hoewel er een blad „Het Leven heeft bestaan, en er ergens in het Oostblok vast wel een tijdschrift be staat dat „De Rode Vlag heet), maar ik had geheel over het hoofd gezien (aderverkalking?), dat ik „Life niet letterlijk had moeten ver talen in „Leven, maar a la de muis op zijn klank had moeten beoorde len: „lijf. „Wilt u mijn lijf? „Nee dank u, de rode vlag hangt uit. „Tenzij „life in het Amerikaans nog iets anders betekent dan „le ven, maar dat blijkt niet uit Web- sters Dictionary, schreef ik. Waar op een van de onderdelen van mijn TrijfeUcomputer, de heer A. C. Noordegraaf uit Haarlem, het vol gende schreef: „Websters Dictionary weet blijk baar ook niet alles want „life kan wel degelijk de betekenis heb ben die „het doet in het Life-Wo- che-verhaaltje van Nico Merx., dat zo weinig waardering vond bij zijn beeldschone gesprekspartner. Als voorbeeld van dat gebruik zou bij voorbeeld „Lolita van Nabokov aangehaald kunnen worden: in het gedeelte waar Lolita op de hotelka mer waarheen H.H. Humbert Humbert) haar gebracht heeft, te genover hem het seksueel initiatief neemt: „my life was handled by little Lo... as if it were an insenate gadget unconnected with me. Het is, dunkt mij, een van de eufe mismen op dit terrein waarvan Nabokov zich met een zekere voor keur bedient. Ik heb het even opgezocht in de ver taling van M. Coutinho (blz. 146): „Mijn ding werd door kleine Lolita gehanteerd op een energieke, doel bewuste manier, alsof het een ge voelloos stuk gereedschap was, waar ik niets mee te maken had. En wat „ich habe die Woche betreft dot moeten we misschien toch als een neerlandisme opvatten, ook al komen Kramer en Koenen niet ver der dan „de beurt hebben om iets een hele week te doen en „week beurt, en vermeldt Van Dale in dit verband alleen: „sergeant, korpo raal van de week. De heer Bijlsma uit Groningen veronderstelt dat ne gen van de tien Groningers mij on middellijk hadden kunnen vertel len wat „de week hebben betekent, en dan misschien ook nog dit oude straatliedje hadden.voorgezongen: „Zeven dagen heeft de week Karolientje. Karolientje, Zeven dagen heeft de week, Karolientje, wat zie je bleek. Het 32e Tactical Fighter Squa dron van de Amerikaanse luchtmacht is sinds 1954 ge legerd op kamp „New Am sterdam" in Soesterberg. De taak van de eenheid is het „onder alle weersomstandig heden steunen van tactische luchtstrijdkrachten bij het onderscheppen van „vijande lijke" vliegtuigen en het in stand houden van een luch- toverwicht". Permanent staan er twee „kisten" met conventionele wapens ge reed om in te grijpen. Het squadron was vóór 1954 ge stationeerd in Engeland en werd in het kader van oprich ting van de NAVO naar Ne derland overgeplaatst. Originaliteit lijkt in 1977 geen criterium te zijn geweest bij het geven van een naam aan de Amerikaanse wijk in Soes terberg: Apollo - wel doeltref fend, evenals het ruimte vaartproject met die naam. Dat er geen Nederlanders wonen zie je aan de tuinen en de vensterbanken. Slechts hier en daar een plantje. De kinderen hebben er van die petjes-met-een-lange-klep op. Een klein berichtje in de krant dat ze zouden komen, dat was alles. En op een dag in 1954 waren ze er gewoon. Niks geen protesten. In die tijd golden ze nog echt als on ze bevrijders. Bovendien: aan die jongens zou gewis ook wel het een en ander te ver dienen vallen. Amerikanen? Beste kerels! Soesterberg riep: „.Welkom". In de loop der