Waterpolitie Warmond blijft -c Onzekere toekomst integratieproject AGENDA Plan tot opheffing onder druk burgemeesters ingetrokken Leiderdorp: minder tekort van 6V2 ton Zeeverkenners in gevecht Stad en rand MAANDAG 27 JUNI 1983 Polstokspringen als vendelzwaaien De polsstok valt netjes terug op de aanloopsteiger nadat één van de springers zich uiterst gracieus om de stok heeft ge slingerd en met een fraaie boog in het water is gevallen. Het is waarschijnlijk niet de bedoe ling geweest van de uitvinder van het polsstokverspringen dat dit soort capriolen met de polsstok worden uitgehaald. De paar honderd belangstellen den die gisteren naar het pols stokverspringen voor geoefen- den en ongeoefenden aan de Leeweg in Noordwijkerhout zijn komen kijken hebben er echter niet de minste moeite mee. Sterker nog, soms waar deren zij de mislukkingen van de ongeoefende springers meer dan de technische hoog standjes van de geoefenden. Als men bedenkt dat na ruim een kwartier springen nog maar één ongeoefende springer droog de overkant heeft weten te bereiken, kan worden begre pen dat voor de liefhebbers van het "schoonspringen met polsstok" genoeg te beleven viel. Jos Meskers, lid van de polsstok- verspring-vereniging "Leeu wenhorst" die het evenement heeft georganiseerd, erkent dat een groot deel van de toe schouwers inderdaad komt om de deelnemers een nat pak te zien halen. "Al is het wel zo dat mensen steeds meer waarde ring krijgen voor de sport wan neer zij alleen maar geoefen den aan het werk zien", zegt hij. Zwiepen Het polsstokspringen lijkt op het eerste gezicht heel eenvoudig. Een stok schuin in het water zetten, aanlopen, springen, een stukje in de stok klimmen en n naar de overkant zwiepen. De ongeoefende deelnemers hoef den zich over het in het water zetten van de stok geen zorgen te maken. Dat deden de leden van "Leeuwenhorst" voor hen. Ze konden zich daardoor volle dig concentreren op de onder delen "aanlopen, springen, beetpakken, klimmen en zwie pen". Dat dat op talloze manieren mis kan gaan demonstreerden de ongeoefende springers die soms voor het eerst van hun le ven een polsstok in handen hadden, overduidelijk. Som migen schonken bijvoorbeeld te weinig aandacht aan het on derdeel "beetpakken". Ze ren den met een enorme snelheid op het water af en doken daar met een nog veel grotere snel heid in, onderweg de polsstok licht toucherend. Een ander voerde het onderdeel "springen" op een onjuiste wij ze uit. In plaats van vooruit te springen, zoals hem door de medewerkers van "Leeuwen horst" was verteld, sprong hij omhoog. De stok kreeg daar door niet genoeg vaart om over het "dode punt" heen te ko men en viel weer terug. Overi gens moet worden vermeld dat deze deelnemer de tweede "on geoefende" was die na een sprong droog de kant - zij het de verkeerde oever - had we ten te bereiken. Sommigen wisten het polsstokspringen op uiterst gracieuze wijze te combineren met een totaal an dere behendigheidssport: het vendelzwaaien. Fraai om de stok wiekend doken zij het wa ter in. Zonder risico is het verspringen overigens niet, zoals een 21-ja- rige Hillegommer ondervond. Bij het springen kwam hij ver keerd terecht en brak volgens een EHBO'er zijn kleine teen. Jos Meskers verklaart dat de ver eniging de risico's zoveel mo gelijk tracht te beperken. De ongeoefende springers krijgen voor zij van start gaan uitge breid onderricht van geoefen de polsstokspringers. Om zo veel mogelijk te voorkomen dat de springers gewond raken als zij verkeerd neerkomen, is langs de waterkant een aantal zakken met zaagsel ingegra ven. De recreatiewedstrijden van gis teren waren de eerste van