D'66 zegt 'nee' tegen raketten c Incest: hulp vaak slecht Caravans vertoonden veel gebreken Monsteroperatie: twee spoorbruggen vervangen Congres: zonder beperkingen Grote steden mogen vervoer exploiteren c Klap voor HAL: nieuw schip niet tijdig ldaar Onbekendheid en angst grote handicaps Binnenland Nederlanders aangehouden bij grootste cocaïnevangst PARIJS/DEN HAAG (ANP) - De politie in Parijs heeft drie Ne derlanders aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te ziin bii de grootste cocaïnevangst (53 kilo met een waarde van rond vijftig miljoen gulden) ooit in Frankrijk gedaan. Eeni woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de aanhouding van de Nederlanders bevestigd. Volgens de woordvoerder zouden zij afkomstig zijn uit Amsterdam. Volgens de Franse politie zou de uit Zuid-Amerika afkomstige cocaïne aangetroffen in een hotel in Parijs en op het vliegveld Charles de Gaulle Amsterdam als bestemming hebben. Van uit Amsterdam zou de cocaïne verder worden gedistribueerd naar Europese landen en Noord-Amerika. Volgens een woordvoerder van de politie in Parijs zou een van de drie Nederlanders de leider zijn van een internationale bende die handelt in verdovende middelen. UTRECHT (ANP) - Bij een con trole van recreatieverkeer (cara vans, vouw- en bagagewagens) bij het verkeersknooppunt Oude Rijn in Utrecht is zaterdag geble ken dat de helft van de 68 aange houden combinaties gebreken vertoonde. De politie heeft tegen dertien automobilisten proces verbaal opgemaakt. Een kleine veertig automobilisten kreeg een waarschuwing om maar eens snel naar de garage te gaan. Dit heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie zaterdag mee gedeeld. Zaterdagochtend om half tien be- ZUTPHEN (GPD) - De leden van D'66 hebben zich „zonder beperkingen" uitgesproken tegen de plaatsing van middellange-afstandsraketten in Nederland en Europa. Met een grote meerderheid werd op het congres, dat vrijdag en zaterdag in Zutphen werd ge houden, de motie aangenomen van de Limburgse afdeling, waarin deze afwijzing stond verwoord. De partij heeft nu de leuzen van de in het najaar te houden vredesdemonstra tie onderschreven. Het hoofdbestuur had bij monde van buitenland-secretaris Nico Vegter een eerdere motie, waarin stond dat Nederland zo nodig eenzijdige stappen moest onder nemen om de kernwapens te ver minderen, sterk ontraden. Het congres volgde het partijbestuur. Daarna echter omhelsde het be stuur wel de Limburgse motie, waarin slechts het gedeelte van de eenzijdige stappen was weg gelaten. Vooral over de mogelij ke plaatsing van de nieuwe ra ketten in de Peel was grote onge rustheid ontstaan bij de Lim burgse Democraten. Het congres sprak zich uit tegen de voorbe reidingen voor plaatsing in de Peel. Een motie yan het hoofdbestuur over de defensie werd eveneens aangenomen. Daarin wordt op geroepen te streven naar een kernwapenvrij Europa. De De mocraten willen ook dat er een verbod komt op de ontwikkeling en produktie van anti-satelliet wapens en andere ruimtewa pens. n een toelichting na afloop van het congres zei partijvoorzitter Ja cob Kohnstamm dat de aangeno men moties geen wijziging van het D'66-standpunt betekenen. Hoewel in de motie met geen woord over de onderhandelin gen tussen Amerika en Rusland in Genève wordt gerept, meent de voorzitter dat het de bedoe ling van de indieners is geweest het verband tussen een Neder lands besluit en die onderhande lingen niet te verbreken. D'66 blijft tegen plaatsing, maar het is geen „absoluut neen", aldus de partijvoorzitter. Niet dood Op het congres in Zutphen bleek dat de politieke partij D'66 nog lang niet op sterven na dood is, alhoewel in de opiniepeilingen de partij op slechts twee zetels in de Tweede Kamer staat. Zater dag waren ruim achthonderd de mocraten gekomen om te praten over het Democratisch Manifest, waaruit een aantal beleidspun ten gehaald moesten worden om de partij van een duidelijk her kenbaar programma te voorzien. Maarten Engwirda, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, en par tijvoorzitter Jacob Kohnstamm kregen na hun toespraken, waar in de leden een hart onder de riem werd