AUTO C Alfa 33: nog een middenklasser van Alfa Romeo "Schelde" weer op eigen benen IMISSAN Een gezellige testrit met het hele gezin. Een prachtig reisboek kado. En een verrassing voor de kinderen. Kom naar de Opel-Zomershow! Van 20 tot en met 28 mèif i- Aut0 rMlegaar Nissan met Micra sterk terug in de kleine klasse Uitstel besluiten kan funest zijn voor ketelbouw WOENSDAG 25 MEI 1983 Varia Samengesteld door Koos Post "Autokampioen" gemoderniseerd "Autokampioen" - het autoweekblad van de ANWB - heeft een opvallende modernisering ondergaan. Een van de veranderin gen is dat een deel van het blad wordt gereserveerd voor actuele berichten, zodat autonieuwtjes wat heter van de naald kunnen worden gebracht. Ook heeft de wekelijkse autotest een wijziging ondergaan. Werd in het verleden een keurige opsomming van alle goede, minder goe de en kwalijke eigenschappen van een auto gegeven, nu wordt een wat persoonlijk en daardoor wat kleuriger oordeel geformu leerd. De verklaring voor deze ruim tevoren aangekondigde aanpak vindt men wat verscholen in het colofon, het rubriekje waarin de namen van de medewerkers worden genoemd. Ido Isaacs is van hoofdredacteur adviseur geworden. En de redactie wordt nu geleid door Willem Leniger, die menig televisiekijker al kent van de autotest bij Koning Klant. Dat nieuwe bezems schoon vegen is derhalve ook weer bij de Autokampioen geble ken. Links en rechts van de Autobahn "Links Rechts der Autobahn" heet het handige boekje dat al sinds jaren in ons land wordt uitgebracht door Peters' Uitgevers Mij in Deventer en o.a. in de ANWB-kantoren verkrijgbaar is. Voor velen die geregeld op de Duitse snelwegen vertoeven is het een on misbaar bezit geworden. Het boekje (f 8,25) geeft niet alleen de wegen, maar ook alle gele genheden langs de weg waar men kan eten of drinken, parkeren of tanken. Maar het is ook een uitstekende gids voor degenen, die de massale pleisterplaatsen direct aan de snelwegen liever mijden en bereid zijn voor wat meer rust en comfort een paar kilometers extra te rijden. Wie nog meer tijd over heeft: ook de bezienswaar digheden en pretparken in de omgeving worden genoemd. Terzijde van Nederlandse snelwegen In dezelfde sfeer, maar toch heel anders is de uitgave die de Utrechtse uitgeverij Het Spectrum heeft verzorgd: "Nederland terzijde van de autoweg". In bijzonder fraaie druk geeft het boek van een kloek formaat ge schiedenis en achtergrond van alle mogelijke bezienswaardighe den die nergens meer dan vijf kilometer van de Nederlandse snelwegen afliggen. 'Tezamen zijn zo'n honderd objecten kleurrijk en overzichtelijk in beeld gebracht, waar nodig met de openingstijden zodat men niet voor niets komt als er een kasteel is te bezichtigen of een museum de belangstelling vraagt. Oude stadjes, fraaie landgoeden, imposante kerken, men vindt ze met vele andere Nederlandse aantrekkelijkheden in dit specta culaire Spectrum-boek, dat de eerste maanden voor f 24,50 is te verkrijgen. Auto opkrikken met uitlaatgas "Air-Jack" heet het nieuwe ding waarmee zonder moeite een auto, boot en caravan kan worden opgekrikt. Het is een luchtkussen dat in een minuut kan worden opgeblazen door de slang op de uitlaat aan te sluiten. Zodra het kussen is gevuld kan de motor worden uitgeschakeld. Een terugslagklep houdt het ding op spanning. De voordelen liggen voor de hand. Geen inspanning meer. Het kan overal onder de auto worden geplaatst. Het kan niet omzwiepen, zoals een gewone krik. Zelfs op zand, in modder of op sneeuw staat de auto zo vast als een huis. Men kan de Air-Jack dus ook benutten als de auto is vastgelopen in een modderige berm. Het bestaat uit stevig canvas overtrokken met zwaar PVC, het kan 1400 kilo tillen, neemt weinig ruimte in beslag en kost bijna hon derd gulden. Alfa 33 heet de nieuwe middenklasser van Alfa Romeo. Alfa Romeo komt volgen de maand met een nieuw model op de proppen: de Alfa 33, een middenklas ser die tussen de Alfasud en de Giulietta moet worden geplaatst. Overigens is dat niet het enige nieuws dat het Italiaanse merk te melden heeft. Het zet tegen het einde van deze maand ook twee snelle turbo diesels in de showrooms. Eén daarvan is