"Geen greep op hoger inkomen" Postzegelverzamelaars belegeren postkantoor Ambtenaar krijgt 1 ton smartegeld FNV: "Ruiten zullen rinkelen" PSP werkt zich in de nesten Lubbers in debat met Kok (FNV): Surinaamse patriotten beschuldigen Nederland Gezelligheid voerde boventoon MAANDAG 13 JUNI 1983 Kerncentrales goedkoper dicht DEN HAAG (GPD) De kern centrales in Borssele en Do- dewaard kunnen voor een aanzienlijk lagere prijs wor den gesloten dan tot voor kort werd aangenomen. Vol ledige sluiting zou een be drag tussen 1 en 3,5 miljard gulden kosten. Leo Jansen, lid van de Stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie Energiebeleid, zei dit zater dag voor de VARA-radio. Onlangs becijferde de daartoe ingestelde commissie-Beek de sluitingskosten op 5 tot 6 miljard gulden. Kort daarna verklaarde minister-presi dent Lubbers namens het ka binet dat sluiting van de cen trales er niet in zit. Het is te duur, zei Lubbers. Maar vol gens Jansen, die vroeger voor de PPR in de Tweede Kamer zat, was de reactie van de pre mier voorbarig. Binnenland VLISSINGEN (ANP) - Het postkantoor van de ge meente Sluis in Zeeuws-Vlaanderen is het afgelo pen weekeinde belegerd door postzegelverzame laars die in het bezit wilden komen van gestempelde eerstedags-zondagsenveloppen. Zondagmorgen vroeg, voor de openstelling van het postkantoor, stond er al een rij met ruim 100 mensen te wachten, die allemaal uit waren een met 2 Euro pazegels voorziene en op zondag afgestempelde eer- stedagsenveloppe. Vele duizenden mensen, die de enveloppe per cheque of telefoon hebben besteld, zullen nog weken moe ten wachten voor hun bestelling kan worden uitge voerd, omdat de speciaal voor deze gelegenheid ge drukte 3000 eerste exemplaren zondagmiddag al volledig waren uitverkocht. Postkantoorhouder Bliek moest zaterdag, toen de ver koop op gang kwam, een rantsoenering instellen voor wat betreft het aantal gestempelde envelop pen. die per klant mochten worden verkocht. Zorn dag werd bepaald, dat per klant nog maar 1 eerste- dags zondagsenveloppe mocht worden uitgegeven. Vindingrijke klanten gingen toen over tot een andere tactiek en kochten voor honderden guldens vellen Europa-postzegels, die allemaal stuk voor stuk door de PTT-beambten met zondagsstempels moesten worden behandeld. Postkantoorhouder Bliek was samen met de voorzit ter van de postzegelclub in Sluis op het idee geko men om ter gelegenheid van de plaatselijke braderie het postkantoor op zaterdag en zondag voor alle geldhandelingen open te houden. In verband met dit posthistorisch gebeuren kreeg hij toestemming van de PTT om een eerste zondagsen veloppe uit te geven. Tien vrijwilligers van de postzegelclub en een extra PTT-man zijn dag-en-nacht bezig geweest met het opplakken en afstempelen van de eerstedagsenve- loppen. CPN in Beerta blijft eigen koers varen OUDE PEKELA (GPD) Het CPN-district Groningen zal de besluiten van het landelij ke partijbestuur blijven vol gen. Dit in tegenstelling tot de afdeling Beerta, die zich niet meer verantwoordelijk voelt voor het landelijk be leid van de partij. Politiek secretaris Geert Lame- ris verklaarde gisteren in Ou de Pekela na afloop van het CPN-congres van het district Groningen, dat de houding van het communistische bol werk Beerta door de 150 con gresgangers niet is goed- of afgekeurd. De CPN-afdeling Beerta heeft onlangs forse kritiek gele verd op de „vernieuwers" in de partij, terwijl men het ook oneens is met het beleid van de De Waarheid die een krant voor „heel links" Nederland wil worden. GRONINGEN (ANP) - Het amb tenarengerecht in Groningen heeft bepaald dat de gemeente Hoogeveen de chef financiën van de gemeente Meppel, J. de Kui per, 7500 gulden per jaar moet betalen. Dit bedrag moet worden vermeerderd met het bedrag dat aan belasting is verschuldigd. Omdat de gemeente Hoogeveen geen beroep tegen de uitspraak heeft ingesteld betekent dit dat zij de komende tien jaar minis tens 100.000 gulden kwijt is. De Kuijper stapte naar de ambte narenrechter nadat de gemeente Hoogeveen zijn eerdere benoe ming tot chef financiën van die gemeente vernietigde. De Kuij per had in 1981 naar die functie gesolliciteerd en kreeg op 27 maart van dat jaar de medede ling dat hij was genoemd. Een dag later volgde de mededeling dat de benoeming in heroverwe ging zou worden genomen. Op 1 april volgde het bericht dat de benoeming was vernietigd. Volgens De Kuijper is de geschie denis te wijten aan interne con flicten binnen het Hoogeveense college van B en W. "De burge meester is steeds tegen mijn be noeming geweest en zei dat ik onvoldoende kennis van meerja renplanning had", aldus De Kuij per. Burgemeester mr. J.A. Oosterhoff van Hoogeveen bevestigde dat hij steeds tegen de benoeming van De Kuijper in zijn gemeente is geweest. Oosterhoff ziet geen reden voor beroep. Wel noemt hij het aan De Kuijper te betalen be drag "zondegeld". AMSTERDAM - Het kabinet heeft in de belasting- en premieheffing praktisch geen mogelijkheden om de hogere inkomens van anderen dan ambtenaren evenredig aan de minima te laten inleveren. Dat zei premier Lubbers gister avond in Amsterdam, waar hii op uitnodiging van cultureel cen trum De Populier debatteerde met FNV-voorzitter Wim Kok, die hem verweet een uiterst on rechtvaardig inkomensbeleid te voeren. „Wie drie tot vier maal modaal verdient, praat mis schien wel. over de crisis, maar heeft er tot nog toe eigenlijk niets van gemerkt", hield Kok Lubbers voor. De premier verweerde zich door, bij wijze van voorbeeld, te wijzen op het verschijnsel van de terug gave van teveel betaalde aow- premie door tweeverdieners. Het afschaffen daarvan zou de schat kist 600 miljoen opleveren, twee maal zoveel als nu nodig is voor de eenmalige uitkering aan de echte minima. „We zouden dan dus drie maal zoveel kunnen doen als nu", zei Lubbers. Maar hij noemde afschaffing van de te ruggave „helaas een taboe", me de op grond van emancipatie-re denen. "Toch zijn het juist de ho ge inkomens die daarvan het meest profiteren". Volgens Lubbers is het de taak van werkgevers en werknemers om wat aan de hogere inkomens in het vrije bedrijfsleven te doen. Dat leidde Kok tot de verzuch ting dat "directeuren en hun di recte omgeving" stelselmatig weigeren hun inkomens te be trekken in het cao-overleg. "We proberen daar wel verandering in te brengen, maar het kabinet heeft ook zijn middelen. Op deze manier ontloopt de regering de verantwoordelijkheid voor het algemene inkomensbeleid". De FNV-voorzitter verzette zich fel tegen de plannen om per 1 okto ber twee procent op uitkeringen en minimumloon te korten. Op die wijze de laagstbetaalden moeten bloeden voor het falen van Rietkerk. Hij wees er op dat het beschikbaar stellen van de prijscompensatie in het bedrijfs leven al doorwerkt in de uitke ringen en het minimumloon. "De twee procent komt daar boven- WEERRAPPORTEN a d E i: 1 d n 1 If Amsterdam half bew. 19 12 09 De Büt onbewolkt 21 11 0 Deelen mist 22 13 5 Eelde zwaar bew. 22 14 0 Eindhoven zwaar bew. 23 13 04 Den Helder mist 16 10 01 Rotterdam licht bew. 20 11 0 Twente motregen 22 14 05 