dit seizoen. Eigenlijk had er op Hemelvaartsdag al een wed strijd moeten worden gehou den maar die ging niet door omdat het toen te hard regen de. "Daardoor werden de stok ken veel te glad", meldt Jos Meskers. De polsstokken die "Leeuwen horst" gebruikt, zijn van alu minium. De houten stokken die vroeger werden gebruikt, doen nu dienst op het terrein als vlaggemast. De nieuwe me talen polsstokken vertonen overigens een opvallende gelij kenis met onthoofde en afge slankte lantaarnpalen. Jos Meskers legt uit dat de stokken ook inderdaad zijn vervaar digd door een fabriek die ook lantaarnpalen maakt. Natuurgebied Jos Meskers zegt dat het moge lijk het laatste seizoen is dat "Leeuwenhorst" gebruik mag maken van het terrein aan de Leeweg. De eigenaar vindt dat zij het natuurgebied aldaar te veel verstoren en heeft de huur opgezegd. Het bestuur van de vereniging heeft binnenkort een gesprek met de rentmees ter van het landgoed "Leeu wenhorst" waartoe het ter rein behoort - met het verzoek alsnog te mogen blijven. Tege lijkertijd onderhandelt de ver eniging met de gemeente Noordwijkerhout over een eventueel ander terrein. Bremmer voorspelt De metingen van de Valkenburg- se herenkapper en weerkundi ge Bremmer wijzen erop dat het mooie weer van de afgelo pen weken - even - voorbij is. Bremmer legt uit hoe dat komt. "Door een lage drukge- bied boven Zweden komt met de noord-westenwind bewol king onze kant op. En daaruit kan af en toe een buitje ont staan". De liefhebbers van het strandle ven zullen blijkbaar even ge duld moeten hebben. Volgens Bremmer wordt het namelijk minder zonnig en daalt de tem peratuur tot zo'n 17, 18 graden. Niet bepaald het ideale strand weer dus. Bremmer zelf blijft hopen dat een uitloper van het hoge drukgebied boven de Azoren richting Ierland, de kant van Nederland uit komt. "Als ons weer in de greep komt van deze uitloper, zal het wel weer opklaren", aldus kapper Bremmer. De meeste ongeoefende polsstokverspringers raakten gisteren in Noordwijkerhout op uiterst gracieuze wijze te water, hoewel het toeschouwertje op de loopbrug op de achtergrond het blijkbaar maar matig kan waarderen. (Foto Holvast) MAANDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad. 19.30 uur. Schouwburg - theateravond t.b.v. An jerfonds. 20.00 uur. Leiderdorp Gemeentehuis gemeenteraad, 20.00 Wassenaar Gemeentehuis - cie onderwijs, perso neel en organisatie, 19.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - cie openbare werken, 19.30 uur. DINSDAG Leiden Latijnse School, Lokhorststraat 16 - be stuursraad Schooladviesdienst, 14.30 Stadsbouwhuis. Langegracht - Werk groep Raadsherenbuurt. 16.00 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66 - vrou wenfilm "Bom in Flames", 20.00 uur. Kijkhuis. Vrouwenkerkkoorstraat 17 film "Morgan, a suitable Treatment" van Karei Reisz, 20.00 22.15 uur. Aula BTS, Vondellaan 35 - bijeen komst Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. 20.00 uur. Inde Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg 15 for 14.00-16.30 u i de of v de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 24 juni tot 1 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smaillen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zyiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.- Kruisge- bouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spo- reekuur ma. Vm do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND De Warmondse post van de rijkspolitie te water wordt niet opgeheven. Dat blijkt uit een artikel in het politieblad. