Minister belooft restauratie van Caeciliacomplex Bijenmarkt lijdt onder angst voor varroamijt Wjning politieman met verf beklad Vraag blijft: wanneer? Volksmuziek' festijn op de Burcht Inbraak in restaurant Clublokalen aan Hazewindsteeg MAANDAG 13 JUNI 1983 LCC: auto (nog) niet uit Breestraat LEIDEN Het Leids City Cen trum vindt dat er geen auto vrije Breestraat mag komen, zolang de Sanders-parkeer- garage aan het Levendaal nog niet is gebouwd. Dat schrijft de winkeliersorgani satie in een korte brief aan de gemeenteraad. De tweede voorwaarde die het LCC stelt is dat er pas een be sluit kan worden genomen na inspraak van alle betrokke nen. De brief is geschreven naar aanleiding van berich ten in de krant, waarin mel ding werd gemaakt van de suggestie van wethouder Waal om op donderdagavond (koopavond) en op zaterdag de Breestraat voor auto's af te sluiten. De imkershow op de milieu-bijenmarkt, waarbij van tijd tot tijd het "auw" opklonk. LEIDEN - Het krioelde zaterdag middag van de mensen op de voor de zevende keer gehouden bijenmarkt. Toch bleven de bijen in de meerderheid. Niet zo vreemd als je bedenkt dat een bijenvolk 50 60.000 van die ste kende zoemers telt. Kleine rampjes bleven dan ook niet uit op het marktterrein rondom de Sterrenwacht want tijdens de om het uur opgevoerde 'imkershow' viel af en toe een verschrikt "Auw!" te beluisteren. Deskun dige verwijdering van de angel maakte dat de veelal jonge slachtoffertjes maar eventjes pijn hadden. Het bijenhouden is niet weggelegd voor typisten en chirurgen, ver telde de imker vanonder zijn ge- zichtsbeschermende 'lampekap' vandaan. Wordt een bijenhouder namelijk gestoken dan gebeurt dat in negen van de tien gevallen in zijn hand. Ook vrouw-onvrien delijke mensen zullen weinig plezier beleven aan het imkeren want bestudering van het leven in een bijenkast heeft uitgewe zen dat het zoemerige volkje qua emancipatie zelfs de meest fer vente feministen overtreft. Behalve bijenvolken, imkerge reedschap en honing kon men op het terrein rondom de Sterren wacht ook terecht voor salonmu- ziek, acrobatiek, beeldhouw kunst, kaarsen, wolweven, voor lichting op allerlei gebied en poppenspelen. En dit is nog niet eens de helft van het zeer geva rieerde marktaanbod. Het marktsecretariaat liet bij mon de van woordvoerdster mevrouw C. Wieringa weten dat deze ze vende bijenmarkt kwalitatief ge zien de beste van allemaal is ge weest. Kwantitatief is het alle maal wat minder gelopen, vertel de ze. Er waren minder bezoe kers dan vorig jaar en "het hart van de markt", de verkoop van bijenvolken, bleef ver achter bij de aanvoer. Zij wijt dit aan de angst van de imkers voor de uit het Oosten afkomstige varroa mijt. "Krijg je daar last van dan is je volk voor drie jaar ten dode opgeschreven". Film (1) Buurthuis 'Op eigen wieken' or ganiseert woensdag een film avond voor vrouwen. De film begint om 20.30 uur. De titel van de film is 'De dubbele dag'. Film (2) De komische film 'De pseudo graaf met Charlie Chaplin in de hoofdrol wordt woensdag middag door K&O (Oude Vest) vertoond. Ook kan dan een aantal tekenfilms worden be keken. De aanvang is 14.30 Hengelsport (1) Zuid-West viste in de Ringvaart dit weekeinde. De vangst was matig. Uitslag: 1. B. Ruis 661 cm.; 30 stuks, 2. J. Boeff606; 23, H. Moenen 578,22,4. R. de Beze- mer 562;25, 5. W. Moenen 443,24, C. Gormet 437:24. 