Woningzoekenden moeten betalen voor inschrijving 'Ongehoorzaamheid nodig om iets te kunnen bereiken' (Gezondheidscentrum Merenwijk gegroeid Eerste bewonersraad voor woningstichting 'Wij behoren niet tot het soort dat alles maar onder spuit9 Spontaan spel TIG Hoogste punt bij woning bouw op kazerne terrein IM S legt inspraak vast LEIDEN - In buurthuis 't Spoortje is gisteravond de eerste bewoners raad van de Leidse Woningstichting geïnstalleerd. De LWS, beheerder van een groot aantal (woningwet)woningen in Leiden, werkt nu nog aan een statuut, waarin de rechten op inspraak voor de bewoners con creet zijn vastgelegd. De leden van de nieuwe bewonersraad worden bij het opstellen van dit statuut betrokken. De bewonersraad krijgt het recht om minstens twee leden in het bestuur van de LWS te benoemen. Daarnaast is het de bedoeling dat de raad het bestuur adviseert over onder meer de volgende aangelegenheden: het pakket van diensten; het niet-geplande onderhoud van woningen; de vaststelling welke woningen het eerst voor onderhoud in aanmerking komen; de vaststelling van het zg. groot-onderhoud; de vaststelling van de service-kosten: de vaststelling van huurcontract en reglement. Het LWS-bestuur is verder bereid pas na instemming van de bewoners raad) regelingen ten aanzien van het dagelijks beheer van gemeen schappelijke voorzieningen vast te stellen en te bepalen wat het stand punt van de LWS zal zijn bij de zg. subjectieve puntenvaststelhng, op grond waarvan de huur van een woning kan worden bepaald. Het is de bedoeling dat de bewonersraad en het LWS-bestuur in elk geval één maal per jaar bijeen komen om met elkaar te discussiëren. Discussie over werk: Voorzitter Geradts van het LWS-bestuur overhandigt de hamer aan de voorzitter i Lapidaire. De LWS-bestuursleden Pera (rechts) en Ham kijken toe. i de bewonersraad: H. (Foto Holvast) LEIDEN - Na de maatschappelij ke discussies over vrouwene mancipatie en energie, staat er nu een nieuwe discussie in de kinderschoenen die wel eens zeer omvangrijk zou kunnen worden: namelijk die over Werk. Moeten er meer banen komen, zijn we tevreden met een leven zonder werk, of willen we mis schien eens alternatieve vormen van werk verkennen? De forum discussie over jeugdwerkloos heid in Leiden, die gisteravond in het LVC werd gehouden, opende de actieweek 'Geen werk, (g)een punt'. Al snel werd gisteravond duidelijk dat voor vragen over werkgele genheid politieke antwoorden LEIDEN - Woningzoekenden moeten voortaan jaarlijks tien gulden betalen om inge schreven te staan bij het gemeentelijk bureau huisvesting. Dat levert de gemeente naar schatting zestig mille op, precies het bedrag dat jaarlijks nodig is voor de automatise ring van de gegevens over woningzoekenden. De leges van een tientje dekt alleen de exploitatielasten van de computer. De leges voor het verkrijgen van een woonvergun ning blijft daarnaast gewoon bestaan. Wethouder Tesselaar (PvdA) noemde gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting het vra gen van een tientje voor inschrij ving 'verdedigbaar'. Hij wees er op dat het bijhouden van een lijst woningzoekenden de gemeente veel administratieve rompslomp, dus veel geld kost. Bovendien zou het tientje voorkomen dat men zich 'zomaar' laat inschrij ven. "Het verplicht nu immers tot niets", aldus de wethouder. De grote partijen stemden in met de nieuwe heffing. Geelkerken (CDA) pleitte ervoor om niet jaarlijks, maar éénmalig een be drag te vragen voor de inschrii- LEIDEN - De huisartsenpraktijk in het Gezondheidscentrum Me renwijk is vorig jaar gegroeid tot 6800 patiënten. Dat meldt het jaarverslag van het centrum, waar artsen, maatschappelijk werkers, wijkverpleegkundigen en fysiotherapeuren een samen werkingsverband vormen. Naar fysiotherapie werden vorig jaar 1100 mgnsen verwezen, de wijk verpleging schreef 245 zuigelin gen in, terwijl hetr kleuterbureau door 