gestoken, langdurig applaus. Engwirda gaf vooral af op het kabinetsbeleid, dat hij „onaanvaardbaar" noemde. Het inkomensbeleid, dat door CDA en WD wordt gesteund, wees hij met klem af. Verder spraken de twee voorlieden voornamelijk over het voortbestaan van de partij en de noodzakelijkheid om met een duidelijk gezicht de kie zers tegemoet te treden. Groene lijst DEN HAAG (ANP) - De drie grootste partijen in de Tweede Kamer zullen zich niet verzetten tegen de gedachte de exploitatie van het openbaar vervoer in de vier grote steden aan die steden zelf over te laten. Dit bleek zaterdag in VARA's Rooie Haan. PvdA-woordvoer- der Casticum zei van harte voor deze door de Amsterdamse wet houder van verkeer en vervoer geopperde gedachte te zijn als een eerste stap naar de beheers baarheid van de uitgaven en de tarieven. Het WD-kamerlid Jorritsma sloot zich bij Castricum aan, terwijl het CDA-kamerlid Van Vlijmen sprak van een uitstekend plan, al wil hij ook het streek- en ander WEERRAPPORTEN 6 ïf i a E 1 Amsterdam geheel bew. 14 9 j De Bilt geheel 15 9 8 Deelen geheel 15 9 7 Eelde geheel 16 9 01 Eindhoven geheel 15 10 Den Helder 13 8 01 Rotterdam 14 10 1 Twente geheel 16 9 4 Vlissingen geheel 13 8 09 Zd.Limburg. 15 9 1 Aberdeen motregen 12 6 05 Athene 21 16 0 Barcelona onbewolkt 18 11 geheel bew. 14 10 1 Bordeaux 15 11 9 Brussel 15 8 5 Frankfort half bew. 16 8 11 Genève half bew. 16 7 4 Helsinki onbewolkt 16 4 0 Innsbruck 14 6 22 Klagenfurt 15 8 15 Kopenhagen 14 3 6 Lissabon geheel bew. 18 13 0 Locarno onbewolkt 4 Londen half bew. 18 6 02 Luxemburg 13 7 07 Madrid licht 21 7 0 Malaga onbewolkt 30 17 0 Mallorca 22 12 01 Malta regenbui 16 München 13 7 20 Nice onbewolkt 23 13 0 Oslo 17 10 02 Parijs licht 15 7 5 half bew. 22 15 0 Split geheel bew. 21 17 0 Stockholm lichl 16 6 0 Wenen 12 9 2 12 7 5 Istanbul onbewolkt 1 Las Palmas licht 22 18 Beiroet licht 14 Tunis half bew. 24 14 0 De leden hebben tegen de zin van het hoofdbestuur de deur naar samenwerking met een Groene Lijst voor de Europese verkiezin gen van volgend jaar op een kier gelaten. Een beslissing over al of niet samenwerken zal pas in het najaar worden genomen. Het bestuur wilde nu al samenwer king uitsluiten, omdat daarmee de identiteit van D'66 in gevaar zou komen. Bovendien waren de onderhandelingen over een groen platform tot nu toe op niets uitgelopen. Het congres wil echter meer tijd hebben voor verdere onderhandelingen en pas beslissen als het programma voor de Europese verkiezingen en de kandidatenlijst wordt vast gesteld. Overigens voelen de Democraten er weinig voor in het Europese Parlement in een Groene Partij samen te werken met onder meer CPN en PSP, waarvan zij ook in Nederland niets willen weten. Man neergeschoten OLDENZAAL (ANP) - Een 36-ja- rige inwoner van Velp heeft van nacht in Oldenzaal een 28-jarige inwoner van het Twentse Weer- selo neergeschoten. De Weerse- loër werd door vijf kogels uit een vuurbuks getroffen en moest met spoed worden geopereerd in het Enschedese ziekenhuis "Zie kenzorg". Zijn toestand is inmid dels redelijk volgens de Olden- zaalse politie. bromfiets de straat op HetmotiefvandemanuitVelpom de Weerseloër neer te schieten was dat deze een verhouding heeft met zijn vrouw. In verband met huwelijksproblemen woon de zij reeds in Oldenzaal. De da der heeft zichzelf bij de politie in Oldenzaal gemeld. vervoer in de éigen exploitatie betrokken zien. De Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat zou van daag de hele dag over het tarie- venplan openbaar vervoer van minister Smit-Kroes vergaderen. Van Vlijmen wil eerst de reactie van de minister op het eigen ex ploitatieplan afwachten en af hankelijk daarvan eventueel met een motie komen. Het CDA is nog niet helemaal tevreden met de nota. Voor 1984 wil de fractie haar medewerking eraan niet onthouden, maar voor de jaren daarna zal er een andere, meer totale aanpak moeten komen. Castricum legde de politici van de regeringspartijen alvast een be rekening voor van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) Waaruit blijkt dat de komende tariefsverhogingen van het open baar vervoer tot meer doden en gewonden in het