"Onze kracht was onze kracht" "We lieten ze weer teveel voetballen" Cruijff: "Besluit nemen wordt nog moeilijk..." Noordwijk berust in verlies DHC als volgende tegenstander Sublieme Vedder neemt Vogelsop sleeptouw naar titel NOS-ploeg geweigerd Chinees springt over recordhoogte Hinault: geen Tour? MAANDAG 13 JUNI 1983 DEN HAAG (ANP) - Johan Cruijff weet nog steeds niet, voor welke voetbalclub hij volgend seizoen speelt. Cruijff liet zaterdag uit zijn vakantie-adres in Spanje weten, dat hij zijn definitieve beslissing pas in de loop van volgende week neemt. De Nederlandse stervoetballer gaf toe, dat de kans, dat hij naar Feyenoord vertrekt, vorige week groter is geworden. Het be stuur van Feyenoord kwam woensdag tot een akkoord met de zaakwaarnemers van de ex-Ajacied, Cor Coster en Hans Muller. De club uit Rotterdam-Zuid rekent na woensdag op de komst van Cruijff. "Feyenoord is van goede wil, maar we hebben met meerdere clubs gesproken. Een besluit nemen in zo'n zaak is moeilijk. Ik ken nog niet alle details van het voorstel van Feyenoord. Uit erva ring weet ik, dat je niet te enthousiast moet worden. De teleur stelling kan er alleen maar groter door worden", aldus Crijff. Ook Bastia Volgens Cor Coster, de schoonvader en zaakwaarnemer van de Vinkevener, kan Cruijff kiezen uit drie nieuwe werkgevers. "Het is een kwestie van inventariseren. De aanbieding van Feyenoord is bekend. Vrijdag heb ik in Zürich gesproken met de voorzitter van FC Luzern, de heer Simioni. Johan kan daar 850.000 gulden netto verdienen. Zaterdagmorgen werd ik nog uit mijn bed ge beld door de voorzitter van Bastia, de vroegere club van Johnny Rep. Hij bood 5 miljoen Franse francs voor één seizoen. Dat is uit mijn hoofd 1,8 mihoen gulden. Dit zijn geen gemakkelijke besluiten voor Johan", verklaarde Coster. Volgens Cor Coster zal de beslissing van Cruijff niet alles met geld te maken hebben: "Voor Johan is ook de sportieve kant van de zaak belangrijk. Hij heeft nog altijd eergevoel. Hij speelt liever voor vijftigduizend mensen in de Rotterdamse Kuip dan voor achtduizend mensen in Luzern". Cor Coster verwacht Cruijff woensdag of donderdag terug in Nederland. HARDERWIJK - Aan de andere zijde van de kieedgelegenheid waar Piet Buter tot het laatste moment van de competitie de goede Noordwijkse harmonie wilde bewaren, lieten de IJsselmeervogels hun emoties vliegen. De markante Spakenburgse verzorger Sjors Bouman hield het niet langer toen een KNVB-delegatie, zich waarschijnlijk van geen kwaad bewust, voor de achtste maal in de geschiedenis de Spakenburgse nummer één uit het zaterdagvoetbal kwam feliciteren. De niet zichtbare Klaas Vink heeft de lat getroffen met een als voorzet bedoeld, schot. Namens Noordwijk springt Andries Wendt vergeefs naar de bal, Timo Gerlof (links) en doelman Jan Ruizendaal van IJsselmeervo gels wachten in spanning op de afloop van het gebeuren. "Dit kan ik niet opbrengen, t/c moet helemaal niks van die KNVB-ers hebben", uitte Bouman zijn onge noegen over de tweejarige schor sing van Vogels-keeper Maarten de Harder. En ook de affaire met RKC, dat vorig jaar de algehele titel door de KNVB kreeg toege wezen, nadat een beslissingsduel met de Waalwijkers wegens wan ordelijkheden werd gestaakt, was Bouman nog niet vergeten. De bestuurders uit Zeist stonden zaterdagmiddag dan ook zó weer buiten. Een massaal 'voor Maar ten nog een troe-la-la, troe-la-la' klonk hen achterna. Jaan de Graaf had zijn broek inmiddels weer opgehesen... GROESBEEK - DHC heeft gister middag de landstitel bij de zon dagamateurs veroverd door in de uitwedstrijd Achilles'29 te be dwingen (1-1). DHC werd daar mee met 6 punten uit 4 duels on bereikbaar voor de concurrentie. De ploeg uit Delft heeft het gelijk spel in Groesbeek bepaald niet cadeau gekregen. Vooral in de slotfase speelden zich hachelijke momenten voor het doelvan Sui ker af. Verscheidene malen werd de bal ingeschoten, maar het luk te de thuisclub toch niet de Delftse doelman voor de tweede maal te