Kamer wil proef gratis heroïne 9% Den Uyl daagt De Vries uit voor openbaar debat Eenmalige uitkering minima vastgesteld Helft bedrijven loost peb's Vakantietij d: asiels zitten weer propvol "PvdA bedriegt de mensen" Olieboycot Z.-Afrika Staatssecretaris weigert Manifestie Lauwersmeer Bisschoppen oneens over uitleg brief Felle brand Botlekgebied is "niet wenselijk Succes voor hongerstakers bij ambassade Dode bij steekpartij U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. DINSDAG 14 JUNI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - PvdA-fracüe- leider Den Uyl wil een openbaar debat met zijn CDA-collega De Vries over de door het CDA ge steunde bezuinigingsmaatrege len van het kabinet. In een giste ren gepubliceerde open brief aan De Vries nodigt Den Uyl de CDA-leider uit voor een debat „op elke tijd en plaats die u uit komt". Tijdens een spreekbeurt in Sittard zei De Vries gisteravond niet veel voor de uitdaging van Den Uyl te voelen. Gisteren werd de eerste fase van de PvdA-campagne tegen de bezui nigingsplannen afgesloten met de publicatie van het boekje „Geloof me, dit is armoe". Daar in staan de resultaten van een niet representatief - onderzoek naar de gevolgen van de bezuini gingen voor de lage inkomens. 4 Reden voor Den Uyl om De Vries nogmaals uit te nodigen. Het boekje bevat tal van voorbeel den van mensen die door de kor tingen op hun loon of uitkering en de steeds stijgende lasten zwaar getroffen worden en zich veel dingen moeten ontzeggen. „Deze signalen wijzen in de rich ting van beginnende verpaupe ring", schrijven Den Uyl en PvdA-voorzitter Max van den Berg. Toen de PvdA-actie enkele maan den geleden werd gestart, werd die door De Vries „eenzijdig en ordinair" genoemd. In zijn open brief zegt Den Uyl nu dat „de on genuanceerde en onhebbelijke wijze waarop u indertijd hebt ge reageerd op onze actie voor u een morele verplichting moet inhou den dat debat aan te gaan". Uit de brochure van de PvdA rijst volgens Den Uyl een beeld op dat in schril contrast staat met het ontzien van de hoogste inko mens, „zoals dat in het door u ge steunde regeringsbeleid plaats vindt". Met het voorstel voor een extra korting op de uitkeringen per 1 oktober wordt volgens Den Uyl en Van den Berg „een kritische grens overschreden". ue oppositieleider spreekt in zijn open brief aan De Vries boven dien over „mensen die angstig zijn voor de toekomst, die in een toenemend isolement terechtko men, hun democratische rechten niet meer kunnen uitoefenen, omdat zij abonnementen en lid maatschappen van kranten, tijd schriften, vakbonden en maat schappelijke organisaties moe ten opzeggen". De gegevens in het boefje, dat is samengesteld door oud-staatsse cretaris Hedy d'Ancona, zijn een selectie uit honderden bij de PvdA binnengekomen brieven en uit ongeveer 3000 enquêtefor mulieren die door PvdA-kaderle- den in de oude wijken, waar zich de grootste problemen voor doen, zijn bezorgd en opgehaald. Kreten als noodtoestand en armoe zijn niet langer overdreven, wordt in het boekwerkje gesteld. Er zijn tal van mensen die zich soms geen warme maaltijden kunnen permitteren of geen zie ke familieleden kunnen bezoe ken. Veel brieven bevatten zeer precieze opgaven van inkomens en lasten. Het is vooral de opeenstapeling van maatregelen die de treft, waarbij van alle groepen uitkeringstrekkers de WAO'ers er nog het slechtst lijken af te ko men. Over de eenmalige uitke ring die de „echte minima" ont vangen wordt in het boekje ove rigens niet gesproken. De PvdA komt echter niet met concrete voorstellen ter vervan ging van de omstreden kabinets plannen. Zij wijst de bevriezing van uitkeringen en minimum loon per 1 juli en de aangekon digde korting van 2 procent per 1 oktober van de hand. „Maar wij voelen ons niet genoopt daar voor alternatieven te geven", zei Den Uyl. SITTARD (GPD) - CDA-fractieleider Bert de Vries heeft gisteren tijdens een manifestatie in Sittard uitdrukkelijk de PvdA be schuldigd van bedrog door voortdurend te suggeren dat er met een PvdA-regering geen forse