jaren is de ge middelde Hollander wat ge nuanceerder gaan denken over de Amerikaan in het al gemeen en zijn wapentuig in het bijzonder. Het 32e Tacti cal Fighter Squadron van de United States Air Force nam Soesterberg zonder slag of stoot. Om Woensdrecht thans kruisraketrijp te maken moe ten aanmerkelijk meer weer standen worden overwon- Maar als de met atoomkoppen geladen raketten er komen, zal het bijna slapende dorp Woensdrecht een tweede Soesterberg worden. Hoe dat er uit zal gaan zien, moge blij ken uit onderstaande schets. Gretig Op kamp „New Amsterdam", zoals de Air-Forcebasis heet, werken ruim 1800 Amerika nen. Hun vrouwen en kinde ren meegerekend zijn het er 3500. Daarvan wonen er on geveer 600 bij elkaar in de wijk Apollo, 400 elders in de gemeente Soest (waartoe Soesterberg behoort) en de rest zit verspreid over heel Midden-Nederland: van Spa kenburg tot Tiel. Maar waar ze ook wonen, New Aan de christelijke LTS Katwijk slaag- Voor het diploma Bouwkunde (Timme- M. Aandewiel; C. van Duijn; M. Duin dam; K. Haasnoot; M. Houwaart; A. Hus; T. Imanse; J. Jonker; T. Jon kers; H. Kadé; T. Ouwehand; A. van der Plas; W. van der Plas; K. de Ruij- ter; A. Smallebroek; G. Verhoef; V. Vlasman; J. de Vreugd; L. Barn- hoorn; P. Dekker; R. Dekker; A. van Duijn; G. van Duijn; D. van der Haak; H. Roodbergen; P. Schaap; A. Sip; F. Vink; K. van Beelen; P. Hellenberg; J. Schaap; L. Schuitemaker; K. Vlie land; L. van Beelen; N. van Duijn; C. van Duijvenbode; A. Hartevelt; J. Iterson; H. Knetsch; T. Ouwehand; P. Paauw; T. van der Plas; G. Plug; K. Plug; G. Pronk; D. Remmelzwaal; W. Ros; S. Schaap; J. van der Berg; D. de Jong; J. de Jong; R. Jonk; D. Jonker; G. Krayenoord; K. Krijgsman; J. van der Niet; N. Nijgh; C. van den Oever; A. Plug; A. de Ruiten; C. van Rijn. Voor het diploma Elektrotechniek: D. Anderson; P. Bloot; K. Buik; D. van Delft; D. van Duijn; M.-J. van der Gugten; M. Jonker; J. Barnhoorn; H. van Beelen; M. van Beelen; J. van Deursen; K. van Duijn; W. van Dijk; J. ten Haken; L. van Leeuwen; P. van Leeuwen; M. Meijvogel; D. de Mooij; D. Mulder; E. van der Niet; S. Sahai; J. Verdoes; A. Wolthaus; R. Zwart; G. Koendjbiharie; H. Beelen; H. Berk- heij; H. Botermans; K. Haasnoot; D. Hoek; M. Hoek; J. van Kleef; G. Lim burg; A. van der Luijt; W. Noort; J. Parlevliet; A. Pothoven; M. van Rijn; J. Talakua; M. de Vreugd; R. IJpenga; W. Blankert; G. van Duijn; E. van Eg- mond; A. den Heijer; A. Houwaart; A. Krayenoord; M. Nieuwkoop; J. van Rijn; M. Segaar; C. Hogewoning; R. Janssen; A.-L. v.d. Meij; I. van Oos ten; J. Ouwehand; A. van der Plas; P. Poortman; A. van Rijn; B. Springer; B. Zuijderduyn. Voor het diploma Installatietechniek: E. van Beelen; M. Bouwmeester; L. van Duijn; L. van Duijn; W. van Duijn; R. van Dyk; W.-J. Guijt; C. Haasnoot; J. Amsterdam is hèt centrum. Werken is slechts één van de vele activiteiten die je er kan ontplooien. Er staan scholen en winkels - onder meer een klein warenhuis, een post kantoor en een sportzaak. Je vindt er verder een hospitaal met een tandheelkundig cen trum, een bibliotheek, een jongerencentrum en een bowlingclub. Maar dat is lang niet alles. Als een Amerikaan dat zou wil len, zou hij bijna niets met dit land te maken hoeven heb ben. De praktijk leert echter dat velen toch wel iets meer willen zien dan Soesterberg en omstreken. Voor informa tie kunnen ze terecht bij Mie- ke Boon, de Nederlandse voorlichtster