725 kleuters werd bezocht. Het maatschappelijk werk in het gezondheidscentrum had vorig jaar 140 cliënten. Bijna een kwart had te kampen met relatiepro blemen, terwijl problemen met echtscheiding, kinderen en psy chische problemen ook veel voorkwamen. Dit jaar wil het maatschappelijk werk een begin maken met het groepswerk. De wijkverpleging denkt aan bij eenkomsten over veiligheid thuis en kleutercursussen. De fy siotherapeuten hebben plannen voor een cursus voor mensen met rugklachten. Verder meldt het jaarverslag dat de kritische betrokkenheid van de wijkbewo ners met het centrum te wensen overlaat. ving. Dat mocht dan desnoods meer zijn dan een tientje, bij voorbeeld 25 gulden. De raadsle den van de kleine linkse partijen gingen niet akkoord met wat zij noemden 'een boete voor wo ningzoekenden'. Brands (CPN) noemde het "eigenlijk een onzin nige gedachte. Degenen die lang ingeschreven staan worden ge straft". De la Mar (PSP) noemde het een slecht voorstel. "Nie mand staat voor zijn lol op die lijst", aldus het raadslid, dat me de namens de PPR sprak. Van de Ham (D'66) daarentegen noemde het tientje "geen onoverkomelijk bedrag". De raadscommissie maakte gister avond een begin met de bespre king van de nieuwe regels voor de verdeling van woonruimtq. Verder dan een eerste algemene ronde kwam men niet. Tijdens deze algemene beschouwingen werd onder meer aandacht ge vraagd voor eigenaar/bewoners in financiële moeilijkheden, be woners van dure huurflats, be jaarden, buitenlanders en woon groepen. Wethouder Tesselaar hield de raadsleden echter voor dat de gemeente voor een onmo gelijke situatie is geplaatst, om dat er zo weinig woningen te ver delen zijn. "Om het zo goed mo gelijk te doen krijg je een steeds ingewikkelder regeling. Ergens moet je dan een streep zetten", aldus Tesselaar. LEIDEN - Een noodwachter, dat is iemand die lid is van de Bescherming Bevolking. Zo nu en dan worden de nood- wachters opgeroepen. Dan moeten ze oefeningen houden, opdat de heren in staat van pa raatheid blijven. Deze man moest voor de rechter verschijnen, omdat hij geen ge hoor had gegeven aan de op roepen voor die oefeningen. Kwólijke zaak, want je laat op die manier toch maar mooi het vaderland in de steek. De verdachte had echter een uit stekend excuus waarom hij niet op oefening was versche nen. Aan één oor was hij hele maal doof. "Ik heb in '76 een herkeuring aangevraagd in verband met dat oor, maar daar heb ik nooit meer wat van gehoord". Dus dacht hij jaren later: ik ga maar niet meer. De rechter was het met die handelwijze niet eens. "Waarom hebt u niet even opgebeld om te weten te komen hoe het met die herkeu ring zat. U had toch kunnen zeggen: heren hoe staat het er mee? Heeft u niet gedaan, zo dat we nu nog niet weten wat de uitslag is". De officier van justitie vond dat de noodwachter gewoon had moeten verschijnen. "Dat is toch een duidelijke zaak". Eis: vijftig gulden boete. De ver dachte mocht nog wat zeggen. "Weet u. het had eigenlijk so wieso geen zin om te gaan, want ik heb nog steeds een oud uniform. Ik heb geen BB-kle- ding van deze tijd". "Ach", was het commentaar van de rechter, "zo'n uniform is toch welbeschouwd franje. Nee, ik blijf er bij: u had wat van u moeten laten horen". De noodwachter kreeg een boete van vijfenzeventig gulden, waarvan vijftig voorwaarde lijk. Hij mag het vaderland dus niet nog een keer in de steek laten. Tenzij ze natuurlijk bij de BB zeggen: je hoeft niet meer te komen. Spuiters Twee- spuiters voor de balie. In de nacht van zeventien februa ri 1981 werden ze betrapt bij de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Ze spoten goud verf op de deur. "Zo", begon de rechter, "u wilde het stadsschoon verfraaien". Dat had-ie goed gezien. "Veel dingen in deze stad kunnen er echt mooier uitzien dan nu. Wij wilden een handje helpen". Maar stel je nou toch voor, ver volgde de rechter, stel