Vlissingen licht bew. 18 13 04 Zd.Limburg regen 23 13 4 Aberdeen onbewolkt 17 7 0 Athene half bew. 26 20 0 Barcelona half bew. 19 0 Berlijn zwaar bew. 26 14 0 Bordeaux licht bew. 22 13 0 Brussel half bew. 24 12 04 Frankfort zwaar bew. 25 12 0 Genève regenbui 27 14 5 Helsinki geheel bew. 20 10 0 Innsbruck zwaar bew. 25 •13 0 Klagenfurt zwaar bew. 24 0 0 Kopenhagen zwaar bew. 19 12 0 Lissabon half bew. 27 15 0 Locarno geheel bew. 26 17 0 Londen onbewolkt 20 7 02 Luxemburg regen 24 11 9 Madrid onbewolkt 34 16 0 Malaga onbewolkt 41 20 0 Mallorca half bew. 32 0 Malta licht bew. 31 17 0 München half bew. 24 12 0 Nice zwaar bew. 25 20 0 Oslo zwaar bew. 20 10 0 Parys geheel bew. 25 9 0 Rome licht bew. 31 17 0 Split zwaar bew. 24 17 Stockholm onbewolkt 21 12 0 Wenen zwaar bew. 23 14 0 Zurich zwaar bew. 25 13 Casa Blanca half bew. 32 23 Istanbul onbewolkt 24 15 0 Las Palmas zwaar bew. 23 21 0 Beiroet onbewolkt 27 19 0 Tel-Aviv onbewolkt 26 19 0 Tunis half bew.. 29 19 0 op, zodat het kabinet ook nog eens heel gemakkelijk de wette lijke koppelingsmechanismen naast zich neerlegt". Volgens Lubbers was het aankon digen van die korting noodzake lijk, omdat zonder deze "shock" het ambtenarenoverleg rond ar beidstijdverkorting niet op gang zou zijn gekomen. De premier zei dat zowel minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) als de ambte narenbonden eerder dit jaar nog niet tot het praten over verder in leveren voor arbeidstijdverkor ting bereid bleken. De aangekon digde korting heeft dat proces versneld. Het kabinet ziet die korting im mers als een voorschot dat van de uitkeringstrekkers gevraagd mag worden op de resultaten van de onderhandelingen over het in leveren voor korter werken door ambtenaren en trendvolgers. Kok had het kabinet verweten als werkgever te hebben gefaald door niet, in de geest van het Centraal Akkoord tussen vak bonden en werkgeversorganisa ties, in onderhandeling te zijn ge treden over meerjarige arbeids tijdverkorting. Lubbers gaf overigens toe dat aan de maatregel ook puur financiële redenen ten grondslag hebben gelegen. Hij zei namelijk dat het kabinet bij het opvullen van het bezuinigingsbedrag in de Voor jaarsnota voor de voor de keuze stond tussen deze maatregel of „nog minder te bezuinigen dan we al deden". Hoewel Lubbers zei dat de aanpak van de huidige crisis „niet ver smald mag worden tot de hoogte van het financieringstekort", lijkt dat tekort voor het kabinet toch de maat der dingen. „Als je 100 miljoen uittrekt kan dat voordelen opleveren, maar ook nadelen. De netto-winst is uitein delijk veel beperkter dan vaak wordt gedacht". Lubbers leek dan ook niet van zins in te gaan op de uitnodiging van Kok om samen met werkgevers en werknemers om de tafel te gaan zitten om te praten over di recte stimulering van de econo mie door de overheid en het her stel van de werkgelegenheid, bij voorbeeld in de bouw. Hij rea geerde in een voor hem opmer kelijk felle bewordingen op ver wijten van Kok als zou het kabi net "zijn neus ophalen voor ons idee terwijl 150.000 werkloze bouwvakkers er klaar voor staan". "Ik ben verantwoordelijk als we over twee jaar met x miljard te kort meer komen tot de ontred dering van dit land. En dan mag u mij dat verwijten", riep de pre mier heftig uit. Boos, "omdat u suggereert dat dit kabinet geen oog heeft voor de werkgelegen heid". AMSTERDAM (ANP) - Sinds februari van dit jaar zijn in Indonesië 3UU mensen zonder vorm van proces standrechtelijk doodgeschoten. Ne derland echter neemt geen enkele maatregel tegen dat land. Integen