Marian Olijslager: reis en record de mist in. 5 0 T 'Tegen Zwitserland zal het veel moeilijker worden' Connors na zege "sterk favoriet" De Bruin stoot door Billie Jean King blijft koningin van Birmingham Fillol is te sterk voor Okker Els Vader loopt wel limiet voor Helsinki Weer record Hidding Sebastian Goe weer sterk op 800 meter LOUGHBOROUGH (SID) - Se bastian Coe, de drievoudig we reldrecordhouder op de 800 me ter, 1500 meter en de mijl, heeft gisteren in Loughborough voor een sterk optreden gezorgd. Hij liep de 800 meter in 1.45,06, waar mee hij op de zesde plaats van de seizoen-wereldranglijst prijkt. De snelste was dit jaar. tot nu toe de Keniaan James Maina (1.44,83). Het wereldrecord van Coe staat op 1.41,73. De Britse atleet zal op 26 juni bij een internationale atletie kontmoeting in Parijs voor het eerst weer in een groot evene ment aantreden. Van de Meer tiende in marathon snelwandelen COLMAR (AFP) - De Franse snel wandelaar Roger Quemener heeft de wedstrijd Parijs-Col- mar over 518 kilometer gewon nen. Quemener legde het par koers afin 64 uur en 12 minuten, hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van 8,076 kilome ter per uur. Quemener kwam opmerkelijk fris aan de finishlijn na drie dagen en drie nachten snelwandelen. Hij had niet meer rust gekregen dan de voorgeschreven vier uur. Zijn landgenoot Adrien Pheulpin eindigde als tweede met een ach terstand van 1 uur en 9 minuten. Annie van de Meer, de enige vrouw in het gezelschap, bezette de tiende plaats. Ron Tabb is gisteren winnaar ge worden van de marathon van Sydney. De Amerikaanse atleet finishte in de goede tijd van 2 uur 10 minuten en 53 seconden. De Brit Dave Murphy bezette de tweede plaats in 2.11,17. Bij de dames ging de overwinning naar Annick Loir-Lebreton uit Frank rijk. Zij legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 37 minuten en 46 seconden. Uitslag: Heren: 1. Ron Tabb (Vst) 2 uur 10 min 53 sec.; 2. Dave Mur phy (Gbr) 2.11,17; 3. Dave Edge (Can) 2.14,25; 4. Dean Matthews (Vst) 2.15,18;. 5. Derek Froude (Aus) 2.15,18. Dames: 1. Annick Loir-Lebreton (Fra) 2.37,46; 2. Megan Sloane (Aus) 2.38,37; 3. Julie Asgill (Gbr) 2.38,51. McEnroe in finale geldopt Ahoy-blessure stopt McNamara NEW YORK (SID) - Het ten nistoernooi van Rotterdam heeft voor Peter McNamara kwalijke uitvloeiselen opge leverd. De 28-jarige Austra liër besloot het afgelopen weekeinde zijn loopbaan te beëindigen wegens zijn in Ahoy' opgelopen knieblessu-- McNamara was in maart met zwaar verrekte kniebanden het ernstige slachtoffer van de blessuregolf, die de te stroeve ondergrond van de Rotterdamse indoor-baan op wekte. McNamara won in zijn carrière twee keer de dubbelspeltitel van Wimble don. LONDEN (ANP) - De ineengedo ken houding, waarmee John McEnroe zich gisteren bewe gingloos schikte in zijn neder laag in de finale van Queens te gen Jimmy Connors (3-6, 3-6), zei meer dan woorden. Ook hij erkent dat titelhouder Jimmy Connors op zijn dertigste op nieuw favoriet is voor Wimble don, dat over een week begint. Ivan Lendl zal het op gras opnieuw niet maken. De Tsjechoslowaak, die zich op verdienstelijke wijze bij de laatste vier had geplaatst, kreeg zaterdag van Connors de tiende nederlaag in twaalf onder linge confrontaties toegediend: 6-0, 6-3. Connors schoot in 22 minuten door de eerste zet. De tweede duurde iets langer, om dat Lendl er nu in slaagde zijn opslag driemaal te behouden. Gisteren in de finale tegen McEn roe, die Kevin Curren had ge klopt (7-5, 7-6) ging het nauwe lijks anders. Connors gokte bij de return zo vaak goed, dat hij McEnroe's service in de eerste set tweemaal achtereen brak. Hij gaf er een terug en won de set in 35 minuten. In de tweede ging het zo mogelijk nog eenvoudiger. McEnroe forceerde zich op een lage volley en kreeg zoveel last van een oude schouderblessure, dat hij de passeerslagen van Con nors nauwelijks nog pareerde. Het was zijn derde nederlaag in de laatste vier ontmoetingen met in begrip van de finales van Queens en Wimbledon van vorig jaar. De enige maal dat McEnroe won, was