ombuigingen zouden plaats vinden. Hij laakte methodes zoals die worden gebezigd met de brochure „Geloof me dit is armoe" van de PvdA over hoe hard bezuini gingsmaatregelen van dit kabinet aankomen. „Wij hebben ge kozen voor die impopulaire maatregelen omdat het op de lan ge termijn nodig is te zorgen dat de sociale zekerheden over eind kunnen blijven". DEN HAAG (GPD) De dierena siels in ons land worden weer overstroomd met mensen die hond of kat kwijt willen. De meeste asiels zitten nu al over vol. Vergeleken met vorig jaar is tot deze begin van deze maand al de helft meer aan katten aange boden en ongeveer evenveel honden. Volgens de Centrale Asielraad is een van de redenen van het hoge aanbod op dit mo ment dat de mensen na het slech te vooijaarsweer wat eerder op vakantie gaan. En dat het liefst zonder het beminde huisdier. Bij de asiels hoort men vakantie echter nooit als werkelijke reden waarom het huisdier weg moet. Hond of kat verharen plotseling, krabben en bijten ineens of blij ven zonder aanleiding blaffen. Opvallend dit jaar is volgens de Centrale Asielraad dat negen van de tien mensen zeggen dat ze hun dier wegdoen omdat ze er al lergisch voor zijn geworden. Een andere reden blijkt de economi sche recessie te zijn, aldus de raad. Het merendeel van de dierenasiels in ons land zit inmiddels prop vol. Waar nog plaats is, wordt de ruimte gebruikt om andere asiels te ontlasten. Van de jaarlijks bij de asiels gebrachte 46.000 hon den krijgen 14.000 een nieuwe baas; van de 20.000 katten is dat maar voor 3000 het geval. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer is voor het houden van experimenten met het gratis verstrekken van heroine aan zwaar verslaafden. Toch houdt staatssecretaris Van der Heijden (wvc) vast aan zijn weigering proeven met deze vorm van hulp aan drugsverslaafden te houden. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van de kamercommissie voor het drugsbeleid. Zowel de Amsterdamse als de Rot terdamse gemeentebesturen wil len dat de overheid het houden van dergelijke experimenten mogelijk maakt. Volgens me vrouw Haas-Berger (PvdA) moe ten de experimenten aan strenge voorwaarden en medische con trole voldoen. De gratis verstrek king zou moeten samengaan met het bieden van een beter per spectief voor verslaafden op maatschappelijk functioneren. „Het systeem van verstrekking van heroine is niet dé oplossing voor het drugsprobleem, maar we moeten niet blijven bij de huidi ge hulpverlening, die onvoldoen de is gebleken. We moeten het proberen", zei zij. De kamerleden Lucassen-Stautte- ner en Jacobse (beiden WD) LEIDEN - Uit protest tegen de aanleg van een oefenterrein in het Lauwersmeer zal aanstaand weekeinde van zaterdag 13.00 tot zondag 17.00 uur een grote lande lijke manifestatie worden gehou den bij het Lauwersmeer, onder andere georganiseerd door de Waddenzeevereniging. Het Lauwersmeer, in 1969 afgeslo ten van de Waddenzee, is een be langrijk broed- en voedselgebied geworden voor vele duizenden vogels. Geruime tijd bestaan er al plannen om van dit gebied een militair oefenterrein te maken. De hoge kosten hebben het plan tijdelijk in de ijskast doen belan den. Minister De Ruiter (defen sie) heeft echter besloten de werkzaamheden op het terrein weer te hervatten. Natuurorgani saties vrezen dat een militair oe fenterrein ernstige schade zal toebrengen aan natuur en recrea tiemogelijkheden. WEERRAPPORTEN willen eveneens een mogelijk heid van het experimenteren met medische verstrekking van heroïne. Volgens Jacobse komt een verslaafde aan geld voor drugs door het plegen van inbra ken en berovingen, door prosti tutie of door het zelf verkopen van drugs. Het regeringsbeleid moet de verslaafde een uitweg hieruit bieden, meent hij. Van Dam (CDA) toonde zich tegen stander van gratis heroine. Hij sloot zich aan bij de nota van de staatssecretaris, waarin deze hulp wordt uitgesloten. Hij wil juist dat de regering de nadruk blijft leggen op bestrijding van de handel in drugs. Daartoe zou de controle aan de grenzen moe ten verbeteren, waarbij