c "Zijldijkpont komt er niet" "Haaswijk komt er bekaaid af' Visvereniging "Onze Hobby herrijst uit as >- Bewoners vereniging nieuwbouwwijk uit kritiek: AGENDA Boeren willen niet uit dorpskern weg Om Voorschotense wateren weer schoon en visrijk te maken Stad en rand WOENSDAG 25 MEI 1983 OEGSTGEEST - "Haaswijk wordt veel groter dan nodig is om in de woningbehoefte van Oegstgeest te voorzien. Boven dien komt de nieuwe wijk er be kaaid af wat de algemene voor zieningen (scholen en winkels) betreft". Deze conclusies trekt secretaris Poelmans van de bewonersver eniging Haaswijk uit het deze maand verschenen Volkshuis vestingsplan en de Structuur schets Haaswijk, die beide'in de gemeenteraadsvergadering van donderdag aanstaande worden besproken. Vooral met het aantal woningen - tot 1994 zullen er ruim tweedui zend woningen bijgebouwd wor den heeft de vereniging grote moeite. Poelmans: "Van de 2400 geplande woningen zijn er nu al 400 woningen klaar of in aan bouw. Uit het volkshuisvestings plan blijkt echter, dat de eigen woningbehoefte jaarlijks onge veer 85 woningen bedraagt. In totaal dus 935 stuks. De gemeen te voegt daar de eerste vijf jaar een inhaalvraag van 450 wonin gen aan toe, omdat voor 1980 geen nieuwbouw mogelijk was. Nu ziek je dus, dat er tweemaal zoveel gebouwd wordt. Terwijl er volgens het oorspronkelijke Haaswijk '76 niet meer dan 1200 woningen gepland stonden. De gemeente verlaat daarmee wel het uitgangspunt, namelijk Haaswijk voor Oegstgeestena- ren. Nu het er meer dan twee keer zoveel worden, ontstaat wel een heel andere situatie. Het hui dige Oegstgeest telt ruim 5000 woningen. Dit betekent dat met Haaswijk de helft erbij komt. Dit kan ik niet meer zien als 'een stukje Oegstgeest erbij' zoals in 1976 nog de bedoeling was", al dus Poelmans. door Hein-Jan Salman Wel vindt hij het best begrijpelijk, dat Oegstgeest ook een aantal woningen voor de omliggende gemeenten bouwt. Poelmans is evenwel van mening, dat de ge meente op dit punt met twee ma ten meet. "Of de regio heeft in het verleden huizen gebouwd voor Oegstgeestenaren die in Oegstgeest niet terecht konden, en Oegstgeest doet dat in de toe komst voor bewoners van de randgemeenten, maar dan telt die inhaalvraag niet. Óf Oegst geest zorgt nu zelf voor wonin gen voor mensen die noodge dwongen moesten verhuizen, maar dan behoeft niet op zo'n grote schaal met overloop in de komende jaren rekening te wor den gehouden", aldus Poelmans. Ongelukkig Een ander punt waar de vereniging grote vraagtekens bij zet, is het weglaten van de schoolbestem- ming in deelgebied 4 van Haas wijk. In 1978 besloot de gemeen teraad dat de Springplank aan de Kennedylaan als openbare lage re school voor Haaswijk zou fun geren. Poelmans beziet die keuze gezien de vestigingsplaats (tussen de Kennedylaan en de Frans Hals laan) althans als 'uiterst ongeluk kig'. Poelmans: "De huidige be woners hebben hier niets over te zeggen gehad. Niet alleen moe ten de kinderen uit Haaswijk de drukke en gevaarlijke Kennedy laan oversteken, ook de afstand tot grote delen van Haaswijk is wel erg groot. Bovendien is die lagere school nu al behoorlijk 'vol'. Het kan heel goed zijn dat de Springplank- school voor een Haaswijk van 2400 woningen ontoereikend is. De vereniging vindt dan ook dat er in Haaswijk een lagere school en een kleuterschool moet ko men. Het is namelijk te verwach ten, dat er een verhuizing van jonge gezinnen naar Haaswijk plaats zal vinden. De kinderaan tallen kunnen dan nog slechts in Haaswijk zelf opgevangen wor den", aldus Poelmans. Het versterken van de band tussen bestaand en nieuw Oegstgeest (Haaswijk) kan volgens Poel mans ook beter tot zijn recht ko men door sterk in leerlingenaan tal teruglopende scholen te slui ten. "Het schoolgebouw kan dan nu sluiting een andere bestemming krijgen en de overblijvende leer lingen kunnen dan 'over de brug' komen in plaats van omgekeerd. Wij draaien de zaak dus om. Waarom moeten de bewoners van Haaswijk volledig aangewe zen zijn op het bestaande Oegst geest? Dit geldt niet alleen voor de schoolvoorziening, ook wat betreft de dagwinkels