eind verleden jaar in San Fransisco. In totaal staat het nu 12-9 in het voordeel van Connors. "Hij is nu sterk favoriet. Zijn spel straalt overtuiging uit", erkende McEnroe, die moet vrezen dat hij zijn kortelings heroverde toppo sitie op de wereldranglijst weer moet afstaan. Hij maakte zoveel fouten, dat hij nauwelijks tijd overhield zich er boos over te maken. Alleen in de tweede set reageerde hij zich af op de fotografen. "Het was jammer van die blessure", aldus McEnroe. "Tot dat mo ment was het tennis van heel ho ge kwaliteit. Connors speelde zo goed, dat ik wel genoodzaakt was steeds weer opnieuw win ners te slaan". Connors zelf was het met hem eens: "Ik raak de bal erg goed en serveer waarschijnlijk beter dan ooit, omdat ik mijn tweede op slag meer varieer". BIRMINGHAM - Billie Jean King blijft Queen van Bir mingham. De 39-jarige Ame rikaanse, die nog altijd tiende staat op de wereldranglijst, prolongeerde gisteren over tuigend haar titel bij het voorbereidingstoernooi van Wimbledon. In de finale had zij slechts 58 minuten nodig om de acht tien jaar jongere Alycia Moul- ton met 6-0,7-5 terug te wij zen. In negen service-beurten verloor King slechts 13 pun ten. De Californische Alycia Moul- ton werd in de eerste set vol komen overspeeld, maar hield in de tweede beter stand. Haar eerste de beste dubbele fout werd haar ech ter noodlottig. King bouwde er onmiddellijk een service- doorbraak omheen en hield vervolgens de eigen opslag voor set en match. De overwinning werd gehono reerd met 11.000 pond ster ling (50.000 gulden). MOLENHOEK (ANP) - Jaime Fil lol heeft gisteren in Molenhoek het voor de tweede maal gehou den 35-plus tennistoernooi ge wonnen. In een ruim anderhalf uur durende finale won de 37-ja- rige Chileen van zijn twee jaar oudere Nederlandse tegenstan der Tom Okker met 6-2, 4-6, 6-3, waarmee hij zijn titel pro longeerde. Fillol was niet alleen de jongste van de acht deelnemers, hij is blijkens de wereldranglijst van de ATP ook de sterkste (44e). Tij dens de open Franse tenniskam pioenschappen in Parys bereikte hij in enkelspel, dubbelspel en mixed de derde ronde. In zijn finalepartij op het sfeervolle Limburgse tennispark was hij in, de eerste set met gevarieerd ten- nispel superieur aan Okker. De 1500 toeschouwers zagen de Ne derlander daarna goed terugko men, maar in de beslissende reeks was de Nederlander toch de mindere. Met tienduizend dol lar als hoofdprijs kon Fillol naar huis gaan. Tom Okker redde het in de finale van het herendubbelspel op het nippertje. Met zijn vroegere Amerikaanse dubbelspelpartner Marty Riessen won hij met 2-6, 7-5, 7-6 (8-6) van de gerouti neerde Australische oud-Wim- bledonkampioenen Ken Rose- wall en Rod Laver. CAÏRO (ANP) - Het Nederlands Davis Cup-team begint in de volgende ronde pas aan het zware werk. Dat is de conclusie van bondscoach Fred Hemmes, na de zaterdag al gewonnen wedstrijd tegen Egypte. Het Noordafrikaanse land bleek veel te zwak voor de Nederland se ploeg, die deze keer in de be langrijkste partijen uit Michiel Schapers en Huub van Boeckel bestond. Dit tweetal besliste zaterdagmid dag, onder minder warme om standigheden dan de dag ervoor, de strijd in Nederlands voordeel door de dubbel tegen Mehilmy en Baleigh met 6-4, 6-2, 6-2 te Daarna verloor Schapers nog wel van Mehelmy (4-6, 1-6) en won van Boeckel nog, maar van in vloed was dat niet meer. De Ne derlandse zege, 1-4 tenslotte, stond al vast. "Met een goede voorbereiding kunnen we nog ver komen", stel de Hemmes vast. "De komende tegenstander in de halve finales in Zwitserland. Dat land hebben we afgelopen winter (zonder Heinz Günthard) in de zaal nog verslagen, maar het zal wel moei lijker worden dan hier in Cairo. De Egyptenaren vielen me al met al tegen, al waren ze natuurlijk verzwakt door het ontbreken van hun tweede man, El Sakka, en het niet meespelen van El Shafei in het dubbelspel". Dat was iets, wat de ervaren Egyp tenaar overigens zelf wilde. Hij zag er geen heil meer in het dub belspel te spelen, toen het al 2-0 voor Nederland was: "Als het 