de Alfetta 2,4 tur bo diesel die deel uitmaakt van een grondig vernieuwde Alfet- ta-serie. Terug naar de nieuwe Alfa 33, ge noemd naar de racewagen typo 33 met V8 twee-litermotor uit' 1956 die successen boekte op tal van Europese circuits. Het nieuwe model zal in drie uit voeringen op de Nederlandse markt worden gebracht: een 1.3, een "gewone" 1.5 en een zeer luxeuze 1.5 Quadrifoglio Oro (gouden klavertje vier). In Italië is ook een 1.2 liter uitvoe ring verkrijgbaar, maar die is niet voor de export bestemd. Het als gouden klavertje vier be stempelde topmodel is zeer volledig uitgerust met onder meer een check control, een boordcomputer en een centra le portiervergrendeling. De vier meter lange Alfa 33 heeft wél een vijfde deur maar geen rechte achterkant. Door de grote achterklep en de in twee delen neerklapbare achter bank kunnen ook "moeilijke" stukken in deze auto worden vervoerd. Afhankelijk van de uitvoering le vert de motor een vermogen van 68 tot 85 pk, waarmee top- snelheden van 160 tot 170 kilo meter per uur kunnen worden bereikt. Volgens de fabriek zijn het desondanks zuinige wagens. Bij een constante snel heid van 120 wordt voor de 1.5 versie een verbruik van 1 op 13,8 opgegeven. Turbo diesels Zoals gezegd heeft Alfa nu ook twee turbo diesels. Naast de vernieuwde Alfetta 2,4 turbo diesel is de Giulietta 2,0 turbo diesel gezet, met een motor die met 82 pk het hoogste vermo gen in de dieselklasse tot twee liter levert. Alfa kwam drie jaar geleden met de eerste snelle diesel, de Al fetta. In de derde serie van dit type vindt men nu een uitvoe ring met een nieuwe turbo ge laden dieselmotor van 2392 cc, die maar liefst 93 pk ontwik kelt, wat goed is voor een top snelheid van 165 kilometer per uur 37.990). In feite is de krachtbron in deze Alfetta een verdere ontwikke ling van de Alfa Romeo VM turbo diesel die in de Giulietta twee liter is terug te vinden. Daarvan heeft men bij de jongste verbeteringen het koppel aan zienlijk verhoogd en het ver mogen vergroot. Door de winst aan vermogen zijn er betere prestaties: hogere topsnelheid en fellere acceleratie. Op het circuit van Nardo in Zuid- Italië heeft een prototype van deze nieuwe Giulietta turbo diesel twaalf dagen lang met snelheden van boven de 170 ki lometer per uur gereden. Er werd ongeveer 40.000 kilome ter afgelegd met een record- snelheid van 173 km per uur. De prijs van deze turbo diesel is voor Nederland vastgesteld op 33.490. Wijzigingen Overigens is de gewijzigde turbo diesel niet de enige verande ring in de Alfetta-serie. De ge hele serie is grondig onderhan den genomen. Zowel van bin nen als van buiten zijn diverse wijzigingen aangebracht. De top van de serie is de 2,0 Qua drifoglio Oro. Niet alleen is dit dus eveneens met een gouden klavertje vier getooide topmo del uitgerust met elektroni sche ontsteking en injectie, maar ook met een door Alfa Romeo gepatenteerde variabel nokkenas-systeem. Kortgeleden heb ik hier geschre ven over de wijze waarop BMW wat ging doen aan het feit dat zwaardere motoren zo onrendabel zijn als ze met lage re toerentallen draaien. Alfa Romeo meent een beter ren dement te kunnen bereiken met een systeem dat de stand van de inlaatnokkenas regelt al naar gelang de rij-omstandig- heden en de behoefte van de motor. De inlaatklep kan zo eerder en later worden geslo ten. Door die vroegere sluiting wordt bij lagere toerentallen al een grote trekkracht van de motor verkregen terwijl het benzineverbruik gunstig wordt beinvloed. Volgens Alfa Romeo zou in het stadsverkeer zelfs een bespa ring van tegen de 25 procent mogelijk zijn. Bovendien zou de motor minder uitlaatgassen produceren en onder alle om standigheden optimaal func tioneren. Jammer, dat ook deze oplossing weer zo duur is. Een Alfetta met gouden klavertje vier kost, bijna 38 mille, terwijl men de gewone 2 liter Alfetta voor vier mille minder voor de deur heeft. Maar zo is het zo vaak in de auto wereld: als men er goed voor wil betalen kan men dankzij de techniek veel bezuinigen. Dus moet men heel wat kilometers maken om winst te kunnen tel len. RIJ- IMPRESSIE Na de Vijf van Renault, de Polo van Volkswagen, de Corsa van Opel en