Ook commissie veegt protesten van tafel c "Al die onverlaten kunnen wel wat advies gebruiken" Rij ksdorpgéén monument Vrije meningsuiting niet in geding Tegen meubelboulevard in Leiderdorpse Elisabethhof Varkens fokkerij mag niet Gezonken zeilboot laat Warmondse schipper geen rust AGENDA "Duinbehoud" tegenstander waterwinning Nieuwbouw Louise over twee maanden Stad en rand WASSENAAR Het historische pand Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar komt waarschijnlijk niet op de monumentenlijst. "Monumentenzorg" heeft de mi nister in die zin geadviseerd. Als gevolg hiervan zullen het pand en de aanpalende manege half oktober van dit jaar zijn gesloopt om nieuwbouw op het terrein mogelijk te maken. Het college van burgemeester en wethou ders van Wassenaar heeft intus sen positief gereageerd op de bouwplannen die voor het ge bied zijn ontworpen. woningen. De huurprijs voor de driekamerwoningen zal rond 460 gulden per maand bedragen, ter wijl de huur voor de tweekamer- appartementen op 350 gulden komt te liggen en voor de zoge noemde Van Dam-eenheden (speciaal voor jongeren) op 235 gulden per maand. Om zeker te zijn van rijkssteun zal nog dit jaar het definitieve bouw plan moeten worden ingediend. Wanneer met de eigenlijke bouw kan worden begonnen is nog niet zeker temeer daar voor de huidi ge bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp nog geen oplossing is gevonden. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense burgemeester P. Cannegie- ter heeft gistermiddag de twee dames van het poppentheater ge rustgesteld door te verklaren dat hy niet van plan is hun vrijheid van meningsuiting te beknotten. Ze vreesden dat hij deze vrijheid wilde inperken omdat hij enkele weken geleden per brief had ge vraagd wat ze op koninginnedag hadden gezegd over koningin Beatrix in de poppenkast-auto die ze toen hadden neergezet in de Voorstraat. Tijdens het gesprek werd de da mes echter duidelijk dat de bur gervader niet van plan was om voortaan de teksten te censure ren die zij in het openbaar ten ge hore brengen. Hij had daarente gen had geschreven omdat bij de Oranjevereniging klachten wa ren binnengekomen over de in houd van hun stuk. De klachten kwamen binnen bij deze vereni-' ging omdat deze verantwoorde lijk was voor het programma op de Voorstraat. De dames hadden echter geen toestemming op de straat te staan en de vereniging wist dan ook niet wat de dames hadden gezegd tijdens de voor stelling. De vereniging speelde de klachten dan ook door naar de gemeente. Gistermiddag lieten de dames aan de burgemeester lezen wat ze op koninginnedag hadden ge speeld. "De burgemeester moest hard lachen om het verhaal en hij vond het helemaal niet anti-ko ningshuis", verklaart Connie de la Mar, een van de speelsters. "In het kort kwam het verhaal erop neer dat de koningn er geen zin meer in heeft om steeds maar handjes te schudden. Ze wil ook wel eens iets stouts doen, en ze spuit met een spuitbus haar moe der nat". De burgemeester is niet bereid commentaar te geven op het ge beurde. Het betreft een privé- zaak", verklaart hij. Wel wil hij aangeven dat de zaak naar alle te vredenheid is geregeld en is afge sproken dat de dames voortaan gewoon toestemming vragen wanneer ze ergens willen optre den. Wethouder Bezemer: "Leiden zegt niet wélke grond ze voor hun meu belplannen in gedachten heeft, an ders kopen wij hun grond op". (foto Wim Dijkman) Discussieer 30-kilometer9 LEIDERDORP - Voordat op be paalde Leiderdorpse wegen een snelheidsbeperking van dertig kilometer per uur wordt inge voerd, moet er eerst een uitge breide afweging plaats hebben van alle voors en tegen. Dat schrijven B en W van Leiderdorp in antwoord op vragen van het PPR-gemeenteraadslid Van der Zande. B en W zijn blij, aldus het ant