1-1 was geweest, had ik nog wel gespeeld. Nu zag ik er het nut niet meer van in". De Egyptenaren Mehelmy en Ba leigh werden door het Neder landse duo Schapers/van Boec kel binnen een uur en een kwar tier van de baan gezet. Daarbij toonde Schapers dezelfde vast heid als in het enkelspel en kreeg Van Boeckel tegen het einde toch enigszins last van de warm te. Al met al bleek Egypte een eenvou dig te kloppen tegenstander, al was volgens Hemmes de voorbe reiding - met aankomst al afge lopen maandag - erg goed. Al leen Ton Sie en, in lichtere mate Van Boeckel na zijn vier-setter tegen Mehelmy, hadden enigs zins last van de hitte: vrijdag 40 graden Celsius, zaterdag en zon dag iets minder. De volgende tegenstander Zwitser land (dat Nederland op 8,9 en 10 juli ontmoet) was in de wedstrijd tegen Griekenland, die in Oster- mundigen werd afgewerkt, ook al na drie partijen zeker van een plaats bij de laatste vier. Zwitser land won tenslotte met 5-0. Ro land Stadler en Heinz Günthardt wonnen hun enkelspelpartijen. De gebroeders Heinz en Markus Günthardt haalden in het dub belspel het andere punt binnen. In de andere halve finale ontmoe ten West-Duitsland en Israël el kaar. De Westduitsers waren te sterk voor België en Israël plaat ste zich ten koste van Monaco. In de B-zone plaatsten Hongarije (4-1 tegen Zwitserland), Oosten rijk (4-1 tegen Noorwegen) en Joegoslavië (3-2 tegen Spanje) zich. Bulgarije-Finland wordt vandaag bij 2-2 voortgezet. De blik van McEnroe (r) spreekt boekdelen op het moment dat Jimmy Connors met de Queens Club-trofee rondwandelt. (Foto AP) WILLEBROEK (BELGIE) (ANP) - Een week na het geweldige pak slaag, dat de Neder landse damesatletiekploeg in Bielefeld van West-Duitsland en Polen kreeg, bleek de nationale damesformatie ook te kunnen winnen. In Willebroek versloeg Nederland zaterdag Schotland en België: 118-99-95. Marjan Olij slager op weg AMSTERDAM (ANP) - Tineke Hidding (Daventria) heeft bij de meerkampwedstrijden in Am sterdam haar eigen nationale re cord op de zevenkamp verbe terd. De atlete uit Deventer won met een puntentotaal van 6061. Veertien dagen geleden bracht zij in Göetzis (Oostenrijk) het Ne derlands record op 6036 pnt. Ook bij de junioren meisjes werd het nationale record verbeterd. Marion Wijnsma (Lionitas Leeu warden) behaalde een totaal van 5660 pnt. Het oude record stond sinds vorig jaar op haar naam met 5508 pnt. Twee Nederlandse loopsters zullen met totaal verschillende gevoe lens aan deze wedstrijd terug denken. Sprintster Els Vader verzekerde zich van een plaats in de afvaardiging naar de wereld kampioenschappen in Helsinki en haar Zeeuwse streekgenote Marian Olijslager zag haar reis naar de Finse hoofdstad en een nieuw Nederlands record op de honderd meter horden de mist ingaan door het falen van de elektronische tijdwaarneming. "Er is toch wel een enorme druk van mij afgevallen", vertelde Els Vader nadat zij de honderd me ter had gewonnen in een tijd van 11,32 seconden. Met een rugwind van 1,9 meter per seconde bleef de Zeeuwse ruim binnen de li miet voor Helsinki, die de KNAU op 11,40 seconden heeft gesteld. Drie dagen tevoren bij interna tionale wedstrijden in Florence was Vader met respectievelijk 11,41 en 11,44 seconden twee maal net boven de KNAU-limiet gebleven. "Ik ben blij dat ik toch al zo vroeg in het seizoen de limiet heb ge haald. Ik ben nu zeker van uit zending en kan mij gewoon rus tig verder voorbereiden. Tenslot te ben ik door blessure eerder dit seizoen toch wat achterop ge raakt met de training". Marian Olijslager, die de laatste weken op de honderd meter hor den steeds betere prestaties le verde, trok die opgaande lijn in Willebroek duidelijk door. De Zeeuwse liep na een voortreffe lijke start een foutloze race, die zij met ruime voorsprong won. De winnende tijd werd echter niet elektronisch gemeten, om dat de apparatuur was uitgeval len. Voor Marian Olijslager was het een bittere tegenvaller. "De eerste keer dit seizoen klopte alles en nu krijg je dit. Ik weet in elk ge val dat ik hard kan gaan en dat zal ik in de