7. J. de Os sr. 383,20, 8. P. Hartevelt 359;17, 9. J. Mazurel 300;13, 10. H. v.d. Laan 205; 10. Hengelsport (2) DVS viste in de Rijn. Uitslag: 1. P. Kruit 44-6775: 2. C. Jansen 38-6200; 3. B. Heemskerk 30- 4500; 4. W. Teske 14-5750; 5. J van Rijn26-4475; 6. C. Hoppen brouwer 34-3350; 7. C. Sinteur 23-4375; 8. J. Moenen 24-4175; 9. H. Schlagwein 19-4375; 10. T. Hoppenbrouwer 28-2700. Öuivensport (1) Uitslag vlucht De Reisduif vanaf Soissons: 1,10. Fokker van Ley- den2,3, 6. P. Mooten; 4. Pen- seel-v. Iterson; 5, 7,9. Strik-v.d. Hart; 8. W. Kop. Duivensport (2) Uitslag vlucht Rijnklievers van af Soissons: 1. B. van Mil; 2. C. Dokkum; 3. A. de Mey; 5 en 10. B. Hoogervorst; 5. S. van Goo- zen; 6, 7,8. H. Kok; 9. J v.d. Wal Duivensport (3) Uitslag vlucht Het Oosten vanaf Soissons1,7,8, 9. W. v.d. Nieu- wendijk; 2, 6,10. G. Hendrikse; 3. W. Adali; 4. A. Pracht zn.; 5. B. Singeling. Duivensport (4) Uitslag vlucht Columba vanaf Soissons: 1,3,6, 9. C. v.d. Nieu- wendijk; 3, 4, 5. L. v.d. Meer; 7, 8, en 10. J.R. de Jonge. Duivensport (5) Uitslag vlucht Blauwkras vanaf Soissons: 1,7. R. Verhoogt; 2, 6, 8. J. Schipper; 3. J. Diersman; 4. H. Koome5. A. Flippo; 9. A. v.d. Holst; 10. G. v.d. Blom. Duivensport 6 Uitslag vlucht L.P.C. vanaf Sois sons: 1,4,6, 7. N. de Groot zn.; 2. H. van Wezel; 3. comb. Koster- Akerboom; 5, 8, 9. J. Staffelen; 10. A. Singeling. LEIDEN Het Caecilia complex wordt gerestau reerd. De vraag blijft: wanneer? Ziedaar kort sa mengevat het betoog dat minister Brinkman (wel zijn, volksgezondheid èn cultuur) zaterdagmiddag, staande op het Vrouwen kerkhof, afstak. De minister bracht een bezoek aan de stad die hij als inwoner al da gelijks aandoet, maar ditmaal had het een officieel karakter. Het gemeentebestuur koesterde enigszins de hoop dat de minis ter als cadeau bij zich zou heb ben de mededeling wanneer de restauratie van het Caeciliacom plex, inclusief de Boerhaaveza- len, zou kunnen beginnen. Die hoop was ijdel, of zoals de minis ter het uitdrukte: "Ik ben niet primair met een geldbuidel ge- komen". Maar, zei de minister na een bezoek aan het historische complex in de Camp: "Het is niet moeilijk iemand van de nood zaak van de restauratie te over tuigen. Dat die restauratie tot nu toe nog niet is uitgevoerd, is - slechts een kwestie van termijn". Brinkman meldde al in overleg te zijn over dit onderwerp met staatssecretaris Brokx (volkhuis vesting en ruimtelijke ordening). Het bouwplan is rond - het werd de minister zaterdag in de Boer- haavezalen nog eens getoond - en de bestemming staat ook vast: het museum Boerhaave zal er te- zijnertijd intrekken. De restaura tie staat in feite al jaren op stapel. Alleen door geldgebrek wordt het werk steeds uitgesteld. In zijn toespraak prees de minister het gemeentelijk beleid van de afgelopen jaren, dat al tot vele restauraties heeft geleid. "Lei den kent de weg bij de rijks dienst voor de monumentenzorg heel goed", zei de minister, met andere woorden: het gemeente bestuur weet waar het geld te ha len is. Brinkman noemde Leiden het voorbeeld van een gemeente die haar verantwoordelijkheid voor het behoud van ons cultuur historisch erfgoed weet te ne men. Morspoort De minister verrichtte zaterdag middag de officiële openings handeling van de restauratie van de Morspoort, waar het werkbe zoek een aanvang