-L "Ik heb grote moeite met veranderende inzichten" LEZERS SCHRIJVEN St. Leidse Binnenstad óók tegen Leiderdorpse meubelstraat C arnegie-heldenmedaille voor Zoeterwoudenaar Burgemeester over behandeling plan Bebouwde Kom Goulooze: "IN a a kt surfen straks wel strafbaar?" Oegstgeester raadsleden: geen extra geld voor kunstgras AGENDA Saris Fietsen ^IlSiffk LEIDERDORP/LEIDEN - Een aanzienlijk aantal meubelzaken in de Leidse binnenstad zal ver dwijnen en de vestiging van een meubelboulevard in Elisabeth- hof in Leiderdorp zal een one venwichtige verschuiving van de meubelbranche betekenen. Dit laatste tast de centrale functie van de Leidse binnenstad aan. Dit zijn de twee redenen waarom de Stichting Leidse Binnenstad de vestiging van een concentra tie van meubelbedrijven in Lei derdorp afwijst. De Stichting stelt in haar aan de gemeenteraad van Leiderdorp gericht bezwaarschrift dat afge zien van het verdwijnen van een aantal Leidse meubelzaken als gevolg van de voorgestelde plan nen de resterende bedrijven tesa- men naar verwachting een om zetverlies van 1 miljoen gulden zullen lijden. Stad en rand DINSDAG 10 MEI 1983 Rick van Rijt (links) ontvangt uit handen van burgemeester Houdijk de bronzen medaille vi Carneaik Heldenfonds. De held redde in december '81 drie mensen van de verdrinkingsdood. ZOETERWOUDE - De 22-jarige Zoeterwoudenaar Rick van Rijt heeft vanmorgen de bron zen medaille van het Carnegie Heldenfonds ontvangen. Deze onderscheiding viel de jeugdi ge held ten deel voor zijn moe dig gedrag op 8 december 1981. Van Rijt sprong die avond in het ijskoude water van de Noordbuurtsewetering om drie inzittenden uit een te wa ter geraakte personenauto te redden. Van Rijt kwam uit de richting Leiden en zag de uit de bocht gevlogen wagen in het water liggen. Hij bedacht zich geen moment en sprong gekleed in de vaart na de bestuurster op het droge te hebben geholpen. In de zinkende auto zaten op dat moment nog de moeder en oma van de uit Zoetermeer af komstige bestuurster. De 85-ja- rige oma werd met veel moeite over de voorstoelen getrokken en gered. Volgens de redder wilde ze aanvankelijk het voer tuig niet verlaten "omdat haar tas en haar boodschappen nog in de auto zaten". Burgemeester Houdijk van Zoe- terwoude noemde vanmorgen het optreden van Van Rijt een voorbeeld voor anderen die in een soortgelijke situatie ver zeild raken. "Mensen zoals u, die niet aarzelen maar direct ingrijpen geven het goede voorbeeld", aldus Houdijk. Op de bijeenkmst vanmorgen was een vertegenwoordiger van de Rijkspolitie, het voltallige col lege van B en W en de familie Van Rijt. De geredde drenke lingen schitterden door afwe zigheid. De bedoeling was de redder met een truc naar het gemeente huis te lokken om hem te ver rassen met de onderscheiding. Van Rijt liet zich echter niet foppen en was van de uitrei king van het brons op de hoog te. Zijn toepasselijke commen taar: "Ik voelde nattigheid". WARMOND - Het bestemmings plan Bebouwde Kom heeft de Warmondse gemoederen danig verhit. Een boze mevrouw Saris (fractieleider WD), de felle kri tiek van CDA-raadslid me vrouw Den Ouden op het hoofd stuk 'winkels', de verontruste kaarsenmaker Papot wiens be drijfje is wegbestemd en het on tevreden bedrijfsleven dat zich beknot achtte in zijn mogelijk heden tot uitbreiding bewijzen dat het plan nogal wat voeten in de aarde heeft. Iets dat nog eens werd onderstreept door de 45 Warmonders die hun problemen ontvouwden tijdens speciaal daarvoor ingelaste spreekuren drie dagen van 's middags twee tot 's avonds tien uur) en de ambtenaren veel overwerk be zorgden. Vanavond komt het plan voor de tweede en laatste keer ter sprake in de raadscommissie ruimtelij ke ordening. Portefeuillehoud ster burgemeester G.H.M Hen- drickx-Vlaar ziet deze bijeen komst tegemoet met veel ver trouwen in de goede afloop. Niet zonder trots meldt zij dat veel problemen reeds uit de wereld zijn