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft het bericht desgevraagd bevestigd. Eind vorig jaar kwam het stafbu reau organisatie en efficiency van het ministerie van justitie met het advies om de Warmond- se post op te heffen en de taken onder te brengen bij de collega's in Alphen aan den Rijn. Volgens het stafbureau was permanente aanwezigheid van de rijkspolitie te water in Warmond niet nood zakelijk. De taken zouden ge makkelijk kunnen worden over genomen door de rijkspolitie te water uit Alphen, schreef het stafbureau toen in een nota aan de minister. Opperwachtmeester en postcom- mandant Haasnoot kwam direct met een tegennota. Volgens Haasnoot is die permanente aan wezigheid wel degelijk gewenst. Hij wees erop dat het gebied dat onder Warmond valt vele druk bevaren scheepvaartroutes kent en ook veel havens. Bovendien moet de rijkspolitie te water schepen met gevaarlijke stoffen aan boord begeleiden dwars door de bebouwde kom men van Leiderdorp, Leiden. Leidschendam, 's-Gravensande en Delft. Behalve die begeleiding levert de beroepsvaart voor de post nog veel meer werk op. In tensief wordt er gecontroleerd op naleving van de wetten, het in het bezit hebben van de juiste papieren en de vervoersvergun- ningen. Tel daar het vele werk van de pleziervaart bij en het be staansrecht van de Warmondse post is bewezen, aldus Haasnoot toentertijd in zijn tegennota. De burgemeesters van de gemeen ten in het bewakingsgebied van de Warmondse rijkspolitie te wa ter kwamen eveneens direct in actie. Op basis van het tegenrap- port stuurden zij een brief naar de minister van justitie en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Zij spraken in die brief hun bezorghaid uit over de plannen van hat stafbureau. Ook schreven de burgemeesters dat zij bij opheffing van de waterpo litie geen verantwoordelijkheid meer kunnen dragen over de handhaving van de openbare or de. Zware "Als de burgemeesters van het be wakingsgebied een dergelijke brief schrijven dan is dat een he le zware brief', legt Warmonds burgemeester Hendrickx-Vlaar uit. De brief van de burgemees ters heeft ook de doorslag gege ven om de post niet op te heffen, blijkt uit de woorden van de woordvoerder van het ministerie van justitie. Wie mocht denken dat Hendrickx- Vlaar staat te juichen nu de op heffing van de baan is, heeft het overigens goed mis. "Ik ben te vreden dat de post niet wordt op geheven, maar ik ben ontevre den als er niet tegelijkertijd meer mensen komen zodat de post goed kan functioneren", zegt ze. "Als de minister de post hand haaft dan zal dat ook met vol doende mensen moeten zijn". Op het ogenblik werken er vier po litiemannen en dat is veel te wei nig. Het zouden er acht moeten zijn, zeggen Hendrickx-Vlaar en Haasnoot in koor. "Als je ziet hoe Het surveillance-vaartuig groot het bewakingsgebied is, van Haarlem tot Delft. Met deze drukke dagen komen ze de Ka- gerplassen niet eens af. Het is dat de poilitemannen allemaal zulke enthousiaste watersporters zijn", merkt Hendrickx-Vlaar op. Wassen neus Ook Haasnoot vindt dat. "We draaien nu gelukkig op een volle dige bezetting, maar als de zo mervakanties voor het personeel aanbreken dan zit je met angst Er is geen enkele politiewagen die met slechts één man. surveil leert", aldus Haasnoot. Behalve de mogelijkheid dat de politie man bijvoorbeeld aan boord uit glijdt en dan hulpeloos is omdat er niemand bij is, komt er ook nog een ander gevaar om de hoek kijken. "We hebben veel te maken met vreemde snuiters op het water uit Den Haag, Leiden of Amsterdam. Onderwereldfi guren". wordt gepleegd. Daarom moeten er acht mensen komen. Het wordt dan ook mogelijk om ze ven dagen per week in ieder ge val acht uur op het water