Anderson snel in proloog Dauphine Brazilië en Nederland eens over hulp Suriname -c Kerk en humanisme over vredesberaad -C Ruim 30.000 executies" Gevechten in India Gevangenisdirecteur van functie ontheven Herziening vrijspraak kampoudste T. bepleit Bouwman controleert Olympia's Ronde De Vreugd tilt record Europese zege Van Houwelingen Benefiet voor Kraak levert 8500 gulden op Hanegraaf in spoor van Raas Leidse jeugd wint toernooi van West II Weer KO-zege Rob Craanen Varia DINSDAG 31 MEI 1983 BRASILIA (ANP) - Brazilië en Nederland verschillen niet van mening over de situatie in Suri name. Dat heeft premier Lub bers geconcludeerd na afloop van een ruim anderhalf uur du rend gesprek met de Braziliaan se president Figueiredo. Bij het gesprek was ook minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aanwezig. Lubbers heeft de Braziliaanse pre sident uiteengezet dat er voor Nederland sinds de gebeurtenis sen van 8 december geen reden is om de hulp aan Suriname te hervatten. Lubbers heeft tegenover Figueire do begrip getoond dat Brazilië datgene wil doen, wat het nood zakelijk acht, om ontwikkelin- PARIJS (Reuter) - Sinds juni 1981 zijn in Iran meer dan 30.000 men sen terechtgesteld. Op het ogen blik worden 100.000 personen om politieke redenen gevangen gehouden. Dit heeft de voorzitter van de in Parijs gevestigde natio nale raad van het verzet, Mas- soed Radjavi, verklaard. Hij zei dat hij in een telegram aan secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties had verzocht een commissie naar Iran te sturen, om de toestand in de gevangenissen in dat land te onderzoeken. Radjavi zei de door hem genoemde cijfers te baseren op ooggetuige- verklaringen en op berichten uit Iran, waarvan vele afkomstig uit regeringskringen en statistieken. gen in Suriname te voorkomen die ze ongewenst vindt. Daarmee verwees de premier naar een mo gelijke Cubaanse invloed in Suri name. Wel heeft de premier laten weten dat hij het moeilijk zou kunnen begrijpen, als hulp van Brazilië aan Suriname belangrij ke wapenleveranties zou bevat ten. Lubbers zei niet de indruk te heb ben gekregen dat in belangrijke wapenleveranties van Brazilië aan Suriname is voorzien. Giste ren zou de Surinaamse garni zoenscommandant Graanoost in Brazilië aankomen om onlangs gelegde contacten uit te werken, waarbij ook aan wapenleveran ties te denken valt. Vorig week was de Surinaamse premier Ali- bux in Brazilië. NEW DELHI (UPI) - Bij bot singen tussen Hindoes en Moslems in het zuiden en oosten van India en bij ver- kiezingsrellen in het noorden van het land zijn het afgelo pen weekeinde elf personen om het leven gekomen en werden meer dan 300 mensen gewond. In Hyderabad braken zaterdag ongeregeldheden uit toen een groep moslems een hu welijksprocessie van Hin does aanviel. Bij deze botsin gen kwamen negen personen om het leven en liepen 37 mensen verwondingen op. De politie opende zondag in de stad Biharsharif het vuur op een menigte vechtende isla mieten en Hindoes. Twee do den en twee gewonden waren het resultaat. GRONINGEN (ANP/GPD) - Drs. H. Nieboer, directeur van het huis van bewaring in Groningen, is met onmiddellijke ingang uit zijn functie ontheven. De heer Nieboer was sinds 1971 directeur van de inrichting te Groningen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het be sluit genomen naar aanleiding van de herhaaldelijk publiek geuitte kritiek op Nieboer en zijn beleid. De beslissing is genomen "in het belang van de dienst", al dus de woordvoerder. Vorige week werd via de Bond van Wetsovertreders een brief open baar gemaakt die een aantal