Zeven gemeenten maken samen structuurschets Valse naam opgegeven. omdat ik bekend ben" Veertien woningen op terrein badhuis Inspraakavond leidt voornamelijk tot kritiek op vertaling Groei bevolking beperken Leidenaar verongelukt Drie wetenschappers ontvangen Kokprijzen DINSDAG 31 MEI 1983 Bloemistenlaan/Lindestraat LEIDEN - Op de hoek van de Bloe mistenlaan en de Lindestraat, op de plek waar vroeger het badhuis stond, wordt eind dit jaar begon nen met de bouw van veertien woningen. De nieuwbouw voor het voormali ge badhuisterrein is ontworpen door het Leidse architectenbu reau Vollmer en omvat verschil lende woningtypes. Het ontwerp is, volgens de gemeente, afgeleid van de zogenaamde Pluvierwo ning. Een pluvierwoning is een in vieren gedeelde ééngezinswo ning, uitgedacht door het PvdA- raadslid Van der Pluym. Deze woningen worden met name ge schikt geacht voor het 'aanvul len' van nieuwbouwprojecten en het opvullen van gaten in de stad. Op het badhuisterrein, dat al gerui me tijd braak ligt, is plaats voor drie ééngezinswoningen, negen tweekamerwoningen en twee driekamerwoningen. De éénge zinswoningen krijgen hun toe gang aan de Bloemistenlaan of aan de Lindestraat. De twee- en driekamerwoningen worden toe gankelijk via aan de binnenzijde geprojecteerde galerijen. Achter de ééngezinswoningen komt een tuin met een diepte van ongeveer acht meter. Achter deze tuinen is een pad gedacht die de Bloemistenlaan met de Leliestraat verbindt. Bij de één gezinswoningen is een berging in de tuin geprojecteerd. De klei nere' woningen krijgen een bal kon en een berging naast de toe gang. De nieuwbouw op de hoek van de Bloemistenlaan en de Linde straat wordt ruim 7% meter hoog en de ééngezinswoningen wor den 5V2 meter hoog. Op de over blijvende grond, nabij de Lelie straat, blijft nog ruimte over voor openbaar groen en voor een speelplaatsje voor kinderen. Volgens de gemeente is er in de buurt voldoende ruimte om de extra parkeerdruk op te vangen. De bereikbaarheid van de Tegel- handel in de Bloemistenlaan wordt door de nieuwbouw niet geschaad. Voor de bereikbaar heid van dit bedrijf is het van be lang dat vrachtauto's vanaf de Bloemistenlaan de Lindestraat in kunnen draaien. Het bouwplan voor het badhuister- reintje is in overeenstemming met het onlangs gepresenteerde ontwerp-bestemmingsplan voor Tuinstadwijk/Staalwijk. Het bouwplan ligt een maand ter in zage in het stadsbouwhuis aan de Langegracht 72, in het dien stencentrum De Linde aan de Herenstraat 64 en in de be drijfsruimte aan de Lindestraat 8. In die periode kunnen belang hebbenden, bij de gemeente, irvan de bouw aan het einde schriftelijk bezwaren indienen tegen het bouwplan. De nieuwbouw wordt gerealiseerd in de premiehuursector. Ver wacht wordt dat de huur van een ééngezinswoning rond de 425 gulden per maand zal komen te liggen en dat de huur van de klei nere woningen onder de drie honderd gulden per maand zal uitkomen. De bedoeling is dat de eerste paal tegen het eind van dit jaar de grond in gaat. De wonin gen komen in beheer bij de wo ningbouwvereniging Ons Doel. Van migrantennota LEIDEN De gemeenten Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp, Warmond Oegstgeest, Rijnsburg en Valkenburg hebben een belangrijke stap gezet op het gebied van gemeentelijke samenwerking, met name op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Gisteren presenteerden gemeentebestuurders van de Leidse agglomeratie een gezamenlijk rapport over het gebruik van het ruim tienduizend hectare grote grondge bied van de zeven gemeenten, in heden, verleden en in de nabije toekomst. LEIDEN - De Stichting Welzijn