c Reticulum mag weer zand halen uit Gat Lagendijk Haringrace is een ongelijke strijd door hektrawlers Nieuw wegdek op Herenweg LSG: weer boot gemist KON OOK NAAKKM^|a^«LDOND.&A/KVDAG A3. Tracé SW 4 in najaar bekend Stuurman van "De Hoop99 Filevorming niet te mijden Manifestatie in Noordwijk tegen de apartheid Sassenheimse bejaarde verongelukt $0^ ^^MagesHcHus Streek DINSDAG 31 MEI 1983 DEN HAAG/VALKENBURG/HILLEGOM - Er mag weer zand worden gezogen uit de "put van Lagendijk" in de Ommedijkse Polder in Valkenburg. De exploitatiemaat schappij "Reticulum", die de Hillegomse kalkzandsteen fabriek Van Herwaarden en de Katwijksche Zandsteen- fabriek onder beheer heeft, heeft daarvoor toestemming gekregen van de Kroon. Het provinciebestuur van Zuid- Holland, die "Reticulum" beper kingen wilde opleggen, heeft zijn standpunten niet hard genoeg ^kunnen maken, vindt de Kroon. De exploitatiemaatschappij zal zich wel aan strengere regels moeten houden dan tot nu toe het geval was. De maatschappij moet onder meer de oevers voldoende bescher men tegen afkalving door golf slag, de marinevliegtuigen mo gen geen hinder ondervinden van obstakels en bovendien moet "Reticulum" een waar borgsom van 25.000 gulden stor ten. Van dit geld zullen eventue le kosten worden betaald als de exploitatiemaatschappij de ver plichtingen niet nakomt. De provincie Zuid-Holland wilde de activiteiten van "Reticulum" aan banden leggen, omdat het provinciebestuur de grond had gereserveerd voor de aanleg van de provinciale weg 4, die van Katwijk via Valkenburg naar Leiden moet gaan lopen. Pas als de provincie precies wist waar deze weg zou gaan lopen, wilde ze over het zandzuigen verder met "Reticulum" onderhande len. De Kroon was het daarmee niet eens. Problemen De zandsteenfabrieken dreigden door de beslissing van de provin cie in ernstige problemen te ko men. Zo ernstig zelfs dat voor de werkgelegenheid werd gevreesd. Bovendien was er in de omge ving geen enkele mogelijkheid te vinden waar zand zou kunnen worden gewonnen voor de pro ductie van meer dan een miljoen kalkzandstenen per jaar. Het provinciebestuur verwacht overigens dat nog deze zomer een tracé voor de weg tussen Katwijk en Leiden zal worden aangewezen. Zowel de directie van de kalkzandsteenfabrieken als de burgemeester van Valken burg, N. van 't Wout, hadden vo rig jaar tijdens de zitting van de Raad van State over deze zaak, gevraagd waar de weg precies komt te lopen. Volgens een woordvoerder van de provincie, die gisteren op de uit spraak van de Kroon reageerde, kon men nog geen beslissing ne men omdat er eerst duidelijk heid moest komen over het tracé van Rijksweg 11 vanaf Leiden naar het westen. "Daarover heeft de Tweede Kamer onlangs een beslissing genomen. Pas toen konden wij aan het werk met de provinciale weg langs Valken burg". Burgemeester Van 't Wout sprak tijdens de zitting vorig jaar over "dramatische ontwikkelingen" in zijn dorp, waar het verkeer "door het dorpje Valkenburg moet worden geperst". Volgens hem is een groot gedeelte van de Het gat van Lageridijk in Valkenburg. Exploitatiemaatschappij "Reticulum" mag weer zand zuigen. Dat betekent verbreding van het meer. (Archieffoto) gronden voor de weg al opge kocht en dreigt er alom verpau pering in dat gebied omdat nie mand meer weet waar hij aan toe Plesmanlaan Het was de bedoeling in het verle den om de provinciale weg in lei den op de Plesmanlaan te laten aansluiten. Daartegen had het gemeentebestuur van Leiden echter bezwaar, omdat wordt ge vreesd dat er veel doorgaand ver keer uit Valkenburg, Katwijk en Noord wijk gebruik van gaat ma ken. Gedacht werd toen om de weg naar het zuid-westen te laten afbuigen om dan zuidelijk van Leiden af te buigen in de richting Alphen-Utrecht. Wethouder Waal van Leiden heeft volgens gedeputeerde Jansen, onlangs in een gesprek met de provinciebestuurder laten weten weer over de aansluiting van de weg op de Plesmanlaan te willen praten. "Alle mogelijkheden staan dus weer open", zei de ge deputeerde toen. Bovendien is een aantal voorzie ningen, zoals een viaduct onder Rijksweg 44 al geruime tijd gele den getroffen. Als de weg wordt aangesloten op de Plesmanlaan, dan moet er een nieuwe brug over de Rijn komen ten noorden van de Kwantumhallen. LEIDEN - De schaakreserves van LSG zijn, na de mislukte poging van vorig jaar, op nieuw te licht bevonden voor terugkeer naar de tweede klasse van de landelijke KNSB-competitie. LSG 2 liep zaterdag in de promotie competitie tegen HSG 2 met 3V2-6V2 zijn tweede en daar mee beslissende nederlaag op. De kampioen van de Leidse schaakbond ging eer der reeds kopje onder tegen het Amsterdamse Caïssa en is nu uitgeschakeld voor een plaats bij de eerste twee in de poule van vier. Daarmee zijn automatisch de kansen op de overstap naar de landelijke competitie verkeken. Het laatste treffen tegen ZSC/ Saende wordt voor de Leide.