nam. Na de poort van binnen en van buiten te hebben bekeken, metselde Brinkman een steen in de gevel met daarop de tekst: Renovata Hilariteit op het Vrouwenkerkhof: als openingshandeling moest minis ter Brinkman rechts) een stuk papier wegtrekken, maar het touwtje brak. Het geschater van loco-burgemeester Waal was, dank zij de microfoon in diens hand, tot in de verre omtrek te horen. HoIvast) télid Adam van Doorninck, die in hitorische kledij gestoken een lans brak voor de restauratie. Op het Vrouwenkerkhof, met de ge restaureerde muurresten van de Vrouwenkerk als omlijsting van een nieuw plein, werd het gezel schap vergast op een optreden van de Leidse acrobatengroep Lazerus hoogstandjes met hu mor waarna de minister de of ficiële openingshandeling van het plein verrichtte. Hij trok een stuk papier van een van de muurresten weg, waaracher zich vier ingelijste tekeningen bevon den die de verschillende bouwfa sen van de Vrouwenkerk in de loop der eeuwen uitbeelden. L.C.B. 1983 198.., waarbij L.C.B. de initialen van de be windsman weergeven. Vervolgens werd de minister per roeiboot over het Galgewater vervoerd, richting Turfmarkt. In de Camp, de wijk "achter" de Haarlemmerstraat, bezocht mi nister Brinkman, in gezelschap van wethouder en loco-burge meester Waal, diverse raadsle den en ambtenaren, achtereen volgens de nieuwe bejaardenwo ningen aan de Caeciliastraat en de Ursulasteeg, het Stevenshof, het Sionshof en het Caeciliacom plex. Bij het verlaten daarvan werd de minister opgewacht door buurtbewoner en wijkcomi- Protest tegen ontruiming kraakpand LEIDEN - Het huis van een Leid se politieman is vrijdagnacht be klad met vijf zakjes rode verf van een 'agressieve' Samenstelling. De politieman had vorige week een leidende functie bij de ont ruiming van het kraakpand aan de Scheepmakerssteeg. De poli tieleiding zegt het te betreuren dat kennelijke onvrede over poli- tie-optreden wordt verhaald op het particuliere leven van politie ambtenaren. Bij andere acties van de krakers en sympathisanten werden dit. weekeinde affiches geplakt, on der meer aan de Middelweg. De politie nam daar enkele plakka ten in beslag. Later werd aan de Kaasmarkt een 25-jarige Leide- naar aangehouden die ook aan het plakken was. In de affiches werd voor vandaag een demonstratie aangekondigd. Een protest tegen het geweldda dig politie-optreden, de steeds voortdurende leegstand, de on wil van de gemeente om het Filmavond voor vrouwen LEIDEN - Buurthuis "Op Eigen Wieken" aan het Valkenpad in de Merenwijk organiseert woensdag een filmavond vor vrouwen. Vertoond wordt de film "De dubbele dag". De aan vang is om half negen. pand te kopen en het feit dat spe culanten het steeds winnen. De demonstratie zou besloten wor den bij het politie-bureau. Daar willen de krakers alsnog probe ren een klacht in te dienen. Vrij dagmiddag mislukte een poging daartoe, omdat de betrokken in specteur niet aanwezig was. De krakers werden daarbij hardhan dig buiten de deur gehouden. Overigens blijkt niet iedereen on tevreden met de onruimingsactie aan de Scheepmakerssteeg. Er kwamen verschillende sympa thie-betuigingen bij de politie binnen. Zo brachten bewoners van het Rapenburg vrijdag een doosje aardbeien en zaterdag een doosje kersen aan het bureau. Jongeman mishandeld LEIDEN - Twee 21-jarige jon gens zijn vrijdagnacht aange houden