Wethouder laakt woonwagenbeleid regio-gemeenten Een zeer serieuze bezigheid" Comités: ruimte Groenesteeg te klein voor buurthuiswerk Overeenstemming over verkoop van gebouw Prediker 'Meubelboulevard' op plaats Camera en Barbaraschool Himalaya-maanvogeltjes voorspellen de toekomst Geld voor aankoop chemisch bedrijf Iüo DONDERDAG 23 JUNI 1983 LEIDEN - Het buurthuiswerk van het Leidse Volks huis vindt dat het er bekaaid afkomt in de nieuwe plannen van wethouder Peters. "De wethouder stuurt ons met een kluitje in het riet, namelijk een half buurthuisje". De buurtcomités vinden dat ze beter af waren geweest wanneer de plannen van vo rig jaar, nieuwbouw van het Leidse Volkshuis op het Ir. Driessenplein, gewoon door waren gegaa.i. Om geld te bezuinigen wil wethouder Peters nu van nieuwbouw afzien. Hij wil het Leidse Volkshuis voor 1,6 miljoen renoveren en een deel van het buurthuiswerk huisvesten in een ruimte aan de Groenesteeg. Deze ruimte met een oppervlakte van 600 vierkante meter zou voor twee ton opgeknapt mogen worden. De buurtcomités vinden dit onredelijk omdat een sub sidie van de overheid nu voor stedelijk in plaats van buurtgericht werk zou worden gebruikt. "Het rijk geeft subsidie ten bate van het buurtwerk. Het meeste geld hiervan gaat nu naar de renovatie van het Volkshuis, terwijl wij genoegen moeten nemen met een kleine ruimte aan de Groenesteeg". Een brief hierover werd al verstuurd aan minister Brink- De buurtcomités dringen er nu bij Peters op aan om toch een ruimte van 800 vierkante meter ter be schikking te stellen. Bovendien vragen ze duidelijk heid over de verdeling van het aantal medewerkers. "Hoeveel blijven er in het Leids Volkshuis, hoeveel gaan er naar het buurthuiswerk? Wij vinden dat het buurthuiswerk de prioriteit moet hebben". "Leiden staat er praktisch alleen voor' LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteravond fel uitgehaald naar de gemeenten in de Leidse regio, die nog altijd geen woonwagencentrum hebben gebouwd, hoewel ze dat wel verplicht zijn. Tesselaar, die ook voorzitter is van het regionale woonwagenschap, zei in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting: "Ik heb al jaren het ge voel dat Leiden als het om woon wagens gaat alles alleen mag op knappen en dat gevoel heb ik nog steeds. Alleen Leiderdorp en Zoeterwoude hebben aan hun verplichtingen voldaan. Voor de rest is het bij mooie woorden ge bleven". Volgens het provinciale woonwa genplan - en ook volgens de nor men van hét rijk - zijn alle ge meenten verplicht een aantal standplaatsen voor woonwagens aan te leggen, dat overeenkomt met is aan hun inwoneraantal. In de Leidse situatie gaat het er daarbij om het regionale cen trum aan de Haarlemmertrek vaart te ontlasten. Officieel mo gen daar maar 68 woonwagens staan, volgens het provinciale plan moet dit aantal worden te ruggebracht tot 41, maar in de praktijk staan er zo'n 120 wa gens. Het wachten is nog altijd op de centra in de andere ge meenten, behalve Leiderdorp en Zoeterwoude. De laatste twee zijn uit het woon wagenschap gestapt, nu zij in te genstelling tot andere gemeen ten wel standplaatsen hebben verwezenlijkt en daarom niet langer wensen mee te betalen aan de kosten van het regionale centrum in Leiden. Zeker niet nu er ten gevolge van de overbezet ting extra kosten moeten worden gemaakt. Tesselaar: "Maar de enige gemeente die eigenlijk had moeten zeggen: we stappen er uit, is Leiden, want wij hebben er verreweg het meeste geld in ge stoken. Alleen kunnen we er zo moeilijk uit, omdat het kamp op ons grondgebied ligt". Dwingen De wethouder verwacht dat de