verkeer zullen leiden doordat meer mensen met fiets zullen gaan. Volgens het SWOV zullen er tot 1987 vijftig tot tach tig meer doden in het verkeer vallen en 1700 tot 260(1 mensen meer in het ziekenhuis terecht komen vanwege de opgelopen verwondingen. HU1SSEN - De gebrs. Hullenaar uit Huissen (links) zijn zaterdag ge huldigd als Bovenste Beste Boeren van 1983. Wethouder van agrarische zaken Schrijvers (midden) bood de beste boeren een fokzeug aan. Op de boerderij van de Huilenaars worden de zeugen niet vastgebonden en le ven ze in groepsverband op stro met een dagelijkse weidegang. Normaal slijten de ruim een miljoen fokzeugen in Nederland hun bestaan tussen ijzeren stangen en op een betonvloer aan een ketting van vijftig centime ter. gonnen de gemeentepolitie van Utrecht en Nieuwegein en de al gemene verkeersdienst rijkspoli tie met het aanhouden van auto's met caravans en andere wagens. Een boottrailer zonder remmen werd uit het verkeer genomen. Dertien automobilisten kregen een proces-verbaal vanwege mankementen aan ondermeer draagveren, koppeling, remmen en banden. Vanwege het "tole rante verbaliseringsbeleid" van de politie konden 38 automobi listen met een waarschuwing naar huis. De Utrechtse politie hield twee we ken geleden een vrijwillige cara vancontrole. Daarbij bleken 80 procent van de rijdende vakan tiehuisjes gebreken te vertonen. "Ten opzichte van veertien da gen geleden is deze controle een duidelijke verbetering, maar het is nog altijd de helft, te veel", al dus een woordvoerder van de Utrechtse politie. De aangehou den automobilisten stonden vol gens hem in het algemeen "zeer welwillend" tegenover de actie. Bij een (vrijwillige) controle van caravans door de Katwijkse poli tie trad eveneens een zeer groot aantal technische gebreken aan het licht. Van de 42 caravans die afgelopen zaterdag werden nage- keken, werden er slechts vijf ge- heel goedgekeurd. De Rotterdamse politie hield zater dag een vrijwillige keuring op verzoek van 79 caravanbezitters. Daarbij werden slechts negen tien caravans goedgekeurd. De overige zestig vertoonden min of meer ernstige technische ge breken, zoals doorgesleten ban den, een doorgeroest chassis en algehele slijtage. Acht caravans waren zo slecht, dat zij niet op de weg zouden mogen verschijnen. De onderzochte caravans waren gemiddeld vier jaar oud. NIJMEGEN (GPD) - Scheepsge- toeter klonk gistermiddag om tien voor vier op de Waal in Nij megen nadat de vervanging van twee spoorbrugbogen door een nieuwe was voltooid. Vier drij vende bokken van Smit-Tak hebben de 4 miljoen kilo wegen de en 235 meter lange overspan ning in de loop van gisteren naar zijn plaats gebracht. Tussen twee en drie uur was een begin gemaakt met het vieren van de boog. Verwondering en hilariteit ontstonden onder de honderden toeschouwers op bei de Waaloevers toen bleek dat tussen de nieuwe en de oude boog een „gat" van ongeveer cir- f ca 20 meter over bleef. Maar voor NS was dat gat in de planning opgenomen. Aan de Nijmeegse kant rust de boog op het bestaande landhoofd. Aan de noordkant van de Waal is, pre cies naast de pijler waarop de noordelijkste boog rust, een nieuwe pijler gebouwd. In de loop van gistermiddag en -avond is een tijdelijk tussendeel ge bouwd voor de verbinding van met de oude boog. ROTTERDAM (ANP) - Het nieu we passagiersschip van de Hol land-Amerika-lijn (HAL), de 'Nieuw Amsterdam III' is niet op tijd klaar. De doop van het schip 14 mei in de Franse havenstad Le Havre is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo heeft de scheep vaartmaatschappij laten weten. Volgens de HAL is men op de werf Shantiers de l'Atlantique in St. Nazaire nog volop bezig met de afwerking van het schip. De HAL kan het schip in deze staat dan ook niet accepteren. De offi ciële overdracht zou woensdag gebeuren. Het gevolg van de vertraagde ople vering is dat de voorgenomen eerste reis van Le Havre naar New York niet door kan gaan. Alle passagiers zijn afgeschre ven. Ook het cruiseprogramma dat het schip vanuit de Verenig de Staten zou gaan afwerken is voor onbepaalde tijd opgeschort. Vertegenwoordigers van de HAL zouden vandaag naar St. Nazaire