c Greenway theater kan open blijven Oud papier 'oorlog' dreigt te escaleren D- Tussen Warmondse verenigingen en particulier AGENDA College stelt voor om lening te verstrekken Nieuwe dominee in Warmond Scholen Clubhuis volkstuinders open Stad en rand WARMOND In Warmond dreigt een al jaren woedende 'papieroorlog' tussen de Brass band Warmond en C.J. Siecker te verscherpen en steeds on aangenamer vormen aan te ne men. Naar verwachting zullen nóg meer verenigingen zich in deze strijd - die bol staat van de incidenten - gaan mengen. Vooral nu de gemeente aan op halers van oud papier een garantieprijs van zes cent per kilo in het vooruitzicht heeft gesteld. Daarbij willen B en W, geheel te gen de gewoonte in, niet alleen verenigingen en scholen die door Wim Koevoet papier inzamelen subsidiëren, maar ook de in het dorp beken de particuliere papierophaler Siecker. Met papier ophalen is behalve voor de inzamelaars ook voor de gemeente geld te verdienen. Elke ton huisvuil die wordt in geleverd bij de vuilverbran ding kost de gemeente 106 gul den, exclusief de kosten van het ophalen. Door het inzame len van oud papier te stimule ren met een subsidie van veer tig gulden per ton kan de ge meente een voordeel van 66 gulden noteren. Gunstige bij komstigheden zijn bovendien dat verenigingen en scholen worden aangezet tot zelfwerk zaamheid, de kosten van het ophalen worden gedrukt, en de overbelasting van de vuilver branding vermindert. De bodemprijs van papier be draagt twee cent. Bij dat prijspeil loont het nauwelijks meer de moeite om papier in te zamelen. De gemeente blijft er dan mee zitten en moet het te gen hoge kosten laten verwer ken in de vuilverbranding. De schommelende papierprijs veroorzaakt ook dat er onregel matig wordt ingezameld. Om hieraan wat te doen willen B en W de papierinzamelaars ver zekeren van een prijs van zes cent per kilo. Is de marktprijs bijvoorbeeld vier cent dan legt de gemeente er twee bij. Een prima regeling waarbij alle betrokkenen zijn gebaat. Ech ter (nog) niet in Warmond want daar is het bekvechten gebla- Tot op heden werd het papier on gesubsidieerd opgehaald door de brassband, die van de op brengst uniformen aanschaft, en door de particulier Siecker. Afgesproken was dat Siecker elke week voor de vuilniswa gen uit mocht rijden. De brass band was elke eerste zaterdag van de maand aan de beurt. Mevrouw Zwaan, secretaresse van de Warmondse blazers en trommelaars vertelt dat Siec ker zich herhaaldelijk schuldig heeft gemaakt aan een misse lijke vorm van concurrentie. "Hij haalde papier op dat spe ciaal voor ons buiten was gezet en als we hem dan tegenkwa men begon hij te brullen. Wat- ie dan riep? Nou, zo van: "Jul lie stoten het vreten uit m'n mond", en: "Wacht maar tot de papierprijs zakt". Handgemeen Een keer is het zelfs bijna tot een handgemeen gekomen, herin nert Zwaan zich. "We hadden ons papier toen opgeslagen in de garage van één van onze le den omdat we moesten wach ten op de container van het be drijf waaraan wij het verkopen. Die mevrouw betrapte Siecker toen in haar garage. Dat is een hele rel geweest. Gelukkig bleef zij er rustig onder. Siec ker stond echter geweldig te tieren, de hele straat is toen uit gelopen". Als Zwaan hoort dat haar subsi die-aanvraag door B en W is ge honoreerd zegt ze: "Daar ben ik erg blij mee, maar wat heefl dat lang geduurd (vier jaar, WK). Toen ik er indertijd over begon keek men mij op het ge meentehuis lelijk aan. Wij zou den Siecker in de weg rijden, zo werd me verteld. Wethouder Van Schagen (CDA) heeft me toen aangeraden om lompen en oud glas in te zamelen maar