provincie de gemeenten die in gebreke zijn gebleven, wel zal dwingen om binnen hun grond gebied een kamp(je) aan te leg gen. De provincie heeft de moge lijkheid een zg. aanwijzing te ge ven: dus zelf te bepalen waar bin nen een gemeente de standplaat sen moeten komen. In een inter view in deze krant sprak provin ciaal bestuurder Günther, die over woonwagenzaken gaat, on langs nog de verwachting uit dat alle centra er in 1985 zullen staan. Vraag die overigens opdoemt is of de bewoners van het centrum in Leiden vervolgens ook naar de kampjes in de omliggende ge meenten zullen trekken. In een artikel in de krant van gisteren werd beschreven hoe een woon wagengezin uit Leiden naar een standplaats in Zoeterwoude ging, heimwee kreeg, illegaal naar het overbezette kamp aan de Haarlemmertrekvaart terug keerde en nu naar Zoeterwoude dreigt te worden teruggesleept Op dat individuele geval wenste Tesselaar gisteravond niet in te gaan; wel hield hij de raadscom missie voor dat dit soort situaties zich vaker kan gaan voordoen. Bijvoorbeeld als het centrum van de gemeenten Katwijk en Noord- wijk, 25 standplaatsen, er staat. "Het ryk geeft alleen maar subsi die voor dat centrum als er in Leiden 25 standplaatsen verdwij nen en onklaar worden ge maakt", zei Tesselaar. Het plan van de twee kustplaatsen, dat waarschijnlijk in september klaar is, zal aan de bewoners van het Leidse centrum worden ge presenteerd en vervolgens doet de vraag zich voor: hoe groot is de animo om er naar toe te gaan. Tesselaar: "Ik hoop dat op vrij willige basis 25 gezinnen bereid zijn naar Katwijk/Noordwijk te verhuizen. Dan is er geen pro bleem. Maar als er maar vijftien willen, wat doen we dan met de overige tien?". Met andere woor den: moeten er dan woonwagen bewoners worden gedwongen te verhuizen? Tesselaar zei in elk geval niet tot wegslepen te willen overgaan "zonder politieke rug dekking", die overigens niet zo zeer bü de Leidse raadscommis sie, maar bij het bestuur van het regionale woonwagenschap zal moeten worden gezocht. Voorstel gemeente: Expositie in Hortus over gevaar van muskusratten LEIDEN - In de Hortus Botanicus is vanmiddag een tentoonstel ling over de muskusrat geopend. De expositie (in de Oranjerie) is het resultaat van een samenwer king tussen de Hortus, de direc tie Faunabeheer (verantwoorde lijk voor de jacht op muskusrat ten) en het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en duurt tot en met 25 september. Omdat Nederland beneden de zee spiegel ligt, vormen muskusrat ten een gevaar voor de veilig heid. Door zijn graverij kan het knaagdier ernstige beschadigin gen aan waterkeringen en dijken veroorzaken. Daarbij komt dat het verschijnsel muskusrat, ook wel bisamrat genoemd, zich snel uitbreidt. "Het muskusrattenleger rukt op en veroorzaakte al op tal van plaat sen verzakkingen", vertelde ir. E.H. baron van Tuyll van Seroos- kerken. De dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijn land opende detentoonstelling vanmiddag. Van Tuyll is het er niet mee eens dat de verantwoordelijkheid voor bestrijding van de muskus ratten bij de provincies ligt. Mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat onlangs vastgesteld. Van Tuyll: het wes ten is het meest kwetsbaar en moet nu maar afwachten wat de grensprovincies doen tegen de uit Duitsland en België "binnen stromende muskusratten". Bovendien vindt de dijkgraaf dat meer geld moeten worden vrijge maakt voor onderzoek. Bekeken moet worden hoe de snelle voort planting kan worden afgeremd. "Dat zou het dure vangen achter af zelfs wel eens overbodig kun nen maken. Het onderlopen van één