komt Haaswijk er bekaaid vanaf. Al thans de structuurschets munt ook hierover uit in onduidelijk heid en dan praat ik nog niet over de recreatieve voorzienin gen ten noorden van de wijk. Die Morsebelpolderplannen zijn al even vaag", zo meent Poelmans. Andere mening De gemeente is evenwel op dit punt een geheel andere mening toegedaan. In de structuurschets Haaswijk staat namelijk, dat het stichten van een nieuwe school in Haaswijk de instandhouding van de bestaande scholen juist tegengaan. Verder zien B en W geen bezwaren tegen de huidige ligging van de school aan de Kennedylaan. "Wanneer men het Oegstgees- terkanaal weg zou denken, lig gen de bestaande scholen cen traal tussen de nieuwbouwwijk en bestaand Oegstgeest. Boven dien wordt de bereikbaarheid van deze scholen voor de Haas- wijkers vergemakkelijkt door een voetbrug over het kanaal in het verlengde van de Hazenbos- laan aan te leggen", aldus het col lege van B en W. Het belangrijkste argument om geen schoolbestemming in Haas wijk op te nemen vinden B en W terug in de Wet beheersing huis vestingsvoorzieningen. Daarin staat dat nieuwe scholen slechts dan gesticht mogen worden wan neer zich binnen redelijke af stand (ongeveer drie kilometer) geen andere school bevindt. De afstand tot de huidige Oegst- geestse scholen ligt ruim binnen die drie kilometer. Om die reden zal een eventueel besluit tot stichting van een nieuwe school in Haaswijk door de minister te niet gedaan worden", aldus het standpunt van de gemeente. Donderdag zal de gemeenteraad de structuurschets en het volks huisvestingsplan voorlopig vast stellen. Volgens Poelmans zal de vereniging in de komende tijd een inspraakronde houden om de verlangens van de bewoners van Haaswijk te inventariseren. Poelmans tenslotte: "We hopen, dat de gemeenteraad bij de defi nitieve vaststelling van de beide nota's daarmee duchtig rekening zal houden". Woensdag Leiden Hooglandse kerk: orgelconcert Piet Hulsbos, 12.30-13.15 uur. Boddaertcentrum. Hogerbeetstraat 9: rommelmarkt, 14 uur. K&O, Oude Vest 45: kinderfilms, 14.30. JAC, Caeciliastraat 67: meisjestelefoon, tel. 126052, 16-22 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Boerhaavecomplex, Marienpoelstraat 69a: forumdiscussie over parkeerbe leid, 20 uur. Stadhuis: raadscommissie voor econo mische aangelegenheden, 21 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "Ne tirez sur le pianiste" van TrufTaut, 20 en 22.15 uur. Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film "Aan een onbekende" van Chavarri, 20 en 22.15 uur. iderdorp Vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, gemeentehuis, 20.00 Donderdag WARMOND - "Wij willen helemaal geen pontverbinding over de Zijl. Ik snap niet hoe de gemeente het in haar hoofd haalt om je dat te vertellen. Die pont komt er ook nooit, neem dat maar van mij aan", aldus de emotionele boer Cees van Rijn die, evenals collega agrariër Heemskerk met zijn bedrijf is gehuisvest aan de Warmondse Dorps straat en volgens gemeentelijke plannen naar de Zwanburgerpolder moet verhuizen. hele hebben en houden naar de Zwanburgerpolder te verhuizen. Dit tweetal moet samen met Van Schie, gesteund door een ge meentelijke bijdrage en een rijkssubsidie die 1,1 miljoen gul den op tafel leggen. Willen ze dat wel? Zoetemelk: "Ze voelen er wel voor, ja. Toch is het een moeilijke stap voor ze want Van Rijn en Heemskerk zijn zeer ge hecht aan hun plek aan de Dorpsstraat. Het is natuurlijk een heel moeilijke stap voor ze, ze komen tenslotte op een geïso leerde polder te wonen. Van Rijn en Heemskerk hebben tot op he den echter nog nooit gezegd dat ze niet willen. Wel bespeur ik enige aarzeling". Boerenverstand De gemeentesecretaris heeft het gezien Van Rijns commentaar, geheel bij het verkeerde eind. Van Rijn: "Ik kan mijn aandeel Aan die omstreden verhuizings operatie kleven veel haken en ogen alsmede een stukje War mondse geschiedenis over het Koudenhoornproject. In 1967 introduceerde het War mondse gemeentebestuur het plan Zwanburg. Bedoeling was om op het te graven eiland Kou- denhoorn 460 woningen te bou wen en er een aantal