Ramp dreigt door nat weer Massale staking in Rotterdam verwacht C 9 Beslissing over de pil uit fonds politiek beladen Jonge robben na import gestorven Handelaar gaat vrij-uit Miljoenenstrop voor landbouw verwacht Frontale botsing: 9 gewonden Protest Hengelose jongeren Recordaantal Nederlanders in gevangenis buitenland Messenverbod op Zeedijk TEGEKGOEDREK WOENSDAG 25 MEI 1983 Binnenland Gulle zakenman KOLHAM (GPD) - Omdat het wachten op een baansver- dubbeling van rijksweg 42 (Hoogezand-N ieuweschans) hem nu lang genoeg heeft ge duurd, heeft zakenman A Spijkman uit Kolham ee: merkelijk initiatief genomen Hij wil als particulier meebe talen aan de baansverdubbe ling. Spijkman, directeur van een meubelzaak, en zijn klanten ondervinden dagelijks de na delen van de slechte verbin ding van Hoogezand naar het oostelijk deel van de provin cie Groningen. „Maar alleen al gezien de veiligheid is een baansverdubbeling noodza kelijk". DEN HAAG/PIETERBUREN (GPD/ANP) - Hoofdofficier van justitie bij de Utrechtse recht bank mr. Herstel kan geen be slag leggen op de Baikal-robben, die een dierenhandelaar uit Soest enkele weken geleden uit Rusland heeft geïmporteerd. De dierenhandelaar voerde in totaal 25 van deze zoetwaterrobben in, waarvan er de afgelopen dagen zes zijn doodgegaan. Volgens Le- nie 't Hart, leidster van het Zee hondenopvangcentrum in Pie- terburen, die zich over de 17 nog levende robjes heeft ontfermd, ié een aantal van de dieren eigen lijk nog te jong om zich zonder hun moeder te kunnen redden. Herstel zegt niet te kunnen ingrij pen omdat de dierenhandelaar uit Soest, die de dieren begin mei Nederland invoerde, niet illegaal heeft gehandeld. Ook maakt de man zich volgens Herstel niet schuldig aan het strafbare feit van "het nodeloos onthouden van verzorging aan dieren". Van Oers, hoofd van de inspectie dienst van de dierenbescher ming in Den Haag, had de offi cier van justitie gisteren vraagd in te grijpen. De dieren handelaar voerde begin mei 25 Baikal-robben in. Toen de dieren hier arriveerden bleken ze zo jong te zijn, dat ze nog niet zelf konden eten. Twee dieren overleden bij een afnemer van de dierenhandelaar en zes waren er al overleden. De geraadpleegde Lenie 't Hart constateerde dat de dieren niet alleen te jong waren om op eigen benen te leven, maar ook dat en kele dieren ziek waren. De nog levende dieren werden overge bracht naar het zeehondencen trum in Pieterburen. Lenie 't Hart en haar medewerk sters hebben de handen vol aan de 17 Russische robben. Drie diertjes liggen in de ziekenboeg. In totaal moeten er zeven nog kunstmatig worden gevoed. Via een slangetje krijgen ze haver mout en gemalen vis. Lenie 't Hart heeft goede hoop dat de meesten het redden. "Het is wel ondankbaar werk, want als er geen beslag op de dieren wordt gelegd door justitie zullen ze wel terug gaan naar de hande laar en vervolgens naar de afne mers, daar gaan ze dan alsnog dood. Baikal-robben zijn erg ge voelige dieren". DEN HAAG (GPD) - Catastrofale gevolgen dreigen voor de gehele samenleving wanneer de weersomstandighe den niet snel verbeteren. Niet alleen kondigt zich een financiële ramp aan voor de landbouwers, ook de voed selvoorziening kan in gevaar komen. Een miljoenenstrop voor de landbouw zal bovendien de Nederlandse beta lingsbalans zeer negatief beïnvloeden. Dit heeft minister Braks van land bouw gisteren gezegd in een reactie op het slechte voorjaars weer. De minister zou vandaag, op weg naar Brussel, een aantal gedupeerde landbouwers in Zee land bezoeken. Tijdens overleg met de vaste ka mercommissie voor landbouw en visserij zei Braks gisteravond dat hij het