Oranje zorgt voor stunt McEnroe lijkt op goede weg Via winst op Polen in halve finales Breitner wil Maradona in wereldelftal Weer verrassingen bij dames NIJB krijgt nog een ton DINSDAG 31 MEI 1983 Sport In Katwijk beleven ze op het ogenblik een klassiek drama in zakformaat. Huug Aandewiel, een der beste voetballers van Quick Boys, heeft aangekon digd volgend seizoen voor Rijnsburgse Boys te zullen uit komen'. Wie op voetbalgebied de verhou ding Katwijk-Rijnsburg kent, weet dat dit zo ongeveer het ergste is wat er kan gebeuren. Ik hoor met het blote oor al het geknarsetand op Nieuw Zuid en in de Varkevisserstraat. Hoe vréselijk is dit alles. Alsof een witte boon verklaart dat hij veel liever een bruine is. De "transfer" heeft gevolgen tot in de spelonken van de familie relaties van de Aandewielen. Vader Leen, gepokt en gema zeld bij Quick Boys, een man met niet rood maar blauw-wit bloed in de aderen, heeft geroe pen dat Huug "ons op het hart heeft getrapt". Maar hij mag nog wel thuis blijven komen. Oh, ik weet ook zeker dat vader Leen bij het begin van het nieu we seizoen met gekruiste ar men in de deuropening zal gaan staan. De blik op onein dig. Slechts het eeuwig klotsen van de zee dringt tot hem door. Wachtend, wachtend, wach tend. Tot de Verloren Zoon weer terug is op Nieuw Zuid, het warme vaderhuis, waar hij hóórt. Quick Boys zelf is razend, dat laat zich raden. De jonge Huug was een produkt van hun met zoveel zorg omringde jeugdop leiding. Als hij nou voor Nieuw Lekkerland was gaan spelen of SSS, nou vooruit, maar uitge rekend voor die Rijnsbur gersajakki-bah. De voorzitter van Quick Boys, Arie Guyt, verwijt Rijnsburgse Boys tevens het niet nakomen van een "gentlemen's agree ment": de besturen zouden el kaar inlichten als spelers van het eerste elftal overschrijving aanvragen. En dat is niet ge beurd. Bijna gehuild van het lachen heb ik toen ik dat las van dat "gentlemen's agreement". Sinds wanneer kennen we in de voetballerij een heren-ak koord? Of nog erger: sinds wanneer geloven we in de wér king daarvan? Kom nou toch, Guyt, ik had je wijzer gedacht. Overleg is er alleen over spelers die er niet toe doen, van wie er dertien in een dozijn gaan, maar als het om een kei als Aandewiel gaat dan wordt er uiteraard geen woord over gewisseld. Het be lang is te groot om je te bekom meren om zoiets wazigs als een heren-akkoord. Wat doen héren trouwens in de voetbalsport? Laten ze gaan hockeyen. Dat moet ook de secretaris van Rijnsburgse Boys, Gerard van Zuylen, hebben gedacht. Desge vraagd meldde hij namelijk tot voor kort van de transfer "niets te hebben geweten". Dat soort omtrekkende bewegin gen krijg je dan. Van Zuylen kan me nog veel méér vertellen. Hij is een heel goede secretaris, die dlies weet van hetgeen er in zijn vereni ging omgaat. En dan op dit punt niets weten? Alleen in staat van immense dronkenschap ben ik waar schijnlijk bereid dat te geloven. Haringvraag We komen nu tot de ham- pardon, de haringvraag. Waarom stapt Huug Aandewiel over naar Rijnsburgse Boys? Om een lang verhaal kort te maken: men kan hem van Rijnsburgse zijde aan een woning helpen, zoals men bijv. één der Van der Blommen aan werk hielp. Guyt van Quick Boys vindt dat maar niks. "Wij doen niet aan zulke praktijken". Het is ook zeker tegen de geest van het ware amateurisme. Maar laten we wel zijn: ddt amateurisme hebben we immers al lang gele den keurig begraven. De tijden zijn veranderd. Ama teurs zijn geen liefhebbers meeramateurs zijn spelers