c Parijs in ban van protesten 'Landbouwkosten EG moeten fors omlaag' "Lekker is ook wat waard!' Strauss vormt stoorfactor op congres CDU >- Alibux vangt bot in Brazilië Studenten en hoogleraren Nederland verhardt standpunt Russische nieuwslezer in de fout? Gegevens Harrisburg waren vals Piloten-eer "FJS" in het geding Dit jaar al bijna 2.000 doden in El Salvador WOENSDAG 25 MEI 1983 BRASILIA - „De ervaringen van de beroemde Zuidamerikaanse vrijheidsstrijders uit de vorige eeuw kunnen ook nu Suriname van groot nut zijn. Het revolutio naire proces van Suriname on dervindt constant sabotagepo- gingen van buitenaf, maar deze zijn bij voorbaat al gedoemd tot mislukken, want het Surinaamse volk is vastberaden het koloniale juk van zich af te schudden". Dat verklaarde de Surinaamse pre mier Errol Alibux gisteren op een persconferentie in Brasilia, de hoofdstad van Brazilië, op de eerste dag van het twee dagen durende officiële bezoek van de negen man sterke Surinaamse delegatie. De gesprekken van de Surinaamse delegatie met Brazi liaanse bewindslieden hebben, behalve enkele studiebeurzen en Buitenland Slechts studiebeurzen en vage beloften een reeks mooie beloften, tot nu toe weinig tot niets concreets op geleverd. Desalniettemin noemde Alibux zijn reis een groot succes en ver klaarde vooral erg verheugd te zijn met het feit dat Brazilië be reid is gebleken de Surinaamse regering te helpen. Die Braziliaanse hulp komt niet uit naastenliefde, maar om te voor komen dat het land zich om vormt tot een springplank voor Cubaanse avonturen op het Zuidamerikaanse continent. Met hulp op technisch en militair ge bied wil Brazilië Surinames poli tieke loyaliteit krijgen. De Brazilianen zijn echter veel minder enthousiast na het ver langlijstje van Alibux te hebben gezien. Het land heeft simpelweg niet de financiële middelen om de stopgezette Nederlandse hulp te vervangen. Hierdoor is het goed mogelijk dat de relaties Brasilia-Paramaribo niet zo dy namisch en intiem zullen wor den als eerst werd aangenomen. Alibux verklaarde bovendien dat wanneer Cuba een concreet hulppakket aanbiedt, dit zeker zal worden geaccepteerd. „Wij accepteren hulp van elk land", aldus Alibux. Op het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt deze Surinaamse houding gezien als meewaaien mét de richting waar uit de ideologische en financiële wind komt. De Surinaamse machthebbers worden hier als politiek onrijp beschouwd. Tijdens de lunch die de Braziliaan se regering dinsdag aanbood aan de Surinaamse delegatie, ver klaarde Alibux dat de Surinaam se leiders in het buitenland in diskrediet zijn gebracht door een internationale propagandacam pagne. Alibux zei ook dat Suri name lijdt onder een economi sche blokkade en dat de finan ciële hulp waarop de bevolking van het land recht heeft, op basis van de akkoorden en overeen komsten die gesloten waren met Nederland, wordt gebruikt om politieke instabiliteit te veroorza ken in het land. Economische chantage, volgens de Surinaam se premier, die Nederland we derom van neokolonialisme be schuldigde. PARIJS - Het studentenprotest tegen de universiteitsher vormingen van minister Savary bereikte gisteren zijn hoogtepunt: de dag dat de parlementariërs hun verhitte debatten over het plan begonnen. Drie afzonderlijke be togingen trokken door de straten van Parijs in de rich ting van de „Assemblée", die traditioneel als een midde leeuws fort tegen de buitenwereld is afgeschermd. En terwijl de afgevaardigden hun messen slepen voor het woord- debat over de omstreden hervor mingswet, doemden in de mist van de traangasgranaten buiten de veilige muren van de Franse volksvertegenwoordiging de hel men van de oproerpolitie