deel, er worden economische delegaties naar dat land gestuurd en eco nomische hulp toegezegd. Dat betekent dat Nederland met twee maten meet, want na de gebeurte nissen van 8 en 9 december in Paramaribo (waarbij 15 Surinamers om kwamen) heeft Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname wèl op geschort. Dit zei P.E. Simpson gisteren op een bijeenkomst van de Liga van Suri naamse patriotten in Amsterdam. Aan de bijeenkomst namen ongeveer 250 tot 300 mensen. Voornamelijk Surinamers, deel. Liga-voorzitter Waldi Breeveld deed een dramatisch beroep op de aanwe zigen zijn voorbeeld te volgen en naar Suriname terug te keren. Na een 25 jarig verblijf in ons land vertrekt hij nog deze maand richting Para maribo. Volgens Breeveld is de plaats van echte Surinaamse revolutio nairen in hun land. "Wij moeten ons daarbij niet afvragen wat ons vaderland ons te bieden heeft, maar wat wij het land kunnen bieden". AMSTERDAM - In Amsterdam is gisteren een bijeenkomst gehouden van de Liga van Surinaamse patriotten. Op de foto voorzitter Breedveld (links) en secretaris Van Muiier. Waarschuwing tegen roken voldoet niet UTRECHT - FNV-voorzitter Wim Kok heeft afgelopen zaterdag, op de massale FNV-actiedag in Utrecht, meer en scherpere ac ties aangekondigd tegen de ver laging met 2 procent van de so ciale uitkeringen en het mini mumloon per 1 oktober. Op de manifestatie, die volgens de FNV door 60.000 mensen werd bezocht, en naar opgave van de Utrechtse politie 30.000 demon stranten trok, is zowel door voor zitter Kok als door vice-voorzit- ter Bode op verdere acties gezin speeld. Kok: „Als de politici dit slechte plan toch door willen drukken per 1 oktober, dan twijfel ik er niet aan dat de FNV een drin gend beroep zal doen op alle mensen in de vakbeweging, werkend of uitkeringsgerech tigd, om te laten zien dat het met ons verzet tegen deze maatregel bloedige ernst is". Hij vervolgde: „Dat is harde taal. Dat zeggen we alleen als het echt nodig is. Vice-voorzitter Bode had aan het begin van de actiedag gezegd dat de 2 procent korting nog maar een voorproefje is van wat er ko men gaat. „In Den Haag liggen de plannen al klaar om op 1 ja nuari de uitkeringen met 5 tot 10 procent te verlagen". Geëmotioneerd en met stemver heffing sloot Bode, in de inmid dels volgelopen hal van het Jaar- beurscomplex, zijn openingstoe spraak af. „'De ruiten zullen rin kelen, Lou', zei minister De Ko ning tegen staatssecretaris De Graaf. Ze weten kennelijk toch wel wat ze doen! Wel, wij zullen ervoor zorgen dat de ruiten in derdaad gaan rinkelen, want wie wind zaait, zal storm oogsten. Mensen, sterkte in de strijd". Kok herhaalde in zijn toespraak het alternatief dat de FNV biedt om, via een injectie van vier mil jard gulden, de economie nieuw leven in te blazen. Dat zogeheten drie-puntenplan houdt in: geen afbraak van de sociale zekerheid, korter werken voor meer banen en het scheppen van nieuw werk. Kok kenschetste het economisch beleid als „pompen én verzui pen". „De regering zuigt het bloed uit de economie. Met elk nieuw miljardenprogramma om te bezuinigen, zorgt men zelf voor nieuwe tegenvallers, voor nieuwe kosten in de sociale ze kerheid, voor een groter begro tingstekort en voor nieuwe wrok in de samenleving. Zo maak je de wil om er samen tegenaan te gaan helemaal kapot", zo zei Kok. Minister De Koning (sociale zaken) toonde gisteren voor de AVRO- radio begrip voor de ongerust heid van de vakbeweging, maar beschuldigde de FNV er ook van geen werkelijk alternatief voor het regeringsbeleid op tafel te