-c Horeca-proef nog dit jaar Steeds Bijdrage ministerie aan werk Oranjegracht e.o. Actie in Leiden tegen vrouwenmishandeling Negenhonderd fietsers in vierdaagse Nieuwe installatiebedrijven aangetrokken Raad stemt voor experiment met latere sluitingstijden Plantendief op jacht Onderzoek politie naar steekpartij duurt voort Probleem erkennen én registreren Sen met fcélcnik jladj tee/d DINSDAG 31 MEI 1983 Leiden LEIDEN - Burgemeester Goe- koop 'schoot' gisteravond een kleine negenhonderd fietsers van het terrein voor de Groenoordhallen. Allen zijn deelnemers aan de fiets vierdaagse die gisteravond begon en tot en met vrijdag duurt (vrijdag is inhaaldag). Het aantal fietsers overtreft dat van vorig jaar ruim schoots. Toen kwamen er vijfhonderd aan de start. Namens organisator Swifttoer denkt A. van Kordelaar dat er in totaal dit jaar meer dan duizend mensen voor de vier daagse op de fiets zullen klimmen. Hij verwacht van avond, als de rit door de Kat- wijkse duinen zal leiden, ver se deelnemers. (foto Holvast) LEIDEN - Het ministerie van volkshuisvesting zal meebetalen aan de kosten van herstel van de gebreken in 230 woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Met het verhelpen van bouwkundi ge gebreken en het aanbrengen van een nieuwe centrale verwar ming in de nieuwbouwwoningen is een totaal bedrag gemoeid van ongeveer 2,3 miljoen gulden. Het precieze bedrag dat het ministe rie wil bijdragen is nog niet be kend. Wel heeft de Leidse wet houder Tesselaar van volkshuis vesting de toezegging gekregen dat het ministerie zal meebeta len. Het resterende bedrag zal LEIDEN - Een ruime meer derheid in de Leidse ge meenteraad (VVD, CDA, CPN en SP) is gister avond akkoord gegaan met een voorstel van bur gemeester Goekoop om, bij wijze van proef, vijf tien cafes op zaterdag avond een uur langer (tot drie uur) open te laten. Alleen de cafes die nu al een ont heffing hebben om doordeweeks tot een uur en in het weekeinde tot twee uur open te blijven ko men voor de proef in aanmer king. Verder wordt gelet op de al dan niet toelaatbare overlast voor de buurt, de parkeersituatie ter plaatse en of het cafe aan een nauwe straat ligt. Voorkomen dient te worden, volgens Goe koop, dat een rustig buurtcafé zich ontwikkeld tot een onrustig bovenwijks cafe. De cafes die voor de proef in aan merking komen liggen in de wij ken Levendaal-west, D'Oude Morsch, Noordvest, en Pancras- west. Als meer dan vijftien pro cent van de cafes aan de gestelde eisen voldoen zullen de criteria volgens Goekoop moeten wor den aangescherpt. De bedoeling is dat de proef nog deze zomer begint en een jaar zal duren. Voor het zover is zal nog een schriftelijke inspraakronde worden gehouden en mogelijk een hoorzitting waar tegenstan ders van latere sluitingstijden hun bezwaren tegen de proef naar voren kunnen brengen. Pas daarna zal definitief worden vastgesteld welke cafes voor een extra ontheffing in aanmerking komen. Een bijstelling van het aantal cafes blijft gedurende de proef mogelijk. Laatste keer Burgemeester Goekoop zei gister avond dat de aanstaande proef de laatste is. "Als deze proef mis lukt is van mij voorlopig geen en kel voorstel meer te verwach ten", aldus de burgemeester. Slaagt de proef dan zal er een de finitieve regeling moeten komen. Volgens Goekoop bestaat er thans al een meerderheid in de Leidse gemeenteraad die er voorstander van is om alle Leidse cafes op za terdagavond een uur langer open te laten. Het PvdA-raadslid Ei kerbout bestreed die opvatting. Hij daagde WD en CDA uit een dergelijke uitspraak te doen maar beide partijen hielden zich op de vlakte. Brands (CPN) zei wel voorstander te zijn van het principe 'gelijke monikken, gelij ke kappen'. De Partij van de Arbeid, PSP en PPR stemden tegen het voorstel van Goekoop. De drie partijen wijzen elke verruiming van de sluitingstijden af omdat dit naar hun indruk gepaard gaat met toenemende overlast voor de buurt. Eikerbout veegde in een vorige raadsvergadering de vloer aan met de criteria waaraan cafes moeten voldoen om voor de