woord, dat het mogelijk wordt de snelheid op sommige wegen te beperken. Maar zonder een uit gebreide discussie, waarin ook de financiële consequenties moeten worden betrokken, wil len B en W de nieuwe limiet niet invoeren. In een breder kader komt de snelheidbeperking nog voor de zomer aan de orde als de nota over de knelpunten in het Leiderdorpse wegennet worden besproken, aldus B en W. LEIDERDORP Het plan voor een meubelconcen tratie van 22.000 vierkante meter in de Elisabethhof is gisteravond zonder pro blemen door de Leider dorpse raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu geloosd. De aanwezige bezwaarma kers, die gisteravond een toelichting gaven, vonden voor hun argumenten geen enkel gehoor. Maar dat hadden ze ook niet verwacht. Advocaat Van der Pluijm, die Les- ki en Casba vertegenwoordigde, zei het nog het duidelijkst. "Wij maken ons geen enkele illusie dat wij hier gehoor zullen vinden voor onze bezwaren". Volgens Van der Pluijm wijst de handel wijze van de gemeente Leider dorp op een "niets en niemand ontziende drammerigheid". Collega-bezwaarmaker Ten Have, werkzaam bij het Koninklijk Ne derlands Ondememersverbond en de gevestigde meubelhande laren vertegenwoordigend, liet zich in vergelijkbare bewoordin gen uit. Volgens hem hoort een beslissing over de eventuele komst van een meubelconcen- ■tratie thuis bij het provinciebe stuur, omdat die alleen een juiste belangenafweging zou kunnen maken. Geen spaan De bezwaarmakers zijn er overi- Schrijfavond De werkgroep Leiderdorp van Amnesty International organi seert deze maand twee schrijf- avonden. In de Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan, kan een ie der woensdag 1 juni van half acht to half negen terecht. In de Sjelter houdt de internationale bevrijdingsorganisatie dinsdag 14 juni schrijfavond, op hetzelf de tijdstip. Thema is deze maand het lot van de politieke gevangenen in Bangladesh, Haïti en Roemenië. De Bom "Bel de dokter niet, als de bom ge vallen is..." is de weinig opwek kende leuze waarmee de IKV- kern in Voorschoten woensdag 1 juni iedereen uitnodigt om een discussie-avond over de kern wapens bij te wonen. J.A. Geu- vers Leuven, arts en lid van de vereniging voor Medische Pole mologie, zal iets vertellen over de houding van artsen tegen over patiënten die zó bang zijn dat de bom valt dat ze ervan de pressief zijn geworden. Ook snijdt hij aan wat te doen met patiënten die om een cyanide- pil vragen voor het moment aat het gevreesde wapen yi/prrit/in. gezet. De Werf, Schoolstraat 2. Aanvang: 20 uur. Carnaval De Warmondse carnavalsvereni ging De Billenprikkers houdt woensdag 1 juni algemene le denvergadering in 't Meerpunt in Warmond. Na afloop van het serieuze vergadergedeelte zal de film van het laatste carna valsfeest worden getoond en zijn de foto's te bewonderen. De avond begint om 20.00 uur. Jubileum Ter ere van het zestigjarige be staan van de Wassenaarse Ursu la Kliniek, en in het kader van de Culturele Weken in Wasse naar, geeft drumfanfare Lauren- tius uit Voorschoten donderdag Ukkepukke De Leiderdorpse peuterspeelzaal Ukkepukke in de Scheppings kerk zal bij wijze van proef ge durende drie maanden langer geopend zijn. De bedoeling is dat de speelzaal vier weken vóór en zes weken na de grote vakantie ook 's morgens open is. Namelijk van 08.00 uur tot 13.00 uur. gens van overtuigd dat de hogere overheden geen spaan heel zul len laten van het Leiderdorpse plan. Advocaat Van der Pluijm zei zeker te weten dat het plan "op formele gronden de eind streep niet zou halen". Hij wees op het ontbreken van voorover leg met de buurgemeenten, de veronderstelde afwijking van het streekplan en het ontbreken van een goede afweging tussen de meubelconcentratie en gevestig de meubelzaken. Volgens Van der Pluijn kent