gaan om met de werfdirectie te praten. Devertraging kan een ge voelige financiële klap voor de HAL betekenen. Juristen zullen, aldus de woordvoerder van de HAL, bekijken hoe de schade op de werf kan worden verhaald. Het is gebruikelijk dat hiervoor boeteclausules in het bouwcon tract worden opgenomen. Vol gens de HAL heeft de vertraging niets te maken met de boycot van Nederlandse schepen door Franse havenarbeiders. Hoewel de nieuwe overspanning zo veel mogelijk is geprefabri ceerd, heeft NS tot vanmorgen vroeg nodig gehad om de door gaande treinverbinding tussen Nijmegen en Arnhem weer tot stand te brengen. Met de verwisseling van de twee oude door een nieuwe overspan ning is zaterdagmorgen vroeg een begin gemaakt. Het treinver keer werd ingekort tot Arnhem, Eist en Nijmegen, enkele inter nationale treinen werden omge leid. De Waal zelf werd gesloten voor alle normale scheepvaart. Zaterdagmiddag zijn de oude overspanningen stroomafwaarts uitgevaren, waarna een begin kon worden gemaakt met ge deeltelijke sloop van hun geza menlijke pijler; een ernstige hin dernis voor de scheepvaart. Relatief gunstige weersomstandig heden hebben het mogelijk ge maakt dat de brugverwisseling binnen de ontworpen tijdsche ma's kon worden uitgevoerd. Wanneer volgend jaar ook de res terende overspanning is vervan gen, kan NS over de vernieuwde Waalbrug meer treinen gelijktij dig laten rijden; ook voor goede rentreinen zijn er dan geen be perkingen meer. De nieuwe overspanning is de langste in het spoorwegnet. De verkeersbrug over de Waal, die oostelijk ligt, is eveneens de grootste overspanning in Neder land. De verkeersbrug kwam kort vóór de oorlog gereed. De kosten van de spoorbrugvernieu wing, met inbegrip van de inmid dels voltooide vervanging van aanbruggen aan de noordkant, bedragen NS 84 miljoen gulden. Onder grote publieke belangstelling werd het nieuwe gedeelte van de spoorbrug (links) "ingevaren" op het oude brugdeel van de spoorbrug over de Waal bij Nijmegen. Vandaag is de grootste spoorbrug van Nederland in gebruik genomen. (Foto ANP) IKV vraagt Andropov eenzijdige ontwapening AMERSFOORT (ANP) - De plaat selijke kernen van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) stel len voor, dat de Westeuropese en Amerikaanse vredesbeweging de Russische regeringsleider Andropov vraagt het aantal SS- raketten te verminderen, zoals hij onlangs heeft voorgesteld. Dat bleek tijdens de kernenda- gen van het IKV die vrijdag en zaterdag in Amersfoort werden gehouden. IKV-secretaris Mient-Jan Faber, die verslag deed van een gesprek tussen het IKV en een vertegen woordiging van de NAVO afgelo pen woensdag, noemde het voor stel aan Andropov een van de weinige mogelijkheden om de kruisraketten tegen te houden nu gebleken was, dat de NAVO de kruisraketten en Pershing II- raketten om redenen van poli tiek prestige in west- en centraal Europa zal plaatsen. Faber ging in zijn toespraak ook in op de spanningen in de relatie tussen het IKV en de kerken. Het IKV wordt onder meer verweten, dat het te politiek bezig is en een splitsing in de kerken teweeg brengt. Toen het IKV in 1977 met zijn cam pagne: "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen in Ne derland" begon, koos het heel bewust voor een politieke weg. Het besloot het politieke vak se rieus te nemen, aldus Faber. Vol gens hem ligt het probleem voor de kerken niet zozeer in de poli tieke uitspraken van het IKV als- wel in het feit, dat achter de poli tieke uitspraken een campagne staat met mensen die als mieren overal in hun omgeving het ver zet tegen de kernbewapening aanwakkeren. De campagne heeft macht gekregen, aldus Fa ber. De relatie tussen het IKV en de kerken zou verbeteren, als de kerken met duidelijke uitspra ken durven te komen en een ei gen beleid durven op te bouwen. De kerken moeten hun gezicht laten zien, zo verklaarde Faber. Verder sprak de secretaris van het IKV zich uit voor meer com municatie tussen het IKV en de kerken. Mysterieuze ontvoering van Duitsers VLAGTWEDDE (ANP) - De gemeentepolitie van Vlagt- wedde tast evenals haar Duit se collega's nog in het duister over het motief van de man die