passeren. Achilles startte uiterst succesvol. In de eerste minuut al sloegen de Groesbekers toe via een teffer van Wijnhoven. In eerste instan tie kon Suiker de inzet van Bons nog pareren, maar in de rebound was hij kansloos op de kopbal van Wijnhoven. Na een half uur kwam DHC, dat in de eerste helft duidelijk het beste van het spel had, op gelijke hoogte. De forma tie van trainer Guus Haak had daarbij wel de steun nodig van Achilles' voorstopper Peters, die zo ongelukkig was de bal in ei gen doel te schieten. Na de hervatting nam de thuisclub het heft in handen, maar de gas ten bleven overeind. DHC zal nu via twee wedstrijden tegen de za terdagkampioen IJsselmeervo gels moeten uitmaken wie alge meen Nederlands kampioen bij de amateurs gaat worden. Happy "We hebben van Noordwijk èn van de KNVB gewonnen", oordeelde ook Jan Vedder, die met zijn aan deel in alle drie de doelpunten (de eerste scoorde hijzelf, de twee volgende gaf hij aan Henk en Jaan de Graaf) zijn fraaie ere lijst opsierde. In 64 was hij er reeds bij, als 17-jarige. Vervol gens in '76, '77 en '82. Nu was het voor de vijfde keer raak. Een happy-end, had de routinier al bedacht. Ik wil stoppen. Maar nu ik dit allemaal weer mee maak, begin ik toch weer te twij felen", zei Vedder, die niet aan een ronde-dans op supporters schouders ontkwam en zich die huldiging voor de verandering liet welgevallen. Andere keren dook hij snel de kleedkamer in, nu sprintte hij evenwel direct na het laatste fluitsignaal van de uitstekend leidende scheidsrechter Mulder voor hulde-betoon naar Jan Rui- HARDERWIJK - Met de voortvarendheid van een overvalcommando 'arresteerde' IJssel meervogels zaterdag in Harderwijk de fel met Noordwijk betwiste hoofdprijs van het 'Supertrio'. Aan de hand van maestro Jan Vedder lieten de Spakenburgers zich op het perfect onderhouden grastapijt van WOG meetronen naar de achtste zaterdagtitel in het 51-jarige bestaan van de 'beste zaterdagclub aller tijden'. Geheel in de stijl van de voorgaan de twee ontmoetingen verhiel den IJsselmeervogels en Noord wijk zich ook in het beslissings duel getalsmatig in de cijfers 3-1. Waar het keurkorps van Piet Bu ter zich vorige week op gelijke voet van IJsselmeervogels begaf, moest Noordwijk op het lom merrijke sportpark 'de Strokel' de al zo vaak gelauwerde tegen stander nederig voorrang verle nen op weg naar de strijd om de algehele amateurtitel tegen DHC. De alles-of-niks wedstrijd in Har derwijk ontaardde voor Noord wijk in een niet te temmen Spa kenburgse storm voor de stilte van de vakantiestop. De kanslo ze 3-1 omfloerste de fraaie sei zoenprestatie van de kampioen van de eerste klasse A. Zelfs IJs- selmeervogels-trainer Jan Lan- kreyer zag daar de onredelijk heid van in, vandaar dat hij zater dag niet naliet de loftrompet te steken over Noordwijk. "In prin cipe spelen ze beter voetbal dan wij", had ook hij de positieve punten ontdekt van een elftal, dat in de competitie boven ver wachting weinig weggaf aan an dere clubs. "In die spelersgroep zitten veel mogelijkheden, vori ge week hebben we ze onder- HARDERWIJK - Het NOÖ- journaal kon zaterdagavond geen beelden brengen van de voetbalwedstrijd IJsselmeer- vogels-Noordwijk om het Ne derlands kampioenschap za terdagamateurs. De tv-ploeg van de NOS werd de toegang tot het veld in Harderwijk ge weigerd door de algemeen voorzitter van WOG, Cor de Haan. De Haan had eerder een con tract gesloten met AVRO's Sportpanorama. Het beroep van de NOS op de vrije nieuwsgaring werd door De Haan niet gehonoreerd. Ook toen de NOS-mensen kaar tjes voor de wedstrijd koch ten, hield de WOG-bestuur- het veld. De NOS heeft bij monde van chef-redacteur Lars Anders- son stappen aangekondigd tegen de acties van WOG en de AVRO. Andersson zei in het radioprogramma NCRV- sport: "Eindredacteur Frits Suer van de AVRO had vrij dag al aangekondigd ons met alle mogelijke middelen van het veld te houden. Wij zullen onderzoeken wat wij hier te gen kunnen doen". schat, maar een ezel pleegt zich niet