op, zij aan zij met de fluwelen mutsen van de hoogleraren, die zich voor hun protestbetoging in vol or naat hadden gestoken. ter dusdanig uitgescholden dat hij de benen nam en zijn toe vlucht zocht in de ambassade van Opper-Volta. Zijn chauffeur werd licht gewond. Lang werd later per politie-auto ontzet. De minister verklaarde dat hij was aangevallen door "een groep fas- cistert" en dat hij in zijn eigen studententijd - het was mei 1968 - het nooit in zijn hoofd zou heb ben gehaald een minister op zo'n r aan te vallen. Studenten op de barricades in Parijs. Betogingen tegen de hervormingsplannen v gisteren uit op schermutselingen tussen studenten en ovroeppolitie. -door Rudolph Bakker Allemaal van eerlijke bedoelingen vervuld, liepen de drie betogin gen aan het eind van de middag uit de hand op het moment dat ze werden ontbonden, en het roer werd overgenomen door avontu riers en buitenstaanders die van de gelegenheid gebruik maakten in dergelijke situaties een zo groot mogelijk deel van Parijs kort en klein te slaan. Toen de betogers de kleurrijke mi nister voor cultuur Jack Lang in de gaten kregen, werd de minis- De aanpassing van de Franse uni versiteiten aan de eisen van het ogenblik is een strijd waarbij ook vorige regeringen al heel wat ve ren hebben gelaten. Terwijl in omringende landen der gelijke hervormingen al lang ge meengoed geworden zijn, vech ten de Franse studenten als leeu wen tegen staatsinvloed op hun heilige bolwerk. De debatten in het. parlement zul len naar wordt aangenomen ze ker tot maandag duren. De oppo sitie heeft een heel spervuur van amendementen ingediend, die in de duizend lopen en dat is heel wat op een wet die slechts zestig artikelen telt. BRUSSEL - Nederland heeft giste ren een harder standpunt inge nomen in de onderhandelingen over uitbreiding van de financië le middelen voor de Europese Gemeenschap, door te eisen dat eerst de landbouwuitgaven, die momenteel zo'n 65 procent van de EG-begroting innemen, onder controle zijn gebracht. Staatsse cretaris Van Eekelen heeft zich gisteren met dit standpunt op één lijn geplaatst met Engeland en West-Duitsland. Deze landen zijn ook tegen elke verhoging van de EG-uitgaven zolang de landbouwkosten niet worden be perkt. Het voorstel van de Europese Commissie om snel tot uitbrei ding van de Gemeenschappelij ke financiën over te gaan, met name door het maximum van 1 procent aan nationale btw-af- dracht aan Brussel te doorbre ken, maakt hierdoor weinig kans. De Commissie heeft recent gewaarschuwd dat de Gemeen schap in 1984 al in de geldproble men zal komen. Volgens Van Ee kelen moet de EG in dat geval door Ferry Mingelen maar binnen de bestaande be groting bezuinigen. Alleen de uitbreiding van de Europese Ge meenschap met Spaiye en Portu gal, die extra geld zal kosten, is voor Nederland een echte reden om meer geld naar Brussel te sturen, zo benadrukte Van Eeke len. Atoombunker De 35-jarige Japanner Yasuaki Sato, werknemer in een auto mobielfabriek, woont sinds zeven maanden met vrouw, twee zoons en dochter in een atoombunker. Sato heeft in het Japanse bergland bij Ni- honmatsoe voor een kleine 95.000 gulden een vesting van 90 vierkante meter gebouwd. De 15 m dikke betonnen muren moeten het gezin be hoeden voor straling. In de "huiskamer" staat een microcomputer die het cen trum van een kernexplosie en de sterkte van de straling moet meten. Aan het inte rieur van de bunker is ter be waking een televisiecamera aangebracht. Leesgraag De burgers van de Bondsrepu bliek lezen nog steeds graag. Dit is vastgesteld aan het be gin van het bibliothekencon- gres van 1983 dat gisteren in Hannover begon. In 1982 leenden de Westduit sers in de