- naars over twee weken een formaliteit. Meer nog dan tegen Caïssa, toen de ploeg heel even in de wedstrijd was, kwam LSG 2 tegen HSG 2 uit Hilversum in het geheel niet aan de bak. Het begon al met een snelle nederlaag van invaller Kui per, terwijl verschillende an dere spelers al spoedig in gro te problemen geraakten. Wel hield Geertsma tegen kop man Huyzer verdienstelijk remise. Dat Alink zich, na een goede opbouw, liet beschwindelen door de naar HSG overgestapte Jan Nagel (%-2Vi), betekende evenwel een nieuwe tegenvaller voor de discipelen van captain Dirk Sikkel. Nieuwland won vervolgens fraai, waarna ech ter Mieremet en Pols kans loos ten onder gingen. On danks de overtuigende winst van Otten (2Vfe-4Vfe), maakten de overige posities een Leid se nederlaag toen onafwend baar. Van Zijp en de sterk te ruggekomen Wiebes pikten nog een remise mee, maar via een verliespartij van Noord- ijk kwam de eindstand uit op 3V2-6V2. De LSG-reserves rest niets an ders dan uit te huilen en het volgende seizoen opnieuw te beginnen. In de Leidse pro motiecompetitie staat hen echter in de vorm van het ge degradeerde Voorschoten 1 een zware concurrent voor de jacht op het kampioenschap te wachten. Het niet promo veren van LSG 2 en de terug keer van Voorschoten 1 naar de LSB, leidde er tevens toe dat LSG 4 in het gezelschap van D.Noteboom 1 en Voor schoten 2, alsnog naar de eer ste klasse van de LSB-com- petitie degradeert. ngmeester M. van der Plas: toch een beetje plankenkoorts. STREEK - Automobilisten op de provinciale weg 7 (Alphen/Lei- muiden) kunnen de komende tijd rekenen op vertraging. Deze vertraging wordt veroorzaakt door werkzaamheden aan het wegdek op het gedeelte tussen de afslag Rijnsaterwoude en de kruising bij de Kruisweg. Op dit 1200 meter lange gedeelte wor den een nieuwe fundering en een asfaltlaag aangebracht. De kos ten zyn ongeveer 1,1 miljoen gul den. Vooral tijdens de spitsuren zal er filevorming zijn gedurende de ongeveer tien weken die de aan nemer hoopt nodig te hebben. Het gedeelte van 1200 meter is in vier gedeelten van 300 meter "ge knipt". De tijdsplanning is dat er iedere twee weken aan een nieuw gedeelte kan worden be gonnen. Buiten die 1200 meter zullen de werkzaamheden even eens op het 300 meter lange ge deelte tussen het kruispunt en de Zegerbaan worden uitgevoerd. Nog niet zo lang geleden, vorig jaar zomer, zijn de bovengenoemde gedeelten eveneens geasfalteerd. Dit was volgens A. Beukers van de Provinciale Waterstaat nood zakelijk om "goed de winter door IJMUIDEN/KATWIJK - Met volop technische en medische hulpmiddelen aan boord is het hospitaal kerkschip De Hoop maan dagochtend op weg ge gaan naar de ongeveer 50 Nederlandse kotters en hektrawlers die deze week voor het eerst sinds zes jaar op de Noordzee weer op maatjesharing vissen. De haringvissers bevin den zich op de 57ste breedtegraad, ter hoogte van het Schotse Aber deen. De eerst nieuwe haring werd van daag na een nek aan nek race rond het middaguur aangevoerd door de Scheveningse hektraw ler "Onderneming 2" met de Kat- wijkse schipper W. Jonker. Als tweede eindigde de Katwijkse trawler Jan Marie (KW 107). Aan boord van de Sch 108 bevon den zich 250 tot 300 kantjes (on geveer 800 haringen in een ton of kantje). De 34-jarige Jonker gooi de zaterdagmiddag al zijn netten uit ten oosten van Aberdeen en had daardoor een nog grotere voorsprong op de andere sche pen. Spanning te komen". "Ja, dat was nog een noodzakelijke investering. We hebben toen een laagje van pak weg twee centimeter moeten aanbrengen. Er was namelijk grote kans dat er gaten zouden vallen in het wegdek gedurende de winter. En iedere dag mensen er op uit sturen om gaten te vul len is ook geen goedkope zaak". Het aangebrachte asfaltlaagie en het onderliggende beton (dat "kapot wordt gebeukt") worden gebruikt voor een nieuwe funde ring van het wegdek. Een funde-, ring die wordt gecompleteerd door het aanbrengen van 10.000 ton hoogoverslakken. Op deze fundering worden twee asfaltla- gen aangebracht. Het nieuwe