c Minder geld voor het betaalde voetbal Voetbaljeugd uitgeschakeld FC Köln stelt teleur 'Armoe' troef bij amateurs Cup voor Beveren 3— - Van der Reijden vindt voorstellen 'te mager' Financiële druk groot Drie rode kaarten in "alles-of-niets-slot" Magere zege op stadgenoot Fortuna Zuid-Korea en Polen in halve finale Paris opnieuw bekerwinnaar Bom treft supporter dodelijk Sport MAANDAG 13 JUNI 1983 UTRECHT (ANP) - Het uitkering krijgen van de drie miljoen belopen. In het gesprek van zaterdagmid dag hebben de subsidianten van het betaalde voetbal zich niet akkoord verklaard met de door het betaalde voetbal voor gestelde humanisering van het vergoedingensysteem. Drs Joep van der Reijden van het ministerie van WVC noemde de voorstellen die door het be taalde voetbal in zijn vergade ring van 3 juni aangenomen werden, te mager. Tot 1 januari 1984 heeft de sectie de gelegen heid gekregen een verdere ver zachting binnen het transfer systeem door te voeren. Daar na kan een tweede periode uit het gezondmakingsproces, met financiële steun, begin nen. Het gaat dan om 3,5 jaar, een verlies van een half jaar dus, dat niet zal kunnen wor den ingelopen. Dat betekent dat met het halve jaar tussen 1 betaalde voetbal zal in het nieuwe seizoen een kleinere externe geldgevers. Het verlies kan een bedrag van bijna juli en 1 januari een bedrag van een miljoen van WVC en vrij wel zeker 1,8 miljoen uit de uit keringen van de stichting na tionale sporttotalisator zal wor den verspeeld. Zou het betaalde voetbal eerder tot de verlangde aanpassingen komen, dan kan de 3,5 jaar worden uitgebreid met de "ge wonnen" maanden en met de daarbij behorende uitkering naar rato over die periode. Lang De confrontatie tussen het nieu we sectiebestuur, met zijn op dracht uit de vergadering van vorige week vrijdag, en de ex terne geldgevers duurde lang. In de bestuurskamer van FC Utrecht bleek zaterdag dat de KNVB (Van der Louw, Hoge- woning, Harmsen, Jansen) aan de ene kant en WVC (Van der Reijden), SNS (Masman) en VNG (Pot) elkaar niet over het al bestaande breukvlak kon den vinden. Staatssecretaris Van der Reijden gaf het voet bal nog een half jaar de tijd zijn transfersysteem op een voor de kamer aanvaardbare manier menselijker te maken. Hij zette echter als eerste bewindsman zijn eisen kracht bij door de subsidiekraan dichter te draai- Bij het gesprek over de voort gang van het gezondmakings proces betaald voetbal lagen twee probleempunten op tafel, aan de oplossing waarvan ver dere financiële steun van de overheid gebonden was. Het vereveningsfonds leverde geen echte moeilijkheden op, over het doel was men het eens, het middel bleek geen onoverko melijk geschilpunt. Met de aanpassing van het trans fersysteem lag het anders. Van der Reijden en zijn groep, die bereid waren de boeken over het seizoen 82/83 dicht te slaan, zagen de gedachten van het vo rige sectiebestuur als niet meer dan een eerste stap. De afge vlakte voorstellen, waarmee het nieuwe bestuur door de vergadering op pad was ge stuurd, werden echter be schouwd als niet meer dan een aanzet tot humanisering. Net als de werknemer van het be taalde voetbal, in het bestuur en in de bijeenkomst van zater dag vertegenwoordigd door Karei Jansen, vonden de geld gevers dat er meer nodig was. Achterstand Van der Reijden: "Er is, door de bestuurswisseling, een achter stand op het werkschema. Het is niet meer mogelijk afspra ken te maken voor het nieuwe seizoen, daarom kan de vol gende periode uit het gezond makingsproces pas op 1 janua ri 1984 beginnen en die zal dan over drieëneenhalf jaar gaan. De uitkeringen zullen onzer zijds niet doorgaan zoals was voorzien. De clubs zullen dat door een onderlinge vereve ning moeten opvangen. Zou men echter eerder dan de na jaarsvergadering tot aanvaard bare reglementswijzigingen in het vergoedingensysteem ko men, dan zijn wij bereid de drieëneenhalf jaar vroeger te laten ingaan en uit te breiden met de gewonnen maanden". De externe geldgevers zetten daarmee het