Kamer eens met persoonsnummer Kamerleden hekelen eenheidskoers CDA C Chaos na ontploffing Muiden Hogere boete voor belastingontduiking Hulde voor Polak Ter voorkoming steunfraude Buikema en Faber schrijven protestbrief Al eerder explosies in fabriek Geen straf voor aanleg "hennepheg' Vast en zeker voor elk kunstgebit DINSDAG 31 MEI 1983 Binnenland Personeel van de kruitfabriek wacht op het fabrieksterrein op nadere berichten over de ontploffing. Later op de dag werden de werknemers naar huis gestuurd. (foto ANP) MUIDEN (GPD) - Of de oorzaak van de explosie van gisteren bij de kruitfabriek Muiden-Chemie, waarbij drie werknemers om het leven kwamen, ooit kan worden achterhaald, moet worden be twijfeld. Het gebouwtje waarin de explosie zich voordeed, is ge heel van de aardbodem wegge vaagd. Er wordt een onderzoek ingesteld door het bedrijf zelf, de Technische Recherche van de rijkspolitie in Amsterdam en de Arbeidsinspectie. Volgens technisch-directeur W. de Vries hebben de veiligheids maatregelen goed gefunctio neerd, omdat de omvang van de ontploffing beperkt is gebleven tot de ruimte waar deze plaats vond. Niettemin veroorzaakte de explosie een grote chaos. Op het hele terrein werden brokstukken aangetroffen. Het gebouwtje waarin ontsteek- kruit werd gefabriceerd had mu ren van één meter dikte. Door de constructie van het gebouw ging de explosie voornamelijk in de richting van het IJsselmeer. In de stad Muiden werd geen scha de aangericht. De bedriifsbrand weer van Muiden- Chemie was de situatie direct meester. De Muidense brand weer werd niet ingeschakeld. Een agent vertelde dat de politie pas tien minuten na aankomst op het terrein werd toegelaten. De werknemers van het bedrijf wer den in de kantine verzameld. Vrouwen die wilden weten wie de slachtoffers waren, werden niet op het terrein toegelaten. De werknemers van Muiden-Che mie zijn kort na het gebeuren voor de rest van de dag naar huis gestuurd. De identiteit van de drie overleden medewerkers is nog niet vrijge geven. Het is zeer waarschijnlijk dat het om buitenlanders gaat, aangezien het merendeel van de 250 werknemers van Muiden- Chemie niet van Nederlandse herkomst is. „Het werk is blijk baar zo gevaarlijk dat Nederlan ders het niet willen doen en het is de vraag of buitenlanders in panieksituaties de veiligheidsin structies precies begrijpen", zegt de milieugroep Muiden. Volgens De Vries is het ongeluk geen enkele reden om de fabriek te verplaatsen aangezien de cata strofe zich tot het fabrieksterrein heeft beperkt. Het gaat in feite om een bedrijfsongeval, vertelde ook de Muidense wethouder Maijo Vlaanderen (WD). „Hoe erg het ook is, het ongeluk is toch zeer beperkt gebleven", vindt zij. Wat dat betreft hebben de veilig- heidsmaatrelen inderdaad zo ge- funtioneerd als de bedoeling was. Na de grote ramp in 1972, waarbij zo'n 1700 kilogram kruit explodeerde, is gesteld dat een catastrofe van een dergelijke om vang zich niet meer mocht voor doen. In de Hinderwetvergun ning die in 1981 werd afgegeven is geregeld dat de diverse activi teiten over het fabrieksterrein gespreid moeten worden. Op het terrein van Muiden-Che mie, dat merendeels uit bos be staat, bevinden zich dan ook een groot aantal kleine gebouwen. Die zijn zo geconstrueerd dat bij een ontploffing de grootste klap omhoog of in de richting van het IJsselmeer gaat. Bij de bezwaarschriftenprocedure voor die Hinderwetvergunning heeft de Stichting Natuur en Mi lieu aangedrongen op een mo derne risico-analyse. „Die eis is afgewezen", zegt Lucas Reinders van die stichting. Volgens Na tuur en Milieu zijn de ontwikke lingen van de l&atste tientallen jaren op dit gebied niet in de ver gunning voor de kruitfabriek verwerkt. