actief in I vrije tijd Bouw parkeer garage begint! Maar wanneer? In de spits elk kwartier trein Leiden-Alphen Dubbelspoor in 1985 klaar Duivensport (1) Postduivenvereniging De Blauwkras hield met 297 dui ven een wedvlucht uit Corbeil. Uitslag: 1 J. Beekman; 2 L. v.d. Heyden; 3 R. Verhoogt; 4 J. Ro- zier; 5 A. Flippo; 6 F. v.d. Wete ring; 7 P. Landesbergen; 8 P. Gijsman en zn; 9 H. Koome; 10 P. de Mooy. Duivensport (2) P.v. Het Oosten vloog uit Corbeil. Uitslag: 1 H. Adali 2, 9 T. van As en zn; 3, 6 W. v.d. Nieuwen- dijk; 4, 8 L. v.d. Nieuwendijk; 5 B. van Putten; 7 A. Pracht en zn; 10 G. Hendrikse. Duivensport (3) De Vriendenclub vloog met 725 duiven uit Corbeil. Uitslag: 1,4 HouwelingIGijsman; 2 L. Koopman3, 5, 6 W. v.d. Kooy; 7, 9 H. Bodijn; 8 L. Burgers10 M.J. Noordervliet. Duivensport (4) De Rijnklievers uit Leiderdorp vloog met 303 oude duiven uit Corbeil. Uitslag: 1, 3 S. van Goozen; 2 A. de Mey; 4 B. van Mil; 5 B. Hoogervorst; 6, 7,8,10 gebr. Kok; 9 J. v.d. Wal. Duivensport (5) P.v. Columba hield een wed vlucht uit Hennecy. Uitslag: 1, 23, 9, 10 C. v.d. Nieuwendijk; 4. 8 L. Klein; 5 H.J. Kettenis; 6 J.R. de Jonge; 7 L. v.d. Meer. Duivensport (6) De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven uit Corbeil. Uitslag: 1 W. Kop; 2,10 Fokker Van Leyden; 3, 5, 7, 8 W. v.d. Hoogt; 4,9 P. Mooter; 6 Penseel Van Iterson. Duivensport (7) LPC hield een wedvlucht uit Cor beil. Uitslag: 1, 10 N. de Groot en zn.; 2, 8 W. Schouten; 3 W. Siera; 4 G. Jongbloed; 5, 7 A. Singeling; 6 C. v.d. Horst; 9 P. Koenen. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is vrijdag een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Squash De Holiday Inn Squashclub houdt vrijdag een kennisma kingsavond voor mensen die in deze sport zijn geïnteresseerd. Aanvang acht uur. Na een kor te inleiding over de sport en de spelregels, wordt er een demon stratiewedstrijd gehouden. Rond de klok van negen uur mogen de aanwezigen zelf gra tis spelen, mits ze sportschoe nen bij zich hebben. Ook wor den er videofilms van de we- reldkampioenschhappen ver toond. Voor meer inlichtingen: Roland Notermans, tel. 071- 769773. Prestatieloop Voor de vierde keer wordt zater dag de Endegeesterloop geor ganiseerd. Deelnemers aan de ze prestatieloop kunnen kiezen uit 2Vz, 5 of 10 kilometer. Het parcours is uitgezet over de bosrijke omgeving van het landgoed Endegeest. De op brengst is bestemd voor het in standhouden van de kinder boerderij van het ziekenhuis Endegeest. De personeelsver eniging van Endegeest organi seert de loop in samenwerking met politie-sportinstructeur Joop Westbroek. Er is beperkte kleedaccommodatie en vol doende parkeergelegenheid. De start is om half elf bij de in gang van Endegeest aan de En- degeesterstraatweg in Oegst- geest. Voor meer inlichtingen: tel. 071-179911. Groenhoven Huize Groenhoven, Witte Rozen straat 21, houdt zaterdag van drie tot vijf uur open huis voor omwonenden uit de Vreewijk- buurt en andere belangstellen den. Het verzorgingscentrum voor bejaarden is verbouwd en vernieuwd. Film. In het Open Café van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt zaterdagmiddag de film "Wanderers" vertoond. De film gaat over een bende in de buurt The Bronx in New York. Het café is van twee tot vijf uur geopend. WOENSDAG 25 MEI 1983 LEIDEN - "We zijn eigenlijk driejaar te laat. Dit jaar had het atdubbelspoor er al kunnen liggen. Nu zal het als alles meezit - zomer 1985 worden". Dan kunnen er tussen Leiden en Alphen aan den Rijn elk kwartier treinen rijden, zowel heen als terug, in plaats van om het half uur zoals nu. Wat projectleider ing. W. Munnik van de Nederland se Spoorwegen betreft, hadden de