proef in aanmerking te komen. Volgens het PvdA-raadslid zijn die criteria juridisch onhoud- Op Stok baar. Goekoop zei gisteravond "niet te geloven dat de proef door een rechterlijke uitspraak zal worden doorkruist". Eikerbout noemde het voorstel van de burgemeester in strijd met uitspraken van de raad dat het aantal cafes niet mag worden uitgebreidt in wijken waar thans al sprake is van overlast. Een en ander is vastgelegd in het be stemmingsplan voor sommige wijken. Volgens het PvdA-raads lid is het inconsequent van WD en CDA om uitbreiding tegen te gaan maar wel de sluitingstijden te verruimen. Eikerbout beriep zich ook op het collegeprogram ma waarin staat dat van overlast geen sprake mag zijn bij het ver lenen van een bijzondere onthef fing. Een PvdA-motie van die strekking waarin ook opgeno men om de sluitingstijden per wijk, in overeenstemming met het bestemmingsplan, te regelen werd door een raadsmeerderheid verworpen. WD-fractievoorzitter Kuijers meent dat rekening moet wor den gehouden met wijken waar al sprake is van overlast ten ge volge van de concentratie van ca fes maar vond het te ver gaan om het verlenen van een extra ont heffing te koppelen aan het be stemmingsplan. Walenkamp (CDA) zei dat de mogelijkheid van tussentijds ingrijpen vol doende waarborg is voor het te gengaan van overlast. De CDA- fractievoorzitter noemde de PvdA-bijdrage weinig construc tief en raadde de socialisten aan een bordje bij de toegang tot de stad te plaatsen met de tekst "hier gaat de rode haan met de kippen op stok". Een ruime meerderheid (22 tegen 15 stemmen) ging uiteindelijk akkoord met de voorgestelde proef van een jaar. De raad zal zich nog buigen over een rege ling indien de weigering van een ontheffing zal leiden tot onbil lijkheden. moeten worden opgebracht door de gemeente en door de Leidse Woningstichting (LWS). Op 13 juni wordt begonnen met de aanleg van een nieuwe centrale verwarming in 188 woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Het aanbrengen van een nieuwe cv in 42 woningen (eind vorig jaar) is met grote problemen ge paard gegaan. De Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij (AVM) werd door de gemeente aan de kant gezet en het advies bureau Deerns trok zich, na tallo ze problemen, vrijwillig terug van het werk. De gemeente heeft nu twee instal latiebedrijven aangetrokken die de herstelwerkzaamheden in de nieuwbouwwoningen zullen voortzetten. Mampaey uit Haar lem en Van der Voort uit Rotter dam zullen in de resterende 188 woningen een nieuwe cv-instal- latie aanbrengen. Mampaey dat inmiddels in Leiden een vestiging heeft geopend, neemt het grootste deel van het karwei, twee-derde deel, voor haar rekening. Van der Voort het resterende deel van de wonin gen. Het dagelijks toezicht op de werkzaamheden komt in handen van de Leidse Woningstichting. Het ingenieursbureau Venema blijft als algemeen adviseur be trokken bij de aanleg van de nieuwe cv-installatie. De bedoe ling is dat de werkzaamheden in oktober zullen zijn afgerond. Dan zullen ook de resterende bouwkundige verbreken zijn verholpen. De commissie voor de rekeningen, die een uitgebreid onderzoek in stelt naar de oorzaak van de ge breken in de 230 nieuwe wonin gen, zal waarschijnlijk eind juni met haar eindrapport komen. LEIDEN - Er waart in Leiden een plantendief rond. De dief heeft het vooral voorzien op begonia's, azalea's en rododendrons. Bij de Leidse politie werd gisteren door drie personen aangifte gedaan van diefstal van planten uit tuin of plantenbak. De planten wer den ontvreemd in de Korte Lan- gestraat, de Admiraal Banckert- weg en het Luchtmansplant- soen. Volgens politie-woordvoer- der Graveland zijn er de afgelo pen tijd al meer meldingen bin nen gekomen van gestolen groen. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning in de Platanenrode is ter waarde van 38.000 gulden aan geld en goederen gestolen. De toegang tot de woning was ver schaft door het forceren van de achterdeur. Uit de woning werd stereo-apparatuur, sieraden, twee bontmantels en een bedrag van 1500 gulden ontvreemd. De inbraak werd reeds meer dan een week geleden op 22 mei - ge pleegd, maar eerst gisteren werd bij de politie opgegeven wat er wordt vermist. Alphenaren nog vastgehouden LEIDEN Het onderzoek naar de toedracht van de dodelijk steekpartij in de nacht van zaterdag op zondag bij het universiteitscomplex aan de Witte Singel is nog in volle gang. De twee Alphense verdachten, 17 en 19 jaar oud, hebben beide een verklaring afgelegd. De politie kon hier over nog geen nadere mededelingen doen. Wel werd meegedeeld dat de in verzekering stelling van de jongens vandaag zal worden verlengd. Bij de politie is een aangifte gedaan van beschadiging van een auto. De schade ontstond door het gooien van stenen door de groepen jongeren, die aan de vechtpartij bij het universiteitscomplex deelnamen. LEIDEN - De Hollandse Standerd molen die de Rijnlandse Molen stichting wil bouwen op het ter rein van de voormalige Mor- spoortkazerne, aan het Galgewa ter, mag er van de Leidse ge meenteraad komen. De bouw van de molen (kosten: 350.000 gulden) maakt deel uit van een aantal projecten waar voor de gemeente geld tracht binnen te slepen in het kader van de stimulering van de werkgele genheid. In totaal gaat het om vier miljoen gulden voor allerlei projecten zoals de restauratie van de boerderij in de Leidse Hout, de bouw van een buurt- en clubhuis in de Stevenshof, de verbetering van kleedaccommo daties bij sportvelden, de aanleg van een park in Roomburg en de Gemeenteraad wil molen aan Galgewater verbetering van diverse oude woningen. B en W verwachten met genoemde projecten min stens tweehonderd mensen aan het werk te krijgen. Alleen over de bouw van de Hol landse Standerdmolen stemde de raad, gisteravond, verdeeld. De tegenstemmers menen dat de bouw van de molen een luxe is en twijfelen aan het werkgele genheidseffect. Voorstanders verwachten dat de molen een toeristische attractie zal worden en wijzen op de scholingsmoge lijkheden voor jonge timmerlie den. Inmiddels is bij de gemeente al bij voorbaat een bezwaarschrift te gen de bouw van de molen bin nengekomen van een van de toe komstige bewoners van de wo ningen die in aanbouw zijn op voormalige kazerneterrein. De toekomstige bewoner vreest dat zijn uitzicht en de lichtinval door de molen ernstig belemmerd zal worden. De geplande molen zal ongeveer dertien meter hoog worden en de wieken krijgen een spanwijdte van twintig meter. De meeste toekomstige bewo ners menen dat de afstand tot de huizen zo groot is dat de molen geen licht of uitzicht zal wegne men. Zij schrijven in een brief aan de gemeenteraad dat ze de molen juist graag zien kompn LEIDEN - Onder het motto 'Stop Vrouwenmishandeling' gaan woensdag in het hele land vrou wen de straat op om actie te voe ren. Ook Leiden doet aan de lan delijke actiedag mee. Overdag op het Stadhuisplein en 's avonds in het Volkshuis, vinden er tal van activiteiten plaats die de aan dacht moeten vestigen op vrou wenmishandeling. Bedoeling van de actie is dat poli tie, justitie, artsen, hulpverle ners, mannen én vrouwen meer oog krijgen voor vrouwenmis handeling. Nu wordt het pro bleem vaak niet serieus genoeg opgevat. Daarom eisen de actie- voersters woensdag dat vrou wenmishandeling door politie en hulpverleners wordt erkend én geregistreerd. Verder moeten mishandelde vrouwen goed doorverwezen worden en moet het hen makkelijker worden ge maakt aangifte te doen bij de po litie. Ook zou vrouwenmishande ling erkend moeten worden als een misdrijf en als maatschappe lijk probleem, niet als een relatie probleem tussen twee mensen. "Vrouwenmishandeling wordt vaak afgedaan met 'overal is wel eens ruzie' of 'ieder huisje heeft zijn kruisje'", aldus leden van de Leidse actiegroep. "Het wordt gezien als een persoonlijke zaak, terwijl vrouwenmishandeling op grote schaal voorkomt. Daar kunnen de opvanghuizen voor mishandelde vrouwen van getui gen, die stromen vol en hun aan tal groeit nog steeds. Toch wordt vrouwenmishandeling nog steeds verdoezeld door het te re gistreren als 