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) vindt dat het kabinet zich naar aanleiding van de ex plosie in de kruitfabriek Muiden- Chemie moet beraden over de ligging van het bedrijf. In het ra dioprogramma „Met het oog op morgen" zei de bewindsman maandagavond dat de situatie zeer gevaarlijk is. „We hebben de gevaarscomponent sinds de ex plosie van 1972 blijkbaar onder schat", aldus Van Aardenne. Het PvdA-kamerlid Stoffelen over weegt schriftelijke vragen aan de regering te stellen. „Als blijkt dat de veiligheidsmaatregelen on voldoende zijn, is er meer dan ooit reden om te streven naar verplaatsing van de fabriek", al dus Stoffelen. Al eerder drong hij aan op verwijdering van de kruitfabriek uit de bebouwde kom. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer wil zo snel mogelijk invoe ring van een persoonsnummer voor de belastingen en de sociale verzekeringen. Doel daarvan is de bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik makkelijker te maken. Dit bleek gisteren tijdens een com missievergadering over de frau denota's van het kabinet. Van de grote fracties toonde alleen het CDA zich huiverig voor zo'n so ciaal-fiscaal (SOFI-) nummer. PvdA, WD en D'66 drongen aan op een zo snel mogelijke invoe ring. Het kabinet wil het fiscaal nummer per 1 januari 1986 invoeren. La ter kan dat tot een sociaal-fiscaal nummer worden uitgebreid. De Tweede Kamer pleitte voor ge lijktijdige invoering, maar vol gens het kabinet zou dat zeker uitstel betekenen. De gr.ote fracties vinden dat voor het SOFI-nummer een speciale wet moet komen, waarin ook de privacy-bescherming moet wor den geregeld. Het kabinet vindt een speciale wet echter niet zo nodig. Vérzekeringskaart Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) kondigde in het verdere verloop van de vergadering aan dat het nummer ook zal voorko- DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) werkt aan voorstellen om de boetes bij op zettelijke belastingfraude te ver hogen. Daarbij denkt hij aan de invoering van minimumboetes bij de inkomsten-, vennoot- schaps-, loon- en omzetbelasting, alsmede aan het mogelijk invoe ren van boetes bij indienen van opzettelijk foutieve voorlopige ('primitieve') aangiftes. De bewindsman zei dit tijdens de commissievergadering in de Tweede Kamer over de fraude- nota's van het kabinet. Hij liet verder weten dat hij nog vóór half september met een wets voorstel zal komen waarbij de rechten van Nederlandse belas tingambtenaren om in het bui tenland te opereren worden uit gebreid. Tegelijkertijd moeten buitenlandse ambtenaren een dergelijke recht ook in Neder land krijgen. Koning kondigde aan dat het mi nisterie op korte termijn met vijf wettelijke maatregelen zal ko- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. half bew. zwaar bew. half bew. regenbui half bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 16 10 0 16 11 0 16 10 0 15 8 0 17 11 0 14 10 01 - 12 0 27 12 29 18 26 14 25 14 20 12 01 - 0 0 25 14 0 21 13 24 18 .22 17 men om fraude en misbruik van de belastingwetgeving te voor komen. Daarbij gaat het om: - een wetsontwerp uitwisseling van gegevens met het buitenland, zo als dat nu al voor een deel binnen de Europese Gemeenschap geldt. Maar deze regeling moet worden uitgebreid, zodat belas tingambtenaren in overleg met het andere land belastingaansla gen kan nagaan. Behalve voor in komsten-, loon- en vennoot schapsbelasting gaat deze rege ling ook voor andere terreinen gelden. Hij zal ook omgekeerd gaan gelden. Het is de bedoeling met geïnteresseerde landen af zonderlijke verdragen af te slui ten; - eveneens nog vóór september wil de staatssecretaris het wetsont werp indienen dat aan verenigin gen en stichtingen, die geen be lasting betalen, de plicht geeft desgevraagd inlichtingen te ver strekken aan belastingambtena ren. Dat gaat ook gelden voor overheids- en semi-overheidsin- stellingen; - nog vóór het eind van het kalen derjaar wil Koning met een wet komen waarbij administratieve verplichtingen, zoals de boek houd-, facturerings- en bewaar plicht, worden geregeld. Maar de bewindsman is huiverig voor het opleggen van een algemene fac tureringsplicht voor de kleinhan del, omdat die veel handel drij ven met particulieren. Ook zijn er te veel ontduikingsmogelijk heden; - eveneens op