enkele Rijnlandse polder als gevolg van dijkondergraving door muskusratten kan ons evenveel kosten als de 12 miljoen gulden die Nederland dit jaar uit geeft voor de bestrijding van het knaagdier", aldus Van Tuyll. Vallen Mede doordat het aantal roofdie ren in onze dichtbevolkte gebie- LEIDEN - De gemeente heeft overeenstemming bereikt met ei genaar H. de Bolster over de aan koop van gebouw De Prediker aan de Janvossensteeg en Mira- kelsteeg. De Bolster moet het ge bouw, waar 27 mensen wonen, leeg aan de gemeente opleveren. De aankoopprijs bedraagt, blijkens uitlatingen in de raadscommissie voor volkshuisvesting, 450.000 gulden. Het is de bedoeling het gebouw grotendeels te slopen; alleen het voorhuis aan de Jan vossensteeg blijft overeind. Af hankelijk van de kosten worden er op de vrijkomende ruimte als nog woningen gebouwd (zoals steeds de bedoeling is geweest) of een groenvoorziening met pleintje gemaakt. De raadscommissie voor volks huisvesting ging gisteravond met de aankoop akkoord. Alleen De la Mar (sprekend namens PSP en PPR) verzette zich. Hy becijferde dat, gelet op de kosten van aankoop en eventuele reno- Bermuda's ontvreemd LEIDEN - Van een kledingboetiek in de Maarsmansteeg is gisteren een rek met zogenaamde bermu da's en shorts gestolen. Het rek stond buiten voor de winkel. De gestolen broeken hadden een verkoopwaarde van meer dan ze venhonderd gulden. vatiekosten van een ton, er woonruimten te maken zijn voor een huur van 229 gulden per maand. Volgens het PSP-raads- lid is het zonde deze mogelijk heid niet te benutten. Wethouder Tesselaar daarentegen noemde De Prediker "een foeilelijk ding tussen al die nieuwbouw" aan de Mirakelsteeg. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat De Prediker zou worden afgebroken voordat de bouw van de woningen aan de Mirakel- steeg zou beginnen. Op de plek van het gebouw zouden dan ook huizen komen. Met De Bolster wist de gemeente echter steeds geen overeenstemming te berei ken, omdat hij niet kon voldoen aan de eis het gebouw leeg op te leveren. Kennelijk ziet hij daar nu wel kans toe. Tesselaar: "Ik ga er van uit dat er overeenstem ming bestaat tussen De Bolster en de huidige bewoners. Ik be moei me daar niet mee. Komt het gebouw niet leeg, dan kopen we het niet". De la Mar, Van der Ham (D'66) en Geelkerken (CDA) wezen erop dat de gemeente toch ook een ze kere verantwoordelijkheid heeft voor de herhuisvesting van de bewoners: "In elk geval zou de gemeente kunnen bemiddelen". Tesselaar: "Hoogstens voor een geregistreerd woningzoekende. Meer kunnen en mogen we niet doen". Het is de bedoeling dat De Prediker zo snel mogelijk na dat het gebouw leeg is gekomen, wordt gesloopt om "ongewenste ontwikkelingen" te voorkomen. Daarmee wordt bedoeld: kraken. LEIDEN - "U bent zelfstandig en zelfgenoegzaam". Halfluid leest de man deze zin voor. Een tevreden grijns op zijn gezicht. Die voorspelling klopt dus in elk geval voor de helft: zelfge noegzaam is hij inderdaad. Toekomstvoorspeller Chander Kant heeft zijn Himalaya- maanvogeltje inmiddels al weer in het kooitje gezet. Vol gende klant! Wie deze week Vroom en Drees- mann bezoekt, loopt een grote kans de Indiër te zien zitten. Zijn kraampje staat op de be- gane grond. Wie hem vraagt wat hij doet, krijgt wellicht ten antwoord: geef maar vijf gul den. Geeft u gehoor aan dat verzoek dan wordt even later uw toekomst voorspeld. door Wim Brands En dat gaat zo. Kant opent één van zijn twee vogelkooitjes en laat een maanvogeltje vrij. Dit kleine beest begint vervolgens over een verzameling envelop pen te trippelen. Op een be paald moment zal het