te zijn. "Het is gewoon onverantwoorde lijk, zo weinig mensen. Daar komt nog bij dat alle overuren in vrije tijd uitbetaald moeten wor den. Wanneer er vlak voor de dienst beéindigd wordt een aan varing is dan betekent dat zo drie overuren. Omdat er zo weinig mensen zijn komen bovendien de preventieve taak en ook het gezag in gevaar. De rijkspolitie te water wordt dan een wassen neus. En dat kan natuurlijk niet". LEIDERDORP - Ruim 641.000 gulden heeft de gemeente Lei derdorp overgehouden over het begrotingsjaar 1982. Aller lei kleine meevallers hebben voor dat positieve saldo ge zorgd. In het oog springende meevallers waren het zwem bad (zestig tot tachtigduizend gulden minder tekort) en de ruiterschool Liethorp (veertig duizend gulden lager tekort). Hoe het komt dat het eindresul taat zoveel afwijkt van de-ge raamde cijfers in de begroting is nog niet helemaal uitge zocht. Dat zal nog wel worden gedaan. Het is overigens niet de eerste keer. Meestal ging het om kleine afwijkingen, maar in het jaar 1979 was er zelfs 1,2 muljoen gulden over. Toch is de reactie van een woord voerder van de gemeente niet geheel juichend. "Nogal ver rassend",. reageerde hij met een zekere reserve. "We heb ben voor 1982 nogal moeite ge had met het sluitend krijgen van de begroting. Nu vragen een hoop mensen zich af of al die bezuinigingen (zo'n 1,2 mil joen gulden red.) wel nodig Volgens de woordvoerder is bin nen het ambtelijk apparaat de animo om verdere bezuinigin gen op te stellen voor het be grotingsjaar 1984 afgenomen. "Ik heb dat geluid ook wel ge hoord, maar tot nu toe hebben onze ambtenaren zich loyaal gedragen. Ook bij het snijden in eigen vlees", aldus wethou der Bezemer. "Wij moeten uit deze begroting onze les leren en daarmee rekening houden voor volgende jaren". De 641.000 gulden zal als het aan Bezemer ligt worden gestort in het nieuwe onderhoudsegali- satiefonds. "We hebben nogal scherp bezuinigd op het onder houd van allerlei gebouwen. Iedere ambtenaar heeft te ma ken met achterstallig onder houd. Zij zullen blij zijn dat die achterstand weggewerkt kan worden", meent Bezemer. Het geld komt niet beschikbaar voor het opvangen of voorlo pig op de lange baan schuiven van nieuwe bezuinigingen en zeker niet voor nieuwe zaken waar structurele gevolgen uit voortvloeien. "Dat kan je ei genlijk niet maken", vindt Be zemer omdat er aan op de be groting een nieuwe jaarlijks te rugkerende financiële last bij komt. VOORSCHOTEN - Aan boord van boten van de Voorschotense zee- verken nersgroep 'Leif Eriksön' hebben zich gistermiddag rond half vijf bloedige gevechten afge speeld tussen jeugdige zeever kenners en circa tien jongens die ter hoogte van het Voorschoten se Frans Halsplantsoen op de bo ten probeerden te klimmen. Twee jongens raakten hierbij ge wond aan het hoofd. Eén van hen, een 15-jarige jongen die aan boord probeerde te klauteren, raakte gewond aan wenkbrau wen en mond en heeft zich onder doktersbehandeling moeten stel len. De ander, een 19-jarige zee verkenner, heeft een gaatje in zijn hoofd opgelopen na een klap met een riem. De gevechten zijn, volgens de zee verkenners, ontstaan nadat de zwemmende jongens geen ge hoor wilden geven aan de oproep van de verkenners om de boten los te laten die werden gesleept door een sleepboot. NOORDWJKERHOUT - De werkgroep "Realiseer Hafakker" is bang dat de bouw van het woonwijkje de Hafakker op het terrein van het Noordwijker- houtse psychiatrisch centrum St. Bavo door bezuinigingen van het rijk niet kan doorgaan. In het woonwijkje komen zwakzinni gen te wonen samen met niet- zwakzinnigen. Als het plan nu wordt geschrapt wordt het