korte termijn zal de staatssecretaris beginnen met het aanpassen van de sanctiewet geving op belastinggebied. Hij meent dat hiervoor geen alle somvattende wetgeving nodig is. Het is de bedoeling de leidraad voor administratieve boetes te verhogen, en tevens de straffen te verhogen bij herhaling van de gepleegde overtreding. Ook wil Koning een studie laten verrichten naar de mogelijkheid om boetes op te leggen bij het opzettelijk verstrekken van een valse eerste aangifte. De be windsman vreest echter dat hier door de werklast onevenredig zal toenemen, zodat een definitief besluit nog niet is genomen. Met deze opsomming van komen de wetsvoorstellen reageerde staatssecretaris Koning instem mend op een groot aantal wen sen van de Kamer. Deze stemt in hoofdlijnen in met de voorne mens uit de fraudenota en het rapport van een ambtelijke werkgroep over misbruik en on eigenlijk gebruik. In de veroor deling van fraude („pure dief stal", aldus staatssecretaris De Graaf van sociale zaken) zijn Ka mer en regering ook volledig eensgezind. men op een sociale verzekerings- kaart, die elke werknemer zal ontvangen. Daarmee kan wor den nagegaan of de werkgever de premies voor de betrokken werknemer naar behoren heeft afgedragen. Tegelijkertijd denkt De Graaf aan de invoering van een aansprakelijkheid van de werknemer voor de betaling van de premies. De Graaf gaf overigens toe dat het 'echte' zwarte circuit met dit nieuwe systeem niet ontdekt wordt. Ook indien de werknemer een valse naam opgeeft, zal de in terne controle falen. Vandaar dat hij een „deugdelijke identificatie en de controle hiervan" nodig acht. Mevrouw Dales (PvdA) toonde zich onthutst over deze ingrij pende plannen van de staatsse cretaris. Zij liet weten dat haar fractie voorstander is van invoe ring van het SOFI-nummer en een zekere aansprakelijkheid van de werknemer, maar er niets voor voelt dat iedere Nederlan der een persoonsbewijs krijgt. Misbruik Volgens De Graaf zijn er voldoen de mogelijkheden om te verhin deren dat de overheid misbruik maakt van de registratiekaart. Hij wees er verder op dat werk nemers er net als werkgevers aansprakelijk voor behoren te worden gesteld, indien zij wil lens en wetens meewerken aan het niet betalen van sociale pre mies. Nu geldt nog dat iedere werknemer is verzekerd voor de sociale verzekeringen, ongeacht of er premies betaald zijn. De staatssecretaris denkt daarbij aan een regeling waarbij iedere werkgever verplicht wordt om periodiek een loonstrookje te verstrekken. Van de werknemer mag dan worden verwacht dat hij zich bij de betrokken bedrijfs vereniging meldt indien hij werk in een bepaalde sector aan vaardt. Daarbij denkt De Graaf aan een regeling, zoals die nu al bestaat bij het verplichte zieken fonds. De Graaf sloot zich aan bij de me dedeling van staatssecretaris Ko ning (financiën) dat het sociaal nummer niet gelijktijdig met het fiscaal nummer kan worden in gevoerd. Volgens hem kan pas met de invoering ervan begon nen zodra het fiscale nummer in werking is getreden. De sociale verzekeringskaart be hoeft volgens de staatssecretaris slechts naam, geboorteplaats en datum en sociaal nummer van de betrokken werknemer te bevat ten. Aan de hand van deze gege vens valt volgens hem gemakke lijk na te gaan of de betrokkene meer uitkeringen ontvangt, of dat hij illegaal werkt. CDA-vrouwen voor pil in ziekenfonds AMERSFOORT (ANP) - De lan delijke raad van het CDA-vrou- wenberaad heeft zich gisteren in Amersfoort uitgesproken tegen het voorstel om de pil uit het zie kenfonds te halen. In een motie die met 34 tegen 4 stemmen werd aangenomen, argumenteert de raad dat abortus het best kan worden bestreden met een goed preventief beleid en een ruime beschikbaarheid van anticon- ceptionele middelen. Daarbij be hoort ook de pil in het zieken fonds. Zaak Van der Lubbe niet meer heropend KARLSRUHE (DPA) - Het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren besloten het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 terecht werd