'relatieprobleem' of 'ongelukje in huis'. Op die ma nier voelen veel vrouwen zich in de steek gelaten met hun werkelijke probleem". De actie is ook gericht op de vrou wen die nu mishandeld worden en niet naar politie of hulpverle ner durven te stappen. De actie groep: "In de vluchthuizen komt maar een klein deel van alle mis handelde vrouwen terecht. En vaak komen ze pas nadat ze al twintig, dertig jaar mishandeld zijn. Juist omdat vrouwenmis handeling niet als zodanig er kend wordt en veel vrouwen zich ervoor schamen. Naar buren, fa milie of vrienden stap je niet met zo'n probleem. Wanneer een vrouw uiteindelijk wel naar de politie durft, wordt haar vaak af geraden aangifte te doen. Want dat zou de agressie alleen maar groter maken". Dat waarschijnlijk ook waar, maar de actiegroep 'Stop Vrou wenmishandeling' wil toch plei ten voor het aanpakken van mis drijven tegen vrouwen. "Want wanneer politie of hulpverleners blijven proberen om huwelijken te 'redden', raakt een mishandel de vrouw steeds meer geïsoleerd. Er zijn vrouwen die het huis niet meer uitmogen, geen vriendin nen mogen ontvangen, zelfs de telefoon niet mogen gebruiken. Wanneer politie en hulpverle ners hen ook niet serieus nemen, wordt een mishandelde vrouw helemaal de speelbal van haar echtgenoot of vriend". Op het Stadhuisplein staat de ac tiegroep 'Stop Vrouwenmishan deling' woensdag vanaf tien uur met informatiestandjes. Vanaf tien uur zijn er ook activiteiten voor de kinderen. Het is de be doeling dat er vanaf vier uur zo veel mogelijk vrouwen op het plein aanwezig zijn om actie te voeren tegen vrouwenmishande ling. In het Volkshuis is er vanaf acht uur een vrouwenavond met muziek, dansen en een demon stratie zelfverdediging. Vrouwen op de bon geslingerd LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond om half zeven drie vrouwen staande gehouden op het Stationsplein. De vrouwen hadden affiches en plakmate- riaal bij zich, hetgeen in beslag werd genomen. Zij voerden actie tegen onderdrukking en sexueel geweld door mannen. Omstreeks half acht kregen twee Leidse vrouwen, 37 en 21 jaar oud, we gens illegaal plakken een bekeu ring van twee agenten....mannen Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Wandelgidsen Levende visitekaartjes. VW- Leiden heeft er zeven 'ontwor pen'. Twee hosten en vijf hos- tessen zijn met ingang van morgen op bestelling lever baar. De visitekaartjes is zo juist een injectie Leiden-ken- nis ingespoten en op free-lance basis zuÜen zij met toeristen aan de hand door de binnen stad gaan struinen. VW-direc- teur Cees Hugens is dolblij met zijn zevenklapper die hij het VVV-begeleidingsteam noemt. Hugens legt uit waarom hij een team van stadsgidsen heeft sa mengesteld: "Om te beginnen ontbreekt het de vaste VVV- medewerkers aan tijd om men sen mee aan de hand door te stad te nemen. Daarom hebben we ons tot op heden altijd te rughoudend moeten opstellen wanneer er verzoeken van touroperators binnenkwamen om rondleidingen door de stad te verzorgen. Dergelijke ver zoeken zijn de laatste tijd flink toegenomen, vooral van de kant van grote bedrijven die iets voor hun zakenrelaties wil len doen. Nu we de beschik king over zeven stadsgidsen hebben, hoeven we niemand meer teleur te stellen". Ook op de afdeling voorlichting van het stadhuis zijn ze dolblij met de 'wandelgidsen' van Hu gens. Eindelijk is het afgelo pen met het oneigenlijke ge bruik van gemeentevoorlich- ters. De benen kunnen weer eens op het bureau worden ge deponeerd. Want wat gebeurde er tot op de dag van vandaag wanneer een groepje Japanse burgemeesters of Italiaanse bouwmeesters naar Leiden kwam? Dan kroop een toch al zo druk bezette gemeentevoor- lichter zuchtend achter het bu reau vandaan om de buiten landse gasten op sleeptouw te nemen. En wat gebeurt er voortaan wanneer er een groepje Amerikaanse studen ten of Arabische oliesjeiks naar Leiden komt? Dan belt zo'n voorlichter gewoon even naar de VW en bestelt een wandelende stadsgids. En wat kunnen die stadsgidsen de toeristen nu allemaal wijs maken? Behoorlijk