leggen. Wat de vakcentrale wil, is onbetaalbaar, meent De Koning. „Het zou jammer zijn als deze de monstratie een voorbode is van grote maatschappelijke onrust. Stakingen zouden een verdere aanslag op de toch al zwakke economie zijn", aldus minister De Koning. UTRECHT (GPD) - De spandoeken waarop de regering-Lubbers fel wordt gehekeld, deinen vrolijk mee als Liesbeth List de Belgische hoofdstad Brussel bezingt. In de tijd van haar 'Opa en Oma Zali ger' nog een 'bruisende stad'. Nu een 'lijk'. Als 'Kinderen een Kwartje' door de Irenehal van de Utrechtse Jaarsbeurs klinkt, ge ven rode strijdvlaggen het ritme De vakcentrale FNV heeft Utrecht uitgekozen om te laten merken dat 'het volk het er niet mee eens is', zoals een kaderlid het zegt. Boosheid over het huidige kabi netsbeleid dient te overheersen, maar in feite voert gezelligheid de boventoon. Zeker tijdens de manifestatie in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Weliswaar wordt de gespierde taal van FNV-vice-voorzitter Herman Bode met instemmend gejoel en applaus begroet, (hij spreekt over „brute aanslagen op de inkomens van de zwaksten"), maar daarna gaat 'het volk' over tot de orde van de dag: de muziek behalve Liesbeth List, De Volharding, de Turkse groep Ceylan, Rapalje en andere), de buttons, de stickers, de koffie en de worst. De horeca valt de opkomst wat te gen. Op een moment dat voorlich ter Henne Pauli van het FNV spreekt over zeker 40.000" aan wezigen, constateert de techni sche dienst van de Jaarbeurs „tussen de 20.000 en 25.000". De FNV had kosten noch moeite ge spaard om deze demonstratie tot een succes te maken. Zo konden alle FNV'ers gratis met de trein mee naar Utrecht. Voor 10.000 man was er extra treinruimte ge reserveerd. Anderhalf uur voor de demonstratie bleek dat er in de extra trein vanuit Groningen twee man instapten richting Utrecht. Tijdens de demonstratieve mars door Utrecht blijken er ongeveer 40.000 mensen aanwezig te zijn. Gezellig keuvelend liepen de de monstranten drieëneenhalf uur mee door de Utrechtse binnen stad. Af en toe klonk er een strijd bare kreet. Actie nu, actie nu". Maar helaas heeft een groot ge deelte van de bij het FNV aange sloten bonden besloten dat dat pas in het najaar mag. Op Prins jesdag, „stakingsdag". In de zon schitteren borden als 'Lubbers, slecht gedaan jochie', oj 'De Koning en De Graaf stelen als een raaf. De tram blijkt, net als de bus 'óók kwaad te zijn' en het regeren met de WD is voor het CDA 'een christelijke dubieu ze afwijking'. Borden met een simpel 'Doe mee' of 'Vreselijk' waren er ook. Een bestuurder van het FNV: „Een demonstratie van onmacht, ie dereen is kwaad op alles. En de monstreren tegen alles, dat zet weinig zoden aan de dijk. Je hebt gelijk als je zegt, dat het mat is. Maar ik vrees dat Den Haag, ook al hadden we de boel hier kort en klein geslagen, zich er niets van aantrekt. Ondanks de aanwezig heid van Joop den Uyl". De bondsbestuurder wilde absoluut niet met zijn naam in de krant. „Mens, je weet niet hoe moeilijk het nu al is te strijden voor din gen waar je echt in gelooft. Ieder een is het ermee eens aan de bor reltafel, maar verder, ho maar Ik word er doodmoe van". DEN HAAG - Rechts Nederland, maar ook de PvdA, behoeven voorlopig niet bang te zijn voor het ontstaan van een krachtige politieke groepering links van de grootste oppositiepartij. Daar heeft het PSP-congres zaterdag en zondag effectief een stokje door Louis Burgers voor gestoken. Daarmee heeft te vens een tweede linkse partij, na de CPN, zichzelf flink in de nes