wegdek zal ongeveer veertig cen timeter breder worden. De haringrace is de haringrace van vroeger niet meer, zegt de Kat wijkse ex-haringvisser D. Hoek, thans stuurman het hospitaal- kerkschip op De Hoop. „De spanning is er af. Vijftien jaar ge leden, ten tijde van de vleetvisse rij, was dat wel anders. Toen ging iedereen, grote en kleine sche pen, tegelijkertijd weg. Maar nu is het een unfaire toestand. He laas zijn de kleine vissers daar veel te laat achtergekomen. Nu kunnen ze er niets meer tegen doen. Een van die grote hektraw lers brengt de koninginneharing met zeker 24 uur voorsprong bin nen". Onder koninginneharing wordt verstaan het eerste vaatje Hol landse nieuwe dat traditiege trouw aan onze vorstin wordt aangeboden. Dat is kant-en-klare haring, zowel gekaakt als gezou ten. En dat direct na de vangst, liefst levend. Deze, reeds in 1380 door Jan Willem Beukelszoon uit Biervliet toegepaste werkwijze, heeft voor de kwaliteit van de ha ring drie gevolgen. Niet alleen kan de haring nu goed leegbloe den, ook worden bederf veroor zakende organen verwijderd als de kieuwen, de maag, lever en darmen alsmede de galblaas die een smaak af wij king kan veroor zaken. Pluspunt van Beukels- zoon's kaakmethode is ook dat er een gat in het vissenlichaam wordt gemaakt waardoor het zout zijn conserverende werking ook in de haring kan verrichten. Om deze kaakmethode goed te be heersen, is veel oefening nodig in „Daarom zyn we ook zo blij dat we nu weer uit mogen varen", zegt ex-haringvisser Hoek. „Want nu kan de jongere genera tie vissers het echte kaken onder de knie krijgen. Hoewel we aan de wal betere apparatuur hebben en betere faciliteiten, doen we het kaken en zouten zoveel mo gelijk aan boord. Dat maakt onze maatjesharing vee', ambachtelij- ker en echter dan de Deense. Dan is het echte Hollandse nieu we", aldus stuurman Hoek van De Hoop, het hospitaal-kerk schip dat voor twee miljoen gul den per jaar, goeddeels door de overheid betaalt in de vaart wordt gehouden, om als hulp in de branding te dienen voor Neer- lands vissersvloot Afslag Bij de Katwijkse visafslag werd gisteren al alles in gereedheid ge bracht voor de aanvoer van de eerste haring. Het gebouw aan de Haringkade werd zelfs netjes op gepoetst om eerst Hollandse Nieuwe vanmiddag te kunnen veilen. Als veiligmeester in Katwijk is M. van der Plas aangewezen. Hij is werkzaam bü de rederij en ha- ringhandel M. Parlevliet. De 47-jarige Van der Plas is sinds twee jaar de "afslager" in Kat wijk. Hoewel hij het een zekere eer vindt de mogelijk eerste Hol landse Nieuwe "af te slaan" laat hij doorschemeren toch een beetje last van plankenkoort te hebben. De veiligmeester: "Want wordt de eerste haring in Katwijk afgesla gen Er komen mensen uit heel het land naar Katwijk, want er zijn na tuurlijk altijd kopers die persé het eerste vat willen hebben. Al was het alleen maar om in de pu bliciteit te komen". De haring zal vanuit IJmuiden naar Katwijk worden aange voerd in grote vrachtwagens. Daarna wordt de haring per vat gekeurd en gemerkt, zodat de kopers een indruk kunnen krij gen van de vangst. Daarop wordt de haring per vat en later per em mer geveild. "En vooral dat laat ste is met veel kopers een hele klus. Dan moet je goed blijven opletten", aldus Van der Plas. NOORDWIJK - In de gemeente Noordwijk wordt het komende najaar een manifestatie gehou den tegen apartheid. Een anti- apartheidswerkgroep is begon nen met de voorbereidingen voor een aantal activiteiten hier voor. Onder meer is contact ge zocht met alle politieke, kerkelij ke, culturele en educatieve orga nisaties in Noordwijk. Daarbij is het de bedoeling dat die organi saties ieder hun eigen activitei ten organiseren tegen de apart heid in Zuid-Afrika. In Het Buurthuis aan de Hoofd straat in Noordwijk aan Zee wordt dinsdag 7 juni een infor matieavond gehouden. Op het programma staan onder meer een korte film over Zuid-Afrika én een inleiding van Esau du Plessis van de Boycot Outspan Aktie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. SASSENHEIM - De 78-jarige J.J. Kipping uit Sassenheim is gister morgen om tien uur bij een ver keersongeval in het bollendorp om het leven gekomen. Volgens de politie stak de man te voet plotseling de Hoofdstraat over. Hij werd gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Sassenheim, en was op slag dood. ADVERTENTIE' )noS 9 TÖ"T S 4we>noS yiQtf kfOORj-E-iS I

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14