wat. Om te beginnen hebben ze daarvoor een hele berg huiswerk moe ten maken. Hugens heeft hen na de eerste kennismaking een dikke map met folders, bro- stadsgidsen van het VW-begeleiding steam poseren aan de voet van de Burchtheuvel. Vanaf links: Dick de Vos (student), Wilde Boer (coördinatrice namens de VW), Marijke Altitik (ex-ANWB), Annelies van der Ham (ex-VW), Janet Muilenburg (ex-VW), Gita Cortenbach (ex-ANWB7 en Bert Bavelaar student en free-lancetaxich auffeur). Mieke Blom (ex-VW) ontbreekt op de foto-Holvast. chures en tijdschriften over Leiden mee naar huis gegeven. Daarnaast hebben zij een avondje gechiedenisles gehad van Rudi van Maanen van het gemeente-archief en van Jan Lelieveldt van buro voorlich ting en aan het eind van de spoedcursus is kunsthistorica mevrouw Hustings met het ze vental door de binnenstad ge wandeld om de theorie in de praktijk te toetsen. Wie betaalt het team eigenlijk? De bedoeling is dat het zichzelf gaat bedruipen. De tarieflijst ziet er als volgt uit: één gids voor twee uur (het minimum) 50 gulden. Eén gids voor een halve dag (is vier uur) 75 gul den en één gids voor een hele dag 125 gulden. In het week einde komt daar 25 gulden per halve dag bovenop. Geen geld dus, maar het is dan ook niet de bedoeling dat er aan het be geleidingsteam wordt ver diend. "De bedoeling van dit initiatief is te voorzien in een bestaande behoefte", aldus Hugens. "En nu die voorziening er is, zal de behoefte volgens mij nog ver der toenemen. Het zit er dan ook dik in dat dit team in de toekomst wordt uitgebreid. In dat geval kunnen we ons ook buiten de stad gaan presente ren. Ik denk aan presentatie op manifestaties en beurzen en zelfs aan penetratie op bijvoor beeld de Keukenhof. In dat ge val zal ook de belangstelling van de kant van het bedrijfsle ven groeien. Dat kan dan mooi inspelen op dit initiatief door het verlenen van kortingen en Hugens valt bijna in zwijm als hij de voordelige bijwerkingen van het promotieteam op een rijtje zet. "Het schept werkge legenheid en het maakt de stad aantrekkelijker voor toeristen waardoor ook het bedrijfsle ven een stimulans krijgt". En nu maar hopen dat onze visi tekaartjes de komende maan den niet door overdadige re genval de stad uitspoelen. J.V. Foetus in mast Het ongeboren kind mag de mast in, burgemeester en wethou ders vinden het goed. De Stichting tot bescherming van het ongeboren kind wil in lichtmasten reclame voor zich zelf maken en het dagelijks ge meentebestuur heeft daar "in principe" geen bezwaar tegen. Mevrouw Hoogstraten, vertegen woordigster van de Leidse be schermers, denkt dat Leiden hier een primeur mee in han den heeft. "Ik geloof niet dat ergens anders al zoiets be staat". Vindt ze het zelf geen raar idee, ideële reclame in lichtmasten? Nee, dat vindt ze niet. "En wij moeten er ook ge woon voor betalen, hoor". Waar aanstaande moeders pre cies van raad worden voorzien, dat weet de Voorschotense me vrouw Hoogstraten nog niet. "Binnenkort hebben we daar een gesprek over, er zijn nog een aantal plaatsen beschik baar in de stad". Eén stukje van de stad willen B en W in elk geval uitsluiten als moge lijkheid: niet in de directe om geving van het Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. Wat minder eer biedig ook wel abortuskliniek genoemd. Mevrouw Hoogstraten moet daar een beetje om lachen: "Nee, dat vinden we zelf ook niet zo'n geschikte plek. Anders wordt onze reclame voortdu rend uit de mast gehaald". Denkt ze dat echt? "Nou ja, die harde kem van de rooie vrou wen... je weet het met. Hoewel, waarschijnlijk valt dat toch wel mee". Wethouder Waal en wethouder Bordewijk hebben heel fyntjes nog een persoonlijke noot aan het B en W-advies toegevoegd: ze hadden het lichtmastver- zoek graag aan het ongeboren kind zelf willen voorleggen. Maar ja, het is moeilijk com municeren met een foetus. Waarschijnlijk wenst het wet houdersduo de hele Leidse ge meenschap een dergelijke on mondigheid toe. Dat zou een hoop ellende schelen. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3