komende weken echt nog wel eens bewijzen". Marian Olijslager miste door het fa len van de elektronische tijd waarneming het Nederlands re cord, en de eis voor afvaardiging naar de wereldkampioenschap pen, die op 13,30 seconden is ge steld. Aan beide voorwaarden zou de Zeeuwse hebben voldaan. Alge meen wordt namelijk als vuistre gel aangehouden, dat het ver schil tussen hand- en elektroni sche tijdwaarneming 0,21 secon den bedraagt. Met haar 13,0 se conden van Willebroek zou Olij slager elektronisch op 13,21 se conden zijn uitgekomen. Komende woensdag krijgt de Zeeuwse echter een kans op re vanche bij internationale wed strijden in Hannover, waar ook Els Vader uitkomt. Woensdag start aan de andere kant van de wereld, in Vancouver (Ca nada), Elly van Hulst. De natio nale recordhoudster op de 800 en 1500 meter, die vorige week woensdag in Florence, ook de snelste Nederlandse op de 300 meter werd, is door blessureperi kelen in de wintermaanden nog al achterop geraakt met haar snelheid. Conditioneel zijn er echter geen problemen. Zaterdag bleek dat de snelheid bij Van Hulst weer langzaam begint te komen. Op de 800 meter, die door een te langzaam aanvangs- tempo geen tijd van niveau meer kon opleveren, werd Van Hulst tweede achter de Schotse Purvis. Bij het ingaan van de laatste ron de versnelde Van Hulst, vervol gens zette zij bij de 600 meter en voor het ingaan van de laatste bocht nogmaals aan. Purvis—Clarkson, die onlangs 2.00,20 liep, kwam nog langs haar, maar de Belgische Wallez werd goed opgevangen. In Van couver loopt Elly van Hulst de 1500 meter. Nederland won in Willebroek acht van de vijftien nummers, waar van twee, de 400 meter horden en het kogelstoten, dubbel. Een in ternationaal goede prestatie kwam op naam van de Belgische Chris Soetewey, die bij het hoog- springen 1.90 meter haalde. Russin snel over horden MOSKOU (ANP) - Tijdens de jaar lijkse wedstrijden om de Zna- menski Memorial in Moskou heeft Anna Ambrosene uit de Sowjet-Unie het wereldrecord op de 400 meter horden verbe terd. Ambrosene legde in het Olympisch stadion van Moskou de hordenloop af in 54,02 secon den. Het oude record was sinds 1980 in handen van de Oostduitse Karin Regel-Rossley met de tijd van 54,28. De verrichting van Anna Ambrosene was het elfde we reldrecord van dit atletieksei- zoen. Heren lijden traditionele nederlaag, maar: WILLEBROEK (ANP) - In de eer ste interlandwedstrijd van het nieuwe seizoen heeft de Neder landse herenatletiekploeg giste ren in Willebroek de traditionele jaarlijkse nederlaag tegen België geleden: 253-173 punten. De voor atletiek ideale omstandig heden leverde een Nederlands record op. Eric de Bruin zege vierde bij het kogelstoten met een afstand van 18,37 meter. Het was de derde maal dit seizoen, dat het werptalent uit Giesen- dam-Hardinxveld het kogelre cord verbeterde. Een te sterke rugwind verhinderde bij het verspringen een nieuw jeugdrecord voor Emil Mellaard, die 7,67 meter sprong. Het verspringen was voor Neder land van goed gehalte. Peter van Leeuwen werd met een toelaat bare rugwind derde met 7,63 me ter en de Limburgse junior Frans Maas sprong met een halve me ter wind 7,49, waarmee hij voor de tweede maal voldeed aan de eis voor uitzending naar de Euro pese jeugdkampioenschappen in augustus in Wenen. In tegenstelling tot in het verleden verzamelde Nederland de mees te punten op de werpnummers. De Bruin won naast het kogel stoten ook het discuswerpen (54,70 meter) maar zag zijn wens, het inmiddels 21 jaar oude re cord van Cees Koch (58,05 meter) te verbeteren, nog niet in vervul ling gaan. De enige drievoudige Nederlandse zege kwam op naam van de speerwerpers, van wie Rob ter Horst met 73,54 me ter het verst kwam. Van de 22 nummers die op het pro gramma stonden, won België er liefst negentien. Daarbij was ook de 1500 meter waarop voor Ne derland Rob Druppers uitkwam. De Utrechter, een van de beste 800-meterlopers van de wereld, was na zijn zege in Florence van vorige week woensdag nauwe lijks gedisponeerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11