ge detineerden in het huis van be waring had geschreven. Daarin werd opnieuw kritiek geuit op "de niet capabele directie". Een van de verwijten betreft de on duidelijkheid van het beleid. Verder werd door de gedetineer den gezegd dat directie en perso neel niet goed zouden hebben gereageerd op de dreigende zelf moord van een van de gevange nen. De ook eerder geuitte kritiek dat er een verband zou bestaan tussen het beleid van de directeur en de opstanden in het huis van bewa ring te Groningen in 1971 en 1974 wordt door het ministerie van justitie niet onderschreven. Na de laatste opstand werden in het huis van bewaring zo ernstige vernielingen aangericht, dat het huis geruime tijd werd gesloten. Ook na de heropening van de ge vangenis, sinds 1982, is de uit zijn functie gezette directeur zeer bekritiseerd door gevangenen en hun belangenorganisaties. Hij zou de regels zeer formeel hante ren. De directeur kwam negatief in het nieuws nadat hij corps-stu denten toegang had verschaft tot een cel, om er een etentje te ge ven. Nieboer wordt voorlopig vervan gen door de in Assen zetelende regionaal directeur van het ge vangeniswezen, de heer J. Nij- berg. Nieboer was directeur ten tijde van de twee opstanden in het Groninger huis van bewaring in 1971 en 1974. RECIFE Premier Lubbers ging gisteren ook op bezoek bij de Brazi liaanse bisschop Dom Helder Camara. Camara is een bekend voorvechter van de mensenrechten. (Foto AP) DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Auschwitz Comité heeft gisteren de officier van justitie in Maastricht, mr. J. Nabben, per telegram ver zocht alle mogelijkheden tot cassatie in de zaak tegen de 63-jarige voor malige kampoudste Albert T. te onderzoeken. T. werd vorige week door de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid. Hij zou die hebben begaan in het werkkamp Kaufbeuren. Dat ressorteerde onder Dachau. Ook het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtoffers, waarbij acht tien organisaties zijn aangesloten, heeft een telegram van gelijke strek king aan de officier gestuurd. De Doopsgezinde Broederschap blijft deel uitmaken van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Dat besloot de 'broederschapsver gadering', het hoogste beleidsbe palende orgaan van de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit, na een discussie over het rapport betref fende de in de plaatselijke ge meenten gehouden gespreksron de. Van de aanwezigen stemden 86 voor en 11 tegen, terwijl 6 zich van stemming onthielden. De aanbeveling in het rapport dat de doopsgezinden zich 'positief- kritisch' opstellen tegenover het IKV kreeg 94 stemmen met 4 te gen en 5 onthoudingen. De doopsgezinden kwamen bijeen in Zaandam. Zij spraken ook over een verzoek van het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening tegenhanger van het IKV - om erkenning. Een besluit werd echter niet geno men, omdat dit punt niet op de agenda stond. Vredesberaad. Het congres van het Humanistisch Verbond dat in Amersfoort bijeen was - trok f. 25.000 uit als subsidie voor het Humanistisch Vredesberaad (wat doelstelling betreft te verge lijken met het Interkerkelijk Vredesberaad). Het is de bedoe ling, dat dit beraad een aparte stichting wordt. Zou zich een tweede vredesberaad binnen het Humanistisch Verbond aandie nen - net zoals binnen de kerken is gebeurd met het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning dan krijgt dat dezelfde subsidie, zo besloot het congres. Er bestaat al zoiets: het Algemeen Humanistisch Trefpunt, opge richt in 1981 als antwoord op het streven van het Humanistisch Vredesberaad (verantwoorde eenzijdige stappen). Of het Tref punt van het aanbod van het con gres gebruik zal maken, is nog niet bekend. IKV. Het Interkerkelijk Vredes beraad krygt een commissie die aandacht moet schenken aan de beeldvorming van het IKV in de Nederlandse samenleving en de richting van de campagne in de volgende jaren. De campagne- raad besloot daartoe op een ver gadering in Utrecht. De relatie met de kerken is een van de pun ten die de commissie zal bezien. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Curacao J. C. Schaap Niekerk- Oldekerk-Lutjegast; aangeno men naar Willemstad H. Geuts Oranjestad (Aruba), naar Vee- nendaal J. R. Volk Bleskens- graaf; bedankt voor Zoetermeer J. den Hoed Sliedrecht. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Munnekezijl kandidaat J. Staat Amsterdam. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Uithuizermeeden M. Blok Enschede. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Boskoop en voor Lelystad H. Hofman Go- rinchem, voor Krabbendijke L. Blok Nunspeet. Professor dr. J. M. Hasselaar, hoogleraar in de dogmatiek van wege de Nederlandse Hervorm de Kerk aan de Utrechtse univer siteit, is met pensioen gegaan. In juni zal de hervormde synode be slissen over zijn opvolging. Dr. H. W. de Knijff, hoogleraar christelijke ethiek en dogmatiek in Utrecht, wordt als opvolger genoemd. Professor dr. W. E. Verdonk zou dan zijn plaats in nemen. Hij is nu verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, waar de theologische opleiding door de bezuinigingen dreigt te worden opgeheven. Ook profes sor dr. E. J. Beker wordt als kan didaat voor Utrecht genoemd. De Zuidafrikaanse predikant dr. Beyers Naudé heeft van de auto riteiten geen toestemming gekre gen om morgen in Nederland een lezing te houden. De Vrije Universiteit in Amsterdam had hem daartoe uitgenodigd. De bij eenkomst wordt echter niet afge last. Komt Beyers Naudé werkelijk niet, dan wordt een vi deofilm met een rede van hem vertoond. Bisschop Bluyssen van Den Bosch is herstellende van een operatie. Hij heeft zijn bisdom la ten weten, dat hij eind juni zijn werk hoopt te hervatten. Ramp. In verband met de aan houdende regen werd gister avond in de (hervormde) Oude Kerk van Zeist, op initiatief van twee wijkkerkeraden, een bid stond gehouden onder het motto 'Komt, laten wij ons verootmoe digen'. De opwekking tot de dienst sprak van een 'ramp'. "Niemand kan de omvang daarvan nog bevroe den. Maar de Heere laat Zijn toorn nog lankmoedig druppels gewijze neerdalen met regen en nog niet met vuur, wat we ver diend zouden hebben". "Zo roept de Heere ons door deze nood nog genadig tot verootmoediging en bekering". Plaatje. Uitgeverij Zomer en Keuning in Ede zal voor de eerst volgende uitgave uit 'De nieuwe kinderbijbel' een tekening ver wijderen waarop een zwarte Kaïn en een blanke Abel zijn te zien. (Het desbetreffende verhaal in het bijbelboek Genesis vertelt, dat Kaïn zijn broer Abel doods loeg). De werkgroep 'Betaald Antwoord', die zich in ons land bezighoudt met het anti-racisme- programma van de Wereldraad van Kerken, had zich aan dat plaatje gestoten. De uitgever verklaarde zich bereid, mee te werken aan het voorkó men van 'verkeerde beeldvor ming op dit terrein', ofschoon hij niet vermag in te zien, dat de te kening racisme in de hand zou werken. Belasting Uit protest tegen de voorberei ding van oorlog zullen de Qua kers in Engeland een deel van de loonbelasting van de 37 bureau medewerkers niet afdragen. De jaarvergadering van het Genoot schap der Vrienden (20.000 le den) overwoog