c Mijnen Chili onder bewaking EG is nog niet erg opgeschoten Paul Volcker nog 4 jaar hoofd Amerikaanse Bank Paus blijft op vrijheid en hervormingen hameren Israëlische vice-premier Simcha Ehrlich overleden Explosieve situatie door stakingen Challenger gelanceerd Weer staatsgreep in Ghana neergeslagen Doden door aanslag in Beiroet JE MAG ER 8% NAAR KIJKEN EN O/O AANKOMEN OOK. Buitenland WASHINGTON (UPI/AFP) - Paul Volcker, hoofd van de Federal Reserve Board, de Amerikaanse Centrale Bank, blijft op verzoek van president Reagan aan voor een nieuwe termijn van vier jaar. Dit is zaterdag bekendgemaakt door de Ameri kaanse president vanuit Camp David in Mary land aan het begin van zijn wekelijkse radio boodschap. Volcker, 55, was in 1979 benoemd door de toenma lige president Jimmy Carter. Zijn termijn zou in juli aflopen. Hij heeft via zijn krap-geldpolitiek de inflatie in de VS weten te drukken, maar is er niet i tevens het rentepeil omlaag te krijgen. De herbe noeming van de Amerikaanse financiële en mo netaire expert met grote internationale reputatie, vooral op het gebied van de internationale schul denpositie, geschiedt zeker niet in de laatste plaats met het oog op de naam die hij heeft in Wall Street en in het buitenland. De inflatie in de VS is sinds 1979, toen deze nog boven de tien procent lag, gedaald tot onder de vier procent thans. Toch achten vele Amerikaan se economen deze poütiek tevens de hoofdoor zaak van de zwaarste recessie na de oorlog in de VS die het aantal werklozen tot inmiddels meer dan twaalf miljoen heeft doen stijgen. MAANDAG 20 JUNI 1983 JERUZALEM (AFP) - De Israëli sche vice-premier, Simcha Ehr lich (67), is gisteravond aan de gevolgen van een hersenbloe ding in een ziekenhuis in Jeruza lem overleden. Ehrlich had dinsdag een hersen bloeding gehad en lag sindsdien in een coma. Begin dit jaar had hij een open hartoperatie in de Verenigde Staten ondergaan. Hij was leider van de Liberale Par tij die deel uitmaakt van de Li- koed-regering van premier Me- nachem Begin en die in het 120 leden tellende parlement 18 ze tels heeft. Ehrlich gold als de grondlegger van het economisch liberalisme in de regering-Begin. Met de dood van Ehrlich verliest premier Menachem Begin een van zijn trouwste helpers en een bekwaam onderhandelaar. Hij stond bekend als een gematigd man, maar deed onlangs veel stof opwaaien door openlijk te ver klaren dat de vroegere minister van defensie, Ariel Sharon, de re gering heeft misleid tijdens de oorlog in Libanon. Na bijna dertig jaar socialistisch beleid stuurde hij Israël in de richting van een kapitalistische economie. Als minister van fi nanciën in het eerste kabinet-Be gin gaf Ehrlich meer ruimte aan particuliere ondernemingen door het terugbrengen van de overheidsbemoeienis. MEXICO-STAD De Chileense dictator generaal Augus- to Pinochet heeft de belangrijkste mijncentra van Chili onder militaire controle gesteld in een wanhoopspoging om de tegen zijn bewind stakende kompels te bedwin gen. De situatie in de kopermijnen is daardoor uiterst explosief geworden. Met name in de streken El Salva dor en Chuquicamata, op 900 en 1400 km van de hoofdstad San tiago, waar de mijnwerkers be reid lijken om door te gaan met hun staking. Oorspronkelijk be doeld als protest tegen het arrest van de leider van de twee recente volksprotesten tegen de dicta tuur van Pinochet, Rodolfo Se- guel. door Rob Sprenkels De stakingsgolf begon afgelopen donderdag in de mijn van El Sal vador, waar tegen het ontslag van 23 mijnwerkers werd gepro testeerd en tegen het arrest van Seguel. Vrijdag legden al de kompels van de mijncentra An- dina in Teniente het werk 24 uur neer, ondanks de aankondigin gen van de regering dat de sta kers zouden worden ontslagen. Toen dat laatste tot op zekere hoogte werkelijk gebeurde (vol gens het staatsbedrijf Codelco zijn in totaal zon 1800 mijnwer kers ontslagen, volgens de over