twee keer te stoten aan de zelfde steen". Herziening De kampioensdrieluik IJsselmeer- vogels-Noordwijk vereiste in bei de kampen herziening van inge nomen standpunten, gemeen goed in de competitie maar min der opgaand in de slag om de za terdagtitel. De desastreus verlo pen eerste helft van de première in Spakenburg noopte Noord- wijk-trainer Piet Buter tot de in passing van knokker Frans van der Veen in het gestyleerde, vooral offensief ingestelde mid denrif. In navolging van Buter inventari seerde Vogels-coach Lankreyer zijn spelersgroep, nadat Noord wijk vorige week de eerste 3-1 met gelijke munt had terugbe taald. Piet Slechtenhorst, in de terugwedstrijd in Noordwijk een overbodige verdediger die niets deed met de ruimte aan de lin kerkant, werd door Lankreyer in de middenlinie geplant. Waar 'Baarnse Piet' zaterdag als gaten stopper uitermate goed voldeed. Maar belangrijker nog zwoer Lankreyer het geijkte twee spit- sen-systeem af door Jan Vedder als extra-steunpunt in de frontli nie te posteren. Achteraf gezien een tactisch meesterzelje. "Ik wist dat het in de eerste helft beslist zou worden, in de vorige wedstrijden was dat ook al het geval. Vandaar dat ik mijn spe lers heb opgedragen voor rust al les uit de kast te halen, zo aanval lend mogelijk te spelen", zag Lankreyer zijn strategie al voor de pauze in de vorm van een 3-1 voorsprong gehonoreerd. "Be wust hebben we risico genomen door in de eerste helft het groot ste deel van onze kracht te ver bruiken. We hebben het geluk kig vol kunnen houden tot aan het einde. Onze kracht was onze kracht". Geprezen zij derhalve IJsselmeer vogels, geloofd Jan Vedder. In de 'slipstream' van de nummer elf laveerden de Spakenburgers Noordwijk in een ommezien in een onderdanige positie. Vedder, in Noordwijk weinig op de voor grond, had in Harderwijk weer eens de geest. Zonder afbreuk te doen aan het werk van zijn elftal- maten mag gesteld dat Vedder zich zaterdag opschroefde naar een peil, de eredivisie waardig. Hij bewoog zich met allure en gratie over het veld, geen stap te veel zettend, maar toch het hele veld bestrijkend. De 45Ó0 kijkers werden gewaar dat zijn klasse niet alleen wordt bepaald door natuurlijke aanleg, maar meer nog door zijn fenomenale in zicht. In de veronderstelling verkerend dat hij zich in hoofdzaak op het middenveld zou ophouden, was bij Noordwijk Jan Willem Bo- gers aangewezen als de man die vanaf het middenterrein over hem heen moest gaan. Het kwam er niet van, in de eerste periode koos Vedder de linksbuitenposi tie als zijn arbeidsterrein. Niet al leen liep Vedder geregeld uit de dekking van Bogers, aan de voorpostmissie van de geslepen Spakenburger kleefde voor Noordwijk nóg een consequen tie. Nu Bogers zich voornamelijk op de rechtsachterpositie op hield, kreeg Frans van der Veen de rol van spelmaker toegescho ven. Het mag al jaren als bekend worden verondersteld dat de kwaliteiten van Van der Veen, ei genlijk bewaker van Henk de Graaf, juist niet op dat vlak lig gen. Al hield ene Jacques Chapel er zaterdagavond in een verma kelijke parodie op een sportpro gramma dan een andere visie op Uniek talent "De opdrachten zijn goed uitge voerd, de dekking was goed. Maar twee persoonlijke duels werden op kracht verloren, daar kwamen twee goals uit voort", voerde Piet Buter bij zijn af scheid van Noordwijk mede als oorzaak van de nederlaag aan. In werkelijkheid had de dekkings discipline en de organisatie achterin nogal eens te wensen over gelaten, terwijl twee van de drie Vogels-goals niet waren ont leend aan fysieke kracht, maar werden gedragen door het unie ke talent van Vedder. Aangespeeld door Piet Slechten horst soleerde hij in de negen tiende minuut, met elke pas ver snellend, langs Frans van der Veen en Jan Willem Bogers om vervolgens doelman Dick Dort- mundt met een bekeken tikje op het verkeerde been te zetten. Na dat Henk de Graaf kopspel van Vedder en Jaan de Graaf kop pend met de 2-0 had bekroond (de te ver voor zijn goal staande Dortmundt ging