- Juventus 'rekent op Europa Cup Russin werpt discus over recordafstand Druppers voldoet aan limiet Wilander en Connors probleemloos verder Olympia '48 vijfde Atletiektrainer op staande voet eruit Limiet geschoten Nederlands basketbalteam verliest ruim van België Miljoenenelftal zwaar favoriet tegen HSV Ruiter Voorn zesde in Wiesbaden Sport DINSDAG 24 MEI 1983 DEN HAAG (ANP) De eerste wereldkampioenschappen atletiek, die van 7 t/m 14 au gustus in de Finse hoofdstad Helsinki worden gehouden, inspireren de atleten al vroeg in het seizoen tot voortreffe lijke prestaties. De beste ver richting van het pinkster- weekeinde kwam in Lesse- lidse aan de Zwarte Zee op naam van Galina Savinkova. De 29-jarige Russin verbeterde het wereldrecord discuswer pen van de Bulgaarse Wergo- va (71,80 m) royaal tot 73,26 meter. De Russin, derde bij de Europese kampioen schappen van vorig jaar in Athene, verbeterde haar per soonlijk record, dat op 69,90 meter stond, met ruim drie meter. In Neubrandenburg (ODL) pas seerden ook twee discus- werpsters de grens van 70 meter. Het waren de Oost- duitsen Gisela Beyer (70.40 m) en Martina Opitz (70,26 m). Het aantal werpsters, dat de een kilo discus over de ze ventig meter heeft geworpen bedraagt nu zeven. Ook de speerwerpsters waren op dreef. In Chanea op Kreta, waar zij vorig jaar het wereld record op 74,20 meter bracht, kwam de Griekse Sofia Sako- rafa tot 72 meter precies. In Sofia reikte de Oostduitse Antje Kempe tot 71,00 meter, voor landgenote Petra Felke, die 69,20 m wierp. In Chanea benaderde de Rus Sergei Lit- vinov zijn wereldrecord ko gelslingeren (83,98 m) met 83,10 meter zeer dicht. Regen De jaarlijkse pinksterwedstrijd hoogspringen in het West- duitse Eberstadt, waar al dik wijls het wereldrecord is ge sneuveld, leed onder de re gen. De bronzen medaille winnaar bij de Europese kampioenschappen in Athe ne, Gerd Nagel (WDL) zege vierde met 2,27 meter voor 3000 toeschouwers. Met dezelfde hoogte werden de Zwitser Roland Delhaeuser en de Olympische kampioen van 1976 (Montreal), Jacek Wszola uit Polen, tweede en derde. De "eer" van het hoog springen werd in Sofia gered door de Russische wereldre cordhoudster indoor (2,03 m) Tamara Bykova, die als eer ste hoogspringster dit sei zoen de 2.00 meter haalde. In Wörrstadt (WDL) sprong Ul- rike Meyfarth (WDL), met 2,02 meter wereldrecord- houdster in de open lucht, 1,91 meter. In het Westduitse Fürth werd zaterdag de snelste 800 meter van dit seizoen gelopen. De Keniaan James Maina won in 1.44.83. Eentiende seconde later werd Europees kam pioen Hans-Peter Ferner (WDL) in een nieuw persoon lijk record tweede. Harald Schmid, Europees kampioen en recordhouder op de 400 meter horden eindigde in 1.45.48 als derde. Tijdens de Oostduitse meer kampkampioenschappen werden voortreffelijke pres taties geleverd. Bij de tien kampers won Thomas Voss met 8337 punten. Wereldre cordhouder en Olympisch kampioen hoogspringen, Gerd Wessig, werd zesde in Neubrandenburg met 8015 punten. Anke Vater won de zevenkamp met 6515 punten. De als derde eindigend*» Sy- bille Thiele stelde het wereld record voor junioren scher per en bracht het op een to taal van 6301 punten. Rustig Tijdens wedstrijden in Keve- laer passeerden de 25-jarige Klaus Tafelmeier voor de eer ste maal de barrière van 90 meter met de speer: 91,44 me ter. De Oostduitse Ilona Slu- pianek zorgde voor de beste wereldprestatie kogelstoten met 21,87 meter. In de Verenigde Staten was het tijdens het pinksterweekein- de erg rustig. De Fransman Thierry Vigneron zorgde in