van de basis. Aan de muren van haar kan toortje in het hoofdkwartier hangen affiches van de Keu kenhof en Hollandse platbo dems met bolle zeilen. Zij tapt haar koffie in een mok met het embleem van het squadron: een door de Walt Disneystudio's- getekende wolfshond met een open muil waar klodders kwijl uit druipen. Een stencil van de United States Air Force (USAF) legt uit wat de nogal kinderlijke stripfiguur voor stelt: „Een gevechtseenheid, hongerig naar actie en gretig om welke vijand dan ook aan te vallen". Klare taal voor een gevechtseenheid die de vrede moet beschermen. Verloop Een ongetrouwde militair blijft twee jaar op een standplaats, een gehuwde een jaar langer. Het verloop is dus erg groot. In de wijk Apollo is dat zeer opvallend. Er gaat in de zo mer, wanneer de meeste dienstperiodes aflopen, geen dag voorbij of er staat wel een verhuiswagen voor een deur. Van onder het afdak bij de voordeur bekijkt John For- man hoe de verhuizers zijn huisraad de nieuwe woning binnendragen. Hij heeft met zijn gezin van vier kinderen ruim een half jaar op de wachtlijst voor „Apollo" ge staan - de 192 woningen in de wijk zijn niet genoeg om aan de vraag te voldoen - maar nu is het eindelijk zo ver. „We hebben eerst in Voorthui zen gewoond, maar dat is toch nog elke dag 40 mijl (65 kilometer - red.) rijden en dat vond ik te ver. Jammer eigen lijk, we hadden er een leuk huis en aardige buren. Ja, hier zitten we nu tussen de Amerikanen maar in het weekend kun je weggaan. En dat gaan we ook wel doen: de Keukenhof en Madurodam en natuurlijk onze oude bu ren bezoeken. Dat zijn Neder landers en daar willen we wel mee blijven omgaan". Haasnoot; E. Huisman; K. de Jong; W. de Jong; S. Looman; K. Ouwe hand; P. van der las; A. Remmel zwaal; K. Schuitemaker; J. Suijker- buijk; D. Roggeveen. Voor het diploma Mechanische Tech- J. de Best; A. van Duijn; R. van Eg- mond; P. Haasnoot; P. van Klaveren; S. van der Meij; G. van der Plas; M. Tjon Sien Fat; M. Verdoes; K. Zwaan; L. van der Bent; W. de Boer; A. van Duijn; N. van Duijn; R. Duindam; G. Kuijt; M. van den Oever; H. van der Plas; J. van der Plas; R. Ratsma; G. de Ruiter; N. Schaap; A. Vooijs; J. Weenk; A. van der Zwan; A. van El- ten; J. Houwaart; J. de Jong; S. Nij- man; A. van der Plas; M. Swinkels; B. Tjon Sien Fat; H. Varkevisser; A. de Winter; J. van der Meij; T. van Bee len; L. van Delft; P. Filippo; H. Kage- naar; J. Meijvogel; J. Mourits; J. van Muijen; K. van der Plas; J. van Rijn; G. van Velzen; J. Vlasman; J. de Vreugd. LEIDEN - Aan de Christelijke Middel bare Technische School slaagden de volgende kandidaten: Afd. Bouwkunde R. v. Adrichem, J. Ammerlaan, R. Bok horst, D. v.d. Bosch, K. v. Duijn, F. de Gelder, C. Guyt, E. Gijbels, M. v. Haalem, R. v. Haasen, H. de Heij, A. Houwaart, J. Hulsbos, A. Jonker, W. de Kleuver, D. Knetsch, H. Krom hout, P. v. Leeuwen, M. v.d. Maat, A. Paardekooper, D. Plug, G-J v.d. Poel, M. Ravensberg, H. v. Rhijn, J. v. Rijn, E. Schimmel, P. Schipper, P. Spek, T. Tromp, A. Verhoog, E. v. Weeren, G. Wessel, B. Zandstra. Technical sergeant Terry Wal ker (35) is moedwillig nooit naar Apollo verhuisd omdat hij juist wilde integreren. Hij woont met zijn vrouw in Doorn. „Wij kiezen voor het beste van twee werelden. Enerzijds al het goede van de basis, maar anderzijds ook vriendschap met Nederlan ders". Walker vindt dat hij en zijn landgenoten hier uitstekend worden behandeld. „We