gesteld op beschuldi ging van het in brand steken van het Duitse parlementsge bouw, niet te heropenen. Het hof zette hiermee definitief een streep onder deze zaak, die zich jarenlang via ver schillende juridische instan ties voortsleepte. De advocaat van de familie Van der Lubbe, Robert Kempner, verklaarde dat de uitspraak hem in juridisch opzicht niet heeft overtuigd. Daarom zal hij de strijd tegen het vonnis van 1933 voortzetten. Volgens Kempner, die bij de na de Tweede Wereldoorlog in Neurenberg gevoerde pro cessen tegen nazi-leiders openbaar aanklager was, be staat nog de mogelijkheid het hof voor grondwetszaken in Karlsruhe en het Europees Gerechtshof in Luxemburg in te schakelen. DEN HAAG (GPD) - Het omstre den CDA-Kamerlid Dijkman heeft gisteren steun gekregen van zijn collega's Buikema en Faber. Deze twee hebben in een brief aan partijvoorzitter Buk man en fractievoorzitter De Vries geprotesteerd tegen een gedwongen eenheid op alle pun ten in de CDA-fractie. Volgens Buikema en Faber is door 'het gedoe in het weekend' tij dens de CDA-partijraad de in druk ontstaan dat er geen ruimte meer is in het CDA „voor men sen die in eer en geweten afwij kend stemmen". De kamerleden willen van de partijvoorzitter en de fractieleider de bevestiging dat het nog steeds mogelijk is an ders te stemmen dan de meer derheid van de Tweede-Kamer fractie. Op de zaterdag gehouden partij raad moest vooral Dijkman het ontgelden. Bukman en De Vries lieten niet malse kritiek op het optreden van Dijkman horen. Volgens hen moet de fractie na de discussie één lijn trekken. De minderheid moet zich dan maar naar de meerderheid schikken, aldus Bukman en De Vries. Buikema en Faber stemden samen met Dijkman en Scholten voor een motie van oppositieleider Den Uyl (PvdA) tegen de korting op de sociale uitkeringen per 1 oktober. Volgens Buikema en Faber handelden zij daarmee niet in strijd met het CDA-ver- kiezingsprogramma. Zij bena drukken bovendien dat zij wer den gesteund door onder meer CNV-voorzitter Van der Meulen, die ook tegen een dergelijke in greep is. In het verleden heeft volgens Bui kema en Faber altijd de afspraak gegolden dat er ruimte is voor kamerleden anders te stemmen dan de meerderheid van de frac- De explosie van gisteren is de elfde die de Muider kruitfa briek in haar bestaan heeft getroffen. Precies 100 jaar geleden was de eerste, die dertien levens eiste. Hieron der een overzicht van de ont- ploffingen: 1883: zware explosie doodt dertien personen, richt rava ge in Muiden aan;1896: twee doden en een deel van de fa briek verwoest;1924: een der gebouwen de lucht in waar bij een anderhalve meter dikke muur in de Zuiderzee verdwijnt;1925: een dode bij explosie van een kruitmole- n;1947: zestien doden bij de ontploffing van een groot aantal granaten en een mu nitieopslagplaats. De schade in Muiden is ontstellend groot;1948: opnieuw explo sie van een granaat: een do de; 1949: kruitmolen geëx plodeerd, een dode;1963: op slagplaats De Eendekooi met 30 ton kruit en trotyl vliegt in de lucht. Geen do den, wel een enorme ravage in Muiden, Weesp, Diemen, Bussum en Naarden;1966: groot aantal zwaargewon den bij ontploffing van de trotyl-fabriek. Grote schade in Muiden;1972: ontploffing in de droogkamer (gebouw 9), twee Marokkaanse werk nemers vinden de dood. AMSTERDAM De scheidende burgemeester van Amsterdam, Polak, poseert met zijn voorganger Samkalden (links) en zijn opvolger Van Thijn rechts) voor de fotograaf. Gisteren nam Wim Polak afscheid van de gemeente raad van de hoofdstad en werd benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. AMSTERDAM (GPD) - „Ik heb zes jaar mijn best gedaan, dat is waar, en voor de rest weet ik beter dan wie ook wat niet zo best is gegaan". Met die nuchtere woorden reageerde de scheidende burgemeester van Am sterdam Wim Polak op de hulde die hem gisteren tijdens een plechtige raadszitting werd gebracht. In de zaal waren aanwezig zijn echtgenote en kinderen en onder meer de vorige burgemeester van