Westwood voor de beste we- reldseizoenprestatie pols- stokhoog met een sprong over 5,77 meter, een dag eer der had hij een wedstrijd met 5,68 meter op zijn naam ge bracht. REHLINGEN (ANP) - Rob Druppers (Hellas) heeft gisteren tijdens interna tionale atletiekwedstrij den in het Westduitse Rehlingen voldaan aan de limiet (1.46.50) op de 800 meter voor deelne ming aan de wereldkam pioenschappen atletiek, die van 7 tot en met 14 au- gustus in Helsinki wor den gehouden. De Utrechter won in Rehlingen de 800 meter in 1 minuut en 46.38 seconden. Druppers is de derde Nederlandse atleet, die zich van een startbe wijs voor de wereldkampioen schappen heeft verzekerd. Eer der deden dat marathonloper Cor Lambregts en discuswerp ster Ria Stalman. Druppers won in Rehlingen de 800 meter voor de Kenianen James Maina (1.47.58) die zaterdag in Fürth zo snel liep en Wilfred Ogoti (1.48.12) en de licht verkou den Westduitser Harald Schmid (1.48.09). De Nederlandse deelnemers boek ten in Rehlingen nog meer over winningen. Els Vader (Zeeland Sport) won de 100 en 200 meter in resp. 11.60 (serie 11.53) en 23.69 seconden. Margan Olijsla- ger was de snelste op de 100 me ter horden in 13.66 seconden. In Fürth was Marjan Olijslager za terdag tweede in de b-loop ge worden achter de Francaise Sa- vigny (13.59) met een tijd van 13.68 seconden. In Rehlingen sprong Erik Rollenberg 2.15 me ter hoog. Hij eindigde daarmee als derde achter de Westduitser Mögenburg en de Fransman Eschlimann, die eveneens 2,15 meter haalden maar daarvoor minder pogingen nodig hadden. Bij de wedstrijden in Fürth werd Cor Lambregts vijfde op de 3000 meter in 7.57.94. De race leverde met 7.49.60 een overwinning op voor de Joegoslaaf Zdravkovic (7.49.80), die de Keniaan Ruto 0.15 seconden voorbleef. Op de drie kilometer finishten Rob de Brouwer (8.03.71) en Mare Borg- hans (8.07.06) resp. als negende en twaalfde. LEIDEN - In Groningen hebben afgelopen zaterdag jeugdatleten van AV Holland tijdens de Cou pe Nationale Nederlanden een belangrijke greep gedaan in de prijzenpot. Yvonne van Dorp deed zelfs bij de A-meisjes een serieuze gooi naar de hoofdprijs in deze - op de Nederlandse jeugdkampioenschappen na - be langrijkste wedstrijd. Met twee overtuigende overwinningen op rij. de 100 meter in 12.42 en de 400 meter in 57.23 seconde, be wees zij dit jaar op de sprintaf standen weer tot de sterkste ge rekend te moeten worden. Tot verrassing van een ieder legde clubgenote Cathy van Loon ach ter Van Dorp op de 400 meter met 58.33 beslag op de tweede plaats. Deze afstand bleek trou wens erg geliefd. B-Jongen Men- no Swier bewees met een over winning - na een seizoen met blessures - weer geheel terug te zijn in de race. Hij liep de 400 me ter in 50.51 en werd op de 110 me ter horden tweede in 14.89 sec. Hans Baljet werd vierde op 100 meter in 11.51. Het lange loop werk werd een solo-optreden van Jan Jansen die de 3000 meter op ontspannen wijze won in 8.44.1. Kees Toussaint (Spartaan) behaal de een 3e plaats op de 400 meter in de goede tijd van 49.1 De uiteindelijke Coupe, inzet van deze jeugdwedstrijd, ging bij de A-jongens naar Emiel Mellaert voor zijn vertesprong van 7 me ter 39. Debby Dunant verdiende de beker bij de A-meisjes voor haar 48 meter 48 bij het discus werpen. Beiden komen door de ze prestaties in aanmerking voor Yvonne van Dorp (Holland) sterk op 100, 200 en 400 meter deelname aan de Europese Jeugdkampioenschappen. Opmerkelijk Gisteren vielen tijdens de interna tionale Papendal-Games weder om uitstekende prestaties te no teren. Opnieuw