betaald voetbal voor het blok. Van der Reijden houdt in elk geval de helft van zijn twee miljoen voor het nieuwe seizoen achter. Mas man en hij willen het "vrijblij vende" halve deel van de bij drage van de stichting nationa le sporttotalisator, 1,8 miljoen, ook uitstellen. Een stok achter de deur, noemde de staatsse cretaris het. Volgens Harmsen heette het chantage. Ilogewo- ning noemde het overleg met het mes op tafel en Van der Louw wilde zich inzetten om een oplossing te zoeken, hoe wel hij op weerstand van de betaald voetbalorganisaties re kende. Volgens Jan Masman, oud-voor zitter van FC Twente, die na mens de SNS sprak, is de uit kering van de totogelden aan het betaalde voetbal geen vast staand feit. "Een herbezinning over de verdeelsleutel van de gelden voor de sport is niet uit gesloten". Harmsen echter vindt niet alleen de twee mil joen voor de programma's uit de 5,6 miljoen van de SNS een verworven recht, maar het to tale bedrag. Volgens hem is het politiek onverkoopbaar een bond met een miljoen leden op deze manier te bevoogden. Slag Op wezenlijke punten zijn er dus duidelijke meningsverschillen. De geldgevers wensen de hu manisering van het vergoedin gensysteem in Nederland af te dwingen en Van der Reijden is bereid internationaal aan de slag te gaan om het Nederland se voetbal niet in een isole mentspositie te plaatsen. Ho- gewoning echter meent, dat een vergaande humanisering van het vergoedingensysteem en gezondmaking van het be taalde voetbal niet samengaan. Daarmee gaf hij de stem van de meerderheid in de sectieverga dering van het betaalde voet bal weer. Niettemin overwegen de sectie- bestuurders, die zaterdag in Utrecht met de externe geldge vers praatten, vroeg in het nieuwe seizoen een bijzondere sectievergadering uit te schrij ven. Om te redden wat er te redden is van de miljoen die voor de komende jaren be schikbaar zijn. ZEIST (ANP) - KNVB-voorzitter Jo van Marle heeft de voorjaarszitting van de bondsvergadering in Zeist nog enig gewicht meegegeven. Buiten zijn openingstoe spraak had de hele bijeenkomst schriftelijk kunnen wor den afgedaan. LEON (ANP) - Nederland is in de kwartfinales van het wereldkampioenschap voetbal voor junioren uitge schakeld door Argentinië. In een harde wedstrijd zege vierden de Zuidamerikanen met 2-1. KEULEN (ANP) - 1. FC Köln heeft zaterdag voor de vierde keer de Westduitse voetbal beker gewonnen. In Keulen werd stadgenoot Fortuna, uitkomend in de tweede bundes- liga, met 1—0 verslagen. Het winnende doelpunt werd in de 68ste minuut door Littbars- ki gemaakt. Bij rust van het duel in Leon, dat door 20.000 Mexicanen werd bij gewoond, leidde Oranje dor een doelpunt van Van Basten in de derde minuut. Barelli bracht de gelijkmaker op zijn naam. Het winnende Argentijnse doelpunt viel drie minuten voor tijd. Doelman Laurs werd verrast door een rollertje van Caona. In de slotminuten speelde Oranje alles of niets. Duut kreeg in die fase na een botsing met de Argentijnse doelman de rode kaart. De Feye- noorder kreeg eerder in de wed strijd geel. Voor Duut van het veld verdween ontstond er een incident rond de scheidsrechter, die door de in woede ontstoken Nederlanders bestookt werd. Hij toonde nog twee Nederlanders de rode kaart: Teuben en Vanenburg. Jong Oranje verzuimde in de eer ste helft van de wedstrijd de hal ve finale van het wereldkam pioenschap junioren in Mexico binnen te stappen. De ploeg kreeg in het laatste kwartier van de eerste helft drie fraaie kansen om de in de derde minuut via Van Basten verkregen voor sprong flink uit te bouwen. Van enburg bracht Van 't Schip twee maal in stelling. Zijn clubgenoot bij Ajax schoot echter over en naast Feyenoorder Mario Been gaf een lob iets te veel effect, waardoor de bal over het Argen- MEXICO STAD (ANP) - Polen, Zuid-Korea en Brazilië hebben een plaats verworven in de halve finales van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal voor junioren, dat op verschillen de plaatsen in Mexico wordt af gewerkt. Polen