ik heb er altijd op gewezen dat we daarvoor een opslagplaats nodig zouden hebben en die is veel te duur. Dat Sieckers sub sidie-aanvraag nu ook is geho noreerd bewijst weer eens hoe zeer de gemeente hem de hand boven het hoofd houdt en Joost mag weten waarom. Ja, ik voorzie dat we het nu hele maal met hem aan de stok zul len krijgen. De strijd om oud papier wordt door die regeling natuurlijk verscherpt, vooral als er nog meer verenigingen gaan meedoen". Dok in politieke kringen is de strijd om het oude papier los gebarsten. De subsidieregeling is onlangs uitvoerig besproken in de raadscommissie voor fi- De WD stemde als enige tegen. Liberaal Vielvoye legt nog eens uit waarom: "Ik vind het niet juist om een parti culier te subsidiëren. Ik heb verder begrepen dat Siecker zeer slordig te werk gaat en zelfs vuilniszakken open scheurt. Wethouder Van Scha gen kan nu wel zeggen dat het Sieckers hobby is en hij er niet echt z'n broodwinning van maakt maar ik zou erop willen wijzen dat Siecker vroeger met paard en wagen kwam en te genwoordig met een vrachtwa gen; het gaat hem dus aardig voor de wind. Verder is het zo dat hij ook in andere gemeen ten ophaalt. Het wordt dan heel moeilijk om te bepalen hoeveel hij in Warmond heeft ingezameld en dat is van be lang want we kunnen natuur lijk geen papier dat uit Oegst- geest afkomstig is met War- monds geld gaan subsidiëren". Vielvoye voegt er nog aan toe te weten dat Siecker het papier aan z'n broer levert en dienten gevolge waarschijnlijk sowieso verzekerd is van een hoge Prijs. Multi-miljonair "Aan mijn broer?. Man, die is multi-miljonair, wat moet hy nu met oud papier?", reageert de persoon in kwestie, Siecker, als hem de waslijst van be schuldigingen wordt voorgele zen. "Ik zweer op het hoofd van mijn elf kinderen en mijn vrouw dat het juist de brass band is die mijn papier inpikt. De brassband mag één keer per maand maar die lui komen door de week op hun fiets snel alles weghalen, terwijl ik met ze heb afgesproken dat zij het ene deel van het dorp en ik het andere zou doen. Ik ben afge keurd en geniet een pensioen en denk maar niet dat ik rijk word van dat papier. De belas ting wil nog 20.000 gulden van me hebben, waar moet ik dat vandaan halen? Dat ik papier ophaal is gewoon omdat ik niet kan stilzitten. En dat van die vrachtwagen hebben ze je ook helemaal verkeerd verteld. Ik had een paard en wagen en daarmee ging ik altijd naar m'n containers bij de gemeenteha ven. Maar die moesten daar weg vanwege die brug naar Koudenhoorn. Ik mocht m'n containers toen helemaal achterin de polders achter de Dekkerhallen zetten. Dat red de ik niet met m'n paard, dat beestje kon die brug daar niet op met zo'n zwaar beladen wa gen en dan ook nog eens dat rot eind naar die polder. Ik heb m'n paard en wagen verkocht en met gesloten portemonnee die vrachtwagen aangeschaft. Als de brassband z'n beschul- dingen hard kan maken dan krijgen ze duizend piek van me, hoeven ze meteen geen pa pier meer op te halen". Gemeentesecretaris Zoetemelk tenslotte probeert de papier oorlog te sussen. "Dat Siecker nu ook wordt gesubsidieerd is niet meer dan een verkregen recht. Hij was de eerste die is begonnen met papier ophalen en B en W vinden dat hij dat altijd netjes heeft gedaan. Ik denk dat de beste oplossing is dat we een schema maken waarin ook de andere vereni gingen die willen meedoen worden verwerkt. Dan wordt duidelijk door wie en wanneer er papier wordt opgehaald. Op die manier kun je de burgers zelf laten beslissen aan wie ze hun papier willen afstaan", al dus de gemeentesecretaris. MAANDAG zaal - Lage Morsweg 