geholpen zonder dat daarbij de doelstellingen van het plan, WASSENAAR - "Ik stond 20 jaar geleden al te urmen met een bad handdoek", zei R. Nieuwenho- ven (D'66) gisteravond tijdens de commissievergadering algemene zaken in Wassenaar naar aanlei ding van een college voorstel voor een naaktstrand. Nieuwen- hoven maakte zich voorheen druk over de traagheid van het college: hij wilde een voorstel daarover nog voor de zomer heb ben. Wensveen (CDA) vroeg zich af of de behoefte aan een naaktstrand wel zo groot is. "U moet wel re kening houden met de gevoelens van een groot aantal Wassenaar- ders", voegde hij eraan toe. Bur gemeester Staab zei die gevoe lens niet te kennen en die be hoefte aan een naaktstrand pas als die er is te kunnen peilen. Hij ziet het vooralsnog als een proef neming. De PvdA'er Goulooze en Nieuwen- hoven vonden 500 meter naakt strand aan de kleine kant. Voorts vroeg Goulooze zich af of de zee- strook onder het gebied valt. "Is naaktsurfen straks strafbaar?", zo vroeg hij zich af. Staab kon hierop niet direct antwoorden. De socialist en de democraat wa ren enigszins geïrriteerd vanwe ge de volgens hen onduidelijke opstelling van Staab ten opzichte van het voorstel. "Is het wel een collegevoorstel?", vroeg Gou looze, die ironisch sprak van "een vlammende verdediging". door Wim Koevoet die zijn voortgekomen uit een in '79 en '80 gevoerde inspraakpro cedure, "op hun kop" hoefden te worden gezet. Gevraagd naar het verloop van de spreekuren antwoordt ze: "Er zijn ruim veertig mensen ge weest met voor het merendeel in dividuele problemen. Je moet hierbij denken aan personen die zich afvroegen of ze nu wel of geen garage in hun tuin mochten bouwen en aan mensen die op een andere manier moeite had den met hun erfbestemming. Bij voorbeeld iemand die kwam ver tellen dat het stukje grond waar op hij mocht bouwen tegen zijn huis aan lag en dat hij liever achterin zijn tuin aan de slag wil de gaan. Dat zijn dingen die bij ten en waarvan we hebben ge zegd: die lossen we op. Wat in 80 procent van de gevallen dan ook is gelukt". Ze vervolgt: "Het belangrijkste punt dat aan de orde is geweest was het probleem van de winke liers. Het plan voorziet weliswaar in mogelijkheden tot uitbreiding van winkels maar veel midden standers hebben laten weten dat ze niet alleen in de diepte willen groeien, dus op hun eigen erf, maar ook het leegstaande pand van de linker- of rechterbuur- man willen betrekken. Ongeacht of dit pand een woonbestem ming heeft. We hebben dit dins dag in het college besproken en B en W willen de raadscommis sie ruimtelijke ordening nu voor stellen voor een deel op deze wensen in te gaan. Ja, dit is in derdaad een ingrijpende wijzi ging van het plan. Toch past het voorstel nog steeds in de doel stelling om de bestaande winkels zoveel mogelijk ruimte te geven en de Dorpsstraat een winkel- én woonstraat te laten blijven. Het is nu niet zo dat woonhuizen naast winkels accuut kunnen worden gebruikt als winkelruim te. Voor elk voorkomend geval zal een aparte, korte procedure worden gevolgd". 'Ons voorstel komt niet alleen te gemoet aan de wensen van de winkeliers maar ook aan die van de raad. Deze raad is veel royaler dan de voorgaande waar een enorme angst leefde voor grote winkelbedrijven, het bekende supermarktsyndroom Moeite Warmonds eerste burger geeft rui terlijk toe veel moeite te hebben gehad met de gewijzigde inzich ten van politiek Warmond. "De doelstellingen van het plan zijn in september 1981 goedgekeurd door de toenmalige raad, het be stemmingsplan is niet meer dan een 'vertaling' van die doelstel lingen. De raad had de taak te beoordelen of het plan een juiste vertaling was van datgene wat tijdens de inspraakprocedure uit de bus was gerold. Het was geenszins de bedoeling om al die doelstellingen weer op hun kop te zetten, want daarmee help je je bestuurlijke stabiliteit om zeep". Op de vraag of de zeven nieuwe