je nou toch voor dat iedereen maar zo spullen van anderen zou gaan bespuiten. Werkten de ver dachten volgens het principe spuit maar raak? Hun ant woord was kort. Soms. "En u moet ons goed begrijpen: we gaan niet klakkeloos te werk. We spuiten bijvoorbeeld figuren", zei één van de ver dachten. "Inderdaad", vervolg de zijn collega. "We behoren niet tot het soort dat alles maar onder spuit". Zou een boete wat helpen, vroeg de rechter zich af. Gelach weerklonk. De rechter pro beerde het nog eens: "Gaat u op deze voet door?" Nee, dat dachten ze toch niet, eerlijk ge zegd. De officier eiste een boete van tweehonderd gulden, waarvan honderdvijftig gulden voor waardelijk. "Klinkt mooi", meende één van de spuiters. "U moet wel goed beseffen dat we niets hebben vernield hoor". De rechter vond een boete van veertig gulden per persoon genoeg. "Ik vertrouw u", besloot hij. Noorderzon Veertig gulden boete dreigden ook de twee leden van het ama teur-toneelgezelschap De Noorderzon te krijgen. Zij had den in de nacht staan plakken. Waren ze niet zo blij mee, met die eis. En daarom zei één van de toneelspelers: "Kunnen we geen gratis voorstelling ge ven". Geen gek idee. Maar waar? In de rechtszaal? Onmo gelijk, daar wordt elke maan dagochtend al een toneelstuk opgevoerd. "Ja", zei de rechter, "daar zullen jullie toch eens met de ge meente over moeten praten". Een geldboete gaf hij niet, om dat de verdachten een biljet hadden geplakt op het gebouw waar de voorstelling zou wor den gehouden. Schuldig zon der straf, noemen ze dat. LEIDEN - 'Barend Minderman, je ziet er uit als een feestmuts op een verregend carnaval'. Deze wat oubollige kreet werd geslaakt op het podium van de Leidse Schouwburg, waar de toneelvereniging 'Tot Ieders Genoegen' gisteravond een op voering gaf van 'Hé, mag ik mijn echtgenote terug?'. Menig directeur van een 'Blijf-van-' m'n-lijf-huis' zou er overigens voor tekenen als een ruzie bin nen het huwelijk niet boven dergelijk beeldend taalgebruik uit zou stijgen. Maar even later promoveert genoemd persona ge tijdens een echtelijke ruzie in hetzelfde blijspel al tot 'por tiergrijper'. Een belangrijke oorzaak van de verwijdering tussen man en vrouw, ge speeld door John Donders en Corry van Doorn, is de met een Amerikaanse accent spreken de 'Dolly' (een aan Corin Ha genbeek toebedeelde rol), die op de schoot van Barend werd gesignaleerd. Tussen alle tafe relen door loopt 'Titia met de vereelde trommelvliezen'( een leuke en tekstvaste rol van Yvonne Bonnet) met koffers en de Mexicaanse cactussi- stroop van tante Mien (ge speeld door Lies Beekman) te zeulen. Dan moet zeker ook nog genoemd Freek Ruysman, die verliefd is op Barends ega Vera, maar bij Barend in bed belandt om ten slotte met Dol ly de aftocht te blazen. Al dit komische komt voor rekening van de blijspelauteurs J. Ber- nard-Luc en J.P. Conty, die hun werk feilloos in het Neder lands vertaald weten door J. v.d. Heiden. TIG speelde het stuk over het algemeen gespro ken met grote spontaniteit en ook,de rolvastheid kon de toets van de kritiek wel doorstaan. Regisseur Gé van Haaren kan dus trots op het eindresulaat zijn, niet in de laatste plaats omdat souffleuse Eef Beek man nauwelijks in actie hoefde te komen. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN In de stromende regen viel wethouder Waal van stads ontwikkeling de eer te beurt om de Leidse vlag'te mogen hijsen. Zelden duurde een plechtige han deling zo kort. Het gebeurde gis termiddag op het terrein van de voormalige Morspoortkazerne, waar het hoogste punt was be reikt bij de bouw van 25 woning wetwoningen. De woningen wor den gebouwd in opdracht van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswonin gen. Ambtenaar Akse, in ver band met dreigende financiële problemen onlangs door de ge meenteraad benoemd tot voorzit ter van de woningbouwvereni ging, heette de aanwezigen, bou