versperde verrassend Euro pees kampioen Schotland de weg door met 1-0 te zegevieren. Zeker zo verrassend was de plaatsing van Zuid-Korea ten koste van Uruguay, dat na ver lenging met 1-2 uit het toernooi werd gekegeld. Zuid-Korea werd niet meer dan een speelbal genoemd voor Uru guay, dat als een van de favorie ten aan het toernooi was begon nen. Het pakte anders uit. De Aziaten zetten Uruguay onder druk met hun speels uitgevoerde en razendsnelle aanvallen. Het resulteerde pas in de tweede helft in een treffer van Yon-Ho. Het doelpunt van Jorge Marti nez, na een knappe solo, bracht Uruguay langszij. In de verle ning schoot Carlos Martinez, op gejaagd door Yon-Ho, de bal in paniek in eigen doel: 1-2. Polen kwam tegen Schotland via topscorer Joachim Klemenz op 1-0. De Schotten liepen daarna tevergeefs storm op het Poolse doel. In Guadelajara versloeg Brazilië Tsjechoslowakije met 4—1. Bij rust was de stand al 3-1. Dostal gaf de Tsjechen in de vijfde mi nuut de leiding. Bledorn maakte in de 19de minuut gelijk. Het werd 2—1 door Silva. Dezelfde Speler bepaalde een kwartier na rust de eindstand op 4-1. tijnse doel ging. In het eerste halfuur keken Van 't Schip en Duut tegen een gele kaart aan. Argentinië stelde voor de rust aanvallend niet veel voor. Doel man Laurs werd alleen op de proef gesteld door Garcia met een afstandschot. Aanvallend Dat werd na de rust anders. Argen tinië speelde meer op de aanval en oefende druk uit. Laurs ver dedigde het doel uitstekend, zo als hij dat het gehele toernooi al had gedaan. Been werd in de 55s- te minuut weer door Vanenburg, die eindelijk de van hem ver wachtte leidersrol speelde, aan gespeeld. Voor hij kon schieten werd hij door de steeds forser ingrijpende Zuidamerikanen van de bal ge zet. Even later werd Laurs door Garcia omver gelopen. Vanen- burgs protesten bij de Engelse scheidsrechter Keith Hackett re sulteerden in de derde gele kaart voor Nederland. Gelijkmaker In de 65ste minuut kwam de gelijk maker, waar het al enige tijd naar uitzag. Flankverdediger Borelli prikte de bal in de korte hoek. Tot zover verliep de wedstrijd re delijk ordelijk. Wat in de slotfase nog volgde had weinig meer met voetbal te maken. In de 70ste mi nuut wilde Mario Been een hoek schop nemen. Hij liep naar de cornervlag en zakte daar in el kaar. Hij bleek getroffen te zijn door en steen uit het publiek. De Wit moest Been, die snel weer opknapte, vervangen. Bij een temperatuur van veertig graden zagen de 20.000 toeschouwers tenslotte een schoppartij. Neder land verloor steeds meer terrein. De slag werd in het snikhete Leon op conditie beslist. Twee minuten voor het einde hielp Ga- ona Argentinië aan het tweede doelpunt en daarmee in de halve eindstrijd. In de Nederlandse kleedkamer was de teleurstelling groot. Bondscoach Kees Rijvers sprak van een zeer ongelukkige uit schakeling voor de halve finales, waarin Nederland in zijn ogen thuishoorde. "Met Brazilië en Ar gentinië heeft Jong Oranje in dit toernooi het beste voetbal ge speeld". De opstelling van Nederland was: Laurs, Siloy, Duut, Koot en Snoei; Van 't Schip, Vanenburg, Teuben en Roord; Van Basten en Been (De Wit). De 60.000 toeschouwers in het uit verkochte Mungersdorfstadion zagen tot hun verrassing een ge- lijkopgaande wedstrijd. Fortuna was in de eerste helft van het har de duel zelfs de betere ploeg. Veel fraais viel er niet te zien. Dat kwam hoofdzakelijk, omdat het veel duurdere Köln teleurstelde. Het publiek, voor het grootste deel toch de aanhang van de club van Rinüs Michels, koos duide lijk de zijde van de underdog. Gede trof in de 38ste minuut de lat boven Schumacher, die in de ze finale een onzekere indruk maakte. Na de rust trok 1. FC Köln het ini tiatief naar zich toe. Fortuna wankelde. Strack en Fischer kre gen goede kansen de score te openen, maar faalden jammer lijk. Op het moment dat de fluit concerten aan het adres van de favorieten steeds luider klonken, viel toch een doelpunt. Littbars- ki trof doel in een chaotische