die niet goed genoeg zijn bevonden om prof te worden. Tussen hen zit geen principieel verschil. (Nou ja, misschien bij een enke ling nog). Ik doe daar niet (meer) veront waardigd over. Het is nu een maal zo. Dus pakken amateurs ook een graantje mee als ze het kunnen. Als u in de schoenen van Huug Aandewiel had gestaan, zoudt u dan hebben geweigerd? Nou dan. Meisje Quick Boys is op één terrein ronduit slordig geweest. De Katwijkers hebben geen oog ge had voor de z.g vijfde colonne die al enige tijd werkzaam was in de Katwijkse gelederen. Wat lees ik namelijk: Aandewiel heeft verkering met een Rijns- burgs meisje. Niet dat ik dddr de hand van Van Zuylen in zie ofschoon die man tot veel in staat is), maar toen al, zo kun je nu vaststellen, zat onze Huug op het hellende vlak. Verkering met een Rijnsburgs meisje, het is eigenlijk nét zo erg als voetballen voor Rijns burgse Boys. Dat ze dat in Katwijk niet heb ben zien aankomen! Ik kan me indenken dat het bestuur van Quick Boys er niet voor voelt ook nog eens op de huizen markt werkzaam te zijn, maar verdraaid nog aan toe, de he ren hadden toch op zijn minst, niet té opvallend, een aantal aantrekkelijke 18-karaats Kat wijkse dochters in Huugs buurt kunnen posteren. Zo houd je de boel geruisloos bij elkaar en het kost niks. Ze moeten daar nog een hóóp le ren in Katwijk, hoor. Noordwijk Zaterdagavond naar Spaken burg geweest voor de eerste ont moeting in de strijd om de landstitel zaterdagvoetbal, IJs- selmeervogels-Noordwijk. Een hoogst merkwaardige wed strijd. In het eerste half uur speelden de Noordwijkers het slechtste potje van de laatste twintig jaar. Het leek werkelijk nergens naar. Ik dacht toen even terug aan de woorden die trainer Piet Buter in een interview in de krant van vrijdag aan zichzelf had gewijd: "Ik heb het in me om een heel goede trainer te wor den. Tactisch klopt het ook alle maal aardig bij me". Er deugde zaterdag tactisch in de eerste helft geen fluit van. Het was knoeiwerk. IJdelheid wordt in dit land nu eenmaal meteen bestraft. Maarten Het verbaasde menigeen in Spa kenburg dat IJsselmeervogels kon beschikken over zijn ster speler Jaan de Graaf en doel man Maarten de Harder. On langs waren die, tijdens het be kerduel tegen GWV in Veenen- daal, uit het veld gezonden. Donkere wolken pakten zich samen boven Spakenburg, maar het viel erg mee. Het weg sturen van Jaan de Graaf werd door de tuchtcommissie afgedaan met een boeking en de affaire-De Harder zal mon deling worden behandeld (a.s. donderdag), zodat de Spaken- burgse doelman afgelopen za terdag tegen Noordwijk nog vrolijk kon meedoen. Zondagochtend heb ik scheids rechter Nagtegaal uit Utrecht, die GVVV-IJ sselmeervogels leidde, gebeld met de vraag wat het tweetal precies op zijn kerfstok had. Welnu, het kli maat in die wedstrijd was ver slechterd nadat de arbiter een strafschop tegen IJsselmeervo- gels had gegeven. "Van dat ogenblik af bleef het rumoerig. Ik heb Peter de Graaf een waarschuwing gegeven omdat hij een tegenstander bij het shirt vasthield en datzelfde heb ik gedaan bij een speler van GVVV. Toen, bij een vrije schop van IJ sselmeervogels in de buurt van de hoékvlag van GWV, wilde een Veenendaalse speler niet op 9.15 meter van de bal gaan staan. Ik stond op het punt om in te grijpen, maar Jaan de Graaf was me voor. Hij pakte de GWV-speler met twee handen vast en gooide hem omver. Ik heb toen tegen hem gezegd: dit is het einde van de wedstrijd voor u. Daar mee had ik kennelijk aan de heilige koe