het college van B en W de wettelijke regels niet "of ze nemen het er niet zo nauw Ook ambtenaar Bunt van de ge meente Leiden meende dat er vooroverleg met de buurge meenten plaats had moeten heb ben. Hij betoogde verder dat het onderzoek zich niet had moeten beperken tot één locatie en wees op Leiden waar op dit moment drie plaatsen in onderzoek zijn voor de vestiging van een veel kleinere meubelconcentratie. Welke dat zijn wilde hij niet zeg gen. "Nee, want anders kopen we ze", riep wethouder Bezemer van de publieke tribune, daar mee teruggrijpend naar het Leid- se aanbod om grond in de Elisa bethhof te kopen. Wethouder Meerburg bestreed de stelling van ambtenaar Bunt op andere wijze. Meerburg: "Kun nen wij verwachten dat de ge meente Leiden in dat onderzoek ook locaties in de regio mee neemt?" Bunt bleef in eerste in stantie het antwoord schuldig, maar later bleek dat hij de Lei derdorpse mening (alleen onder zoek in de eigen gemeente) wel deelde. Raad van State: DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft veehouder A. Bolleboom tot dus verre terecht een vergunning onthouden voor het verbouwen van zijn veestal aan de Zoeter- woudse Slootweg. Dit heeft de Raad van State beslist. Bolle boom was daar tegen het besluit van de gemeente in beroep ge gaan. De veehouder wilde zijn veestal verbouwen tot een onderkomen dat volledig is toegerust voor het houden van uitsluitend fokvar- kens. Punt is alleen dat het 'ont werp tweede herziening van het bestemmingsplan Landelijk Ge bied' zich daartegen verzet. Dit plan biedt wel ruimte voor een veeteeltbedrijf (wat Bollebooms bedrijf tot op heden altijd is ge weest), maar verwerpt diervere- delingsbedrijven, waartoe var- kensfokbedrijven worden gere kend. Bolleboom is echter al klaar met de verbouwing van zijn stal. Omdat hij geen bouwvergunning heeft moet hij de stal in de oude staat terugbrengen. De gemeente heeft dit inmiddels aan Bolle boom meegedeeld. De varkens- fokker heeft geen beroep tegen deze aanschrijving aangetekend en zal dus zijn illegaal verbouw de stal gedeeltelijk moeten afbre ken. Wanneer hij dit niet doet past de gemeente politiedwang toe. De gemeente breekt de stal dan af onder toeziend oog van de hermandad. De kosten hiervan zijn voor de nalatige varkensfok ker. Overigens loopt er tegen de illegale varkensfokkerij van Bolleboom nog een hinderwetprocedure bij de Kroon. 2 juni op het terrein van de kli niek een concert. Het majoretten peloton de show girls MCL uit Leidschendam zal tevens van de partij zijn. Aanvang 19.30 uur. Tentoonstelling Aquarellen en karakterpoppen van de handen van Ben van de Roer en Joke Fortunati zijn van af vrijdag 3 juni te bezichtigen op een tentoonstelling in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan in Voorscho ten. Ben van de Roer is op een schildercursus in de Dordogne tot aquarelleren aangetrokken en vindt zijn onderwerpen in de natuur: duin, strand en bos. Jo ke Fortunati wordt bij het ma ken van haar karakterpoppen vaak geïnspireerd door bekende persoonlijkheden. De tentoonstelling is tijdens de opneningsuren van de biblio theek te bezoeken. Land uit zand Met als thema "land uit zand" or ganiseert de Zoeterwoudse WD vanavond een lezing over de plannen voor landaanwinnings projecten voor de Zuidholland se kust. Spreker is R.E. Water man, lid van de provinciale sta ten van Zuid-Holland voor de WD. De politicus wil ook vra gen op andere terreinen beant woorden en hierover discussië ren. De lezing wordt gehouden in Ons Huis, Kosterspad 3, Zoe terwoude en begint om 20.00 uur. WARMOND - Midden in de nacht werd hij er zelfs wakker van. 