in Brussel bereikte ak koord over de landbouwprijzen positief heeft beoordeeld. Hij voegde er echter aan toe daarbij geen rekening te hebben gehou den met een mogelijke ramp die de landbouwers boven het hoofd hangt. Pas later in het jaar zal de invloed van het slechte weer kunnen worden beoordeeld en vertaald naar Europa en het gemeen schappelijk landbouwbeleid, al dus de bewindsman. Wanneer in het najaar zou blijken dat het in komen van de boeren fors is te- ZUIDWOLDE (ANP) - Door een ongeluk op rijksweg 36 bij het Drentse Zuidwolde zijn gisteren negen personen, onder wie zeven kinderen in de leeftijd van drie tot twaalf jaar, gewond geraakt. Som migen zijn er volgens de poli tie zeer ernstig aan toe. Het ongeval gebeurde toen een 24-jarige autobestuurder een andere personenauto inhaal de, waarbij hij frontaal op een tegenligger botste. Die auto werd bestuurd door een vrouw die terugkeerde van zwemles met zeven kinderen uit drie gezinnen in de auto. Alle betrokkenen zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Emmen. Een van de kinde ren werd van daaruit met her senletsel naar het acade misch ziekenhuis in Gronin gen overgebracht. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv motregen motregen geheel bew. motregen motregen half bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. geheel bew. motregen onbewolkt regenbui onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. regen half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt 11 8 11 10 11 9 11 9 12 9 11 10 12 10 11 8 13 6 26 15 21 10 13 11 14 10 11 8 11 10 10 .5 22 10 10 6 15 6 15 11 22 13 - 9 17 7 16 6 - 16 21 15 21 14 28 18 23 16 24 18 ruggelopen, zal Braks nader be zien in hoeverre hij de landbou wers tegemoet kan komen. Schadepost Het natte en te koude weer speelt niet alleen de landbouw parten. Ook de voedingsmiddelenindus trie, die voor een belangrijk deel draait op de landbouwproduk- ten, dreigt in grote problemen te komen. Het natte vooijaar heeft voor de landbouw in Friesland tot nu toe een schadepost van tussen de 240 en 250 miljoen gulden opge leverd. Dit heeft de Friese maat schappij van landbouw bere kend. Door de enorme regenval kunnen de boeren niet op de ak kers en weilanden werken en daardoor is overal een grote ach terstand ontstaan. Pootaardappelen Secretaris drs. K. Noordenbos van de Friese maatschappij van land bouw zegt dat de schade ontstaat doordat de pootaardappelen niet de grond in kunnen. Hij ver wacht dat de kwaliteit van het produkt minder zal zijn. Mis schien dat de prijzen hoog zullen worden maar dat vergoedt niet alles, aldus Noordenbos. De pootaardappelen die al in de grond staan, ondervinden vol gens hem al de schade door het water als gevolg waarvan ze be ginnen te rotten. Voor de bieten betekent het slech te weer een schadepost in Fries land van zo'n negen miljoen gul den (1500 gulden per hectare). Er wordt een kleinere suikerop brengst verwacht. Van het Friese areaal aan bieten staat nog geen tien procent in de grond. Voor de granen wordt de schade geraamd op tien miljoen gulden. De wintergranen worden al geel, terwijl men ook bij de andere granen met zaaidata in de knel komt. In de veehouderij is de moeilijk heid dat men het gras niet kan maaien. Het gras wordt daardoor slecht van kwaliteit omdat het te lang wordt. Aan de hand van de berekeningen van het Land bouw Economisch Instituut zul len de boeren daardoor dit jaar zeker 300 gulden per koe aan an der voer moeten kopen. Een en ander zal ook zijn invloed heb ben op de melkplas. Overspannen Omdat de landbouwers werkloos moeten toezien hoe een heel oogstjaar in het water valt, zijn