si tuatie. Na een voorzet van Allofs liep Finkler zijn doelman Helm schrot in de weg. De wat fortuin lijke treffer bleek de enige van de tegenvallende wedstrijd te zijn. In de slotfase zette Fortuna 1. FC nog onder druk. Vooral spits Dieter Schatzschneider, volgend seizoen de opvolger van Hru- besch bij kampioen Hamburger SV, was gevaarlijk. In het laatste halfuur redde de nerveuze, met spierkramp kampende Schuma cher een paar keer ternauwer nood bij acties van Schatzschnei der, die in de tweede Bundesliga topscorer werd met 31 doelpun ten. De winst van 1. FC Köln in de Westduitse bekerfinale bete kende, dat Kaiserslautern mag deelnemen aan het UEFA-be- kertoemooi. LEIDEN - Junior-wielrenner Ri chard Ippel begint zijn talenten, na een minder fortuinlijk voor seizoen, nu duidelijk waar te ma ken. Na de winst van het voor gaande weekeinde trok de Leide- naar gisteren tijdens de "Leren Zool" in Rijen opnieuw aan het langste eind. Ook ditmaal deelde Ippel de klappen tijdens de finale van de koers uit. De Swift-renner ont snapte met 16 anderen aan de greep van het peloton en liet het vervolgens niet op de spurt aan komen. Met nog acht ronden voor de boeg zei hij de vluchters- groep vaarwel. Op de vinnige so lo van Ippel had niemand een antwoord, waardoor de 18-jarige Leidenaar met royale voor sprong als winnaar over de meet kwam. Gert-Jan Zwaan reikte in de juniorenkoers van Ouderkerk aan de Amstel naar een negende stek. John Eradus dacht hetzelf de bereikt te hebben in Oud- Gastel, maar zag vervolgens een 14de stek uit de jurybus rollen. Hans van Egmond kwam als 10- de nieuweling in Langedijk over de meet. Piet Kralt finishte daar als 5de liefhebber. De regionale amateurwielren ners konden dit weekeinde nau welijks potten breken. Wel kwam Alphenaar Leen Janszen tijdens een criterium in het Duit se Bad Lauterberg als vijfde over de meet. Martin Schalkers had een militair bivak in de benen en moest het met een 25ste stek in de klassieke Kersenronde doen. De agendapunten waren hamer stukken, de rondvraag leverde niet meer op dan een woorden waterval van amateurafgevaar digde Henny Troost, die met hartstocht oude wijn in dezelfde oude zakken goot. Voor een gehoor van voornamelijk amateurafgevaardigden - slechts 12 van de 30 vertegenwoordigers uit de profsectie waren aanwezig - onderstreepte Van Marle de stagnerende ontwikkelingen en de groeiende moeilijkheden. Bij voorbeeld met de overheid, die de grootste sportbond van het land laat mee lijden onder de ge volgen van de recessie. "Het is duidelijk dat er minder geld besteedbaar is, ook binnen de clubs, die een dalend leden aantal kennen en een verminde rende kantineopbrengst. Daar staat tegenover dat de gebruik- starieven stijgen, ook al omdat een grotere eigen-werkzaamheid verlangd wordt. De financiële druk op de sport is maximaal", verzuchtte Van Marle. "Een af glijden langs een neerwaartse spiraal moet worden gevreesd". Van Marle haalde zijn prille vice- voorzitter Van der Louw aan, die als minister het inzetten van werklozen in de sector van het welzijnswerk had gesuggereerd. "De sport zou moeten kunnen profiteren van de nood die het ar- beidsoverschot is", stelde de KNVB-voorzitter. Hij achtte het onjuist dat "maat schappelijke kosten" die ge paard gaan met wedstrijden, op de organisatoren daarvan wor den verhaald. "Zowel de grond wet als de politiewetgeving leg gen de bescherming van het indi vidu in handen van de overheid. Wij zijn bereid mee te werken aan het voorkomen van ordever storingen, maar ons kunhen geen maatregelen op dat gebied dwingend worden voorgeschre- PARIJS (ANP) - Paris St. Ger main is zaterdag voor de tweede keer winnaar geworden van de Franse voetbalbeker. In de finale te Parijs werd landskampioen Nantes met 3-2 (1-2) verslagen. Paris St. Germain speelde zon der Kist. Zaramba gaf de hoofstedelijke club al in de vierde minuut een voorsprong. Nantes kwam voor de rust terug via Baronchelli (18- de minuut) en Toure (41ste). Het werd na de pauze 