recreatieve voorzieningen onder te brengen. Van een ander deel van de polder werd een 80 hectare grote water plas, 't Joppe genaamd, gegra ven. Dit om de watersport meer ruimte te bieden en om zandwin ning mogelijk te maken. De ge meente verkocht het recht om uit 't Joppe zand te winnen waar mee het plan zou worden gefi nancierd. Voor de uitvoering van het plan moest de gemeente fikse lappen grond (in totaal 130 hectare) ko pen van zo'n twintig grondeige naren en van ongeveer vijftien op de Zwanburgerpolder woonachtige boeren, onder wie boer Heemskerk. Men ging ak koord onder de voorwaarde dat het resterende agrarische deel van de Zwanburgerpolder beter bereikbaar zou worden gemaakt. Dat moest gebeuren door een verkeersbrug over de Leede naar Koudenhoorn toe. Over het ei land was een verkeersweg gepro jecteerd, richting de plaats waar nu, ten behoeve van de water sport, 't Zomergat is uitgegraven. Over die onlangs flink verbrede plas zou een ophaalbrug komen om het resterende deel van de Zwanburgerpolder bereikbaar te maken. Ondanks enkele honderden be zwaarschriften tegen dit plan hield de gemeente voet bij stuk. Vervolgens werd de provincie geconfronteerd met tal van protesten tegen het plan, maar deze gaf de gemeente toch toe stemming tot uitvoering over te gaan. De bezwaarmakers hielden echter vol en stelden een Kroonberoep in. Maar ook de Kroon ging ak koord, op één punt na: op Kou denhoorn mochten geen wonin gen worden gebouwd. En daar mee begon de ellende voor de agrariërs, een ellende die nog al tijd voortduurt. Gemeentesecretaris Zoetemelk: "Door het verbod woningen op Koudenhoorn te bouwen was ook die verkeersbrug over de Leede niet meer nodig, net zo min als de geplande weg richting de ophaalbrug bij 't Zomergat. Het is per slot van rekening on zin om allerlei verkeersvoorzie- ningen te creëren op een eiland dat door die Kroonuitspraak als recreatiegebied dienst gaat doen. We hebben dan ook volstaan met een voetgangers-/rijwielbrug over De Leede". Beloofd Van de drie peilers van het plan Zwanburg, woningbouw op Koudenhoorn, de verbetering van de bereikbaarheid van het overblijvende deel van de Zwan burgerpolder en de recreatie voorzieningen op Koudenhoorn, is dus uiteindelijk alleen de laat ste intakt gebleven. De boeren zijn daar de dupe van. Boven dien is hen het een en ander be loofd. Zoetemelk: "Dat is inder daad zo. Het gemeentebestuur voelt dan ook een morele ver plichting jegens de agrariërs, zonder wier medewerking Kou denhoorn nooit tot stand zou zijn gekomen". Om aan die morele verplichting te door Wim Koevoet voldoen wil het gemeentebe stuur van het overgebleven deel van de Zwanburgerpolder, die nog altijd een vaarpolder is, een rijpolder maken door middel van een pont die al het verkeer moet overzetten voor de aan- en afvoer van materialen, grondstoffen en de produkten van de boerderij en. De pont moet het verkeer over De Zijl brengen, tussen Van Schie's boerderij 'De Eenzaam heid' en de Zijldijk. De kosten van deze oeververbinding bedra gen 1,1 miljoen gulden. En dat kan Van Schie, de enige overge bleven 'Zwanburger' niet in zijn eentje opbrengen. Om de kosten over meer hoofden uit te spreiden wil het gemeente bestuur de agrariërs Heemkerk en Van Rijn overhalen met hun Boerderij De Eenzaamheid op de Zwanburgerpolder, gefotografeerd vanaf de overkant van de Zijl. De ge meente wil er een pont naar toe laten varen, maar dit plan stuit op fel verzet van Warmondse agrariërs. (Foto Holvast) over een veel kortere verbinding via De Leede", maar daar heb ben ze op het gemeentehuis geen kaas van gegeten, aldus Van Rijn. Boer Van Schie: "Het is jammer dat die belofte van de gemeente nooit op papier is gezet". Het ziet er dus naar uit dat Van Schie de naam van zijn boerderij gerust kan handhaven. De Zwan burger verplaatst zich met zijn kabelpontje 'De Loonwerker' al jarenlang over het water en on dervindt daarbijgrote proble men als de wind uit het zuidwes ten waait. Omdat hij niet gelooft (25.000 gulden) nooit betalen. De verhuizing op zich kost me ook al klauwen geld. Ik wil helemaal niet. Wat heb