14a, Spiritisch Ge nootschap, Bloemenseance door dhr. Dennis uit Vlaardingen, 20 uur. Wassenaar Van Heeckerenhuis - start avondvier daagse, 18 uur. Zoeterwoude Swetterhage - instelling van een centra le ouderraad, 20 uur. gemeentehuis - vergadering DINSDAG e d'a Cóté' van Francois Truffaut, 20 Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11, lezing Rozekruisers Genootschap met als onderwerp 'Het mysterie van het bloed', 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, avond over de Zuidafrikaanse problematiek, 20.15 uur. Recreatiezaal AZL - gebouw 5, zesde verdieping, avond over de insuline- pomp, 20 uur. Zaaltje Bolwerk - Looiersplein 5, forum 'Veiligheid op straat', voor 55 jaar en ouder, 's ochtends. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. Stats jongerencentrum Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 10 juni tot 17 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. MOTOR ONTPLOFT - Op de Ka- gerplas is gistermiddag een grote speedboot in brand geraakt. Ter hoogte van "De Bonte Koe" op de plas Dieperpoel ontplofte plotseling de motor van de speedboot, die eigendom is van een 47-jarige Hagenaar. De rijks politie te water heeft de boot meegenomen voor onderzoek. Het vuur kon worden geblust door de vrijwillige brandweer van het Kaageiland. VOORSCHOTEN - Het Voorschotense Greenway Theater aan de Schoolstraat blijft waarschijnlijk bestaan. Het college van burgemeester en wethouders wil de stichting die de bioscoop exploiteert een renteloze lening verstrekken waarvoor de bioscoop kan worden opgeknapt en een nieuwe filmprojector kan worden aangeschaft. Dominee J. Muis (Foto Holvast) WARMOND - Hervormd War mond heeft weer een predikant. Gisteren deed ds. J. Muis, geko men van Oudenbosch, er zijn in trede als opvolger van ds. A.J. den Tonkelaar. Ds. C. Kolkman van De Kaag, die een poosje waarnemer in Warmond is ge weest, bevestigde hem. Ds. Muis is vorige maand 30 jaar gewor den. Na de dienst in de kerk stroomde het Trefpunt vol voor de recep tie. 'Goedkopere zorg zwakzinningen' DEN HAAG (GPD) - Een nieuwe opzet van de zwakzinnigenzorg kan een besparing opleveren van honderden miljoenen guldens. Dat meldt een werkgroep van di recteuren van instellingen en ambtenaren van het ministerie van wvc in een rapport, dat on langs aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) is aangeboden. In de zwakzinni genzorg zou doelmatiger en meer regionaal moeten worden ge werkt. Men ontwikkelde een andere vorm van hulpverlening: dichter bij huis en meer op de zwakzinnige afgestemd. De nadruk ligt op de woonsituatie die kan bestaan uit verzorgd, beschermd, begeleid of zelfstandig wonen, afhanke lijk van de handicap. Zo kan een beter gebruik worden gemaakt van de zogenoemde dagactivitei tencentra, waardoor verspilling en leegloop wordt voorkomen. Deze investeringen zijn noodzake lijk voor het voortbestaan van het theater omdat het onderhoud aan het pand en de inventaris ge- durendé enkele jaren is achterge bleven. De exploitante, me vrouw Nieuwenhuizen-Korte- kaas, kan een verbouwing echter niet betalen en diende daarom vorig jaar een verzoek om subsi die in. Ook toen praatten de raadsleden over het voorstel om een rentelo ze lening van 100.000 gulden te verstrekken. Toen werd over dat voorstel echter verschillend geoordeeld. De raad vond dat ze meer gegevens zou moeten heb ben over de exploitatie van de bioscoop. Deze gegevens zijn in middels nauwkeurig onder de loep genomen en geven volgens de gemeente "een redelijk batig LEZERS SCHRIJVEN Ik wil graag even terugkomen op Uw artikel van 25 mei jongstle