Alphense en Leidse forenzen al deze zomer het voordeel gehad van een kwartierdienst. Maar het plan had tegenwind, de Rijndijkse boeren die dagelijks met hun vee het spoor over moe ten, waren niet bereid zonder meer de benodigde grond voor het dubbelspoor te verkopen. De grondverwerving voor de laatste honderden meters dubbelspoor zorgde voor drie jaar vertraging. Sinds 1 maart ("eigenlijk 15 maart") van dit jaar, is officieel alles in kannen en kruiken. Eind 1977 rondde een werkgroep van de NS een onderzoek af naar de te nemen maatregelen voor een betere beveiliging van het spoortraject Alphen/Leiden/ Woerden/Gouda. De conclusie van deze werkgroep was dat een gedeeltelijke verdubbeling van het spoor afdoende zou zijn om dit baanvak beter te beveiligen. De oude beveiliging is arbeidsin tensief, storingsgevoelig en door het enkelspoor is er tevens spra ke van een moeizame dienstrege ling. De nieuwe beveiliging heeft deze nadelen niet en bovendien bespaart zij arbeidsplaatsen. Overigens zullen er geen ontsla gen gaan vallen maar wordt dit onder meer geregeld via pensio nering.. Met het dubbelspoor kan er vol gens Munnik continu een kwar tierdienst worden gedraaid, al zal dit in de praktijk alleen in de spitsuren plaatsvinden. Tijdens de "dalperiode" zal het bij de huidige halfuurdienst blijven. De planning van de werkgroep was dat er in 1979 zou worden begon nen. "We waren toen zo naïef zou je kunnen stellen, om te denken dat de grondverwerving geen problemen zou opleveren", aldus Munnik. Begin Om niet nog meer achter te gaan lopen in de tijdsplanning werd februari 1982 begonnen met het eerste grondwerk. Hiervoor werd het traject in twee gedeel ten geknipt. Eerst van de Wei- poortse Vliet richting Leiden (tot ongeveer een driehonderd meter voor het Rijn-Schiekanaal) en daarna van de Weipoortse Vliet richting Alphen). Verschillende problemen kwam hier al om de hoek kijken. Ten eerste de zeer slappe ondergrond. Munnik hier over: "We hebben heipalen van zestien meter gebruikt. Je moest ze zeg maar vasthouden anders was je ze kwijt. Deze slappe on dergrond is de belangrijkste re den waarom het grondwerk in verhouding tot andere delen van het land waar we wel een stevige ondergrond hebben zo lang duurt. We kunnen niet teveel zand tegelijkertijd storten want dan heb je kans dat het grondwa ter wordt opgesloten en dan krijg je hetzelfde als met drijfzand. Dan zou je spoor zo weg kunnen glijden". Speciale drainagelagen en drainagebuizen moesten wor den aangebracht om een stevig "lichaam" te krijgen. Een tweede probleem waren de verschillende leidingen die on der het spoor doorliepen. Dom- __weg zand erover storten is vol gens "techneut" Munnik niet mogelijk zonder dat je moeilijk heden op je hals haalt. "Zo loopt er een waterleiding naar Heine- ken van een meter doorsnee. Je begrijpt wat er gebeurt als zo'n leiding knakt. Heineken kan geen bier meer maken en met een lek in een dergelijke leiding kun je het spoor dan ook wel ver geten", zegt Munnik. Gekozen werd voor het maken van zoge heten ontlastplaten (op heipalen) die als een soort dakje boven de leiding werd geplaatst. In totaal wordt het 4300 meter lange dub belspoor zeven keer doorkruist door leidingen. Het grondwerk - tot aan het land van de Rijndijk- se boeren - duurde tot aan de jaarwisseling. Van september tot aan de jaarwisseling werd ge werkt aan het gedeelte tussen Heineken en de Zwetsloot. Boeren "Toen stonden we bij de eerste boer, boer Wesseling, en konden we niet verder", aldus Munnik. Er was nog dertienhonderd me ter te gaan. Hier begint het ver haal met als drie belangrijkste partijen de NS, de Rijndijkse boeren en de plaatselijke ruilver