koepelende vakbond van de kompels bijna 3000) kondigden de mijnwerkers vanaf vandaag een staking van onbeperkte duur af in de El Salvador-mijn en in de tot dan toe normaal opererende Chuquicamata, met 10.000 mijn werkers de belangrijkste koper mijn van Chili. En ook in Andi- na, waar het werk zaterdag werd hervat, hebben de kompels plan nen om opnieuw het werk neer te leggen. Ontslagen Berichten over gewapende botsin gen zijn tot nu toe uitgebleven. Voorlopig is het niet duidelijk in hoeverre de Chileense mijnwer kers in staat zijn te voorkomen dat zij met een geweer in de rug koper moeten delven. Bijna alle vakbondswerkers en -leiders zijn trouwens de afgelopen dagen ontslagen en hen is de toegang tot de mijnen ontzegd. Berichten over de gang van zaken zijn tot President Het Nationale Volkscongres van China heeft zaterdag Li Xiannian gekozen tot presi dent. De verkiezing van Li Xiannian komt niet als een verrassing. Hij was de enige kandidaat. 'Stelen mag' De allerarmsten hebben het recht te stelen en te plunde ren om in leven te blijven. Deze stelling werd het afgelo pen weekeinde tijdens een persbijeenkomst verdedigd door de Braziliaanse kardi naal Aloisio Lorscheider. De kerkelijke leider verzekerde, dat de hongerende menigten "het recht hebben voor zich zelf het noodzakelijke te zoe ken bij de rijkdommen van de anderen". Kardinaal Lorscheider sprak na afloop van een bijeen komst van elf bisschoppen die in het verpauperde noordoosten van Brazilië werken. Al vijf jaar heerst daar een extreme droogte, die een grote hongersnood en uittocht uit het gebied tot ge volg heeft. Olifanten Sinds de maand april zijn in Zimbabwe meer dan 2000 oli fanten afgeschoten en 4000 worden het alsnog in het raam van een actie om hun aantal in het land met 20 pro cent te verminderen. Beperking van het aantal oli fanten in Zimbabwe (mo menteel 48.000) is noodzake lijk om de bomen en de plan tengroei en het milieu in het algemeen te beschermen. "Als wij niet selecteren ko men duizenden dieren om door ondervoeding en dorst", zei een woordvoerder van de regering. nu toe tegenstrijdig. De vice-pre sident van Codelco, Patricio Contese, beweerde dit weekein de dat de activiteiten in alle mijn centra normaal zijn. De mijnwer kersvakbond beweert daarente gen dat de staking in El Salvador nog altijd doorgaat. Roberto Carvajal, de secretaris-ge neraal van de georganiseerde kompels, zei zaterdagavond dat de belangrijkste eis van de pro testerende mijnwerkers het her stel van de democratie in Chili is, iets wat Pinochet op basis van de door hem eind 1980 wettig ver klaarde grondwet wil uitstellen tot het eind van de jaren tachtig. Maar of de Chileense dictator het nog zolang zal volhouden, lijkt steeds twijfelachtiger. Er gaan met de dag meer geruchten in Santiago over onenigheid bin nen de hoogste gelederen van het Chileense leger. En verschil lende vakbonden die Pinochet met de harde maatregelen tegen de mijnwerkers had willen inti mideren, lijken ondanks de dit weekeinde verplichte avondklok en het arrest van twee van hun leiders, Sergio Troncoso van de bouwvakkers en Carlos Opazo van de boeren, te werken aan nieuwe protesten die nog deze week zouden moeten plaatsvin den. Pinochet zelf heeft dit weekeinde in feite erkend dat zijn positie in gevaar, is. Alle sociale onrust toe schrijvend aan „communisten, riep hij emotioneel over de natio nale radio en televisie: „Ik ben bereid mijn leven te geven om de militaire regering die ik leid te verdedigen. Een bijna identieke uitspraak deed Salvador Allende in september 1973, kort voordat hij tijdens de staatsgreep van Pi nochet om het leven kwam. Al leen had Allende het natuurlijk niet over een „militaire regering maar over een „socialistische. Stakende mijnwerkers van een Chileense kopermijn zingen hand-i iucces van hun stakingsactie vieren. -hand het Chileense volkslied, als zij het CZESTOCHOWA Paus Johan