de Uno van Fiat - om er een paar te noemen - lijkt het verwijt voor de hand te lig gen dat Nissan met de Micra de zoveelste Japanse imitatie de autowereld heeft binnen gere den. Niets is minder waar, want Nis san toen nog honderd pro cent Datsun stond al in be gin van de jaren zeventig met een kleine voorwielaangedre- ven Cherry op de markt. Op een moment derhalve toen de meeste Europese merken nog aan de ontwikkeling moesten beginnen. Maar ja, die Cherry is inmiddels via verschillende edities tot een royale gezinswagen uitge groeid. En dus kreeg de inmid dels omgedoopte Nissan-fa briek fikse behoefte aan een nieuwe vertegenwoordiger in dat uiterst druk bevolkte marktsegment van kleine kar retjes. Het werd de Micra, een aardige, lichte en heel handelbare auto, die met zijn laag gewicht (am per 630 kilo en dus ook leuk laag in de wegenbelasting), zijn gering gebruik (één op vijftien is desgewenst goed haalbaar) en zijn aanvaardbare prijsstel ling (op één gulden na veertien mille, wat sommigen vandaag de dag zelfs "goedkoop" noe men) een niet te verwaarlozen concurrent is voor elk ander merk. De kleine auto wint snel terrein. Man kan dat het beste meten aan het succes van Japanse merken als Suzuki, Subaru en Daihatsu. Merken, die na een voor de één minder en voor de ander meer aantal magere ja ren ineens de verkoopcijfers danig zien stijgen. Vooral dankzij het verkoopsucces van de Alto's, de Mini-Jumbo's, de Cuores en de Charades, de kleine karretjes dus. Dat succes van de kleintjes zal waarschijnlijk slechts weini gen verbazen, want voor vele automobilisten bestaat de noodzaak om ergens te bezui nigen. En als men dan toch naar een andere auto moet waarom dan niet in zo'n klein tje gestapt dat zoveel voordeli ger in aanschaffing en in ge bruik kan uitkomen? Ik heb in deze rubriek al meer malen gewezen op de aanzien lijk gedaalde gebruikscijfers van diverse modellen. Aan de rij van zuinige wagens kan ik nu gerust de Nissan Micra toe voegen. Ik noemde al 1 op 15, maar wie per se wil kan nog gunstiger uitkomen. Maar ook slechter, want wie met de Mi cra veelvuldig de wettelijke norm van maximaal 100 kilo meter aan de laars lapt zal dat aan de pomp heel goed kunnen merken. Daarboven gaat het verbruik met sprongen om hoog. Overigens zal ik dat toch nie mand aanraden want op zulke hoge snelheden zijn dergelijke auto's niet op hun prettigst. De kleine auto's zijn de laatste ja ren heel wat beter geworden. Het is nog niet zo verschrikke lijk lang geleden dat men de kleine karren maar beter kon mijden. Ze waren soms zo ver stoken van comfort, dat het een kwelling werd als men meer dan enkele tientallen ki lometers weg moest. Maar die tijd ligt volledig achter ons. De fabrikanten hebben er wel zoveel comfort kunnen in pompen dat het geen straf meer is met een kleine auto op weg te zijn. Zelfs als men lange afstanden moet overbruggen. Maar meestal moet men niet het onderste uit de snelheids kan willen. De Nissan Micra kan door de vol houders op een snelheid van tegen de 140 kilometer per uur worden gebracht. Via een pitti ge acceleratie (van 0 tot 100 km in nog geen 17 seconden) kan men de wagen door middel van de vijftig paardekrachten van de één-htermotor redelijk vlot op snelheid krijgen, al gaat het op het eind wat moeizaam. Maar eenmaal in de buurt van die top is het gedaan met de rust in de wagen. De steeds levendige krachtbron krijgt het dan pas goed op zijn heupen, het windgeruis neemt irritante proporties aan en de toch al vrij korte vering maakt dat men het gevoel krijgt alsof de darmen driftig door elkaar worden geklutst. Zulke snelhe den moet men maar reserveren voor gevallen van uiterste noodzaak. Het is prettig ze achter de hand te hebben, maar de lichte tand heugelbesturing, de soepele schakeling, het royale uitzicht naar alle kanten en de souples se van de motor komen het beste tot hun recht als men ontspannen in de redelijke stoelen de handige handel baarheid (een draaicirkel van nog geen negen meter bijvoor beeld) tot het uiterste uitbuit. De Nissan Micra is goed ge maakt, ordentelijk ogend en weliswaar eenvoudig maar netjes aangekleed. Een moder ne kleine auto, die met