WK-voetbal in teken van armoe Waddeneilanden voorzien ramp 3 C Warmunda en KRV in bekerfinale Sleutels nu ook veilig C /.-Afrika waarschuwt buurlanden Feyenoord 2 wint na strafschoppen 3 Van Alphen: weer gesprek Mexico niet rijp voor organisatie Verburch helpt SJC én UVS Na 2-1 winst op ZLC Zege van Oranje Nederlaag Volle Bak Revanche De Vreugd Reagan krijgt geld voor zijn MX-plan Premier bezoekt Venezuela Nederland steunt eigen vredesplan M.-Amerika Verkrachting binnen huwelijk LEIDEN - UVS is pas op het allerlaatste moment door de knieën gegaan in de bekerontmoeting met Feyenoord 2. Na een 'onein dige' serie strafschoppen rolden de Rotterdammers door naar de volgende ronde. Nadat de tweemaal vijfenveertig minuten op 0—0 waren afgeslo ten, zag het er in de eerste verlenging naar uit dat UVS met de eer ging strijken. Mario Faber benutte toen de eerste van een spaarzaam aantal kansen. In de tweede helft van de extra tijd tilde De Man de Feyenoord-reserves op gelijke hoogte. UVS en Feynoorden maakten er een fijne pot van. Goed verzorgd voetbal van twee kanten, dat echter nauwelijks een doelrijpe kans opleverde. Uiteindelijk zou UVS door de routine van met name spelbepaler Wim van Til op eigen helft worden terug ge drongen. In de score bleef echter evenwicht Nadat de eerste serie strafschoppen van vijf stuks elk op 4-4 was geëindigd, maakte de paal even later een einde aan het Leidse bekeravon- tuur. Sport NOORDWIJK - KRV (zondag) en Warmunda zullen elkaar zater dagmiddag de Leidse afdelings beker betwisten. De Katwijkse Rijnvogels schakelden gister avond op het neutrale SJC-ter- rein Voorschoten met 3—1 uit, terwijl Warmunda zich tegen VNL bedrevener toonde in het nemen van strafschoppen. Na de officiële speeltijd en tweemaal vijftien minuten verlenging was het 1-1. Dankzij het windvoordeel vergaar de Warmunda voor rust een vel- doverwicht. Dat had de ope ningstreffer van Eric Moolenaars tot gevolg, maar de vreugde was slechts van korte duur. Een paar minuten later bracht Leo Com peer de Leidse gelijkmaker op zfin naam. Tot het eindsignaal ging de halve finale verder gelijk op. In de verlenging maakte War munda het duidelijkst kenbaar een strafschoppenserie liefst te vermijden. Ondanks heftig aan dringen kwam het er toch van. Voor zover de Warmonders vrees hadden, bleek die overbodig. Met 4-2 werd de finale-plaats veilig gesteld. KRV-Voorschoten 3-1 Een volkomen verdiende zege voor de zondagclub. KRV voetbalde makkelijker en erg eenvoudig. Dat bracht meer succes dan het tik-tak-spelletje van Voorscho ten, dat liefst oogstrelende com binaties wilde showen en die veel te ver doorvoerde. Bij rust was het 1-0 door een doelpunt van Willem Scheurwater. Juist voor de pauze had Henk Krau- wel de kans op 2-0 vanaf de elf- meterstip gemist. Voorschoten kwam na de thee dankzij Lam bert Lingerak op 1-1, een treffer die had moeten worden afge keurd wegens duwen. KRV pro fiteerde van een volgende arbi trale dwaling, door snel een vrije trap te nemen die aan Voorscho ten was toegewezen. Temidden van alle twijfels scoorde Henny Rijnsburger. De 3-1 eindscore die door toedoen van Jaap van de Eikel werd bereikt, gaf on danks alles de juiste verhouding WOENSDAG 25 MEI 1983 LEIDEN Roodenburg-voet- baller Marco van Alphen gaat nog deze week voor de derde keer met FC Den Haag in conclaaf om te proberen overeenstemming te berei ken over het door de residen tie-club aangeboden jeugd- contract. Gisteren kwamen de beide partijen nog niet tot een akkoord. Privé-redenen stonden een verbintenis nog in de weg. Van Alphen voerde vorige week maandag een eerste be spreking met de Haagse eer ste divisionist en verklaarde toen "wel oren te hebben" naar het jeugdcontract dat hem was voorgeschoven. MEXICO-STAD - „De televisierechten voor Mexico '86 zijn reeds allemaal uitbesteed". FIFA-voorzitter Joao