was het Yvonne van Dorp die een opmerkelijke tijd realiseerde, dit ondanks de tegenwind op het rechte stuk. Ze koos nu voor de 200 meter en werd hier eerste in de persoonlij ke recordtijd van 24.90 sec. Hans Baljet (Holland) scherpte ook zijn beste tijd aan kp de 200 me ter en zette 22.67 seconde neer. Jenny Litjens (Holland) kwam bij het hoogspringen tot 1.70 me ter. Sprinter Kees Toussaint (Spartaan) maakte deel uit van de succesvolle juniorenploeg die het Nederlands Record op de 4 x 100 meter estafette (41.58) verbe terden tot 41.53 sec. In Amsterdam heeft Debby Du nant maandag haar eigen pas verworven juniorenrecord kogel stoten verbeterd van 15.09 tot 15.39 meter. Tevens wierp zij de discus voor de eerste maal over de 50 meter namelijk 50.04 m. PARIJS (AFP) - Olympia '48 uit Den Haag is zondag als vijfde geëindigd tijdens de strijd om de Europese atletiekbeker voor clubteams. Win naar in Parijs werd Bayer Leverkusen uit West-Duitsland, dat ook in 1981 en 1982 de sterkste was. Tweede werd Snia uit Milaan, derde Hounslow Athletic Club uit Enge land. Elly van Hulst won de 800 meter in 2.06,6. Op de 3000 meter werd de beste Nederlandse middenafstandsloopster van het moment tweede in 9.11,45. De Engelse Paula Fudge zegevierde in 9.08,92. Voor Truus van Amstel verliep de Europese bekerstrijd bijzonder onge lukkig. De Haagse atlete landde na de tweede hindernis op de 400 me ter horden zo ongelukkig, dat zij een ernstige achillespeesblessure op liep. Na het ongeval werd zij direct per ambulance naar Nederland overgebracht omdat de Haagse een eventueel noodzakelijke chirurgi sche ingreep in eigen land wil laten verrichten. FURTH - Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de West duitse atletiekbond een trainer op staande voet ontslagen. Het slachtoffer was de ook in Neder land niet onbekende Christian Gehramnn. De bond verbrak het contract omdat Gehrmann aan een schoenenfirma de rechten reclame te maken met de West duitse recordhoudster discus werpen, Ingra Manecke, had ver kocht. De atlete ontvangt daar maandelijks 550 gulden voor. De bond verwijt Gehrmann tevens, dat hij door zijn handelwijze de amateurstatus van Ingra Manec ke in gevaar heeft gebracht. .KUMMEN (ANP) Bij de natio nale kampioenschappen schie ten Olympia Match klein kaliber geweer en vrij geweer in Brum- men hebben zaterdag Jack Achilles, Anneke Oude Nijhuis en Miep Molts voor de eerste maal voldaan aan de limieten, die het Nederlands Olympisch Comité (NOO voor uitzending naar de Olympische Spelen van volgend jaar in Los Angeles heeft gesteld. Jack Achilles kwam in de Olympia Match tot 596 punten, een punt boven de NOC-eis. Anneke Oude Nijhuis schoot 595 punten en verbeterde daarmee het Neder landse record van Annemarie Munninkhof (593,1982) met twee punten. Zij bleef vijf punten bo ven de NOC-limiet. Miep Molts, die tweede werd haalde de eis precies. In de wedstrijd vrij geweer (drie houdingen) verbeterde Dirk-Jan Keppel (Groningen) met 1151 punten het nationale record, dat sedert vorig jaar met 1148 punten reeds op zijn naam stond. Keppel bleef twee punten verwijderd van de NOC-eis voor Los Ange les, die op 1153 is gesteld. ZELE (ANP) - De Nederlandse herenbasketbalploeg heeft gisteravond in Zele een oefenwedstrijd tegen België met ruim verschil verloren: 66-77. Bij de rust stond Oranje al met 32-36 achter. Topscores bij Neder land waren Van de Lagemaat (14), Faber (13) en Plaat (8), bij België was Sahey (30) bijzonder produktief. Vandaag speelt Nederland in Calais nog een oefenduel tegen een