niet vrijuit), zet te Vedder ook de 3-0 in scène. Met een subtiele kapbeweging stuurde de door AVRO's Chapel als 'Vledder' aangeduide routi nier Van der Veen het Harder- wijkse bos in, waarna Jaan de Graaf glijdend doel trof. "Als je tegen IJsselmeervogels op achterstand komt, ben je meteen geklopt", had Buter zich net als zijn manschappen al na 19 minu ten bij het onvermijdelijke neer gelegd. Al lag aan het overigens tijdrovende samenspel van Noordwijk meer balvaardigheid ten grondslag, hoezeer er ook een voordelige cornerstand van 12-4 werd verzameld, moeilijk kreeg de puik keepende Jan Rui zendaal het nooit. Alleen een 25 meter-knal van John Marijt moest de 17-jarige opvolger van de geschorste Maarten de Harder laten gaan. Voor het overige heerste hij souverein in zijn doel gebied, hoewel Ruizendaal aan het slot eenmaal bijstand behoef- Jaan de Graaf viert feest met zijn supporters. Of hij volgend seizoen nog i onzeker. Vandaag voert hij opnieuw besprekingen met Go Ahead Eagles. IJsselmeervogels zal uitkomen, is zendaal. De 17-jarige stand-in van Maarten de Harder had zich uitstekend geweerd. "In Noord wijk had ik het nog flink op m'n zenuwen. Vorige week heb ik ge traind op hoge ballen, daar heb ik veel profijt van gehad", genoot de doelman. Hij heeft na twee finales eindelijk het volste vertrouwen. "Maar het is natuurlijk niet de manier waarop ik me had» voorgesteld ooit door te dringen tot het eer ste", eindigde ook hij weer bij Maarten de Harder, die het tot tien minuten voor het einde uit hield op het voor genodigden ge reserveerde tribune-deel dat door de pers in beslag was genomen, zéér tegen de zin van de organi satie, trouwens. "Die zaak rond Maarten heeft ons enorm opgepept", wilde Jan 'Sjoekie' Muys op zijn beurt nog wel even laten weten. "We hebben Noordwijk afgetroefd", jubelde hij aansluitend. "Vorige week verrasten ze ons met schoppen, vooral die Van der Veen en Smits. Daar hebben we flink van geleerd". Fout Timo Gerlof: "We hebben ze weer te veel laten voetballen in die eerste twintig minuten. IJsselmeervo gels is zo onberekenbaar. Wij moesten alle duels winnen, maar we hebben niet alles erin gezet". De dolende middenvelder raakte met het gros van zijn ploeggeno ten onzichtbaar daardoor. Kee per Dick Dortmundt zag het alle maal op hem af komen. "Er werd niet aangepakt. Je moet IJssel meervogels geen ruimte geven. We waren in de eerste wedstrijd daarvoor gewaarschuwd en toch ga je wéér in de fout. Die gasten waren nu na twintig minuten he lemaal in hun spelletje". In het kwartier dat volgde kreeg hij drie treffers om zijn oren. De ver snelling van Jan Vedder bleej door het complete Noordwijkse verdedigingsblok onbeantwoord (Dortmundt: "Er was geen initia tief, geen blok geen sliding. Niets. Hij mocht zomaar doorlopen") en nadat de goalie twee minuten la ter de 2—0 van Jaan de Graaj verhinderde, stelde hij zich in de 29ste minuut volledig verkeerd in. Henk de Graaf hield het kop- pie er bij (2—0). "Ik stond ander halve pas voor de goal. Bij zo'n boog vlak onder de lat heb je al leen een kans als je op de lijn staat, maar de situatie was daar niet naar". Rust "Als we het tot de rust 0-0 konden houden, dan hadden we een goe de kans gemaakt. Nu kwam het op kracht aan en dat hebben we niet. In het afgelopen seizoen hadden we ook weieens vrees dat we het op kracht niet zouden red den, maar tegen Quick Boys bij voorbeeld waren we toch sterk ge noeg. In dit soort wedstrijden missen we echter iets. We kunnen geen rust bewaren". Buiten het strijdperk lukte dat in het jubileumjaar allemaal nog net weL Zaterdagmiddag tegen zessen, toen Buters zaken bij Noordwijk voorgoed gedaan wa ren, stelde de aankomende week al bij RCH warmdraaiende trai ner "niet te zullen natrappen" naar spelers die op het beslissen de moment tekort waren gescho ten tegen IJsselmeervogels. On danks alle-problemen die hij zich in de drie seizoenen aan de Duin wetering op de hals haalde, had het wat Buter betreft "best nog een paar weken