daarbij, dat ge hoorzaamheid aan het geloof voprrang kan hebben boven het nakomen van de wet. De Christelijke (voorheen Praag se) Vredesconferentie - die met 150 deelnemers uit Europa, Ame rika en de Derde Wereld in Boe dapest een bijeenkomst hield over ontwapening - doet in een resolutie'een beroep op de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie om hun confrontatiepolitiek op te geven en terug te keren naar een politiek van werkelijk onder handelen. De algemene vergadering van de (presbyteriaanse) Kerk van Schotland vindt kernwapens, met inbegrip van de bereidheid ze te gebruiken, 'naar hun aard' moreel verkeerd. De Britse rege ring wordt gevraagd, 'met over tuiging en daadkracht' te streven naar onmiddellijke bevriezing van het kernwapenarsenaal 'als eerste stap op weg naar ontwape ning'. Ook pleit de kerk voor on derhandelingen met de Argen tijnse regering over de toekomst van de Falklandeilanden. Sport KATWIJK - Ter afsluiting van een zwaar powerliftseizoen heeft Cees de Vreugd tijdens, een demonstratiewedstrijd in Noord-Scharwoude nog een maal de tanden op elkaar ge zet. Na de vorige week in Fin land behaalde tweede plaats bij de Europese kampioen schappen, bleek de vorm nog steeds aanwezig. De Vreugd tilde in totaliteit 935 kg, waar mee de Katwijker nu ook in de superzwaargewichtklasse het hoogste nationale totaal omhoog heeft gebracht. Dat stond met 925 kg nog op naam van de inmiddels met het powerliften gestopte Dordtenaar Siem Wulfse. Zijn eigen, Nederlandse, re- Sallanches/San Fermo/Geleen De Nederlandse beroeps wielrenners die toch te boek staan aan proloogspecialisten by uitstek, hebben het in het voorspel van de Dauphine Libere dit keer laten afweten. De Australiër Phil Anderson werd gisteren gehuldigd als winnaar van de proloog, waarin Joop Zoetemelk met een vierde plaats de beste Neder lander was. cord verbeterde De Vreugd daarmee met 25 kg. Op de onderdelen afzonderlijk schroefde De Vreugd zijn beste resultaat steeds met 2lA kg omhoog. Met het kniebui- gen had dat nog 5 kg meer kunnen zijn, ware het niet dat de succesvolle powerlifter op het allerlaatste moment bleef "hangen" en de beurt om die reden door de arbiters werd afgekeurd. De resultaten wa ren: Kniebuigen 375 kg, bankdrukken 2171/2 kg, dead- liften 342'/2 kg. Een voordeel bij deze speciale recordwedstrijd was onge twijfeld dat De Vreugd dit maal niet met anderen reke ning diende te houden en bo vendien niet persé op safe hoefde te spelen. Daar stond echter als nadeel tegenover dat de pauzes door het ont breken van tegenstanders erg kort bleven. Bij het bank drukken en deadliften be perkte de Katwijker zich dan ook tot een tweetal pogingen, om op die manier extra se conden rust te verkrijgen. Al te gekke dingen in de vorm van extreme pogingen waren daardoor bij voorbaat onmo gelijk. VERDUN (ANP) - De Nederland se wielrenner Jan van Houwelin gen heeft de Ronde van Europa, die eindigde in Verdun, gewon nen. In het eindklassement bleef hij de Rus Volosjin voor. John Broers werd derde. John Petter- sen en Jan Jonkers bezetten in het eindklassement respectieve lijk de zesde en negende plaats. VEENENDAAL (ANP) - Een voetbalelftal van oud-internatio nals, onder wie Piet Schrijvers, Rene van de Kerkhof, Hugo Ho- venkamp, Roel Wiersma, Edo Ophof en Rob Rensenbrink, heeft gisteravond een benefiet wedstrijd gespeeld voor de voor malige doelman van het Neder lands elftal, Piet Kraak, die na een hersenbloeding in coma ligt in een Deens ziekenhuis. De wedstrijd tegen het stichts streekelftal leverde 8500 gulden op. Dat bedrag zal