't Joppe mag dan een behoorlijk grote waterplas zijn maar het was toch zeker geen dubbeltje waarnaar hij al die tijd heeft ge zocht. Uit dit besef heeft de Warmondse oud-schipper H. Vredenborg (70), de moed geput om de negen dagen lange speurtocht naar de op Hemelvaartsdag gezonken zeilboot van Wassenaarder E. J. Wolraad vol te houden. Een volle week lang heeft hij het loodzwa re dregwerk in zijn eentje ver richt. Pas de laatste twee dagen heeft hij assistentie gekregen van zijn kornuit, de Oegstgenaar G. Bisot (63). Op de negende dag van zijn speurtocht naar de boot had hij écht beet. Ditmaal was het geen vette bonk Joppeklei, een stuk tapijt of een houten oli fant maar Wolraads Pampus-zeil- boot. Een luid gejuich steeg op. Wanneer ze het vertellen zitten Vredenborg en Bisot er weer bij te glunderen. "Het heeft hooguit vijftien secon den geduurd: door een veiplette- rende windvlaag sloeg mijn boot om, liep vol en zonk", vertelt de met de schrik en een nat pak vrij gekomen zeilbootschipper Wol- raad. De dag erna stapten Vredenborg en Bisot aan boord van 't Sleper- tje, nu niet bepaald een boot waarvan je zo op het eerste oog grootse daden verwacht. Vreden borg: "Het gaat ook om de man die aan het roer staat". Onderzeeër Hoewel het tweetal wist op welke plek Wolraads 'Pampus' tot on derzeeër was gedegradeerd zijn Vredenborgs dreggen en de van de waterpolitie geleende exem plaren die eerste dag op niets an ders dan klei gestuit. Hetzelfde geldt voor het weekeinde erna. Bisot en Wolraad, die die zondag ook aan boord van 't Slepertje hebben vertoefd, moesten de maandag daarop naar hun werk. Maar Vredenborg, de Warmond se waterrat bij uitstek, ook: "Ik zit altijd op het water. Het was mijn werk en het is nu mijn hob by, een gepensioneerd beroep zeg ik altijd maar. Als er wat aan de knikker is, zoals bijvoorbeeld windkracht zeven op Hemel vaartsdag, dan ben ik erbij. En die boot moest ik vinden. Een man van het water doet geen oog dicht als hij weet dat er ergens op de bodem een boot ligt". 'De bodem van 't Joppe meneer, die is net de Alpen. Levensge vaarlijk die hoogteverschillen. Er zijn plekken bij van 57 meter diepte. Daardoor krijg je de meest krankzinnige stromingen. En als iemand overboord slaat dan raakt-ie direct bevangen want het water van 't Joppe wordt nooit van zijn leven warm", weet Vredenborg. Vol- Schipper Vredenborg... op het water geboren... gens Bisot is dat allemaal de schuld van de gemeente, die 't Joppe gebruikt voor de zandwin ning maar de vaart over dat wa ter aan haar lot over laat. '"t Jop pe gaat nog eens mensenlevens kosten", waarschuwt het duo in koor. door Wim Koevoet Vorige week zaterdag had Vreden borg weer beet. En dit keer was het raak. "Ik heb toen eerst ge probeerd de zeilboot met de hand eruit te halen maar dat ging niet. Via Bisot hebben we een duiker gebeld. Hij dus naar bene den. Wij wachtten. Komt-ie ein delijk naar boven. Zegt-ie: hij is 't". Boterhammen De vreugde aan boord van 't Sle pertje is bijna net zo groot als thans aan boord van Vreden borgs woonboot in de Veerpol- der. Al vertellend lijkt hij zijn avontuur nog eens te beleven. "De moeilijkheid was toen: hoe krijg je 'm boven. De duiker heeft de ketting vastgemaakt aan de mastkoker van de Pampus. Maar in het wilde weg trekken, dat ging niet. Een Pampus blijft namelijk rechtop in het water staan. Hij zat daardoor met z'n kiel in de klei vast". Vredenborgs stuurvaardigheid en veel gewrik leverden uiteindelijk succes op. Half tien 's avonds kon hij de boot op sleeptouw ne men, richting jachthaven. Vre denborg: "Alles zat er nog in. Zelfs Wolraads boterhammen en zqn portefeuille. Aangezien we geen tanden en kiezen meer heb ben was dat brood net goed ge sopt", grapt hij. Vredenborg staat bekend als de helpende hand op de Warmond se wateren. Hij doet dat altijd kosteloos en kan worden be schouwd als een extra kracht van de rijkspolitie te water. Zelf kan hij nog geen tien meter achtereen zwemmen. Daarom hult hij zich immer in zijn zwem vest. Ook voor zijn hond heeft hij zo'n pak gekocht. "Die gaat altijd mee", in tegenstelling tot zijn vrouw, die haar man altijd met schuddend hoofd en een nauwe lijks verholen glimlach het water op ziet gaan. Bij de deur zegt hij: "Niet te veel opkloppen hè. 