van IJsselmeervo- gels gezeten, want daar kwam me meneer De Harder hele maal uit zijn doel lopen en die schopte me werkelijk finaal on deruit. Die heb er toen ook uit gestuurd". Op de mededeling dat Jaan de Graaf zaterdag gewoon had meegespeeld, zei de heer Nagte gaal: Ik ben verbaasd" en op het bericht dat ook De Harder van de partij was, zei hij: "Ik ben stomverbaasd". Het programmablad van IJssel- meervogels schreef over het in cident dit: "Een ieder weet wat er tijdens de bekerontmoeting bij GWV in Veenendaal is ge beurd. Jaan werd daar van het veld gestuurd, dit schoot keeper Maarten in het verkeerde keel gat; zijn bemoeienis kwam hem duur te staan, ook Maarten kon vertrekken, wat overigens te recht was". Met gewone inkt was later voor het woord "te recht" het woordje "on" ge schreven. Kennelijk is men het in de gelederen van de Vogels ook niet eens. De heer J.W. v.d. Vijver uit Zeist, die donderdag de strafcommis- sie over de zaak-De Harder voorzit, zei me: "Een kwestie zo ernstig als deze heeft altijd een mondelinge behandeling tot ge volg, of de vereniging van de bewuste speler daar nu om ver zoekt of niet. Dat brengt een ze ker uitstel met zich mee, omdat de betrokkenen hiervan bericht moeten krijgen. Verenigingen die overtuigd zijn van de schuld van de eigen speler kun nen hem ogenblikkelijk zelf al schorsen. Een aantal doet dat ook en een aantal doet dat niet. De KNVB kan het niet afdwin gen. Het gaat er nu om of de lezing van de scheidsrechter overeind blijft. Wat men er ook van denkt en hoe zwaar het oordeel van de scheidsrechter ook telt, het bewijs moet nu eenmaal worden geleverd". Bruiloft De Noordwij kse achterspeler Sjaak Sluys ontbrak bij IJssel- meervogels-Noordwijk. Zijn schoonouders vierden die dag hun zilveren huwelijksfeest. Trainer Piet Buter daarover: "Toen hij daarmee kwam afge lopen week heb ik het maar geaccepteerd. Wat moet je an ders?". Iemand die met de situatie goed op de hoogte was, zei: "Sjaak had wel willen voetballen. Hij is fel genoeg. Maar er waren omstandigheden.... ach, omwil le van de lieve vrede in de fa milie is hij maar op het feest gebleven". Hoe belangrijk zo'n jubileum ook is, ik zou er zelf moeite mee heb ben om de ploeg waarmee je het hele seizoen bent opgetrokken nu het om de landstitel gaat te laten zitten. Maar ik geef anderzijds toe: de lieve vrede in de familie is ook héél wat waard. In Nederlandse verhoudingen soms wel de wereldtitel. CAEN (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Europees kampioenschap in Frankrijk door in groep B met 73-62 (rust 37-32) te winnen van Polen en daardoor als tweede te eindigen in de poule achter de Sowjet-Unie. Beide ploegen hielden elkaar voor 2000 toeschouwers lange tijd aar dig in evenwicht, maar allengs zette Nederland toch de wed strijd naar zijn hand. Met nog acht minuten te gaan zette Oran je met Mitchel Plaat aan het hoofd een tussensprint in en liep dankzij fraaie staaltjes basketbal uit naar 61-50. Op dat moment zag het er somber uit voor de Polen en geloofde niemand er nog in dat de Oosteu ropeanen terug in de wedstrijd zouden komen. De Poolse trai ner zocht ijlings zijn toevlucht in een time-out om het Nederland se ritme te breken. Het zou even wel niet baten, want de ploeg van coach Vladimir Heger liet zich de kans op een "historische" plaats in de halve finale van het Euro pees kampioenschap niet meer ontnemen. Nederland zette daar mee de Europese basketbalwe reld op zijn kop. De ploeg van bondscoach Heger bevindt