heeft zich gestort in het menings verschil dat heerst tussen ge meente en buitenlanders over het vertalen van de nota migran ten. Voor de inspraak over deze 70 pagina's dikke nota, hebben de buitenlanders de beschikking over een vertaling van zeven bladzijden. Volgens de gemeente is dat genoeg; de buitenlanders vinden het te summier. De Stich ting Welzijn wil nu met de bui tenlanders om de tafel gaan zit ten om de nota migranten met de samenvatting te vergelijken. DORDRECHT - De 46-jarige J.W.K. van der Horst uit Leiden is in de nacht van maandag op dinsdag om het leven gekomen door een verkeersongeval nabij Dordrecht. De man reed bij de afslag naar Dordrecht met zijn auto verkeerd en botste tegen de paal van een hoogtemelding. Ook gisteravond, tijdens de infor matie-avond over de nota voor Turken, was de vertaling onder werp van gesprek nummer één. Ruim dertig Turkse Leidenaars waren naar het Anthonius Club huis gekomen om hun visie te geven op het door de gemeente voorstelde beleid. Voor de mees ten betekende de korte samen vatting van de nota echter 'een voorbeeld van slechte samen werking tussen de gemeente, buitenlanders en de Stichting Rijn en Lek. "De gemeente vindt de kosten blijkbaar belangrijker dan onze problemen. We hebben al vaker heel duidelijk gemaakt dat we een uitgebreidere vertaling wil den. In zeven pagina's kun je geen hele nota samenvatten. Het is bovendien een bewijs dat de gemeente geen rekening met on ze wensen houdt. Dat geeft wei nig vertrouwen voor de toe komst. We hebben de indruk dat de gemeente onze problemen niet echt belangrijk vindt". De discussie over de te korte sa menvatting nam zoveel tijd in beslag dat de inhoud ervan niet helemaal kon worden doorge- Het rapport met de titel Structuur schets Leidse Agglomeratie is vooral een inventarisatie van de knelpunten in de ruimtelijke or dening en een poging een geza menlijke visie te ontwikkelen op toekomstige ontwikkelingen. De samenwerking gebeurt op strikt vrijwillige basis en de juridische status van een structuurschets is zwak. Bovendien is het mogelijk sproken gisteravond. Alleen huisvesting, onderwijs, cursus sen, politiek en werk kwamen aan de orde. Voorzitter Frits van Oosten zag zich dan ook genood zaakt voor de Turken een tweede informatie-avond in te lassen. Overigens komen volgende week de Marokkanen en een week later de Nederlanders aan het woord over de nota migran ten. Voorafgaand aan de informatie avond werd gisteren een film vertoond over het leven van Tur ken in Leiden. Deze film is niet ondertiteld, een korte samenvat ting van de tekst is vertaald iq het Nederlands. "Hebben de ambtenaren wel de volledige tekst, zodat ze op de hoogte zijn van wat de buitenlanders in de film zeggen?" vroeg een van de aanwezigen zich gisteren af. 'Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet', luidt een bekend Nederlands spreek woord. De strekking daarvan is kennelijk ook bij de Turken niet onbekend. LEIDEN - Hij had in Noordwij- kerhout in de duinen gewan deld. Op een plaats waar dat niet mocht. Een boswachter betrapte hem en zijn vriend. Beiden kregen een bekeuring. Gisterochtend mocht hij voor de kantonrechter nog eens uitleg gen waarom hij zich op die dag in september '81 op verboden terrein had begeven. Het ant woord was kort en bondig: "We zaten een paar grietjes achterna". "O, een paar grietjes achterna", herhaalde de rechter. Niemand lachte. Vreemd, want u weet maar half hoe leuk dat woord - grietjes - klinkt uit de mond van een hoogwaardigheidsbe kleder. De verdachte vervolgde: "Inder daad, en dat mocht niet van die boswachter". De rechter: "Ik denk dat hij daar toch niets op tegen had. U mocht daar ge woon niet lopen". De officier van justitie vond het verhaal van de jongen niet overtuigend. Het bleef ondui delijk wat ze daar nu precies mee bedoelde. In elk geval zei ze ook nog: "Ja, als je een paar meisjes achterna loopt in de duinen loop je risico". Vijfen twintig gulden boete. Maar ho pen dat die jongeman indertijd wel een genoeglijke middag heeft gehad. Bewaard In deze rubriek is al vaker ge- door Wim Brands schreven over mensen die zon der kaartje in de trein hadden gereisd en daarom moesten voorkomen. In de meeste ge vallen kregen die mensen een boete van de rechter. Gister ochtend verschenen voor de balie drie mensen, na elkaar, die één ding gemeen hadden: ze konden het gebouw vrolijk fluitend verlaten, want ze kre gen geen boete. Éen van de jongens presenteerde zich nadrukkelijk als slachtof fer. Je merkte dat aan de toon die hij aansloeg. Tegen de rechter, die een paar inleiden de woorden had gesproken: "Gaat u door". En even later: "Maak uw verhaal rustig af'. Een paar seconden moet de ge rechtsdienaar hebben geda.cht dat hij zichzelf in de zaal zag staan. De verdachte bleek in de trein te hebben gezeten mét kaartje, maar op het moment dat de conducteur kwam kon hij dat stukje papier niet vinden. Ver velend. Vooral toen later bleek dat het kaartje gewoon in een binnenzak zat. Hij liet het papiertje gisteroch tend aan de rechter zien. Be waard. Al die tijd. Alsof het een relikwie was. "Ziet u wel dat ik eerlijk ben geweest". Bekend Een logische redenering of niet? Hij, de jeugdige verdachte, zei: "Kijk, ik heb een valse naam opgegeven, omdat ik bekend ben bij de politie". Hij had op een fiets gereden waarvan het voor- en achterlicht het niet de den. Geen ernstige overtreding, wist de rechter. "Maar de officier van justitie wordt boos als je vervolgens een valse naam op gaat geven". Boos, hij zei het. Jan, als je nou nog één keer aan de pruik van tante Ada zit wordt papa boos - die toon. De officier van justitie tilde naar eigen zeggen inderdaad zwaar aan deze overtreding. Ze eiste een boete van 110 gulden voor het opgeven van de valse De rechter was milder. "Ik neem het allemaal ook weer niet zo vreselijk serieus. Een boete van zeventig gulden lijkt me op z'n plaats". Een vader die z'n zoon eerst zonder eten naar bed stuurt en hem er dan weer uithaalt als de western begint. LEIDEN Twee wetenschappers ontvingen gistermiddag in het Gorleaus laboratorium aan de Wassenaarseweg de Kokprijs: de fysicus dr. E. Mazur en de bio loog dr. J.A.J. Metz. Een derde prijswinnaar, de chemicus dr. R.A. Kastelein, kon niet aanwe zig zijn omdat hij een baan in de Verenigde Staten heeft. Het fonds werd in 1969 ingesteld. De heer C.J. Kok, een leraar bio logie bij het middelbaar onder wijs, benoemde in 1965 bij testa ment de Rijksuniversiteit Leiden tot zijn enige erfgenaam en be paalde daarbij dat uit zijn vermo gen in overleg met de wis- en na tuurkundige faculteit en/of de medische faculteit prijzen kun nen worden toegekend aan die genen van deze universiteit die blijk hebben gegeven van een uitgesproken grote begaafdheid voor mathematische of medische problemen. Over de bioloog Metz schreef de hoogleraar Jeuken: "Metz heeft zich ontpopt als een mathemati sche bioloog die voor verschei dene sectoren van de biologie waardevolle bijdragen heeft ge leverd. De ethologie heeft zijn bijzondere belangstelling zoals ook blijkt uit zijn dissertatie die hij cum laude heeft verdedigd. Op congressen in binnen- en bui tenland hebben zijn bijdragen sterk de aandacht getrokken". Prof. Van Knippenberg merkte