openbare bibliothe ken 163 miljoen boeken. Dit komt neer op vijf boeken per seconde. In boom De inwoners van de gehuchten Lillselet en Njauve in het noorden van Zweden keken vorige week vrijdag vergeefs uit naar de postbesteller. Die was onderweg voor een paar uur in een boom geklommen omdat hij was achternageze ten door een berin die in hem een lekker hapje zag voor haar twee kinderen. De postbesteller is blijven zit ten tot de berin en haar kroost geen geduld meer hadden en op zoek gingen naar iets anders dat eetbaar was. Oud Wetenschappelijke onderzoe kers in Australië hebben 4 miljard jaar oud gesteente ge vonden. Het gesteente zou slechts 300 miljoen jaar na het ontstaan van de aarde zijn gevormd. De vondst van het oudste ge steente uit de geschiedenis is gedaan door medewerkers MOSKOU (Reuter/AFP) - De luis teraar naar de Engelstalige we- relddienst van radio-Moskou moet maandag wel moeite heb ben gehad zijn oren te geloven toen hij naar het nieuws luister de. In drie achtereenvolgende nieuwsuitzendingen, om 11.00 uur, 12.00 uur en 13.00 uur gmt werden de Afghanen geprezen voor hun strijd tegen de Russi sche binnendringers. De Russische nieuwslezer Wladi- mir Danchey meldde om 11.00 uur dat de bevolking van Afgha nistan een steeds grotere rol speelt bij de verdediging van het Afghaanse grondgebied tegen de Russische bezetters. Een uur later las Danchey dezelfde tekst voor en bij de nieuwsuit zending van 13.00 uur was de tekst wel enigszins veranderd, maar nog steeds werden de Rus sische troepen aangeduid als de agressors, in plaats van de anti- communistische Afghaanse ver zetsstrijders. Een uur later las een ander het nieuws voor en werd weer mel ding gemaakt van het gebruike lijke Russische standpunt inzake Afghanistan. De luisterdienst van de Engelse BBC had de uitzendingen opge vangen. De BBC verklaarde dat ook al afgelopen woensdag de werelddienst van radio-Moskou tot tweemaal toe in de berichtge ving over Afghanstan de rollen had omgedraaid en de Russen had veroordeeld als bezetters en de Afghaanse verzetstrijders had geprezen. Ook toen werd het nieuws gelezen door Danchey. Westerse diplomaten waren uiter mate verrast. Zij geloven niet dat er sprake kan zijn geweest van een verspreking. "Het moet wel een vorm van protest zijn, van een enkeling of van een groep", aldus een diplomaat. Volgens de Westerse diplomaten is niet dui delijk of Danchey op eigen houtje de tekst heeft veranderd, of, zonder er bij na te denken, de tekst heeft voorgelezen die hij van een redacteur heeft gekre gen. Een woordvoerder van radio-Mos kou verklaarde gisteren dat het om een fout van Danchey ging. Hij gaf geen nadere bijzonderhe den en zei niet of er maatregelen tegen de nieuwslezer zijn geno men. ADVERTENTIE Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat. Niet te versmaden. Traditioneel behoorde Nederland tot de landen die, omdat zij veel van de Europese landbouwuitga ven profiteren, wel wat extra voor de EG over hadden en zeker niet te veel op de landbouw wil len beknotten. Gisteren echter heeft Van Eekelen de Europese Commissie verzocht met nieuwe voorstellen te komen om de groeiende landbouwuitgaven te rug te dringen. Volgens betrouw bare bron hebben de grote bezui- nigingsnood in Den Haag en het feit dat de landbouwuitgaven in derdaad de pan uit rijzen, voor een verandering van het Neder landse standpunt gezorgd. De Europese ministerraad zal op 13 juni verder over de financiële problemen praten ter voorberei ding van de topconferentie van regeringsleiders uit de EG-lan- den, die van 17 tot 19 juni in Stuttgart wordt gehouden. Daar bij zal ook het Britse probleem aan de orde komen, dat gaat om de vraag hoeveel