wers, architect en toekomstige be woners welkom en gezamenlijk dronk men het traditionele pan- nenbier. Wethouder Waal zei dat het in andere steden maar wei nig gebeurt dat op een zo mooie plekbij water en groen, woning wetwoningen verrijzen. Hij prees Werkmanswoningen als een 'zeer eerbiedwaardige instelling'. (Foto Holvast) nodig zijn. En ook dat veel jonge werklozen geen genoegen meer nemen met politieke besluiten, of die nu democratisch heten of niet. In elk geval werd het een verhitte discussie, waarbij fo rumleden als wethouder Peters, ambtenaar Keijser en sociale dienst-directeur Scheepbouwer danig in de tang werden geno- Toch kwamen ze alledrie met toe zeggingen: Scheepbouwer met het vooruitzicht dat er soepeler met de sollicitatieplicht kan wor den omgesprongen; Peters met de bewering dat de arbeidsplicht eraf moet omdat de regering toch geen perspectief kan bieden. Er zou meer ruimte moeten komen voor alternatieve projecten; Keij ser met het feit dat de gemeente bedrijven en dus werkgelegen heid aantrekt en bovendien 50.000 gulden per jaar in klein schalige bedrijfjes stopt. De jongeren in de zaal betoogden echter dat het wel tegenviel met de medewerking van de gemeen te aan projecten van werklozen. "In het Olga-complex kunnen al leen commerciële bedrijfjes te- recht, anderen lopen dood op de voorwaarden van de gemeente. En de mensen van de Klos wordt een vervallen opslagplaats aan geboden, terwijl Clos en Leem bruggen nog steeds overeind staat. Zo zal het met de zieken boeg ook wel gaan, als de ge meente ons daaruit heeft. Vijftig duizend gulden is veel te weinig geld wanneer je bedenkt dat het rijk miljarden pompt in grote be drijven". De emoties liepen pas echt hoog op toen de afschaffing van de RWW voor 16- en 17-jarigen en WW voor mensen onder de 23 jaar ter sprake kwam. "De gemeente zou eens de lef moeten hebben om de uitkeringen gewoon uit te beta len, al heeft de regering dan be slist van niet. Als de gemeente zich nu niet verzet, kunnen ande re bezuinigingen ook makkelijk worden doorgevoerd". Volgens wethouder Peters en directeur Scheepbouwer zou de gemeente de kosten daarvan echter niet kunnen dragen. "We zouden dan andere groepen weer tekort doen". "Om iets te bereiken is burgerlijke ongehoorzaamheid nodig", von den de jonge werklozen. "De Klos was er ook niet gekomen zonder die ongehoorzaamheid. Wat wij meemaken met de ge meente, dat maakt de gemeente weer mee met het rijk. De wet houder bewondert nu het door zettingsvermogen van de Klos. Want wij knokken door. De ge meente moest datook eens doen, een daad stellen naar de over heid". Forum 'Parlement en taakverdeling' LEIDEN Aan de Leidse univer siteit wordt vrijdag het forum "Parlement en Taakverdeling" georganiseerd. De Tweede-Ka merleden Beinema (CDA), Braams (WD), Groenman (D'66) en Wallage (Pvda) nemen aan dit forum mee, terwijl ook vertegen woordigers van alle universitei ten zijn uitgenodigd. Onderwerp zijn de bezuinigingsplannen voor de universiteiten en de rol die het parlement daarbij kan spelen. Het forum wordt gehou den in het faculteitsgebouw rechtsgeleerdheid, Hugo de Grootstraat 27; aanvang kwart voor drie. Schoolconcert In de aula van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat geeft het instru mentaal ensemble Intermezzo vanavond een concert. Dit ge zelschap van 35 musici speelt onder leiding van Coen van der Heide werken van Bach, Mozart, Wagner, Debussy en Strawinksy. Het concert, dat om acht uur begint, is bestemd voor de leerlingen en hun ou ders, maar ook voor buurtbe woners en andere belangstel lenden. Homocongres De Leidse Werkgroep Homose- xualiteit houdt woensdag avond een lezing die gewijd is aan het komende internationa le homocongres "Onder vrou wen, onder mannen'. Spreker is Mattias Duyves die het zal hebben over "homosociale ar rangementen". De lezing wordt gehouden in het pand van de LWH, Caeciliastraat 18, en be gint om half negen. Zuid-Afrika De werkgroep TV-issue van^de Leidse Studenten Ekklesia laat woensdagavond een film zien van de Zuidafrikaanse filmer David Bensusan. In de vorm van een thriller heeft hij de es sentie van het racisme in Zuid- Afrika blootgelegd. De film draait in het gebouw Rapen burg 100; aanvang half tien. Viswedstrijd De firma Parva (Herenstraat 21), café-disco Double Dutch Inn (Nieuwstraat 31) en hotel/ De Blauwkras. 