nes Paulus II heeft dit weekein de opnieuw een pleidooi gehou den voor een Polen waar het in dividu recht heeft op vrijheid en de natie op onafhankelijkheid. Bij de ikoon van Polens nationa le heilige, de Zwarte Madonna, in het klooster van Jasna Gora in het zuiden van Polen hield de paus zaterdag en gisteren de naar schatting twee miljoen samenge- CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) - Het Amerikaanse ruimteveer Chal lenger is zaterdag precies volgens schema om 13.33 uur Nederlandse tijd gelanceerd. Aan boord is de eerste Amerikaanse vrouwelijke astro naut, Sally Ride. De bemanning zal tijdens de vlucht twee commerciële kunstmanen in een baan om de aarde brengen. Voor Indonesië is dat de Palapa-B, een satelliet voor radio- en televisie- en telefoonverbindingen tussen de eilanden van de Indonesische Archipel en tussen Indonesië en Zuid- oost-Azië. Voor Canada wordt de verbindingssateliet Anik-C2 in een baan om de aarde gebracht. Sally Ride en John Fabian zullen experimenten uitvoeren met de West- duitse satelliet Spas-O 1. Deze satelliet wordt met een mechanische arm in de ruimte geplaatst en later weer uit de lucht geplukt. Norman Thagard is de eerste arts aan boord van een Amerikaans ruimte veer. Hij zal de zogenaamde ruimteziekten onderzoeken. (Foto API stroomde gelovigen voor dat het niet mogelijk is waarlijke vrij heid te bereiken zonder daarvoor grote offers te brengen. Tegelijkertijd toonde het Poolse militaire bewind zich geïrriteerd over het politieke karakter dat de massale bijeenkomsten met de paus ook kenmerkt. De kritiek richtte zich echter niet op de in houd van de pauselijke redes, maar, aldus regeringswoordvoer der Jerzy Urban gisteren in War schau, „wij kunnen niet toelaten dat anti-socialistische elementen dit pausbezoek misbruiken. Ur ban verweet de kerkelijke orde dienst dat deze er niet in slaagde toeschouwers af te houden van demonstraties. Hij doelde daar bij kennelijk op de spandoeken en spreekkoren ten gunste van de verboden vakbeweging Soli dariteit, die herhaaldelijk bij de massale misvieringen in War schau en Czestochowa waren te zien en horen. door Hans Geleijnse Volgens Urban was de kerk verant woordelijk voor een ordelijk ver loop van de bijeenkomsten. Wan neer de organisatoren niet tegen hun taak opgewassen blijken, zal dit een verdere „normalisatie van het openbare leven in Polen in de weg staan en een nadelige invloed hebben op de verhou ding tussen kerk en staat, aldus de regeringswoordvoerder. De Poolse regering heeft herhaal delijk het doen en laten van de paus in Polen en de reactie van zijn volgelingen erop in verband gebracht met een mogelijk defi nitieve en volledige opheffing van de „beperkte noodtoestand die nog steeds van kracht is. Hoewel Urban zei geen commen taar te willen geven op de uit spraken van de paus tijdens dit tweede bezoek, menen politieke waarnemers hier dat de autoritei ten met deze waarschuwing een schot voor de boeg willen geven. Een al te grote nadruk van pau selijke zijde op herstel en nale ving van mensenrechten, of het recht op vrijheid, betekent olie op het vuur en zal, aangewak kerd door „anti-socialistische elementen, ervoor zorgen dat de staat zijn controle op het dage lijks leven niet zal versoepelen maar verscherpen. Zaterdag en zondag was in het in dustriestadje Czestochowa een enorme politiemacht op de been om voor de „veiligheid van de paus zorg te dragen. Eenheden van politie en de gevreesde op roerpolitie Zomo waren op stra tegische punten in de stad en bij de uitvalswegen gestationeerd en voerden controles uit. Een Franse tv-ploeg die de politie macht filmde, werd gisteren met uitzetting uit Polen bedreigd, maar kreeg later op de dag toch toestemming om te blijven. Een Duitse fotograaf bracht enige uren op een politiebureau door, nadat hij opnamen van politie-af- zettingen had gemaakt. Echte incidenten zijn er niet ge meld; wel