Havelange deed die uitspraak lang voor het besluit van Stock holm, namelijk in oktober van het vorig jaar, op een persconferentie in het Mexicaanse toeristenparadijs Acapulco. Officieel was toen Colombia nog zeker van de wereldkam pioenschappen voetbal 1986. Dat er problemen waren was reeds bekend. En dat Mexico eventueel een gooi zou doen lag voor de hand. Maar toch. Het houden van de wereldkam pioenschappen voetbal op het Amerikaanse continent is steeds meer een probleem. Oorzaak is met name de onstabiele politieke situatie in de meeste Latijns- Amerikaanse landen en het ge bruik van de FIFA om de spelen NOORDWIJK - SJC heeft de kans op verlenging van het tweede klasserschap nog in eigen hand. Gisteravond liet Verburch in het inhaalduel RKDEO met 2-3 puntloos. SJC deelt met RKDEO en DHL de onderste plaats. Zon dag ontvangen de Noordwijkers in eigen huis RKDEO. De verlie zer zal het volgend jaar in de der de klasse moeten zoeken. Om trent het lot van de winnaar be staat nog geen zekerheid. Er be staat zelfs de theoretische moge lijkheid dat drie clubs gezamen lijk op de één na laatste plaats eindigen. DHL moet dan winnen van Alphense Boys, gelijkertijd moet Lenig en Snel verlies oplo pen tegen Verburch, dat nog niet geheel kansloos is voor de titel. Door het resultaat van gister avond is ADO namelijk verplicht bij UVS een punt te halen tenein de de titel en promotie veilig te stellen. reeds zes jaar van te voren vast te stellen. Dat zakelijke belangen als televisie en reclame bfi dat laatste een grote, wellicht door slaggevende rol spelen, is in feite een publiek geheim. Maar goed. In Latijns-Amerika heeft de voetbal de afgelopen ja ren juist daar gerold waar het ei genlijk niet kon. In 1978 trokken de Argentijnse generaals er pro fijt van, hoewel iedereen op de hoogte was van de 30.000 vermis ten die voor dood moesten wor den gehouden volgens een re cente schuldbekentenis van de zelfde generaals. En in 1980 wer den de mini-kampioenschappen, het zogenoemde „Mundialito", in Uruguay gehouden, een soort van Argentinië in het klein met een lugubere faam wat betreft het folteren van politieke gevan genen. „Je moet sport niet met politiek vermengen", zo verkondigde menig voetbalfanaat in 1978 als de bloederige daden van de Ar gentijnse generaals aan de kaak werden gesteld. Alsof massaal moorden iets met politiek te ma ken heeft. De verdediging van de FIFA luidde dat het in Argenti nië nog allemaal rozegeur en ma neschijn was toen in 1972 werd besloten om de wereldkam pioenschappen in het land van de Rio Plata te houden. Maar een dergelijk excuus ging natuurlijk op voor het „Mundialito" in Uru guay. Columbia viel vanwege economi sche problemen, politieke onwil en hoogstwaarschijnlijk ook te genstrijdige zakelijke belangen eind vorig jaar officieel weg. En nu is Mexico aangewezen om dat gat op te vullen. Op het eerste ge zicht lijkt alles in orde: de politie ke wil van president Miguel de la Madrid die volgens het boekje tot eind 1988 moet regeren, de stadions, de hotelcapaciteit, de verbindingen en noem maar op. Niettemin zit er ook in Mexico een addertje onder het gras, want na bijna 70 jaar van politieke sta biliteit dreigen er nu sociale on rusten. In de tweede helft van het vorig jaar kwam Mexico veelvuldig in het wereldnieuws vanwege een grauwe economische crisis. Eerst door de elkaar opeenvol gende devaluaties van de peso. Daarna door de wisselmarktcon trole en de verrassende nationali satie van alle particuliere ban ken. Op de internationale geld markt ontstond zelfs de nodige paniek omdat er werd gevreesd dat Mexico zijn buitenlandse schuldenlast van 80 miljard dol lar niet zou kunnen nakomen. Nu, een paar maanden later, mag worden gesteld dat de internati- nale crisis rond Mexico voorbij is. Er zijn akkoorden gesloten met het internationale bankiers- wezen en wat de