ik nou aan een pont die over de Zijl gaat varen. Als het verkeer eenmaal is overgezet moet het nog honderden meters rijden voordat het bij mij is. Ze houden er op het gemeentehuis een geheel verkeerde zienswijze op na. Ze moeten deze problema tiek overlaten aan de mensen die er verstand van hebben, aan de boeren dus. Ik laat me toch niet helemaal aan de andere kant van het dorp bereikbaar maken. Ik zit hier best. Ik wil wel praten dat Van Rijn en Heemskerk ooit nog eens zijn buren zullen wor den dringt hij er bij de gemeente op aan het plan van de pontver binding in de prullenmand te gooien en te zoeken naar goedko pere oplossingen. Zoetemelk heeft veel begrip voor de teleurstelling van de agra riërs. Volgens de gemeentesecre taris treft de gemeente echter geen blaam: "Het is de Kroon die één van de belangrijkste 'peilers van het plan Zwanburg eronder vandaan heeft getrokken. De consequenties komen nu op ons dak terecht". International, 20 i.__. De Waag: folkconcert in kader van Waagfestival, 21 uur. Stadhuis: raadscommissie financiën, 20 Kfjkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film El Nido van De Armi- nan, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film 'Ne tirez sur le pianiste' van TrufTaut, 20 en 22.15 uur. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Architectentfinkel Pieterskerkhof 18, gratis advies 20-21 uur Leiderdorp Vergaderingen van de raadscommissies voor financiën en die voor econo sche zaken, gemeentehuis, 20.00 i Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 20.00 uur. Zoeterwoude Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 20.00 uur. Oegstgeest Vergadering van de gemeenteraad, ge meentehuis, 19.30 uur. Onthulling van kunstwerk, het plein voor het gemeentehuis, 19.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdient van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 mei tot ma 23 mei 8 uur door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. van 23 mei 8 uur tot 27 mei door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Folk De Leidse formatie Extra Stout treedt morgenavond, 26 mei, op in jongerensociéteit De Linde hoeve in Voorschoten. De groep speelt Britse en Nederlandse folkmuziek. Plaats van handeling is De Kleine Soos en het begint om 21.30 uur. Veilig De Kruisvereniging Leiderdorp houdt na de jaarvergadering morgenavond (26 mei) een voor lichtingsavond waar Veiligheid centraal staat. Mevrouw E.M. van 't Sant van het Veiligheids instituut in Amsterdam zal met behulp van dia's de volgende onderwerpen onder de loep ne men: Veiligheid en gezondheid, veiligheid op vakantie, onge vallen, toeval of niet?, veilig op leeftijd en veilig huishouden. De voorlichtingsavond begint om 21.00 uur, Kruisgebouw, Ber kenkade 7. Afscheid Na achttien jaar in Voorschoten werkzaam te zijn geweest neemt pater A.A.M. Walters za terdag 28 mei afscheid op een receptie (van 15.00 tot 16.30 uur) in het clubhuis van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. Ierse dag Ter voorbereiding van de vakan tie die 22 Ierse kinderen deze zo mer in Leiderdorp wordt aange boden, staat zaterdag 28 mei wijkcentrum Zijlkwartier in het teken van Ierland. Vanaf 13.00 uur is er veel te zien en te kopen op een fancy fair/rommel markt waar tafelkleden, pop pen, allerlei stoffen dieren, kin- derkleertjes, klokken voor de kinderkamer enzovoorts, enzo voorts kunnen worden gekocht. 's Middags kunnen kinderen er deelnemen aan allerlei spel letjes en 's avonds kunnen oude ren er kaarten, sjoelen, schie ten, darten en dansen. Kinderfilm "Asterix en Cleopatra" is de titel van een tekenfilm die zaterdag middag 28 mei om half drie in De Muzenhof in Leiderdorp wordt gedraaid. VOORSCHOTEN - De Voorschotense viswateren worden kraakhelder en raken vol vis. Dit wanneer de plannen uitkomen van hengelliefhebber J. Tes- ke. Hij heeft de zes jaar geleden ter ziele gegane vis vereniging Onze Hobby nieuw leven ingeblazen en deze gaat vanaf 1 januari 1984 de gemeentelijke vis wateren pachten en onderhouden. Tegen betaling van een geringe contributie krijgen Voorschotenaren een