hij wees op de Oosterschelde en de inter nationale treinen. Verder zou de tolerante naam van Nederland op het terrein van de drugs moe ten verdwijnen, meent hij, omdat te veel buitenlanders worden aangemoedigd naar Nederland te komen. D'66 ziet weinig heil in de verstrek king van heroïne, maar vindt aan de andere kant dat alles moet worden geprobeerd om een ein de te maken aan het drugpro bleem. Staatssecretaris Van der Heijden herhaalde de argumenten uit zijn nota tegen het experiment De le vensstijl van verslaafden zal niet veranderen door de verstrekking van heroïne, waarmee dus ook geen einde wordt gemaakt aan de criminaliteit. Aan illegale handel kan alleen een eind worden gemaakt als alle drugsverslaafden genoeg gratis heroïne krijgen, ook de begin nende gebruikers. Gebeurt dat niet dan zal de handel zich juist op nieuwe groepen richten, waardoor het drugsprobleem weer groter wordt aldus de be windsman. Hü was nog wel bereid een eventu eel voorstel van de gemeente Amsterdam serieus te overwe gen en overleg te plegen, maar hij zei niet bereid te zijn „thans" over te gaan tot het houden van experimenten. Over de algemene uitgangspunten van de regering op het terrein van de drugs bestond in de com missie bredere overeenstem ming. Iedereen was het erover eens, dat de regering moet bevor deren dat drugsverslaving meer geaccepteerd wordt door de sa menleving, zodat de verslaafde zijn plaats in de maatschappij kani Amsterdam geheel bew. 19 10 0 De Bilt zwaar bew. 20 10 0 Deelcn zwaar bew. 21 9 0 Eelde zwaar bew. 21 9 0 Eindhoven zwaar bew. 21 10 0 Den Helder regen 17 10 01 Rotterdam regen 21 12 01 Twente zwaar bew. 21 7 0 Vlissingen regen 17 13 01 Zd.Limburg zwaar bew. 20 9 0 Aberdeen regen 16 9 3 Athene licht bew. 17 - Barcelona licht bew. 26 16 0 Berlijn zwaar bew. 24 15 01 Bordeaux zwaar bew. 22 11 0 Brussel half bew. 21 12 0 Frankfort zwaar bew. 25 15 5 Genève licht bew. 20 10 3 Helsinki onbewolkt 21 10 0 Innsbruck 'regen 23 12 19 Klagenfurt zwaar bew. 22 11 8 Kopenhagen zwaar bew. 22 13 0 Lissabon onbewolkt 28 18 0 Locamo licht bew. 22 11 5 Londen licht bew. 18 13 0 Luxemburg licht bew. 16 7 1 Madrid onbewolkt 16 Malaga licht bew. 40 19 0 Mallorca licht bew. 16 Malta zwaar bew. 19 München regen 19 13 13 Nice onbewolkt 18 02 Oslo half bew. 20 8 0 Parys licht bew. 21 12 0 Rome onbewolkt 28 15 0 Split zwaar bew. 28 0 0 Stockholm half bew. 24 13 0 Wenen zwaar bew. 23 13 19 Zürich gheel bew. 17 13 35 Casa Blanca half bew. 31 15 0 Istanbul .half bew. 17 Las Palmas onbewolkt 23 Beiroet onbewolkt 26 20 0 Tel-Aviv onbewolkt 27 18 0 Tunis zwaar bew. 31 20 04 11 AMERSFOORT (ANP/GPD) - De Bisschoppen van Nederland verschil len van mening over de vraag of zij in hun brief over kernwapens "vre de en gerechtigheid" de plaatsing van nieuwe kernwapens in West- Europa afwijzen. Dit bleek gisteren tijdens een persconferentie van de bisschoppen. Aan de ene kant onderschreef bisschop Ernst van Breda, die tevens voor zitter is van de vredesbeweging Pax Christi, dat de bisschoppen de plaatsing van nieuwe raketten afwijzen. Aan de andere kant betoogde kardinaal Willebrands van Utrecht dat de bisschoppen de plaatsing aan de verantwoordelijke politici en militairen overlaten. De bisschoppen hebben een ernstige waarschuwing gericht tegen het gebruik van kern wapens, maar kunnen niet voorschrijven wat politici en militairen moe ten doen, aldus de kardinaal. Op de vraag of de bisschoppen concrete stappen voor ogen hadden om tot die gewenste ontwapening te komen, moest de kardinaal ontken nend antwoorden. Willebrands: "Als men onderhandelt, moet men na tuurlijk tot bepaalde stappen bereid zijn. Ik draag geen politieke ver antwoordelijkheid en dus heb ik geen stappen bedacht". Volgens legerbisschop Bar geven de bisschoppen steun aan de intentie van de Nederlandse regering om de kernbewapening te verminderen. Steun van de regering aan de zogeheten nuloptie van president Reagan verdient naar de mening van de Nederlandse bisschoppen waardering, zo zei Bar. De legerbisschop verwachtte