hoe ven eigenlijk geen Neder lands te leren want iedereen spreekt graag Engels. Het wordt ons erg gemakkelijk gemaakt. En ik word niet ge discrimineerd of slecht be handeld omdat ik militair ben. Zelfs al doe ik in uni form boodschappen in Utrecht, iedereen is even aar dig". Lachend: „Misschien denken ze dan wel dat ik bu schauffeur ben". Populair Vredesdemonstranten hebben hem naar zijn zeggen ook nog nooit iets in de weg gelegd. „Je mag hier geloven wat je wil, zelfs van mensen die te gen het leger zijn". Neder land is volgens hem erg po pulair bij de Amerikaanse militairen en velen sollicite ren dan ook naar deze stand plaats. „Maar het belangrijk ste is natuurlijk toch het werk: het beschermen van de United States". Verklaring theoretisch gedeelte E. Boer, L. Boogaard, C. v.d. Plas, J. v. Santen, R. Waaijer. Afd. Werktuigbouwkunde P. v.d. Aar, H. Barnhoorn, G. Boesaard, W. v. Burik, P. Daleman, G. J. Duym, E. Fousert, C. v. Goozen, M. v. Ha- mersveld, H. Heijkoop, P. Honsbeek, M. t.h. de Lange, R. Katerberg, J. v.d. Krogt, D. Kroon, H. Lankhaar, R. v. Middelkoop, A. Moerland, H. v.d. Peet, D. v.d. Plas, H. Schaap, M. Schaïlk, H. Spelt, J. Steenkamp, R. Venteville, W. Verhoeff, E. Weenk, P. de Wit, J. Wijngaarden, E. v.d. Zalm, M. Zwanenburg. Verklaring theoretisch gedeelte D. Hagg, J. Huyzer, R. de Kloet, P. Afd. Elektrotechniek (studierichting Energietechniek) M. Bakker, H. Blansjaar, H. v. Bodegra ven, R. Bokern, L. Boot, H. Griffioen, H. Haasnoot, R. v. Houten, M. Jans sen, R. Jansson, J. Jongeleen, S. Kal, P-J. Koeleman, J. Nijland, J. Ouds hoorn, G. v.d. Poel, H. Postma, R. du Prie, F. Reeuwijk, H. Schellinger- houdt, J. Tendeloo, A. Wingelaar, P. Wingelaar, W. de Wolff, S. v.d. Zwam. Verklaring theoretisch gedeelte W. de boer, A. v. Breene, N. v. Doom, A. Messemaker, M. Rep, E. Teske. Afd. Elektrotechniek (studierichting Electronica T. Colpa, E. v. Dongen, C. Dónmez, K. Duistermaat, K. v. Duyn, S. Dijkstra, O. Goedhart. K. Haneveld. B. Heii- In New Amsterdam kunnen de Amerikanen zich alles aan schaffen wat ze wensen. In de grote B-ex (Base-exchange, het warenhuis) en de commi- sary (voor levensmiddelen) kan belastingvrij worden in gekocht. Sigaretten, vlees en alcohol zijn zeer goedkoop. Dat neemt echter niet weg, dat volgens de boekhouding van de basis al het personeel jaarlijks 33 miljoen gulden aan de Nederlandse samenle ving besteedt. De luchtmacht doet daar zelfs nog eens een kleine acht miljoen bovenop. Het betreft hier de huur van huizen, de aankoop van au to's, kleding en noem maar op. Er is wel een basketbalveld en dat trekt behalve Amerikaan se ook Nederlandse kinderen aan. Vrijwel elke middag spe len ze wedstrijden. Dat stukje Apollo is in feite het enige waar de verschillende natio naliteiten contact met elkaar hebben. Verder vertonen zich er niet zoveel Nederlan ders. Feest Er woont één Hollands gezin, de familie Hofsommer, in Apollo. De heer des huizes, Willem, is de „burgemeester" van de wijk, maar wel één die het „met zijn handen moet verdienen". Hij werkt voor de firma die het project heeft gebouwd. Bij die bouw was hij trouwens ook al betrok- koop, M. Hoogeveen, P. v.d. Hulst, J. de Jong, M. v. Leeuwen, P. Meka, R. Nieuwhoff, R. Overes, R. Raven, M. Verhoeff, A. Weijand, N. Wijfje, H. v.d. Zand. Verklaring theoretisch gedeelte M. d. Bak, H. de Graaf, J. d. Groot, A. Jansze, K-J. de