1, 3, 6, 9 P. Lan- desbergen; 2 A. v.d. Holst; 4 L. v.d. Heydén; 5 F. v.d. Wetering; 7, 10 P. Gijsman en zn8 J.J. Rozier. LPC. 1,2,3,6,9,10N.de Groot en zn.; 4 J. Staffeleu; 5 A. Singe- ling; 7 P. Koenen; 8 H. van We zel. De Vriendenclub. 1, 4 W. v.d. Kooy; 2, 9 F.J. Compier; 3 J.C. van Seggelen; 4 Houwelingl Gijsman; 6 M.J. Noordervliet; 7 W. Vijlbrief; 8 A.A. Compier; 10 R. v.d. Dop. restaurant Katwijk (Boule vard 73) organiseren 12 juni een viswedstrijd in de Witte Singel. Deelnemers kunnen zich op de zojuist genoemde adressen tot 8 juni laten in schrijven. De wedstrijd is op een zondagochtend en begint om acht uur. De winnaars ont vangen een beker. Duivensport De duiven vlogen ditmaal uit St. Quentin. De uitslagen luiden als volgt. Het Oosten. 1 L. v.d. Nieuwen- dijk; 2, 7 J. Smit; 3, 8 A. Pracht en zn.; 4, 6 B. van Putten; 5 W. v.d. Nieuwendijk; 9 H. Adali; 10 T. van As en zn. Columba. 1, 2, 4, 5, 8, 9 C. v.d. Nieuwendijk; 3, 6, 7 L. v.d. Meer; 10 J.R. de Jonge. De Rijnklievers. 1,4 P. v.d. Wal; 2 A. de Vries; 3 J. v.d. Wal; 5 J. Zevenhoven; 6, 8, 9, 10 gebr. Kok; 7 J. v.d. Velden. Leiderdorp. 1, 5 D. Zwaan; 2, 6, 10 J. van Alphen; 3 P. Sloos; 4,9 F. van Heusden; 7 W. Jacobi; 8 Comb. B en G. De Reisduif. 1, 2, 5 Fokker van Leyden; 3, 8, 9 W. v.d. Hoogt; 4, 7 W. Kop; 6, 10 S. v.d. Hoven. Tramwegen De afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor-en Tramwegwezen (NVBS) wijdt woensdag een dia-avond aan de tramwegen in het Westduit- se Rijn- en Roergebied, die het grootste tramwegnetwerk van de wereld vormen. De presenta tie is in handen van F. van der Gragt uit Diemen, de vroegere voorzitter van de NVBS. De dia-avond wordt gehouden in café Eigenzorg aan de Sta tionsweg 29 en begint om acht Volksdansen Op initiatief van het Diensten centrum Binnenstad! Zeehel- denwijk wordt donderdagoch tend in clubgebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat een de monstratie volksdansen gege ven. De volksdansgroep die de demonstratie verzorgt, komt uit de wijk Meerburg. Het is de bedoeling ook voor de Binnen- stad/Zeeheldenwijk een volks dansgroep voor 55-plussers op te richten. Wie zich daarvoor wil opgeven kan bellen met het dienstencentrum: 143503. De demonstratie donderdag be gint om tien uur. Antiek K&O houdt woensdag een an tiekavond voor liefhebbers van klein-antiek. Deskundigen op het gebied van tegels, majolica, tin, zilver, sieraden en glas ge ven uitvoerige informatie en keuren desgewenst het klein- antiek van de bezoekers. Voor meer informatie: K&O, Oude Vest 45, tel. 071-1411141. Kinderfilms In het K&O-gebouw staat woens dag een kinderfilmmiddag op het programma met een serie tekenfilms en een komische film met Laurel en Hardy: De An tennebouwers. Aanvang half drie. Kinderopvang De Werkgemeenschap Kinder centra Leiden houdt woensdag in gebouw Breestraat 117 een informatie-avond over buiten schoolse opvang, de opvang van kinderen voor, tussen en na schooltijd en in de vakan ties. Kirstin Elbrandt, consu lent van de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland, zal aan de hand van dia's het een en ander vertellen over de mo gelijkheden. Het is de bedoe ling deze avond te komen tot de oprichting van een werkgroep die aan de slag gaat om ook in Leiden deze vorm van kinde ropvang van de grond te krij gen. Aanvang: acht uur. In lichtingen: WKL, Helene de Zeeuw, tel. 254658.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4