zich nu tot zijn verrassing in het ge zelschap van landen als de Sow- jet-Unie, Italië' en Spanje. Lan den waar op basketbalgebied al les mogelijk is. Meer dan veertig duizend beoefenaren telt deze tak van sport in Nederland niet en er moet door de meeste clubs worden geknokt om het hoofd boven water te houden. Dat Ne derland zich zou gaan mengen in de strijd om de Europese titel, MÜNCHEN (ANP) - Voetbal ler Paul Breitner, die zijn car rière binnenkort beëindigt, vliegt vandaag naar Barcelo na in een laatste poging Die- go Maradona en Bernard Schuster over te halen zijn af- scheidswedstrijd tegen het wereldelftal op te komen luisteren. Maradona en Schuster hadden zich al be reid verklaard te willen spe len tegen Breitner en Bayern München, maar hun werkge ver Barcelona hecht meer be lang aan de bekerfinale van aanstaande zaterdag tegen Real Madrid. Als Breitner er in slaagt het tweetal mee te krijgen, dan staat vanavond het volgende wereldelftal in het veld: Schumacher fWDl), Leandro (Bra), Beckenbauer (WD1), Pezzey (Oos), Junior (Bra), Maradona (Arg), Schuster (WD1), Zico (Bra), Adilio (Bra), Littbarski (WD1), Kem- pes (Arg). Reserves zijn: Karl Heinz Förster (WD1), Schach- ner (Oos) en Hrubesch (WD1). werd voor aanvang van het toer nooi volstrekt onmogelijk geacht. Het heeft Nederland alleszins mee gezeten. De poule-indeling was gunstig en de voornaamste con currenten waren zo bereidwillig het elkaar moeilijk te maken, maar op de drie overwinningen die Nederland in de voorronde behaalde valt niets af te dingen. Zeker niet op de zege van giste ren. De ploeg van Heger maakte tegen Polen een herboren indruk. Spe lers als Faber, Plaat en Van den Bergh haalden nu weer het van hen bekende niveau en ook Es- veldt en Wiel hadden een goede dag. Cruciaal aan deze wedstrijd was de beginfase. Al Faber: "Wij hebben geprobeerd alleen maar vooruit te kijken en de slechte wedstrijden tegen Tsjechoslowa- kije en Rusland te vergeten. Maar waren we snel op achter stand gekomen, dan hadden wij het heel moeilijk gekregen". Nu kon Nederland met gecontro leerd basketbal op gelijke voet blijven met de Polen. Er werd een stuk beter geschoten dan in de vorige wedstrijden en ook on der de borden kwam met name Van den Berg een paar maal goed door. Nederland had het voordeel dat de starters tegen Rusland niet veel gespeeld had den, waardoor zij net iets frisser oogden dan de Polen, die een dag te voren nog voluit hadden moeten gaan tegen West-Duits- land. Tempo was dus een troef in Nederlandse handen, zoals ook de zoneverdediging die Heger al snel projecteerde, uiterst effec tief bleek. De voor de met zijn vorm sukke lende Cramer ingevallen Wiel was overal om de Polen hun schot af te nemen, terwijl de ach terlijn hermetisch gesloten bleef. Tot vier maal toe zag een Pool een gat in de zone dat er niet was, vier doordringfouten waren het gevolg. Doordat de tegenstander de tanden stuk beet op de verde diging, kon Nederland langzaam maar zeker uitlopen naar een voorsprong van 35—25 en wan neer Mulak het niet ineens op zijn heupen had gekregen en Van de Lagemaat wat zorgvuldi ger met balbezit was omgespron gen, was de rust met een riante voorsprong bereikt. Nu begon de tweede helft met de voordelige stand van 37 tegen 32. Een keer balverlies, een gemist schot en een loopfout verder, was Nederland weer terug bij af: 37—36. Kuipers bracht zijn ploeg echter meteen weer in het goede spoor (47-40). Polen moest weer de achtervolging inzetten en dat viel de ploeg met