kavelingscommissie Rijnstreek- Zuid. De Rijndijkse boeren heb ben bijna allen een lang gestrekt perceel grond dat wordt door sneden door de spoorweg. De si tuatie is dat de koeien achter de spoorlijn lopen en de melkstal aan de andere kant staat. Dage lijks maken de boeren met hun vee de gevaarlijke tocht van wei land naar stal. Een enkelspoor nemen met tientallen koeien is al link, laat staan een dubbelspoor met een kwartierdienst. De boe ren eisten dan ook aanvankelijk dat de NS voor iedere boer een veetunnel zou maken. "Het is nog nooit uitgesproken maar je had dan natuurlijk ook de nor male overgangen gehouden. De koeien gaan wel door de tunnel maar een aanhanger met hooi niet", aldus Munnik. In totaal Als alles meezit zal het benodigde grondwerk nog voor de bouwvak verzet zijn. Sinds vorige week staat dit bord - veelbelovend - aan de Lange- gracht. (foto Holvast) Projectleider W. Munnik van de NS: "De boeren aan de Rijndijk zijn indertijd zelf met het aanbod gekomen van twee veetunnels plus parallel wagen". (Foto Naiuio Bloupot) Wissels "vandaag 19 mei begint de bouw van de digros parkeergarage aan de langegracht in leiden. bouwbedrijf Groot uit Egmond, zal deze garage, goed voor zo'n 350 auto's, in recordtijd gaan bouwen. Ujdens de bouw zal digros van tijd tot tijd feestelijke evene menten houden. de opening zal worden verwacht in januari 1984". Vorige week ontving het Leidsch Dagblad een telexbericht met bovenstaande, letterlijk weer gegeven, inhoud. De persen werden niet tot stilstand ge bracht, de voorpagina werd niet open gehouden, er stoven geen journalisten en fotogra fen naar de bewuste lokatie aan de Langegracht. Was het nieuws soms niet belangrijk genoeg? Nota bene de eerste Leidse parkeergarage voor het winkelend publiek. Zou groot grutter Van den Broek dan toch die primeur tot stand brengen? De telex werd ter redactie voor kennisgeving aangenomen. Van bouwactiviteiten was hoe genaamd geen sprake. Alleen een bouwkeet verraadde dat er iets te gebeuren stond: het plaatsen van een groot bord, waarop de bouw wordt aange kondigd. En aankondigen is precies wat er de afgelopen ja ren al bij herhaling is gebeurd. Maar tot op de dag van van daag staat nog niet vast wan neer de eerste paal de grond in zal gaan. De voorgeschiedenis van de su permarkt-vestiging en de par keergarage begint inmiddels haast amusant te worden. Op 21 april 1978 berichtte deze krant onder de kop 'Leiden krijgt dit jaar nieuw koopcen trum': "Nog voor het eind van het jaar zal aan de Langegracht een nieuw koopcentrum wor den geopend". In het zelfde be richt werd al melding gemaakt van de plannen van Mijnders en Van den Broek om een par keergarage te bouwen op het terrein van de voormalige tex tielfabriek Krantz. Vertraging De komst van Digros werd even wel door de gemeente geens zins toegejuicht. Stérker nog, B en W lieten de verbouwing van het Mijnders-pand onmid dellijk stil leggen. Met alle juri dische middelen die haar ten dienste staan, probeerde de ge meente de vestiging tegen te gaan. Vooral PvdA-er Borde- wijk, toen nog gewoon raads lid, verzette zich fel tegen de komst van de supermarkt. De komst van Digros zou zo bleek uit een onderzoek - de doodsteek betekenen voor veel Leidse middenstanders. Maar wat de gemeente ook deed, de ondernemers wonnen uitein delijk de juridische strijd en na meer dan twee jaar kon het 'koopcentrum' dan ten slotte op 14 augustus 1980 worden geopend. De gemeente had de vestiging slechts kunnen ver tragen. Het commentaar van Van den Broek op het juridisch steek spel luidde achteraf: "Gladde jongens zijn wij niet. Glad is een negatieve benaming. Je kunt ons wel alert noemen. Snel. We doen