zijn 3,60 meter lengte natuurlijk niet de ruimte van een lange limousi ne kan bieden en niet de baga- gebak van een slagschip op wielen. Maar de constructeurs hebben van binnen een aanvaardbaar compromis tussen stoelen en ruimte kunnen bewerkstelli gen, zodat men zelfs achterin nog kan zitten. En wie niet ge noeg heeft aan de beperkte ruimte voor de bagage kan al tijd nog de achterbank neerklappen. Dan kan men er heel wat in weg stouwen. Men kan dus vele kanten met die Micra op. En beslist ook de goede... ADVERTENTIE De komende Zomershow is meer dan een groots spektakel van zo'n beetje alles wat er op autogebied te koop is. Zeker na de intro- duktie van de kleine, maar volwassen Corsa heeft Opel de grootste J keus in modellen. Naast een heleboel waardevolle informatie neemt u veel meer mee naar huis. De unieke ervaring van een proefrit in het model van uw keus. Een rijk geïllustreerd reisboek met 22 unieke, toeris tische routes door de Benelux. Winkelwaarde: f29,50. En niet te vergeten een leuke verrassing voor de kinderen. Dat alles geheel gratis. En in de gastvrije sfeer waar f..1I I j iedere Opel-dealer in Nederland u hoopt te ItII LL! mogen verwelkomen. V n «#J~1i Door overdracht van RSV- aandelen naar stichtingen ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De koninklijke maatschappij De Schelde uit Vlissingen is gisteren weer een zelf standig bedrijf geworden door de aandelenover- dracht van RSV naar twee stichtingen, die de aande len voorlopig zullen behe ren. Vertegenwoordigers van RSV, KMS, economische zaken, de Nationale Investeringsbank (be stuurder van een van de stichtin gen), de provincie Zeeland (an dere stichting) en een bewind voerder tekenden op het ministe rie van economische zaken de overdrachtsacte. Bij de afgeslankte KMS zullen 3300 mensen werk vinden. Het is de bedoeling nog deze maand het uitstel van betaling op te heffen, waarin het bedrijf sedert februa ri, toen het gehele RSV-concern uitstel kreeg, verkeert. De aandelen zijn ondergebracht in de stichting Marine en industrië le belangen Vlissingen, bestuurd door de Nat. Investeringsbank (NIB) en de Stichting Economi sche Ontwikkeling Zeeland, waarvan provincie en Zeeuw- sche gemeenten het bestuur vor men. De NIB zal voldoende geld beschikbaar stellen om een goe de bedrijfsvoering te garande- Dat gebeurt door het in de vorm van bijzondere steun opnieuw beschikbaar stellen van aanbeta lingen op defensieopdrachten. Zeeland steekt vijftig miljoen gulden in de nieuwe KMS en krijgt een tienprocentsaandeel in de KMS plus een commissaris in de nog te benoemen raad van TEST DE NISSAN MICRA BIJ AUTO HEEMSKERK lilPH.li'l Volgens directeur-generaal voor industrie van het ministerie, drs. H. Leliveld bestaat er in ons land industriële belangstelling voor de aandelen. Over een paar maanden verwacht hij zichtbare interesse. Artsen in Israël gedeeltelijk terug naar werk TEL AVIV (ANP) - De staken- de artsen in Israël hebben gisteren besloten hun werk gedeeltelijk te hervatten, waardoor het al lang duren de loongeschil niet leidt tot de gevreesde ontwrichting van de gezondheidszorg. Na hun ontslag te hebben ge nomen en hun ziekenhuis functie te hebben opgege ven, waren de dokters on dergedoken. De regering liet maandagavond echter een bevel tot werkhervatting op de radio omroepen, waarna de dokters weer tevoor schijn kwamen. Het Israëlische medische ge nootschap heeft overigens meegedeeld dat het maar 30 procent van de normale staf sterkte terugstuurt. ENSCHEDE (ANP) - Zolang het overheidsbeleid voor de indus trie die apparatuur voor de ener gie- en processector produceert onvolledig is, kan het langdurig uitstellen van besluiten over de centrale ketelbouw deze gehele industrietak in gevaar brengen. Voor Twente, toch al koploper in de groei van de werkloosheid, zou dit een onaanvaardbare ont wikkeling betekenen, ook omdat in deze streek voor de zware me taalsector geen andere mogelijk heden aanwezig zijn. Dit staat in een rapport van prof. ir. W. Draijer, rector-magnificus van de TH Twente, en prof.dr. J. Bilderbeek, hoogleraar aan dit onderwijsinstituut.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15