worden aange wend om Kraak naar Nederland te halen voor medische verzor ging. De oud-internationals won nen de ontmoeting met 4-3. De Ronde van Italië verkeert in een beslissend stadium. In de eerste Dolomietenrit van de Gi ro, gewonnen door de Spanjaard Alberto Fernandez, beperkte klassementsleider Saronni (zes de) de schade knap. De Limburgse rit, die beslissend had moeten zijn in Olympia's Ronde door Nederland, heeft niets wezenlijks veranderd. Henk Bouwman, de oude en nieuwe aanvoerder van het klas sement was daarvoor als eerste verantwoordelijk. De matige prestaties in de korte 4,5 km openingstijdrit van de Dau phine door de acht renners van Peter Post was wel verklaarbaar. De tijdrijders waren immers thuisgelaten, omdat de Dauphi ne Libere in de eerste plaats een koers voor de klimmers is. Kne- temann is nog herstellende van zijn val, Wijnands is ziek en Oos terbosch moet reserves opbou wen voor de Tour de France. Gerard Veldscholten had de hoofd rol moeten overnemen. Voor de twent was de afstand te kort, hij werd 30ste. Peter Winnen 17e deed het nog het beste. De Noordlimburgse klimmer rijdt de Dauphine Libere om zijn vorm af te tasten met het oog op de Ronde van Frankrijk, die over precies een maand begint. Dit seizoen presteerde hij nog hele maal niets. De proloog van de 35e Dauphine Libere kreeg een „grote" als win naar. Phil Anderson, de winnaar van de Amstel Goldrace, legde de 4,5 kilometer af in 6 min. 5 sec. Hij was een tel sneller dan de 21- jarige Fransman Eric Salomon 6.06,84, die tweede werd voor. Pascal Simon (6.08,99) en Joop Zoetemelk (6.09,92). Giro Tijdens de eerste etappe in de Do lomieten met de eindstreep op de 1076 meter hoge San Fermo pas toonde de Spanjaard Alberto Fernandez zijn kwaliteiten als klimmer in de Ronde van Italië door met zeventien seconden voorsprong de al wat oudere Bel gische specialist in het hoogge bergte, Lucien van Impe, te ver slaan. Fernandez won de rit. De drager van de rose trui, Giuseppe Sa ronni, werd zesde. De wereld kampioen beperkte de schade tot 34 seconden. Saronni raakte een deel van zijn voorsprong op de nummer twee in het klasse ment, Roberto Visentini, kwijt. Visentini moest slechts negen tien seconden op de winnaar van de dagprijs toegeven. De etappe van Bergamo naar San Fermo was 91 kilometer kort, het tempo lag ondanks het bergach tige traject erg hoog. De beslis sing viel op de laatste acht kilo meter, waar het stijgingspercen tage hier en daar tot twintig op liep. De sterke Fernandez en van Impe sloegen het veld uiteen. Eén van de slachtoffers was Francesso Moser. De Italiaan, die 'SALLANCHES (ANP) Jacques Hanegraaf heeft voor zichzelf be sloten, dat hij ook volgend jaar ploeggenoot van Jan Raas zal zijn. De Nederlandse kampioen van 1981 gaat met de oud-wereld kampioen mee naar diens nieu we Nederlandse ploeg, waarvan Jan Gisbers de ploegleider wordt. Hiermee is het aantal "vertrek kers" bij Peter Post op zes geko men. Eerder kwamen Jan Raas, Cees Priem, Leo van Vliet, Ad Wijnands en Ludo Peeters tot dat besluit. voor aanvang van de Giro tot de favorieten werd gerekend, staak te de strijd. Fernandez won 17 se conden voor Van Impe, 19 tellen voor Visentini. Saronni liet zich door de aanval niet dol maken. Met nog een handvol etappes voor de wielen heeft de wereldkampioen een voorsprong van 2 minuten en 25 seconden op Visentini en 3.09 op Van Impe. Olympia's Ronde De Limburgse rit, die beslissend had moeten zijn in Olympia's Ronde, heeft niets wezenlijks veranderd. Henk Bouwman, de oude en de nieuwe aanvoerder van het algemeen klassement, was daarvoor