de minuut zwaarder. De guards Kijewski en Zelig, die dit toernooi heel sterk waren begonnen, kwamen in het stuk niet meer voor, de Poolse Akerboom, Mlynarski, loopt al dagen te poedelen en alleen Mu lak kon nog tegengas geven. Een score van 55-50 bleef lange tijd op het scorebord staan, daarna schoten Van de Lagemaat, Es- veldt (vanuit het niets naar een uitblinkersrol) en Wiel Polen op een vrijwel beslissende afstand: 61—50. Een spetterdunk van Van den Bergh brak vervolgens het laatste restje wilskracht van de uitgewoonde Polen. Bij 73-62 ging coach Heger op de schou ders van zijn dolgelukkige spe lers. De Nederlandse punten kwamen op naam van: Van den Bergh 15, Plaat 12, Faber 10, Esveldt 8, Wiel 8, Kui pers 6, Cramer 4, Van de Lagemaat 4, Van Essen 4 en Ridderhof 2. Scores Polen: Mulak 12, Binkowskey 10 en Mlynarski. De uitslagen van gisteren zijn: Limoges (groep A): Frankrijk - Zweden 91—71; Italië Joegoslavië 91—76; Spanje Griekenland 100-79. De eindstand in groep A is: 1. Italië 10 punten; 2. Spanje 9; 3. Joego slavië 8; 4. Frankrijk 7; 5. Griekenland 6; 6. Zweden 5. Caen (groep B): Nederland Polen 73—62; Sowjet-Unie Tsjechoslowakije 100-80; West- Duitsland - Israël 77-70. De eindstand in groep B is: 1. Sowjet-Unie 10; 2. Nederland 8; 3. West-Duitsland 8; 4. Israël 7; 5. Polen 6; 6. Tsjechoslowakije 6. Voor de finalegroep hebben zich ge plaatst: Italië, Spanje, Sowjet-Unie en Nederland. PARIJS (ANP) John McEnroe is duidelijk op de goede weg in het toernooi om de Franse tennistitel op Ronald Garros. De wispelturige Amerikaan speelde gis teren tegen zijn landgenoot Eliot Teltscher zijn beste wedstrijd tot nu toe en lijkt voldoende gewend aan het Parijse gravel om een hoofdrol te kunnen spelen. ZOETERMEER (ANP) - De Ne derlandse IJshockey Bond (NIJB) heeft op de aangesloten verenigingen nog een vordering lopen van rond de 100.000 gul den. Dit maakte voorzitter Schweers bekend tijdens de bui tengewone bondsvergadering, die gisteren in het sportcentrum Zoetermeer werd gehouden. Het bestuur vroeg en kreeg daarop het mandaat om de clubs die hun schulden niet voldoen het spelen van thuiswedstrijden in het ko mende seizoen te verbieden. Dat was in feite het enige ingrijpende besluit dat het ijshockey parle ment op deze uiterst langdurige vergadering nam. De eerste divisie zal in het seizoen 1983/1984 bestaan uit negen clubs: Amsterdam, Eindhoven, Geleen, Groningen, Heerenveen, Hys, Nijmegen, Tilburg en Utrecht. De mogelijkheid be staat dat Den Bosch nog zal toe treden, maar de onderhandelin gen met een sponsor zijn nog niet geheel afgerond. Hoewel de taaie Teltscher schitte rend partij gaf in de drie uur du rende vier-setter, stond de per fecte racketbeheersing en het ge duld dat McEnroe allengs kon opbrengen borg voor de uitein delijke overwinning. Hoewel McEnroe matig begon, won hij de eerste set na een ach terstand te hebben goed ge maakt, 6-3. De tweede moest hij weliswaar aan zijn dappere land genoot laten, 3-6, maar een tem poversnelling in de derde set bracht de ommekeer (6-4) en de beslissende vierde set gaf McEn roe in topvorm te zien. De 24-jari- ge Amerikaan rende in de hoog ste versnelling, het hele scala van slagen beheersend, naar 6—1. Die zege brengt McEnroe in de kwart-finale tegenover de Zweedse topspecialist en titel verdediger Mats Wilander, die zich in een saai baseline-duel in drie sets, waarvan de eerste bijna anderhalf uur vergde, van zijn landgenoot Henrik Sundstrom ontdeed, 6—4, 6—1 en 6—3. De achttienjarige