Groot-Brittan- niè jaarlijks moet terugkrijgen van wat het te veel aan de EG be taalt, en hoe dit steeds weer te rugkerende twistpunt blijvend uit de wereld geholpen kan wor den. WASHINGTON (UPI) Personeel van de kerncentrale Three Mile Island, bij de Amerikaanse stad Harrisburg, heeft technische ge gevens over het koelsysteem van de centrale vervalst. Dat was ge beurd voor het ongeluk in maart 1979, waarbij door een defect in het koelsysteem een van de twee reactors ernstig werd bescha digd. Een functionaris van de "Nuclear Regulatory Commission" (NRC), die toezicht op de naleving van de voor kerncentrales geldende voorschriften controleert, heeft dit gisteren op een zitting van de commissie verklaard. Hij wist niet wat het motief van de be trokkenen was om de gegevens te vervalsen, aangezien het on derzoek niet compleet is. De zaak was aan het rollen gekomen door onthullingen van een perso neelslid. De belangrijksteeigenaar van de centrale, "General Public Utili ties" probeert al vier jaar lang van de NRC toestemming te krij gen de reactor weer in bedrijf te stellen. Autobom ontploft BELFAST (Reuter/UPI) - Een au tobom van 300 kilo is gisteren ontploft voor een zwaar bewaak te politiepost in Belfast. Hierbij hebben zeker 15 mensen ver wondingen opgelopen. De politie die slechts twee minuten van te voren was getipt, probeer de nog uit alle macht voorbijgan gers te waarschuwen. Een stalen muur rond de post werd uit zijn voegen gerukt en door de kracht van de explosie tegen het ge bouw geworpen. Talrijke huizen in de omgeving liepen schade op. KEULEN - Voor het eerst sinds 14 jaar beleeft de Westduitse CDU weer een partijcongres als grootste regeringspartij. Het 31e congres is maandag met intern overleg in Keulen begonnen en wordt vandaag en morgen met onder andere toespraken van bondskanse lier Helmut Kohl en CSU-voor- zitter Strauss voortgezet. Het staat vast dat Kohl met grote meerderheid wordt herkozen als partijvoorzitter, wat hij ove rigens al tien jaar is. Naast de bestuursverkiezingen vormt het thema jeugdwerkloosheid de kern van het congres, dat onder het motto „Opwaarts met Duitsland" staat. Geen verrassingen in de ope ningsrede van kanselier Kohl. Samenwerking met de liberale coalitiepartner FDP moet lei draad zijn en de Union moet de verzoeking weerstaan de staat als eigendom van de partij te beschouwen. door Hans Amesz Met spanning wordt afgewacht wat CSU-chef Frans Josef Strauss morgen gaat zeggen. Aan de vooravond van het CDU-congres is het namelijk weer tot spanningen tussen de CSU en de FDP gekomen. Na dat de Beierse zusterpartij van de CDU wederom geëist had dat de drie partijvoorzitters Helmut Kohl (CDU), Hans- Dietrich Genscher (FDP) en Frans Josef Strauss (CSU) el kaar regelmatig moeten ont moeten om over omstreden problemen te praten, zei FDP- secretaris-generaal Irmgard Adam-Schwaetzer dat hier voor geen „noodzaak" bestaat. De CDU-CSU vormt in de Bondsdag immers één fractie. Strauss verklaarde daarop dat dit in de kring van partij- en fractievoorzitters moet worden besloten. Van tevoren mag hier, aldus de Beierse minister president, niet „luid over' ge zwetst worden". Feit is dat al by de coalitie-onder handelingen voor de nieuwe rechts-liberale regering was af gesproken dat Kohl, Genscher en Strauss elkaar zouden ont moeten. Dat is tot twee keer toe uitgesteld, maar inmiddels heeft bondskanselier Kohl vastgesteld dat zo'n ontmoe ting op 1 juni plaatsvindt. De FDP verzet zich daartegen, omdat de liberalen vrezen dat Frans Josef Strauss vanuit Munchen een belangrijke in vloed op de regeringspolitiek wil uitoefenen. Dat geldt met name voor de buitenlandse en de Duitsland-politiek. Straus