regionaal team. Donderdag volgt in Caen tegen Israël de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese titel. ATHENE (GPD) Ondanks het feit dat hij met Juventus op het punt staat de Europa Cup te kopen, wil Gianni Agnelli opnieuw een kapitale investering gaan doen. De grote baas van het Fiat-concern, die 90 procent van het aandelenpakket van de Italiaanse club in bezit heeft, heeft er vele miljoenen guldens voor over om ook de Braziliaan Zico naar Turijn te halen. Afgezien van het feit dat Zico liever de voorkeur lijkt te willen geven aan zijn huidige vereniging Flamengo, is het echter ook zo, dat het op dit moment onmogelijk is voor Juventus om naast Boniek en Platini een derde buitenlander aan te trekken. De Italiaanse reglementen staan dat eenvoudig niet toe. Jimmy Connors verbijt zich bij deze return i Miller. De nummer een op de plaatsingslijst va daarentegen nauwelijks in moeilijkheden. In de ogen van Agnelli, voor wie alles nu eenmaal te koop is, is dat evenwel slechts een futiliteit. Onder het motto „Met drie bui tenlanders wordt het voetbal in Italië nog attractiever voert Ag nelli actie voor een nóg soepeler toelatingsbeleid op voetbalge- bied. Het streven van de eigenaar van Juventus en diens zetbaas, president Giampiero Boniperti, zegt genoeg over de machtswel lust waarvan in Turijn sprake is. Op papier heeft Juventus namelijk al veruit de sterkste verzameling voetballers. De geschatte waarde van de collectie is 60 miljoen gul den. Die prijs staat op de hoofden van Dino Zoff, Claudio Gentile, Antonio Cabrini, Marco Tardelli, Claudio Scirea, Paolo Rossi (de zes Italiaanse interna tionals die het nationale team vo rig jaar in Madrid aan de we reldtitel hielpen), de Pool Zbig- niew Boniek, die voor 4,5 mil joen gulden is overgenomen van Widzew Lodz, de Fransman Mi chel Platini, voor wie aan St. Etienne 1,3 miljoen gulden is be taald, en de oude meester Rober to Bettega. Met Brio en Maroc- PARIJS (ANP) - De Zweed Mats Wilander heeft zich zonder enige moeite geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de open Franse tenniskampioen schappen. De achttienjarige titel houder behoefde zijn openings partij tegen de Spanjaard Juan Avendano niet te voltooien. Zijn tegenstander trok zich in de vier de set bij een 2-1 achterstand ge blesseerd terug. Nadat de jonge Zweed de eerste set aan Avenda no had moeten -afgeven, over tuigde Wilander in het vervolg van de partij met 6—2 en 6-0. Bij 2-1 in Zweeds voordeel staakte de nummer 123 van de wereld ranglijst daarna de strijd. Aven dano klaagde over een pijnlijke schouder. De als eerste geplaatste Jimmy Connors werd evenmin een stro breed in de weg gelegd. De be scheiden Australiër Craig Miller werd in drie sets naar huis ge stuurd (6-2, 6-2, 6-1). Voor een verrassing tijdens de opening ronde op het tenniscc.ntrum Ro land Garros zorgde de F; ansman Bernard Fritz. Hij schakelde de geplaatste Pool Wjotek Fibak uit By de dames gingen twee geolaat- ste grootheden ten onder. Op het centre-court verloor de nummer elf van de plaatsingslijst, Zina Garrison uit de Verenigde Sta ten, op dramatische wijze van haar landgenote Pam Casale. "Het gebeurt niet zo vaak dat je zomaar met 0-6, 0-6 aan de kant wordt geschoven", stelde Garri son in tranen vast. De als veer tiende geplaatste Anne Smith, eveneens een Amerikaanse, moest haar meerdere erkennen in Kathy Jordan. Voor Michiel Schapers betekende de eerste ronde van het toernooi op Roland Garros tevens de laat ste. De Nederlander zag gister middag de weg naar de tweede ronde