cijfers betreft is de crisis voor twee jaar rond. Maar in Mexico zelf liggen die za ken duidelijk anders. Voor de ge middelde Mexicaan is de crisis in feite pas amper begonnen. Toenemende werkloosheid, hon ger en armoede. Verslechterende arbeidsomstandigheden, prijzen die van de ene op de andere dag worden verdubbeld, stakingen. De sociale onrust in Mexico zal de komende jaren ongetwijfeld toenemen. En dat doet vrezen dat de Mexicaanse voetbalmat in 1986 lang niet zo glad zal zijn als op het ogenblik. Hoewel een soort van nieuw Argentinië voor lopig nog onmogelijk lijkt. ZLC bij Sleutels in de verdrukking. Peter Slingerland zorgt even voor 'lucht'. LEIDEN Sleutels heeft zich met een 2—1 zege op ZLC in veiligheid gebracht. Door deze overwinning moet GWS uit de eerste klasse zaterdag van de Leid se bond afdalen. Sleutels immers had aan één punt genoeg voor lijfsbehoud. doelwisseling wat meer vrijheid. Nadat Jan van de Berg al tweemaal voor open doel had gemist, vond Danny Minnema wel het net nadat hij aan de buiten- spelval had kunnen ontglippen: 1-0. Joop de Boer maakte even later aan alle onzekerheid een einde met 2-0. Zijn naamgenoot binnen de ZLC-gelede- ren kon met de 2-1 vlak voor tijd de spanning niet meer terugbrengen. CALAIS (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg, die morgen het toernooi om het Europese kam pioenschap te Caen begint met een wedstrijd tegen Israël, heeft gisteravond te Calais zijn laatste oefenwedstrijd gewonnen. Een regionale selectie uit Noord- Frankrijk werd met 105-91 (52- 45) verslagen. In de voorbereiding op het Europe se kampioenschap heeft Neder land «twintig wedstrijden ge speeld en daarvan veertien ge wonnen. In het twintigste duel speelde de nationale ploeg aan wijsbaar beter dan een dag eer der in Zele tegen België. Mede omdat de Franse verdediging niet ijzersterk was, kon het team van Heger vrij ontspannen spe len. Daarbij lukte het beter dan in Zele de basket te vinden. Ran dy Wiel was topscorer met 18 punten, andere produktieve spe lers waren Mitchell Plaat (16), Cock van de Lagemaat (14) en Al Faber (12). LEIDEN - Het herenteam van soft- balvereniging De Volle Bak ging gisteravond fors onderuit tegen ADO 3: 7-21. Tot en met de twee de inning konden de Leidenaars het nog redelijk bijbenen, maar hierna werd Volle Bak overklast. Ben Be me lm an was de enige Leidenaar die goed voor de dag kwam. KATWIJK - Powerlifter Cees de Vreugd heeft in het Pinkster- weekeinde revanche genomen voor zijn ietwat ongelukkige op treden tijdens de nationale kam pioenschappen. Vanwege mate riaalproblemen moest de Katwij- ker toen alle zeilen bijzetten om routinier Gerard du Prie achter zich te houden. Dit weekeinde sleepte De Vreugd bij de in het Finse Marinhamn gehouden Eu ropese kampioenschappen ech ter op overtuigende wijze de zil veren medaille voor de categorie boven de 125 kg in de wacht. De superzwaargewicht was in Fin land duidelijk in goede doen. Zonder veel risico's te nemen verbeterde De Vreugd zijn to- taalrekord van 900 tot 910 kg. Daarmee zat hij nog altijd zo'n 60 kg onder de score van de Britse titelhouder Andy Kerr, maar ten opzichte van de wereldkam pioenschappen van een half jaar geleden tilde De Vreugd wel in één klap 50 kg meer. De Katwijk- se powerlifter heeft er dan ook vertrouwen in dat hij mettertijd als eerste kan eindigen: "Een ge vestigde jongen als Kerr gaat niet veel meer met zijn resultaten vooruit, terwijl er bij mij nog steeds flinke progressie in zit. De kloof moet dan ook in de toe komst te overbruggen zijn". In de sfeervolle Finse sporthal ver beterde De Vreugd zijn rekord op twee onderdelen. Bij het deadliften ging hij van 335 naar 340 kg vooruit, terwijl hij bij het bankdrukken van 212V& naar 215 kg ging. Een poging om bij het kniebuigen tot 370 kg te komen werd door de jury afgekeurd, De Vreugd moest