raadsleden die het Warmondse gemeentebestuur telt dan maar tot in het oneindige moeten wor den opgescheept met de bestuur lijke erfenis van hun voorgan gers, antwoordt Hendrickx: "Natuurlijk vecht ieder nieuw raadslid voor zijn eigen inzichten maar ik vind ook dat er binnen een partij continuïteit dient te bestaan. Je kunt je burgers niet zeggen: vandaag zit Arie er en morgen Kees, dus vandaag is het zus en morgen is het zo. Nog maals: in september '81 heeft de raad de doelstellingen goedge keurd en toen was waarschijnlijk ook al bekend wie wie zou opvol gen. Gewijzigde opvattingen over het plan hadden dan ook in de diverse verkiezingsprogram ma's behoren te staan en dat is niet gebeurd". Terug naar het bestemmingsplan zelf. Vooral de WD heeft protest OEGSTGEEST - Tijdens de raadscommissievergadering van openbare werken is gisteravond voor het eerst gereageerd op de plannen van de Oegstgeestse hockeyvereniging LMHC om volgend jaar een kunstgrasveld aan te leggen. Raadslid Haasnoot (PvdA) stelde, dat zijn fractie geen medewer king zou verlenen aan het kunst grasproject, indien "er extra kos ten voor de gemeente gemaakt zouden worden"; Ook D'66-raadslid Wuisman sloot zich bij deze woorden aan. "Maar als het ons geen cent kost, mo gen ze het veld van mij morgen al aanleggen", zo zei hij. Wel wees Wuisman op de relatie tussen de kosten van het kunstgrasveld en de herbouw van het clubhuis. "We mogen geen stalen geval zonder enige franje accepteren om op die manier kosten te spa ren ten behoeve van een dUur kunstgrasveld", aldus Wuisman. Wethouder van Hazel zegde Wuis man hierop toe "dit standpunt ook steeds bij de besprekingen met het clubbestuur te hebben ingenomen", maar stelde hem op dit punt toch gerust. "De nieuw bouw, die op 30 mei een aanvang neemt, zal op zeer verantwoorde wijze worden uitgevoerd. Het kantine-gedeelte, dat op 22 juli, nog vlak voor de bouwvakantie, gereed zal zijn, zal niet minder adequaat en niet minder aantrek kelijk zijn dan voorheen. De prioriteit hebben we aan de nieuwbouw gegeven. Daar heeft het hockeybestuur zich aan ge houden. Wij zijn niet tegen het kunstgrasveld, wanneer blijkt, dat het plan budgettair-neutraal is, maar dat weet het clubbestuur ook", aldus Van Hazel. aangetekend tegen de in het plan opgenomen categorisering van het onroerend goed in de War mondse dorpskern, de zogeheten ABC-indeling. "Een tamelijk uniek systeem dat wat Zuid-Hol land betreft alleen nog maar in Nieuwkoop is gehanteerd en dat ook daar op weinig bezwaren is gestuit", aldus de 'burgermoe der'. De plannenmakers hebben alle 1500 panden geïnventariseerd en ze bestempeld met één van de eerste drie letters van het alfabet. Maar liefst tien procent van de panden heeft een A-bestemming gekregen wat wil zeggen dat een gebouw een hoge cultuur-histo rische waarde heeft. De bewoner of eigenaar van een A-pand mag aan de uiterlijke verschijning er van niets veranderen. Gevelinde ling, dakvorm, kleurstellingen en materiaalgebruik moeten blij ven zoals ze zijn. Volgens Hen drickx-Vlaar is door de pers en de WD ten onrechte de indruk gewekt als zou deze bepaling op veel verzet van de bevolking zijn gestuit. "Die regel is vooral be doeld om een bewoner van een A-pand ervan te doordringen dat hij niet zomaar een huis bewoont maar een voor Warmond karak teristiek pand. Stel dat het dak van iemand is betegeld met van die fraaie geglazuurde dakpan netjes. Zoiets willen wij handha ven. Als die dakpannetjes aan vervanging toe zijn dan willen wij de bewoner dwingen zyn dak met geglazuurde dakpannen te repareren. Als iemand dit finan cieel gezien niet kan dragen dan kan een beroep worden gedaan op een ontsnappingsclausule. Het is absoluut niet de bedoeling om wie dan ook tot een faillise- ment te veroordelen" Bang "Tijdens de spreekuren kwamen hier mensen die bang waren tot iets te worden verplicht dat ze niet konden betalen maar er wa ren er ook die