diertje met zijn snavel een enveloppe aanraken. Dat is voor de Indiër het teken de desbetreffende enveloppe open te maken en er in te blazen. De geopende en veloppe wordt vervolgens voor de kop van het vogeltje gehou den. Die mag nu beslissen of de in houd, een velletje papier, eruit gepakt moet worden. Meestal gebeurt dat de eerste keer niet. Waarna het spektakel opnieuw begint. Net zo lang totdat het Leiden LEIDEN - In de binnenstad van Leiden zijn tenminste drie plaatsen, waar een concentra tie van meubelzaken mogelijk is. De meest geschikte plaats zou aan de Sint Jorissteeg zijn, op de plaats van de Camera bioscoop en de Barbaraschool. Dat deelde wethouder Fase (WD) van economische zaken gisteravond mee. Vooral de ligging in de nabijheid van de winkels in de binnen stad, naast de toekomstige par keergarage Sanders en aan de doorgaande route (cityring) door de stad maakt deze plek volgens het gemeentebestuur bijzonder geschikt. Eerder kwamen al de lokaties Ir Dries senplein en Langegracht ter sprake, maar de voorkeur van de gemeente gaat uit naar de Sint Jorissteeg (in de volks mond ook wel - heel toepasse lijk - Sint Jorisboulevard ge heten). beestje het velletje papier er met zijn snavel uittrekt. Pas dan is de toekomst voorspeld: de klant krijgt het papiertje. In India gelooft men al heel lang dat maanvogels op deze ma nier de toekomst kunnen voor spellen, aldus Chander Kant. "We weten niet precies wan neer men is beginnen te gelo De gemeente heeft gisteren in een brief aan de provincie la ten weten dat in Leiden "ten minste drie ruimtelijke moge ven dat deze vogels over deze eigenschap beschikken, maar laten we het er maar op hou den dat dat zo'n tweeduizend jaar geleden gebeurde". Kant onderbreekt zijn betoog even om één van zijn vogeltjes die net een velletje heeft ge pakt een tikje op z'n kop te ge ven. "Dan weet-ie dat-ie terug lijkheden aanwezig zijn voor een dergelijke concentratie aan de rand of de onmiddellij ke nabijheid van het kernwin- moet naar de kooi. Nee, die an dere laat ik nog niet in actie ko men. Die is nog niet helemaal uitgeslapen". Een maanvogeltje leeft zo'n vier vijf jaar. "Dan gaan ze dood en moet je anderen nemen. Je kunt niet elk maanvogeltje ne men. Ze moeten afgericht zijn. Ik krijg ze altijd gratis van mijn keiapparaat in de orde van grootte van acht tienduizend vierkante meter". Leiderdorp heeft veel grootschaliger plan nen. De Leiderdorpse meubel boulevard zou een oppervlakte van 22.000 vierkante meter om vatten. De gemeente Leiden herinnert de provincie eraan dat het be leid tot op heden zoveel moge lijk gericht was op het handha ven van de regionale centrum functie van de grote en middel grote gemeenten. Dat is ook vastgelegd in het streekplan en diverse beleidsnota's van de provincie. Alleen een concen tratie in de directe nabijheid van het Leidse centrum kan voorkomen dat een groot aan tal Leidse meubelzaken moet worden gesloten en verplaatst, aldus B en W. Het Leidse ge meentebestuur nodigt de pro vinciebestuurders uit voor een gesprek over deze kwestie. goeroe. Nee, die heeft me nog nooit verteld wat hij ze nu pre cies leert. Ik vraag daar ook niet meer naar. Dat hoort niet". Chander Kant vertelt dat er vol gens hem in India zo'n twintig a dertig mensen zijn die op de ze manier de toekomst voor spellen. "Ik ben dit gaan doen, omdat ik als kind al geinteres- seerd was in dieren. Ik geloof in hun instinct Nu reis ik dus door Europa. Waarom? Niet om het grote geld te verdienen, echt niet, het is verder zo dat ik de mensen hier kennis wil la ten maken met dit fenomeen. En vergeet niet dat het