den "Haaswijk komt er bekaaid af'. En wel op de schoolbestem- ming van Haaswijk. Volgens de heer Poelmans (secre taris van de vereniging Haas wijk, redactie) dient alleen de Springplankschool voor Haas wijk en deze is al behoorlijk vol, zegt hy. Is hem niet bekend dat zich op dezelfde afstand van Haaswijk de Joris de Witteschool bevindt, nog niet zo vol, maar uitgaande van Christelijke be ginselen, waar ook een ieder wel kom is? Deze school bezit zelfs een aan grenzende kleuterschool en is dit jaar activeringsschool. Dit bete kent dat we al helemaal toewer ken naar integratie kleuter-lager onderwijs zoals de wet dat in 1985 van ons vraagt. Ook is er door moeders een klaar- overdienst voor de school over de drukke Kennedylaan, in af wachting van stoplichten. In de hoop dat de blik van de heer Poelmans wat verruimd is en ook andere belangstellenden voor Haaswijk van dienst te zijn, teken ik namens het bestuur van de Joris de Witteschool, M.C. Bakker-Beun, p/a Kamperfoelielaan 49, 2343 VG Oegstgeest saldo te zien". Dit was reden voor het college om "tot defini tieve besluitvorming te komen" en het een jaar oude voorstel voor een renteloze lening van een ton uit de kast te halen. Alles moet in het werk moet wor den gesteld om het Greenway Theater te behouden, vindt het college: "Wij zijn ervan over tuigd dat het theater voor velen een van belang zijnde plaatselij ke voorziening betekent", schrij ven burgemeester en wethou ders. "Bovendien heeft het een sociale functie voor zowel jonge ren als ouderen". Het feit dat de bioscoop belangrijk is voor jong en oud was ook de reden dat de gemeente in het verleden 50 pro cent heeft bijgedragen in de kos ten die de exploitante maakt bij het geven van korting op het be jaarden- en Cultureel Jongeren paspoort. Ze gaf deze subsidie echter als overbruggingssubsidie. Wanneer de bioscoop een onderdak zou hebben gevonden in het Cultu reel Centrum zou deze subsiudie niet meer nodig zijn, vond de ge meente. Het plan van de gemeen- OEGSTGEEST Mevrouw G.M.E. de Goeij (37) neemt op 1 juli het directeurschap van de Oegstgeestse ABN-bank aan de Geversstraat over. Op die datum neemt J. Ouwerkerk na 46 jaar bij de bank te hebben gewerkt afscheid. Ouwerkerk begon in 1937 bij de Twentsche bank in Leiden als jongste bediende. Na het volgen van allerlei studies begon hij in 1947 zogenoemde "zitdagen" te houden in Oegstgeest. Vijf jaar later werd het Oegstgeestse fi liaal aan de Geversstraat, waar hij in 1959 procuratiehouder werd. Toen eind 1964 de Twent sche bank en de Handelmaat schappij fuseerde werd Ouwer kerk directeur van de nieuwe bank: de ABN. Ter gelegenheid van het afscheid van Ouwerkerk en de komst van mevrouw De Goeij wordt er op 1 juli een receptie gegeven in het restaurant "De Beukenhof'. te om Greenway onder te bren gen in het Cultureel Centrum is overigens naar de prullenmand verwezen omdat gemeente-amb tenaren hebben uitgerekend dat het financieel onhaalbaar is om daar films te vertonen. Greenway zal het daarentegen wel kunnen redden met een rentelo ze lening van 100.000 gulden, vin den zowel het college als de ex ploitante. Voorwaarde is wel dat de Stichting Instandhouiding Greenway Theater (SIGT), die de bioscoop exploiteert, "meer gaat betekenen en doen, ook in finan ciële zin": "Nu is de stichting niet meer dan een doorgeefluik tussen de gemeente en de bio scoop", verduidelijkt gemeente secretaris De Graaff. "Dat zou moeten veranderen. SIGT zou zich actiever moeten opstellen en zich ook moeten bemoeien met fondswerving. Ze zou bij voorbeeld de bioscoop-minnen- de burgerij kunnen