als eerste verant woordelijk. De tweede „schuldi ge" was de parkoersbouwer, die vrijwel al het heuvelige Lim burgse venijn vóór in de rit had gestopt. De finale werd daardoor letterlijk en figuurlijk vlak. De 26-jarige Tsjechoslowaak Vladimir Dolek, één van de anoniemen in zowel de Ronde als het grote leger Oosteuropese amateurs, deed er zijn voordeel mee. Hij werd win naar met veertig seconden voor sprong na een solo over de laat ste veertig kilometer. Peter Pie- ters won de sprint van de groep. Dolek bleef buiten de groep van de eerste groep, die geen belang had bij de werkelijke jacht omdat ze ventien van de eerste twintig uit het klassement elkaar hadden gevonden. Een anti-climax dus aan het slot, nadat het begin van de rit zo veelbelovend was geweest. Her- nig (Oost-Duitsland) en de Tsje choslowaak Foldyna, ook vorig jaar sterk in de Limburgse heu vels, zetten er de pas in op de eer ste helling. De attente Bouwman volgde met Wolf (Oost-Duits- Phil Anderson: 'grote' i land) en de Sowjets Loepalenko en Jarosjenko. Een goede groep, met een goede samenwerking, waarin de Oran jetrui zyn trapje meedeed. Hoe belangrijk de inbreng van het Sowjet-duo was, bleek na een lekke band van Jarosjenko. De kopgroep wachtte hem op. „Wij konden niet anders", ver klaarde Mario Hernig, de over tuigende winnaar van het berg- klassement. „Loepalenko zou zonder zijn maat in de buurt ook niets doen, aan Bouwman had den we niet al te veel en met nog twee uur te rijden begin je met drie man weinig tegen het hele peloton". De grote groep kwam snel dichter bij vooral door Gerrit Solleveld, de sterkste rijder van vorig jaar in de Ronde. Solleveld ergerde zich aan de passiviteit in het veld. Zijn inbreng leidde ertoe dat men elkaar na iets meer dan honderd kilometer weer vond om vrijwel onmiddellijk daarna Dolek weer te laten vertrekken. LEIDEN - Het Leidse selectie voet balelftal voor 16 tot en met 18- jarigen behaalde gisteravond op nieuw een zege. Na eerdere over winningen tegen Dordrecht en en Rotterdam, waren de Leidse voetballers gisteravond op het LFC-terrein Den Haag de baas: 3-1. In het eerste half uur had Den Haag, met een aantal betaalde krachten in de ploeg, het beste van het spel. Hierna evenwel draaide Leiden de rollen om. Via Albert Siera (Lugdunum), Nico van Dam (UVS) en opnieuw Al- bert Siera werd het' 3-0. FC Den Haag-speler Marcel Tolsma red de hierna de eer voor de Hage naars. Door deze zege is het Leid se selectie-elftal winnaar gewor den van het toernooi in West II. DEN HAAG - Robert Zandvliet en Rob Craanen van boksvereni ging Leiden behaalden gister avond overwinning tijdens een door boksschool Hoogenband georganiseerd toernooi in Den Haag. Zandvliet, in hetwelter ge wicht (C klasse) klopte Schilpe- roort van Hoogenband op pun ten, terwijl Rob Craanen zijn te genstander Essen van BSM (Kerkrade) in het zwaarwelterge- wicht (eveneens C klasse) via KO versloeg. Het was de vijfde over winning via KO van de pupil van Chris Lantrok is zes partijen. Heren Volle Bak door diep dal.. LEIDEN - Het herenteam van soft- balvereniging De Volle Bak gaat momenteel door een diep dal. Tegen het Haagse Laakkwartier kregen de Leidenaars de vierde achtereenvolgende nederlaag te incasseren. In de eerste drie in nings liep Volle Bak dankzij goed slagwerk van Rob van Vu ren en Paul de Jonge uit naar een 9-0 voorsprong. Daarna ging het echter volledig mis. De ploeg sta pelde plotseling fout op fout. De Haagse tegenstander profiteerde en boog de achterstand om in een 12-18 overwinning.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10