trots waren op het feit dat hun huis een 'A' had ge kregen". Over de kaarsenmakerij aan de Dorpsstraat die volgens het plan in verband met het ervan uit gaande brandgevaar uit de dorpskern dient te worden ver plaatst zegt burgemeester Hen drickx: "Daarover hebben we nog geen definitief besluit geno men. We gaan er nog uitvoerig over praten met de kaarsenma kers en hun vakbond en we wil len ook de brandpreventie-offi cier uit de regio raadplegen. We hebben het zo nadrukkelijk in het plan gezet om de discussie open te breken. We willen de kaarsenmakerij niet persé weg hebben. Het is veel meer het idee van: stel dèt het in de fik vliegt, dan brandt de hele Dorpsstraat af. Die risicofactor is weliswaar altijd op nul gesteld, er is altijd gezegd dat zoiets nooit zal gebeu ren omdat er allerlei voorzienin gen zijn getroffen. Maar vergelijk die kaarsenmakerij nu eens met de discussie over kernwapens. Voorstanders zeggen altijd dat er niets kan gebeuren totdat dat af grijselijke moment daar is. Hoe wel, deze vergelijking is toch wat Hendrickx: "Je kunt je burgers niet zeggen: vandaag zit Arie er en morgen Kees, dus vandaag is het zus en morgen is het weer zo". (foto Holvast) al te cru, gebruik hem maar niet in je verhaal". Waarom rept het plan wel over ver wijdering van de kaarsenmakerij en niet over de eveneens brand gevaarlijke garages en service- stations? Hendrickx: "Omdat een kaarsenmakerij op het in dustrieterrein kan gaan zitten zonder dat iemand daar enige hinder van ondervindt. Een gara ge daarentegen is een alledags- voorziening, is nodig voor de da gelijkse gang van zaken in de Dorpsstraat en daarom veel moeilijker weg te denken". DINSDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Sürüvan Zeki Okten' van Yil- maz Güney, 20 en 22.15 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11, lezing Rozekruisers Genootschap met als onderwerp 'Is waarlijk vrij denken mogelijk', 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Mephisto' van Istvón Szabó, 20 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Wassenaar Camping Duinrell - opening kolderzol- dershow door J. Borgman, 15 uur. raad, 19 i; Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering WOENSDAG Leiden Le Grand - Herengracht 100, optreden de country westerngroep Ted Aus tin, 20 uur. K&O-gebouw - kinderfilmmiddag, te kenfilms en de film 'de tweede jeugd', 14.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Le dernier métro' van de Franse regis seur Francois Truffaut, 20 en 22.15 Kantine VTL - Voorschoterweg, zomer avondwandeltocht, start 18-19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Düsman' van Zaki Okten, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - poppen spel Kissebissen, 14.30 uur. Oegstgeest gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie verkeer en vervoer, Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering raadscommissie openbare werken, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 mei tot 13 mei door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel, 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Kamar en L. Steenvoorden; Anna Adriana dv. A. Monster en A. van den Oever; Hermanus zv. K. Varkevisser en D. Schonenberg; Stefan Marinus Hubertus zv. M. Paardekooper en M.P.A. Meijer; Jan zv. W. de Mol en E.M. van Alst; Johannes Dirk zv. J.S. van der Meij en J.G. Spiering; Marie- Antoinette dv. C.A. Glasbergen en M.A. Hogewoning; Cindy dv. J. de Bruin en G. Ouwehand; Susanna dv. A. van der Plas en A. Krijgsman; Mi randa dv. G. Hasenoot en C.D. Varke visser; Jacobus Johannes zv. P. Kor- bee en E.M. van'Hille; Met verbazing nam ik kennis van het laatste raadsverslag uit War mond in het Leidsch Dagblad. Hoewel ik niet actief ben in de poli tiek volg ik de Warmondse poli tiek wel en heb ik deze keer be hoefte aan op dit krantenverhaal te reageren. De aanval op WD-leidster Saris kwam bij mij over als