meldingen binnengekomen van boeren die in een overspannen gemoedstoestand zijn geraakt. In het Psychiatrisch Centrum in Franeker zijn al twee landbou wers opgenomen. Een woord voerder van de Friese Maat schappij van Landbouw kent het geval van een landbouwer die in een balorige bui de beregenings- installatie naar de akker sleepte om het doorweekte grasland nog eens extra te bespuiten. GRIJPSKERKE Boer Bierens, bijgestaan door zijn dochter Carolien, wijst op zijn drassige met onkruid begroeide akkers. De voortdurende regen bezorgt boeren en tuinders een forse financiële strop. (Foto ANP). ROTTERDAM (ANP) - De ambte narenbonden ABVA/KABO ver wachten dat morgen 28.000 Rot terdamse gemeente-ambtenaren massaal het werk zullen neerleg gen om voor het stadhuis op de Coolsingel te demonstreren te gen de bezuinigingsplannen van de gemeente. Personeel van rei nigingsdienst, brandweer, RET (openbaar vervoer), havenbedrijf en secretarie-afdelingen zullen vanaf drie punten in de stad een mars houden naar het stadhuis, waar om twee uur wordt begon nen met de behandeling van de De demonstratie zal, zo wordt ver wacht, een chaos in het stadscen trum veroorzaken. Bovendien verwachten de ambtenarenbon den dat voor en na de demonstra tie niet of maar gedeeltelijk zal worden gewerkt. Dit betekent onder meer dat in bepaalde wij ken geen vuilnis wordt opge haald. Hoewel de ABVA/KABO het per soneel van het openbaar vervoer heeft geadviseerd wel te rijden, HENGELO (ANP) In het kader van het demonstratieve festival Doe wat '83 hebben enkele hon derden jongeren gisteren in Hen gelo gedemonstreerd tegen de werkloosheid en bezuinigings maatregelen van de overheid, die extra nadelig voor jeugdigen uit pakken. Tijdens een bijna drie uur durende tocht lieten de jon gelui zich onder meer symbo lisch inschrijven bij het geweste lijk arbeidsbureau. Ook betuigden zij hun solidariteit met de werknemers van Stork, die met ontslag worden be dreigd. Bij het gebouw van de Raad van Arbeid protesteerde men tegen het omzetten van een uitkering in kinderbijslag. "Een gunst voor de ouders en een nieuwe afhankelijkheid voor de jongeren", aldus de actievoer ders. De demonstratieve tocht had volgens de Hengelose politie een rustig verloop. wordt er toch rekening mee ge houden dat door de te verwach ten chaos trams, bussen en me tro enkele uren stil komen te staan. In een gesprek met de ambtena renbonden heeft het Rotterdam se gemeentebestuur gisteren la ten weten vast te houden aan de bezuinigingsvoorstellen betref fende de ambternarensalarissen. Als gevolg van die voorstellen gaan de laagstbetaalde ambtena ren er volgens de bonden hon derden guldens per maand op achteruit. Inmiddels staat vrijwel vast, dat het openbaar vervoer in Rotter dam vrijdag voor 24 uur in sta king gaat. Op acht ledenvergade ringen heeft het RET-personeel vorige week de bezuinigings plannen veroordeeld. Behalve de gemeentelijke bezuinigingsron de bestaat ongenoegen over nog tal van andere zaken. Het RET- personeel wil ook protesteren te gen de plannen om het openbaar vervoer in de avonduren minder frequent te laten rijden. Ook de aangekondigde tariefsverhogin gen zitten de chauffeurs dwars. Men vreest dat door de ingrepen van de overheid het openbaar vervoer onaantrekkelijk wordt. ADVERTENTIE Maak een mooie kans op één van de HU Ik vind Rivella en E10 zo fijn omdat Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 juni in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 236, 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E-10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50,-, goed voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes DEN HAAG (ANP/GPD) Hoewel het vakantieseizoen nog maar nauwe lijks is begonnen zit een ongekend groot aantal Nederlanders in buiten landse gevangenissen, het merendeel in verband met drugs. Het minis terie van buitenlandse zaken, dat dit gisteren meedeelde, verwacht dat tegen het einde van de zomer het huidige aantal van 439 gedetineerden nog aanzienlijk zal zijn gestegen. Koploper in het arresteren van Nederlanders in het bezit van drugs is West-Duitsland, waar op dit moment 78 Nederlanders om deze reden gevangen zitten (naast 53 voor andere delicten). Spanje neemt een goe de tweede plaats in met, op een totaal van 52 Nederlandse gevangenen, niet minder dan 49 wegens drugs. Daarnaast moeten ook België, Enge land, Frankrijk, Zweden en Algerije worden genoemd met tussen de 13 en 24 drugssmokkelende Nederlanders in 't gevang. Door de snelle stijging van het aantal Nederlanders in buitenlandse ge vangenissen heeft het ministerie in Den Haag onlangs de bemanning van haar bureau dat zich speciaal met arrestaties in het buitenland bezighoudt, moeten verdrievoudigen. Opmerkelijk is overigens dat de wegens drugsbezit in het buitenland veroordeelde Nederlanders vooral uit de leeftijdsgroep van 30 tot 50 jaar komen. Naiviteit lijkt de belangrijkste reden voor het tegen de lamp lopen. De strafmaat voor het bezit van drugs - ook kleine hoeveel heden - ligt in vrijwel alle andere landen aanzienlijk hoger dan in Ne derland. Welke „verstrekkingen" (zoals het officieel heet) zullen de zie kenfondsen straks vergoeden? De pil of het „kweken" van een reageerbuisbaby? Het is maar een voorbeeld, zo scherp afge lijnd ligt de probleemstelling (nu nog) niet. Wel zal er moeten worden gekozen, het gevecht daarover is al begonnen. Dat de pil uit het pakket gaat, is niet aannemelijk, juist deze „verstrekking" is te zeer poli tiek bepaald. De Ziekenfondsraad behandelt morgen een advies over de vraag van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) om diverse groepen genees middelen van vergoeding uit te sluiten. Daaronder de groep anti-conceptiva (ook de„mor- ning after-pil"), juist het onder deel dat de meeste publiciteit kreeg. Vakbeweging en vrou wenorganisaties hebben zich daar erg boos over gemaakt. Te verwachten is dan ook dat de raad morgen met veel „demon strerend publiek" te maken krijgt. Het is echter ten eerste niet zeker of er een meerder heid voor het schrappen van de pil is. De ziekenfondsen hebben nog geen standpunt bepaald, dat moet voor die ver gadering nog gebeuren. En vervolgens moeten dan de ze ven ziekenfondsleden van de raad nog bepalen hoe hun stemgedrag zal zijn. Wellicht wordt het een „vrije kwestie", afgezien van het feit dat deze mensen officieel uiter aard „zonder last of rugge- door Kees Cornelisse spraak" handelen. Maar ze die nen eerst te weten hoe hun achterban denkt. Ten tweede bestaat de mogelijkheid dat het voorstel niet wordt afge handeld, omdat groeperingen in de raad de tijd te kort vinden om afgewogen te kunnen oor delen. Hoe het ook zij: als er een meer derheid komt voor het schrap pen van de pil, is er nog niets gebeurd. Het is aan staatsse cretaris Van der Reijden om het advies (meer is het niet) al of niet op te volgen. Zegt hij: schrappen dan krijgt hij een meerderheid van de Tweede Kamer over zich heen; in ieder geval PvdA en WD. Deze kwestie ligt in het parlement zeer gevoelig. Feit is namelijk dat de beslissing in 1971 over het opnemen van de pil in het pakket veel moeite heeft gekost. De Ziekenfonds raad was toen met 16-15 tegen, maar de Tweede Kamer beslis te anders. Daar was een flinke meerderheid te