over het onderzoek van de che micus Kastelein, die gistermid dag niet aanwezig was, op: "Het onderzoek van drs. Kastelein is beschreven in een uitvoerig arti kel in Nature en heeft allerwegen de aandacht getrokken". Ook lovende woorden over het werk van de fysicus Mazur. Eén van de redenen om hem voor te dragen voor de Kok-prijs luidde: "Het experimentele werk dat de basis vormt van zijn proefschrift is van zeer hoge kwaliteit". dat de gemeenteraden van de af zonderlijke gemeenten in hun beleid afwijken van het plan. Toch is het rapport van belang, want men is er dan toch maar voor het eerst in 25 jaar weer in geslaagd een gezamenlijk stuk te produceren. In 1958 werd ook al eens een structuurplan voor de Leidse agglomeratie opgesteld. Daar was toen een Leidse variant op, die sterk afweek en boven dien zijn beide varianten van het toenmalige structuurplan nooit helemaal uitgevoerd, maar dat terzijde. De gemeenten lijken nu eensgezinder dan ooit in hun vi sie op een zeer beperkte groei van de bevolking. 197.200 inwoners De bevolking groeit vQlgens -de Structuurschets in de periode 1983 tot 2000 nog slechts met on geveer 7000 inwoners tot een to taal van 197.200 rond de eeuw wisseling. De verwachting is dat Leiden dan 107.400 inwoners heeft, een groei van zo'n vierdui zend inwoners. Verder groeien Leiderdorp (naar 22.700 inwo ners) en Rijnsburg (naar 13.700 inwoners) enigszins. Voor de overige gemeenten is de groei minimaal. Voor Oegstgeest zou volgens de schets zelfs een afna me te verwachten zijn, maar de gemeente Oegstgeest heeft daar andere ideeën over. Oegstgeest vindt dat er rekening gehouden moet worden met een achter stand die de woningbouw in die gemeente in het verleden heeft opgelopen. In de agglomeratie is een aantal van 66.358 woningen. De behoef te aan nieuwe woningen tot het jaar 2000 wordt geraamd op 19.925. In de diverse bestem mingsplannen van de zeven ge meenten is 'nog ruimte voor de bouw van 18.603 woningen. Het rapport concludeert dan ook dat er zich geen groot tekort aan bouwlokaties zal voordoen, te meer daar de gemeenten Leider dorp, Rijnsburg en Voorschoten geacht worden nog extra ruimte voor woningbouw te hebben, na realisering van bestaande plan- Grote bouwlokaties zijn de Ste venshof (4351 woningen), de Leeuwenhoek (2000) Roomburg (909), het Schuttersveld (600) en de Hogewoerd (273) in Leiden; Starrenburg (1200), Noord-Hof land (459) en Bijdorp (315) in Voorschoten; Buitenhof Midden en West (1500), Oost en Zuid (600) in Leiderdorp; Haaswijk (1886) in Oegstgeest; De Hoek (492) in Rijnsburg; Plan Zuid (370) in Warmond en Hoge Rijndijk West II (285) in Zoeterwoude. Verschillen De begrenzing van de agglomera tie is overigens vrij willekeurig. Het aangrenzende Wassenaar valt niet onder deze schets, ter wijl het niet-aangrenzende Rijns burg wel mee doet. Sinds 1976 bestaat echter een bestuurlijk overleg tussen de zeven gemeen ten en daarom is voor deze inde ling gekozen. De gemeenten ver schillen sterk van elkaar, zo toont het rapport cijfermatig aan. Valkenburg, zowel qua inwoner tal als oppervlakte de kleinste gemeente, wordt sterk gedomi neerd door het militair vliegveld, dat ook van groot belang is voor de werkgelegenheid. Rijnsburg wordt gekenmerkt door de glas tuinbouw, Warmond door de wa tersport, Voorschoten is de enige bosrijke gemeente. Zoeterwou de, qua oppervlakte bijna even groot als Leiden, is sterk agra risch (drie kwart van de opper vlakte), terwijl anderzijds indus triële vestigingen (Heineken) van belang zijn. Opvallend in het grondgebruik van Oegstgeest is de grote oppervlakte aan sport terreinen. Leiderdorp heeft wei nig kenmerken die sterk van het gemiddelde in de agglomeratie afwijken. Wel wordt (nog) meer dan de helft van de grond voor agrarische doeleinden gebruikt. Hengelsport (1) Zuid-West viste de eerste wed strijd van het seizoen in de Rijn. De vangst was goed. Uitslag: 1 H. v.d. Laan 1280 cm-59 stuks, 2 B. Ruis 1235-50, "3 W. Moenen 1219- 48, 4 R. de Bezemer 1218-52, 5 J. Mazurel 1101-51, 6 H. Moenen 1082-51. 