benaderen. Daarnaast zou ze zich meer moe ten bemoeien met de inhoudelij ke kant". Wat de gemeente hier onder precies verstaat is niet op papier vastgelegd. "We laten SIGT hierin vrij", zegt hij. De Stichting is juist zeer nuttig om dat de gemeente liever subsidie geeft aan een stichting dan aan een commerciële instelling "voor het optisch effect". Uit één punt blijkt echter dat de gemeente niet helemaal over tuigd is van de levensvatbaar heid van Greenway: de lening moet worden afgelost in tien jaar. Maar wanneer de bioscoop voor die tijd ter ziele is moet de bioscoop "naar evenredigheid van tijdsverloop" de lening te rugbetalen. Met het hijsen van de vlag opent wethouder L. Marselis het nieuwe clubhuis van de Voorschotense Volkstuin- dersvereniging. Kopstukken uit de volkstuinderswereld kijken toe. Derde van rechts is de voorzitter van de vereniging, P. van Nijnatten. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Onder grote publieke belangstelling heeft de Voorschotense wethouder L. Marselis zaterdag het nieuwe clubgebouw van de Volkstuin ders Vereniging Voorschoten ge opend, achter zwembad Het Wedde. In zijn toespraak noemde hij het "een goede zaak" om gemeen schapsgeld te besteden aan voor zieningen die kunnen worden gebruikt als ontmoetingsruimte. Niet alleen wordt dit gebouw ge bruikt door de volkstuinders, die volgens de wethouder zowel te vinden zijn onder de doctoran dussen ais "gewone" werkne mers, maar daarnaast ook door niet-leden van de vereniging. In zijn toespraak betwijfelde hij of de gemeente geld genoeg heeft om tegemoet te komen aan het verlangen van de vereniging om het complex in zijn geheel onder te brengen op terrein dat "le venslang" ter beschikking zal zijn. Op dit moment zijn name lijk 60 van de 200 tuinen onder gebracht op het tracé van rijks weg 11, en het is nog maar de vraag of die tuinen eeuwigheids waarde hebben. "Maar", zo zei de wethouder, "door zelfwerkzaamheden van de le den kan wellicht veel worden be spaard. Ditzelfde geldt zijns in ziens voor een andere wens van de vereninging om een beschoei ing aan te brengen langs de slootjes die over het terrein lo pen. "Tot nu toe is de vereniging zeer tevreden over de samenwerking met de gemeente", zei voorzitter van de vereniging P. van Nijnat ten. Als blijk van deze tevreden heid kreeg het voormalige hoofd van de beplantingsdienst, G. Buijs, het erelidmaatschap toe gekend. Zelf kreeg de vereniging ook een prijs: een consulent van de com missie Toegankelijkheid Voor schoten gaf de' vereniging het toegankelijkheidssymbool. Het was voor het eerst dat een Voor schotense vereniging dit sym bool kreeg toegekend. Boven dien is ze de eerste volkstuinver eniging van Nederland die dit symbool mocht ontvangen. VOORSCHOTEN - Om een tijde lijke verbindingsweg te kunnen aanleggen tussen Bijdorp en de toekomstige wijk Starrenburg, wil het Voorschotense college van burgemeester en wethou ders een stukje grond kopen aan de Essenlaan, achter de tuin van Huize Bijdorp. Over deze grond kan in de toe komst de definitieve verbin dingsweg lopen naar de wijk die op korte termijn wordt gebouwd tussen de tuin van Huize Bij dorp, De Vliet, Veurseweg en De Knip. Bovendien kan de grond worden gebruikt om in de toe komst de Essenlaan door te trek ken. LEI DSC H ËL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v, 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dirN. Quakernaat Commentaren R. D. Paauw. W F J. Wirlz en Rubriekchets: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v d. Post (plv) W. F J. Wirtz P.J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2