2-2 door Susic (63ste). Het winnende doelpunt werd tien minuten voor tijd ge maakt door Toko. Hoopgevend noemde Van Marle de toenadering tussen de beide secties, op initiatief van de ama teurs, in het belang van het Ne derlandse voetbal. "De sport is gebaat met een spanningsveld, geschapen door de strijd tegen de degradatie. De doorstro mingsregeling, waarvan RBC als eerste gebruik maakt, voegt een nieuw aspect toe. Als nieuw lid van de betalende sectie zullen voor RBC dezelfde regels gelden als voor de andere 34 clubs. Uit zonderingen zijn slechts het mi nimale aantal contractspelers, de licentie van de trainer en de posi tie van het tweede elftal. De ver goedingsregels die voor de over gang van spelers naar de betaal de sectie zijn vastgesteld, zijn ook volledig van toepassing op de Roosendaalse vereniging". In zijn slotwoord betreurde de voorzitter de geringe belangstel ling van de betaalde sectie voor de bijeenkomst. Hij zegde echter toe al het mogelijke te zullen doen om deze halfjaarlijkse ver gaderingen meer inhoud te ge ven in de KNVB-nieuwe stijl, waarin de beide richtingen sinds kort wat meer gelijk op stromen. BUENOS AIRES (ANP) - Bij de tweede finalewedstrijd om het voetbalkampioenschap van Ar gentinië, tussen Estudiantes, dat de titel dankzij een 2-0 zege won, en Independiente, is het zaterdag in Buenos Aires tot ernstige on geregeldheden gekomen. Daar bij werd een supporter gedood en raakten zeventig mensen, waarvan een gedeelte ernstig, ge wond. Volgens ooggetuigen trad de poli tie op met traangasbommen. Een van de voetbalfans werd door een dergelijke bom getroffen en bezweek even later aan zijn ver wondingen. Grasshoppers is op de laatste competitiedag Zwitsers voetbal kampioen geworden. De ploeg uit Zürich won met 6-1 van Win- terthur, dat degradeerde. Gras- shoppers eindigde bovenaan met een punt voorsprong op Servet- te. Morgen wordt de finale van de Zwitserse bekerstrijd tussen bei de clubs opnieuw gespeeld (de eerste ontmoeting eindigde in een gelijkspel). Servette is zeker van deelneming aan het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Sankt Gallen en FC Zürich komen uit in het UEFA- bekertoernooi. Door een overwinning met 6-1 op Dosza Ujpest is Raba Eto Gyoer zaterdag voetbalkampioen van Hongarije geworden. De ploeg had na 30 wedstrijden een punt voorsprong op Ferencvaros uit Boedapest, dat op de slotdag van de competitie gelijk speelde bij SC Csepel, 1-1. Olympiakos Piraeus is twee speeldagen voor het einde van de voetbalcompetitie kampioen van Griekenland geworden. Olym piakos zegevierde met 2-0 over Paok Saloniki. Naaste concur rent Larissa verloor met 2-1 bij Panathinaikos en kwam daar door op niet meer te overbrug gen achterstand van vijf punten. BRUSSEL (ANP) - Beveren Waas heeft zaterdagavond de Belgische voetbalbeker gewonnen en zich daarmee bij de laatste gelegenheid ge plaatst voor een van de drie Europese toernooien. Club Brugge, de Belgische club met de grootste Nederlandse inbreng, verloor met 1-3 en mag in het nieuwe seizoen alleen binnen de Belgische grenzen actief zijn. Utrechter Willy Carbo heeft Club Brugge ook niet aan de overwinning in de bekerfinale kunnen helpen. Beveren was van de eerste tot de laatste minuut de betere ploeg. De ploeg kon namelijk snel overschakelen van verdediging naar de aanval. Voor rust zorgde Theunis met een kopbal voor 1-0 voor Beveren. Brugge wilde zo snel mogelijk na de pauze de stand rechttrekken. De ploeg ging massaal in de aanval, achter viel een gat, Albert gaf de voorzet en Martens kopte zuiver raak, 2-0. Brugge stribbelde nog even tegen door een treffer van Dardenne. Dat Beveren de betere ploeg was bleek in het slotkwartier. Alberti trof de lat alvorens Schönberger voor 3-1 zorgde. Er waren 50.000 toeschou wers in het Brusselse Heizelstadion. D/T 'EM VAN SHC£P/£?^ KAM FINANCIEEL NIETS VOOR HAAR DOEM, DE TUIN- I KAeOUTERMARKr WIL MOO I STEEDS MAAR NIET AAN- TDcrK'WCbJ

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10