heeft verwijten als zou hij een „stoorfactor" in de coalitie zijn als „dwaas en onnozel" van de hand gewezen. Politiek bestaat volgens hem niet alleen uit harmonie. Het zou volledig verkeerd zijn om iedereen die een kritische mening heeft er van te beschuldigen dat hij een breuk van de coalitie wil. Aanvankelijk leek het erop dat het CDU-congres een soort .jubelcongres" zou worden, waar iedereen er zijn grote te vredenheid over uit zou druk ken dat de partij eindelijk weer regeringsmacht heeft. Onder anderen vanwege de steeds maar weer met giftige pijlen schietende Strauss wordt ge vreesd dat er hier en daar toch conflicten zullen rijzen. Boven dien heeft de werknemersvleu gel van de CDU aangekondigd dat zij voorstellen zal indienen om de regeringsbesluiten over het uitstellen van de pensioen verhogingen en de korting van de werklozenuitkeringen on gedaan te maken. Franz Josef Strauss. MÜNCHEN (DPA) Minister-pre sident Franz Josef Strauss van de Westduitse deelstaat Beieren verdedigt voor de rechtbank zijn reputatie als piloot. De klacht betreft een kolom van een dagbladcorrespondent in Bonn, waarin naar aanleiding van de verkiezingsuitslag eind maart onder de kop "Strauss in duikvlucht", o.m. stond: "D. stemming in de coalitie is opper best nu men weet dat Franz Jo sef Strauss in München blijft. Ot to graaf Lambsdorff schertst - op de secretaris-generaal van de CSU duidend dat hij zo wit om de neus ziet omdat hij altijd met zijn chef de lucht in moet. De Beier zit zelf aan het stuur en ver laat volgens ooggetuigen dik wijls de normale vlieghoogte om zich te oriënteren aan naambor den van dorpen en spoorweg- baanvakken. Dat doet bij tot meevliegen genoopte politici van de CSU het klamme zweet uit breken". Strauss advocaat noemt deze voor stelling van zaken onjuist en uit de duim gezogen. Bovendien wil men er de premier belachelijk door maken en valselijk afschil deren als een "onbekwaam, niet te vertrouwen en onbeheerst vlieger, die het leven van derden roekeloos in de waagschaal stelt". SAN JOSE (AFP) - "Zeker 1.961 niet-strijdende burgers" zyn tus sen januari en april van dit jaar door militairen en para-militaire strijders in El Salvador gedood". Dit staat in een document dat de christelijke juridische hulporga nisatie "Mgr. Oscar Romero" gis teren in Costa Rica hèeft gepu bliceerd. De humanitaire organisatie, die de naam draagt van de in 1980 ver moorde aartsbisschop van San Salvador, heeft ook 191 gevallen van "willekeurige aanhoudin gen" geregistreerd, 100 gevallen van aanhoudingen die gevolgd werden door verdwijning", en 75 gevallen van marteling. Volgens de organisatie zijn 1.200 van deze moorden uitgevoerd door leaen van de strijdkrachten, 55 door elementen van de para militaire macht van de burgerde fensie en 529 door para-militaire strijders die leden zijn van de "eskaders des doods". De politieke vervolging, aldus het document, is de belangrijkste re den voor de laatste moorden. De organisatie verdeelt de moor den in "collectieve en individue le executies", preciserend dat de eerste het resultaat zijn van mili taire operaties op het platteland, operaties die in de afgelopen vier maanden in aantal worden ge schat op 18. Het document herin nert daarbij aan de luchtaanval van januari jl. op de stad Berlin, in het zuidoostelijke departe ment Usulatan, waar 70 burgers de dood vonden. Voorts wordt de executie van fe bruari jl. van 74 boeren in San Antonio del Monte, in het weste lijke departement Sonsonate, ge meld evenals "de moord" in maart jl. op Marianela Garcia Vil las, presidente van de commissie voor de rechten van de mens in El Salvador.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9