versperd door de Ameri kaan Brian Gottfried. Schapers won de eerste set (6-4) en strib belde in de tweede en derde lang tegen (6-7 en 6-7). In de vierde set was het verzet van de Neder lander echter gebroken: 3-6.' Italië De achttienjarige Jimmy Arias heeft in Rome bewezen dat zijn overwinning in Florence van vo rige week geen toevalstreffer was. De jonge Amerikaan over meesterde zondag de als eerste geplaatste Jose Higueras in de fi nale om de open Italiaanse ten- nistitel, een van de hoger ge waardeerde kampioenschappen. Na vier sets aantrekkelijk tennis (6-2, 6-7, 6-1, 6-4) werd de twaalf jaar oudere Spanjaard de troostprijs in handen geduwd. Het was de eerste keer dat Arias, die zich vorig jaar bij de eerste honderd spplers op de ATP-li st schaarde, een dergelijk groot toernooi (prijzengeld: 750.000 gulden) op zijn naam schreef. "Ik had onmiddellijk het ritme te pakken", verklaarde de jonge Amerikaan. "Toen ik moe werd, nam ik wat gas terug. Nerveus was ik niet. Ik was al blij in de finale te staan". Arias, die de eindstrijd bereikte door een overwinning op de Zwitser Heinz Günthardt, moest alleen de tweede set afgeven aan de vrijwel uitsluitend op de base line spelende Higuearas. On danks een achterstand kwam Arias op 5-5, waarna de Span jaard de set in de tie-break in zijn voordeel besliste. In de derde en vierde set diende Arias zijn op ponent van repliek. De harde op slag en de topspin van de Ameri kaan waren Higuearas te mach tig. Evert De 28-jarige Amerikaanse Chris Lloyd-Evert heeft de finale van het damestennistoernooi in West-Berlijn gewonnen. Ze ver sloeg haar 17-jarige landgenote Kathy Horvath in twee moeiza me sets: 6—4, 7—6. Chris Lloyd kreeg als eerste prijs een bedrag" an 27.500 dollar (ongeveer 73.000 gulden). WIESBADEN (ANP) - De Nederlandse springruiter Albert Voorn is met zijn paard Purplex gisteren als zesde geëindigd in de grote prijs van Wiesbaden, de afsluiting van het internationaal concours hippique. Voorn slaagde er met vier strafpunten niet in zich te plaatsen voor de barrage. Drie ruiters gingen fout loos rond, van wie de Oostenrijker Thomas Fruh- mann met Bandit in de barrage de beste was. De winnaar van vorig jaar Ulrich Meyer zu Bexten had met Merano bijna drie seconden langer nodig voor het parcours en werd tweede. Zijn landgenoot Peter Schmitz kwam op Lotus niet verder dan de derde plaats. Hij was weliswaar de snelste, maar ging in de fout op de laatste hindernis. Wereldkampioen Norbert Koof betrad met zijn paard Fire maar eenmaal de arena. Hij zag af van de twee de rondgangr-nadat een omstreden beslissing van een jurylid bij de vier meter brede sloot hem vier strafpunten had opgeleverd. chini vormen zij het elite-gezel- schap dat de Europa-Cup-I-fina- le woensdag in het nieuwe Olym- pia-stadion in Athene bij voor baat lijkt te hebben gewonnen. Het intellect en het leiderschap welke in het elftal van Juventus in zulke ruime mate zijn verte genwoordigd zijn immers bij de tegenstander, de Hamburger - Spielverein, slechts spaarzaam aanwezig, of zoals trainer Ernst Happel al meerdere malen heeft benadrukt: „Bij HSV ontbreekt een man die kan praten. Het voetbal bestaat voor 50 procent uit praten. Als het niet loopt moet je iemand hebben die kan ontploffen, zoals Cruijff. Juventus heeft zon man wek Plati ni. Voor een gegarandeerd basis inkomen van 750.000 gulden per jaar (een bedrag dat ook Boniek en Rossi toucheren) wil de Fransman wel de lijnen uitzet ten, waarlangs de Italiaanse club vrij gemakkelijk ten koste van Hvidovre, Standard Luik, beker