niet dat rooms-katholieke militairen met een beroep op deze brief van de bisschoppen zich zouden kunnen ont trekken aan het werken met kernwapens. "De brief heeft de bedoeling om de mensen aan het denken te zetten. Als er militairen zijn die als uitkomst van die gedachtenvorming problemen krijgen met het werken met kernwapens dan ontstaat er een individueel probleem", aldus bisschop Bar. ROTTERDAM (GPD) - Bij het chemisch bedrijf Akzo Zout Chemie in het Rotterdamse Botlekgebied is gistermiddag na een reeks ontploffingen in een ethyleen-meetstation een grote brand uitgebroken. Een man die in de buurt van het station aan het werk was, raakte zwaargewond. De Rotterdamse brandweer rukte met groot materieel uit om overslaan naar een vlak bij gelegen terrein met olie tanks te voorkomen. Wegen in de buurt van de brand wer den afgesloten, omdat aan vankelijk het vermoeden be stond dat bij de brand giftige gassen vrijkwamen. Later bleek dat alleen het niet-gifti- ge ethyleen was vrijgeko men. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een lek in een leiding, waardoor het explo sieve en zeer brandbare ethy leen vrijkwam. In het meet station volgden enkele ont ploffingen, waarna in korte tijd brand uitbrak. De brandweer slaagde erin de ethyleenleiding, die van het Akzo-terrein naar een nabu rig Shell-terrein loopt, aan beide kanten af te sluiten, waarna de brand kon worden ingedamd. De materiële schade bij Akzo Chemie is groot. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is akkoord gegaan met een wets voorstel van minister De Koning en staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) om gezinnen en al leenstaanden met een minimum inkomen eind van het jaar we derom een eenmalige uitkering te geven ter compensatie van het koopkrachtverlies. Volgens het voorstel zullen de uit keringen er als volgt uitzien; f 400 voor een ongetrouwde zon der kinderen; f 525 voor een on getrouwde met een of meer kin deren en f 575 voor een getrouw de (of samenwonende). Dit geldt alleen voor degenen, die ten min ste vanaf 1 januari 1983 een eigen huishouden hadden. Voor elk in Nederland wonend kind voor wie men recht heeft op kinderbijslag wordt de uitkering met f25 verhoogd. Degenen die een wettelijke individuele huur subsidie ontvangen krijgen bo vendien een extra toeslag van f55. UTRECHT (ANP) - Nederlandse boycot-maatregelen met betrek king tot een olie-embargo tegen Zuid-Afrika zijn 'op dit moment niet wenselijk'. Dit is de conclu sie van een CDA-werkgroep, die het partijbestuur moet adviseren over mogelijke maatregelen om de economische en politieke druk op Zuid-Afrika op te voe ren. Naar het oordeel van de werkgroep ontbreekt voor boy cot-maatregelen de benodigde internationale steun. Wel is de werkgroep van mening, dat ons land naar boycot-maatregelen moet blijvep streven, en des noods eenzijdige maatregelen moet treffen. In een vertrouwelijke rapportage I aan het CD A-partij bestuur noemt de werkgroep de moge lijkheid om niet langer te inves teren in Zuid-Afrika 'een uiterste middel'. De werkgroep wijst het voeren van een dergelijke poli tiek af, gezien het huidige gebrek aan internationale overeenstem ming op dit punt en het te ver wachten zeer geringe effect hier van. De werkgroep zegt in een oproep tot vrijwillige beperking van ko len-importen wel een mogelijk heid te zien. Behalve het opvoeren van de poli tieke en economische druk wordt in het rapport van de CDA-werkgroep in het bijzonder aangedrongen op het verstrek ken van steun aan met name de zwarte vakbeweging in Zuid- Afrika. De ontwikkeling van de zwarte vakbeweging wordt in het rap port "de meest opmerkelijke van de weinige veranderingen ten goede" in Zuid-Afrika genoemd. Volgens het rapport eist de situatie van de zwarte bevolking extra hulp en is het "van belang" dat die hulp, die primair komt vanuit de Nederlandse vakbeweging, van regeringszijde wordt onder steund. Gisteren hielden de bisschoppen een persconferentie naar aanleiding van hun brief over kernwapens. Van l.n.r. hulpbisschop Bar, kardinaal Willebrands, perschef Spekman en bisschop Ernst. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De familiele den van 18 Polen, van wie er 15 sinds vorige week maandag voor het Poolse ambassadegebouw in Den Haag in hongerstaking zijn, mogen Polen verlaten. Voortzet ting van de hongerstaking heeft daarom geen zin meer. Dit heeft de Poolse ambassaderaad Fran- ciskek Morene gisteren de hon gerstakers meegedeeld. De autoriteiten in Warschau heb ben opdracht gegeven te voldoen aan de verzoeken om uitreispa pieren van alle familieleden van de hongerstakers die Polen wil len verlaten. De hongerstakers hebben nog geen besluit genomen over het al of niet beëindigen van hun actie. Ze willen eerst een gesprek met de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. Zij toonden zich gisteren na het ge sprek op de Poolse ambassade nog sceptisch, vooral gezien de weigering van de ambassade om de toezegging "op papier" te zet ten. Ook willen de hongerstakers dat hun familieleden op "norma le wijze" Polen mogen verlaten en niet verplicht worden binnen 24 uur te vertrekken. Ook die garantie werd de delegatie niet gegeven, zo zeiden de hongersta kers. DEN HAAG (ANP) - Een op de twee chemische bedrijven in Eu ropa loost polychloorbifenylen, de zogenaamde pcb's, waarvan bekend is dat zij moeilijk af breekbaar zijn en een bedreiging vormen voor de natuur, het mi lieu en de volksgezondheid. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Waddenvereniging heeft verricht naar de verontreiniging van het Rijnwater ten behoeve van het Internationaal Water Tribunaal, dat begin oktober in Rotterdam wordt gehouden. De milieuorganisatie maakte dit gisteren in Den Haag bekend tij dens de presentatie van een door de vereniging Milieudefensie uit gegeven documentatie over pcb's. De Waddenvereniging spreekt van een zeer ernstige zaak, omdat de geloosde hoe veelheid van de stoffen aanmer kelijk meer blijkt te zijn dan uit de officiële lozingsgegevens valt op te maken. Het toont volgens de vereniging te vens duidelijk aan dat er weinig hoop is op een krachtdadige en spoedige sanering van de Rijn en andere oppervlaktewateren, bo vendien staan de pcb's model voor alle andere gechloreerde koolwaterstoffen, die de helft van alle chemische stoffen uit maken die op het water worden De vereniging Milieudefensie twij felt aan de belofte van het Duitse chemische concern Bayer bin nenkort met de produktie van pcb's te zullen stoppen. Het be drijf zegt zijn belofte gestand te zuÜen doen, maar de milieuorga nisatie heeft sterke aanwijzingen dat dit slechts voor een gedeelte van de pcb-produktie geldt De milieuorganisaties zijn van me ning dat de Nederlandse rege ring druk moet uitoefenen op de buitenlandse producenten van pcb's. Voorts moet er zo spoedig mogelijk een verbrandingsinstal latie komen voor de verwijdering van alle nog aanwezige stoffen, die voornamelijk in transforma toren voorkomen. UTRECHT - Een 34-jarige man uit Utrecht is gisteren door een steekpartij om het leven geko men. De vermoedelijke dader, kon kort na de steekpartij wor den aangehouden. Het slachtoffer woonde met nog twee anderen boven de woning van de verdachte. In het verle den is tussen de hoofdbewoner en de drie huurders al eens on enigheid geweest over de hoogte van de huur en het treffen van verschillende voorzieningen. Die ruzies hebben er uiteindelijk toe geleid de hoofdbewoner op zoek ging naar andere woonruimte voor de drie. Gisteravond waren ze hun spullen aan het pakken voor de verhuizing. Het slachtoffer ging rond zeven uur naar de kamer van de hoofd bewoner, waar een ruzie ont stond. De reden van de ruzie is onbekend. De hoofdbewoner heeft in ieder geval een mes ge pakt en de man in zijn bovenarm en borst gestoken. ADVERTENTIE Vaste Termijn Deposito met maandrente. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan tenminste f10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB kantoor. NMBBANK Rente per 13 juni. DE NMB DENKT MET U MEE.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7