vergunning en mogen zij vis sen in dit gemeentelijke viswater dat 90 procent uit maakt van het water in de gemeente Voorschoten. Slechts de Vliet en zij sloten van de Vliet vallen niet onder de term gemeentelijk viswater. Op dit mo ment worden de visvergunningen nog verstrekt door de Leidse hengelaarsbond, die de wateren voor 650 gulden per jaar pacht van de gemeente. De voorzitter in spé, Teske, vindt echter dat de bond de gemeentelijke viswateren onvoldoende heeft on derhouden. "De Leidse hengelaarsbond is een gran dioze club, maar ze heeft nauwelijks tijd gehad om de slootjes goed bij te houden en uit te diepen en schoon te houden. Bij mijn weten hebben ze de af gelopen zes jaar geen enkele keer gebaggerd en slechts één keer vis uitgezet in de slootjes". Vieze slootjes Zowel de gemeente als Teske denken dat de nieuwe visvereniging de zaken beter zal aanpakken. Hij heeft immers jarenlange ervaring omdat hij twintig jaar lang voorzitter is geweest van hengelvereniging Onze Hobby en barst nog immer van de plannen. Allereerst wil de Voorschotenaar een commissie van goede diensten instellen die vuil uit de sloten haalt. Hij denkt minstens tien werkloze jongeren be reid te vinden de handen uit de mouwen te steken waar ergens een sloot vuil of ondiep is. "Het klinkt erg ideaal", zegt hij. "Maar ik walg nu eenmaal van vieze slootjes. Ik vind dat water pas water is wan neer er vis in kan zwemmen". Hij wil het niet laten bij het uitbaggeren van sloten. Öok de visstand moet in zijn visie worden verbe terd: "Het is een prachtig gezicht wanneer je een mooie kabbel ziet op het water", voert hij aan. Hij wil dat er een potje wordt gesticht waarin contribu ties en giften kunnen worden gestort waar vis voor kan worden aangekocht. "Er moet een evenwichtig visbestand komen in de Voorschotense vijvers". Welke vis moet worden uitgezet weet Teske nog niet precies. "Dat moet worden onderzocht door een deskundige van de visserij-inspectie", zegt hjj. "Wanneer hij zegt dat er een bepaald soort vissen zal moéten worden uitgezet zullen we kijken of we daar de financiële middelen voor hebben". Het is nog onduidelijk over hoeveel geld de vereni ging straks zal beschikken. Teske verwacht dat de 230 Voorschotenaren die op dit moment lid zijn van de Leidse hengelaarsbond de overstap zullen ma ken naar de nieuwe Voorschotense vereniging. On duidelijk is op dit moment echter hoeveel contribu tie deze mensen zullen moeten betalen, "We moeten het echter niet te duur maken, anders blijven ze als nog bij de Leidse Hengelaarsbond, die in de regio veel water heeft", voert hij aan. Natte vinger Hoe de gelden moeten worden besteed en welke pro jecten moeten worden aangepakt weet hij nog niet precies. Wel denkt hij dat "er wat moet gebeuren met het Burgemeester Van der Hoevenpark". Het bestuur zal hierover echter moeten beslissen, meent hij. Dit bestuur is nog niet samengesteld, maar dat is volgens Teske "geen enkel punt": "Ik hoef mijn vin ger maar nat te maken en ik heb zo tien enthou siastelingen om me heen", zegt hij. Hij ontmoet deze "enthousiastelingen" regelmatig in een café aan de Molenlaan. Hier werd regelmatig gemijmerd over de hengelvereniging Onze Hobby, die na twintig jaar bloei ter ziele ging omdat, volgens voorzitter Teske, "op het laatst niemand nog een poot wilde uitsteken en de voorzitter alles alleen moest doen". In de gesprekken werden regelmatig opmerkingen ge maakt in de trant van: "was het maar weer als vroe ger". Langzaamaan groeide die stemming naar een climax, en ook in gesprekken met de gemeente was dit het geval. "We zagen het allemaal zitten, en heb ben de handen ineengeslagen. We waren het zo eens over een heleboel dingen. We hebben alleen nog geen naam voor de nieuwe vereniging". LEI DSC H i DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Lossei Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan verstri|ker\yan de opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie G Koopman Adj.dir.N. Quakernaat Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, t! .219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2