nadat ze een even ou de jongeman uit Noordwij- kerhout hadden mishandeld. Aan het Stationsplein had de een het slachtoffer vastge* houden, de ander had enkele klappen uitgedeeld. Daarbij werd het oog van de Noord- wijkerhouter dichtgeslagen. Voor de mishandeling ont brak elke mogelijke aanlei ding. LEIDEN - Vierennegentig jaar is ze. Mevrouw Looze van de Ver eniging Antoniusclubhuis zelf woonachtig boven het pand aan de Lange Mare. nam zaterdag middag de schaar fier ter hand om het lint voor de deur van de nieuw gebouwde clublokalen aan de Hazewindsteeg om de hoek door te knippen. Haar viel deze eer ten deel omdat ze zich al geruime tijd op allerlei manieren verdienstelijk heeft gemaakt voor de club. De Scouting Franciscusgroep en de drumfanfare FBL, die zelf zorg de voor de muzikale omlijsting van de opening, zijn nu in het be zit van een toch wel wat krappe ruimte. Voorzitter Demmers was er toch dik tevreden mee: "Er is heel wat water door de zee ge gaan alvorens de op instorten slaande houten gebouwen wer den verbouwd tot stenen bouw sels". (foto Holvast) LEIDEN - De Folkclub Horus ën de Directie Sociaal-Cultureel Werk van de gemeente Leiden legden zaterdag een zeer verfijnd gevoel voor sfeer aan de dag. De beide organisatoren van het re delijk bezochte volksmuziekfes tijn op De Burcht kunnen terug zien op een geslaagd en voor her haling vatbaar gebeuren. Vier volksmuziekgroepen, waaron der het Leidse Scarecrow en het Brabantse Dommelvolk verzorg den een aantrekkelijk program ma waarin humor de boventoon voerde. Afgerekend werd met het vooroordeel dat 'folk' muziek alleen geschikt is voor de dragers van geitenwollen sokken en ver- stokte welzijnswerkers. Door te concerteren in de open lucht en de bezoekers te laten gaan en staan waar ze wilden werd veel aan het toeval overge laten. Juist dit element zorgde voor een zekere mate van intimi teit waarin alles wat buiten De Burcht gebeurde toch de kans kreeg 'mee te doen'. Een voor beeld: toen één der leden van het Dommelvolk een inleidend praatje hield over het lied van een boer die zijn gestorven var ken een plechtige uitvaart be zorgde weerklonk vanuit de to ren van het stadhuis een melan cholieke melodie. Waarop de aankondiger liet weten dat dit geen toeval kon zijn. Ook geluidstechnisch was alles dik in orde. Onderaan de heuvel kon men terecht voor de maag en de droge keel, alsmede voor infor matie en toch wel wat prijzig vi nyl. Jubileum- instuif bij Reddings brigade LEIDEN - In zwembad De Vliet vierde de Leidse Reddings brigade zaterdag haar der tiende lustrum. Dat gebeurde met een jubileuminstuif waarbij voor de jongeren een uitgebreid spelprogramma was opgezet. De jeugdleden van de 65-jarige LRB konden zich uitleven in onderdelen als parachutespringen (met een vuilniszak boven het hoofd van de duïkplank springen), bloemen plukken en parel duiken, waterbas ketbal, prestatiezwemmen en poffertjes bakken. Op de foto een aantal lustrum- vierders op de zogenaamde bandenbrug. LEIDEN - By een inbraak in een restaurant aan de Rembrandt- straat is zaterdagnacht voor en kele duizenden guldens aan geld en waardepapieren gestolen. Ook verdwenen een versterker, cassette-recorder, enkele flessen whisky en een telefoontoestel. De inbrekers kwamen binnen door een ruit in te slaan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3