waar schijnlijk niet meer voor 1990 uitgevoerd, zegt de werkgroep. Het gevaar bestaat dan dat de 100 zwakzinnigen van de St. Bavo worden verspreid over andere in richtingen. De werkgroep wil daarom een aan tal acties beginnen om te voorko men dat het project, dat zij uniek noemt, wordt geschrapt. Onder meer wordt op 9 juli een grote manifestatie in Utrecht gehou den. Met behulp van de nieuwbouw zouden de zwakzinnigen onder meer moeten leren zelfstandiger te worden. Te duur Het probleem nu is dat de minister heeft laten weten dat de wonin gen voor niet-zwakzinnigen niet uit de pot voor volksgezondheid mogen worden betaald. Nu wordt geprobeerd om woning wet-woningen beschikbaar te krijgen voor de huizen voor niet- zwakzinnigen. De problemen moeten, zo stelt de werkgroep, voor 1 oktober zijn opgelost. Ligt er voor die datum geen afgerond plan klaar, dan is de kans groot dat de Hafakker niet terechtkomt op de lijst van projecten die doorgang mogen vinden, zegt zij. Het bestuur van de St. Bavo heeft inmiddels het voorstel gedaan om alvast te beginnen met de voorbereidingen voor de bouw van de zwakzinnigenhuizen, ver klaart "Realiseer Hafakker". Dit houdt het gevaar in zich dat als er geen goede financiering van de overige huizen wordt gevon den. er van de oorspronkelijke opzet niets overblijft, vindt de werkgroep "Realiseer Hafak- ker". Het is daarom nog maar de vraag of het rijk wel akkoord gaat met het nieuwe plan van het bestuur. J. van de Lande, directeur-ganees- heer van St. Bavo, zegt echter dat het voorstel om alvast te begin nen met de voorbereidingen voor de bou van de zwakzinni gen-woningen van het ministerie afkomstig is. "Mijn bedoeling is nog steeds om de Hafakker te bouwen. Maar misschien blijft er geen andere mogelijkheden over dan alleen het realiseren van wo ningen voor zwakzinnigen", al dus Van de Lande. Met de stopwatch in de hand om het juiste moment 1 de verrichtingen van een van de kanshebbers. LEIDERDORP - Het kan deze zomer niet op met de waterpret. Niet alleen voor de mens, maar ook voor de dieren bestond het afgelopen weekend de moge lijkheid zich aangenaam te verpozen in het water. Voor de honden werden bij de Dwarswatering in Leiderdorp zwemwedstrijden gehouden. Dat evene ment was georganiseerd door de kynologen vereni ging Rijnland. Dat mag, volgens een van de organi satoren, gerust worden vertaald met de vereniging van hondegekken. Het was- inderdaad geen alledaags gezicht om honden te zien doen aan wedstrijdzwemmen. Tot drie keer 1 aantikken exact vast te leggen, volgt de scheidsrechter toe moesten ze het dertig meter brede water over zwemmen. De twee laatste keren meest daarbij een oefening worden gedaan, waarbij een voorwerp in de bek moest' worden genomen en teruggegeven aan de baas. Dat werk was vooral weggelegd voor de retriever-honden, die tijdens de jacht worden ge bruikt om de neergeschoten vogels terug te brengen aan de jager. Maar naast dit ras van groter formaat was er ook plaats voor de kleinere viervoeters, waar onder de Australische terrier. Het spektakel eindig de met een boek voor de eigenaar van de winnende hond en een sappige worst voor de hond die de bes te prestaties had geleverd. LEIDSCH -£l PAGBLAP HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag v 16 30-18 00 u vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de jriode geen g is ontvangen, volgt lenging abonnementsgelden op gir< 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem e: G. Koopman N Quakernaat Commentaren: R D Paauw. W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchets: J Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2