't Is gewoon m'n hobby. En al die onverlaten op het water kunnen af en toe best wat advies gebruiken van ie mand die op het water is gebo ren. Niks bijzonders". DINSDAG 31 MEI 1983 DINSDAG Volkshuis - vrouwenavond, 20 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO. di 14-16.30 uur. inl. 123271. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Wilde Aardbeien' van Ingmar Bergman, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O - film 'La nuit Américai- ne' van de Franse regisseur Francois Truffaut, 20 uur. Stadsgehoorzaal - optreden door Her man van Veen, 20.15 uur. Waaggebouw - 'Waagfestival' optreden door het kamerkoor van Collegium Musicum, 20.30 uur. Buurthuis Morschwijk - Topaaslaan 19, discussiebijeenkomst over het lande lijk energiebeleid o.l.v. Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energie beleid, 20 uur. Voorschoten kantine S.V.L.V. - Jul. van Stolberglaan, avondwandelvierdaagse, 18.30-19.30 Wassenaar gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor Welzijn, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 27 mei tot 3 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. teff noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131; spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten" - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DEN HAAG/WASSENAAR - In de Wassenaarse duinen mag niet intensief water worden gewon nen. Een uitbreiding van de wa terwinning zou desastreus zijn voor het natuurbehoud in Meyendel en Berkheide. Dat be toogde de stichting Duinbehoud gisteren voor de Raad van State. Daar werd hun bezwaarschrift tegen de wijziging van het be stemmingsplan "Landelijk ge bied" door de provincie behan deld. Het bestemmingsplan sloot eerst intensieve waterwinning uit. De provincie vond echter dat die mogelijkheid open gelaten moest worden en wijzigde het Wassenaarse plan. Die wijziging is voor de stichting Duinbehoud echter onaanvaardbaar. De scha de aan de natuur zou te groot zijn en bovendien zijn er voldoende alternatieve voor waterwinning in Zuid-Holland. Ook zou de be stemming in strijd zijn met het beleid van de rijksoverheid die de duinen de functie "natuur" heeft gegeven. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijker^yan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R D. Paauw. W F J. Wirlz en A A. v^n Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) W F. J. 1 (bin./l A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef j. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, LEIDERDORP De nieuwbouw van de dependance van de Loui se de Coligny in Buitenhof in Leiderdorp zal waarschijnlijk over twee maanden kunnen be ginnen. Het is nog niet bekend of de ge meente Leiden bereid is om de extra kosten te dragen ingeval de school wordt uitgevoerd in steen. Uitgangspunt is geweest dat de dependance uit hout zou worden gebouwd. De overheid heeft inmiddels de benodigde gelden daarvoor ter beschikking gesteld. Leiden heeft echter la ten doorschemeren meer te zien in stenen bouw. De gemeente zou eventueel bereid zijn om daarvoor de extra gelden op tafel te leggen. Volgens wethouder Meerburg is nu besloten om de grond met zandstortingen bouwrijp te ma ken. Indien wordt besloten om de school uit hout op te bouwen kan de dependance in september worden opgeleverd. In het ande re geval moet zeker op eind okto ber worden gerekend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2