moei lijk werk is. Je moet veel ge duld hebben en je goed kun nen concentreren". Elk beroep kent z'n tegenslagen - zo ook dat van toekomstvoor speller. "In Berlijn is één van m'n vogeltjes weggevlogen. Ik zat in een supermarkt. Hache lijke situatie. Maar gelukkig begon het vogeltje dat nog in de kooi zat tegen die andere te praten. Het resultaat daarvan was dat-ie terugkwam". De meneer in wiens voorspelling stond dat hij zelfgenoegzaam is, besluit het vogeltje nog eens te laten trippelen. Chander Kant vindt het best. "De kans bestaat dat de vogel het wei gert. We zullen zien". De vogel weigert niet. Even later staat de man met een verbaasd ge zicht de tweede voorspelling te lezen. Opnieuw leest hij dat hij zelfstandig en zelfgenoegzaam Chander Kant: "Of alle voorspel lingen soms hetzelfde zijn. Zeg, waar ziet u mij voor aan? Dit is een serieuze bezigheid. Een zeer serieuze bezigheid zelfs". De muskusrat en twee kleintjes in een hol aan de waterkant. den klein is, kan de muskusrat zich in alle veiligheid voortplan ten. Daarom dat de overheid mensen-in dienst heeft genomen die moeten jagen om de muskus ratten. Dat gaat door middel van speciale vallen die voor de hollen worden geplaatst. In heel Neder land opereren nu zo'n tweehon derd vangers in overheidsdienst plus zo'n tweehonderdvijftig zo genaamde premievangers. Wie een dode of levende muskusrat inlevert, krijgt daarvoor een be paald bedrag. Over al deze aspecten informeert de tentoonstelling in de Hortus- Oranjerie. Zij is maandag tot en met zaterdag open van negen uur tot half vijf. 's Zondags van tien tot half vijf. LEIDEN Eén van de oudste in woners van Leiden is gisteren overleden: de 101-jarige Louis Ouwerkerk. Hij woonde de laat ste jaren bij zijn dochter in de Poldermolen (Merenwijk). Ou werkerk werkte vroeger bij de inmiddels verdwenen katoenwe verij Driessen aan de Oranje- gracht. LEIDEN - De gemeente kan een subsidie van 180.000 gulden van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu krij gen voor de aankoop van het chemisch bedrijf Lilo aan de Baatstraat (nabij de Langegracht). Mocht de aankoop doorgaan, dan zal een deel van dat bedrag worden gebruikt voor het schoonmaken van de vervuilde grond (olie) onder het bedrijf. De kosten van het reinigen van de bodem worden op 67.000 gulden geraamd. Het is de gemeente niet gelukt om de eigenaar van Lilo, Neuwahl, zover te krijgen dat hij een bijdrage levert in de kosten van het reinigen van de bodem. Blijkens een ambtelijk verslag is er met hem een gesprek gevoerd "waarbij de emoties zeer hoog opliepen" en waaruit bleek dat de eigenaar niet bereid is enige verklaring te ondertekenen of enige toezegging te doen tot het leveren van een bijdrage. Het was overigens al de bedoeling dat het bedrijf eind 1985 dicht zou gaan. Dan gaat ook de enige werknemer van Lilo met pensioen. Met de aankoop wil de gemeente voorkomen dat het bedrijf op enige wijze wordt voortgezet. Vermoedelijk krijgen B en W van de raadsleden instemming voor hun voornemen om het bedrijf aan de Baatstraat te verwerven en te sluiten. In de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting spraken de meeste leden zich gisteren positief uit, onder voorbehoud van overleg met hun fracties. Al verwoordde Ver geer (SP) de algemene gevoelens door te constateren dat het principe "de vervuiler betaalt" niet wordt toegepast. "Blijkbaar kan een bedrijf de bodem vervuilen en moet de overheid vervolgens in de beurs tasten om de problemen op te lossen". Om die reden liet hij als enige weten tegen te zullen stemmen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3