trokken groepen men sen zaterdag en zondag in spon tane optochten door de stad na afloop van de pauselijke optre dens. Op zulke momenten scan deerde het „Solidarnosc door de straten. Maar de betuigingen van liefde aan de paus overheersten. Opgelucht hebben de rege ringsleiders uit de Europese Gemeenschap gisteren hun driedaagse topconferentie in het Neue Schloss in Stuttgart afgesloten. De gevreesde ru zie met Margaret Thatcher over de begroting voor 1983 bleef uit, en zelfs werd men het eens over verklaringen betreffende de toekomstige financiering van de Europese Gemeenschap en de Europe se samenwerking. De teksten daarover zijn echter rijkelijk vaag, en de vraag rijst, of men nu werkelijk zo veel is opgeschoten. Minister Van den Broek zei met ge voel voor nuance: „Een stuk je verlamming is doorbroken. Niemand gaat weg met het gevoel: we zijn dieper in de put geraakt, dat is duidelijk niet het geval. Even duidelijk is het echter, dat de EG nog lang niet uit die financiële put gekropen is. Daarvan zal pas iets kunnen blijken in de cember, als de tien regerings leiders hun volgende top in Athene houden. Dan zouden er werkelijk besluiten geno men moeten worden. Pre mier Lubbers voorspelde gis teren in Stuttgart echter al: „Dat wordt buitengewoon moeilijk. door Ferry Mingelen De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Ge meenschap, die veel voorbe reidend werk moet doen voor de top in Athene, toonde zich in informele kringen in Stutt gart teleurgesteld. „We had den gehoopt dat de rege ringsleiders duidelijker zou den aangeven in welke rich ting zij de oplossing willen zoeken, maar dat is niet ge beurd, aldus een Commissie ambtenaar. Premier Lubbers gaf toe dat de aanwijzingen zeer vaag waren, maar, zo meende hij, meer was ge woon niet mogelijk. De reden daarvan is, dat de lan den nog steeds sterk ver deeld zijn over de nieuwe fi nanciële structuur voor Euro pa. Frankrijk, Italië, Ierland en Griekenland zijn bijvoor beeld sterk voor uitbreiding van de beschikbare EG-fond- sen, omdat ze daar zelf voor deel van verwachten- Groot- Brittannië en Duitsland, die tot nu toe voor een groot deel van de Gemeenschappelijke kosten opdraaien, leggen veel sterker de nadruk op be zuinigingen en een eerlijker verdeling van de Europese lusten en lasten. Daartoe wil len zij andere methoden ont wikkelen om die lasten met name over de lidstaten te ver delen, maar dat stuit weer op heftig verzet van landen als Nederland en Denemarken. Over één zaak lijkt, door de ja ren heen, echter groeiende overeenstemming te ont staan: de steeds maar hoger wordende landbouwuitgaven moeten onder controle ge bracht worden. Zelfs Neder land, dat zeer van de Europe se landbouwpolitiek profi teert, maakt van de beheer sing van deze uitgaven nu een hoofdpunt in het EG-be- leid. „Het landbouwbeleid is geen sacraal gebeuren, waarbij men geen rekening hoeft te houden met de financiële consequenties, zei Lubbers. Nederland accepteert voor het eerst een beperking van die uitgaven en, zo gaf Lub bers toe, dat is een accentver schuiving in het Nederlandse beleid. Naar de mening van Lubber's hebben de Neder landse boeren, die vorig jaar als enige beroepsgroep in Ne derland hun inkomen zagen stijgen, al zó lang van het Eu ropese beleid geprofiteerd, dat een inpassing van de landbouwuitgaven in het al gemene bezuinigingskader nu op zijn plaats is. Het schone voornemen om de landbouwuitgaven te beheer sen bestaat overigens al lang in de Gemeenschap. Al in 1969 op de top in Den Haag waren de regeringsleiders het eens over de noodzaak „van een hervorming van het land bouwbeleid die erop gericht is de begrotingslasten te be perken. Daar is dus nooit wat van terechtgekomen. Nu het geld in Europa echter op raakt en de EG-lidstaten slechts schoorvoetend begin nen na te denken over moge lijke uitbreiding van de Ge meenschappelijke middelen, zijn zelfs de machtige Euro pese