Kloet, H. v.d. Merwe, R. Meijer. H. Mugge, P. Muijzert, P. v. Reek. LEIDEN Aan de Rembrandt Scholen gemeenschap slaagden de volgende kandidaten: Atheneum. P. de Boer, E. Brandt, S. van Groenin gen, R. Olie, M. Paauwe, L. Wagner. Havo. E. Carree, D. Hofker, M. de Jong, A. Lijklema, D. Meyer, A. de Vos. Mavo. B. Brouwer, A. Dreef, R. Frees, P. Gfjs- man, S. Honsbeek, F. Kanbier, M. Kuyken, J. Lasschuyt, M. Massaar, A. v.d. Meeberg, R. den Os, S. Somaroe, M. Stolk, E. Verver, F. Ververs, F. v.d. Vos. LEIDEN - Aan de r.k. LBO "De Noor- derwiek" slaagden voor het diploma LHNO: F. Allouch, T. Ammerlaan, A. de Bak ker, J. Berg, M. Calis, M. Carree, N. Chebaa, M. Ciere, Th. Edelman, A. Eding, J. Elstgeest. P. Feiten, P. God- dijn, E. Gijsman, H. Hammas, J. Hey- dra, L. v. Heyningen, W. v.d. Hoeven, J. v.d. Hulst, M. de Jong, A. v. Klink, M. Koek, B. Konings, J. Kriek, A. v.d. Kroft, M. v.d. Laan, L. Lagerberg, C. v. Leeuwen, P. v. Leeuwen, M. Lens, Y. Lens, M. Litunova, N. Lonis, A. ken, maar daarna is hij er als onderhoudsman gebleven. De Hpfsommers zijn de enige „vaste" bewoners van Apol lo. Ze hebben in de zes jaar dat de wijk bestaat al velen zien komen en gaan. De Air Force huurt het hele complex en verhuurt de rij tjeswoningen - met 2, 3 en 4 slaapkamers - aan het perso neel. De huurders hebben zich aan strenge regels te houden: een keer per maand wordt de tuin en carport ge controleerd. Er mag geen rommel liggen en het gras moet heel kort worden ge houden. Wie zijn woning ver laat moet haar als nieuw ople veren, want zo was het huis ook toen het werd betrokken. Tijdens een korte koffiepauze - hij is druk bezig met de in spectie van een leeggekomen woning - vertelt Hofsommer: „Ongezellig is het hier beslist niet. Ze hangen aan elkaar, met z'n allen hebben ze een band. Wij houden ons een beetje afzijdig maar ze willen ons toch vaak bij hun activi teiten betrekken. Met Hallo- ween bijvoorbeeld (de avond voor Allerheiligen, red.) is het hier een groot feest. Alle kin deren zijn dan met lampion nen op straat en komen langs de deur om snoep te vragen. Dan doen we ook mee". Uitwisseling Volgens de Soester gemeente- v.d. Maden, A. Marck, L. v.d. Meer, P. Möhlen, J. Neuteboom, R. Neute boom, K. v. Oeveren, P. Onderwater, H. Paardekooper. H. Peltenburg, J. Postma, N. Safsaf, I. Schouten, E. Schroder, B. Schrijvers, M. v. Stave ren, E. v. Steen, P. Stoof. P. Velthuy- zen, J. Versteegen, S. Vincis, M. v. Wetten, E. de Winter, M. Zonderop. LEIDEN - Aan de Leidse school voor MEAO slaagden de volgende leerlin gen: K. Berkel, C. Boogaard, R. Brehler. Y. de Bruijn, C. Duindam, C. Estarippa, M. van der Fluit, W. Geerlings, B. Coemans, M. Hartog, W. Hazenoot, A. Hoekstra, E. Jacobs, G. Janssen, J. Jonker, P. Kagie, C. van der Kleij, J. Knoester, R. Koch, M. ten Kroode, A. Kuijper, A. Kuipers, R. van Laarho ven, F. Lampe, I. Leerentveld, E. van Leeuwen, J. van Leeuwen, J. de Louw, K. Mentirik, E. Mulder, N Naar, M. van Osch, S. Passchier, K. Rits, P. Romijn, M. van Rossum, A. Ruijgrok, J. Schaap, J. van Schagen, J. Scholten, J. Schor, B. Tuit, E. Ver hoeve, R. Vermue, P. Vonk. LEIDERDORP - Aan het Rijnlands In stituut voor Ondernemersonderwijs slaagden voor het eindexamen lager detailhandelsonderwijs R. v. Bennekom, L. v.d. Berg, S. v.d. Blom, B. Boers, W. v. Bohemen, F. de Bont, C. Boonfjes, M. v. Dalen, R. v. Dam, J. Eikelenboom, I. Fieker, J. v. Griensven, J. Groeneboer. M. de