houder Aston Villa en Widzew Lodz de finale heeft weten te be reiken. Correctie De dominerende rol, die Platini in dit toch al zo overheersende elf tal in het Europa-Cuptoernooi vertolkt, heeft hij overigens niet van meet af aan in de competitie kunnen spelen. Dat is dan ook de reden dat Juventus dit jaar het abonnement op de Italiaanse ti tel niet heeft kunnen verlengen en zijn pogingen om het 21e kampioenschap te veroveren heeft zien stranden op de onver moede kracht van AS Roma. Pla tini speelde aanvankelijk te veel teruggetrokken. Pas toen door trainer Giampiero Trappatoni werd ingezien dat de Fransman daardoor niet tot zijn recht kon komen, werd de correctie aange bracht, waardoor Platini letter lijk en figuurlijk op dezelfde lijn kwam te zitten als Boniek. Volgens Trappatoni is het misluk ken van de missie op nationaal niveau echter ook in de hand ge werkt door het feit dat zijn Ita liaanse internationals in trance raakten door het succes in Span je: „Mijn spelers hadden alles be reikt waarvan een voetballer droomt. Ze hadden daarom tijd nodig om weer te ontnuchteren. Revanche Met de nodige fantasie wordt de Europa-Cupfinale door Bonipet- ti als een revanche gezien van de finale van het wereldkampioen schap waarin West-Duitsland door Italië met 3— 1 werd versla gen. Voor Juventus, dat uitpuilt van de internatonals, gaat de ver gelijking met de eindstrijd van het WK op, voor HSV evenwel nauwelijks. Het had in Madrid maar twee vertegenwoordigers, Manfred Kaltz en Horst Hru- besch. Naast die verschillen in klasse en klasse-spelers is HSV nog eens extra in het nadeel om dat bet een van zijn beste spelers, middenvelder Jim Hartwig, we gens een schorsing moet missen. In de Halve finale tegen Real So- ciedad kreeg hij voor de tweede maal dit seizoen de gele kaart. Voor Hartwig is de teleurstelling vermoedelijk nbg groter dan voor HSV. Vier jaar geleden mis te hij immers ook al de finale van het Europa-Cupduel tegen Not tingham Forrest. Twee maanden tevoren liep Hartwig een menis cusblessure op, waardoor hij moest worden geopereerd. Zes weken daarna dacht Hartwig al weer luchtig over de moeilijkhe den te kunnen heenstappen. Hij forceerde zich echter en kon de finale definitief vergeten. HSV verloor zonder Hartwig in het Bernabeu-stadion van Madrid met 1—0, zoals het wel vaker op het laatste moment in de fout is gegaan. In 1968 werd de eind strijd van het Europa-Cup-II- toernooi met 20 verloren van AC Milan en vorig jaar nog kon den de Hamburgers hun favorie te rol in het UEFA-Cuptoernooi niet waarmaken tegen IFK Gote- borg dat in Zweden met 10 won en HSV in de return met 3 0 klopte, daarmee 30.000 gulden premie aan de Westduitsers ont houdend. Beter HSV slaagde tot nu toe slechts een maal in zijn opzet, namelijk in 1977, toen in Amsterdam met 2— 0 werd gewonnen van Ander- lecht in het Europa-Cuptoernooi voor Bekerwinnaars. In hetzelf de jaar won Juventus het UEFA- Cuptoernooi na tweemaal (in 1965 en 1971) te zijn verslagen. „Juve rekent er nu op de belang rijkste Cup naar Turijn te halen. Precies tien jaar geleden werd dat door Ajax in de finale verhin derd. Ditmaal voelt Juventus zich zó sterk, dat het alleen nog in het onzekere verkeert over de hoogte van de overwinning. HSV klampt zich inmiddels vast aan het gegeven dat het dit seizoen in Europees verband beter pres teert in uitwedstrijden en dat het bovendien de weg kent in het Olympia-stadion in Athene, waar het in oktober met maar liefst 4 0 van Olympiakos Piraeus won.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16