ten gewerkt. Van de linkse partijen profiteert voorlopig alleen de PvdA van haar eensgezind optreden. Ter wijl klein-links op zijn best gelijk blijft in de opiniepeilingen, zijn de sociaal-democraten volgens dezelfde peilingen terug op hun recordniveau van 53 zetels. De besluiten van het PSP-congres lijken dan ook vooral de PvdA in de kaart te zullen spelen. Door het ontbreken van een links al ternatief hoeft deze partij zich vooralsnog geen zorgen te ma ken voor afbrokkeling ter linker zijde. Te verwachten valt dat de linker vleugel van de sociaal-democra ten met enkele dissidente PSPers, de komende tijd wat meer van zich zal laten horen. Vooral omdat voor klein-links de oppositie van de PvdA als schro melijk onvoldoende wordt erva ren. Onder deze omstandigheden kwamen de recente, en tamelijk lovende woorden van Den Uyl aan het adres van Nijpels en de jonge generatie liberale kamerle den op het juiste moment. Het vormt nu al een tegenwicht te gen een mogelijke terugkeer naar harde oppositie. Vooral voor de PSP zelf kan de ge bleken kloof binnen de eigen partij rampzalige gevolgen krij gen. Een splijting valt nu niet di rect te verwachten, maar de hui dige situatie getuigt in ieder ge val niet van een hechte partij band. Gebleken is dat de PSP, die toch al als sektarisch bekend staal, momenteel geen enkele aansporing voelt dit zelfgekozen isolement te verlaten. Dat zou uiteindelijk kunnen leiden tot een uittocht uit de partij, waarbij het bestuurlijke kader voorop loopt. Juist deze groep heeft op plaatselijk niveau inmiddels de voordelen ondervonden van nau we samenwerking tussen de klein-linkse partijen. Deze sombere gedachten, ingege ven door de gebeurtenissen op de eerste dag van het congres, behoren na de tweede dag enigs zins genuanceerd te worden. De tegenstelling was dan ook frap pant. Op zaterdag een ruime meerderheid tegen linkse sa menwerking, op zondag stemt de meerderheid juist in met samen werking bij de komende Europe se verkiezingen. Misschien zijn de bestaande scheidslijnen op nationaal vlak toch nog te groot om zomaar overschreden te kunnen worden. Misschien ook lijken ze door de afstand Amsterdam-Straatsburg wat minder ingrijpend. UTRECHT - Ruim 30.000 mensen hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan een grote FNV-demonstratie tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet. Op de foto een overzicht van een van de Utrechtse Jaarbeurshal len, waar de bijeenkomst werd gehouden. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid) overweegt de waar schuwing tegen roken op pakjes sigaretten en andere tabakswa ren te laten vervallen, als er geen betere tekst wordt bedacht. Hij gaat daarover praten met de ta baksindustrie, de organisaties te gen het roken en de consumen tenbonden. De huidige waarschuwing luidt: „Roken bedreigt de gezondheid. De minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne". Van der Reijden vindt die waarschuwing te zwak, zei hij gisteren voor de AVRO-radio. De huidige tekst noemde hij zinloos, omdat ro kers zich er niet aan storen. In het buitenland staan krachtiger teksten op de pakjes, soms voor zien van doodshoofden. Van der Reijden maakte duidelijk dat hij in elk geval van de be staande waarschuwing af wil. Al was het maar omdat "de minis ter" van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne niet meer bestaat. Feit is dat de PSP kennelijk met dogmatisch in het isolement wil blijven, wat fractieleider Van der Spek daar ook van mag vinden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7