het in dit onder deel bij 355 kg laten. Omdat de vorm daar is hoopt Cees de Vreugd komend weekeinde, on der minder grote druk, op ver dere rekordjacht te gaan: "Ze hebben me gevraagd om bij de nationale dameskampioenschap pen in Noord Scharwoude een demonstratie te geven. De beno digde arbiters zijn aanwezig, daarom denk ik dat ik het wel doe. Daarna ben ik echter hard aan rust toe. Heb ik die gehad, dan kan ik me gaan voorberei den op "De sterkste man van Eu ropa", waarvoor ik in september in actie dien te komen". Varia LEEUWARDEN (GPD) - De ge meentebesturen van de vyf Wad deneilanden zijn woedend op de Tweede Kamer en op minister Braks van landbouw. Zij ver wachten volgend jaar op hun ei landen een forse toename van het aantal toeristen als gevolg van een wijziging die de Tweede Kamer in de Kampeerwet heeft aangebracht. Vanaf 1 september staat het parti culieren vrij om op hun erven drie tenten of een caravan toe te laten. De gemeenten verwachten WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft vannacht de toewij zing goedgekeurd van de eerste gelden voor het nieuwe plan van president Reagan voor de statio nering van MX-raketten. Vol gens het plan moeten er dit de cennium honderd van deze ra ketten komen en moet er voor de jaren daarna een kleinere mobie le raket worden ontwikkeld. Met 239 stemmen voor en 186 te gen werd een resolutie aangeno men, waardoor 625 miljoen dol lar wordt vrijgemaakt voor het ontwikkelen en beproeven van de MX-raket. De Senaat, waarin de Republikein se partij van president Reagan een comfortabele meerderheid heeft, stemt waarschijnlijk mor gen over het voorstel. In Was hington rekent men er op dat de senatoren het voorstel zullen Van de nu vrijgemaakte 625 mil joen dollar (ca. 1,8 miljard) is 65 miljoen dollar bedoeld voor het uitvoeren van proefvluchten met de MS. De overige 560 miljoen dollar heeft de regering nodig voor het versterken van raketsi lo's, waar nu nog Minuteman-ra- ketten in staan opgesteld. Deze silo's bevinden zich in de staten Wyoming en Nebraska in het westen van de Verenigde Staten. Vorig jaar december moest presi dent Reagan een forse nederlaag incasseren toen het Congres wei gerde in te stemmen met het door hem voorgestelde "Dense pack"-systeem. Veel raketdes- kundigen waren van mening dat deze opslagmethode gevaarlijk was voor de nationale veiligheid van de Verenigde Staten. dat een en ander rampzalige ge volgen voor hun eilanden zal hebben. De wijziging in de Kampeerwet doorkruist volledig het beleid van de Waddengemeenten, dat gericht is op stabilisering van het aantal toeristen. De gemeentebe sturen verwachten nu een toena me van vele duizenden toeristen. Zij hebben inmiddels geprotes teerd bij minister Braks van landbouw, maar die voelt er niets voor om de wet opnieuw aan de Kamer voor te leggen. De Waddeneilanden zijn tijdens het zomerseizoen over het alge meen al afgeladen met toeristen. Wanneer straks alle particulieren ook nog hun mini-campinkje mogen beginnen, wordt de situa tie onhoudbaar, vrezen de ge meentebesturen. „Je moet er niet aan denken dat straks in alle tuintjes in de dorpen drie tenten staan", aldus burgemeester mr. Hans Lesterhuis van Ameland. De Waddengemeenten vinden de wijziging in de Kampeerwet vol ledig in strijd met het beleid dat de regering voert met betrekking tot de Waddeneilanden. Burge meester Anton Visser van Vlie land: „Vijfjaar lang is de Tweede Kamer over ons heengewalst. Voortdurend moeten ze ons zo nodig beperkingen opleggen uit oogpunt van natuurbescher ming. En nu zorgt diezelfde Tweede Kamer voor een waan zinnige wetswijziging, die het omgekeerde effect heeft van wat men anders altijd beoogt". CARACAS - Premier Lubbers met zijn echtgenote ontvangen door de Venezolaanse president Herrera Campins rechts). (Foto ANP) CARACAS (ANP) - Het bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek aan Venezuela zal een krachtige impuls geven aan de betrek kingen met Nederland. Dat heeft de Venezolaanse president, Herrera Campins, maandagmiddag tijdens een rede in het presidentieel paleis in Caracas verklaard. Volgens Herrera Campins opent het bezoek dui delijk perspectief voor een toenadering tussen Nederland en Latijns- Amerika. De Venezolaanse president sprak zijn vertrouwen uit in de Nederlandse houding inzake Midden-Amerika. Hij onderstreepte dat het noodzake lijk is dat "landen met prestige zoals Nederland" steun geven aan het vredesinitiatief van de zogenoemde Contadoragroep met betrekking tot Centraal-Amerika. In het gezamenlijke Venezolaans-Nederlandse communique staat dat Nederland dit vredesinitiatief van de Contadora- landen (Venezuela, Columbia, Mexico, Panama) steunt. Deze landen willen de conflicten in Midden-Amerika oplossen zonder bemoeienis van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. NEW YORK/PRETORIA/MAPU TO (UPI/AFP) - Zuid-Afrika heeft gisteren zijn zwarte buur landen gewaarschuwd dat zij zelf de gevolgen moeten dragen, als zij hun grondgebied laten ge bruiken door guerrillastrijders die tegen Zuid-Afrika vechten. Pretoria maakte tezelfdertijd be kend dat volgens zijn informatie bij de luchtaanval van maandag op de Mozambikaanse hoofdstad Maputo 64 mensen waren omge komen, van wie 41 'terroristen' van de in Zuid-Afrika verboden bevrijdings organisatie ANC (Afrikaans Nationaal Congres). Mozambique stelt dat er alleen zes burgers van wie een zwange re vrouw en twee kinderen van twee en zes jaar oud zijn omge komen en dat er geen militanten van ANC in het getroffen gebied wonen. Dit is de voorstad Mato- la, maar journalisten die daar door de regering werden rondge leid konden niet controleren of het Zuidafrikaanse cijfer juist was, daar zij niet alle huizen te zien kregen die Pretoria zei te hebben aangevallen. De waarschuwing aan de zwarte buurlanden werd gedaan in een verklaring door de Zuidafrikaan se VN-vertegenwoordiger in het veiligheidsraadsdebat over Na mibië. Kurt von Schirnding zei daar dat deze waarschuwing let terlijk dient te worden genomen, zoals naar hij zei ook het beste blijkt uit de aanval op Maputo ter vergelding van een bomaanslag door guerrillastrijders, die vorige week in Pretoria het leven kostte aan achttien mensen. Namibië wordt door Zuid-Afrika bestuurd in weerwil van beslui ten van de VN, die poogt een re geling tot stand te brengen voor het onafhankelijk worden van het gebied. Von Schirnding zei hierover, dat de hinderpalen die een regeling in de weg staan niet door Zuid-Afrika zijn gemaakt. "Bittere ervaring heeft een ui terst sceptische Zuidafrikaanse houding tegenover de VN doen ontstaan. Zuid-Afrika zal niet te vreden zijn met woorden en pa pieren beloften. Het wil concrete tekenen van bereidheid van de VN ernstige aandacht te schen ken aan de gerechtvaardigde zorg van de bevolking van het gebied en aan de legitieme belan gen van Zuid-Afrika in een sta biel en vreedzaam zuidelijk Afri ka", zo zei hy. ARNHEM (GPD) - Evenals de Al melose rechtbank is de procu reur-generaal, mr. M. L. de Haas, van mening, dat door de op dat moment bestaande scheiding van tafel en bed de 44-jarige J. H. S. uit Denekamp 5 augustus geen seksueel contact had mo gen hebben met zijn vrouw. Mr. De Haas stelde vast dat S. tot de ze daad was gekomen ondanks bezwaren van de vrouw, en dat een en ander buitenecht was ge schied. Hij stelde het gerechts hof in Arnhem voor wegens ver krachting en huisvredebreuk vier maanden voorwaardelijk op te leggen. De Almelose recht bank had S. daartoe ook veroor deeld met daarnaast een boete van 1500 gulden. Dit vonnis is de eerste in ons land over verkrachting van een vrouw door haar man. Het hof doet 7 juni uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14