Amsterdam, Ivo Samkalden, en de toekomsti ge, Ed van Thijn. Bij dit afscheid is de burgemeester benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Bovendien ontving hij de gou den eremedaille van de stad Amsterdam waarin de volgende tekst is gegraveerd. „Aan Wim Polak 1977-1983 Amsterdammer onder de Am sterdammers". Polak was deze laatste middag in de ouderwetse raadszaal toch zo geëmo tioneerd dat hij de verkeerde zetel uitkoos achter de vertrouwde colle getafel. Over zijn commandeurschap zei Wim Polak: „Dit is een redelij ke oogst voor iemand die zich de betrekkelijkheid van onderscheidin gen bewust is". Burgemeester Polak ging in zijn toespraak tot de raad uitvoerig in op de vraag of Amsterdam bestuurbaar is. „Grote of grootschalige dingen zijn niet per definitie goed of slecht", aldus Polak. Amsterdam is de grootste stad van Nederland, aldus Wim Polak. De eni ge stad in dit land met enige internationale allure. Vergeleken bij de meeste werkelijk grote steden of zelfs even grote steden in Europa gaat het hier relatief goed, aldus de burgemeester, die zich met die opmer king vooral richtte op de „brave provincialen die denken dat ze Sodom en Gomorra betreden als ze de Utrechtsebrug overgaan of op het Cen traal Station uit de trein stappen". Volgens de burgemeester zijn de mogelijkheden en middelen van het gemeentebestuur te beperkt. Hij verweet de rijksoverheid opnieuw dat het behoud van de steden niet systematisch en fundamenteel tot hoofd punt van het regeringsbeleid wordt gemaakt. „Er is mij in de publieke opinie wel eens slapheid of aarzeling verweten waar in feite een tekort aan beschikbare politionele en justitionele mid delen bepalend was voor wat wij al dan niet konden doen", aldus Po lak. UTRECHT (GPD) - Politierechter H. Aaftink heeft gisteren de 27- jarige W. K. uit Utrecht vrijge sproken, omdat officier van justi tie mr. P. Bender niet kon bewij zen dat uit 12 kilo hennepplanten meer dan 30 gram hasjiesj kan worden gemaakt. De Utrechtse politie rooide vorig jaar september een aantal hen nepplanten - in totaal 12 kilo - uit K's tuin. Dat gebeurde tegelijk met het optreden tegen een an der hennep veldje in die buurt. De hennepplanten werden in be slaggenomen en verbrand. Der gelijke acties kwamen vorig jaar op tal van plaatsen in Nederland voor. Hoewel de Opiumwet alleen al „het aanwezig hebben van hen nep" verbiedt, was dit niet aan K. ten laste gelegd. Hem werd ver weten dat hij vorig jaar septem ber meer dan 30 gram hasj in zijn bezit had. Dit geldt in de Opium wet als een misdrijf. K. heeft steeds volgehouden dat zijn hennepplanten dienden als heg tegen inkijk in zijn woonka mer. Volgens een uitszonde- ringsregel in de Opiumwet is de aanplant van hennep voor een dergelijk doel niet verboden. Zowel de officier van justitie als de politierechter wa ren van mening dat de uitzonde ringsregel niet van toepassing was, omdat K. had toegegeven dat hij de hasjiesj die zijn planten wellicht zouden hebben opgele verd ook wel had willen roken. Hij werd dan ook niet op grond van de uitzonderingsregel maar vanwege gebrek aan bewijs voor het hem ten laste gelegde vrijge sproken. ADVERTENTIE tie, zolang de 'afvalligen' zich maar aan het verkiezingspro gramma houden. Door de op merkingen van Bukman en De Vries is de verkeerde indruk ont staan dat „de eenheid als laatste norm" voor het CDA is aangeno men, aldus de twee CDA-kamer- leden. Zij willen dat de partij voorzitter en de fractieleider dit wegnemen. Na afloop van het aangekondigde gesprek tussen De Vries en Dijk man, dat gistermiddag in Den Haag plaatshad, liet de woord voerder van de fractieleider we ten, dat het gesprek „niet zonder perspectief' is verlopen. Over de inhoud van het gesprek zijn geen mededelingen gedaan, omdat De Vries eerst verslag aan de fractie wil uitbrengen. Dat zal waar schijnlijk morgen gebeuren. Dan zal de CDA-fractie moeten be sluiten hoe het verder moet met de verdeeldheid in de gelederen. Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7