langer mogen duren". En Timo Gerlof oordeel de precies eender. "Al met al was het een schitterend seizoen". GERARD HAVERKAMP de van de lat na een als voorzet bedoeld schot van invaller Klaas Vink. "Die jongen heeft het prima ge daan", complimenteerde Jan Lankreyer zijn nieuwe goalie. "Het is natuurlijk niet niks als je als zeventienjarige in zo'n wed strijd tussen de palen moet gaan staan". Gezegd moet wel dat Noordwijk zich zaterdag nogal coulant ten opzichte van Ruizendaal opstel de. "We hebben niet de middelen om te pressen", sprak Buter en' daarmee was geen woord teveel gezegd. In zijn ijver zoveel moge lijk werk op te knappen, ontdeed de technisch begaafde Geert-Jan Bakker zichzelf van scherpte door telkens naar de aanvoerli- nie te zakken. Prima voor de va riatie, maar een uitgangspunt van een spits mag een dergelijke pendeldienst nooit zijn. René van Hensbergen, vorige week de gevierde man met drie goals, kon zodoende als eenzame spits met gemak door Wim Muys worden ingepakt. Dat Noordwijk na de doel wisseling IJsselmeervogels op eigen perk samenperste, verontrustte de Spakenburgers dan ook geens zins. De Noordwijkse aanvalsop- zet verliep stereotiep, de combi naties werden als regel besloten met een hoge center voor de pot. Een kolfje naar de hand van rijzi ge verdedigers als Wim Muys, Peter de Graaf en vrije man Ruth van der Groep die hun beperkt heid afdoende konden camoufle- Mirakel Dat laatstgenoemde speler zich tot het einde van de tweekamp met de organisatie van het Spaken burgse kampioensfeest mocht blijven bemoeien, was niet an ders dan een mirakel. Het opge wonden standje stopte na rust de verder onzichtbare Timo Gerlof met een schelmachtige maaibe- weging af. De goed fluitende scheidsrechter Mulder was ken nelijk even het zicht op het ge beuren kwijt, vandaar dat Van der Groep er met een boeking af kwam. "Een overtreding die voortkwam uit een duel* dat op het scherp van de snede werd uitgevochten", bagatelliseerde Jan Lankreyer de wandaad van zijn pupil. Met die uitspraak viel hij een ogenblik feestvierend en wel van de kampioenstroon. Weer snel tot bezinning gekomen wilde hij, die op het veld van zijn nieuwe club WOG de 'Vogels' naar de landstitel zag 'vliegen' nog niet denken "aan DHC". Zijn collega Piet Buter was be reid voor hem in te springen: "DHC is een ploeg die het accent net zo op het voetbal legt als wij. Ik zie dan ook gebeuren dat DHC door de fysieke kracht en de agressie van IJsselmeervogels straks huilend naar de kleedka mer moet lopen".... GERARD VAN PUTTEN PEKING (ANP) De Chinese atleet Zhu Jianhua heeft saterdag het wereldrecord hoogspringen verbeterd. Zhu Jianhua over brugde de hoogte van 2 meter 37 centimeter. Het oude record was in handen van de Oostduitser Gerd Wessig. Wessig sprong bij de Olympische Spelen van 1980 in Moskou 2.36 meter hoog. Zhu Jianhua verbeterde het wereldrecord tijdens de voorronden van de nationale spelen van China in Peking. De 20-jarige Chi nees, 1.93 meter lang, was met 2.33 al houder van het Aziatische record. Dat was de beste seizoenprestatie van 1982. Jianhua is de eerste wereldrecordhouder voor China in de atle- tieksport sinds de terugkeer van de Volksrepubliek in de inter nationale sportwereld. PARIJS (ANP) - Viervoudig Tour de France-winnaar Bernard Hinault, die zaterdagmorgen afstapte in de derde etappe van de Ronde van Luxemburg, lag zaterdagmiddag om vier uur al op de operatietafel van een ziekenhuis in Parijs. Een van zijn verstandskiezen, waaronder zich een gezwel bevond, werd operatief verwijderd. Volgens de chirurgen in het zieken huis bestond er verband tussen de cyste in zyn kaak en de bles sure aan zijn recherknie, die hem al meer dan een maand hindert en hem in de Ronde van Luxemburg tot opgave dwong. Vandaag beslist Bernard Hinault of hij zal deelnemen aan de Ron de van Zwitersland, waarvoor woensdag het startsein wordt ge geven, en aan de Tour, die op 1 juli start. Zie ook verder in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9