zaterdagavond in het Westduitse Ochtrup een echt paar en hun 14-jarige dochter in de eigen wagen ontvoerde en hen in Nederland er weer uitzette. De man, naar schatting 40 tot 45 jaar oud, sprak met een plat Duits accent, maar zou evengoed een Nederlander kunnen zijn. Dit heeft de korpschef van de Vlagtwed- der politie, H. R. J. Dolfing, gisterochtend meegedeeld. De man heeft het echtpaar, een 51-jarige man en diens 41-ja- rige echtgenote, na om geld te hebben gevraagd uit de au to gezet. De mogelijkheid be staat dat hij onder invloed van alcohol of drugs verkeer de. De politie had gisteren nog geen spoor van de wagen of de ontvoèrder. Volgens Dolfing drong de man tegen zeven uur zaterdag avond de woning van het ge zin binnen. De man en de vrouw waren toen juist bezig zich om te kleden voor een bezoek aan een concert. UTRECHT (ANP) - De hulpverle ning aan meisjes die het slachtof fer zijn geworden van incest (ge dwongen sexuele contacten met vader, oudere broer of stiefva der) schiet in veel gevallen te kort. De hulpverleners zijn vaak onbekend met incest, schrikken er voor terug om de sexuele mis handeling binnen het gezin ter sprake te brengen en hebben moeite met de samenwerking met de kinder- en zedenpolitie. Daardoor blijven incest-slachtof- fers vaak hulpeloos en in grote geestelijke en lichamelijke ver warring achter. Dit viel zaterdag in Utrecht te be luisteren op het symposium "In cest: gewaagde relatie of uitbui ting"?, georganiseerd door de Vereniging voor Sexualogie. De incest-problematiek is pas de laatste jaren enigszins in de be kendheid gekomen. De behande ling van incest-gevallen staat bij hulpverleners, politie en justitie feitelijk nog in de kinderschoe nen. Een van de problemen daarbij is dat slechts een gering aantal ge vallen, ook werkelijk bij deze in stanties bekend is. Slachtoffers van incest weten vaak geen raad met hun probleem vanwege de familiebinding. Uit recent onder zoek van het Nederlands Insti tuut voor Sociaal-Sexuologisch Onderzoek (NISSO) is gebleken dat zeven procent van de Neder landse vrouwen gemiddels op hun tiende jaar geconfronteerd is met sexuele contacten met een mannelijk gezinslid. Terughoudend Commissaris A. Visser van de Haagse kinder- en zedenpolitie bevestigde zaterdag dat incest de politie slechts sporadisch ter ore komt. In de gevallen waarbij dat wel gebeurt, ontbreken de ken nis en ervaring om de slachtof fers te helpen. Volgens mevrouw Visser bestaat er zowel bij de po litie als bij het openbaar ministe rie enige terughoudendheid om de dader strafrechterlijk te ver volgen. "Van terughoudendheid is echter niet altijd sprake, getui ge de recente uitspraak van een rechter in Leeuwarden, die een incestueuze vader tot twee jaar gevangenisstraf veroordeelde aldus mevrouw Visser. In Den Haag zijn politie en hulp verleners bezig om een samen werkingsverband o te zetten dat de opvang van incest-slachtof fers moet coördineren. Zo'n ver band funtioneert al enige jaren in Utrecht. Tekort schieten Commissaris Visser spaarde in haar inleiding de hulpverlening echter niet. "Hulpverleners zul len moeten beseffen dat een van de redenen waarom strafrecht ten onrechte wordt toegepast, is gelegen in een volledig tekort schieten van de hulpverlening. Niet willen samenwerken met de politie uit angst vuile handen te krijgen, is derhalve zeer hypo criet. Vaak moet de politic name lijk ingrijpen omdat hulpverle ners het laten afweten. Over vui le handen gesproken". Carla van Lichtenburcht, ïncest- slachtoffer en secretaresse van de vereniging tegen sexuele kin dermishandeling binnen het ge zin, stelde op het symposium vast dat in vrijwel geen enkele opleiding voor hulpverleners aandacht wordt besteed aan in cest. Daardoor ontstaat machte loosheid en onzekerheid bij de hulpverleners, die het hun on mogelijk maken goede opvang te geven. Kan er bij de hulpverle ning nog veel worden verbeterd, binnen het gezin blijft volgens haar een structurele voorwaarde bestaan: "Maar zolang vaders heersen zonder te zorgen en moeders zorgen zonder te heer sen, zal er een voorwaarde voor incest zijn'*.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7