als vijfde geplaat ste Wilander was evenwel niet ontevreden: "Ik begin nu wel enige druk te voelen, maar niet zoveel als de grote favorieten. Ik denk dat ik in staat ben om de prestatie van vorig jaar op Ro land Garros te herhalen". De confrontatie met McEnroe be looft evenwel veel goeds. Het is een revanche voor de wedstrijd van vorig jaar in het toernooi om de Daviscup in St. Louis (Vst), toen Wilander na vijf inspannen de sets en zesenhalf uur spelen het onderspit dolf. McEnroe, op wiens erelijst alleen Roland Gar ros nog ontbreekt: "Ik hoop op een betere start dan tegen Telt scher, maar ik ben wel klaar voor een langdurige partij. Misschien dat Wilander beter uit de voeten kan op gravel dan ik, maar ik ben bepaald vooruit gegaan op deze ondergrond". In de andere kwartfinale speelt fa voriet Jimmy Connors tegen de niet geplaatste Fransman Christophe Roger-Vasselin, ter wijl Ivan Lendl de Franse lieve ling van het publiek, Yannick Noah ontmoet. Guillermo Vilas tenslotte ziet zich gesteld tegen over de Spanjaard Jose Higue- ras, die na zijn winst op Gomez opnieuw klaagde over pijn in zijn rechterarm. Echter ook Vilas had moeite om de laatste acht te be reiken. De als vierde geplaatste Argentijn, die in Parijs wel wordt gezien als de geheime favoriet, had evenwel geluk dat de acht tienjarige Amerikaan Jimmy Arias nog net enige routine en koelbloedigheid te kort kwam om hem daadwerkelijk te bedrei gen, 7-5, 6-3, 6-2. Bij de dames werden opnieuw en kele verrassingen geregistreerd. Twee dagen na haar onverwach te succes tegen Martina Navrati- lova, kwam Kathy Horvath giste ren weer met beide benen op de grond te staan. De zeventienjari ge Amerikaanse werd in de kwart-finale met twee keer 6-1 op haar nummmer gezet door de Joegoslavische Mima Jausovec. Zodoende staan er in de halve fi nale twee niet geplaatste speel sters tegenover elkaar, want de Britse Joanne Durie zette Tracey Austin in drie sets aan de kant. Het betekende tevens dat Groot- Brittannië na zeven jaar weer eens een vertegenwoordigster in de halve eindstrijd heeft op Ro land Garros, na het succes van Sue Barker in 1976. Durie gaf de inmiddels twintigjari ge Austin nauwelijks de kans haar vertrouwde dubbelhandige backhand vanaf de achterlijn te gebruiken. De lange speelster (22) uit Bristol liet haar Ameri kaanse, als vierde geplaatste, op- ponente maar een keer ontsnap pen en wel in de tweede set door bij 4—3 haar opslag te verspelen. De terugkeer van Austin was evenwel van korte duur. Durie raapte zich nog eens terdege sa men en gunde Austin geen game meer, 6-1, 4-6 en 6-0. Verdere uitslagen Herendubbel, achtste finales: Gonzales/ Pecci (Pri/Par)-Grahm'"Warder <Aus) 6-3, 6-3, Dyke/Prajoux (AusChi)-- Birner/Pimek (Tsj) 5-7, 6-2. 6-3, Fromm/Glickstein (Vst/lsri-Clerc/ Nastase (Arg/Roe) 6-3, 4-6, 6-4, Kir- mayr/Motta (Bra)-Damiani/Ycaza (Uru/Equ) 7-5, 6-7, 6-4, Slozil/Snud (Tsj)-Casal/Hocevar (Spa/Bra) 6-4, 6-0, Jarryd/Simonsson (Zwe)-Fellol/ Rebolledo (Chi) 6-2, 6-3. Damesdubbel. achtste finales: Durie/ Hobbs (Gbr)-Lee Duk/Romanov (Zko/Roe) 4-6, 7-5, 6-0, Casals/ Turnbull (Vst/Aus) 6-2, 6-2. Damesdubbel, tweede ronde Mandli- kova/Ruzici (Tsj/Roe, 7)-Filkoff/Min- ter (VsbAus) 6-0, 6-3. Derde ronde: Mascarin/Moulton (Vst)-0'Neill/Whytcross (Aus) 6-0, 6—3, Jordan/Smith (Vst)-Nagelsen/ Wade fVst/GBr) 6-2, 6-7, 6-4. Gemengd dubbel, tweede ronde Pablo en Laura Arraya (Peru)-Piatek/Ca- mus) (VSt/Chü) 6-2, 6-7, 7-5.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9