alles net even iets sneller dan een ander". Dat beloofde dus veel voor Leidens eerste parkeergarage. Die zou er ook snel komen, als het aan Van den Broek lag. Maar de ge meente moest natuurlijk wel meewerken. Nou, aan mede werking ontbrak het niet. Bor- dewijk was inmiddels wethou der geworden en het college gaf zijn toestemming aan het bouwplan van Digros. Vanaf dat moment zijn de rollen omgekeerd. Nu tracht de ge meente niet langer de plannen van Van den Broek op te hou den, integendeel. De onderne mer wordt nu achter zijn broek gezeten om toch vooral snel met de bouw te beginnen. Toen de raadscommissie voor ruimtelijke ordening op 1 okto ber 1981 akkoord ging met de bouw verklaarde Van den Broek begin 1982 te zullen be- door Leo Maat ginnen. Een jaar later zei Van den Broek niet zo'n haast te hebben. Het Krantzcomplex was inmiddels gesloopt en er was op die plaats een groot parkeerterrein aangelegd. Wel verklaarde hij zich te willen houden aan de termijn, die in de bouwvergunning genoemd werd. Van den Broek verklaar de toen (12 november 1982) dat de aannemer van plan zou zijn om in januari 1983 te beginnen. Aansporing In februari van dit jaar werd de gemeente het wachten moe. In een brief aan de ondernemer wees de gemeente erop, dat volgens de overeenkomst met dé gemeente met de bouw be gonnen moet worden binnen zes maanden nadat de grond bouwrijp is en de bouwvergun ning verleend. De vergunning werd op 19 oktober 1982 afge geven en bouwrijp was de grond reeds lang. Óp 18 april zou deze termijn verlopen. Bovendien, aldus de brief, is de verhuur van het parkeerterrein een tijdelijke zaak, die in ja nuari 1984 ophoudt. De grond zal omstreeks die tijd nodig zyn voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van poli tie, aldus de gemeente met de nodige bluf. Voor zover be kend, mag zij blij zijn als het politiebureau in 1985 wordt ge bouwd. In kringen van de gemeenteraad werd steeds openlijker blijk gegeven van twijfels over de bedoelingen van Van den Broek. Sommige politici be twijfelden zelfs of de parkeer garage er ooit zou komen. Van den Broek reageerde daarop met een openhartige opmer king, die veel verklaarde: "Wij zijn zuinige mensen, dus bou wen we niet eerder dan nodig is". Op de vraag wanneer de eerste paal de grond in zou gaan, antwoordde Van den Broek: "Ik ben kruidenier en hou me daar niet zo mee bezig. De architect is op vakantie en komt deze week terug. Maar het bouwplan is volop in be werking en het zal niet lang meer duren". 1 Het werd 18 april en de in de bouwvergunning genoemde termijn verstreek. Een maand later kondigde PvdA-raadslid Mari-Anne Koning aan schrif telijke vragen te zullen stellen over het uitblijven van de bouw. Haaf partijgenoot, wet houder Tesselaar, ontraadde dat. Van den Bro§k zou nog die week een advertentie-campag ne starten waarin het slaan van de eerste paal werd aangekon digd, zo was hem verzekerd. Een dag later werd het telexbe richt de wereld in gezonden en werd er een groot bord ge plaatst. Sindsdien is het weer stil op de ruimschoots overwoekerde bouwplaats. Bouwbedrijf Groot BV - ja, ja, dezelfde aan nemer die indertijd de omstre den verbouwing verrichtte - uit Egmond aan de Hoef ver klaarde gisteren desgevraagd dat het slaan van de eerste paal "nog zeker een week of drie" gaat duren. "Zodra het moge lijk is. Dat wil zeggen, zodra de constructie is uitgerekend. Maar als het aan Van den Broek ligt nog vandaag", aldus een woordvoerder van het bouwbedrijf op onschuldige toon. Leiden zouden er veertien tunnels (want er zitten veertien boeren) moeten komen. De NS gingen hier niet op in, de kosten zouden te hoog worden. Overigens is de grond waar het