diep treu rig, oncollegiaal, onsportief en een overschrijding van de fat soensnormen om te spreken in de woorden van een PW-raads- lid. Geheel met mevr. Saris ben ik eens dat zij te goeder trouw heeft ge handeld. Het woord is op de hoorzitting gegeven en natuur lijk neem je dat dan. Wanneer er iets fout is gegaan tijdens deze hoorzitting dan is de taak van de leiding van de zitting om onmid dellijk in te grijpen of direct daarna persoonlijk als man te genover man te reageren. Zoals het ging tijdens de rond vraag van de laatst gehouden raadsvergadering getuigt van bij zonder kleinzieligheid. Gelukkig was het een enkeling van de CDA en PW-raadsleden diè het nodig vonden WD-leidster Sa ris aan te vallen. De meeste raadsleden van deze twee partijen waren n.l. op de hoorzitting niet aanwezig, daar entegen was de volledige raads fraktie van de WD er wel. Waren de raadsleden die de aanval tijdens de raadsvergadering op mevr. Saris deden eigenlijk wel aanwezig op de hoorzitting???? Tot mevr. Saris zou ik willen zeg gen, kijk over dit incident heen en blijf voor de Warmondse .be volking op de ingeslagen weg voort gaan. Weet dat velen achter u staan, getuige het geweldige applaus dat u kreeg tijdens de bewuste hoorzitting. Tot slot rijst bij mij de vraag of het applaus, dat mevr. Saris kreeg de nodige frustraties heeft opgeroe pen en wellicht de aanleiding tot deze aanval is geweest. E. Eggen-Koks Sweilandstraat 30 Warmond Opnieuw zie ik m'n man bezig in de schuur, 't Is zondag vandaag en voor cie zoveelste maal wordt een oude fiets opgeknapt. Nieu we banden, licht gerepareerd, remmen nagekeken. Onze doch ter kan weer fietsen. Maar hoe lang zal 't deze keer duren? Woensdagavond werd haar fiets meegenomen uit de Kraaier- straat. Veel uren waren er ge werkt en hij zag er weer netjes uit. Daar sta je dan met je sleutel tje in de hand. Weg fiets! Fietsendief, ik maak me geen illu sies, dat je je ook maar iets aan trekt van de teleurstelling van ie mand die dit overkomt. Waar schijnlijk heb je geen tijd om de krant te lezen. Maar zoveel ou ders overkomt dit regelmatig en men wordt er zo moedeloos van en weet je wat het is? Op 't laatst zeg je tegen je kind: neem ook maar een fiets mee, maar dat is niet de manier. Wie weet een oplossing voor dit steeds terugkerende probleem? T. Terpstra-Oosterweld, Adegeest 19 Leiderdorp Seringenberg De "seringenberg" op landgoed de Horsten, dat ligt tussen Voor schoten en Wassenaar ten zuiden van de Papelaan, staat op het punt van uitkomen. Nog een kleine week en dan ver wacht de bosbeheerder dat de jaarlijks door duizenden be zochte "bloeiende berg" op z'n mooist is. In de seringenperiode, die vanaf morgen begint, kunnen gedu rende veertien dagen zoge naamde dagkaarten 1,40 gul- den) worden gekocht om het landgoed te bezichtigen. Nor maal is het kopen van een dag kaart alleen maar mogelijk op zon-, feest-, en woensdagen. Al leen bij de ingang van het bos aan de Papelaan zijn deze toe gangskaarten te koop. Dauwtrappen De vrije clubs van 't Spinneweb organiseren op Hemelvaartsdag het traditionele dauwtrappen. Vroege vogels kunnen om vijf uur 's morgens beginnen. Voor de iets latere vogels wordt om zes uur nog eens vertrokken. De langslapers tenslotte kunnen aanhaken bij de groep die om zeven uur vertrekt. Voor alle groepen geldt als vertrekpunt het clubhuis aan de Zuidbuurt- seweg, naast de Sint Jan kerk. Na het lopen is er voor iedereen thee met beschuit in het club huis. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving peen administratie- en Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v, Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Directie. G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Alg. redactiechef: Commentaren R. D Paauw, W. F J. Wirtz en AA van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen A. van Kaam (plv) W.C.H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2