landbouwlobbys niet meer in staat werkelijke in grepen te voorkomen. Al thans, zo ziet het ernaar uit. „Er gebeurt pas wat in Europa als we financieel echt in de puree komen te zitten, voor spelde een hoge Nederlandse landbouwambtenaar recente lijk. Het lijkt erop dat die tijd zo langzamerhand aanbreekt. ACCRA (Reuter/UPI) Opstandi ge soldaten hebben gisteren te vergeefs geprobeerd het bewind van het staatshoofd van Ghana, kapitein-vlieger Jerry RaWlings, omver te werpen. Na enkele uren durende gevechten tussen loyale militairen en opstandelingen in de hoofdstad Accra is de poging tot staatsgreep neergeslagen, zo verklaarde Rawlings in een ra dio-uitzending. Volgens Raw lings zijn enkele dissidenten om gekomen en anderen gearres teerd. De kapitein-vlieger liet de grenzen tot nader order afsluiten, strate gische punten door loyale troe pen innemen en de avondklok uitbreiden. Het is de vierde maal binnen één jaar dat een poging is ondernomen Rawlings ten val te brengen. Het Britse dagblad The Guardian meldde onder aanha ling van Ghanese regeringskrin gen dat deze vierde couppoging het werk was van soldaten, die vastzaten wegens een mislukte staatsgreep in november vorig jaar en uit hun gevangenis ont snapten. Ook werd gezegd dat bij de opstand slechts enkele mili tairen waren betrokken en dat de rebellie geen echte bedreiging vormde voor het bewind. De rebellerende soldaten stonden kennelijk onder leiding van een man die zichzelf via radio-Accra voorstelde als Ghana's nieuwe "in functie getreden gevolmach tigde" Carlos Halida Gyuiwah. Hij is.een soldaat eerste klasse, die in de cel zat wegens de coup poging van november. Radio-Accra kwam gistermorgen in handen van personen die zich zelf "revolutionaire strijders" noemden. Het duurde ongeveer twee uur totdat in een uitzending werd gezegd dat de regering de opstandelingen onder controle had. Ghana heeft momenteel te kampen met de ernstige voedseltekorten in zijn geschiedenis, hetgeen de monstraties heeft uitgelokt van arbeiders en studenten. Volgens de regering komt Ghana dit jaar 500.000 ton voedsel te kort en is dit te wijten aan slechte oogsten en de toevloed van miljoenen Ghanezen, die vier maanden ge leden Nigeria werden uitgezet. ADVERTENTIE BEIROET (UPI/Reuter) - Zater dagavond zijn door het ontplof fen van een auto in Beiroet .twee mensen omgekomen en een ern stig gewond. Het voertuig waarin kennelijk een bom was vervoerd ontplofte in een straatje achter het Commodore-hotel, trefpunt van de buitenlandse pers in Bei roet. In het wrak van de auto werden twee Palestijnse identiteitsbe wijzen gevonden. Een nieuwe groep, die zichzelf 'Het geheime leger voor de bevrijding van Libanon' noemt, stelde zich via een anonieme boodschap verantwoordelijk voor de explo sie. Gezegd werd dat er 'nog meer operaties op het program ma staan tegen buitenlanders die verblijven in ons eigen land'. Een belangrijke vertegenwoordi ger van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, is giste ren ernstig gewond geraakt bij een moordaanslag in de buurt van een Palestijns vluchtelingen kamp in Syrië. Volgens PLO-kringen is de toe stand van kolonel Ezzedin Sharif (ook bekend als Aboe Ziad) kri tiek. Maar een van zijn medewer kers zei dat het wel meeviel. Sha rif is een naaste assistent van Aboe Jihad, de plaatsvervanger van PLO-leider Jasser Arafat. Sharif bezocht gisterochtend een militair kamp van de PLO in de buurt van de Syrische hoofdstad Damascus toen de aanslag plaatshad. Spaarplan. Misschien wilt u ooit een eigen huis kopen. In dat geval wijzen wij u op een bijzondere NMB Spaarvorm met een extra hoge rente. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw spaargeld blijft altijd direct opneembaar. En Ms u huiseigenaar wordt, zelfs zonder opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. NMB BANK DEN1IBDENKTMCTUMEE.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6