steeds om handelt van negen ei genaren. Een paar van de eigena ren verpachten de grond. Eén van deze verpachters is de Stich ting Vrije Vrouwen van Rens- woude. De NS gingen de grond onteige nen. In mei vorig jaar werd in de Staatscourant het desbetreffen de Koninklijk Besluit gepubli ceerd. "En dat moet mij even van het hart. De boeren hebben toen een advocaat gestuurd om te pro beren of er niets in der minne was te schikken. Van de kant van de boeren is toen het plan geko men om twee veetunnels aan te leggen met parallelwegen opdat toch iedere boer gebruik zou kunnen maken van deze tunnels. En dus kwam zoals ook wel eens door voorzitter Ten Heuvelhof van de commissie is gesugge reerd, dit bod niet van de kant van de NS. De boeren wilden er uit slepen wat er uit te slepen viel, want met grondonteigening krijgen ze er niet al te veel voor", aldus Munnik die vertelde niet afwijzend te hebben reageerd op het plan van de boeren als "ie dere boer zou meedoen". "Dat is gelukt en alle boeren hebben in het najaar een bereidheids- verklaring getekend. Dit ak koord moest echter de goedkeu ring hebben van de ruilverkave lingscommissie en deze weiger de de goedkeuring te geven. De commissie was bang dat als dit plan zou doorgaan de gehele ruil verkaveling niet zou doorgaan omdat dan de boeren zouden blijven zitten", vertelt Munnik. Minister In januari kreeg Ten Heuvelhof het voor elkaar een gesprek te heb ben met de minister van Verkeer en Waterstaat. De NS waren hier bij niet vertegenwoordigd. Na enige tijd kwam er van dit minis terie een brief waarin het volgen de werd voorgesteld. De NS zou den per 1 maart over de gronden beschikken, er zouden geen vee tunnels hoeven te komen. Daar tegenover zou zowel de NS als de Rijkswaterstaat (in verband met de aanleg van rijksweg 11) een fietstunnel moeten aanleggen en daarbovenop 3,2 miljoen gulden betalen aan de verkavelingscom missie. Op rekening van de NS zou 1,1 miljoen gulden komen. "Dat was voor de NS een paar keer slikken. We hebben nog nooit extra bedragen beschik baar gesteld. Nog nooit. Maar om de voortgang van het project te waarborgen zijn de NS akkoord gegaan", aldus Munnik. Het geld is ten bate van alle boeren die bij de ruilverkaveling zijn betrok ken. Budget Voor alles geldt voor Munnik dat hij binnen zijn budget van 16,1 miljoen gulden blijft. Dat hem dit tot op heden is gelukt, is voor een groot deel te danken aan het waterschap Noord Woude. Deze heeft medewerking verleend aan het laten vervallen van enkele slootjes, bruggetjes en dergelij ke. "Dat heeft ons veel geld be spaard. Het scheelt natuurlijk of je een sloot kan dichtgooien of dat je er een brug over moet ma ken", vertelt Munnik. Voor de bouwvak is over de gehele lengte van het dubbelspoor het grondwerk verricht. Van augus tus dit jaar tot volgend jaar au gustus bestaan de werkzaamhe den uit de aanleg van drie brug gen, geschikt voor dubbelspoor. Ondertussen kan de grond inklinken opdat een stevige ba sis wordt gevormd. In het najaar van volgend jaar zal de bovenlei ding worden aangebracht en de rails waar het uiteindelijk alle maal om draait. De reizigers kun nen dan zomer '85 dank zij korte re reis-werktijden hun voordeel halen uit het dubbelspoor. Overigens wordt op het baanvak Alphen-Leiden voor het eerst in Nederland gebruikt gemaakt van een nieuw soort wissel. Door de lengte van de wissel wordt de "bocht" uiterst flauw. Voordelen hiervan zijn dat over de wissel met volle snelheid kan worden gereden (machinisten hoeven dus niet af te remmen) en het ry- comfort wordt vergroot omdat de passagiers niet ruw heen en weer worden geschud.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4