7 C. Cornet 1053-41, 8 J. de Os 941-40, 9 D. Molenaar 890- 39, 10 J. Boef 881-33. Hengelsport (2) Viscollege De Bliek viste zijn eer ste wedstrijd in de Haarlemmer - trekvaart. Uitslag: 1 C. v.d. Maat 1250 gram-6 stuks, 2 C.D. Zand vliet 1050-6, 3 J. v.d. Bijl 950-3, 4 D. Bink 610-3, 5 K. v.d. Maat 500- 3, 6 C.D. Zandvliet jr. 475-5, 7 C. v.d. Wijngaard 285-2, 8 J. Zand vliet 185-1, 9 J. Solleveld 85-1, 10 A. Bavelaar 65-1. Hengelsport (3) DVS hield de eerste wedstrijd in de Vliet. De uitslag: 1 B. Heems kerk 10475 gram-33 stuks, 2 W. van Berkel 4125-28, 3 T. Hoppen brouwer 4650-20, 4 C. Sinteur 3875-24, 5 W.J. Steenbergen 3925- 18, 6J. Moenen 3550-21, 7 B. Deve- ling 3175-24 8 J. Helverstijn 3500-18, 9 C. Jansen 3000-21, 10 H. Schlagwein 3175-18. Panter en Woody Woodpecker zien; in de komische film "In het weeshuis" beleven Spanky en zijn vriendjes allerlei vreemde avonturen. Aanvang half drie. strandloop aan de Wassenaar- seslag. De start is om half acht; de inschrijving een uur eerder. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden twee, vier en acht kilometer. Hengelsport (4) Hengelsportvereniging Zaalberg hield de vierde wedstrijd van het seizoen in het Noordzeekanaal. De vangst was matig. Uitslag: 1 J. van Bemmel 7060 gram-23 stuks, 2 W. Hillebrand 6080-13, 3 R. van Zeist 4290-26. 4 J. van Went 3870-10, 5 J. van Zeist 3790- 15, 6 P. v.d. Vaart 3430-6. 7 H. v.d. Linden 3420-11, 8 W. Roest 1300-3. Kinderfilms De kinderfilmmiddag van K&O. woensdag, biedt een uitgebreide serie tekenfilms en een komische film. De tekenfilms laten bekende stripfiguren als Popeye, Pink Vrijwilligers De Leidse Hulpgroep, opgezet door de Leidse Vrijwilligerscen- trale, komt vrijwilligers tekort. De groep houdt zich bezig met in dividuele hulp, vaak praktische hulp, zoals boodschappen doen, met iemand wandelen e.d., soms ook in de vorm van een bezoek aan huis. Wie daarbij wil helpen kan voor meer informatie de vol gende telefoonnummers in Lei den bellen: 212403, 760216 en 211502. Oud Leiden Het Dienstencentrum Binnen stad! Zeeheldenwijk laat don derdagochtend een film over oud Leiden zien. De voorstel ling die om tien uur begint, is bestemd voor mensen van 55 jaar en ouder. De film draait in het clubgebouw van Ons Ei land aan de Kortenaerstraat. Strandloop Atletiekvereniging Holland houdt vrijdagavond een El Salvador Het El Salvador Komitee Leiden organiseert vrijdagavond een benefietconcert in Augustinus, Rapenburg 24. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan een medisch project in El Salvador, dat opgezet is door de Salvadoriaanse studenten organisatie Ageus. Dit project bestaat uit de opleiding en uit rusting van zg. 'medische bri gades', die in noodsituaties eer ste hulp kunnen bieden. De groepen Mi.Mi.Cri en Decent People treden vrijdagavond op; ook is er disco. Aanvang ne gen uur. Hockey De gemeentelijke schoolsportcom missie organiseert zaterdag een hockeytoernooi voor leer lingen van het voortgezet on derwijs. De wedstrijden wor den gespeeld op het sportpark Roomburg aan de Van Vollen- hovekade. Aanvang tien uur; einde van het toernooi rond de klok van half vijf.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4