Haas, P. Hartevelt. J. de Jong, G. Ju- lien, H. Kerkhoven, P. Kievits, P Klein, K. Koppe, V. Kreffer, W van der Kruyk, M. Langeveld, B. Lens, P. Maurits, P. Noordegraaf, R. Nijp, J. van Oei, C. Paardenkooper. J v.d. Plas, B. Riethoven, B. Rijsbergen, R. van Schagen, S. van Schie, G. Segaar, M. Segaar, R. Smit. J. Springer, M. Starrenburg, B. Uiterdijk, M. van Vel zen, E. Verboom, R. Verdoorn, M. Verhoog, P. Vlasveld, W. Vlasveld, R. Vonk, E. de Vrind, J. v.d. Wal, J. Wen- tink, A. Wielinga. voorlichter Ben van Os zijn verhalen over een groot drugsgebruik en veel crimi naliteit uit zijn gemeenten uit de lucht gegrepen. „En dat de Amerikanen op onze meisjes uit zouden zijn is ook onzin. Als jongen woonde ik in Twente en toen gingen we in Duitsland dansen. Zo gaat dat nou eenmaal, daar is niets verkeerds aan". Er trouwen wel eens vrouwen met een Amerikaan, zoals bij voorbeeld de dochter van een bakker. In haar nieuwe woonplaats Titusville in Flo rida wist ze een soort uitwis selingsproject op touw te zet ten met haar vroegere woon plaats Soest. Van Os: „Onze burgemeester en de loco zijn daar geweest en hun burgemeester hier. Nu zijn er twaalf kinderen in Titusville. Voor de werkgele genheid zijn die contacten heel leuk. Er worden ge sprekken gevoerd om te zien of het mogelijk is dat werklo ze verpleegsters daar aan de slag kunnen". Een afvaardiging van de Kamer van Koophandel in Titusville heeft ook al een bezoek ge bracht aan Soest. Van Os: „Ze hebben in Florida geen sneeuw en die heren waren zo enthousiast over onze kunstskibaan dat het best zou kunnen dat ze er daar ook één gaan neerzetten. Nou, zijn dat geen leuke din gen?". ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de christelijke Lagere Agrarische School slaagden de volgende kandidaten: Afdeling L.L.O. Ad Blyleven, W. Borst. J. Bunnik, A. Dijkshoorn, M. Hoendervanger, F. Jan vier, M. Kastelein, M. Koot, J. Kroft, L. Laros, D. Murman, A. Roos, M. van der Ruit, J. Straathof, M. Teusink, T. Ver boom, J. Wentink, W. van der Zwet, H. de Jong, A. Bax, W. Boerem, D. Harting, M. van Heyningen, R. Hoogenboom, J Hoogeveen, R Lowies, A. Marsé, P. Mooren, F. Poelmans, J. v.d. Salm, R. Schneiders, J. Zwanenburg, A. Steen- wijk. I.L.O. afdeling P. Brouwer, J. Doelman, R. Grooten-, huijs, E. Kompier, P. Kuyt, P. Mourits, R. Nieboer, E. Oostendorp. K. Ooste- rom, A. Slingerland, F. van Weert. Melkdiploma, methode in de rij P1A3 J. Bunnik, A. de Jong, J. Doelman. T. Verboom, D. Harting, W. Boere, A. Bax, T. Dorrepaal. Methode in de rij Pla4 H. de Jong. Methode in doorloopmelkstal type 8 standen A. Steenwijk,. J. v.d. Salm, P. Brouwer. M. van Heyningen, P. Luyben, M. Kastelein, G. Olieman, I. ter Haak, J. Straathof, J. Hoogeveen, F. van Weert, P. Mooren, E. Kompier. Methode in doorloopmelkstal type 4 standen M. Koot Methode in doorloopmelkstal type 12 standen P. Mourits, J. Kroft. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Ichtusmavo slaagden de volgende kan didaten: A. Boer, J. Gnodde, H. Koek koek, M. Kuik, B. Nikkels, S. Penders, A. Stakenburg. J. Boot. TER AAR - Aan de tuinbouwschool Sint Valentyn slaagden de volgende kandidaten. A. Brouwer, B. van der Burg, J. Eve- leens, R. van der Hoom, P. de Kleer, R - J. van Koert, T. Lek. A van der Meer. M. Nieuwenhuizen, J. Spek. E. Spekman, K. Stellinge, H. van der Veldt, J. van Vliet, S. de Winter

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11