vinden voor het voorstel van de toenmalige minister Stuyt. Mede gezien de felle tegenstand zal de Kamer niet snel op die beslissing terugkomen. Daar bij spelen de bekende argu menten ook een rol: de pil is een preventief middel waar door (meer) abortussen, daar aan verbonden psychische el lende en meer kosten worden voorkomen. De pil moet zeker voor de lagere inkomensgroe pen bereikbaar blijven. En dat zijn harde feiten... Het advies dat de raad gaat be spreken, is overigens veel om vangrijker. Het gaat ook om het niet langer vergoeden van zogenaamde homeopathische middelen. Uit de kring van de alternatieve artsen en patiën ten is daartegen veel protest gekomen. Ook bij dit onder werp kan van politieke gevoe- ligeid worden gesproken. Daarom staat ook deze schrap ping niet bij voorbaat vast. Anders ligt het voor de zoge naamde eetlustremmende, hoestdrankjes, sommige „nar- cose-middelen" en middelen, die de apotheek zelf bereidt en die tot dusver niet op de ver maarde „zwarte lijsten" staan. Mogelijk zal de Ziekenfonds*- raad het daarmee iets eenvou diger hebben. Zeker lijkt wel dat Van der Reijden opnieuw een zeer verdeeld advies krijgt en het verder met de Kamer moet uitzoeken... Uit deze ontwikkeling blijkt al leen maar weer dat men er op den duur in de gezondheids zorg niet komt met al die inci dentele keuzes. Hier een eigen bijdrage en daar wat minder verstrekkingen moet miljar den opleveren; de vraag is of dat resultaat wel wordt be reikt. Twijfel heerst ook over de houdbaarheid van zo'n be leid. Volgens velen leidt het bovendien tot (nog meer) onge lijke berechtiging. Beter is een fundamentele aanpak, zoals die nu wordt voorbereid in het kader van de herziening van het gehele ziek tekostenstelsel. Daarmee zou gepaard moeten gaan de moge lijkheid voor verzekerden om een „keuzepakket" te nemen. Tevoren moet dan echter vast staan wat nu eigenlijk de „grenzen van het pakket" zijn. Niet langer zal iedere nieuwe medische behandeling „auto matisch" worden vergoed. Zaken als hart-, lever- en nier transplantaties, nieuwe medi sche technieken waardoor rea geerbuisbaby's mogelijk wor den, moeten nu worden afge wogen. Binnen de Zieken fondsraad is onlangs een com missie begonnen met een ver kenning van de te stellen nor men om „nieuwe behandelin gen" in het pakket op te ne men. Een kwestie van kosten, maar ook van „kwaliteit", en dus in belangrijke mate ethisch. Een zeer moeilijk karwei, dat wellicht pas over een jaar tot resultaten zal leiden. Belangrij ke vraagstelling is: moet er voorrang zijn voor zeer kostba re voorzieningen ten bate van weinigen of moeten minder dure voorzieningen voor velen worden vergoed? Keuze dus tussen een „smal" of een „breed" pakket. Uiteindelijk zal toch de politiek moeten be slissen, maar dat moment na dert wel... AMSTERDAM (ANP) - Met in gang van gisteren is het verbo den op de Zeedijk en de onmid dellijke omgeving daarvan mes sen en andere voorwerpen die als steekwapen kunnen worden ge bruikt te dragen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben dat besloten. De maatregel is genomen in het be lang van de openbare veiligheid en geldt in principe voor onbe paalde tijd, aldus het college van B en W. De omgeving van de Zeedijk wordt al geruime tijd geteisterd door het heroïneprobleem en de daar aan gepaard gaande criminaliteit zoals het openbreken van auto's, berovingen van buurtbewoners en voorbijgangers en steekpartij en door heroïneverslaafden. ADVERTENTIE EN NOG HONDERDEN ANDERE INTERIEUR IDEEËN VAN HOUT, MANOU EN RIET. Leiden. Bree.straat I »2-l h Tel 071 -13 35 19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7